Ijsclub neemt afscheid van Aeoluskwintet musiceerde van bestuurslid onder optimale condities Eersteklas leiding Erdelyi in werk Dopper Inbraak bij servicestation Programmering moderne muziek roept vragen op burgerlijke stand g 1 i Dierenshow trok veel bekijks Vergaderingen raadscommissies Volgend jaar zeker twee banenmarkten kort ijmondnieuws I i h I 1 thl IB|<? ^KemucKyS»^ o Dat kost wat meereh dat kun je proeven. 1' f2,80 MAANDAG 2 4 NOVEMBER Indrukwekkend concert in Evangelisch-Lutherse Kerk Radio Filharmonisch Orkest op belangrijk niveau basketball verzoening BEVERWIJK kaarsen kienen HEEMSKERK Onkritisch publiek op C-concert NPO HEEMSKERK O NIEUW! GEOPEND! PROVINCIE - KUNST 19 8 0 9 I im g „SONNENSTUDIO” ZIJLWEG 13 HAARLEM OPEN HUIS BEVERWIJK. De Lutherse Kerk aan de Koningstraat te Be verwijk is een paradijs voor klei ne vocale en instrumentale en sembles. De intimiteit en sfeer, gevoegd bij de ideale akoestische eigenschappen zijn misschien te evenaren maar moeilijk te overtreffen. ADVERTENTIE G. D. KONING GEMMA COEBERGH ADVERTENTIE <r Roelof van Driesten i SS JOHAN VAN KEMPEN Een hele goeie zware shag is samen Jeugdzaken Het rapport „Project op voeden in de buurt” staat donderdag avond ter discussie bij de commissie voor jeugdzaken. De commissie vergadert van af half acht in het stadskantoor. Financiën In de commissie financiën komen donderdagavond een aantal be grotingswijzigingen aan de orde, alsmede verhoging van de leges ter secretarie (on der andere abonnement Raadsstukken, burgerlijke stand en bevolkingsregister. Eveneens wordt een raadsvoordracht be sproken over de tarieven van onroerend- goedbelasting. Op uitnodiging van de Pinkstergemeen te uit IJmuiden spreekt Arie Ben Israël dinsdagavond 25 november in koffiebar De Hoeksteen aan de Tuinderstraat in IJmuiden. De christen-jood Arie Ben Is raël is bekend geworden om zijn verzoe ning met het Duitse volk. De bijeenkomst begint om acht uur. In buurtcentrum De Werff aan de Jan Ligthartstraat in Heemskerk wordt zater dag 29 november ’s avonds vanaf half negen gekiend. Met de feestdagen in het vooruitzicht is er woensdag 26 november tijdens de kof- fieTin in buurthuis Zeewijk aan de Denne- koplaan in IJmuiden gelegenheid tot het maken van kaarsen. De koffie-in is woens dagmorgen geopend van kwart voor ne gen tot kwart over elf. Jongeren vanaf 16 jaar kunnen zich bij buurthuis De Lichtboei aan de Beverwijk- se Wilgenhoflaan opgeven voor recreatief basketball. Dit spel wordt maandags avonds zeven tot acht uur gespeeld. GEHUWD: Cornells N. Vonk en Geertje Drijfhout, Ali E. Bozkurt en Ley la Cengiz, Johannes C. Zonneveld en Catharina S. Th. Smit, Paul Bleeker en Gerdina J. Blokker, Kor- nelis van der Wal en Iris E. M. Krab, Dirk van der Lugt en Janna A. Pettinga. GEBOREN: Miljam Rozing, Johannes Comelis Mar- tinus de Graaf, Menno Jan Peters, Jeroen Dijkstra, Laura Marie-Suzanne van der Laan, Daniela Christina Marini, Richard Adrianus Petrus de Wildt, Joelle Chatha- rina Johanna Beentjes, Thierry Petrus Andreas Beentjes, Bart Boon, Saif Ed- Dine Azzalioui. Agrarische zaken Op de agenda van de commissie voor agrarische zaken staat onder meer het onderhoud in het agra risch gebied. De bijeenkomst wordt ge houden in het gemeentehuis aan het Bur gemeester Nielenplein in Heemskerk en begint om half acht. a CM o 8 50 gram Met geacheveerd spel en een flexibele voordracht toonde het Aeoluskwintet zich een uitstekend middelaar voor „Tre Pez- zi” van Jan Koetsier, een mysterieus en intrigerend aandoende driedelige compo sitie. Het complete arsenaal van technisch kunnen en muzikaliteit spreidde het kwin tet ten toon in het „Quintette en Ut” van Claude Arrieu. Deze contrastrijke, spiri tuele, spitsvondige muziek, soms dansant dan weer dromerig en voortkabbelend werd met een precieuze detailafwerking en een aanstekelijke speeldrift vertolkt. De intimiteit waarmee de beschouwelijke gedeelten geïnterpreteerd werden, afge wisseld met overrompelend en feilloos passagespel maakten veel indruk. De drempel tussen amateurisme en pro fessionalisme werd, voor mijn gevoel, door het Aeoluskwintet zeker overschre den. Dat het publiek er vermoedelijk net zo over dacht bleek uit het warme applaus waarmee afscheid genomen werd van de ze rasmuzikanten. ONDERTROUWD: Frederik Hooghiemstra en Anna A. M. Tromp, Joannes E. J. Kos en Johanna M. Beentjes, Gerardus H. van Egmond en Johanna P. M. van Duivenvoorde, Paulus F. Huneker en Anna M. G. Nootebos, James R. Fontein en Thea Fatels, Martin Stolp en Angela M. Post, Frans J. Olden burg en Marjan Leipoldt. OVERLEDEN: Comelis Adrianus Wilhelmus Bekker, 82 jaar, Simon Hildebrand Blom, 58 jaar, Catharina Geertruida de Vos-Bijvoet, 56 jaar. Openbare werken. De commissie open bare werken bespreekt woensdagavond onder meer de isolatie van woningwetwo ningen in Oosterwijk en de nieuwbouw van buurtcentrum De Schans. Eveneens komt de jaarrekening 1978 aan de orde van het Centraal Afvalverwerkingsbe drijf IJmond. Tenslotte staat de ontwerp begroting 1981 van het Gemeenschappe lijk Gasbedrijf Beverwijk en omstreken op de agenda. De vergadering wordt ge houden in het stadskantoor en begint om half acht. Een compleet saamhorigheidsgevoel, gecombineerd met uitgebalanceerd en- semblespel etaleerde het kwintet in het zesdelige Divertimento voor blaaskwintet van Jurriaan Andriessen. Boeiende en buitelende muziekjes, waarvan de slechts enkele maten durende finale abrupt en verrassend eindigde. AMSTERDAM. In ons land haalt een nog in leven zijnde componist de concert programma's (vanwege de subsidies) met meer gemak dan wanneer hij eenmaal is gestorven: voor velen is het motto dan „dood en vergeten”. Nu er heden ten dage een tendens is om vergeten materiaal uit het verleden weer eens tevoorschijn te halen kom je een componist als Cornells Dopper op een programma tegen, een man die tijdens zijn leven niet over ge brek aan belangstelling te klagen had: Willem Mengelberg benoemde hem tot tweede dirigent van het Concertgebou workest en nam sommige van zijn compo sities mee op concerttournees. het werk uiteindelijk te imrpovisatorisch (het trekt als een kaleidoscoop van inval len en klankkleuren voorbij) om vorm technisch gezien hoge ogen te gooien. De beknopte logica in de van elk effect bejag gespeende tweede orkestsuite van Béla Bartók (juist heel matig gewaar deerd bij de eerste uitvoering in Boeda pest in 1909) spreekt heden ten dage veel meer aan. Ook van dit vierdelige werk was de lezing van het RFO op belangrijk niveau, met de onvermoeibare Miklos Er delyi als geïnspireerde en inspirerende gangmaker. De puntjes stonden overal op Onder auspiciën van de Beverwijkse stichting „De Wijker Zwaan” concerteer de vrijdagavond het Aeoluskwintet onder deze optimale condities. Het kwintet be staande uit Karel Suring (fluit), Christi aan Hamaker (hobo), Bert Hampe (klari net), Caryn Buda (hoorn) en Frits Rodri gues Pareira (fagot) speelde deze avond vijf werken. Een tintelende feestelijkheid straalde uit van het kwintet opus 88 no. 4 van Anton Reicha. Een interessante com positie waarvan de vier delen gelardeerd zijn met fraaie melodische lijnen, uitge voerd met een elegante veerkracht en een speelse virtuositeit. De musici beschikken over een bewonderenswaardige ingtru- mentbeheersing, het hechte en feilloos functionerende ensemble dwong veel res pect af met parelend en flonkerend passa gespel. De structurele moeilijkheden in het afsluitende Allegro werden door deze muzikanten met de amateurstatus achte loos weggeblazen. sproken holle bolle Gijzen-soort is. Passa- beter zijn te trachten het repertoire ges met oneigenlijk gebruik van de instru menten zijn een beetje kinderachtig en de uitgebreide verwerking van allerhande in vallen wordt op den duur tot gezever. De componist werkt tegenwoordig overigens beslist eerlijker, zoals vorig jaar in het, door het NPO met medewerking van de (Van onze IJmond-redactie) BEVERWIJK. Met groot succes heeft de Kennemer Pluimvee Vereniging dit weekeinde in De Lichtboei haar kleindie renshow gehouden. Zo’n driehonderd ko- nijnen, cavia’s, kippen en sierduiven wa ren in drie zalen bijeengebracht. Vele hon derden mensen bezochten de tentoonstel ling. Ook de haankraaiwedstrijd en de keuring van huisdieren voor kinderen trokken veel bekijks. Meer dan honderd dieren werden door de bezoekers ter keu ring aangeboden. De ereprijzen werden gewonnen bij de grote hoenders door de heer A. Brakenhof, bij de dwerghoenders door H. Zomermaand en bij de konijnen door de heer L. Pirovano. De mooiste sierduif was van L. van den Berg. Bij de jeugdleden wonnen Jos Van der Kolk en Arco van Vliet prijzen voor respectieve lijk hun konijn en cavia. De extra-prijs voor het best verzorgde dier bij de jeugd leden ging ook naar Jos van der Kolk. Het stuk eindigt even verrassend als het begint en de solopartij in handen van Lex van Oostrom betekende een acceptabel geïntegreerd onderdeel van een geheel dat een vrije verwerking van veelsoortige aar digheden inhoudt. De met overtuiging ge- brachte solopartij heeft vaak iets boertigs en lomps, ook doordat de aard van het instrument dit enigzins met- zich mee brengt. Maar de instrumentatie van de orkest begeleiding is doorgaans vriende lijk en transparant, soms ook wel bij het bleke af. II Een werk als de Ciaconna Gotica (gotica vanwege het gebruik van middeleeuwse toonsoorten) werd in de jaren vijftig als volgt omschreven: „...zo treedt het stuk in zijn statige ernst, afwisselende rhytmen, duidelijk gemarkeerde harmonieën en de i, in ieder opzicht, verrukkelijke instrumentatie voorbij...” Ook in de jaren twintig (toen het werk was ontstaan) werd het nadrukkelijk geroemd vanwege de instrumentatie. Des te inte ressanter om nu, in de jaren tachtig, te ervaren wat er van dit alles nog geldig is. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Er is definitief besloten volgend jaar twee banenmarkten in de regio te houden. Dit is door de Haarlemse Kamer van Koophandel meegedeeld. In het vooijaar is er een banenmarkt ten behoeve van de Aalsmeerse kwekers en in augustus of september een voor de indu strie. Het is vrijwel zeker dat eveneens een informatiemarkt voor schoolverlaters wordt georganiseerd. enigzins visionair kïankpanorame verke ken is. Grauwe klankmassa's in wezens vreemde orkestratie, die machteloosheid uitdrukken en die een op muzikaal avon tuur ingesteld publiek desoriënteren en zijn laatste restje enthousiasme kunnen ontnemen. Roelof van Driesten is uiteraard voor deze keuze niet verantwoordelijk, aange zien de programmaring nog de neerslag vormt van het beleid van de huidige NPO- chef; Jerzy Katlewicz. Diens opvolger zal het hopelijk niet nodig achten om op de bres te gaan staan voor dit soort, op een nogal duistere en gedateerde atonale leest geschoeide, vreugdeloze muziek. Temeer daar Van Vlijmen, vanwege zijn belang rijke functie en nevenfuncties in het va derlandse muziekleven, tóch wel gespeeld wordt. Eveneens gebaseerd op de uitgangs punten van de (atonale) Tweede Weense school, is het vroegere werk van de En gelsman David Bedford, wiens symfo nisch gedicht Gastrula (1968) het pro gramma besloot. Door de gemeenschap pelijke anti-harmonische achtergrond kreeg men ook hier met de sfeer van Van Vlijmen te doen, maar Bedford gaat toch wel meer uit van de speelse grap, ook al toont hij zich in de loop van Gastrula, ondanks leuke instrumentale trekjes, steeds meer van een zwaarwichtige kant en worden de speelse suggesties van het begin niet waar gemaakt. Dat is vooral zo jammer, omdat Bed fords quasi-diepzinnigheid van een uitge- (Van onze IJmond-redactie) BEVERWIJK. De Ijsclub Kees Jon- gert heeft vrijdagavond tijdens een goed bezochte algemene ledenvergadering in Café Sport afscheid genomen van de heer J. Timmer. Dertien jaar geleden kwam Timmer tijdens een moeilijke periode in het bestuur van de ijsclub. Nu stapt hij er ook weer in een moeilijke tijd uit. Niette min is er dankzij het doorzettingsvermo gen van de heer Timmer nu een nieuwe landijsbaan en een nieuw clubhuis. De heer Timmer werd tot erelid benoemd. Zijn plaats in het bestuur wordt overgeno men door F. Verbrugge. Aan het slot van de vergadering deed de voorzitter, de heer A. P. van Doornik, een dringend beroep op de leden zoveel mogelijk te helpen als het mocht gaan vriezen. „Want letterlijk en figuurlijk zal dan alles op de ijsbaan in goede banen geleid moeten worden.” VARA-matinee door het Radio Fil harmonisch Orkest. Dirigent: Miklos Erdelyi. Solist: Elmar Oliveira, viool. Programma: Dopper, Tsjaikovski, Bartók. Concertgebouw Amsterdam, 22 november 1980. gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Noordhollands Philharmonisch Or kest; eerste concert serie C. Dirigent: Roelof van Driesten. Solisten: Joan Berkhemer, viool en Lex van Oostrom, altsaxofoon. Programma: Walton, Van Vlijmen, Keuris, Bedford. Concertgebouw Haarlem, 21 novem ber 1980. HAARLEM. De toekomstige chef dirigent en artistiek leider van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Roelof van Driesten, heeft in een inter view naar aanleiding van die benoeming (die overigens eerst in 1982 ingaat) in onze krant beweerd „het nodig te achten dat de hedendaagse componisten volop gelegenheid moeten hebben om hun crea tive stem te laten horen”. Een opmerke lijk geluid in onze tijd van een steeds sterker museaal gekleurde muziekprak- tijk. Een uitspraak waarvan de strekking dan ook wel wijst op een frisse en gezon de instelling van deze dirigent. Als solist trad bij deze matinee de jonge Amerikaan Elmar Oliveira op, de eerste niet-Rus die de gouden medaille van het Internationale Tsjaikovski Concours op zijn naam heeft staan. Een niet geringe prestatie, want de concurrentie wordt ten- Dat kon goed beoordeeld worden omdat slotte steeds moordender. Technisch zat het Radio Filharmonisch Orkest onder de eersteklas leiding van de Hongaarse diri- Sportzaken In het Stadskantoor in Be verwijk vergadert maandagavond om half acht de commissie sportzaken. De nota komt ter sprake over de aanpassing subsidieregeling voor de Kennemer Zwemclub. Voorts staan op de agenda de stand van zaken met betrekking tot de bouw van de trainingssporthal en een wijziging van de statuten Sporthal Bever wijk. Gezien de geringe opkomst van een pu bliek dat dan bovendien alles nog met een zelfde soort beleefdheidsapplaus en dus kennelijk vanuit een onkritische instelling beantwoordt, is er zeker reden om aan de zinnigheid van de C-serie-opzet te twijfe len. In de romantisch-klassieke series zit voornamelijk publiek dat bovenal nostal gisch is ingesteld en op de moderne con certen komt er een groep die het idee hooghoudt dat alleen wat nieuw is echt interessant kan zijn. Zou het eigenlijk niet en daarmee ook het publiek toch maar weer te mixen, zodat de confrontatie oud-nieuw op een minder vooropgezette en dus na tuurlijker manier aan een muzikale smaak- en meningsvorming kan bij dragen? alles prima bij deze violist, maar op het vioolconcert van Tsjaikovski bleek hij bij- gent Miklos Erdelyi de Ciaconna Gotica zonder weinig visie te hebben. Het eerste puntgaaf afleverde. Dopper blijkt het be- deel (in een krankzinnig hoog tempo!) grip Ciaconne (een telkens herhaald the ma in de bas, dat voorzien wordt van gevarieerde omspelingen) vrij op te vat- moest het hebben van uitersten, het An dante werd juist nogal breed uitgespon- nen en in het laatste deel (Allegro vivacis- ten. Hoe verder het werk vordert, hoe simo) werd met briljant passagewerk over meer nevenmotieven een rol gaan spelen, veel heen gespeeld. Dat de begeleiding er wordt zelfs te veel opgezet en gesugge reerd om nog van een evenwichtige archi- 21 november 1980 met de nieuwste goedgekeurde zonneban ken hemels van Sontegra uit Zwitserland De gehele week Kom geheel vrijblijvend eens kennismaken Kuur van 10 maal voor een mooie gebruinde huid ƒ95- ONZE VOORDELEN Hygiënisch Vakkundige voorlichting Geen voihi.inding Geen transpiratie Geen elektrische hemels Mogelijkheid voor verfrissende douche ach teraf - Gratis kopje koffie - Makkelijk bereik baar Telefoon: 023-316097 KENTUCK EXCELLENT In het C-concert dat vrijdagavond door het NPO werd gegeven, en dat onder Van Driestens leiding stond, was er ook zeker alles aan gedaan om een aantal avant- gardistische composities zo goed mogelijk in levende klank om te zetten. Dit was onder meer het geval met Ommagio a Gesualdo, een lijvige partituur van Jan van Vlijmen, waaraan ongetwijfeld heel wat repetitietijd besteed is. Met een ondankbare uitkomst overi gens. Want hoe gewetensvol hier ook ge musiceerd mag zijn, de praktijk leerde en dat gold ook voor de, met grote inzet door Joan Berkhemer gespeelde, virtuoze vioolsolo die dit stuk tot een verkapt viool- concertje maakt de praktijk leerde dat hier een toonschilder aan het werk is, die weliswaar zijn vak in technische zin ver staat, maar die zich tegelijkertijd verliest in klodderige en breiige „bruinen en grij- zaal uitgevoerde, ludieke muziekjes voor zen” waarmee alle kans op een ook maar kazoo’s en orkest gebleken is. Behalve twee delen uit William Waltons niet zozeer in een actueel programma pas sende sonate voor strijkorkest, waarin warmte van klank in het adagio en ritmi sche felheid en stuwing in felle articula ties in de finale de aandacht trokken, leverde ook het Altsaxofoonconcert van Tristan Keuris wel positieve indrukken op. van het orkest bij al deze capricieuze aangelegenheden niet altijd haarfijn aan- tectuur te kunnen spreken. De instrumen- sloot viel nauwelijks verwonderlijk te tatie is inderdaad pakkend geraffineerd noemen. en het verstilde slot maakt indruk. Toch is (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Bij een inbraak in een servicestation aan het Stationsplein in IJ muiden zijn zaterdagnacht rookartikelen, gereedschap en een 27 MC-installatie ge stolen. Eveneens is 200 gulden aan wissel geld verdwenen. Uit een flatbox aan de Jan Ligthart straat in Heemskerk is zaterdagavond een racebaan gestolen ter waarde van 500 gulden. Vrijdagnacht is ingebroken bij een drogisterij aan de Alkmaarseweg in Beverwijk. Er wordt veertig gulden ver mist aan wisselgeld.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9