Wendela wil veel meer monumenten Kunst in Mokum: Werkmans Jordaan Attractie 1 gesloten Meer kopers Et meer worden geweigerd Politiebijstand kan niet I Gemeentebestuur over ontruiming Grote Wetering: a 1 Beeldende kunst is niet ’t eerste zitten de te om waar oude wijken springen DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 AMSTERDAM 13 10 10 I R ÉS? Iets met groen Splijtzwam Fietsroute Heel snel J Hl UB ■fel is liwf I De Grote Wetering: „Slaap naast je telefoon. /ars- „Met de jongleurs kun je ook een praatje maken Als de buurt het niet wil, dan gebeurt het niet r.on- Mineraalwater dronken de Jordaners niet, het werd er wel gebotteld. I I 14/ Wendela Gevers Deynoot: „Dit is gelukkig blijvend. (Foto's Lex van Flossen) i ote ?s- i- iter. ntie ei- te- „Wij willen ergens in de buurt iets hebben, kunnen jullie komen praten?” een dergelijk verzoek aan Kunst In Mokum betekent „Ik vind het belangrijk dat er op deze plek iets leuks komt. Grote mensen en kinderen moeten het leuk vinden om naar te kijken. Wat ik hier doe heeft een ander uitgangspunt dan een doorsnee kunstwerk. Belangrijk is ook dat het herkenbaar is. Het moet een beetje relativerend werken. Die vier ballen wekken de indruk van een „trompe d’oeil”, gezichtsbe drog. Kinderen die staan te kijken hoe het wordt, vinden dat de bal len van de muur af springen, de verkeerde kant op. En dan die gekke mannetjes erbij. Ze jongle ren met rode ballen en helemaal aan de rechterkant komt er eentje die een veertje opgooit. Zo van: alles verwaait toch. Het is een soort monument.” „Het is voor het eerst dat ik zo iets groots maak. Ik doe meestal kleiner, grafisch werk, maar ik houd erg van monumenten. Pas heb ik nog een meermin ontwor pen voor de Kurzaal in Schevenin- gen. Ik zou best wat meer van deze monumenten in de stad rond wil len strooien met een rituele en symbolische betekenis. Ik heb er Wendela Gevers Deynoot is een van de kunstenaars die een project uitvoert in opdracht van de werkgroep Kunst In Mokum en de bewoners van een buurt. Zij siert een kale wand aan de Schimmel- straat in de Kinkerbuurt op met reusachtige ballen en jonglerende akrobaten. Wendela heeft nooit eerder een wand van een dergelijk formaat onder handen gehad. De Amsterdamse heeft nu de smaak te pakken en wil best ook op andere plekken de steigers op. Wendela Gevers Deynoot: W Bakker heeft ze allemaal op zak. Deurwaarder Kemper heeft het ge meentebestuur inmiddels al om po litiebijstand gevraagd, want het uur U, woensdag 25 november is ver streken. De krakers beseffen dat uitstekend. In een vlugschrift aan sympathisanten laten zij weten: „De ontruimingsdreiging voor de Grote Wetering wordt nu verschrik kelijk concreet. Het kan nu heel snel gaan gebeuren. Slaap naast je telefoon. Informeer je in je buurt over de plannen en maak zoveel mogelijk materialen.” De mogelijk heid voor overleg met de gemeente hebben de krakers eind vorige week niet benut. Gezegd werd dat zij niet willen praten zolang de ge meente vasthoudt aan ontruiming. omdat hij op 25 mei al kon gaan slopen en bouwen. Gezegd wordt dat vorderen best kansen maakt, omdat wat Bakker wil realiseren niet lukratief meer is anno 1980. Om luxe appartementen zit niemand te springen en naar kantoorruimte is geen vraag. Betwijfeld wordt ook of Bakker financieel in staat is te bou- wen, omdat het merendeel van de BV’s onlangs failliet verklaard is. Als uitsmijter stellen de krakers: „Wij denken dat B. en W. tot nu toe geweigerd hebben op al deze moge- lijkheden in te gaan, omdat ze de toekomst van de grote Wetering all hebben vastgelegd. Dit is gebeurd tijdens de onderhandelingen tussen Bakker en Schaefer over de ver-1 koop van panden van Bakker in de Indische buurt aan de gemeente in het najaar van 1979. B. en W. mof ten nog steeds kiezen tussen wo ningzoekenden en spekulanten.” cro- in- ssfil- •g ten ite- .10, hm uit jen en ick. na lol- en stal Het nog niet zo lang geleden geopende Nederlands Centrum voor Ambachten is sinds een paar dagen gesloten. Volgens de directie zijn de verliezen op de exploitatie aanzienlijk, iets wat totaal niet werd verwacht. Over het bezoekersaantal van 100.000 personen zegt het centrum geen kwaad woord, een tegenvaller werd de verkoop van produkten die niet goed op gang kwam. veel ideeën over. Bijvoorbeeld over dat alles zo snel gaat. Vroe ger werden er kerken gebouwd en monumenten opgericht als een te ken. Nu is dat niet meer zo. Er zijn muren met tijdelijke schilderin gen, maar deze is gelukkig blij vend. Het is natuurlijk mooi dat de buurt beslist heeft wat er hier op deze muur komt, zoals Kunst In Mokum zegt, maar het is niet hele maal waar. Niet iedereen komt naar het buurthuis om te kiezen uit de ontwerpen. Bovendien is het een specialistisch vak om een keuze te maken uit een overvloed van ontwerpen. Als ik ermee klaar ben zal het de buurt best inspire ren tot andere resultaten. Er zul len wel snorretjes en pikkies op gemaakt worden. Met de jong leurs kun je ook een praatje ma ken, want ze zijn manshoog. En jongleren is een veel verfijnder sport dan gewoon voetballen. Ik ben er nog wel even mee bezig. Ik doe één man per dag, maar nu wordt het elke dag vechten tegen het weer.” Via andere wegen hebben de kra kers commentaar gegeven op de verklaringen van B. en W. In een eigen notitie wijzen zij op het feit dat de gemeente in het verleden meerdere malen te kennen heeft gegeven tegen de bouwplannen van Bakker te zijn. „Die houding moet worden omgezet in politieke daden: het weigeren politiebijstand te ver- lenen.” De krakers, gesteund door de Amsterdamse Rechtswinkel, be strijden de opvatting van B. en W. dat de bouwvergunning niet kan worden ingetrokken. Bakker zou de termijn hebben laten verstrijken, Tot slot het vlugschrift van de krakers: „De kado-actie voor Bak ker komt ook aardig op gang. Veel mensen geven bestellingen op na mens Bakker via bonnen of tele foontjes naar bedrijven. Let op dat je geen kleine bedrijfjes pakt.” Henri de Haas: „We werken in een randgebied tussen allerlei noodzakelijke voorzieningen in een buurt die er wel of niet komen. Wat er moet gebeuren wordt be paald door het tempo van afbraak in een buurt, de open gaten die vallen en de kale muren die ont staan. Daarbij houden we reke ning met de wensen van de bevol- woningen, normaal zo’n 140 a 150 stuks per maand, in de maanden volgend op de nietig verklaring spectaculair toegeno men. De gemeentelijke Dienst Herhuisvesting, verantwoorde lijk voor het afgeven van de ver gunningen, telde in de maanden september en oktober respectie velijk 249 en 245 aanvragen. Niet al die aanvragen worden geho noreerd, maar het is een duide lijke indicatie voor het verdwij nen van een aanzienlijk aantal goedkopere huurwoningen uit de distributiesector. werk aan de winkel. De werk groep start een serie discussies met de bewoners, peilt de behoef te en geeft adviezen. Wanneer be kend is in welke richting het pro ject moet gaan wordt een kunste naar uitgeselecteerd. Dat kan ge beuren door het opvragen van do cumentatie of via een openbare inschrijving. Volgens de werk groep „een lange procedure met veel praten”. Veertig projecten heeft Kunst In Mokum de afgelopen jaren in de buurten tot stand gebracht. Een greep daaruit. Twee beelden bij een blok nieuwe woningen op de De Wittenkade. Leerlingen van de IVKO-school verzorgden daar- king. We inventariseren en hou den inspraakprocedures. Ook hebben we te maken met gemeen telijke diensten en andere vorm gevers zoals architecten. Er volgt een samenspel tussen de bewo ners, de architecten en wij. Het is zo dat de bewoners nog een in breng kunnen hebben wanneer een project al aan de gang is. De mensen vragen bijvoorbeeld of er „iets met groen gedaan kan wor den” of iets anders „kan verande ren in een fonteintje”. Evert Werkman houdt woord. De gepensioneerde rubriek- schrijver van Het Parool had be loofd zijn schrijfhand voorlopig geen rust te gunnen en dat blijkt nu weer. Een jaar na het ver schijnen van zijn boek over het Waterlooplein komt hij met een dergelijk kijk-leesboek over de Jordaan, eveneens met foto’s van Kees Scherer. Deze woon wijk met een geheel eigen karak ter leent zich natuurlijk uitste kend voor het maken van een boek dat zowel in de geschiede nis graaft als de situatie anno 1980 weergeeft. Vroeger woonde er volgens Querido een rauw volkje van messetrekkers en zuip lappen, nu volgens Blokker menswetenschappers en makro- bioten, pratend met een zachte g. In beide tijdperken zullen er ook wel gewone buurtbewoners heb ben geleefd. Werkman voert de lezer via het kijvend echtpaar Jan Klaassen en Katrijn in de 17e eeuw naar meester Penne- wip, juffrouw Laps en Batavus Droogstoppel in de 19e eeuw. Hij vergeet het Palingoproer niet met de straatstenen die toen ge gooid werden. De politie schoot met scherp met als gevolg 23 doden en tientallen gewonden. Werkman schetst hoe het ge komen is dat de Jordaan de Jor daan niet meer is. De uittocht van de Jordanezen naar Hoorn en Almere en de intocht van de nieuwe vrijgestelden. De Jor daan dat is café de Zon, de Bel, de Witte Druif, Chris, Arie en Nol. De nieuwe kroegen heten anders en zijn ook heel anders: Fleur d’Or, Chez Ferro, Mambo of Faith’s Corner. Het is niet anders. (De Jordaan, uitgeverij Elsevier, 27,50). De Groote Keyser werd een splijt-' zwam in de kraakbeweging, want een harde krakerskern verwerpt al le compromissen die met de ge meente gesloten zijn. Ook in het geval van de Grote Wetering wor den berichten verspreid die later weer teruggenomen worden, zoals de „oorlogsverklaring” van dins dag. Wel is de kraakbeweging een stemmig over afgelopen dagen ge houden akties bij de Fries-Groning- se Hypotheekbank, een raadsverga dering, de PvdA-gewestbijeen- komst, het architektenbureau van Bakker en de rook- en verfbommen voor de makelaar zelf. Twee procent van de totaal begroting voor een willekeu rig openbaar gebouw van de gemeente Amsterdam is be stemd voor kunstzinnige voor zieningen. Voor de woonom geving mag een half procent aan kunst besteed worden. Kunst In Mokum is de werk groep die met dat half procent aan de slag moet in de voor oorlogse stad. Dat is heel Am sterdam zonder de tuinsteden en de Bijlmermeer. „Dat geld is nooit gekomen,” zegt Hen ri (Kiki) de Haas van Kunst In Mokum, „In feite werken we al 4Vz jaar met een lege beurs.” Zoals reeds werd gevreesd is Ihet nietig verklaren per 16 sep tember jongstleden van artikel 6 van de Amsterdamse woonruim- teverordening niet zonder gevol gen gebleven. Het gewraakte ar tikel bevatte beperkende bepa lingen ten aanzien van het verle nen van woonvergunningen aan kopers van horizontaal gesplit ste woningen. Naar nu blijkt is het totaal aantal aanvragen voor een woonvergunning voor koop- onder redactie van Theo van der Kaaij Ook 'in de Kinkerbuurt wordt nog gewerkt aan een straatmarke- ring die een fietsroute aangeeft naar het Vondelpark en een aan tal speelobjecten voor kinderen. Verder staat op het Tweede Mar- nixplantsoen een beeldhouwwerk dat via Kunst in Mokum tot stand gekomen is. Een kunstenaar wilde per se op die plek, een voormalige begraafplaats, iets maken en de werkgroep introduceerde hem bij de buurt, onder het motto: als de buurt het niet wil, dan gebeurt het niet. Ook op het Leidseplein is Kunst In Mokum actief geweest. Voor een plek is een kunstenaar via een openbare inschrijving uit geselecteerd, voor een andere plek heeft de werkgroep het heft in eigen hand genomen. Lies van der Sluis: „Daar hebben we het eens zonder inspraak gedaan. Als Kunst In Mokum kunnen we na tuurlijk ook een visie hebben op een bepaald stadsdeel. Op dit stukje Leidseplein woont en werkt niemand, daarom doen we het zonder inspraak.” Zelfs de viaducten in de spoor dijken van de NS ontkwamen niet aan het spiedend oog van Kunst in Mokum. Aan de Spoorwegen werd de vraag voorgelegd of er niet „iets” gedaan kon worden aan die saaie grijs-groene overspan ningen. Er werden voorstellen ge daan, er werd op gestudeerd en de NS ging akkoord. De viaducten blijven, maar de kleur is voortaan blauw-zwart. Over de toekomst is de werk groep somber. Henri de Haas: „We moeten constateren dat er geen beleid in Amsterdam gevoerd wordt bij de toepassing van beel dende kunst in de woonomgeving. We zijn totaal afhankelijk van het hobbyisme van een wethouder. Schaefer heeft bijvoorbeeld geld van volkshuisvesting dat bestemd is voor beeldende kunst goed be steed. Daar is Kunst In Mokum ook bij ingeschakeld. Het zet poli tiek ook geen zoden aan de dijk als je je daar als bestuur voor in spant. Wij hebben het idee dat, als wij als werkgroep ermee ophou den, de zaak helemaal in elkaar zakt. Zo’n tien jaar geleden nam de gemeenteraad het besluit dat de half percentsregeling in zou gaan voor de tuinsteden en de Bijlmer meer. Het geld kwam, kunstpro- jekten ontstonden, het geld is in middels op en de betreffende werkgroep ontbonden. Voor de oude stad is nooit officieel het besluit genomen het geld toe te kennen. Henri de Haas: „Wij zijn destijds als werkgroep aangesteld met de toezegging dat het geld zou komen. Er waren drie kunste naars, een architect van Stadsont wikkeling en een secretaresse. De organisatie werd opgezet en er werden contacten gelegd met wijkcentra’s. We maakten een werkprogramma dat we het ge meentebestuur aanboden. Dat was best een controversieel stuk, maar men ging akkoord. We kon den gaan werken in een gigantisch stuk stad, maar met vrijwel geen geld. Dat was eigenlijk krankzin nig. Desondanks zijn er kunstwer ken in de wijken tot stand geko men en voor een gedeelte is het geld voor meer projekten toege- zegt”. Kunst in Mokum heeft als uit gangspunt dat de oude stad voor wat het wonen betreft een noodge- bied is. De ruimte in de stad is al beperkt en wordt nog beperkter omdat de neiging heerst alle lege plekken vol te bouwen. „Verbete ring van de woonomgeving” is de versluierende term voor verpau perde stadsdelen die dringend be hoefte hebben aan iets opwek kends in de buurt, iets om mee te doen of iets om naar te kijken. Kunst In Mokum beseft dat beel dende kunst dan niet het eerste is waar de mensen om zitten te springen. Buiten is het kaal, maar binnen niet minder. De nieuwe en gerenoveerde huizen in stadsver nieuwingsgebieden zijn volkomen uitgekleed. De tendens om er nog iets van versiering in aan te bren gen wordt vanwege de kosten door „Den Haag’ de kop inge drukt. Sloopvergunning, bouwvergun ning en ontruimingsvonnis, Gerard B. en W. hebben puntsgewijs aan getoond dat Bakker alle vergunnin gen heeft, dat er geen mogelijkhe den meer zijn sloop en nieuwbouw tegen te houden en dat de 35 illegale bewoners er dus uit moeten. De makelaar heeft op 5 december vorig jaar zijn bouwvergunning gekre gen. De gemeente verbood deson danks sloop, omdat Bakker deed aan woningonttrekking. Op 6 mei van dit jaar vernietigde Gedepu teerde Staten dit gemeentelijk be sluit. Bakker dient wel binnen twee jaar drie goedkope huurwoningen elders in de stad te bouwen en daar voor een waarborgsom te storten. Het wijkcentrum, een buurtvereni ging en de gemeente verzochten GS om schorsing van dit besluit, maar dat mocht niet baten. B. en W. zeggen dat het niet moge lijk is de verleende bouwvergun ning weer in te trekken omdat de termijn zou zijn verstreken. Vol gens het gemeentebestuur ver strijkt de termijn mede door alle beroepsprocedures pas op 27 de cember. Het kopen van de panden in kwestie, Weteringschans 81 t/m 89 is voor de gemeente niet mogelijk, om de simpele reden dat Bakker te veel vraagt. Vorderen heeft de gemeente eveneens bekeken, maar gezien de vergunningen die de eigenaar al heeft met daarbij het verleende ont ruimingsvonnis „kan er niet met succes worden gevorderd” aldus B. en W. „Bouwplan-onteigening” kan volgens het gemeentebestuur even min, want het maken van een nieuw bouwplan kost zoveel tijd, dat de ontruiming daarmee niet opgehou den kan worden. Ambachtslieden demonstreer den in het centrum hun vak en boden hun produkten te koop aan. De directie van Amster dams jongste toeristische attrac tie, waarin het Sonesta hotel aandelen heeft, gaat met het mi nisterie van economische zaken en het nationaal bureau van toe risme praten over financiële steun. De directie betwijfelt of het centrum zonder extra-geld in maart volgend jaar weer open kan gaan. De nabijgelegen at tractie Holland Happening, een uitbundige diavertoning van een half uur, blijft gewoon door draaien. „Als Bakkerswaal BV wil overgaan tot tenuitvoeringleg- ging van het ontruimingsvon nis, zal de voor de deurwaarder benodigde bijstand niet kunnen worden geweigerd,” zo heeft het Amsterdamse gemeentebe stuur laten weten in een specia le notitie waarin de gang van zaken rond de gekraakte pan den de Grote Wetering op een rijtje wordt gezet. De eige naar, makelaar Gerard W. Bak ker wil de panden, waaronder een aantal woningen, slopen en daarvoor in de plaats luxe ap partementen, winkels en kanto ren bouwen. voor een buurtenquête die 150 re acties opleverde. In de Kinker buurt werd bekend dat er tien grote zijkanten van huizen waren die langer dan drie jaar kaal zou den blijven. Uit een openbare in schrijving voor wandschilderin gen maakten de buurtbewoners een keuze. Een keuze die overi gens niet altijd gehonoreerd wordt. De stedelijke commissie van deskundigen die alle kunst stukken beoordeelt die aan de openbare weg worden neergezet heeft na de buurt het laatste i woord. De Kinkerbuurt heeft alle lof voor het kunstwerk dat Wende la Gevers Deynoot deze maand schildert op een kale muur aan de Schimmelstraat (zie elders op de ze pagina), maar de keus was oor spronkelijk op iets anders geval len. „Wat heeft inspraak dan nog voor zin?” was de logische vraag van de buurt die voor de werk groep lastig te beantwoorden bleek. b

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13