Aarde in rampgebied nog steeds onrustig VANDAAG UITSLAG KEUKENS 023 313645 hawrtort Estel rekent nog steeds op steun EG voor afvloeiing Ondanks wensen Tweede Kamer Spoorwegstaking in Polen voorbij Steun voor Fokker blijft onzeker Estei wil geld voor afvloeiing SKANDINAVIAN SHOP Heidemij kondigt vermindering van banen aan het woord is aan... agenda pagina 11 AZ67 gelijk Atelier Politiehonden Jubilea En verder I f 750. Lotnr 32898 rood weersverwachting ƒ89 De wieken naar de wind Hagel en sneeuw dévies en zoon bv vloeren vloerbedekkingen granito "Eigen montage dienst" KOOIJMAN SANITAIR B.V. SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk „Kansloos” I: ijl WOENSDAG 26 NOVEMBER 1980 (ADVERTENTIE) Jean Paul: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 71ste jaargang no. 21 pagina’s 21 4, 5, 7,9,11 I NIEUWE SCHOKKEN RICHTEN SCHADE AAN EXCLUSIEVE DAMESMODE wollen jacks voor Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet wil in de sociale sector vol gend jaar geen extra wonin gen bouwen en over de manier waarop de werkloosheid in de bouw moet worden aangepakt is nog geen besluit genomen. 19 25, 26, 27 2 21 Beurs Binnen- en buitenland Economie Foto/Fllm Kunst Modejournaal.. Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten Weg en wiel 2,3,4 23 21 17 21 Sinterklaas aktie Cronjé JUWELIER-DI AMANT AIR Winkelcentrum Schalkwijk Verwarring in Brussel, Den Haag en Nijmegen... IJmuider Courant Kabinet weigert i bouw van meer I goedkope huizen I (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) «ES.!3 van het KMNI tot morgenavond lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dat zei minister Beelaerts van Blokland vanmorgen in de Tweede Kamer tijdens (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De Koninklijke Heidemij Beheer ziet zich genoodzaakt in de loop van volgend jaar flink het mes in het aantal arbeidsplaatsen te zetten. Daarbij valt waarschijnlijk niet te ontkomen aan gedwongen ontslagen. Over aantallen en vestigingsplaatsen zijn nog geen besluiten gevallen. Secretaris C. Gillhaus van de raad van bestuur: „We zullen met ons intern onder zoek tot aan de bodem van de organisatie moeten doordringen. Daaruit mag wor den afgeleid dat het niet om een handjevol personeelsleden gaat”. Heidemij Beheer, 5000 man personeel van wie 4600 in Nederland, verwacht over dit jaar een miljoenenverlies. Vorig jaar bedroeg dat verlies 2,7 miljoen gulden. De bevingen hebben een gebied ver woest van ongeveer 24.000 vierkante kilo meter, waarin 7 miljoen mensen wonen. De vele daklozen brachten een derde nacht door onder de blote hemel, terwijl de aarde onder hen beefde. Gehuld in dekens, matten en gordijnen uit de bergen RAAKS 22-24, HAARLEM onder de parkeergarage (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het ministerie van Eco nomische Zaken laat het van de budget taire situatie van Fokker afhangen of de overheid deelneemt in het nieuwe F-29 project. Om het project van de grond te krijgen heeft Fokker overheidssteun tot 800 miljoen gulden nodig. Laat het minis terie het echter afweten, dan kan het project voor de ontwikkeling van het nieu we passagiersvliegtuig vrijwel zeker niet doorgaan. Als we Mustafa Muhammad moe ten geloven dan heeft Rudle Koop- mans in het komende bokstitelge- vecht in Amerika geen schijn van kans tegen hem. Eer de vijfde ronde is bereikt zal de Nederlander al zijn uitgeschakeld, aldus de voorspelling van de Amerikaan die vóór zijn beke ring tot het Moslim-geloof Eddy Gre gory heette. Onze verslaggever GO- VERT WISSE had een gesprek met hem. Het voornemen van de hoofddirec tie van het Van Goghmuseum om de werkplaats in dit Amsterdamse mu seum op te heffen heeft onder de deelnemers hiervan beroering ge wekt. Meer hierover op de kunstpa- gina. NIS. In de eerste wedstrijd van de derde ronde voor het toernooi om de Europa-cup 3 (UEFA-beker) tegen Radnicki heeft AZ'67 vanmiddag met 2-2 gelijk gespeeld. De rust ging in met een voorsprong van 0-1 door een treffer van Pier Tol. In de tweede helft scoorde Kees Kist voor AZ, terwijl doelman Pantelic (uit een strafschop) en Panajotovic de Joegoslavische treffers maakten. Alleen hij die de mens bemint, mag hem uitlachen. I Veel bewolking met enkele hagel en sneeuwbuien. Vannacht opklarin gen en lichte vorst met minimumtem peratuur van plus 1 graad aan zee tot min 4 graden in het binnenland. Mid- dagtemperatuur ongeveer plus 3 gra den. Vannacht weinig wind, overdag matige, aan de kust af en toe krachti ge wind draaiend van zuidwest naar noordwest turfmarkt 6 haarlem BAR0MFIER5 en CONTRA-BAROMETERS waaronder exclusieve hand- gemaakte instrumenten voor /QO^Q^de liefhebber - i WARSCHAU. Het Poolse spoorweg personeel dat de afgelopen dagen enige malen korte tijd staakte en dat ook van daag van plan was, is vanochtend gewoon aan het werk gegaan nadat een akkoord was bereikt met onderhandelaars van de regering. De stakingen in en rond Warschau gaan intussen gewoon door. De voornaamste eis daarbij is de vrijlating van de drukker Narozniak die een volgens de autoriteiten geheim staatsdocument heeft verspreid. Partijleider Kania uitte gisteren zijn ernstige bezorgheid over de situatie. „De symptomen van anarchie en de tegen het volk gerichte campagnes vormen voor ons redenen tot ongerustheid”, zo zei hij. Zie ook pagina 3. NAPELS. Nog steeds is de aarde onrustig in het zuiden van Italië, waar een aardbeving afgelopen zondag meer dan 3.000 mensenlevens eiste en 100.000 mensen dakloos maakte. Terwijl het -zoeken naar slachtoffers in de puinhopen van ongeveer honderd dorpen in de streek onder Napels op volle kracht doorgaat, werd het rampgebied gisteren opnieuw getroffen door enkele zware aardschokken, die veel schade aanrichtten. Gebouwen en de resten van muren die na zondag nog overeind waren gebleven, werden nu ook neergehaald. Van nieuwe slachtoffers is geen melding gemaakt. Een in pij gehulde Italiaanse geestelijke graaft met zijn blote handen in het puin, op zoek naar slachtoffers van de allesverwoestende aardbeving in het zuiden van Italië. In een CPN-motie, die dinsdag avond overigens minimale steun kreeg, wordt misbruik gesignaleerd van de twee Velsense politiehonden. Anders dan via de raad bedongen speelden de blaffers een duidelijk bedreigende rol bij demonstraties eerder dit jaar tegen kernafvaldum- ping vanuit IJmuiden. Tot stemming .kwam he* niet. De commissie alge mene zaken mag zich in de eerstvol- gerde zittirg rog eers verdieper ir deze hor der materie. Eer praktische oplossing ra veel discussie die zich voortsleepte tot in de kleine uurtjes. (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. De Raad van Be stuur van Estel blijft vasthouden aan de financiële steun van 11 miljoen gulden, die door minister Albeda (So ciale Zaken) en EG-commissaris Vre- deling in augustus 1978 aan het con cern is toegezegd Het geld is bestemd voor het financieren van een afvloeiingsregeling voor oudere werknemers bij Hoogovens. Staatssecre taris Beyen van Economische Zaken liet gisteren in Brussel weten dat het nog maar de vraag is of Nederland het voor Hoogovens bestemde geld inderdaad zal claimen. Beyen meent dat de vervroegde uittreding van oudere werknemers alleen in het kader van een structurele aanpak van de staalproblemen besproken kan worden. De maatregelen in het kader van artikel 58 van het EGKS-verdrag (o.a. produktiebeperking) zijn volgens Beyen niet structureel, maar conjunctureel. Bij Estel in Nijmegen is de verwarring over de uitspraken van Beyen bijzonder groot temeer daar de toezegging tot steun al twee jaar geleden gedaan is. Bij Hoog ovens was toen net de structurele kosten verlaging (SKV) afgekondigd die beoogde op jaarbasis 200 miljoen gulden te bespa ren. Volgens een Estel-woordvoerder staat deze zaak geheel los van de huidige De heersende staalcrisis en de har- I ;de consequenties daarvan tekenden de sfeer tijdens de huldiging van jubilarissen waarvoor Hoogovens dinsdag ruimte in het Haagse Con grescentrum had afgehuurd. Werk ers met 25, 40 en 50 dienstjaren beluisterden bij die gelegenheid een speech van het directielid F. Matthij- se Gerst. Kernthema daarin, groeien de concurrentie van de Japanse staalindustrie waarmee de Europese producent het maar moeilijk heeft. verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" Voor velen zal een betrekkelijk summie re mededeling in de pers over een plan van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) tot energiewin ning door windkracht als een verrassing zijn gekomen. Het PEN gaat een proef op betrekkelijk kleine schaal nemen in de gemeente Schoort, waar een woonwijk van 28 huizen van elektriciteit zal worden voorzien die door windkracht wordt opge wekt. Voor de ingewijden is deze proef niet van avant-gardistisch karakter. Als men 1 in aanmerking neemt dat ons land een van de meest windrijke gebieden van Europa is, wekt het verwondering dat Nederland f in de experimentele en praktische toepas sing van windkracht ergens achter in de rij der landen staat. Dat het PEN voort gaat met serieuze pogingen om het nut en ■de potentie van de windkracht te onder zoeken, aan te tonen en te gebruiken valt te prijzen, want degenen die zulks doen moeten letterlijk tegen de wind in werken. Er is namelijk een deels onverklaarbare, deels wel begrijpelijke tegenstand op dit gebied, waarbij een gebruikelijk scepticis me tegen alles wat nieuw en vreemd is slechts een geringe bron van weerzin vormt. Voor de directies van elektriciteitsbe drijven, samenwerkend in de VEEN, ligt de zaak heel wat gecompliceerder dan men door oppervlakkige waarneming zou kunnen menen. Het probleem heeft vele kanten, het heeft te maken met de progno ses over stroombehoefte op lange termijn, stroomopslag, de uitbreiding van het aan tal centrales tot de grens van het noodza kelijke, de beantwoording van de bran dende vraag over kernenergie, de zich al voltrekkende omschakeling op kolen, de beschikbaarheid van aardgas door invoer en nieuwe binnenlandse bronnenexploita tie, de ontwikkeling van alle soorten brandstof of energiedragers wat de kos ten betreft, de beschikbaarheid van inves teringen, enzovoort. De elektriciteitsbe drijven staan voor een ongewisse toe komst met weinig zekerheden, zowel wat eco lomische en politieke als zuiver tech nische evolutionaire elementen betreft. De opbrengst van de vermogens- aanwasdeling (VAD) moet worden gebruikt voor versterking van de eco nomie en voor het scheppen van meer werk. Dit staat in een nota van de PvdA over de VAD. Zie pagina 2 het debat over de begroting van Volks huisvesting Hij zei dat het helemaal afhangt hoe het volgend jaar loopt met de loonmatiging of en hoeveel extra wonin gen er gebouwd zullen worden. Wel wil hij bekijken of het mogelijk is het grote on derhoud aan de eigen woning weer van de belasting aftrekbaar te maken. De Partij van de Arbeid lanceerde giste ren tijdens het debat een noodplan dat uitkomst moet bieden in de „noodsituatie waarin de volkshuisvesting momenteel verkeert”. De PvdA-Kamerleden Van Dam en Duinker pleitten ervoor dat alle bij het volkshuisvestingsbeleid betrokken partij en nog voor 1 januari bijeen komen. Vol gend jaar moeten dan ingrijpende maat regelen genomen worden om de volks huisvesting uit het slop te halen. Uitgangspunt moet daarbij zijn het op voeren van de sociale woningbouw zodat de gevolgen van het inzakken van de koopmarkt en de particuliere woningver betering kunnen worden tegengegaan. Er moeten volgend jaar 5000 extra woning wetwoningen en 10.000 extra premiekoop- woningen worden gebouwd aldus de PvdA-fractie, die ook vindt dat er meer woningen verbeterd moeten worden. Koopwoningen die niet kunnen worden verkocht moeten - met behulp van een subsidieregeling - tijdelijk worden ver huurd, zo meent deze fractie. Het CDA wil dat de regering er opnieuw toe overgaat het grote onderhoud aan de eigen woning aftrekbaar te maken voor de belasting. Het CDA-Kamerlid Dijkman meent dat dit een stimulans kan zijn voor de werkgelegenheid in de bouw. Ook hij toonde zich voorstander van het opvoeren van het aantal te verbeteren woningwet woningen. WD-woordvoerder De Beer toonde zich in het algemeen niet ontevreden over het beleid van staatssecretaris Brokx en minister Beelaerts van Blokland, Hij hield een warm pleidooi voor het enigszins te rugdringen van de huursubsidies en toon de zich erover verontwaardigd dat het CDA ook voorzichtige pogingen in die richting wil blokkeren. Het overhevelen van premiekoopwoningen naar de huur sector kon hem al evenmin bekoren. Het Kamerlid Nypels van D’66 maakte duidelijk dat zijn fractie vindt dat er vol gend jaar meer koop- en huurwoningen moeten worden gebouwd in de sociale sector. puin opgediept, zaten de overlevenden rond open vuren en in auto’s. In Rome maakte het ministerie van Bin nenlandse Zaken gisteren bekend, dat 5.000 soldaten naar het rampgebied zijn gestuurd met veldkeukens en noodhospi talen, tenten, voedsel en water. Paus Jo hannes Paulus II bezocht gisteren het gebied van de ramp, waar hij bad met rouwende overlevenden. Franse en West- duitse specialisten zijn met afgerichte honden naar Italië gegaan om te helpen zoeken naar overlevenden die nog onder de puinhopen bedolven liggen. De Euro pese Gemeenschap stelt een bedrag van ongeveer 4 miljoen gulden beschikbaar voor de slachtoffers van de aardbeving. De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia biedt gratis vliegvervoer aan op haar lijndiensten vanaf Schiphol voor Ita lianen die zijn geboren in de getroffen streek. De maatregel blijft tot 7 december van kracht. Toch schijnt iets te zijn weggeëbd van de weerstand, de aarzeling en het scepti cisme wat windkrachtexploitatie aangaat. Misschien hebben buitenlandse voorbeel den en particuliere voortvarendheid dat bewerkstelligd. Er gebeurt namelijk erg veel op dit gebied, ondanks het feit dat „kosteloze energie” ook reactionaire te genstand van duistere aard heeft opgeroe pen, omdat wijdvertakte economisch- commerciële structuren zouden kunnen worden ontmaskerd en geschokt. Wind kracht is trouwens niet helemaal koste loos, maar de exploitatie is goedkoper dan van andere „kosteloze” energiedragers in de bodem. De elektriciteitsbedrijven, ook het PEN, hebben voorlopig voor klein schalige projecten gekozen. Dreigende particuliere „wildgroei” van windmolens is een stok achter de deur. Conclusie: als windkracht voor ons land de potentie heeft die velen ervan verwachten, is nu de tijd rijp om de wieken naar de wind te stellen en een nog nauwelijks geopende Schatkamer van natuurlijke, schone en onuitputtelijke energie in gebruik te ne men. De moeilijkheden die de commercië le, politieke, financiële menselijke bouw sels tussen de natuur en de gebruiker hebben opgeworpen, waaien dan in de toekomst misschien wel om. Illlllllllllllllllllllillliilllliliimiimimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiu ontwikkelingen binnen de EEG. ”Als die steun als gevolg van politiek geharrewar nu niet doorgaat, is dat een merkwaardige zaak. Die aanvraag loopt in feite toch al veel te lang”, zo zei de woordvoerder. Esthel heeft de 11 miljoen gulden inmid dels wel al uitgegeven. Het geld is bestemd voor de financiering van de in het kader van de SKV doorgevoerde afvloeiing van ouder personeel. Volgens een woordvoer der van het ministerie van sociale zaken is het zeer de vraag of Estel het geld nog krijgt. ”Het kabinet wil alleen meedoen aan saneringsmaatregelen die zoden aan de dijk zetten. Aan lapmiddelen heeft Ne derland niets. Met name België, Frankrijk en Engeland, landen die ook steun aanvragen ingediend hebben, blijven als het om saneringen gaat achter. Nederland voelt er niets voor in dat geval toch alle medewerking te verlenen”, aldus Sociale Zaken. Een woordvoerder van het minis terie van Economische Zaken liet echter weten dat de steun er waarschijnlijk wel komt. ”De claim ligt nog steeds bij de EEG op tafel. Staatssecretaris Beyen wil die vervroegde uittreding alleen niet nü be spreken omdat het onlangs afgekondigde ’’crise manifeste” geen werkelijk structu rele aanpak voorstaat. Er is sprake van een looptijd van slechts negen maanden. De 11 miljoen van Estel komt dus, later aan de orde”, zo zei hij. Zie ook pagina 3. (Van onze IJmond-redactie) IJmuiden. De Raad van Bestuur van Estel zou het een kwalijke zaak vinden als dit concern uit het EGKS-fonds niet de eerder toegezegde 11 miljoen gulden steun krijgt. Dit geld is bestemd voor het finan cieren van een afvloeiingsregeling voor oudere werknemers. Zowel in Den Haag als Brussel is onduidelijkheid ontstaan over de houding van de regering die de steunaanvraag bij de EEG moet verdedi gen hetgeen nog niet gebeurd is. Zie pagina 3.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1