bij toneelgroep Voetlicht Ongevallen door drankgebruik Nederlandse haringvissers veilen „Frans” produkt Attractieve „Eva Bonheur” '11 I u gebouw Velserduin Ledenvergadering PvdA-Velsen in Bejaarden beroofd van handtassen OPSCHUDDING ROND AFSLAG IN IJMUIDEN •S Feilloze interpretatie titelrol door Gré van Dam 4 ai Ut» MAANDAG 24 NOVEMBER IJMOND 19 8 0 5 4 I it 1 F door rjeroen Smit IJMUIDEN. De IJmuider amateurtoneelgroep Voetlicht maakt er een goede gewoonte van, elk jaar een authentiek Hollands volksspel op de planken te zetten. Voor de opening van het nieuwe speelseizoen was de keus van bestuur en spelers gevallen op „Eva Bonheur” van Herman Heijermans: een stuk dat in een vooral de humoristische ondertoon benadrukkende regie van Hannie Boelhouwer vrijdag avond in een goed gevulde Stadsschouwburg Velsen een bijzonder attractieve opvoering beleefde. Vangstverbod Prijzen „Ollanders” (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „We hebben ons leven lang een prima boterham verdiend in de haringvangst. Het is een nijdige zaak dat je als Ne derlandse visser door je Franse en Belgische collega’s wordt uit gelachen omdat je je best doet een visje te verschalken en zij op betrekkelijk korte afstand van jou in twee trekken met een schip vol vis wegvaren.” (Van onze IJmondredactie) VELSEN. De Partij van de Arbeid, afdeling IJmuiden-Vel- sen, houdt woensdag 26 novem ber ’s avonds om acht uur een algemene ledenvergadering in het gebouw Velserduin in IJ muiden. 8 Heeft u tips of berichten? Bel dan nummer: 02550- 15389 i jfl £.00 Hoogwaardigheidsbekleders onder elkaar „Dag Peter „dag Nicolaas'! I i zoenlijke houding die maatschappelijk la ger geplaatsten innemen, wanneer beter gesitueerden door omstandigheden van i 5.90 15.85 >0.00 10,70 13.00 0,80 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zaterdagmiddag is een 64- jarige vrouw uit Velsen-Zuid in de Minis ter van Houtenlaan berooft van haar handtas waarin een portemonnee zat met 120 gulden. De twee daders reden op een bromfiets langs de vrouw en één van hen rukte de tas uit haar handen. Op aanwijzing van de vrouw is een door haar gealarmeerds automobilist de daders gevolgd. Een identiek geval deed zich zondag avond voor in de Vlugthovenstraat in Santpoort. Vlak voor haar woning werd een 74-jarige vrouw beroofd van haar handtas. In de tas zat onder meer 300 gulden aan bankbiljetten en een porte monnee met 20 gulden. De dader reed op een fiets langs de vrouw en rukte de tas uit haar hand. jl zo rijgt p de indt. dige jaar Ilja We- HO) sten. dat nten ioor- dat reld- met iver- t de l be- veel- zens, reëel riten te de >vjet- was van vrij- >lsje- s om >n er hun twü- het in zhter svrij- her- i het lach- ielen i I met de aanvoer blij moet zijn. Als de prijzen „doorzakken” zal het moeilijk worden nog iets te verdienen op het duur dere „Ierse” produkt. In verband met de te verwachten prijsbeweging is het ook nog niet helemaal duidelijk of meer Ne derlandse vissers zich zullen laten verlei den tot haringvangst in het gebied van de Noordhinder ter hoogte van de Belgisch- Franse kust. Een mogelijk lage opbrengst en een gerechtelijke vervolging met alle gevolgen vandien wegen wel degelijk mee bij de beslissing om zich al dan niet in een „avontuur” te storten. srge- r de ussi- iten- nate sche ;zien <GB mag weet „Eva Bonheur” gaat, als meer van Heij ermans’ Die Hollanders zijn dan uiteindelijk toch gekomen en hebben met hun aanvoer toch voor de nodige opwinding gezorgd. De heer L. E. Ouwehand, voorzitter van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij zegt nauwelijks verbaasd te zijn over het feit dat Nederlandse vissers zich hebben later verleiden de Europese voorschriften te overtreden. „Het zijn met name de Fransen en Belgen die zich niet houden aan de voorschriften. Dat prikt de Nederlanders die per traditie dé haring vissers zijn. Als die Franse en Belgische haring dan over de weg toch Nederland binnenkomt en wordt verhandeld dan is het logisch dat de Nederlandse vissers hun netten ook uitgooien.” Overigens is de heer Ouwehand niet blij met de ontwikke ling. „Het is nu niet meteen de juiste tijd om de haring op te vissen. Een deel is kuitziek. Een ander deel is zijn kuit al kwijt. Het zou voorkeur hebben verdiend als men de haring met rust had gelaten en in 1981 de vangst zou hebben opengesteld. Daar zou iedereen blij mee zijn geweest. Op de agenda staat ondermeer de ver kiezing van bestuursleden. Met het huidi ge aantal verkiesbare leden kan volgens de PvdA het bestuur het komend jaar niet naar behoren functioneren. Kandidaten kunnen zich alsnog opgeven bij de secre taresse Ans Parker. Herkiesbaar zijn voorzitter Koos Kemp, secretaresse Ans Parker, penningmeester Thijs Kops en de leden Dick Molenaar en Jan Sluyter. Voorts staat het jaarverslag ter discus sie. Ook de verkiezingen voor afgevaar digden naar het partijcongres in februari 1981 en de kandidaten voor het geweste lijk bestuur staan op het programma. De afdeling Velsen van de PvdA start in januari 1981 onder leiding van gemeente raadslid Henk Blok een werkgroep, die zich zal buigen over de nieuwe subsidie mogelijkheden. Binnenkort zal de rege ring haar bevoegdheid tot het verlenen van subsidie overdragen aan ongeveer 900 gemeenten in ons land. De gemeente moet bij het maken van de plannen de bevol king de gelegenheid geven tot inspraak. Dr. H. A. H. Boelmans-Kranenburg, se cretaris van het Visserijschap, zegt in de huidige ontwikkeling helemaal geen aan leiding te zien om de alarmklok te luiden bij minister Braks van Landbouw en Vis serij of bij de Europese Commissie. „Er worden Europese bepalingen overtreden. In principe zijn wij vóór haringvangst. Er worden momenteel onder de Franse kust grote haringen gevangen. Wij willen duidelijkheid over de nood zaak van een haringvangstverbod. De noodzaak van vangstbeperking zullen wij niet bestrijden. Maar de hoeveelheden die de laatste weken door Franse en Belgi sche vissers zijn gevangen en de kwaliteit bewijzen dat de door ons gewenste duide lijkheid wel degelijk reëel, zo niet noodza kelijk is.” ken voor een prijs van om en nabij de veertig gulden per stuk. Een aardige be somming voor een vistochtje van nauwe lijks vierentwintig uur. Bij het RIVO (Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek) toont men zich al evenmin erg enthousiast over de recente ontwikke lingen. Visserijbioloog dr. R. Boddeke zegt daarover: „Het haringvangstverbod dat destijds is ingesteld was gericht op herstel van de haringstand. De gang van zaken van dit moment vormt een nieuwe bedreiging. Temeer daar men bezig is te vissen in het gebied waar de Noordzeeha- ring heen trekt om te paaien.” Zijn collega drs. A. Corten bevestigt dat. „Jaarlijks verzamelt zich veel haring voor de Franse kust. Maar de hoeveelheid van dit moment is nog weinig vergeleken bij wat daar vroeger rondzwom. De haring stand heeft zich echt nog niet hersteld hoewel het vangstverbod een duidelijke positieve uitwerking op de haringstand in zijn totaal heeft gehad. Ik geloof dat een vangstverbod averechts heeft gewerkt. Misschien was het beter geweest de vangst op uiterst beperkte schaal toe te staan.” Ook „de handel” staat in IJmuiden de ontwikkelingen met enigszins scheve ogen gade te slaan. Enerzijds liggen er stevige voorraden haring in de vrieshuizen, af komstig uit Iers water. Daar is een be hoorlijke prijs voor betaald. De haring die voor de Franse kust is gevangen mag dan kwalitatief beter zijn, de prijs is bedui dend lager en de vraag is dan ook of men (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Een 20-jarige automobilist uit Driehuis reed zondagavond tegen een lichtmast aan de IJmuiderstraatweg in IJmuiden. Hij reed na de aanrijding door. De politie hield hem kort daarna staande in de Willebrordstraat in IJmuiden. De automobilist verkeerde volgens de politie onder invloed. Eveneens op zondagavond ramde een 18-jarige Heemskerker met zijn auto een geparkeerde auto aan de Maerelaan in Heemskerk. Ook hij reed na de aanrijding door. De politie trof zijn zwaar beschadig de auto aan voor zijn woning aan de Jan Ligthartstraat in Heemskerk. Ook deze automobilist zou onder invloed hebben gereden. Met een kraanwagen moest zondag avond de auto van een 26-jarige Beverwij- ker uit de sloot langs de Hoflanderweg in Beverwijk worden getakeld. De automo bilist verloor de macht over het stuur en zijn wagen belandde in de sloot. Zijn rijbewijs is ingevorderd omdat hij onder invloed reed. Zaterdagnacht is een 20- jarige automobilist in de sloot langs de Aagtendijk in Beverwijk gereden. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en reed vervolgens de dijk af. Met behulp van een kraanwagen is de auto op de kant getrokken. De laatste weken is er een gestage aan voer van haring in IJmuiden. Die wordt met vrachtauto’s aangevoerd vanuit Bou logne. Een niet onbelangrijk deel van de Franse vangsten verdwijnt op de binnen landse markt. Het is om die reden dat bij benadering niet valt te bezien hoe om vangrijk de vangsten zijn van de Franse en Belgische vissers. Daarnaar kan slechts worden gegist. Maar opmerkelijk is wel dat een Nederlandse schipper die verleden week zijn netten in het „haring- gebied” uitlegde van een Belgische colle ga via de korte-golf-radioverbinding te horen kreeg: „Awel, we vragen ons al vijf weken af, waar blijven toch die Ollanders! Dat zegt Cees van Dijk, schipper van de TX-52 Johannes Jan tegen wie door de AID (Algemene Inspectiedienst) proces verbaal is opgemaakt. Met de TX-32 Aida bracht Van Dijk vrijdagmiddag zo’n slor dige 800 bakken verse haring aan de vis- afslag in IJmuiden. Bakken die goed ble- wie het oge ijke idse iers, - en ken ïdia der- iele issi- Roy ■ven 'ijke ;cia- •eau elk md- ont- om- dere t ze Dat kan >LT- per- me- Iden elei- de i sa- wa- Eva Bonheur wijst Jasper en zijn vrouw op de onheilspellende beursberichten: van links naar rechts Gré van Dam. Jack Gorter en Heleen de Haan. het tweede en derde bedrijf acteerpresta- familiedrama’s (vergelijk bij- ties zien van een voor amateurs uitzonder- voorbeeld met „De Meid”) over de onver- lijk hoog niveau. Dat de tirannieke Eva Bonheur on danks haar gemene streken toch een vrouw bleef voor wier handelwijze enig hun gunsten afhankelijk worden. Door begrip viel op te brengen, lag overigens economische problemen gedwongen, ver- niet alleen aan het kwaliteitsspel van Gré huurt middenstander Jasper de bovenver- van Dam: het was ook de verdienste van dieping van zijn huis aan de krenterige Jack Gorter, die haar als de bedachtzame weduwe Eva Bonheur. Wanneer Jaspers’ en wijze Jasper sympathiek tegenspel vrouw Mop door tegenvallende beurs- bood. Heleen de Haan als Mop, Barry transacties in financiële moeilijkheden Romeyn als Miep en Jaap Nijssen als dreigt te raken, springt Eva desgevraagd Mieps aanbidder Nanning Storm hadden bij. Ze houdt echter nauwgezet de vinger hun rollen naar mijn gevoel nog wat ver- aan de pols en als het er naar uitziet, dat der kunnen uitdiepen. Hun bijdragen sta- Mop de lening niet bijtijds kan aflossen ken wat vlak af tegenover de genuanceerd grijpt Eva keihard in. Ze neemt een advo- neergezette Eva en Jasper. Kostelijk was caat in de arm, weet via een rechtszaak daarentegen weer de wijze, waarop Ton het huis in haar bezit te krijgen en alleen van Bodegraven de Joodse beursspecu- door langdurig soubatten en smeken kun- lant Mijpel gestalte gaf. De overige kleine nen Jasper, Mop en dochter Miep voorko- re rollen waren bij Hans Langbroek, Cor men dat hen door de verbitterde Eva de Rosier en Bea te Beek in goede handen, huur wordt opgezegd. Onvermeld mag tenslotte zeker het Hoewel het hele ensemble met „Eva fraai ogende, twee verdiepingen omvat- Bonheur” hoge ogen gooide, eiste klasse- tende huiskamerdecor niet blijven, dat als speelster Gré van Dam met haar feilloze gebruikelijk met grote zorgvuldigheid interpretatie van de belangrijke titelrol was ontworpen en uitgevoerd door de een groot deel van het succes voor zich op. technische staf van de Stadsschouwburg Gestaag bouwend aan haar rol, ook in onder leiding van toneelmeester Peter van haar stille spel alert reagerend op wat er Warmerdam. om haar heen gebeurde liet ze vooral in JOKE DIEBEN-FRERICHS. Het begin van een rondrit in een open landauer. Een kuste voor de Sint ur ur Geëscorteerd, door de IJM 25-Wally en een snelle boot van de Rijkspolitie te water kwam zaterdagochtend klokslag half elf de IJmuidense havensleepboot Stentor op volle kracht de haven van IJmuiden binnenvaren. Aan boord Sint Nicolaas en zijn zwarte knechten. Een potpourri van Sinterklaasliedjes werd ten gehore gebracht door het tamboer en trompetterkorps Velsen-Noord. De jeugd liet zich niet onbetuigd. Uit volle borst werden de traditionele liede ren meegezongen. Onder de muzikale klanken en het gejuich van de duizen den kinderen die alleen of met hun ouders bij de waterkant aan het Slui- splein in IJmuiden waren samenge stroomd, stapten Sint en zijn gevolg aan wal. Chef van het gemeentelijk bureau Jeugdzaken de heer G. J. Kwak kel, gesecondeerd door een stadhuisbo de beiden voor deze gelegenheid uit gerust met een zwarte parapluie ten teken van hun waardigheid verleen den daarbij assistentie. Nadat op verzoek van twee scholieren Astrid de Heer en Paul Spruyt de Sint alle kindertjes langs de waterkant had\P „geïnspecteerd” begon in een open lan- dauer, getrokken door twee „vurige Spaanse viervoeters” een ware zegerit door de gemeente. Langs vrijwel de hele route werd het gezelschap toegejuicht. Hoogtepunt van de ontvangst was de aankomst op Plein 1945 waar burge meester P. J. Molendijk de goed-heilig- man hartelijk welkom heette en de Sint vervolgens vanaf het Stadhuisbordes een enthousiaste menigte op het plein hartelijk toewuifde. Met de Sint en zijn Pieten zijn nu ook in Velsen „de heerlij ke avondjes gekomen!” I* Wat de Sint zag vanaf het balkon van het stadhuisf^fèA Zie ginds komt de stoomboot

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5