Van der Klaauw na rede in Mapoeto terug 3 Amerikanen in Ook in toekomst geen Saoedi-Arabië: borgsom voor ons land bezoekende Surinamers zich niets meer Slot arabische top uitgesteld Weduwe van Mao VS: nuttig gesprek over gijzelingszaak Voormalig lid SS herinnert Madrid op de koffie bij Russen weigert schuld te bekennen principe-akkoord in Golfgebied Verwijzing naar man-zijn van God geschrapt Majdanek-proces sleept zich voort Protest tegen doodvonnissen Russische tanks zouden Afghanen hebben doodgereden „Sovjet-Unie wil samenwerking met Verenigde Staten” „Vrijlating in groepen niet aanvaardbaar Itje con BINNEN* EN BUITENLAND DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 2 lard (Van onze redactie buitenland) MAPOETO-DEN HAAG. De negen zwarte landen in zui delijk Afrika zijn tegen een economische boycot van Zuid- Afrika. Dit zei P. S. Mmusi, de voorzitter van de conferentie van de negen zogenaamde Frontlijnstaten, die gisteren begon in Mapoeto, de hoofd stad van Mozambique, tegen Nederlandse journalisten. Afrika (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Frontlijnstaten opnieuw tegen boycot Z de en afge- :en de ien zij i, van jn jas teijas- an der vallen ■hoeds ;en en wordt Het vooronderzoek in dit nazi-proces heeft niet minder dan 18 jaar geduurd. Alleen door de niet aflatende protesten van familieleden van omgekomen joden (vooral Serge Klarsfeld), vroegere verzets strijders en anti-fascisten is het uiteinde lijk toch tot een proces gekomen. Ver wacht wordt dat het proces minstens drie ■maanden zal duren. KIEL. De 71-jarige Kurt Asche, een voormalig lid van de SS in België en Noord-Frankrijk, kon zich gisteren op de eerste dag van een van de laatste grote processen tegen oorlogsmisdadigers in West-Duitsland, geen bijzonderheden ge- rinneren over het wegvoeren van joden haar het concentratiekamp Auschwitz. Senator Percy, de’komende voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten- perieur te worden aan de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie, zo zou de president heb ben gezegd, is juist bereid met de nieuwe Amerikaanse regering-Reagan samen te werken. landse betrekkingen, zei dat de verkla ringen van Brezjnjev „ons ertoe brengen te geloven dat er hoop is voor de toe komst”. Senator Percy had een meer dan twee uur durend onderhoud met de president van de Sovjet-Unie. De Russische leider pleitte voor het weer houden van besprekingen over be perking van strategische (kern)wapens, aldus TASS. Maar er werd niet gespro ken van nieuwe onderhandelingen over het SALT-2-verdrag zoals de gekozen nieuwe president Ronald Reagan heeft voorgesteld. Delegatieleider Molleman, van de Ne derlandse ambtelijke werkgroep die gis- Dit gebeurde vooral wanneer men bezig was met het verkrijgen van een verblijfs vergunning. Lukte dit niet en was inmid dels het ticket verlopen, dan werd men bij ontdekking op kosten van de Nederlandse staat teruggestuurd naar Suriname. SCHIPHOL-PARAMARIBO. Het nieuwe verdrag dat Nederland en Suriname hebben gesloten over het verkeer van personen tussen beide landen, zal geen veranderingen met zich meebrengen voor de grenscontrole, die door de Koninklijke Marechaussee op Schiphol wordt uitgevoerd. termorgen uit Suriname op Schiphol is teruggekeerd, heeft zich in positieve zin uitgelaten over de visumplicht voor Suri namers die op 1 september is ingegaan. „Tot ieders verbazing blijkt die te wer ken,” zo zei hij. Volgens de delegatie zal de groep Surinamers die nu nog naar ons land wil komen voor blijvende vestiging uiterst klein zijn. Het aantal aanvragen voor bezoekersvisa neemt de laatste tijd ook belangrijk af. Volgens Molleman zullen Nederland en Suriname gezamenlijk een beleid gaan uitwerken voor terugkeer van de in Ne derland wonende Surinamers naar hun vaderland. Nederland zal financieel een bijdrage leveren aan de voorzieningen in Suriname die remigratie mogelijk moeten maken. Intussen hebben de deelnemers aan de conferentie gisteren ingestemd met een voorstel van Irak om een fonds te vormen van vijf miljard dollar (ongeveer 10 mil jard gulden) voor de arabische ontwikke ling in de periode tot 1990. AMMAN. De slotzitting van de arabi sche topconferentie die gisteravond in Amman zou moeten worden gehouden is uitgesteld tot vandaag. Dit heeft het Saoe- diarabische persbureau SPA bekendge maakt. Het besluit zou zijn genomen om ingestelde commissies in de gelegenheid te stellen hun werk te voltooien. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) Majdanek is een deel van de Poolse stad Lublin. In de zomer van 1941 richtte de SS daar een kamp voor Russische oorlogsgevangenen op. De fractie van D’66 in de Tweede Kamer heeft zich overigens uitgesproken tegen een „generaal pardon” voor illegaal in ons land verblijvende Surinamers. In een ver klaring stelt de fractie dat dit niet bete kent, dat die illegale Surinamers ook met een naar hun land teruggestuurd zouden moeten worden. Een generaal pardon le vert echter geen bijdrage aan een beleid, dat moet zijn gericht op remigratie, aldus D’66. st”, de ervou- »n van landse jof ik r”. De Marja min- le vier ieder- schrij- tstra”, in der jkt ze e Jor- zelfs liddag i „Het Aaltje t Eva wekte, ie, zo- 1 „Het lelder- irdeel- lit de lieten Boetes in een :e, op n Aal- haar gekre erlijke ze be en, hij n met i waar ig met stand, revens maar :ei de bleek Ikster, Het fonds staat open voor alle arabische landen die daaraan willen deelnemeA. Irak, Saoedi-Arabië, Koeweit, de Ver enigde Arabische Emiraten en Qatar heb ben zich al aangesloten. Het fonds zal het mogelijk maken economische projecten te financieren om „het economische en soci ale peil van de minst ontwikkelde landen te verbeteren”. „Eerst moeten we de economie van onze landen ontwikkelen. Daar is financiële steun van het Westen voor nodig. Pas daarna zouden sancties tegen Zuid-Afrika kunnen worden overwogen”, aldus Mmu- si die zei dat Zuid-Afrika in geval van een boycot de Frontlijnstaten tegen elkaar uit zou spelen. De bijeenkomst in Mapoeto zal is van morgen toegesproken door minister Van der Klaauw, die als enige EG-minister op de conferentie aanwezig was. Onmiddel lijk na het uitspreken van zijn rede is Van der Klaauw met spoed vervroegd naar Nederland vertrokken. Zijn vertrek zou verband houden met het kabinetsoverleg over de omstreden levering van onder meer twee onderzeeërs aan Taiwan. Van der Klaauw zelf weigerde ieder commen taar op zijn plotselinge vertrek. Dit heeft de commandant van de mare chaussee op Schiphol, eerste luitentant Kanbier, gistermiddag desgevraagd mee gedeeld. Het nieuwe verdrag laat een wens van de marechaussee onvervuld: namelijk de mogelijkheid een borgsom te vragen waarmee een enkele reis Neder land-Suriname kan worden betaald. Dit had de marechaussee graag gezien in ge val van binnenkomst van Surinamers, die mogelijk toch de bedoeling hebben om in ons land te blijven. De overgrote meerderheid van de Suri namers die naar Nederland komen, reist op een goedkoop retour-ticket, dat een beperkte geldigheid heeft. In het verleden is gebleken dat vele Surinamers de geldig heidstermijn van hun ticket en visum, mede op basis waarvan zij de toegang tot ons land hebben gekregen, laten ver strijken. Familieleden en vrienden van zwarte Zuidafrikaanse guerrillastrijders demon streren in Pretoria voor het paleis van justitie, waar de uitspraak in het proces tegen een aantal nationalistische Zuidafri- kanen werd gedaan Drie leden van het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) wer den wegens ..hoogverraad" ter dood ver oordeeld in verband met een aanval op een politiebureau begin dit jaar. Zes ande ren kregen levenslang. Nederlandse Tweede-Kamerleden van PvdA en CDA hebben minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) gevraagd tussenbeide te komen ijkstra is (de 1, een ik me iu ver- raad- voud” itie R. tdekte >k nog 'ingen Aaltje vertel- blijk- i ken- t naar lie hij aar te lij zijn zie hij n Hut a mee rijden ien zij Tur- wat er ;r niet n naar i hem llems, :egast, an als Ie dat escho- /er als lingen ird te- vertelt igt de arsoon ?h, en en de mare- alekke ur op ar het ■n. De >ij het egeeft waar heeft poltie politie lat de inder- n niet misch (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de gesprekken gisteren tussen de VS en drie Algerijnse bemiddelaars in de Iraanse gijzelingszaak „nuttig en intensief’ genoemd. De VS hebben eer der gezegd, „in principe” de vier voor waarden die Iran stelt voor de vrijlating, te aanvaarden. Die voorwaarden zijn: een belofte van de Amerikaanse regering dat zij zich niet zal mengen in de binnenland se aangelegenheden van Iran, het vrijge ven van geblokkeerde Iraanse tegoeden in de VS, de teruggave van de rijkdommen ■van wijlen de sjah aan Iran, en het afzien van alle Amerikaanse schadeclaims op Iran. In Washington wordt overigens ge zegd dat het afzien van schadeclaims en de teruggave van de rijkdommen van de ex-sjah de wettelijke bevoegdheden van de Amerikaanse regering te boven gaan. De Algerijnse delegatie overhandigde het Iraanse antwoord op de reactie van Washington op de voorwaarden van het Iraanse parlement voor vrijlating van de gegijzelden. Amerikaanse functionarissen bevestigden gisteren dat Iran meer duide lijkheid van de VS wil. Overigens blijft Washington bij zijn standpunt, dat de ge gijzelden allemaal tegelijkertijd moeten worden vrijgelaten, en niet in groepen. De Iraanse parlementsvoorzitter Rafsanjani had gisteren laten weten dat Iran een aantal gegijzelden zal vrijlaten als de VS tegemoet komen aan een deel van de Iraanse voorwaarden. (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT. Saoedi-Arabië heeft gis teren verklaard dat de zes staten aan de Perzische Golf een „principe-akkoord” in studie hebben over de veiligheid in het Golfgebied. De Saoediarabische minister van Buitenlandse Zaken, Abdoel Aziz, zei gisteren in een vraaggesprek met een Koe weitse krant: „binnenkort zullen belang rijke verdragen worden gesloten tussen Saoedi-Arabië, Koeweit, Bahrein, Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Oman.” Waarnemers schrijven het initiatief van Saoedi-Arabië toe aan zorg over de al 66 dagen durende oorlog tussen Iran en Irak. Riad zou bijzonder bezorgd zijn over de olievelden en de olie-uitvoer van het ara- bisch schiereiland. In Den Haag sprak de voorzitter van het illegale Zuidafrikaanse Nationale Con gres (ANC), Oliver Tambo, zich gisteren uit voor een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Tambo zei dat steun aan de Frontlijnsta ten dringend noodzakelijk is, maar dat deze steun niet in de plaats mag komen van directe ondersteuning van de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Tambo heeft deze week geprobeerd Ne derlandse politici ervan te overtuigen dat nu het geschikte ogenblik is aangebroken voor het afkondigen van een okieboycot. Over een eventuele olieboycot zei premier (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Nationale Raad van Kerken in de VS heeft gisteren besloten elke verwijzing naar het „mannelijke ka rakter” van God in de handleiding van déze kerken bij het lezen van de bijbel te schrappen. De raad, die de activiteiten coödineert van 32 kerkgenootschappen met 40 mil joen gelovigen, gaat proberen neutrale formuleringen te vinden bij verwijzingen naar God in de handleiding. Men wil daar bij de aanduidingen „hem” en „hij” ver mijden en woorden als „man” en „broe ders” vervangen door „menselijk wezen” en „broeders en zusters”. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Bij een strafexpeditie tegen een Afghaans dorp hebben Russi sche tanks tien dagen geleden zeker twaalf opstandelingen (mujaheddins) ter dood gebracht door hen met tanks te overrijden, zo is gisteren gemeld uit diplo matieke bron in New Delhi. Bevestiging van het bericht is niet te krijgen, omdat' de autoriteiten in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel het land heb ben afgegrendeld voor westerse journa listen. De strafexpeditie werd uitgevoerd in een dorp in de provincie Wardak, op 80 kilometer van de hoofdstad. Dorpsbewo ners kregen de opdracht hun jongeman nen naar militaire oefencentra te sturen. Deden ze dat niet, dan zouden „strenge vergeldingsmaatregelen” wachten. Niet temin trokken de bewoners zich van deze opdracht niets aan, aldus de diplomaat. Het Hongaarse regeringsblad Magyar Hirlap heeft gisteren in Boedapest opge roepen tot een „politieke oplossing” van de crisis inzake Afghanistan. Daarbij werd gesuggereerd, dat de invasie in Af- ghanisatan op een mislukking is uitgelo pen. Er werd gezinspeeld op een regeling dat de Russische troepen het land ver laten. Met uitzondering van het zich onafhan kelijk opstellende Roemenië hebben de nieuwsmedia van andere Oostbloklanden de Russische interventie gesteund. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev heeft de Amerikaanse senator Charles Percy gezegd, dat het niet nodig is, dat de Verenigde Staten proberen militair su- (Van onze redactie buitenland) PEKING. Mao’s weduwe Jang Qing heeft gisteren in Peking tijdens het proces tegen haar en tegen de drie andere leden van de zogenoemde Bende van Vier op alle beschuldigingen geantwoord dat zij van niets weet. Zij wordt beschuldigd van „karaktermoord” op wijlen premier Tsjoe-en-Lai en op de huidige partijleider Deng Xiaoping. Op last van de rechter werd in het rechtbankverslag opgenomen dat Jang Qing het haar ten laste gelegde ontkende. Op de vragen antwoordde zij alleen met: „Dat weet ik niet” of „Ik heb geen idee”. Asche wordt ervan beschuldigd onge veer 25.000 Belgische joden naar concen tratiekampen te hebben gestuurd. Onge veer tweehonderd Belgen demonstreer den vreedzaam voor het gerechtsgebouw in Kiel, waar het proces wordt gehouden. Voor de rechtbank ontkende Asche elke medeplichtigheid. „Ik heb berichten ver zameld en uitgewerkt en rapporten ge maakt”, zo beschreef hij zijn werkzaam heden bij de SD in Brussel van januari 1941 tot oktober 1943. Tot 1945 heette het een krijgsge vangenenkamp. Maar Majdanek werd al snel de grootste moordfa- briek van het nazi-rijk na Ausch witz-Birkenau. Minstens 250.000 mensen, vooral joden, zijn daar vermoord: doodgeslagen, vergast, verbrand, verdronken, ge wurgd, opgehangen, neergeschoten, door honden aan stukken gescheurd. Mannen en vrouwen, bejaarden en kinderen. Toen de Russen het kamp op 22 juli 1944 bevrijdden, vonden zij 820.000 paar schoenen, meer dan 730 kilo mensenhaar, paspoorten van 26 landen. Na de bevrijding brachten de Polen al op 27 november van hetzelfde jaar enkele van de SS-beulen voor de rechtbank. Het eerste proces wegens de misdaden in Majdanek voor een Westduitse rechtbank begon pas op 26 november 1975 in Düsseldorf. Van de toen 17 aangeklaagden zijn er in het inmiddels langste strafproces van het naoorlogse Duitsland nog 9 over. Eén verdachte is gestorven, drie zijn om gezondheidsredenen niet in staat aan het proces deel te nemen en vier zijn op 19 april 1979, na bijna 330 zittings dagen en het verhoor van meer dan 200 getuigen, wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Toen de justitie van de Bondsrepubliek Duitsland in het midden van de jaren ’50 langzaam begon met het aanklagen van nazi-misdadigers, herhaalde zich volgens Heiner Lichtenstein, een ex pert op het gebied van Duitse oorlogs misdaden, bij elk proces hetzelfde ri tueel: slachtoffers van de nationaal- socialistische terreur treden als getui gen op, begeleid door kampgenoten. De media berichtten uitvoerig over dat gene wat Duitsers joden, communis ten, socialisten, homoseksuelen, bijbe londerzoekers, Hollanders, Polen, Fransen hadden aangedaan. Wie die berichten las of hoorde, werd bevan gen door schuldgevoelens, schaamte, medelijden. De publieke opinie stond aan de kant van de slachtoffers. Bij het Majdanek-prces, voelt niemand van de aangeklaagden zich schuldig. Integendeel, de vroegere SS-beulen beschouwden zichzelf als slachtoffer van de justitie. Niemand had iets ge zien of gehoord, laat staan gedaan. Dat hebben allen tot de huidige dag volgehouden. Veel voormalige gevangenen van het kamp Lublin-Madjdanek hebben in de loop van vijf jaar echter waar kunnen maken dat kampcommandant Hack- mann en de zijnen zich hebben schul dig gemaakt aan onvoorstelbare mis daden. De verhoren van die gevange nen waren meestal hartverscheurend. „Na de vrijlating”, zei de getuige Jad- ziga Stembrowicz, „had ik geen con tact meer met andere gevangenen. Ik wilde alles vergeten, omdat het een nachtmerrie voor mij was”. In Dussel dorf moest zij alles weer ophalen. Zij en haar medeslachtoffers van de bar barij van de nazi’s moesten proberen alle gruwelijkheden precies weer te geven. De weg naar de waarheid is lang en moeizaam, want het Duitse strafrecht schrijft voor dat, ook als in de dag vaarding sprake is van duizendvoudi ge moord, ten aanzien van elke ver dachte moet worden bewezen aan wel ke misdaden hij of zij precies heeft deelgenomen. Meer dan 35 jaar na het einde van de nazi-terreur is dat nau welijks nog vast te stellen. Het vermogen tot herinneren verschilt van getuige tot getuige. Sommigen doen uitspraken die niet helemaal met elkaar in overeenstemming zijn. Vaak verwisselen ze wat ze zelf hebben ge zien en ondervonden met wat anderen hebben verteld. Veel verdedigers van de voormalige SS’ers hebben dit zoda nig uitgebuit, dat de getuigen zich vaak als verdachten voelden. Er is aan getuigen gevraagd hoe ze wis ten dat in Majdanek mensen werden vergast. Of ze dat zelf hadden gezien! De Poolse Henrica Ostrowoks, die in het kamp het dodelijke zyklon-5 van het magazijn naar de gaskamers moest brengen, werd er door de advo caat Bock (hij heeft inmiddels zijn mandaat teruggegeven) van beschul digd medeplichtig te zijn aan moord. De advocaat Mundorf wilde dat experts zouden vaststellen wat precies het ver schil was tussen verbrand mensen vlees en dierenvlees. Zijn cliënte Her- mine Ryan-Braunsteiner, die in het kamp de „merrie” werd genoemd om dat zij gevangenen voortdurend schopte, had namelijk gezegd niets van gaskamers en crematoria te we ten. Mundorf heeft overigens zijn spo ren in het Derde Rijk verdiend. Het Majdanek-proces had al lang afge sloten kunnen zijn als de verdedigers van de vroegere SS’ers zich nu niet voornamelijk onledig zouden houden met het indienen van zogenaamde An- trage. Zij willen nog steeds ontlasten de getuigen horen, brengen bij wijze van spreken de rechtbank elke proces dag weer tot wanhoop door iets te eisen wat nauwelijks gerechtvaardigd is. Het ziet er niettemin naar uit dat het Openbaar Ministerie nog in december de eisen zal stellen. Daarna duurt het nog geruime tijd voordat de verdedi gers het hunne hebben gezegd en de oordelen kunnen worden geveld. Wel licht dat het langdurigste strafproces in de geschiedenis van de Bondsrepu bliek Duitsland dan toch niet die rau we smaak achterlaat waar het in het begin naar uitzag. Dit is gisteren gemeld door het Russi sche persbureau TASS. „De situatie kan worden verbeterd. Daarvoor is de poli tieke wil noodzakelijk en een welover wogen realistisch beleid”, aldus Brezjnjev. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Amerikaanse Congresle den hebben gisteren bij de koffie drie uur van gedachten gewisseld met de voor naamste Russische afgevaardigden naar de Conferentie voor Europese Veiligheid en Samenwerking (CEVS) in Madrid. Het ging over Afghanistan de mensenrechten en de ontwapening. De leider van de Ame rikaanse Congresdelegatie zei dat de bij eenkomst „een buitengewoon succes” was. „We hebben een zeer eerlijke, leven dige discussie gehad zonder een blad voor de mond te nemen.” Tijdens het gesprek raakte de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Iljitsjev volgens hem overigens herhaaldelijk zo opgewonden dat hij met de vuist op tafel sloeg. Een zegsman van de Russen noemde het ge sprek met de Amerikanen „zeer produk- tief’. Hij zei dat „alle problemen van de conferentie van Madrid op een zeer men selijke, milde manier werden besproken”. Van beide kanten is te kennen gegeven dat het nuttig zou zijn nog eens een ge sprek te houden. Overigens drongen de Amerikaanse zangeres Joan Baez en de Nobelprijswin naars Mairead Corrigan en Adolfo Perez Esquivel er gisteren bij de conferentie op aan. een kernwapenvrije zone in te stellen van de Russische grens tot de Atlantische Oceaan. 1 Van Agt gisteren in de Eerste Kamer dat het overleg met de Scandinavische landen nog niet is afgerond. Woordvoerders van de WD en het CDA spraken zich overi gens tegen een olieboycot uit. Het bezoek van de voorzitter van het ANC viel samen met een doodvonnis dat gisteren in Zuid-Afrika tegen drie leden van deze organisatie werd uitgesproken. De Tweede-Kamerleden Relus ter Beek (PvdA) en Jan Nico Scholten (CDA) heb ben minister van der Klaauw gisteren gevraagd tussenbeide te komen in deze zaak.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3