Delegatie in Spaanse hoofdstad Madrid Complot tegen Mao m proces toegegeven Weizman uit partij gezet Beperking staalimport niet-EG-landen bepleit Waarschuwing Egypte aan adres Reagan Tweede tribunaal in Peking Europese Commissie vraagt bevoegdheid Sadat vreest harde lijn VS Westduitse PTT werkt weer Westduitse steun voor Greenpeace Grote hoeveelheid uraniumerts in Egypte ontdekt Brand Las Vegas door kortsluiting VN wil geen wijzigingen Golan Syrië bang voor nieuwe as tussen Amman en Bagdad 9H I )d mg melt ■nde, isad- Maar nder oefje unse no- rten- telte- me isjes te en m en •n is v en r en iheid i van dsel- 2 MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) in een die ver- jen un je jefde 1 ge- hun -igen- in”, n „de Ik e cu- rand t niét r, dat kken n de >f die niet n, of «ren. MADRID Otto Matulessy, de woordvoerder van Zuidmolukse delegatie momenteel in Madrid blijft, heeft zaterdag op een persconferentie in een Madri- leens hotel verklaard dat de Nederlandse regering in sa menwerking met Indonesië volkerenmoord bedrijft tegen over de Zuidmolukse gemeen schap in Nederland. Zuidmolukkers: Nederland volkenmoord schuldig aan voor ringt BRUSSEL (Reuter). De Eruopese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft de Europese ministerraad gevraagd om bevoegdheid tot onderhandelen over vermindering van de staalimport uit landen buiten de EG. CVan onze redactie buitenland) WASHINGTON-CAIRO. Als de toekomstige Amerikaanse president Ronald Reagan ten aanzien van Egypte een politiek van de harde lijn zou toepassen, verliest hij de sympathie van Egypte. (Van onze redacteur in Israel Jaap van Wessel) JERUZALEM. De Israëlische oud-minister van Defensie, Ezer Weizman, is gisteravond uit de Cheroet-partij van premier Begin gezet, nadat hij afgelopen vrijdag bekend had gemaakt van plan te zijn een eigen partij op te richten. Het partijbestuur besloot hiertoe na een vijf uur durende discussie. Weizman had eerder op de avond zijn bezwaren tegen de regeringspolitiek voor het partijbestuur uiteengezet. Weizman steunde de afgelopen week een motie van wantrouwen tegen de regering. Een besluit hem te royeren werd onvermijdelijk nadat hij vrijdagavond op de Israëlische televisie bekend maakte dat hij een nieuwe partij wil oprichten waarvoor hij naast oud-premier Rabin ex-minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dayan als leider en toekomstige premier uitnodigde. Dayan heeft geantwoord vooralsnog geen parlementszetel meer te ambiëren, terwijl Rabin met partijvoorzitter Peres verwikkeld is in een politiek gevecht om het leider schap van de oppositionele Arbeiderspartij. moet komen voor hulp aan overtollige staalarbeiders in de vorm van herscholing en financiering van deeltijdarbeid. Een aantal EG-landen is daar echter tegen omdat het een nieuwe aanslag zou beteke nen op de toch al zwaar belaste EG-begro- ting van ongeveer 48 miljard gulden. Zij vrezen bovendien dat werknemers in an dere zwakke bedrijfstakken, zoals de tex tielindustrie, dan ook om hulp zullen vragen. De Amerikaanse delegatieleider, Grif fin Bell, maakte blijkens de tekst van zijn HANNOVER (SPA(. Twee Westduitse uitgevers hebben de internationale mi- lieu-organisatie Greenpeace in Amster dam 80.000 mark aangeboden voor de aankoop van een schip voor de Noordzee. Een woordvoerder van de uitgeverijen 2001 en Petra Nettelbeck heeft dit zater dag in het Westduitse Cuxhaven bekend gemaakt. Het gaat bij het geldbedrag om een aandeel in de opbrengst van de verkoop van de zogenoemde Deutschlandberichte die sociaal-democraten in de nazitijd in het geheim hebben opgeschreven ter in formatie van het buitenland. FRANKFURT (REUTER). - De leiding van de Westduitse bond van postbeamb ten heeft vanmorgen vroeg de regerings voorstellen aanvaard om een eind te ma ken aan een staking waardoor vrijwel de gehele postbestelling in het land stil was komen te liggen. laar ood ose- JOOt hte, :aar, en tien vat )ok ?eft am wel dat oer de- erp a kt, er den md zen ;are een s al wel is ver- t>nt- van toe- aar- oen Het' bereikte resultaat, waarvoor in to taal 32 uur onderhandeld is, houdt in één tot vier extra vakantiedagen per jaar. De vakbondsleiding drong er bij de leden op aan onmiddellijk weer aan het werk te gaan om de enorme stapels brieven en pakjes weg te werken die zijn ontstaan in de vier dagen dat de staking duurde. rijven blice- it mij i had- ippen appen k ver- itie te >s (so iense- g het it ook tar als twee ikken lezen, en le- wor se hre- zeker. Tevens gaf hij toe dat hij betrokken is geweest bij een mislukte poging tot een staatsgreep. Wu Faxian verscheen giste ren voor het „tweede tribunaal” van de speciale rechtbank die vijf gewezen hoge militairen en vijf burgers moet berechten in China’s „proces van de eeuw”. Het tweede tribunaal behandelt de za ken van de militairen en een eerste tribu naal zal de burgers berechten. Dit tribu- reld er niets aan. De geschiednies herhaalt zich en bovendien is 45 jaar nog niet erg lang geleden”, zo zei Bell. Zweden heeft op de Europese veilig- heidsconferentie gevraagd om een nieuw onderzoek naar het lot van de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, die op het einde van de Tweede Wereldoorlog in het door de Sovjet-Unie bezette Hongarije verdween. De Zweedse afgevaardigde, Jan Lund- vik, verklaarde op de conferentie dat Wal lenberg, die nu ongeveer 70 jaar zou zijn, op het einde van de oorlog werd ontvoerd. r bij de i de gge- bril- jere- r te het Itijd ucht Van ;t in nds, Igiê: Igië. De genocide tegenover de Zuidmoluk kers in Nederland bestaat volgens Matu- lessy uit twee zaken die funest zijn voor het behoud van de eigen identiteit. Ener zijds dwingt de Nederlandse regering de Zuidmolukkers tot integratie in de Neder landse samenleving, waardoor de Zuid molukkers verplicht worden „Hollands te worden”; anderzijds biedt de Nederland se regering de Nederlandse Zuidmoluk kers de mogelijkheid te repatriëren naar de Zuidmolukse eilanden, waar de „immi granten” gedwongen worden de Indonesi sche nationaliteit aan te nemen. Wallenberg wordt de redding van 30.000 joden toegeschreven. Hij gaf hun Zweed se reispapieren toen hij verbonden was aan de Zweedse ambassade in Boedapest tijdens de oorlog. De Sovjet-Unie heeft gezegd, en houdt vól, dat de diplomaat in 1947 in een gevan genis in Moskou overleed, maar Zweden beschikt over ooggetuigenverslagen dat Wallenberg in later jaren is gezien in Rus sische gevangenenkampen. verklaring, die hij na afloop van de (beslo ten) plenaire zitting verstrekte van de ge legenheid gebruik om namens de Ver enigde Staten opnieuw tegen de Sovjet- Unie van leer te trekken op het punt van de mensenrechten en de inval in Afgha nistan, zij het minder fel dan co-voorzitter Max Kampelman, die vorige week maan dag had verklaard, dat de Verenigde Sta ten tot herbewapening waren genoopt, omdat het Kremlin de ontspanning in gevaar had gebracht. Bell wees de stelling van de Sovjet-Unie af, dat haar staat van dienst op het “punt van de mensenrechten en de inval in Afghanistan de conferentie niet aangaan. Het argument, dat dergelij ke kwesties in het niet zinken tegenover het allesoverheersende belang van vrede en ontspanning werd 45 jaar geleden ook gehoord. „Toen luidden de antwoorden evenals nu weer, dat mensenrechten en de soevereiniteit van staten niet van wezen lijk belang zijn”, maar de geschiedenis heeft aangetoond dat zij wel degelijk van belang zijn, zo zei Bell, die in een nadere toelichting zei met zijn waarschuwing te hebben gedoeld op de invallen door Adolf Hitler in andere landen. „Toen werden de mensenrechten ontkend en deed de we- PEKING (UPI/Reuter). Wu Faxian, de 65-jarige voormalige commandant van de Chinese luchtmacht, heeft gisteren bekend dat hij heeft deelgenomen aan een samenzwering die ten doel had Mao Tse-toeng te vermoorden. naai komt vandaag bijeen met Wang Hongwen, het jongste hd van de zoge naamde Bende van Vier, in de beklaag denbank. Alle tien beklaagden, onder wie de weduwe van Mao, Jiang Qing, werden afgelopen donderdag voorgeleid op de openingszitting van de speciale rechtbank om de 20.000 woorden tellende aanklacht aan te horen. De aanklacht bevat 48 specifieke be schuldigingen, waaronder het vervolgen en doden van duizenden mensen, een sa menzwering om Mao van het leven te beroven en de macht te grijpen, en een komplot voor een opstand in Sjanghai. Niet alle beschuldigingen hebben betrek king op iedere individuele beklaagde, of schoon alle beklaagden een mogelijke doodstraf wacht. Wu Faxian zei gisteren: „Ik weet zeker dat ik ook een grote misdaad heb begaan. De aanklacht is zeer juist en maakt duide lijk welke misdaden werden begaan door wie.” Wu, die Mao nog vergezelde op de beroemde „lange mars” is ervan beschul digd dat hij de gewezen minister van Defensie wijlen Lin Piao heeft geholpen bij een samenzwering die tot doel had Mao te vermoorden en de macht in China te grijpen. Wu zei dat hij in 1969 Lin Piao in zijn huis bezocht om de zaak met hem te bespreken. Wu maakte Lin toen - nadat deze nog maar twee jaar had gediend in de luchtmacht - tot waarnemend operatie- hoofd en waarnemend bevelhebben van de Chinese luchtmacht. Aan het einde van de zitting gisteren verklaarde de rechtbank: „De feiten zijn duidelijk. Het bewijs is voldoende.” Maar zij sprak nog geen oordeel uit. Onofficiële berichten zeggen dat de rechtbank daar mee wil wachten totdat alle tien beklaag den zijn berecht om vervolgens een ge meenschappelijk vonnis tc vellen. Wu is een van de vijf beklaagden die hun schuld hebben toegegeven. De wedu we van Mao, Jiang Qing, heeft tot dusver re halsstariig geweigerd te bekennen. De autoriteiten in Peking en de oostelij ke provincie Anhui hebben gewaar schuwd tegen mogelijke pogingen China’s „proces van de eeuw” te saboteren. De waarschuwing werd geuit in een hoofdar tikel in het Pekingse Volksdagblad en in een uitzending van het provinciale radio station van Anhui. CAIRO (DPA/UPI). In een woestijn gebied ten oosten van de Nijl zijn „aan zienlijke hoeveelheden” uraniumerts ont dekt. Naar het blad Rose El Joussef giste ren berichtte, heeft Egypte de hulp van Canada ingeroepen om de ertslagen te ontginnen. Een aantal landen is met de EG op basis van vrijwilligheid overeenkomsten aange gaan over de omvang van de staalleveran- ties en de Europese Commissie wil nu dat de daarin vastgelegde importcontingen- ten met vijftien procent worden vermin derd. De commissie verwacht dat de staal- produktie van de EG in het eerste kwar taal van 1981 ten opzichte van dezelfde, periode van dit jaar met hetzelfde percen tage zal afnemen. Intussen heeft een woordvoerder van de Europese Commissie verklaard dat het aandeel van West-Duitsland in de totale staalproduktie van de EG onveranderd ruim 32 procent zal blijven. Hij reageerde daarmee op een verklaring van de West duitse minister van Economische Zaken, Otto Lambsdorff, dat het aandeel van zijn land zou worden verlaagd tot dertig pro cent. Dat zou neerkomen op een vermin dering van de Westduitse staalproduktie met tien procent. De woordvoerder zei dat over de beslissing van de commissie met betrekking tot de produktiecontingenten niet meer valt te onderhandelen met rege ringen of ondernemingen nu de minister raad op 31 oktober toestemming heeft gegeven voor uitvoering van het crisisbe- leid. De conferentie heeft dit weekeinde haar algemene beschouwingen afgerond. Zij maakte zich op om in de nieuwe week te beginnen met de gedetailleerde bespre king en uitwerking van voorstellen in spe ciale commissies betreffende het geheel van de drie zogenaamde „manden” van de slotakte van Helsinki. De derde en laatste mand, waarover vrijdag inleidend werd besproken, betreft „samenwerking op hu manitair en ander gebied”. Dit heeft president Sadat van Egypte gezegd in een vraaggesprek dat gisteren door het Egyptische persbureau voor het midden-Oosten is gepubliceerd. Sadat, die de huidige betrekkingen tus sen de VS en Egypte vriendschappelijk en hartelijk noemde, zegt dat er zonder hulp van de VS geen regelingen in het Midden- Oosten kunnen komen. „Mijn voorstel een topgesprek te houden met Reagan en de Israëlische premier Begin over het weer op gang brengen van de besprekingen inzake de onafhankelijkheid van de Pales- tjjnen geldt nog steeds”, aldus Sadat. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een dagbladinterview verklaard te ver wachten dat de VS onder Reagan de for mule van Camp David overboord zullen zetten, en zullen komen met een nieuwe benadering voor een algemene vreedzame oplossing in het Midden-Oosten. Hoessein heeft altijd veel kritiek gehad op de akkoorden van Camp David, die onder auspiciën van Carter tussen Egypte en Israel tot stand zijn gebracht. „Deze akkoorden gaan namelijk niet over de Palestijnse kwestie, over de kwestie van de bezette arabische gebieden en over de kwestie Jeruzalem”, aldus Hoessein in het interview. De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt is vrijdag in Bonn teruggekeerd na zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Kort voor zijn vertrek verzekerde Schmidt dat de Bondsrepubliek in 1981 een verhoging van circa drie procent van de defensiebegroting in acht zal nemen. Schmidt kon daarmee de Amerikanen ge rust stellen over de Westduitse bedoelin gen op defensiegebied. Schmidt was te vens het eerste buitenlandse staatshoofd dat met de toekomstige president Reagan sprak. Reagan heeft inmiddels vastgesteld dat de overgang van het oude naar het nieuwe bewind in de VS „van een leien dakje gaat”. Reagan zei dit aan het eind van een vierdaags bezoek aan Washington. De toe komstige president verklaarde verder dat hij de basis had gelegd voor goede betrek kingen met het congres. Het verzoek zal morgen worden voorge legd aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG. Het is echter de vraag of de ministers het zullen inwilligen. Voor al West-Duitsland voelt er weinig voor derde landen te betrekken bij het crisis plan van de commissie voor de Europese staalindustrie. Dit voorziet in produktie- beperkingen tussen dertien en twintig procent voor ongeveer tachtig procent van de verschillende staalprodukten. Tot de betrokken derde landen behoren be langrijke lidstaten van de Europese Vrij handelsassociatie (EFTA), alsmede Ja pan, Brazilië, Spanje, Zuid-Afrika en Aus tralië. De ministers zullen morgen ook praten over de vraag of meer geld beschikbaar Ottawa wil wel assistentie verlenen, mits het uranium uitsluitend voor vreed zame doeleinden gebruikt wordt. De Egyptische regering betaalde de mijnwer kers, die op de aders waren gestuit, een premie van 14.000 gulden per persoon. Het blad haalt een Egyptische geoloog aan, die opriep het onderzoeksgebied (nu 10 km in het vierkant) tot 100 km in het vierkant uit te breiden „omdat er een goede kans bestaat dat er nog meer ura niumerts onder de grond zit”. De Zuidmolukse delegatie, die speciaal naar Madrid is overgekomen ter gelegen heid van de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa, gaf een verkla ring uit waarin de westerse democrati sche deelnemers aan deze bijeenkomst werden opgeroepen een commissie te vor men die een onderzoek moet instellen naar de problematiek van de Zuidmoluk se gemeenschap in Nederland. (Door onze redacteur in Libanon Rienko Wilton) AMMAN. De jaarlijkse arabische topconferentie, morgen in de Jor daanse hoofdstad Amman, gaat door, maar zonder deelname van onder meer Syrië. Dit bleek zaterdag na afloop van de voorbereidingstop van 21 arabische ministers van buitenlandse Zaken, die in Amman bijeen waren ter vaststel ling van de agenda en het formuleren van aanbevelingen voor de grote top van staatshoofden en regeringslei ders. De Syrische minister van Bui tenlandse Zaken, Khaddam, verliet na de ^temming, die sterk in het voordeel was van het op tijd laten beginnen van de grote top, boos de zaal en verklaar de tegenover de pers dat de arabische top in Amman een fiasco zou worden „omdat Syrië er niet aan meedoet”. Daar zit een kern van waarheid in: Siriës boycot van de komende elfde arabi sche topconferentie doet de politieke betekenis van de top afnemen, omdat Syrië ondanks alles een zeer belang rijke positie inneemt in de arabische wereld. Syrië is na het wegvallen van Egypte militair het grootste confron- tatieland tegen Israel, Damascus is in hoge mate politiek en militair betrok ken in Libanon, Syrië heeft recente lijk een vriendschapsverdrag afgeslo ten met de Sovjet-Unie, het heeft grote invloed op de Palestijnen en is leider van het Front van Standvastigheid (Algerije, Libië, de PLO en Zuid-Je- men), de arabische vrienden van Sy rië, welke Damascus nu probeert over te halen om ook de top in Amman te boycotten. Syrië wenste uitstel van de top vanwege de duidelijk aan het licht getreden onderlinge arabische tegenstellingen ten gevolge van de Iraaks-Iraanse oor log, die de arabische wereld in twee kampen heeft verdeeld. Damascus meent dat de noodzaak om deze tegen stellingen op te lossen groter is dan een herbevestigen van de gemeen schappelijke arabische politieke con frontatie met Israël. De overgrote meerderheid der arabische landen is dat duidelijk oneens met de Syriërs, vandaar dat de top in Amman gewoon zal doorgaan en de arabieren hun oude stellingen zullen herbevesti gen. Dat wil zeggen: alleenvertegen woordiging van de Palestijnen door de PLO, Israëlische terugtrekking tot de grenzen van 1967 inclusief arabisch Oost-Jeruzalem, blijvend arabisch verzet tegen Camp David (Egyptisch- Israelisch vredesverdrag en „beperk te autonomie” voor een klein deel der Palestijnen), en afwijzing van de VN- resolutie 242 op grond van het feit dat deze resolutie de Palestijnen alleen maar noemt als „vluchtelingenpro bleem” in plaats van als een volk dat legitieme nationale rechten heeft. Wat dit betreft moet van de elfde arabi sche topconferentie weinig werkelijk nieuws verwacht worden. Het grote punt blijft onder welke politie ke omstandigheden in de arabische wereld de top werd voorbereid. Syriës wantrouwen geldt op de eerste plaats Jordanië en larak. Volgens de Syriër’s (en de pro-Syrische pers in Libanon) zou koning Hoessein, aangemoedigd door lark, Saoedi-Arabië en Koeweit, de top in Amman willen aangrijpen om het recht op te eisen namens de Palestijnen te mogen spreken, daar mee de PLO naar het tweede plan verwijzend. Dit om tegemoet te komen aan de plannen van de nieuwe Ameri kaanse president Reagan, die de kaart van de „Jordaanse optie” schijnt te willen spelen omdat hij de PLO als een „groep terroristen” blijft be schouwen. Volgens conferentiekringen in Amman is het Syrische wantrouwen inzake Hoesseins vermeende bereidheid om in te gaan op Reagans „Jordaanse optie” niet gerechtvaardigd. Als het wel waar zou zijn, dan zou PLO-leider Arafat, die gisteren in Syrië was, „al lang een haraanval” gekregen moeten hebben. Bovendien zullen de arabie ren, alleen om Reagan (en de Israëli’s) een plezier te doen, niet zo maar de hoeksteen van hun buitenlandse poli tiek van de laatste 6 jaar in 1974 werd de PLO erkend als enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijn se volk overboord werpen en Hoes sein laten onderhandelen namens de Palestijnen. Nee, Syrië’s wegblijven van de arabi sche top moet veel eerder als een bevestiging gezien worden van Dama scus’ angst voor de nieuwe as Amman- Bagdad, en het niet willen accepteren dat de combinatie Jordanië-Irak een nieuw machtscentrum in de arabische wereld heeft gecreëerd dat een bedrei ging vormt voor Syrië’s opgeëiste lei dersrol in het anti-Camp-Davidfront. l/Vu Faxian, de voormalige commandant van de Chinese luchtmacht, in de beklaagdenbank. Hij bekende gisteren te hebben deelgenomen aan een samenzwering tegen Mao en aan een mislukte staatsgreep. LAS VEGAS (UPI/AFP). De brand in het MGM-Grand Hotel in Las Vegas, die vrijdag uitbrak en aan zeker 83 mensen het leven kostte, is veroorzaakt door kort- "isluiting in elektrische leidingen in het plafond van de grote zaal van het casino. Dit heeft het hoofd van de brandweer van Las Vegas zaterdag bekendgemaakt. Vermoedelijk was de brand in het pla fond op kleine schaal al enige uren aan de gang, voordat hij zich door het plafond had heengevreten en door de plotselinge toevoer van verse zuurstof binnen een halve minuut de hele zaal in lichterlaaie zette. Volgens de brandweerchef zijn de meeste slachtoffers gevonden in de liften en de trappenhuizen, waar de vlammen direkt doorheen kropen. Als de gasten allemaal in hun kamers waren gebleven zou het aantal slachtoffers volgens hem veel minder zijn geweest. Bij de brand zijn 584 mensen gewond geraakt. NEW YORK (REUTER). De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de VN heeft bij voorbaat verklaard, dat alle wetgevende en bestuurlijke maat regelen die Israel zou kunnen nemen om de status van de hoogvlakte van Golan te wijzigen, van nul en gener waarde zijn. Een resolutie van deze strekking werd aangenomen met 97 stemmen voor, twee tegen (Israel en de VS) en 21 onthou dingen. Het in stemming brengen van deze reso lutie was ingegeven door berichten dat het Israëlische parlement een wetsontwerp overweegt om de hoogvlakte van Golan, die Israel in de oorlog van 1967 heeft bezet, te annexeren. In de resolutie wordt een beroep op Israel gedaan af te zien van een dergelijke wet. F x

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3