Ook voor Sovjet-top is informatie duistere zaak o Uit België geen nieuws. Damiate Pers o di IJ mui der Courant M MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 4 door M. H. von Meyenfeldt door Ronald Frisart door Jan Gerritsen y nnsn. De pagina Facetten beoogt te zijn een podium waarop redacteuren en medewerkers van deze krant in beschouwende, analyserende danwel commentariërende zin, terug- of vooruitblikken op gebeurte nissen die in de dagelijkse actualiteit de aandacht trekken of hebben getrokken. Eindredactie: Ton Nillissen. (X UN levt ver is e der en gek een bet: jou vol Als gevolg van de ma nier waarop de massame dia in de Sovjet-Unie functioneren, is vrijwel iedereen in dat land naar stig op zoek naar informa tie. Dat geldt niet alleen voor de gewone burgers maar, merkwaardig ge noeg, ook voor de bureau- craten in het Kremlin. rje Sr (f ocol too tj 44 HI I Tomahawk'-cruiseraket Pantserwielvoertuig YP-408. Wat ik bij dit alles betreur, is dat 155,00 Vlaams-Waalse ongeregeldheden in de Voerstreek, alles bij het oude. V Meer duidelijkheid over atoombewapening nodig Ik denk in dit verband niet alleen aan de mogelijke voortgaande pro- duktie en plaatsing van de Russi sche SS-20-raket of aan het trage verloop van de onderhandelingen tussen Amerika en Rusland over de beperking van de zogenaamde „Eu- rostratëgische” wapens, maar voor al ook aan de ontwikkelingen op conventioneel militair gebied bin nen de NAVO. Een krachteloze Vlaamse rege ring en een onmondig Vlaams par lement zijn het overtuigend bewijs voor het ontbreken van politiek ta lent in Vlaanderen. Dat bleek al direct bij de inauguratie van de Waalse raad, hoewel dit orgaan op' zichzelf al even krachteloos is als het Vlaamse deelparlement. De Wa len speelden het parlementaire spel tenminste zoals het hoort: compleet met regeringsverklaring, die na de- zijn aangewezen op middelen waar van de 'nzet zal leiden tot massale vernietin Dat is natuurlijk waar, maar de eerste klap was, zoals zo vaak, voor de Franstaligen. bat middels een motie van vertrou wen werd goedgekeurd. Daarin kwam echter verandering toen eenmaal een antwoord was ge vonden op de vraag wie zou kunnen profiteren van de oorlog aan de Perzische Golf. De redenering was eenvoudig: omdat de Sovjet-Unie geen baat bij de oorlog heeft, moe ten de Amerikanen er wel profite ren. Het lag naar de opvatting van de Russische media dan ook voor de hand dat Washington verant woordelijk was voor het uitbreken van het conflict. Toen die „oplos sing” eenmaal was gevonden, kreeg het Amerikaanse handelen ten aan zien van de Iraans-Iraakse oorlog in de Russische pers een steeds be- langrijker plaats. Ter toelichting van deze boude stelling, is het interessant na te gaan BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E Koning DIRECTIE Mr H C van der Mije IJ] uit I licht Umi De i in d auto onde Ev 18-ja gepa Heei door de a Ligt! auto gere Me avori ker i Bev< bills zijn rijbe invit jarig Aagt raak reed van getn De TX-£ AID verb brac dige afsla ■s zoals in het Bêlgië dat deze maand herdacht werd. Jan Gerritsen is voor deze krant redac teur in Belgiè Óudeweg 12-14 Haarlem tel 023 - 31 90 53 Alle inwoners van de Voerstreek moeten dezelfde rechten krijgen, tot welke gemeenschap ze ook be horen, aldus de motie van de Waal se parlementariërs. Dat schoot de Vlamingen natuurlijk in het ver keerde keelgat. Waar bemoeit u zich mee, het voorzitter Rik Boel van de Vlaamse raad in nette bewoordin gen weten. „U hebt helemaal een bevoegdheid voor Vlaams gebied”. scnappelijk beleid op atomair ge bied. Binnen de organisatie en ook in Nederland wordt namelijk een duidelijk verband gelegd tussen de omvang en kwaliteit van de conven tionele militaire inspanning en de rol van atoomwapens in de, militaire strategie van het aangepaste ant woord. Geheel volgens dat patroon rea geerden de Russische kranten, ra dio en televisie ook op het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak. Vanuit Russisch-,.marxistisch” oog punt waren er tussen die landen geen duidelijk ideologische ver schillen van mening, die tot de oor log konden hebben geleid. Onzeker of ze zich achter Iran of achter Irak moesten opstellen, beperkten de Russische media zich aanvankelijk tot korte feitelijke verslagen van het strijdverloop. Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort. 023 - 31 90 53 18 30-19.00 uur 11.30-12 30 uur De conventionele militaire in spanning bepaalt de hoogte van de atoomdrempel en de mogelijkhe den om de rol van atoomwapens in de geldende strategie terug te drin gen. En als zoals nu het geval is de conventionele inspanning ach terblijft bij de plannen, daalt de atoomdrempel en wordt de rol van atoomwapens belangrijker. Gevol gen daarvan zijn: een toename van de druk op Nederland om alsnog in te stemmen met de plaatsing van nieuwe raketten op ons i grondge bied en een vermindering van het verzet tegen een dergelijk besluit op binnenlands politiek niveau en ook bij D’66. Moraal van het verhaal: ondanks deelparlementen en gewestelijke regeringen en stapels mooie plan nen blijft alles bij het oude, net Om de Vlamingen op de kast te jagen, nam de Waalse raad ook maar meteen een motie aan over de Voerstreek. Dit gebied ten zuiden van Nederlands Limburg behoort officieel bij Vlaanderen. Er is ech ter een sterke beweging die pleit voor aansluiting bij de Waalse pro vincie Luik. En zoals altijd als een Frans of Waals belang in het geding is, kunnen de Franstalige actievoer ders in de Voerstreek op de onver deelde steun uit Wallonië rekenen. dat iemand meer informatie krijgt naarmate hij of zij zich hoger op de bureaucratische ladder bevindt. Maar ook daaraan zitten de nodige haken en ogen. In mei van dit jaar liep een hooggeplaatste Rus, Uja Dzhirkhoelov, die werkte bij de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève, over naar het Westen. zitten miljoenen Russen, onder wie veel partijfunctionarissen, aan het radiotoestel gekluisterd. Het moge vreemd lijken dat zelfs belangrijke partijmensen naar de buitenlandse zenders moeten luisteren, immers, zij zullen toch wel over meer en betere informatie beschikken dan hetgeen de Russische media dagelijks brengen. Die veronder stelling blijkt maar zeer ten dele waar. De vooraanstaande Russi sche historicus en dissident Roy Medvedev heeft eens geschreven dat „het werkelijk belangrijke nieuws wordt gebracht door specia le bulletins van het persbureau TASS. Die bulletins worden elk door middel van speciale verzend lijsten verspreid”. Zodoende ont vangen hoge functionarissen som mige TASS-bulletins wel en andere weer niet, hetgeen betekent dat ze onvolledig zijn geïnformeerd. Dat dit tot merkwaardige situaties kan leiden, is gebleken tijdens SALT- onderhandelingen over de beper king van de kernbewapening. Ame rikaanse afgevaardigden stelden vast dat de Russische delegatielei der slechts heel gebrekkig op de hoogte was van de omvang en sa menstelling van het Russische wa penarsenaal. Overigens is het natuurlijk wel zo D’66 wijst de plaatsing van nieuwe NAVO-atoomwapens voor middellange afstand op Nederlands grondgebied „on der de huidige omstandighe den” af. Door deze uitspraak (zaterdag 2 november 1980) heeft het partijcon gres de eenheid binnen de partij rond het vraagstuk van de atoom bewapening weten te bewaren en de mogelijk van samenwerking in 1981 met politieke partijen die min der afwijzend staan ten opzichte van de modemiseringsplannen van de NAVO (bijvoorbeeld het CDA) open gehouden. De partij heeft mijns inziens door de afwijzing van de plaatsing van 48 Tomahawk- cruiseraketten in Nederland te kop pelen aan „de huidige omstandighe den”, ook een eerste stap gezet op de weg die tenslotte uitkomt bij de aanvaarding van deze nieuwe wa pensystemen. Immers ontwikkelingen op aller lei gebied wijzen er op dat het in december 1981 (wanneer Nederland over de plaatsing van de cruisera- ketten zal beslissen) veel moeilijker zal zijn om een afwijzend standpunt in te nemen dan in de huidige situ atie. wat officieel van de Russische kran ten, radio en televisie wordt ver wacht. In de laatste druk van de Grote Sovjet-encyclopedie staat, dat „politieke informatie een van de middelen is voor de ideëel-politieke opvoeding van de arbeiders, welke is gericht op de marxistisch-leninis- tische maatschappijopvatting”. De Europese leden van het bond genootschap slagen er door de eco nomische problemen waarmee zij worden geconfronteerd niet in om de in 1978 overeengekomen jaar lijkse groeinorm van het defensie budget met 3 procent in de praktijk waar te maken. Nederland komt in 1981 niet verder dan 1,5 procent en heeft o.a. de vervanging van mili tair materieel zoals het gepantseer- de personeelsvoertuig YP-408 en de invoering yan nieuw materieel, zo als het meervoudige artillerie-ra- ketwerpersysteem MARS, uitge steld. Ook West-Duitsland kan zich al rekent Schmidt zijn bondgenoten via allerlei modellen voor, dat Bonn wèl bijna 3 procent meer uitgeeft voor defensie, momenteel geen gro tere stijging veroorloven dan 1,75 procent. Deze grootste Europese NAVO-partner kampt met een te kort op de lange-termijninveste- ringsplannen van naar schatting 10 miljard mark en kan minder tanks, vliegtuigen of marinevaartuigen kopen dan voor een goede defensie noodzakelijk worden geacht. Met soortgelijke problemen worstelen ook België, Engeland en Dene marken. Uit dat alles valt te concluderen dat het handelen van de Russische media in dienst moet staan van het heersende systeem, meer in het bij zonder: in dienst van de belangen van de staats- en partijleiding. On vermijdelijk leidt dat ertoe dat de Russische media een verwrongen beeld geven van wat er in de wereld (met inbegrip van de Sovjet-Unie zelf) gebeurt. Het betekent ook dat degenen die willen weten wat er werkelijk aan de hand is hun toe vlucht moeten nemen tot andere informatiekanalen. De NAVO slaagt er dus niet in om de gevechtskracht van het conventi onele verdedigingssysteem op een verantwoord peil te brengen en te handhaven. Dat heeft ongetwijfeld gevolgen voor het bondgenoot- Met de bestuurlijke scheiding van Vlamingen, Walen en Brusselaars is dit jubileumjaar een eerste en be scheiden begin gemaakt. Vlaande ren en Wallonië kregen een eigen deelregering en een eigen parle ment. Brussel moet nog even wach ten, maar kan wel een woordje meespreken in de raad voor de Franstalige gemeenschap. Ironisch genoeg maakten deze regionale or ganen hun min of meer mislukte start in de week voor de parlemen taire feestzitting over 150 jaar België. De Vlaamse raad parlement van de toekomstige deelstaat Vlaanderen maakte de slechtste start. Historische woorden en blad zijden goede voornemens konden niet verhinderen dat deze vertegen woordiging van het Vlaamse volk met grote dubbelzinnigheid uit de startblokken vertrok. Hoe ver de bevoegdheden van het Vlaamse parlement reiken, is immers niet duidelijk. Of ministers van de Vlaamse deelregering ter verant woording geroepen kunnen worden of weggestuurd is bijvoorbeeld een vraag die nog steeds niet is opgelost. Een belangrijke, rol spelen daar bij de westerse radiostations, die in de Sovjet-Unie kunnen worden ont vangen (en die de laatste tijd steeds vaker worden gestoord). Dagelijks Het politieke belang van dit ver zet is dat de politieke keuze van veel Nederlanders bij de kamerverkie zingen in 1981 vooral zal worden bepaald door het standpunt van po litieke partijen met betrekking tot de atoombewapening in het alge meen en de modernisering van de NAVO-atoombewapening in het bijzonder. Tot aan de verkiezingen is het dan ook politiek verstandig om in het openbaar afstand te ne men van ontwikkelingen op nucle air gebied. Pas wanneer de verkie zingen voorbij zijn zal het m.i duide lijk worden dat de bereidheid in ons parlement om de nieuwe atoomwa pens af te wijzen minder groot is dan velen nu wellicht denken. M. H. van Meyenfeldt is militair mede werker van deze krant In privé-gesprekken verklaarden Russische diplomaten echter dat zij natuurlijk niet vinden dat de ver antwoordelijkheid voor de oorlog bij de Amerikanen ligt. Die aantij gingen waren immers alleen voor Russische binnenlandse cpnsump- tie bedoeld. De laatste weken lijken de Russische diplomatieke verte genwoordigers zich echter van die opvatting te verwijderen, wat erop zou kunnen wijzen dat de macht hebbers in de Sovjet-Unie inder daad gelóóf beginnen te hechten aan de bewering dat de Verenigde Staten achter het conflict zouden zitten. Dat zou er dan weer op kun nen duiden dat de Russische leiders zich door hun eigen massamedia laten misleiden. Kernachtiger formuleerde het vak blad Journalist in 1972: „Het 24ste partijcongres van de Communisti sche Partij van de Sovjet-Unie heeft informatie gedefinieerd als instru ment van de leiding, als opvoe- dings- en controlemiddel”. Tenslot te een derde voorbeeld. Halverwege de jaren zestig hield het voormEilige hoofd van het officiële persbureau TASS, Palgoenov, aan de Moskouse universiteit een aantal lezingen. Daarin benadrukte hij dat feiten de grondslag moeten zijn van iedere vorm van informatie. Maar hij stel de ook: „We mogen niet vergeten dat informatie betekent: agitatie met behulp van feiten”. de Europese leden van de NAVO zich onder druk van de ontwikke lingen op economisch gebied niet meer inspannen om, bijvoorbeeld door standaardisatie op materieel gebied en door een betere taakver deling, de doelmatigheid van dé conventionele defensie te verbete ren ook in die zin dat een verant woorde conventionele militaire bij drage met relatief minder geld kan worden gegarandeerd. De mogelijkheden om op deze manier de rol van atoomwapens terug te dringen, zijn zeker aanwe zig. Maar helaas ontbreekt de poli tieke wil om nationale belangen te offeren voor het gezamenlijke be lang van een verantwoorde veilig heidszorg. Men gaat de moeilijkhe den die hier zeker liggen liever uit de weg en kiest voor de relatief goedkope atomaire gevechtskracht. Dat door deze keuze de afschrik- kingskracht van het westerse de- fensiesysteem in stand blijft en wel licht zelfs wordt verbeterd, kan niet worden ontkend. Daar staat echter tegenover dat wanneer in voorko mend geval de afschrikking faalt, wij voor onze verdediging vooral Een half jaar geleden promoveer de W. van den Bereken aan de Utrechtse universiteit op het proef schrift: Het beeld van het Westen in de Sovjet-pers. In die dissertatie zèt Van Bereken aan de hand van on derzoek naar de twee belangrijkste Russische dagbladen (de Pravda en de Izvestia) uiteen, dat de Russische media het Westen zo zwart mogelijk afschilderen om de Sovjet-Unie en de andere landen in Oost-Europa daartegen zo flonkerend mogelijk te kunnen afzetten. De media in de Sovjet-Unie, zo concludeert hij, roe pen een zwart-wit beeld van de we reld op. 15.90 45.85 60.00 180.70 233.00 0.80 Waarom spreken politici in Ne derland zich met betrekking tot de ze ontwikkelingen niet duidelijker uit? Hoe kunnen zij, terwijl zij de relatieve teruggang van de conven tionele gevechtskracht van de NAVO aanvaarden, zich nu nog af wachtend of afwijzend opstellen ten opzichte van de modernise- ringsplannen van de NAVO op ato mair gebied? Een van de redenen lijkt mij het groeiend verzet o.a. in de kerken tegen de rol van massa vernietigingswapens in het wester se defensiesysteem. De roomska tholieke vredesbeweging Pax Christi heeft onlangs de bisschop pen geadviseerd om zich te stellen achter de IKV-campagne „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland”. En in de Nederlands Hervormde Kerk is een krachtige stroming die zowel het bezit als het gebruik van atoomwa pens afwijst. Het Belgische parlement her dacht deze maand het 150-jarig bestaan van België. Men deed dat met een plechtige bijeen komst in het Paleis der Natie, het parlementsgebouw dat door een park gescheiden wordt van het hoofdstedelijk Koninklijk Paleis. Op 10 november 1830 kwam hier het eerste Nationaal Congres bijeen na de geslaagde september-opstand tegen het Hollandse gezag en de daarna gevolgde scheiding tussen Noord en Zuid. Zoals bij andere gelegenheden waar het anderhalve eeuwfeest van de Belgische staat werd gevierd, ontbrak de ware feeststemming. Koning Boudewijn en de voltallige regering 30 ministers en staatsse cretarissen waren in vol ornaat aanwezig, maar de leden van de Vlaamse Volksunie en het Vlaams blok ontbraken: die protesteerden nog maar eens tegen deze Belgische staat die zij het liefst uit elkaar zien springen. Nadat hij in Engeland was onderge doken, verklaarde hij tegenover de Britse pers dat vrijwel alle Russi sche correspondenten in het buiten land in meerdere of mindere mate werkzaam zijn voor de Russische geheime dienst, de KGB. Aangezien Dzhirkhoelov zowel voor de KGB als voor TASS heeft gewerkt, mag worden aangenomen dat hij weet waarover hij spreekt. Opvallënd is zijn mededeling dat de Russische correspondenten slechts berichten aan Moskou door geven waarvan ze verwachten dat die passen in het politieke wereld beeld van het Kremlin. Samen met al het bovenstaande leidt dat onver mijdelijk tot de conclusie dat de hoogste Russische leiders wel be schikken over een grote hoeveel heid losse berichten en gegevens, maar dat ze daarmee nog geen reëel beeld hebben van wat zich buiten hun wereld afspeelt. Op 10 november 1917 beperkte de toenmalige regering van de Sovjet- Unie, die in een bloedige strijd was gewikkeld met de witte legers van de tsaristische generaals, de vrij heid van drukpers. De oude bolsje- wiki verklaarden dat het slechts om een tijdelijke maatregel ging en er is weinig reden om aan hun oprechtheid dienaangaande te twij felen. Sedertdien en zeker na het aan de macht komen van Stalin hebben de Russische leiders echter nimmer de moed gehad de persvrij heid in welke vorm dan ook te her stellen] Toch zou dat gezien het bovenstaande ook voor de mach thebbers in het Kremlin voordelen bieden. Na het eerste debat over de be leidsverklaring van de Vlaamse deelregering ging de Vlaamse raad zonder stemming naar huis. Ze ne men noch zichzelf noch de Vlaamse deelregering ernstig, concludeerde een Vlaamse krant. Voormalig voorzitter Hugo Schütz van de Volksunie relativeerde als overtuigd federalist: „De raad is een namaakparlement, zoals ook de ingezette federalisering van België dubbelzinnig is”. En hij eindigde met een duidelijk vraag: „Is dit het resultaat van 20 jaar politieke ener gie, van 65 jaar verbeten en vaak hopeloze strijd van een handvol Vlaminganten voor autonomie?” BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie 02550-15389 na kantoortijd 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 4x4^- sSr: ■T

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4