Medezeggenschap in kolen- en staalindustrie door organisatie PTT PAUSKUSSENTJES West-Duitsland koploper methanol-onderzoek achtergrond *1 „Post werkt niet goed Albeda wil inkomens niet Bestuurder ambtenarenbond: werkgevers zelf Verzekeraars tegen colportageverbod - Toonkunstenaars u Melding verplicht verzekerden door fel tegen plan minister Albeda openbaar maken IER D. „Goedkoopste paté de beste” „Keelpijnmiddelen genezen niet” s ECONOMIE DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 27 '99 IT (Van onze redactie economie) BONN. Zowel de vakbon den als de werkgevers hebben scherpe kritiek geuit op het binnen de Westduitse coalitie regering van SPD en FDP be reikte compromis inzake de medezeggenschap in de kolen en staalindustrie. Bondskan selier Schmidt maakte die ak koord maandag bekend in zijn regeringsverklaring. Scherpe kritiek op Westduits compromis Minister Albeda. (Van onze redactie economie) i illega. van een ree 1 NTJKERK. „De slechte kwaliteit van de postafwikkeling in ons land is te wijten aan het gebrek aan onder linge samenhang van de diensten bin nen het postbedrijf van de PTT”. claim, en. nden ten or /an het (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De goedkoopste mer ken paté hebben vaak de beste samen stelling. Hoe duurder het merk, des te minder waardevolle grondstoffen de paté in veel gevallen bevat. Tot deze conclusie komt het consumentenblad Koopkracht na een test van de meest verkochte merken paté. Het blad constateert grote verschil len in prijs, smaak en kwaliteit en wijt dit aan het ontbreken van goede wette lijke regels. Sommige patés bevatten te weinig vlees en te veel vet. Bovendien wordt soms zetmeel of melkeiwit toe gevoegd. Volgens Koopkracht zijn de ze toevoegingen ongepast. Het blad schrijft dat de consument beter geen paté in glazen potten kan kopen omdat deze een brandsmaak heeft. Paté in vacuumverpakking verdient de voorkeur. Volgens Koopkracht zijn vacuumverpakkingen goedkoper dan zogenaamde „losse” paté in super markten of slagerijen. (Van onze redactie economie) Het apparaatje waarmee auto’s op allerlei soorten mengsels van benzine en methanol (alcohol) kunnen rijden een Nederlandse vinding, eind vorige week gepresenteerd door het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO iè niet het Ei van Columbus. gevallen ook rechtstreeks door de perso neelsleden worden aangewezen. plaats gaat de produktie van gewassen voor de produktie van ethanol ten koste van de voedselproduktie. Is dat voor de Verenigde Staten zelf niet zo’n bezwaar, gezien het wereldvoedselprobleem is het onaanvaardbaar. „De problematiek ronde de reorganisa tie van de hoofddirectie Post is oorzaak van een ernstige verstoring in de uitvoe ring van de diensten”. De bewindsman zegt dit in zijn ant woord op de schriftelijke opmerkingen die in tweede instantie vanuit de Twee de Kamer over het wetsontwerp zijn gemaakt. Op grond van de ervaringen met de wet kan later gekozen worden voor bijvoorbeeld openbaarheid van indivi- DEN HAAG (ANP). Minister Albe da (Sociale Zaken) wil voorlopig geen volledige openbaarheid van inkomens. Eerst wil hij ervaring opdoen met de nu voorgestelde wet openbaarheid van inkomens, die een beperkte openbaar heid inhoudt. Dit zei bestuurder E. C. Grootendorst van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) gisteren tijdens de vergadering van de Landelijke Adviesraad PTT van deze organisatie, in Nijkerk. „Aan reorganisaties, zoals de postcode, containerisatie, het structuurplan bestel ling en de expeditieknooppunten, zitten tal van problemen vast”, zo zei Grooten dorst, die benadrukte dat de Post kwalita tief een goed en volwaardig produkt moet kunnen aanbieden. De NCBO-voorzitter bekritiseerde het streven van staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) om de werving van nieuw personeel op een laag pitje te zetten. „De opmerking van de staatssecre taris dat het personeel er maar een schep je bovenop moet doen, raakt kant noch wal. Zij vergeet dat de werkzaamheden aanzienlijk zijn uitgebreid door de groei van het aantal poststukken, de uitbreiding van het aantal afgiftepunten en de drasti sche verhoging van het aantal telefoon aansluitingen”. „De bewindsvrouwe wil in de personele sfeer geen rekening houden met de toena me van het werk”, aldus Grootendorst, „maar de post kan natuurlijk niet blijven liggen en de wachtlijst van telefoonaan sluitingen kan niet langer worden.” (Van onze redactie economie) AMERSFOORT. Het Verbond van Verzekeraars in Nederland heeft onover komelijke bezwaren tegen een colportage verbod voor verzekeringen. De voorzitter van het verbond, R. Wijkstra, heeft dit gezegd tijdens de jaarvergadering van het verbond in Amersfoort. Tijdens de vergadering bracht Grooten dorst ook de slechte huisvesting op post kantoren ter sprake, zoalf in Leiden, Utrecht, Huizen en andere gemeenten, waar de post buiten blijft staan, omdat het personeel anders binnen niet kan werken. De NCB-bestuurder daagde de staatsse cretaris uit om een bestelling of een nacht dienst bij het postbedrijf mee te maken. >rt amer te 3,60 3,60 87,00 igu u huurt, landen 20% adem 48,00 35,00 225,00 66,30 41,70 95.00 166,00 123,00 48,70 62,50 149,00 147,50 98,00 48,10 53,20 42,10 125,40 37,20 28,50 375,00 219,00 196,00 622,00 360,00 84,00 119,00 24,00 150,00 162,00 77,30 70,20 132,40 72,50 32,50 82,70 106,00 109,70 16,50 80,50 46,20 74,70 16,50 60,00e 3 18,30 85,20 37,50 38,30 25,50 41,60 57,60 29,20 30,80 24,80 131,90 15,10 81,30 60,10 115,50 97,80 50,75 148,40 51,00 92,00 22,40 19,50 31,00 23> 66,50 De voorzitter van de vakbond van werk nemers in de chemische industrie, Karl Hauenschild, zei dat de beslissing over waarborgen voor het voortbestaan van de Montan-medezeggenschap nu in feite in handen is gelegd van de kiezers in 1984. Het probleem Mannesmann blijft liggen, zo verklaarde hjj. Hij reageerde daarmee op een voorstel van een deel van een SER-commissie om voor bepaalde soorten levensverzekerin gen een colportageverbod uit te vaardi gen. Voor een colportageverbod voor ver zekeringen bestaat nu minder dan ooit aanleiding, omdat in het conceptadvies, dat dezelfde commissie van de SER naar aanleiding van een adviesaanvraag van de regering heeft opgesteld, vergaande maatregelen ter verhoging van de kwali teit van de assurantiebemiddeling worden voorgesteld. Deze maatregelen houden onder meer in verdere verhoging van de vakbe kwaamheidseisen en het opvoeren van de kwaliteit van de informatie door middel van uitvoerige prospectussen. De bepleite invoering van een afkoelingsperiode bij het sluiten van verzekeringen versterkt het verbond nog in de overtuiging, dat een colportageverbod volstrekt overbodig is. Het verbond gaat akkoord met het invoe ren van een afkoelingsperiode. Een col portageverbod kan volgens Wijkstra in het nadeel van de consument werken. Een zodanig verbod kan er toe leiden, dat hij niet altijd op het juiste ogenblik en door middel van de juiste verzekeringen tegen de hem bedreigende risico’s is ge dekt. Een colportageverbod kan tenslotte ook de werkgelegenheid in onze bedrijfs tak aantasten, aldus Wijkstra. Tijdens de jaarvergadering is besloten, dat het dagelijks bestuur van het Verbond van Verzekeraars klachten over onjuiste wervingsmethoden moet laten onderzoe ken. Als er klachten zijn, dan zullen deze grondig worden behandeld en van de re sultaten daarvan zal verantwoording wor den afgelegd, zo heeft het verbond beslo ten. Voorzitter Wijkstra deelde overigens mee, dat het verbond ondanks zijn ver zoek daartoe nog nimmer concrete klach ten heeft ontvangen. Het Westduitse werkgeversverbond zei dat het compromis zal uitdraaien op een vorm van manipulatie die vanuit het standpunt van de rechtsstaat bijzonder discutabel is”. Er bestaat volgens de werk gevers geen zakelijke of juridische grond voor de Montan-medezeggenschap te la ten gelden voor ondernemingen die niet meer onder de daarvoor vastgestelde nor men vallen. Het Nederlande apparaatje bepaalt de hoeveelheid methanol in het mengsel door er de elektrische geleidbaarheid van vast te stellen, juist voor de brand stof de carburator in gaat. Een stelrno- tortje stelt dan aan de hand van dat gegeven de naalden in de sproeier bij. Het verband tussen de hoeveelheid me thanol en de elektrische geleidbaarheid is overigens minder ideaal dan aanvan kelijk werd verwacht. Het probleem van de ontmenging van het mengsel benzine-methanol bij zo’n 20 procent methanol in het mengsel kan uiteraard op nog twee voor de hand liggende manieren worden opgelost. De eerste oplossing is: op zuivere methanol div. ed. teerd: De tweede oplossing, autorijden op benzine met 15 procent methanol, wordt op grote schaal in West-Duitsland uitge probeerd. Deze oplossing biedt een on verwacht voordeel. Uit het onderzoek is al gebleken, dat de methanol in dit mengsel 44 procent efficiënter ver brandt dan de benzine, die het vervangt. Een goede verklaring heeft men daar voor nog niet gevonden, maar deze ener giewinst is mooi meegenomen: de brand stoftank in de auto hoeft nauwelijks groter bij dezelfde actie-radius. Een fabrikant in Enschede produceert een partij van maar liefst een half miljoen kussentjes met daarop de afbeelding paus Johannes Paulus II. De eerste partij, 70.000 stuks, gaat naar Frankrijk. De Westduitse vakbond van metaalar beiders, IG Metall, noemde het compro mis „volledig ontoereikend en onbevredi gend”, omdat het slechts het tijdstip waar op ondernemingen van de Montan-mede zeggenschap af kunnen verschuift. Er moet volgens de bond een veelomvatten de, duurzame regeling voor het recht op medezeggenschap komen. IG-Metall liet weten de strijd daarvoor niet te zullen opgeven. Het experiment in West-Duitsland met het mengsel dat M 15 heet, is groot opgezet door het Bundesministerium für Forschung und Technologie, Shell, BASF en Volkswagen. Op 28 november 1978 werd de eerste van de 50 openbare tankstations voor dit brandstofmengsel geopend; er zijn bij de proef ongeveer 1000 auto’s (ook van particulieren) be trokken. ische en rsen. r dit i euvel i aan. De eerste grote onderneming die voor de Montan-medezeggenschap verloren dreigt te gaan is het Mannesmann-con- cern. Mannesmann heeft plannen voor herstructurering aangekondigd die ertoe zullen leiden dat de meeste delen van het concern onder de wet uit 1976 vallen. De vakbonden proberen dit te verhinderen en eisen van de regering een nieuwe rege ling van de medezeggenschap die min stens handhaving van de huidige invloed van de werknemers waarborgt. De SPD zit min of meer op één lijn met de vakbon den maar haar coalitiepartner de liberale FDP, die bij de jongste verkiezingen een flinke winst heeft geboekt, wil de macht van de werknemers juist beperken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Keelpijnmiddelen heb ben geen genezende werking. Dit staat in het decembernummer van Koopkracht, het maandblad van het Konsumenten Kontakt (KK). De middelen bevatten over het alge meen een ontsmettende stof en een pijn- verzachter, aangevuld met suiker, smaak- en kleurstoffen. Suikerzieken moeten, al dus KK, met keelpijntabletten erg oppas sen vanwege het hoge suikergehalte. Som mige fabrikanten laten na hiervoor te waarschuwen. Volgens de consumentenorganisatie zijn de tabletten een dure manier om keelpijn te lijf te gaan. Als alternatieven noemt KK het spoelen met zout water of gorgeldrank, of het zuigen op een dropje of mentholsnoepje. 1976 geeft het kapitaal één stem meer. De Montan-Mitbestimmung komt steeds meer in het gedrang doordat ondernemin gen die traditioneel uitsluitend in de ko len- en staalsector werkzaam waren van karakter veranderen. Volgens de huidige wetgeving moet de paritaire medezeggen schap worden vervangen door de mede zeggenschap op basis van de wet uit 1976 wanneer de omzet in de kolen- en staalsec tor van een onderneming is verminderd tot minder dan de helft van de totale omzet. In feite heeft de regering de oplossing van het probleem-Mannesmann dus enke le jaren uitgesteld. In regeringskringen in Bonn is vernomen dat het kabinet eind januari volgend jaar een wetsontwerp met de genoemde strekking zal indienen. Daarin zullen ook bepalingen voorkomen die ervoor moeten zorgen dat leden van de raad van toezicht niet meer uitsluitend door de vakbonden, maar in sommige In de nacht van zondag op maandag, dus kort voor het uitspreken van de rege ringsverklaring, bereikten SPD en FDP tenslotte een compromis. Een onderne ming zal onder de Montan-Mitbestim mung blijven vallen zolang zij minstens dertig procent van haar omzet uit de ko len- en staalsector haalt. Pas wanneer dit percentage zes jaar achtereen niet is ge haald mag medezeggenschap volgens de wet uit 1976 worden ingevoerd. Het is een interessante vinding, maar zij houdt niet in dat in ons land op korte termijn auto’s op willekeurige mengsels benzine-methanol zullen gaan rijden. Het is bovendien nog maar de vraag of inbouw van dit sigarendoosgrote appa raat in de auto voldoende is: methanol tast de metalen van carburator, brand stoftank en -leidingen sterk aan. Maar zeker is de Nederlandse uitvin ding interessant in het licht van de expe rimenten in het buitenland. Het pro bleem dat mengsels methanol en benzi ne ontmengen (de vloeistoffen gaan op elkaar drijven) als het mengsel meer dan ongeveer 20 procent methanol bevat, lijkt ermee opgelost. De andere proble men blijven: men heeft voor het afleg gen van dezelfde afstand tweemaal zo veel methanol als benzine nodig en de uitstoot aan stikstofoxyden in de lucht (die tot vorming van salpeterzure regen kan leiden) is bij methanol groter dan bij benzine. rijden. De tweede oplossing is: niet meer dan ongeveer 15 procent methanol bij mengen. De eerste oplossing vereist een speci aal voor methanol ontworpen motor; zo’n motor is al uitvoerig en met succes beproefd in de autorace-sport. Bij in bouw in personenauto’s is een extra be zwaar, dat benzine-inspuiting nodig zal zijn bij koude start: op methanol bene den de 18 graden Celsius kan men niet starten. Dat lijkt niet onoverkomelijk: hetzelfde verschijnsel doet zich, zij het bij lagere temperaturen, wel voor bij auto’s, die op LPG zijn omgebouwd. In de Verenigde Staten wordt daarom toch in deze richting geëxperimenteerd. Op kleine schaal: men ziet daar meer in het uit methanol maken van benzine, waar voor Mobil een veelbelovend proces heeft ontwikkeld. Het experiment, dat tot 1982 duurt, zal nog worden uitgebreid tot andere alter natieve brandstoffen (kolenbenzine, wa terstof). Doelstelling is uit te vinden wel ke alternatieve brandstoffen in de ko mende jaren praktisch inzetbaar zullen zijn in West-Duitsland en hoe de afhan kelijkheid van het motorvoertuigver- keer van aardolie kan worden ingeperkt. Die doelstelling lijkt sprekend op die van het Nederlandse Instituut voor Weg transportmiddelen TNO. Maar ook met de Nederlandse vinding blijft West- Duitsland door zijn grootschalige expe riment op methanolgebied duidelijk koploper in West-Europa. Methanol biedt zo wordt algemeen aangenomen in West-Europa als alter natieve brandstof voor benzine veel meer perspectieven dan pure ethanol en ethanol-benzine-mengsels-alcohol uit mais, graan, suikerriet, suikerbieten en andere landbouwgewassen. Brazilië richt zich vooral op zuivere ethanol; spe ciale motoren daarvoor worden op grote schaal geproduceerd. Bijmenging van ethanol bij benzine in een verhouding van een op tien wint vooral in de Verenigde Staten snel aan populariteit. Deze brandstof, Gasohol, werd daar met name door de oliemaat schappij Texaco (meer dan duizend ver kooppunten) geïntroduceerd, eerst in de agrarische staten, later ook in de gei ndustrialiseerde kuststaten. Er zijn twee problemen. In de eerste AMSTERDAM (ANP). Het plan van minister Albeda van Sociale Zaken om het aantal dagen dat men gewerkt moet hebben om een uitkering te krijgen bij werkloosheid te verdubbelen van 65 tot 130 is onaanvaardbaar. Dit stelt de Neder landse Toonkunstenaarsbond (NTR) in een telegram aan de minister. Uitvoering van dit plan zal volgens de bond de ondergang betekenen van vele musici. De bond heeft de minister ge vraagd spoedig een einde te maken aan de ongerustheid die onder musici is ontstaan na het bekend worden van het ministerië le plan. Tevens spreekt de NTB de hoop uit dat de ministerraad morgen, wanneer het wetsontwerp in behandeling komt, overeenkomstig de wens van de toonkun stenaarsbond zal beslissen. w'lt $.n ste- 3 7,05 3 447,50 3 363,00 3 duele inkomens, van inkomens uit au teurs- en licentierechten en inkomens uit vermogen. Eerst wil Albeda echter meer weten van de behoefte aan ande re vormen van openbaarheid en van de grenzen die de samenleving ter be scherming van de persoonlijke le venssfeer stelt. De wet openbaarheid inkomens uit arbeid moet een verbetering opleveren van de informatie die nodig is voor een doeltreffend inkomensbeleid. Ook moet zij een betere beoordeling van inkomensverhoudingen mogelijk maken. Een van de wijzigingen die Albeda nu op het wetsontwerp heeft aange bracht, is dat alleen wekgevers met tenminste 35 werknemers in dienst ver plicht zijn tot het jaarlijks opgeven van leeftijd en geslacht, naar hoogte van inkomen en functie. Aanvankelijk gold die verplichting voor werkgevers met 25 of meer werknemers. In de tweede plaats is er nog steeds discussie over de vraag of er voor de produktie van watervrije ethanol niet meer energie nodig is, dan het geprodu ceerde ethanol zelf oplevert. Dit laatste probleem wordt versluierd omdat als bijprodukt bruikbaar veevoeder, de energie voor de ethanolproduktie kan worden verkregen uit laagwaardige energiebronnen en ’afvalwarmte’ en de Verenigde Staten hun afhankelijkheid van buitenlandse aardolie ook politiek zeer zwaar wegen. Het Amerikaanse energieministerie (DOE) verwacht dan ook (en stimuleert door vrijstelling van belasting) de pro duktie van 8,2 miljard liter ethanol in 1985, waardoor dan 20 procent van alle auto’s op Gasohol zullen rijden en twee procent op het dan voorziene benzinege- bruik wordt bespaard. De landbouwprodukten in West-Euro pa zijn te hoogwaardig voor grootschali ge ethanolproduktie. En dat betekent meer perspectief voor methanol, dat kan worden verkregen uit aardgas, bruin kool, laagwaardige organische grond stoffen als hout en afval en bijvoorbeeld uit het gas, dat bij kolenvergassing ont staat. Vooral deze laatste grootschalige pro- duktiemethode kan in principe de grote hoeveelheden methanol gaan leveren, die nodig zijn voor (gedeeltelijke) ver vanging van benzine. Maar de prijs zal hoog zijn: Shell schat die voorshands op f2,50 per liter (inclusief accijns). Dat is duur voor een brandstof, die slechts half zoveel energie bevat als benzine. Boven dien: ook benzine kan uit gas van ver gaste kolen worden vervaardigd. Er bestaan in West-Duitsland twee mo dellen voor medezeggenschap. Een uit 1951 daterende wet geldt uitsluitend voor de kolen- en staalindustrie, terwijl de me dezeggenschap in alle andere onderne mingen met meer dan 2000 werknemers is geregeld in een wet uit 1976. De regeling voor de kolen- en staalindustrie, de zoge naamde Montan-Mitbestimmung, voorziet in pariteit, dat wil zeggen gelijke vertegen woordiging van werknemers en bedrijfs leiding in de raad van toezicht. De wet uit (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Per 1 januari dient de werkgever het ziekenfonds rechtstreeks te informeren over de verzekeringsplicht van zijn werknemers. Dan wordt een nieuw systeem van aan- en afmelding van kracht volgens de Ziekenfondswet. Hier mee vervallen de zogenaamde coupons (verklaringen) waarmee de werkgevers tot dusver konden volstaan. Doelmatig- ■■H P heid en kostenbeheersing hebben tot deze wijziging geleid. Voortaan moeten werkgevers bij aan vang van de verplichte verzekering recht streeks aan het ziekenfonds van de verze kerde een verklaring sturen, waaruit het recht op verplichte verzekering blijkt. Als ■IM E dat recht eindigt, moet ook weer recht- I streeks het ziekenfonds worden bericht. 3»S j - Wel moet de verzekerde zelf zijn inschrij ving bij het ziekenfonds regelen en zich ook weer afmelden als zijn verplichte ver zekering ophoudt. Het per 1 januari in te voeren stelsel is overigens niet nieuw. In de oude regeling konden namelijk werkgevers ontheffing krijgen van het couponsysteem en dan de zogenaamde werkgeversverklaring recht streeks zenden aan de ziekenfondsen. Ze ventig procent van alle verplicht verzeker den (werkzaam bij 10 procent van de werkgevers) viel onder deze ontheffings- regeling. Het nieuwe systeem verheft in feite de uitzondering tot hoofdregel. Op deze regel zijn uitzonderingen mogelijk. Het onverkort toepassen van die regel kan namelijk voor enkele groepen ver plicht verzekerden, tot complicaties lei- den, die tot gevolg hebben dat zij onrecht- k matig bij een ziekenfonds ingeschreven blijven. Hierbij gaat het onder anderen om uitzendkrachten, scholieren met va kantiewerk, musici en artiesten. De Zie kenfondsraad zal voor deze groepen een afwijkende regel treffen. ^•^7

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27