KESSLER OPTIMISTISCH NA Mogelijk aanklacht tegen Radnicki Tour en Giro „open” „OORLOG” IN NIS: 99 j 28 1980 SPORT DONDERDAG 27 NOVEMBER .st t zigy- 030. Europa Cup 3 n. g- m >k WWW 29 Gelijkspel voor AZ’67 zowel (Van onze sportredactie) Een grimmig duel tussen Kees Kist (links) en Gavrilovic van Radnicki Nis. St. Etienne zorgt voor sensatie aróme, Michel Platini: twee doelpunten tegen HSV PvdA wil spoeddebat over mini-WK BI t ateria- ndels- Johnnie Rep, die als speciale bewaker de Westduitse international Kaltz aan zich gekoppeld zag, was deze duidelijk de baas, waardoor er steeds gaten in de de- NIS. De Joegoslavische voetbal club Radnicki NIS moet er rekening mee houden dat er een aanklacht zal worden ingediend bij de UEFA naar aanleiding van de ongeregeldheden, die gistermiddag plaatsvonden na afloop van de Europa-Cup-ontmoeting tussen Radnicki en AZ’67. AZ heeft vrijwel de gehele wedstrijd kunnen domineren. De Joegoslaven, op gezweept door een bijzonder enthousiast publiek, voelden reeds in de eerste minu ten dat ze nauwelijks greep konden krij gen op het vertragende spel van deze sluwe tegenstander. Hoewel het niet fraai was wat AZ, dat ook in Joegoslavië al bekendheid geniet, hun voorzette, bleek de ingeprente tactiek dodelijk. Dat was Kessler al duidelijk toen hij Radnic ki zag opereren. Nenkovic, de trainer van deze arbeidersclub uit Nis, had na het zien van de wedstrijd tegen Willem II gekozen voor eenzelfde speelwijze als AZ. „en dat is een slag die mentaal bij een ploeg doorwerkt”, durfde Kessler na de wedstrijd te opperen. „Toen ik vlak voor de wedstrijd vernam, dat hij aan valler Avramovic had laten vallen, wist ik dat hij ook met een viermans-midden- veld zou spelen. Mooier kon het niet, we konden nu ons eigen spelletje zij het in een vertragende vorm hanteren”. Dit zwaktebod van Nenkovic werkte averechts op zijn spelers. Krampachtig en veel te gehaast trachtte Radnicki een bres te slaan in de compacte verdedi ging van AZ. Veel succes hadden de Joegoslaven niet. In de afweer sloten de Alkmaarse gelederen zich goed en de technische bagage van spits Milosevic was zo gering dat Spelbos deze man met één oog in de gaten kon houden. Alleen (Van onze sportredactie) DEN HAAG De KNVB zal de deelneming van het Nederlands elftal aan het voetbaltoernooi om de mini- wk in Uruguay in heroverweging nemen, als de Twee de Kamer de deelneming aan dat toernooi ontraadt. Dat heeft Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, gisteravond verklaard in een reactie op het voornemen van de PvdA over deze kwestie een spoeddebat te houden in de Tweede Kamer. door het 2-2-gelijke spel tegen Radnicki een redelijke kans verschaft ook door te dringen tot de kwartfinales. Wetzel: „Tijdens een onderhoud met voorzitter Pieter den Duik heb ik mijn fouten volledig toegegeven. Ik heb ook uitgelegd waarom ik zo fel reageerde op de kritiek, die Van Vianen op mij had. Alles leek opgelost te zijn, toen Den Duik ineens meedeelde dat ik, on danks mijn verklaring, alsnog een boete van 300 gulden zou krijgen. Nou, en dat pik ik niet”. worden. Het moet raar lopen wil AZ begin volgend jaar niet meeloten voor de kwartflnale-wedstrijden om de UE- FA-cup. Kessler: „Ik reken daar ge woon op. Gezien onze snelheid mogen we verwachten dat we ons in Alkmaar ontdoen van deze tegenstander”. De rechter te Barcelona beslist morgen of het arrestatiebevel van Johan Cruijff AZ’67: Treytel., Van der Meer, Metgod, Spel bos, Hovenkamp., Amtz, Peters, Nygaard., Jonker, Kist en Tol. elf die handel Haar- uur. NIS (ANP). Voor AZ staat het licht op groen. Over twee weken kan op eigen grond de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-Cup worden binnenge stapt. Want het op de „akker” in Nis bereikte gelijkspel (2-2) tegen het zo sterk geachte Radnicki biedt een fraai uitgangspunt. Immers, de twee doel punten die AZ in de fabrieksstad pakte de eerste van Tol en de tweede van Kist staan garant voor die kwartfi nales. Lato. Toe- GENÈVE (AFP/SI). De Ronde van Frankrijk, de ronde van Italië en de klas sieker Bordeaux-Parljs zijn voor de eer ste keer als „open” wedstrijden inge schreven op de internationale beroeps- wielerkalender voor 1981. Een en ander houdt in dat behalve be- Het publiek begreep dat deze tegen stander niet zomaar opzij te schuiven was. Na ruim een half uur vruchteloos geploeter sprong AZ plotseling weg. De Deen Nygaard nam een vrije trap zo effectvol, dat de volledige defensie van Radnicki verrast was. Via Jonker, die attent op links was vrijgekomen, beland de de bal bij Tol, die van zeer korte afstand doelman Pantelic kon passeren: 0-1. De wedstrijd leek beslist, zeker gezien het spelbeeld in die eerste helft. De we deropstanding van de thuisclub kwam in de derde minuut na rust. AZ, blijk baar nog niet volledig wakker, verkeek zich op vleugelverdediger Obradovic. In laatste instantie kon Van der Meer hem nog stuiten. De beslissing van Renggli was juist. Onverbiddelijk wees hij naar de elfmeterstip. Doelman Pantelic, die op de nominatie staat zijn talenten in klinkklare marken om te zetten Schal ke ’04 heeft belangstelling voor de inter national passeerde zijn collega Trey tel op een wijze zoals alléén Neeskens dat kon: 1-1. „De paniek in onze gelederen duurde adviseur, Michel Georges Basilevitch, staat in het krijt voor 5 miljoen gulden. Zijn voornaamste schuldeisers zijn de Banco Central, die op persoonlijke borg van Johan Cruijff aan drie maatschappij en voor 2,5 miljoen gulden leningen ver strekte, en de Spaanse fiscus, die ruim een miljoen gulden van de Nederlandse voet baller eist wegens belastingontduiking. De opstellingen waren: RADNICKI NIS: Pantelic., Gavrilovic, Pa najotovic, Simonovic, Obradovic., Antic (Voji- novic), Bojovic, Halilovic (Rincic), Martlnovic, Milosevic en Stojilkovic. AZ vond het wel genoeg en probeerde met vertragend spel de Joegoslaven te tarten. Steeds heviger werd de aanvals drift van Radnicki. In slagorde ging het op Treytel af. Die tactiek werd ze fataal. Een tegenstoot van AZ leverde opnieuw een treffer op. Peters was de inleider en Kist, die evenals Tol verder weinig in het spel was voorgekomen, drukte de bal bekeken langs de te ver uit zijn doel gekomen Pantelic: 1-2. De „ster” van Radnicki verbleekte. Juist hij die zoveel krediet heeft bij zijn trainer en zijn sup porters, ging voor de tweede keer in de fout. Hoewel het niet verdiend was ook de verdediging van AZ ging niet vrij-uit kon Panajotovic (via de borst van Hovenkamp) acht minuten voor het slotsignaal de bal weer langs Treytel drukken: 2-2. „Dat was een kapitale blunder”, nleende Kessler. „Ieder nor maal mens verwacht dat Treytel zijn doel uitkomt. Ik had me al verzoend met die overwinning. Je mag je op zo’n ma nier niet in de boot laten nemen”. Eddie Treytel was het met de zienswijze van zijn coach niet eens. „Als er twee lange mannen voor me staan, verwacht ik dat ze ingrijpen. Via de borst van Hoven kamp verdween de bal in het doel”. Toch vertrok AZ voldaan uit het pro- vincie-stadje Nis. Het gelijkspel werd gezien als een overwinning. In Alk maar, waar een betere grasmat ligt te wachten, kan de grote stap gemaakt opgenomen. Eric Vilé: „Wij kunnen onder bepaalde voorwaarden van deelneming afzien. In het contract hebben we laten opnemen dat wij ons zonder financiële of andere consequenties kunnen terugtrekken, wan neer we daartoe door een advies van de regering of een standpunt van de Tweede Kamer min of meer worden gedwongen”. André Wetzel van FC Den Haag zal zich nog deze week tot de spelersvakbond (WCS) wenden om zich te ve zetten tegen de boete van 300 gulden, die hij van het bestuur van FC Den Haag opgelegd heeft gekregen Aanleiding tot deze boete was de woordenwisseling, die zondag jongstleden tijdens de rust van de wedstrijd FC Utrecht-FC Den Haag tussen Wetzel en trainer Martin van Vianen plaatsvond. roepsrenners ook amateurs van 23 jaar en ouder deel kunnen nemen aan de grootste wielerevenementen ter wereld. Het hoofd bestuur van de internationale amateur- wielerfederatie (FIAC) heeft daartoe gis teren in Genève besloten. De FIAC nam het besluit tijdens de vergadering, die per traditie voorafgaat aan het congres van de Internationale Wielrenunie (UCI). Michal Jekiel, de se- cretaris-generaal van de UCI, was ingeno men met de stap, die de FIAC had gedaan: „Het is een belangrijke datum in de ge schiedenis van de mondiale wielersport”, aldus Jekiel. De kans dat Nederlandse amateurs in de nu „open” Tour de France zullen star ten, is uiterst klein. De technisch-coördi- nator van de KNWU, Frans Mahn, heeft het nieuws tenminste niet met instemming begroet. „Ik vind”, aldus Frans Mahn, „een Tour de France veel te zwaar voor amateurs. Ik denk dat meer Westeuropese bonden zich op dat standpunt zullen stel len. Voor de Oosteuropeanen ligt de situa tie anders. Die kunnen zo’n karwei best aan. Het amateurwielrennen ligt daar im mers op een heel ander niveau”. Mahn acht het ook niet waarschijnlijk dat een van de Nederlandse amateur- sponsorploegen gaat proberen in de Tour de France te starten. „Daar hebben die mensen te veel verstand voorIn elk geval moet het nu aangenomen internatio nale voorstel officieel binnen de KNWU- organisatie worden besproken. „Mis schien dat anderen er anders over den ken”, aldus Frans Mahn, „maar mijn per soonlijke mening is, dat we niet moeten inschrijven”. plaatsing bij de laatste acht. Het spel van de bekerwinnaars was degelijk, zonder hoogstandjes. AZ’67 tenslotte heeft zich i Johan Cruijff, die het slachtoffer is van oplichting door zijn vroegere zakelijke moeting Sosonko-Geller werd afge- 1 broken. Gistermorgen verloor Ree van de Roe meen Suba, waardoor de definitieve eind stand van het duel tussen Nederland en Roemenië 2.5-1.5 werd. Omdat Carla Brui nenberg in tweede zitting van Muresan verloor, werd de eindstand Nederland Roemenië bij de dames 0-3. Geen zinnig mens zal de kansen van de Joegoslaven nog hoog aanslaan. Daar voor waren hun verrichtingen te pover. Ook trainer Georg Kessler, die na afloop van het nogal tumultueus verlopen duel ongeschonden de veilige ruimte van de kleedkamer bereikte, meende dat dit re sultaat een prima uitgangspunt is. „Zo wel financieel als sportief vind ik dit een resultaat waar ik blij mee mag zijn. Maar het was hier compleet oorlog. Ri- nus Michels heeft eens gezegd, voetbal is oorlog: dat heb ik hier voor de eerste keer in mijn carrière meegemaakt. Als zo’n trainer gaat afgeven op de scheids rechter, vraag je om problemen in het veld. Daarom durf ik mijn bewondering uit te spreken voor de scheidsrechter. Die Zwitser had de moed om zelfs voor de thuisclub impopulaire beslissingen te nemen. Dan moet je van goede huize zijn”. die hun ongenoegen over de arbitrage kenbaar maakten door allerlei voorwer pen op het veld en in de richting van de Zwitser te gooien. Verder werd Renggli na afloop onheus bejegend door Radnic- ki-trainer Dusan Nenkovic en enkele spelers. De oorzaak van alle moeilijkhe den was de beslissing van de leidsman om ver in de tweede helft een doelpunt van spitsspeler Mitosevic wegens ge vaarlijk spel te annuleren. De Joegoslavische oefenmeester Nen kovic kon zich niet verenigen met die beslissing en liet dat de Zwitser later in Stojiljkovic en goochelaar Martinovic, die herhaaldelijk mee naar voren kwam, bleken van gelijk kaliber. En naarmate de eerste helft wegtikte, werd het op de tribunes steeds stiller. De fractie van de PvdA is uitermate ontevreden over de antwoorden van minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken op vragen van PvdA, CDA, VVD en D’66 over de deelneming van Nederland aan de mini- wk. De bewindsman heeft de KNVB geattendeerd op de schendingen van mensenrechten in Uruguay en op de gevoelens, die de deelneming van Oranje aan de Copa de Oro onder de Nederlandse bevolking opwek ken. Maar de regering vindt het niet noodzakelijk de KNVB te verzoeken af te zien van de reis naar Uruguay. Die laatste mededeling is bij de PvdA in het verkeer de keelgat geschoten. PvdA-woordvoerder Ed van niet te lang”, sprak Kessler later. „Bin nen een vijftal minuten hadden we de wedstrijd weer onder controle en dat was moeilijk omdat dit veld vreselijk tegenwerkte.” Vandaar dat de slow-mo- tion-achtige bewegingen weer de overhand kregen. Uitermate gelukkig mocht AZ zijn over de waarneming van Renggli bij een zeer fraai doelpunt van Mitosevic. De verder onzichtbare spits verleng de een voorzet van rechtsachter Gavri lovic op weergaloze wijze. Met een prachtige omhaal verschalkte hij Trey tel, maar de Zwitser keurde dit doel punt van het jaar af, omdat de lange spits zijn benen veel te hoog had opge heven. „Een beslissing waar ik volledig achter kon staan”, zei Treytel. „Maar je moet er wel moed voor hebben”. Barcelona hebben gisteren verklaard dat een Spaanse advocaat in opdracht van Johan Cruijff enige tijd geleden een ver weerschrift tegen het arrestatiebevel heeft ingediend. >it, t/m a rd en 023- Thijn: „Het antwoord van de minister is volstrekt onvoldoende”. Namens de PvdA heeft het Kamerlid Van den Bergh gistermiddag een spoeddebat over de deelneming van Oranje aangevraagd. Vandaag beslist de Tweede Kamer wanneer dat debat zal plaatsvinden. De KNVB stelt zich op het standpunt, dat Nederland aan dat toernooi moet kunnen deelnemen. „Het Neder lands elftal moet kunnen voetballen tegen elk land waarmee ons land diplomatieke betrekkingen onder houdt”, aldus de voetbalbond. Wijst de Tweede Kamer de deelneming van Oranje aan de mini-wk van de hand, dan wordt de uiteinde lijke beslissing voorgelegd aan de bondsvergadering van de KNVB. Die vergadering het zogenaamde voetbalparlement bestaat uit 60 afgevaardigden, 30 uit het amateurvoetbal en eveneens 30 uit het betaald voetbal. De bondsvergadering komt op zaterdag 13 december in Zeist bijeen. Wanneer de KNVB afziet van deelneming aan de mini-wk, dan heeft dat nauwelijks consequenties. In het contract dat de KNVB met de Uruguayaanse voet balbond heeft afgesloten, is een ontbindingsclausule woord en gebaar nadrukkelijk blijken. Doelman Dragan Pantelic wilde de arbi ter zelfs te lijf gaan, maar werd daarvan weerhouden door enkele van zijn mede spelers en begeleiders. AZ-trainer Georg Kessler toonde zich zeer verontwaar digd over de hele gang van zaken. „Een schandaal”, zo meende hij. „Op weg naar de kleedkamer werden we door het publiek bekogeld. Doelman Pantelic ge baarde zelfs dat AZ de scheidsrechter had beïnvloed door geld te geven. Dat is natuurlijk je reinste kolder.” fensie van de Hamburgers vielen. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt. Een even grote overwinning behaalde Ipswich Town ten koste van het Poolse Lodz, (5-0), dat zich ook geen enkele illusie meer zal koesteren. Enigszins teleurstel lend waren de resultaten van de twee Belgische vertegenwoordigers. Lokeren gaat met een uiterst magere 1-0 voor sprong op 10 december naar San Sebasti an en zal het daar zeer moeilijk krijgen. Standaard Luik kwam, ook al op eigen veld tegen Dinamo Dresden niet verder dan een gelijkspel (1-1), en weet zich, ge tuige FC Twente, een warme ontvangst te wachten in Dresden. Keulen, de Michelsbrigade, heeft het tegen Stuttgart niet best gedaan: 3-1 De ex-coach van het Nederlands elftal was desondanks niet ontevreden over het spel van zijn equipe. Hij achtte het spel van zijn mannen bevredigend. „We beza ten meer moed en toonden ook meer initi atief. Daarvan heeft Stuttgart goed gepro fiteerd. Bovendien heben wij het hun te gemakkelijk gemaakt met het maken van doelpunten.” Bekerhouder Eintracht Frankfurt ten slotte kan zich na de 4-2-overwinning op Sochaux praktisch zeker wanen van HAMBURG (ANP). St. Etienne heeft in de derde ronde van het UEFA-Cup- toernooi voor een sensatie gezorgd door in Hamburg de HSV een zware nederlaag (0-5) toe te brengen. Na dit verlies reist de vice-kampioen van de Bundesliga over twee weken kansloos af naar St. Etienne, dat in alle linies sterker was. z. De Zwitserse scheidsrechter Rudolf Renggli vormde daarbij het doelwit van woedende Joegoslavische supporters Radnicki Nis (Joe)-AZ’67 (Ned) 2-2 (0-1). Doelpunten Radnicki: Pantelic (pen.) en Panajotovic. AZ: Tol en Kist. Scheidsrechter: Renggli (Zwi). Toe schouwers: 27.000. Hamburger SV (Wdl)-St. Étienne (Fra) 0-5 (0-3). Doelpunten St. Étienne: Hartwig (eigen doel), Platini (2x), Lari os en Zimako. Scheidsrechter: Hunting (Gr.Br.) Toeschouwers: 40.000. Ipswich Town (EnghWidzew Lodz (Pol) 5-0 (3-0). Doelpunten Ipswich: Wark (3x), Brazil en Mariner. Scheids rechter: Würtz (Fra). Toeschouwers: 30.000. Grasshoppers Zurich (Zwi)-AC To rino (Ita) 2-1 (0-0). Doelpunten Gras- hoppers: Herman en Koller. Torino: Sclosa. Scheidsrechter: Christov (Tsj.). Toeschouwers: 23.500. Standaard Luik (Bel)-Dynamo Dres den (Odl) 1-1 (0-1). Doelpunt Stand aard: Plesser. Dynamo: Heidler. Scheidsrechter: Michelotto (Ita). Toe schouwers: 18.000. Eintracht Frankfurt (Wdl)-FC So chaux (Fra) 4-2 (2-0). Doelpunten Ein tracht: Neuberger, Borchers, Holzen- bein, Nachtweih. Sochaux: Genghini en Ruty. Scheidsrechter: Dotsjev (Bui). Toeschouwers: 15.000. Lokeren (Bel)-Real Sociedad (Spa) 1- 0 (0-0). Doelpunt Lokeren: Scheidsrechter: Bucek (Odl). schouwers: 9000. VFB Stuttgart (Wdl)-1. FC Köln (Wdl) 3-1 (2-1). Doelpunten Stuttgart: Hansi Muller (2), Förster. Köln: Konop ka. Scheidsrechter: Ericsson (Zwe). Toeschouwers: 26.000. van kracht wordt. De rechter in de Cata- ’aanse hoofdstad verklaarde vorige maand al een bevel tot inhechtenisne- <7 c rnjinlrnrc ming van de Nederlandse voetballer uit V Cl 11CS >3V lldixvl o te vaardigen als hij zich vandaag niet op LA VALETTA. Het Nederlandse team heeft tijdens de schaakolympiade sportief als financieel goed” de rechtbank van Barcelona had gemeld v. om een reke*'ng te treffen met zijn op Malta een nederlaag geleden tegen de schuldeisers.^Welingelichte bronnen^in Sovjet Unie. De wedstrijd werd afgebro- ken bij de stand 2.5-0.5 in het voordeel van de Russen. Het halve punt werd binnengehaald door Timman, die aan het eerste bord remise speelde tegen Karpov. Van der Wiel en Ligterink verloren respectievelijk van Balasjov en Kasparov, terwijl de ont- Sosonko-Geller werd

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29