TWEEHONDERD PATIËNTEN ALLEEN OVERDAG Twee zolen en een half ons spijkers Jfc 11 >1 Pok’m, die karakter volle I wat vertel je me nou? l// CLAUDIA STRATER OVER IJMUIDEN GESPROKEN kort ijmondnicuws j M naaicursus antiekbeurs huurders film fotoclub Heemskerk zet streep door geldende vervoersregeling strandloop 8 9 WOENSDAG 26 NOVEMBER IJMOND 1980 w J Bell-huisje De Kolonie (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. De revali- datie-dagbehandeling in Helio mare heeft zich ontwikkeld tot een, zowel in kwaliteit als kwanti teit, belangrijk onderdeel van het revalidatiecentrum. Naast de 140 patiënten, die vorig jaar voor kli nische behandeling zijn opgeno men, werd dagelijks, met uitzon dering van de vakantieperiode, aan ongeveer tweehonderd pa tiënten dagbehandeling verleend. Ö.1 f o 1 van Baarsel 4. (ADVERTENTIE) snel uit (ADVERTENTIE) Het revalidatiecentrum in de duinen. WWV, 'S/t, Onze ski-mode ZACHTHEID MET KARAKTER Dagbehandeling Heliomare groeit tot omvangrijke afdeling [EXTRA ZACHT De heer W. P. de Boer: „De afbraak van Oud-IJmuiden nadert over niet al te lange tijd haar voltooiing. Dan zal er niets tastbaars meer overblijven van wat eens Oud-IJmuiden was. Maar het is nog niet te laat. Er zijn enkele dingen die nog niet gesloopt zijn en die ter nagedachte nis aan Oud-IJmuiden- kunnen worden bewaard. Ik denk met name aan het Bell-huisje in de Visseringstraat. Dit kan een pracht van een monument zijn, om- De contacten met de Gemeenschappelij ke Medische Dienst werden via de kanto ren van Alkmaar en Haarlem versterkt, uitmondend in betere procedures op het gebied van bijvoorbeeld de rolstoelver- strekkingen, de keuken- en woningaan passingen en de autorijlessen. dat het een van de oudste huisjes is.” (Ter toelichting: De telefoon werd in 1881 in Nederland geïntroduceerd. In dat jaar werd in Amsterdam de Neder- landsche Bell Telephoon Maatschappij opgericht. Het door de lezer genoemde Bell-kantoorgebouwtje in Oud-IJmui- den werd op 4 november 1896 officieel in gebruik genomen. Daarmee werd voor zien in een grote behoefte omdat voor taan algemeen gebruik kon worden ge maakt van de interlokale verbindingen. Voor degenen die over de suggestie van de h^er W. P. de Boer van gedachten willen wisselen, diens adres is Dolfijn- straat 232, IJmuiden. - JvB). DIE KANS KWAM toen, Deelder er mee wilde stoppen. Van de Keizer Wil- helmstraat had Deelder zijn schoenma- terie van economische zaken geen kosten dekkende prijs aangeeft. Op de kinderafdeling, waar kinderen meestal langer dan drie tot vier maanden, vaak een jaar, verblijven, bestaan plan nen om met verbouwingen tot een inde ling te komen die een betere leefsfeer mogelijk maakt. De outillage van de verpleegafdelingen heeft in de jaren de nodige aanpassingen ondergaan. Alle kamers van het centrum zijn nu modern. Een probleem blijft dat het verblijf op vijf- en vierpersoons ka mers, gedurende gemiddeld een periode van drie tot vier maanden, voor iedere revalidant een opgave is. Aan de behoefte aan „privacy” is maar ten dele tegemoet te komen. Het ontwerp brandveiligheidsvoorzie ningen voor Heliomare wordt in fasen uitgevoerd. Voor de uitvoering van de eerste fase is door het ministerie toestem ming verleend. Uitvoering van het gehele plan zal ruim 1.600.000,- gaan kosten. Groot binnen te stappen. Deze knikte direct wat het huren betreft, maar keek heel vreemd toen de schoenmaker de lening ter sprake bracht. Gerrit moest over een paar dagen maar ’ns terug komen. amsterdam/alkmaar/den haag/ haarlem/nijmegen/rotterdam/utrecht In de maand december gaan in centrum De Schans in Beverwijk twee naai- en knipcursussen van start. Belangstellen den kunnen zich opgeven in het centrum, telefoon 02510-23106. In het ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof in Beverwijk is het komend weekend een antiekbeurg. Ruim veertig antiquairs uit het gehele land brengen een keur aan antiek en spullen uit grootmoederstjjd op de beurs. Vrijdagavond is het ontmoe tingscentrum geopend van vijf tot tien uur, zaterdag van elf tot vijf uur en zon dag van elf tot zes uur. Deze unieke foto van de zangvereniging Looft den Heer, genomen in het jaar 1901, werd ons ter beschikking gesteld door me vrouw Pietje Dedecker, geboren op 16 sep tember 1885, nu bewoonster van het bejaar dencentrum Rustoord in Lisse. Op de foto staat ze als tweede van links in de achterste rij. Ze herinnert zich als organist bij het koor de heer Falk, viskoper te IJmuiden. Achter het orgel staat de dirigent van de zangver eniging, de heer Bijkerk, hoofdonderwijzer in IJmuiden. Degenen die nog eens contact met mevrouw Dedecker willen opnemen, kunnen dit doen via de familie H. Hoekstra. Sluisplein 24, IJmuiden, telefoon 02550- 11718. Het Beverwijks Overlegorgaan en de Heemskerkse werkgroep Huurdersbelan- gen houden maandag 1 december spreek uur in buurthuizen De Lichtboei aan de Luxemburglaan en De Schans in Bever wijk, alsmede in buurthuis De Zandkraai aan de Handellaan in Heemskerk. Huur ders kunnen hier hun vragen voorleggen van ’s avonds half acht tot negen uur. De heer W. Koomen: „De Kolonie - dat was een wit gebouwtje met een klein torentje in IJmuiden-Oost. Daar 'kwa men kinderen uit Amsterdam hun va kantie doorbrengen. Er werd ook wel eens een fancy-fair gehouden. En er was een zondagschool. Daar gingen wij dan wel eens heen. We kregen een cent mee maar die ging gewoonlijk voor snoep naar „Soeap” (de twee mannen met de naam Eriks) op de hoek van de Groene weg en de Platanenstraat.” (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). ’SESJ’ Volgens het jaarverslag heeft de afde ling arbeidsexploratie sinds 1977 een eigen afdeling een intensiever contact opgebouwd met het bedrijfsleven, met name Hoogovens. De ervaring heeft ge leerd dat de arbeidsexploratie en beroeps ontwikkeling van gehandicapten in nau we samenhang met bedrijfsleven en on derwijsinstituten dient plaats te vinden, met name in de eigen regio. digde ’s avonds om negen uur (’s zater dags om elf uur). De vroege avond was heel belangrijk voor de verkoop van schoenen. Förch stuurde zijn jonge knecht er dan regelmatig op uit, met een mandvol, op de bagagedrager van de fiets. Gerrit moest ermee naar de „ge goede” klanten, zoals aan de Koningin Wilhelminakade of in de paar huizen over de brug. De klanten maakten thuis in alle rust hun keuze. Na een half uur kwam Gerrit terug om te vragen of ze daarin waren geslaagd. Hij hoopte maar ai te graag van wel. Anders moest hij opnieuw een mand met schoenen halen en brengen en nóg eens terugfietsen om te horen of er iets naar zin was gevon den. Die boodschappen tot een uur of negen leidden ertoe dat Gerrit de avond school maar een paar keer kon bezoe ken. Z’n vader hoorde dat pas aan het einde van het schooljaar, en moest het toen wel accepteren. HET WEEKLOON VAN Gerrit was vijf kwartjes. Hij wilde graag wat meer verdienen en stapte daarom over naar schoenmaker Vodegel. Deze had zijn zaak vlakbij het politiebureau, in de Prins Hendrikstraat, naast de modezaak van Böttger. Na een poosje hield de leerling het ook daar voor gezien. Een beter baantje wachtte hem bij Post in de Hadleystraat, met een tweede zaak in de Van de Pollstraat. Nog altijd had Gerrit echter zijn draai niet helemaal gevon den. Vandaar dat hij ging werken bij Bosman in Velsen-Noord. Hij had het vak intussen geheel onder de knie. Het liefst zou hij meteen een eigen zaak gaan beginnen. jongensschoenen had te repareren. Ze moesten wel dezelfde middag klaar zijn. Gerrit werkte er, nu hij wist dat hij zijn huur en aflossing zou kunnen betalen, met extra veel plezier aan. Toen de klant om vier uur terugkwam stonden de schoenen, glimmend als een spiegeltje, kant en klaar. „Mooi werk”, zei de klant, „hier heb je twee kwartjes. Man, kijk niet zo raar. Bij Deelder ging het nooit anders, twee kwartjes per week. Zater dag zie je me wel weer, met de volgende vijftig spie.” ’s Maandags had de schoen maker maar zeven gulden bij elkaar voor bakker Jan de Groot. Daarom vroeg Gerrit een kameraad drie gulden te leen. Dat lukte. Maar hoe moest het nou de volgende week? NA DE EERSTE zorgen ging de een manszaak zich redelijk ontwikkelen. Tot de strenge winter inviel, een van de ergste die Nederland ooit had meege maakt. De mensen kwamen zo weinig mogelijk op straat en de zolen sleten dus nauwelijks. Daarna kreeg Oldenburg weer voldoende werk. Maar al in 1930 deed de economische crisis zich steeds meer gelden. Bovendien brak er in 1933 een staking uit die het gehele visserijbe drijf lamlegde, een half jaar lang. Gerrit had zijn zaak intussen verplaatst- naar de Van de Pollstraat. Er kwamen wel klanten maar wat kon je nog voor je werk vragen: zolen en hakken voor de r F if O- V F Modieus en functioneel, een inspirerend avontuur; ook voor après ski of een stevige winterwandeling. Compleet met mooie bijpassende accessoires. In buurthuis De Lichtboei aan de Luxemburglaan in Beverwijk draait za terdagavond de speelfilm „The last rema ke of Beau Geste” met in de hoofdrol de Engelse komiek Marty Feldman. De film vertoning begint om negen uur. II Jongeren vanaf 16 jaar, die belangstel ling hebben voor fotografie, kunnen zich alsnog opgeven voor de cursus fotografie voor beginners. Deze cursus wordt op de donderdagavonden gehouden in buurt huis De Lichtboei aan de Luxemburglaan in Beverwijk. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij het buurtcentrum; telefoon 02510-44944. „HET IS tegenwoordig een koekie van een cent. Alles gaat met de machine. Wat had je er dan vroeger een werk aan. De zolen naaien, met de hand, met pikdraad jawel. En al die houten pennen die je voor een zool nodig had. Eerst moet je de pennen goed drogen - op een éénpitspe- troleumstelletje of met behulp van een spiritusvlammetje. Daarna kon je ze pas goed gebruiken. Ik denk ook aan de nieuwe neuzen'die je op schoenen zette; de spullen werden niet zo gauw afge dankt in die tijd. En dan de lapjes die je op schoenen moest aanbrengen, wan neer de mensen geen geld hadden om nieuwe te kopen. ,,’S MORGENS ZAT JE de schoenen te maken en de hele middag was je met de afwerking bezig. Eerst raspen. Daar na afschrapen met stukjes glas. En als dat gebeurd was nog ’ns extra met fijn schuurpapier. Dan was het zover dat je de schoenen kon insmeren, met bruine of zwarte verf. Je liet alles goed drogen. Vervolgens pakte je blokjes was - dat spul bracht je aan met een heet boutje. Was ook dat gedaan dan ging je alles nog een keer goed uitwrijven met een wollen doek. Klaar was kees. „EEN ERG MOOI vak, geen twijfel aan. Ik heb er m’n brood mee verdiend, maar dat was het niet alleen. Je kreeg leuke dingen te doen. En je was altijd onder de mensen. Als ik opnieuw kon beginnen? Dan koos ik weer datzelfde oude vak.” Aan het woord is Gerrit Ol denburg, tweeënzeventig jaar, geboren (aan de Koningin Wilhelminakade) en getogen in Oud-IJmuiden. „Wat voor werk wil je eigenlijk gaan doen?” vroeg zijn vader hem zestig jaar geleden. Ger rit had zijn schooltijd achter de rug en het werd dus tijd om een baantje te gaan zoeken. „Schoenmaker!”, antwoordde Gerrit. „Wat haal je nou in je hoofd?” reageerde z’n vader zeer verwonderd, „kun je geen beter baantje bedenken?” Nadat de zoon dagenlang voet bij stuk had gehouden kreeg hij het fiat van Oldenburg senior. „Op één voorwaar de”, zei deze, „en dat is dat je meteen ook de avondschool gaat volgen, drie winters achter elkaar, bij meneer Atema - je weet wel, die meneer met het baardje.” Dat werd afgesproken. Maar er kwam weinig van terecht. DE EERSTE BAAS van Gerrit werd schoenmaker Förch in de Keizer Wil- helmstraat, een heel gezellige straat waar Klaassie van der Gracht zijn groentezaak annex drukbeklante snoep winkel had en waar vlakbij nog een andere schoenmaker was gevestigd, Deelder. Gerrit moest om acht uur ’s morgens beginnen. En zijn werkdag ein- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een nieuwe alarme- rings- en vervoersregeling krachtens de Wet Ambulancevervoer is voor Heems kerk aanleiding het lopende contract hier voor met de vervoersonderneming Taxi Drieduizend stop te zetten. De gemeente raad krijgt hiervoor donderdag een voor stel ter goedkeuring voorgelegd. Taxi Drieduizend regelt sinds 1970 het gewondenvervoer en ook de eerste-hulp- verlening in de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. De gemeente Castricum werd in 1976 bij de vervoersactiviteiten betrokken. Taxi Drieduizend werd in 1976 bij de vervoersactiviteiten betrokken. Taxi Drieduizend wordt pas van de con tractuele verplichtingen ontheven zodra een nog in te richten Centrale Post Ambu lancevervoer (CPS) voor Midden- en Zuid- Kennemerland operationeel wordt. Haar lem wordt daarvoor althans wat de alar mering betreft het zenuwcentrum. kerswerkplaats overgebracht naar de President Krugerstraat nummer 4, maar het liep er niet naar wens. Gerrit ging eens met hem praten. Hij schrok toen hij de condities hoorde: hij kon de huur alleen ovememen wanneer hij de com plete inventaris zou kopen. De spullen stelden weinig voor: een naaimachine, een leerwals en wat handgereedschap, dat alles beslist niet in beste staat. Toch vroeg Deelder er tweehonderdvijftig gulden voor. Waar haalde je in die tijd zoveel geld vandaan? Een goede beken de gaf Gerrit de raad: „Ga ’ns met bak ker Jan de Groot in de Bloemstraat praten, want die is de eigenaar van het pand. Vraag hem of je het kunt huren en meteen of hij je dat geld voor Deelder wil lenen.” Gerrit liep heel wat straten om voor hij de moed had om bij De mannen van 1,75 tot 2,25, voor de vrouwen niet meer dan 1,25, een hak alleen 35 cent - en dan werd er flink gemopperd dat het allemaal te duur was. Veel mensen repareerden zelf. Ze haal den bij Oldenburg leer en een half ons spijkertjes. Dat leer deed Gerrit eerst in water. Vervolgens klopte hij het uit op een harde, blauwe steen (van de Kanaal dijk, jawel). Daarna was het zaak pa troontjes van zolen te maken en alles zo voordelig mogelijk uit te snijden. PAS IN DE TIJD van de mobilisatie werd het beter. Oldenburg kreeg veel opdrachten voor het maken van de schoenen der militairen; gemobiliseerde schoenmakers hielpen hem daarbij. Toen de Duitsers IJmuiden bezetten werd Gerrit naar hotel Augusta geroe pen waar een officier hem vertelde dat hij schoenreparaties voor de Duitse mili tairen kon verrichten. „Ik heb geen ma teriaal en ik heb geen geld voor materi aal”, reageerde hij. „Daar zorgen wij wel voor”, antwoordde de officier. De schoenmaker ging niet op het aanbod in. Het gevolg was dat er in het begin van 1942 spullen bij hem werden gevorderd, een uitpoetsmachine en een penma chine. NA DE BEVRIJDING heeft Olden burg anderhalf jaar in Amsterdam ge werkt. Daarna begon hij weer een zaak in IJmuiden waar hij ook sportartikelen ging verkopen. Hij verzorgde graag de spullen voor de voetballers van Storm vogels, de club waarover al dagelijks druk werd gesproken toen hij zijn werk plaats nog in de President Krugerstraat had. Na de oprichting van Telstar ging hij daar zijn goede diensten bewijzen, ook bij de uitwedstrijden. Gerrit Olden burg denkt dikwijls aan die tijd terug, mede door de vele reizen naar het bui tenland. Maar ook de tijd in het vooroor logse IJmuiden is vaak in zijn gedach ten: „Wat moest je toch werken, van vroeg tot laat. En wat was je blij wan neer je nieuwe spullen kon besteÜen. Ik weet nog hoe ik m’n eerste uitpoetsma chine kocht, bij een firma in Alkmaar. Ik moest vijf gulden per week betalen. Man, wat was dat een hoop geld.” Toerclub Le Champion houdt zondag de twaalfde Sint Nicolaas strandloop op het strand bij Wijk aan Zee. De start is nabij het dorpshuis De Moriaan in Wijk aan Zee rond half elf. Verdere informatie verstrekt de heer A. Bloem 02982-5402. B De school van Heliomare werd in het verslagjaar met drie klassen, een handen- arbeidlokaal en een kookklas uitgebreid. Het is nu een school voor buitengewoon onderwijs met zeventien klassen, toegan kelijk voor zowel interne als externe leer lingen van vier tot twintig jaar. Daarnaast is er een peuterzaal voor driejarigen. De minister van onderwijs en wetenschappen heeft Heliomare bovendien bij wijze van experiment een afdeling voor volwassenenonderwijs toegestaan. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de Stichting Katholieke Herstellings oorden, waaronder Heliomare ressor teert. De autorijschool voor gehandicapten heeft frappante resultaten geboekt. De samenwerking met de Gemeenschappelij ke Medische Dienst en het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen verliep blijkens het jaarverslag volledig naar wens. Niet minder dan 170 revalidanten zijn aan een zogenoemd restreint-rijbe- wijs geholpen voor een aangepaste auto of met speciale bepalingen waarbij rekening wordt gehouden met de betreffende han dicap. Elf revalidanten hebben een nieuw rijbewijs gehaald. Daarbij zijn in prak tisch alle gevallen auto-aanpassingen ge adviseerd. Betreurd wordt, dat het minis- „WE DOEN HET ZO”, zei bakker de Groot bij het tweede gesprek, je betaalt me zeven gulden vijftig huur per week en een rijksdaalder extra voor de aflos sing. Maandag is de betaaldag.” Op een vrijdagmorgen in het jaar 1928 ging de werkplaats van Oldenburg in de Presi dent Krugerstraat open. Al gauw merkte Gerrit dat hij het geen vliegende start kon noemen. Waar bleven de klanten? Ook op zaterdagmorgen was het erg dunnetjes. Maar gelukkig kwam er laat op de ochtend iemand die drie paar ijmuiclen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9