DODENTAL TOT 3.200 OPGELOPEN Fusie KNSM en Bemiddelaars in gijzelingszaak naar Washington Gortzak nieuwe hoofdredacteur van Het Parool Staatssecretaris ME-commandant FRANK trekt verzoek ontheffing in Nedlloyd kost 270 banen wil provinciale belastingen PEN gebruikt windmolens nijman Hillegom bij Noord-Holland Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken toentmede lichtreklame Stroomstoring voor woonwijk VANDAAG HAARLEM niet afkomstig van kraakgroepen Europese schijnpolitiek Een geschenk van Frank maakt van de Feestdagen een succes! Oorlogsverklaring” het woord is aan... Milieubeleid Olieleiding Willem Breuker weersverwachting Bi agenda pagina 11 En verder Kouder -1 DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 (ADVERTENTIE) Sjeik Hafiz Wahba: I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 71ste jaargang no. 20 pagina’s 16 5,7,9,11 Voorstel Wiegel: Haarlem: Barteljorisstraat 5 Amsterdam - Hilversum 17 21,23 2 2 2, 3,7 19 15 Teiefoonbeantwoorders natuurlijk beter! Beurs Binnen- en buitenland Eigenhandig.... Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Trijfel Weerrapporten (Van onze redactie buitenland) NAPELS. Terwijl de Italiaanse pers vanmorgen de traag heid van het reddingswerk hekelde, zijn ook vandaag soldaten, brandweermannen, politie en vrijwilligers de gehele dag in touw geweest met het uitkammen van bijna 100 Italiaanse steden en dorpen, die zondag en maandag werden verwoest door de zwaarste serie aardbevingen in vijftig jaar. EDELHOUT ^^HAAH^^^ZULSTHAAÏ 96 TELEFOON 310 580 Voor goede on duurzame vloeren (Van onze redactie binnenland) Kritiek op trage reddingsactie in rampgebied Italië lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll E. N. Alderliefste (ADVERTENTIES) (Van onze redactie binnenland) morgen (ADVERTENTIE) vloeren IJmuider Courant Het aantal geborgen slachtoffers van de aardschokken is vandaag opgelopen tot bijna 3200. Het aantal gewonden bedraagt nog eens een veelvoud daarvan. Gespro ken wordt over 100.000 daklozen. Na de zware aardschok van zondagavond heb ben zich in de loop van de daarop volgen de nacht en gisteren nog 33 nabevingen voorgedaan, waardoor de materiële scha de aanzienlijk is vergroot. AMSTERDAM (ANP). De 49-jarige drs. Wouter Gortzak wordt per 1 maart 1981 hoofdredacteur van Het Parool in Amsterdam. Hij volgt mr. H. W. Sandberg op, die sinds 1961 hoofdredacteur van Het Parool is. Sandberg zal bijdragen blij ven leveren aan Het Parool. Gortzak studeerde sociografie aan de Universiteit van Amsterdam. Van 1964 tot 1974 was hij redacteur van de Groene Amsterdammer. Sinds 1975 is hij De benoeming van Gortzak kwam tot stand in overleg tussen bestuur en curatorium van de stichting Het Parool, de redactie raad van Het Parool, de directie van Het Parool en de hoofdre dactie van Parool-uitgever van de Perscombinatie. directeur van de Wiarda Beekman Stichting, het wetenschappe lijk bureau van de Partij van de Arbeid. (Van onze redactie buitenland) ALGIERS. Drie Algerijnse bemidde laars zijn vandaag naar Washington ver trokken om de Amerikaanse autoriteiten een „verzoek tot opheldering” te overhan digen over de wijze waarop de VS denken de door Iran gestelde voorwaarden voor vrijlating van de gegijzelde Amerikanen uit te voeren. Dit is gisteravond in Algiers bekendge maakt. De bemiddelaars zijn de Algerijn se ambassadeurs in Teheran en Washing ton en de gouverneur van de centrale bank in Algerije. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie zei gisteren dat Iran via diplomatieke kanalen vijf lijsten met vragen heeft ingediend in antwoord op de Amerikaanse voorstellen tot beëindiging van de gijzelingszaak. kelijk wordt als een wapen tegen de werkloosheid, terwijl dat het milieu in de IJmond nog kwetsbaarder maakt. Zaterdag gaat De Vuyle Wasch, de nieuwe mu- ziektheaterpro- duktie van Wil lem Breuker in première. In het script van de voorstelling komt CRM er bij deze vooraan staande saxofo nist en ensem- bleleider opeens een tikje beter af dan in vorige programma's. KOOP vm. 575,-; HUUR v.a. 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 I (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Provincies moeten de mogelijkheid krijgen voor het invoeren van eigen belastingen. Dit zei mr. E. H. Koning, staatssecretaris van Binnenland se Zaken, gisteravond op een vergadering van de WD in Groningen. Een eigen belastinggebied van de pro vincies zou volgens Koning op regionaal niveau kunnen leiden tot een goede finan ciële afweging van de verschillende pro vinciale belangen. Ook zou een dergelijke maatregel goed aansluiten bij de decen- tralisatiegedachte, aldus de staatssecre taris. Koning waarschuwde gemeenten ver der uiterst terughoudend te zijn met het in de begrotingen opnemen van nieuwe uit gaven. De rijksuitkeringen aan gemeen ten en provincies liggen volgens de be windsman ver boven een economisch ver antwoord niveau. Een pijpleiding door de duinen in IJmuiden naar een terrein aan de Seinpostweg en een kleinere leiding naar een overlaadsteiger in de Ha- ringhaven zullen verder transport naar Rotterdam mogelijk moeten maken van de Noordzee-olie die de Amerikaanse maatschappij Union Oil in IJmuiden aan land wil brengen Wethouder Witte van Velsen pleit voor betere procedures die de ge meente in een eerder stadium be trekken bij allerlei nieuwe ontwikke lingen. overgaan en overal in de stad barricades zullen opwerpen „waarbij de Vondel- straat in het niet valt”. „Zwijnen als Po- De onderwijsbond ABOP zal de speerpuntacties tegen het beleid van minister Pais deze week verder uit breiden. De bond eist onder meer behoud van banen in het onderwijs door invoering van kleinere klassen in basis- en kleuteronderwijs.' Zie pagina 2 Bondskanselier Schmidt van West- Duitsland vindt dat er geen reden is voor pessimisme over de ontwikke ling van de Westduitse economie. De ontspanningspolitiek moet worden voortgezet, zo zei hij gisteren. Zie pagina 3 lak, Schaefer en Bakker (de eigenaar van de Grote Wetering, red.) zullen 1981 niet meer meemaken”, aldus de nu gewraakte verklaring van de afgelopen nacht. Het ANP heeft nog geen duidelijkheid over de vraag wie dan wel voor de „oorlogsverkla ring” verantwoordelijk zijn. Eigenaar Bakker van de Grote Wetering heeft laten weten dat er nu een datum is vastgesteld voor de ontruiming van het gekraakte complex en dat het pand zal zijn ontruimd voordat zijn bouwvergun ning afloopt (27 december). Een inwoner van het Zuiditaliaanse Balvano zoekt zijn weg door de puinhopen na de zware aardschokken die het dorp verwoestten. Verschillende fracties in de ge meenteraad van Velsen hebben tij dens de voortgezette behandeling van de gemeentebegroting nogal wat vraagtekens bij het milieubeleid. Ter sprake kwam ook het dilemma dat ontstaat nu het aantrekken van nieu- I we werkgelegenheid weer aantrek- ROTTERDAM (ANP). Na de voorge nomen fusie tussen de scheepvaartmaat schappijen Nedlloyd en KNSM zal voor 270 hoofdzakelijk Amsterdamse KNSM- mensen van de walorganisatie geen plaats meer zijn. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Nedlloyd, B. E. Ruys, vanmorgen in Rotterdam meege deeld. Het is nog niet bekend of deze mensen door afvloeiing dan wel door ont slagen zullen verdwijnen. Volgens Ruys zal er geen integratie ko men tussen de luchtvaartmaatschappijen Martinair (49 procent eigendom van de Nedlloyd) en Transavia (eigendom van de KNSM). Omdat het beheer van beide luchtvaartmaatschappijen in een organi satie de nodige „spanningen” kan opwek ken, is Nedlloyd met de andere aandeel houders van Martinair in overleg. Daar over zullen in de loop van de week naar buiten worden gebracht, aldus de Ned lloyd topman. ZWOLLE. De moeilijkheden rond ME-commandant J. Hopmans uit Zwolle zijn opgelost. Hopmans heeft in overleg met de algemene inspectie van de rijkspo litie zijn verzoek om wegens gewetensbe zwaren van zijn functie te worden onthe ven, ingetrokken. Zoals bekend vroeg Hopmans ruim een maand geleden aan zijn superieuren om tijdens de ME-acties rond de kerncentrale in Dodewaard niet als commandant te worden ingezet. Hopmans heeft vorige week vrijdag het laatste gesprek over zijn verzoekschrift gehad met generaal P. J. Plattel, de alge meen inspecteur van de rijkspolitie. Deze liet hem toen weten het beter te vinden om de problematiek van de gewetensbewaar- de politieman in een breder verband te bespreken, los van Hopmans verzoek schrift. Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken zal binnenkort voorzitter zijn van de Europese Raad van ministers, een gezelschap politieke hoogwaardig heidsbekleders dat samen met de Raad van Europa (een zogenaamd parlement) iets onduidelijks doet op het gebied van de „Europese Samenwerking”. Dit alles niet te verwarren met de E.G., die tenminste op economisch terrein Europese spijkers met koppen slaat voor wat het gebied der negen lidstaten betreft. De Raad van Eu ropa omvat veel meer leden, heeft zich van begin af aan beijverd om een Europe se politieke unie tot stand te brengen en is sinds de mislukking daarvan (via een tweede mislukking ten aanzien van een Europese defensiegemeenschap) blijven doormodderen op het politieke vlak, zon der dat er ooit een vastomlijnde, Europese politieke coördinatie uit de bus kwam, die het mogelijk maakte, dat het beleid van de Europese landen ten aanzien van grote politieke wereldproblemen op de leest van eenstemmigheid werd geschoeid Op dit wankele forum worden nu sinds maanden pogingen gedaan iets wezenlijks te construeren dat de kenschetsing „Euro pees politiek initiatief inzake het Midden oosten” zou kunnen verdienen. De Luxemburgse minister Thorn is naar het Midden-Oosten gestuurd om informaties in te winnen by de regeringen van diverse staten in dat gebied, inclusief Israel en Egypte, maar de resultaten van die enquê te waren al niet anders dan de meningen binnen de kring der Europese lidstaten: er heerst de grootst mogelijke verdeeldheid tussen de landen die zich „De Arabische Liga” noemen, behalve op één punt, na melijk de terdoodveroordeling van Israel. Uitgezonderd Egypte (en natuurlijk Israel zelf) is er in het Midden-Oosten geen enke le neiging om een eventueel Europees initiatief tot oplossing van de kwestie te bevorderen door de erkenning van het bestaan van Israel. Bovendien ploft de Arabische Liga voortdurend uiteen door onderlinge vetes, zoals nu tengevolge van de Iraaks-Iraanse oorlog. Er lopen drie fronten dwars door de Arabische gemeen schap: het „afwüzingsfront” (dat zich af zet tegen de Camp-Davidakkoorden), het front tussen radikalen en gematigden en het front tussen sympathisanten voor de twee belligerenten Irak en Iran. De PLO, door sommige Europese landen be schouwd als de vertegenwoordigster van de Palestijnen, springt als een vlo heen en weer over deze drie fronten en is daarom zelfs door de anti-Israelisch gerichte poli tici in Europa, zoals de Fransen, niet te vangen als serieuze gesprekspartner De Europese socialisten, ook in Nederland, niet gehinderd door de vraag hoe die PLO aan haar volmacht namens de Palestijnen is gekomen, vangen ijverig mee, maar de sfeer ten aanzien van een „Europees initi atief’ wordt steeds mistroostiger Minis ter van der Klaauw staat nu voor de taak in tweeërlei opzicht de schijn op te hou den: ten eerste, die van de steeds misluk kende Europese politieke eenheidslijn; ten tweede, die van een onmogelijk en onrealistisch „initiatief' in het Midden- Oosten. Het komt neer op tijd rekken, tot Reagan in de V.S. de touwtjes in handen neemt. Want dan moet Europa toch weer aan diè touwtjes dansen. HlUlllllllllllllillltUllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllliliiiiiinii van het KMNI tot morgenavond Vannacht tijdelijk regen, wisselend bewolkt en enkele regen- of sneeuwbuien. Minimumtempera tuur van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. Mid- dagtemperatuur rond 5 graden. Wind draaiend naar Noord, in het binnen land matig, aan de kust krachtig tot hard John Oomkes zocht tijdens een uitvoerig in terview met Breuker naar de oorzaken. Zie de kunstpagina Anderen slapen in inderhaast door de autoriteiten gevorderde treinwagons. Behalve de daklozen zijn er tallozen, wier huizen nog bewoonbaar zijn, maar die liever op straat bivakkeren, want de aarde trilt nog steeds. De Italiaanse rege ring heeft tot nu toe ruim 10.000 soldaten en 1.500 brandweermannen ingezet. Overal worden noodhospitalen ingericht en geïmproviseerde lijkenhuizen. Veel zie kenhuizen in het rampgebied zijn door de aardbevingen verwoest. Het zwaarst hebben de provincies Po- tenza en Avellino onder de aardbevingen geleden. Hele dorpen zijn hier met de grond gelijk gemaakt. Het rampgebied is een van de armste delen van Italië, met een bevolking van zeven miljoen zielen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Door een storing in een hoogspanningsleiding viel vana- ochtend omstreeks half tien de stroom uit in een groot deel van Schalkwijk, Haarlem-Zuid en het noordelijk stadsdeel van Heemstede. Over de oorzaak van de storing kon omstreeks het middaguur nog niets gezegd worden. Technici waren toen nog bezig met het zoeken naar de oorzaak en het opheffen van de storing. AMSTERDAM. De krakers van het complex de Grote Wetering en de geza menlijke Amsterdamse kraakgroepen hebben met klem ontkend verantwoorde lijk te zijn voor een vannacht verschenen uiterst scherpe verklaring die was onder tekend met „de Amsterdamse kraak groepen”. In de verklaring werd gezegd dat de krakers niet meer op een ontruiming zul len wachten maar zelf tot de aanval zullen Als er niet eindeloos oorlogen en vetes waren, zou Arabic de machtigste natie ter wereld zijn. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De gemeente Hillegom zal worden ingedeeld bij de provincie Noord-Holland. Dat is een van de voor stellen die minister Wiegel doet in het concept wetsontwerp voor de splitsing van de provincie Zuid-Holland. De vor ming van de nieuwe provincies Zuid-Hol land en Rijnmond is onderdeel van het pakket voorstellen aangaande het binnen lands bestuur dat de bewindsman van daag heeft gepresenteerd aan de Tweede Kamer. Inmiddels begint ook de internationale hulpverlening aan het getroffen gebied op gang te komen en heeft paus Johannes Paulus II aangekondigd vandaag het rampgebied te zullen bezoeken. De reddingspogingen werden gisteren ernstig belemmerd door de grootte van het gebied, de verwoeste wegen, uitgeval len telefoonverbindingen, mist en regen. Nog steeds zijn er afgelegen bergdorpen, die niet of nauwelijks bereikbaar zijn. Legerhelikopters zijn ingezet om in de geïsoleerde gebieden de hoogst noodzake lijke hulp te verlenen. Her en der worden tentenkampen opgericht, waar de tiendui zenden geëvacueerde mannen, vrouwen en kinderen zich met kampvuren de bitte re kou van het lijf proberen te houden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In een woonwijk van Camperduin (gemeente Schoort) zal windenergie worden benut voor de opwekking van elektrische stroom. Het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) wil daartoe een aantal wind molens bouwen. Het gaat om een proefneming in samenwerking met het Energie Centrum Nederland (ECN). De woonwijk in kwestie be staat uit 28 huizen. Dit heeft PEN-direkteur Van Eijndhoven gisteren meegedeeld aan de Raad van Toezicht op de Provinci ale Bedrijven. Het project in Camper duin is één van de drie windenergie- experimenten van het PEN. De ande re twee zijn het project met de geres taureerde molen „de Traanroejer” op het eiland Texel en de windturbine van het ECN te Petten.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1