President Lamizama afgezet Zuid-Afrika als Stakers stellen meer eisen Arabische top eens over vijfjarenplan Elisabeth bezoekt NAVO Weduwe Mao in beklaagdenbank vertrouwen Door stellingname Beyen en Van der Mei over oorlog adviseur naar Namibië-overleg Bani-Sadr vol Geen echte keus Teheran: geen onderhandelingen over voorwaarden voor Uruguay bij referendum r* OPPER M VOLTA «0 Jrn tie A L ^SDieb’e’“ Dioelasso <-:-:n igIer-:- sebb><:<<- o 1 ■■I BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 26 NOVEMBER 19 80 ]78.65 SSSSAFRIKAl Fodon Goermq, Po OAHÖMËY o «GHANA-:- IVOORKUST (Van onze redactie buitenland) I J Vrijlating gegijzelden (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Hoogovens dreigt elf miljoen gul den uit de kas van de Europese Gemeenschap mis te lopen als gevolg van uitlatingen van de staatsse cretarissen Van der Mei van Europese Zaken en Beyen van Economische Zaken. WARSCHAU. Als gevolg van stakingsac- tiviteiten nemen de spanningen in Polen met de dag toe. Partijleider Kania sprak gisteren zelfs over tekenen die zouden wijzen op „het uiteenvallen van de economie” en toonde zich zeer bezorgd over „het manipuleren met het stakings wapen OPPER VOLTA Don o i-Z-TOGO Spoorweg Belangrijke weg km 300 ^Konts|ori< DiapagcP (Van onze redactie buitenland) WAGADOEGOE. Een militaire staatsgreep heeft gisteren een einde gemaakt aan de democratisch gekozen regering van president Sangoele Lamizama van Opper-Volta in West-Arika. Anbmdo o Tenkodogo Pamo o Oloegon oLe" Banforo Dédoegfê\^ ^!g\ Koala WAGAWEGOE'’^ Koedoego. 9 Spanning in Polen I neemt verder toe is EG-steun Hoogovens op de tocht Militaire coup in Opper-Volta Gisteren breidden de stakingen zich uit naar een aantal bedrijven in Warschau, Lodz en Cszestochowa, terwijl ook mijnwerkers in Silezië het werk neerlegden. Naast looneisen wordt vooral de vrijlating geëist van de drukker Narozniak, die volgens de autoriteiten een geheim document zou hebben gepu bliceerd. Het ging om een stuk waarin richtlijnen worden gegeven voor optreden tegen dissidenten. Een plaatselijke leider van Solidariteit in Warschau heeft gisteren verklaard dat het helemaal geen geheim staatsdocument was, „want iedereen weet hoe de politie optreedt en wat de gebruikte methodes zijn”. i ciële steun voor tijdelijke werktijdverkorting bij Hoog ovens. In Warschau maakte een plaatselijke bestuurder van Solidari teit bekend dat een regeringscommissie voor morgenmiddag twaalf uur bij de tratorfabriek Ursus moet verschijnen om te onderhandelen met de stakers daar. Wanneer de commissie niet komt opdagen zal Solidariteit voor het hele gebied rond de Poolse hoofdstad de „stakingsbereidheid” afkondigen. De staatsgreep werd geleid door kolonel Saye Zerbo, een voormalig minister van Buitenlandse Zaken en thans comman dant van een regiment in de hoofdstad Wagadoegoe. De coup is kennelijk zonder bloedvergieten verlopen. De radio deelde mee, dat de macht was overgenomen door „een militair comité tot herstel van de nationale vooruitgang” onder leiding van kolonel Zerbo. »r. Is nede a in >ben enti- eten itste >ond veld jkte haar n 1- i de ven- ssen Na ijke, een op cht- erd. üde- irejs nen, ■der- r de ie te naar sten nde, Tiid- had ■ium 1 dë Al- dag den, seld, note Chi- aak- nog ge vor derd igen iliek /oor mal- ouw van ifort de der- i zo- ge- sov, aten ;een was dijk loor .aar- van >rra, 3dig agd. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een hoge functionaris verklaard dat de Russische troepen in de buurt van Polen al weken hun paraatheid aan het verhogen zijn. De officiële woordvoerder van het ministerie, Trattner, zei daarentegen dat er geen aanwijzingen zijn dat een Russische invasie in Polen op handen is. In augustus diende minister Albeda van Sociale Zaken in Brussel een aanvraag in voor elf miljoen gulden steun waarmee Hoogovens vervroegde pensioenen van werk nemers van 57 jaar en ouder kan betalen. De aanvraag volgde op het uitroepen van de „openlijke crisis” voor de Europese staalindustrie door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur.van de EG. De staatssecretarissen Beyen en Van der Mei hebben zich de afgelopen dagen echter principieel uitgesproken tegen het verstrekken van EG-gelden voor vervroegde pensionering. Wel zouden ze willen toestemmen in finan- Gisteren hebben de stakers hun eisenpakket nog aanzienlijk uitgebreid. Zo willen ze weten wie het bewuste document geschreven heeft, een officieel onderzoek naar wie verantwoor delijk zijn geweest voor het onderdrukken van het arbeiders- protest in 1970 en 1976, de instelling van een commissie van regering en vakbonden die de taken van de politie moet nagaan en verlaging van de begroting van het bureau van de openbare aanklager. Ook de man die verantwoordelijk is gesteld voor het uitlekken van het document over dissidenten moet worden vrijgelaten, aldus de eisen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De Iraanse president Ba- ni-Sadr heeft zich gisteren zeer optimis tisch uitgelaten over de kansen voor zijn land, de oorlog met het buurland Irak te winnen. „Onze strijdkrachten zullen de regering van Irak spoedig dwingen toe te geven dat zij de oorlog heeft verloren”, aldus de Iraanse bewindsman. Intussen melden beide partijen succes sen in de strijd. Irak liet in een communi qué weten dat zijn infanterie, jachtbom menwerpers, helicopters en tanks alle Iraanse tegenaanvallen langs het hele 485 kilometer lange front met succes tegen houden. Teheran deelde mee dat het al vijf weken durende beleg door Iraakse troepen van de belangrijke Iraanse olie- stad Abadan is doorbroken, en dat de Iraakse troepen tien kilometer zijn terug gedrongen. Dat de spanningen in Polen voortdurend toenemen, blijkt ook uit een commentaar van het Tsjechoslowaakse partijblad Rude Pravo, dat secretaris-generaal Luns van de NAVO er gisteren van beschuldigde „de anarchie in Polen” aan te wakkeren. „De verklaring van Luns dat hij met sympathie de situatie in Polen volgt is een rechtstreekse oproep aan de vijanden van het socialisme in Polen”, aldus de krant in Praag. De Europese begrotingsraad heeft gisteren de Europe se begroting voor volgend jaar afgehandeld. Deze moet nu terug naar het parlement in Straatsburg dat de begroting goed- of af kan keuren. De begrotingsraad kwam tegemoet aan een aantal wensen van het Europese parlement en verlaagde bijvoorbeeld de uitgaven voor landbouw, terwijl die voor de energiesector werden ver ruimd, evenals bijvoorbeeld de uitgaven voor sociale zaken en voor het Europees ontwikkelingsfonds. Kania doelde daarmee vooral op de waarschuwingsstakingen van de afgelopen twee dagen bij de spoorwegen. Ook voor vandaag werden gisteren werkonderbrekingen aangekondigd. Volgens Kania verstoren deze acties het levensritme in Polen en „schaden ze onze verplichtingen als bondgenoot”. Dat sluit geheel aan bij de waarschuwing die het Russische persbureau TASS eerder heeft laten horen. TASS wees erop dat als gevolg van acties bij de Poolse spoorwegen het Russische leger wordt afgesneden van de Russische divisies in de DDR. Het parlement is ontbonden en de grondwet opgeschort. Alle vrijheden zou den gehandhaafd blijven, uitgezonderd de politieke. Het comité zou aan de macht blijven tot een regering „van herstel” is gevormd. De telefoonverbindingen met het buitenland zijn verbroken en het vlieg veld van Wagadoegoe is gesloten. Over het lot van de afgezette president, generaal Sangoele Lamizana en premier Joseph Conombo zijn geen bijzonderhe den bekend. In een verklaring zei het militaire comité, dat betogingen niet zul len worden getolereerd. Er is een uit gaansverbod van kracht. In een radiotoespraak zei kolonel Zer bo, dat de staatsgreep nodig was voor het herstel van „een waarachtige democratie” voor iedereen en wegens de politieke en de economische situatie van het land, die werd gekarakteriseerd door „het verval van het sociale klimaat en van alle secto ren van het nationale leven”. Opper-Volta, een van de armste landen ter wereld, was vooral de laatste maanden toneel van sociale onrust. Er gingen eer der al geruchten dat president Lamizana „onder toezicht” stond van hoge militai ren, die vonden dat hij de situatie niet meer aankon. Vorig jaar gingen de ambte naren in staking voor hogere lonen. Begin oktober verslechterde de situatie toen de onderwijzers het werk neerlegden, daar bij gesteund door de vakbonden. De afgezette regering-Lamizama stond politiek rechts van het centrum en was voorstander van een actieve Franse pre sentie in Afrika. Opper-Volta is voor een belangrijk deel aangewezen op hulp van het buitenland. Het bezoek dat de minister van Plan ning van Opper-Volta, Sanogoh, de ko mende dagen aan ons land zou brengen, is afgelast. (Van onze redactie buitenland) AMMAN. De elfde arabische topcon ferentie is gisteren in de Jordaanse hoofd stad Amman door gastheer koning Hoes sein geopend. In zijn openingstoespraak zei Hoessein te hopen op het welslagen van de conferentie. Waarnemers viel het op dat Hoessein in zijn openingstoespraak de PLO geen enkele maal noemde toen hij over de Palestijnse zaak sprak. Na afloop van de eerste dag van de conferentie werd bekend gemaakt dat de deelnemers het eens waren geworden over een „gemeenschappelijke arabische economische strategie”. Nadere bijzon derheden over deze strategie die gevat zou zijn in een vijfjarenplan, werden echter niet gegeven. De arabische topconferentie heeft sterk aan kracht ingeboet omdat, zoals bekend, Syrië, Libanon, Libië, Zuid-Jemen en Al gerije, alsmede de Palestijnse bevrijdings beweging PLO, niet aan de top deel nemen. Door de houding van de Nederlandse bewindslieden is Europees commissaris Vredeling van Sociale Zaken in een moeilijk parket verzeild geraakt. Hij verklaarde gisteren dat hij de steun voor Hoogovens voor het einde van het jaar door de Europese Commissie had kunnen loodsen voor het einde van het jaar door de Europese Commissie had kunnen loodsen wanneer Beyer en Van der Mei hem dat niet onmogelijk hadden gemaakt. Hij acht het onverantwoord de steunverklaring aan Hoog ovens in de Europese Commissie te bepleiten nu twee Nederlandse bewindslieden zich principieel tegen een dergelijke uitkering uit de EG-kas hebben verzet. „Ik kan de aanvraag nu onmogelijk nog verdedigen,” zo zei Vredeling. Gisteren liet Vredeling weten dat de juridi sche medewerkers van de EG-Commissie zich al akkoord hadden verklaard met de elf miljoen gulden steun voor Hoogovens. □rga- lelijk aten, want was 1 die nden ij nu igen. ?n in ig op drej. eren, vast- zich e (ze jk is iders driet nie- ir de ik de relde d op iroe- kon id de meer lOOg- wer- dat wor- i lag 5 ge- ach- /erd, het idrid raaf- Het paar zich zoe- erug i nis ze- hten den, bare verd een het De Britse vorstin. Elisabeth, bracht gisteren voor het eerst een bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Ze stelde dat de bedreiging van de vrijheid in het Westen toeneemt en dat daarom de NAVO een zeer waardevol bondgenootschap is. Secretaris-generaal Luns van de NAVO prees de Britten voor hun bijdrage aan de NAVO-zeestrijdkrachten. (Van onze redactie buitenland) PRETORIA. Zuid-Afrika zal de door secretaris-generaal Waldheim van de Ver enigde Naties voorgestelde conferentie over Nambië wel bijwonen, maar daarin slechts een adviserende rol spelen. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Botha gisteren ver klaard. Botha stelde dat Zuid-Afrika al tijd het standpunt heeft ingenomen „dat mensen zelf hun toekomst moeten be palen”. Mozambique heeft inmiddels ingestemd met een verzoek van de VN de organisatie van de conferentie, die van 7 tot 14 januari moet plaatshebben, op zich te nemen. Vol gens VN-secretaris-generaal Waldheim hebben zowel Zuid-Afrika als de Namibi- sche bevrijdingsbeweging SWAPO inge stemd met Mapoeto, de hoofdstad van Mozambique, als plaats voor de confe rentie. Premier Robert Moegabe van Zimbab we ziet voor zijn land geen mogelijkheid aan een eventuele economische boycot tegen zuid-Afrika deel te nemen. „Wij be vinden ons in een situatie van afhankelijk heid ten opzichte van Zuid-Afrika, maar wij zijn het ermee eens dat er stappen teggen Zuid-Afrika, moeten worden on dernomen,” zo zei hij in een vraaggesprek met een in Johannesburg verschijnend blad. In de hoofdstad van Kenia, Nairobi, is de Afrikaanse Raad van Kerken met een beraad begonnen dat gewijd is aan de mensenrechten. Dr. Ninan Koshy, lid van de commissie internationale zaken van de Wereldraad van Kerken, waarschuwde te gen de macht van één-partijsystemen. Dit systeem kan makkelijk worden gebruikt om de macht van de bevolking in het politieke proces terug te dringen, aldus Koshy. (Van onze redactie buitenland) PEKING. Jang Qing, de weduwe van Mao Tse-toeng, is vandaag in Peking bij het proces tegen de zogenoemde Bende van Vier in de beklaagdenbank versche nen voor een eerste verhoor. Zij wordt ervan beschuldigd, een samenzwering te hebben beraamd tegen de voormalige pre mier Tsjoe-en-Lai en tegen de huidige partijleider Deng Xiaoping. Op de vraag of zij het ten laste gelegde bekende, ant woordde Jang Qing: „Ik weet het niet”. Het verhoor duurde een uur. De drie Chinese oud-generaals die ook terechtstaan, bekenden gisteren dat zij negen jaar geleden hebben deelgenomen aan een poging tot een staatsgreep tegen Mao in 1976. Waarnemers in Peking zeg gen dat de generaals schuld hebben be kend om de doodstraf te ontlopen waartoe zij kunnen worden veroordeeld. In de Europese ministerraad in Brussel heeft staatsse cretaris Beyen ervoor gepleit de dialoog met Japan op gang te houden over de enorme Japanse export die bepaalde takken van de Europese industrie in moeilijk heden brengt. Volgens Beyen kan Europa niet aan be scherming van het eigen bedrijfsleven ontkomen wan neer de Japanners hun uitvoer op het huidige niveau handhaven. De ministerraad ging echter niet verder dan zich ongerust te tonen over de situatie. r O booea (Van onze redactie buitenland) BEIROET-WASHINGTON. Iran niet bereid te onderhandelen over de voorwaarden die het aan de VS heeft gesteld voor vrijlating van de Amerikaan se gegijzelden. Dit heeft voorzitter Raf sanjani van het Iraanse parlement giste- gezegd in de Libanese hoofdstad ren Beiroet. „De zaak ligt nu in handen van Was hington. Er is geen sprake van dat over onze voorwaarden, die goed zijn, wordt onderhandeld. Het is nu aan de regering- Carter onze eisen in te willigen. Als dat gebeurt, zullen de gegijzelden worden vrijgelaten,” aldus Rafsanjani, die in Bei roet is voor besprekingen met de Libanese regering en met de PLO. Intussen zijn gisteren in Washington drie Algerijnse functionarissen aangeko men met een nieuwe boodschap uit Iran. Aangenomen wordt dat de regering in Teheran daarin opheldering vraagt over de Amerikaanse reactie op de voorwaar den van Iran. De boodschap zou nog van daag worden overhandigd aan de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie. Bij een referendum over grond- wetshervormingen in Uruguay kan zondag alleen metja” of met „nee” worden gestemd. Naar hun eigen zeggen zullen de militai re leiders van het land ,ja” zo uitleg gen dat het volk voor (hun) hervor ming van de grondwet heeft gestemd. Is het antwoord „nee” dan zal worden aangenomen dat men blijkbaar tevre den is met de huidige militaire rege ring. Een echte keus krijgt het volk van Uru guay dat sinds 1973 door militairen wordt bestuurd, zondag niet. De 239 artikelen van de nieuwe grondwet ge ven de militairen in feite een blijvende rechtsgrond het gehele politieke leven in het land te beheersen via de Natio nale Veiligheidsraad (COSENA). Slechts de twee traditionele politieke partijen, de Blanco en de Colorado, zullen weer worden toegestaan, maar de linkse partijen, die in 1973 werden verboden, blijven taboe. De activiteit van de Blanco en de Colorado werd destijds opgeschort. Uruguay, waar volgens een rapport van Amnesty International uit 1979 één op de vijftig mensen wel eens heeft vast gezeten, was tientallen jaren lang een toonbeeld van stabiliteit en vooruit gang. Tot aan de jaren zestig stond het land om zijn staatsinrichting, sociale wetgeving en democratische vrijhe den bekend als het „Zwitserland van Latijns-Amerika”. Overvloedige uit voer van vlees en wol leverde het in de eerste helft van deze eeuw een simpel verkregen welvaart op. Halverwege de jaren vijftig echter begonnen de wol- en vleesprijzen op de wereldmarkt te kelderen. De regering slaagde er niet in, mede door een jarenlange verwaar lozing van de industrie, oplossingen te vinden voor de economische proble men en een rampzalige inflatie. In dit klimaat van ontevredenheid en groei ende sociale onrust ontstond de guer rillabeweging, de Tupamaros, ge noemd naar de 18e eeuwse Inca-leider Tupac Amaru. De activiteit van deze groep jonge revolutionairen die vaak door spectaculaire acties de samenle ving in Uruguay wilde veranderen, leidde in 1972 tot het uitroepen van de „staat van binnenlandse oorlog”. Het leger dat zich tot dan toe nog nooit met de politieke situatie had bemoeid, had ingegrepen en zou zijn nieuwe macht spositie niet meer prijsgeven. In juni 1973 namen de militairen de regering over, politieke partijen werden verbo den of geschorst en een jaar later werd het parlement ontbonden. De huidige president, Aparicio Mendez, is weliswaar een burger, maar de werkelijke macht ligt in handen van de opperbevelhebber van het leger, generaal Luis Queirola. De afgelopen jaren heeft Uruguay zich een zeer slechte reputatie verworven. Berich ten in de internationale pers over mar telpraktijken van de politie, willekeu rige arrestaties en verdwijningen van politieke tegenstanders verschenen steeds vaker. Krachtens de nieuwe grondwet zal Uruguay slechts een zeer beperkte democratie zijn. De macht van de militairen blijft gewaarborgd via de COSENA, waarin de president, de bevelhebbers van de strijdkrachten en enkele ministers zitting hebben. De ze raad zal verantwoordelijk zijn voor de nationale veiligheid, adviezen ge ven aan de president op het gebied van de buitenlandse politiek en zo nodig de individuele vrijheden kunnen be perken. De twee traditionele centrumpartijen van het land, de Blanco (conservatie ven) en de Colorado (liberalen), zullen weer worden toegestaan. De andere partijen echter, waaronder de commu nisten en de christendemocraten, blij ven verboden. Daarnaast zal er bij de presidentsverkiezingen volgend jaar slechts de „keus” zijn uit één kandi daat. Leiders van de traditionele par tijen hebben de plannen van de mili tairen verworpen en de „democratise ring” van Uruguay een valstrik genoemd. Een maand na het referendum vindt in het kleine Zuidamerikaanse land met ongeveer 2,8 miljoen inwoners, het mi- ni-WK-voetbaltoemooi plaats. In Ne derland zijn protesten gerezen tegen deelneming van het nationale elftal aan deze wedstrijden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken besloot geen enkele diplomatieke medewerking ter plekke te zullen verlenen maar stap pen ten aanzien van de Nederlandse deelneming worden nu toch overwo gen na de weigering van Uruguay be gin december een parlementaire dele gatie uit Nederland toe te laten die in een aantal Zuidamerikaanse landen de situatie van de rechten van de mens wil onderzoeken. Naast de regering in Montevideo hebben ook Argentinië en Chili de afvaardiging uit Den Haag toegang geweigerd. Als officiële reden gaf Uruguay op dat het ontevreden is over een indirecte subsidie van de regering in Den Haag aan de Federa tie van Uruguay Komité’s in Neder land. De parlementariërs, Ter Beek (PvdA), Scholten (CDA), Ploeg (WD) en Brinkhorst (D’66), vertrekken nu eind deze week alleen naar Brazilië, Peru en Venezuela. De strijdkrachten in Uruguay hebben maandagavond een boodschap van „bezinning” gericht aan het volk opdat het zondag voor de nieuwe grondwet stemt. Er bestaat weinig twijfel over de uitkomst van de volksstemming. De regering beheerst alle propaganda-ka- nalen en de militairen hebben de mo gelijkheid de stemprocedures te con troleren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3