Drie Haarlemse verenigingen nemen deel Nationaal Landjuweel 1981 wil van Haarlem theaterstad maken Rijkssubsidie aan orkesten HUUR Lucas Wensing overleden 10°/oISNÜ de Rente op 1-2 Jaars Spaarbhjetten. UJvanURK Toch filmweek in Utrecht n Willem Breuker Toekenning Prix Femina en Medicis Kollektief in de maak Subsidieregeling voor kort*"® R I r NAnONAAl LAND3VWSBL Wijnprijs voor Grass Amerikaanse acteur George Raft overleden Muil Uitkopen Rode draad Grote mensenfilm L-Piano’s van 4<4*5.- 15 door John Oomkes FF7 BANQUE DE IA RIS ET DES IAYS-BAS NV I I AMSTERDAM. „Er wordt dit keer niet zo op de man gespeeld. In principe heeft dat ook te maken met het feit dat we in gesprek zijn met CRM over subsidie. Dat heeft een discussie in de gelederen vah het kollektief opgeleverd. Je kunt een serieuze gesprekspartner niet te hard kapittelen en er is nu een verbetering in de situatie merkbaar. Het lijkt erop dat men bij CRM eindelijk oren heeft naar onze oude argumenten. We zijn geen normaal jazzorkest, zo vertellen we gedul dig, aan mensen die op het ministerie nauwelijks op de hoogte blijken te zijn. Voor hen is het allemaal een merkwaardig kabaal. Nooit is bij hen doorgedrongen dat er sprake is van theateraspekten bij het Willem Breuker Kollektief.” I*aw.- U A U De Vuyle Wasch wordt schoner (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Europa s grootste import/expottspeciaiist SINDS 1872 „Er is misschien niet zoveel aan mij veranderd, maar ik krijg het met de dag drukker. Ik heb zoveel aan mijn harses. Ik heb gemerkt dat werk ontzettend belang rijk voor me is. Ik neem veel teveel hooi op mijn vork. Alles heb ik gedaan; creatief, organisatie, je draagt de verantwoorde lijkheid. Als ik het niet zou doen dan sodemietert de boel in mekaar. Ik ben bezig dat af te bouwen; anderen moeten taken van me overnemen in het kollek tief.” Gedurende die week zullen in deze twee bioscopen ongeveer twee dozijn van be lang geachte films hun Nederlandse pre mière beleven, waaronder Kurosawa’s nu al legendarische film ’Kagemusha’ (win naar van de Gouden Palm, Cannes 1980) en vermoedeljjk ook Louis Malles’s ’At lantic City, U.S.A.’ (winnaar van de Gou den Leeuw, Venetië 1980). De vijfjaarlijkse toneelwedstrijd steunt dus op een historische traditie van verge lijkbaarheid. Maar het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel (NCA) wil als overkoepelend orgaan meer dan dat al leen. Het streeft er naar ook de ontwikke ling van het theater in een dergelijke wedstrijd tot uitdrukking te laten komen. In hoeverre dat zal lukken, is ook de vraag, want amateurtoneel houdt wat ont wikkeling betreft bij lange na geen gelijke tred met het beroepstoneel. Daarvoor zijn uitgangspunten en motivering om toneel te maken ook te uiteenlopend. Met name het sociale aspect speelt bij amateurs een rol van doorslaggevende betekenis. Het comité dat het vijfde Nationaal Landjuweel organiseert is van gevarieer de samenstelling. Daarbinnen zijn verte genwoordigingen aanwezig van het NCA, Het Nationaal Overleg Gewestelijke Cul tuur (NOGC), de gemeente Haarlem om dat daar nu voor de vijfde maal het slot PETROF ZIMMERMANN HEAGELE BLUTHNER ED SEILER ALEXANDER IRMBACH BECHNER YAMAHA voor 2.795.- 5.375.- 5.250.- 5.895.- (Van onze kunstredactie) PARIJS. De Prix Femina, een van de belangrijke Franse letterkundige prijzen is maandag toegekend aan Joceleyne Francois voor haar derde roman Joue- nous Espana. De Prix Medicis voor een in Frankrijk verschenen werk wordt dit jaar gedeeld tussen Jean Lahougue voor Comptine en Height en Jean-Luc Benoziglio voor Cabi net-Portrait. Lahougue heeft inmiddels bekend gemaakt dat hij de prijs zal weige ren. Volgens Lahougue zijn prijzen „dom” en zijn er geen criteria volgens welk de ene schrijver beter is dan de andere. De voor een buitenlander toegekende Prix Medicis is toegekend aan de Zuidaf- rikaanse auteur André Philippe Brink voor zijn roman Une Saison blanche et seche (A Dry White Season). DEN HAAG (ANP). In het seizoen 1977-1978 bedroeg de gemiddelde rijks subsidie per bezoeker van een uitvoering van één van de grote orkesten 26,93. Dat was twaalf procent meer dan drie jaar eerder. Het loonpeil was in die tijd met dertien procent gestegen. In genoemd concertseizoen beliep de rijkssubsidie per orkestlid 31.900, gerekend naar de 964 subsidiabele musici van de twaalf orkesten. LAREN (NH) (ANP). De acteur Lu cas Wensing is vrijdag op 82-jarige leeftijd in zijn woonplaats Laren (NH) overleden. Wensing begon zijn toneelcarrière in 1923 bij Eduard Verkade’s gezelschap Die Haghespelers. Later was hij onder meer verbonden aan toneelgezelschappen als Groot Volkstoneel, Masker, Comedia, En semble en Globe. Hij speelde grote en kleine rollen uit zowel het klassieke als het moderne toneel. GOTTINGEN (DPA). De Westduitse Wijnprijs voor letterkunde is voor dit jaar toegekend aan Günter Grass, voor zijn boek Kopfgeburten oder die Deutschen sterben aus. Deze onderscheiding, in 1978 ingesteld door de Edition Text und Kritik, bestaat uit 99 flessen uitgelezen wijn, in dit geval een oude Bordeaux. voor 2.995.- 3.100.- 5.575.- 9.975.- 5.300.- 9.995.- 3.575.- Voor informatie en telefonisch bestellen: Télébanque: 02 3* M9096 02150-29205 3014 GT ROTTERDAM. WESTERSINGEl 42 TEL. (010) 36 35 00 Maand t/m utertf. geopend, «rij. koop», levering/stemmen door geheel Nederland De winnaar van het Landjuweel 1981 zal worden uitgenodigd voor het Wereld thea terfestival voor amateurtoneel, dat in au gustus 1981 in Monaco zal worden gehou den. Het is teven sde bedoeling dat het NCA een kleine toernee voor de winnende vereniging zal organiseren. Aan het Nationaal Landjuweel zijn ook verscheidene individuele prijzen verbon den, zoals de Jan Kraakmantrofee voor de meest gedurfde voorstelling. Voor de eindronde is een jury samen gesteld van drie personen: Peter de Baan, regisseur en artistiek leider van toneel groep Sater, Tom van de Goot, artistiek leider van Tryater, voorheen adviseur bij het NCA, en Ko van Leeuwen, toneelcriti cus bij deze krant. van het Landjuweel wordt gehouden, en de Nieuwe Toneelgroep Rotterdam als winnaar van het vorige Landjuweel. Het Landjuweel wordt dan ook beschouwd als een breed opgezette theatermanifestatie, waarvoor ook samenwerking gezocht wordt met de plaatselijke middenstand. Onder het motto Haarlem Theaterstad wil het organisatiecomité een boeiende con frontatie uitlokken van amateurtoneel spelers en publiek. Tijdens de finaleweek van 9 tm. 16 mei 1980 zal in het Concertge bouw in Haarlem een landelijk amateur- toneelcongres worden gehouden. Er zal daar ook een theatermarkt met lectuur, kostuums en toneelattributen worden in gericht. Op 9 mei zullen er diverse optre den in de stad zijn. Op de Grote Markt wordt een speciaal theatergebeuren ver wacht en in de Gravenzaal van het Haar lemse Stadhuis wordt de Landjuweel- week feestelijk geopend. In de Stadsschouwburg zullen de ver enigingen die de eindronde gehaald heb ben hun opvoeringen geven van 10 tm. 15 mei en op 16 mei volgt een slotfeest, nadat ’s middags de winnaar bekend zal zijn gemaakt. De winnaar komt in het bezit van het eigenlijke landjuweel, een wissel- Wit# LOS ANGELES (Reuter/AFP). De Amerikaanse acteur George Raft, bekend om zijn gangsterrollen, is maandag op 85- jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Los Angeles. Raft heeft rollen gespeeld in meer dan 100 films. De bekendste zijn Scarface, Casino Royale, Some like it Hot en Around the World in 80 Days. De acteur was in de jaren dertig en veertig een van de helden, naast Humprhey Bogart, Ja mes Cagney en Edward Robinson, van de gangsterfilms. Vergelijkingen overigens die Breuker niet zomaar maakt. Zijn kollektief heeft de afgelopen vijf jaar ver over de grenzen I een grote naam opgebouwd. Van de zo mer werd een succesvolle toernee door Italië gemaakt. Het lijkt erop dat erken ning en loopbaan een zwaar gewicht in de weegschaal van Breukers huidige belan gen vormen. „De boodschap is misschien wel minder belangrijk. Ik heb de reputatie flink van me af tekunnen schreeuwen, een grote muil te hebben. Ik meen wel wat ik zeg, begrijp me niet verkeerd, en die niet- vriendelijke houding zit ook in mijn ge drag ingebakken, maar het slijt misschien wat.” gaan. We moeten meer tijd nemen om te repeteren met het kollektief. Beter naden ken. Iets aanmaken dat zorgvuldig en weloverwogen uittesten. Niet ’s morgens repeteren en ’s avonds nog de première, zodat de noten nog nat zijn; dat kan niet meer. We kunnen voor De Vuyle Wasch nu voor het eerst bijna een maand onge stoord werken, terwijl in het theatervak een voorbereiding van twee maanden als zeer kort geldt.” Voor Haarlem is het intussen verheu gend dat maar liefst drie Haarlemse to- neelverengingen zijn doorgedrongen tot de provinciale tussenronde. Dat zijn Ge- nesius dat daarin het toneelstuk In wan kel evenwicht (Edward Albee) zal spelen, Alberdingk Thijm, dat De Wijze Kater van Herman Heyermans gaat opvoeren, en de Letterlievende Vereniging J. J. Cremer dat met Berevel van Paul Williams komt. Verder spelen in deze tussenronde nog Jan van Dommelen uit Santpoort met Sloep zonder visser en het Klein Slotthea ter uit Zeist met Een geur van Bloemen. Voorafgaande aan de week dat het Landjuweelgebeuren zich in de Stads schouwburg en zo mogelijk in de Haar lemse openlucht zal gaan afspelen, be staat de gelegenheid voor amateurtoneel- groepen die met nieuwe ontwikkelingen bezig zijn, zich te presenteren met voor stellingen in de bovenzaal van de Toneel schuur. De grote zaal is dan namelijk in gebruik door het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam, dat onder regie van Jan Joris Lamers samen met amateurtoneel spelers een groots gemonteerde produktie maakt rond de Russische dichter Vladi mir Majakovski. Hoe zich dat zal ontplooien is Frans Lommerse, coördinator van de Toneel schuur echter nog niet duidelijk. Lom merse: „De organisatie van het Landju weel zou ons tippen op het gebied van nieuwe ontwikkelingen bij amateurto neel, maar tot nu toe is dat nog niet gebeurd. Dat is nu vijf maanden geleden. Wij gaan er vanuit die informatie van het NCA te krijgen, zo niet, dan gaat het niet door. Maar in principe zijn we er voor.” „Het uiteindelijke liedje was dat je met een programma van twee keer 45 minuten op de proppen kwam, terwijl ik een idee van een uur had willen uitwerken, en met dat stukje ballet de voorstelling had wil len afronden. Nu zat er veel rommel in Boven Drijven. Hoe kwam dat? De schouwburg moest zijn koffie, thee en drankjes verkopen. Ik kan die kantine daar niet uitkopen. De jongens moeten ook wat overhouden.” (Van onze kunstredactie) UTRECHT Er mag deze herfst vergeefs zijn uitgekeken naar een Cinemanifesta- tie, nog dit seizoen zal dat gemis worden gecompenseerd door een ’Internationale Filmweek, Utrecht 1981’ die van 14 tot en met 22 januari gaat plaatsvinden ter vie ring van het 30-jarig bestaan van bio scoop Camera en het 25-jarig bestaan van het ’art-house’ Studio. „Er is zoveel van het kollektief gevergd! Er is veel gereisd, de poen was telkens een probleem. We zijn nauwelijks aan eeen ontwikkeling toegekomen. Bij ons zou het om andere zaken dan routine moeten beker, beschikbaar gesteld door de konin gin, die naar verwacht wordt ook bij de prijsuitreiking aanwezig zal zijn. Traditiegetrouw zal de eindronde van het Nationaal Landjuweel zich weer af spelen op het toneel van de Haarlemse Stadsschouwburg. Dat houdt vooral ver band met de opzet van deze toneelwed strijd, waarbij nog steeds gekozen is voor het lijst-toneel, het grote schouwburgto- neel. Want hoewel het organiserend comi té spreekt van een ontwikkeling in positie ve richting (wat vooral een verbetering in de repertoirekeuze moet inhouden) kan niet worden ontkend dat het amateurto neel dat over het algemeen behoduend van karakter is, het open toneel nauwe lijks ontdekt heeft Het amateurtoneel is zeker geen afspiegeling van wat zich in de professionele toneelwereld afspeelt. I ^Breuker: „Mmm, nee. Maar ach, het I ttïëlna van CRM en subsidie was altijd I ©aar een aanleiding, een rode draad in de I iffiötstelhng. Je moet onze muziektheater- I stukken toch in de eerste plaats zien als I afcn muzikaal evenement waarin die ellen- I dfovoor een motief zorgt. Heel veel men- I Söï die die voorstellingen hebben bezocht I Hébben niet eens begrepen dat het zo’n I irjilicatie had. Die zaten een avond lang te lachen, vermaakten zich om de invallen. I Als-ik op Stimmung van Stockhausen I parafraseer door een septiemakkoord om I t& gooien dan wordt dat door de gewone I man ook niet begrepen. Hindert ook niet.” I De Vuyle Wasch zal evenzeer wel voor I C& nodige barokke podiumervaringen zor- I gen Breuker: „De aanleiding ligt iets an- I qers dan in het oorspronkelijke script. Nu I neemt CRM het initiatief tot een cruise, I zo’n schip waarmee Holland gepromoot I moet worden. Er wordt een advertentie in I hét Financieel Dagblad of Het Vaderland l| geplaatst, waarbij men om artiesten vraagt, die een redelijke culturele back- grptind hebben. Maar omdat Economi- sche Zaken geen bemanning voor de on- (ftrtieming wil leveren, dienen de musici II «CKtanders inzetbaar te zijn omdat zij de I hflöt aan het varen moeten houden. Dat Ifitèrt natuurlijk de nodige kolderieke si- ttSties op.” „Kijk, zo’n heel idee van Holland Prom- tion is een stupide idee, natuurlijk. Je gaat er dan vanuit dat als je ergens maar voldoende geldt instopt zodat je het over de grens kunt laten horen of zien, het dan ook wel erkenning zal krijgen. Nou, dat is I een idee fixe. Van de meeste Nederlandse cultuur is het zinvol dat je die in Arnhem of Breda kunt laten horen, maar het bui- - tenland zit er niet op te wachten. Een Han de Vries, een Frans Bruggen, een Concert- - gebouworkest, dat kom je tegen in het vliegtuig naar Italië. Verder zijn er wat kunstenaars die internationaal meetellen, d maar de rest stelt weinig voor.” Breuker geeft ruiterlijk toe dat de stress waaronder gewerkt werd de kwaliteit van het gebodene bij de voorstellingen en con certen van het kollektief aantastte. De vraag of dat tienmansorkest niet ook te- zeer met dezelfde deels anarchistische samenspelvormen bekend is geworden en het moeilijk wordt om met iets nieuws op de proppen te blijven komen, ontwijkt hij gedeeltelijk. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Voor de vijde maal wordt in mei 1981 in Haarlem de eindron de gespeeld van het Nationaal Landju weel, een vijfjaarlijkse wedstrijd voor amateurtoneelverenigingen, die in het hele land weerklank vindt. Momenteel zijn de voorrondes achter de rug en heb ben zich de beste deelnemende groepen geplaatst voor de tussenronde. Het Land juweel, dat stamt uit de 17e eeuw, maar dat in de jaren vijftig van onze eeuw weer opnieuw leven kreeg ingeblazen, wil het amateurtoneel tonen als een afspie geling van het tegenwoordige maat schappelijke en culturele patroon. Hoe dat zal lukken, hangt vanzelfsprekend van het amateurtoneel zelf af. „Een van mijn belangrijkste drijfveren is het dingen bedenken. Dingen die ik niet eerder heb gedaan en liefst ook dingen die een ander nog niet bedacht heeft. Iets wat nergens op lijkt Om die reden schrijf ik ook muziek voor theater of speelfilm (bijv. Baal of Twee Vrouwen - red.). Het schrij ven van muziek bij een keurige groten mensenfilm is een uitdaging. Muziek die daarbij past en toch van mij is. Je moet niet vergeten dat ik een kontroversieel tiep ben. Zp’n Paul Verhoeven en Rob Houwer kunnen als producers beter met een Rogier van Otterloo in zee stappen. Maken ze kans op een CBS-plaat, vallen Pim Jacobs en Wim Duys erop. Zijn toch de smaakmakers van een groot publiek. Komen ze toch bij mij zeuren. Zeggen ze dat ze zo’n sik van die andere lui hebben. Onder hoogspanning tijg ik dan toch aan het werk. Alle minuutjes tellen in dit vak.” Overigens sniert Breuker niet zonder logica het verwijt dat het kollektief het zelfde soort product zou afleveren. Als oude bopmusici in Nederland hun kunstje afleveren staan de kritici op de eerste rij te swingen. Een feestje van herkenning, zo stelt hij niet ten onrechte. „En dan is dit kollektief een dure grap natuurlijk. Ner gens in Europa loopt al zo lang een orkest van tien man rond. The Brotherhood, Ni- nesense, Global Unity; ze hebben allemaal het loodje gelegd.” Een paar films die naar alle waarschijn lijkheid eveneens deel gaan uitmaken van het programma zijn: ’Le Dernier Metro’ (Francois Truffaut), ’La Banquière’ (Francis Girod), ’Une Semanine de Vacan- ces’ (Bertrand Tavernier), ’Molière’ (Aria ne Mnouchkine), ’Sontagskinder’ (Michael Verhoeven), ’Spel met de Appel’ (Vera Chytlova), ’Home Movies’ (Brian de Pal ma), ’The Outsider’ (Tony Luraschi) en ’My Brilliant Career’ (Gill Armstrong). Het programma is nog verre van defini tief. Subsidieperikelen. Bij weinig aspekten van het kunstgebeuren speelden die zo’n rol als bij de geïmproviseerde muziek in Nederland. Het gebrek aan beleid dat het ministerie van CRM kenmerkte zorgde zelfs jarenlang voor een relatief hoge pro- ductie van muziektheaterstukken die het domme regentendom in Rijswijk aan de kaak stelde. Eerder dit jaar riep de staatsbemoeienis zelfs tweemaal publicitair theater op. Een vreemd advies van de Raad voor de Kunst met betrekking tot overheidssteun deed vrijwel elke Nederlandse muzikant in de pen klimmen, terwijl in een eerder stadi um Willem Breuker voor krantekoppen zorgde door een „fooi” van 35 mille retour afzender te sturen. .Breuker is sinds enkele tijd in gesprek öaet CRM omdat op het ministerie de gedachte leeft dat het toch te gek zou zijn om een van de meest vooraanstaande mu- Sci uit eigen land in de kou te laten staan. Bïèuker bevestigt dat het overleg in een SSgevorderde staat is. „De tegenvoorstel- lën laten een verbetering zien. We hebben 5ns vergeleken met Hauser Orkater, ook éeh groep die met muziek en theater bezig was; zij het dan dat bij ons muziek overwegend is. Die groep stond wel voor vier, vijf ton op de begroting. Zoveel zul len we niet krijgen, maar we gaan erop vooruit. Ik moet uiteraard eerst de beves tiging zien. De subsidie voor ons gaat in ieder geval niet ten laste van de jazzbegro- tingspost. Het houdt een bepaalde mini- umgarantie in.” .Zaterdag gaat Breukers nieuwe muziek theaterstuk, De Vuyle Wasch, in première ©•.Theater De Balie in Amsterdam nadat een vorig jaar geplande uitvoering moest ©jmen te vervallen. In letterlijk opzicht lijkt het er dus op dat de was die traditie getrouw in zijn voorstellingen buiten komt te hangen ditmaal niet zo vuil zal Ogen. JrWCT- CHERNY SCHIMMEL RICH WEBER PLEYEL GROTRIAN STEINWEG AUG FORSTER ter waarde van voor 5.395.- 14,470.-10.995.- liW*- 3.425.- IN STAAT VAN NIEUW- meuwwaarde LWr- £488:- W».- ^^WTVANKOOP vanaf 50.' per maand - acion-PIANO S vanat t L De slechte financiële positie is een oor zaak, zo argumenteert Willem. „Neem Bo ven Drijven, die voorstelling in het kader van het Holland Festival. Die is in een week in elkaar geramd. Pure noodzaak of liever gezegd overmacht. Als we repeteer den dan gingen halverwege de middag de brandschermen in de Amsterdamse Stadsschouwburg naar beneden. ’s Avonds moest je dan werken met een geheel andere technische ploeg, die de voorstelling niet kende.” De accountantsdienst van het ministerie van CRM heeft dit onderzocht. Zijn rap port is de Tweede Kamer toegestuurd. De resultaten laten zien dat in drie jaar het aantal uitvoeringen met acht procent steeg tot 1513 en dat het aantal concertbe zoekers met twee procent toenam tot 947.000. Het gemiddeld aantal bezoekers per concert in Nederland daalde evenwel iets. In het seizoen 1977/1978 brachten de orkesten elf procent aan eigen inkomsten op voor de financiering van de exploitatie lasten. Grotere zalen en hogere toegangs prijzen in de grote steden zorgden daar voor een hogere dekking, dertien procent, tegen zeven procent bij orkesten in de regio. Overigens kwam de financiering voor 47 procent van de gemeenten, voor 31 procent van het rijk en voor elf procent van provinciale subsidies. Het Contactorgaan van Nederlandse Orkesten is het niet eens met de accoun tantsdienst als gesteld wordt, dat de cij fers aantonen dat de feitelijke omvang van de werkzaamheden van orkestleden voor kritiek vatbaar is. In het rapport is volgens het CNO geen rekening gehouden met de reisuren, en met verzuim wegens ziekte. 13r3«T.- |£888.-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15