Morgen besluit hypotheekrente Door concessies aan Solidariteit Behandeling van begroting Pais uitgesteld Redding mislukt CDA-Kamerlid Van lersel: Een dode en aanzienlijke schade Patrouilles na anti Chinese rellen Java Industrie voor OAS in gevaar VVD op onderdelen oneens over kabelnota VNG positief over wijziging plan Wiegel 10% betrokken bij tank-order Rotterdam pakt overlast handel Agent schoot keer te veel Damiate Pers EG moet elf miljoen aan Hoogovens betalen Wiegel: subsidie deeltijdarbeid J in drugs aan Voortbestaan c Voor negentig procent tevreden Umuider Courant Ministers niet naar bijeenkomst Avebe-concern Verzekeraars in overleg over rellen Amsterdam «*li Voor bejaarden 7 vrije-reisdagen I Getuigenis door gemaskerden bij Russell-tribunaal I „Verhoging huur quote tast minima niet aan” I ll E DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 oc OI ra (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De Poolse vrije vakbond Solidariteit heeft de voor vandaag aange kondigde grote staking afge last, nadat vannacht de Poolse regering twee léden van de bond vrijliet, zoals Solidariteit had geëist. Poolse regering voorkomt staking Pais 5 5 ba gehonoreerd Van lersel 155,00 (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Op de vierde dag (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Bejaarden krijgen vanaf 1 januari van NS zeven vrije-reisdagen per jaar; één per twee maanden plus één extra voor het hele jaar, op vrijwel alle dinsdagen, woensdagen, donderdagen en zaterdagen. De vrije-reisdagen kunnen niet achter elkaar worden gebruikt. Per twee maan den mag één dag gratis worden gereisd. Wordt die mogelijkheid niet benut, dan is hij verlopen. De bejaarde passagier kan volstaan met het tonen van de 60- of 65- plus-kaart. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Nederlandse overheid zit er niet om het sociale beleid van Hoogovens te financieren. Daarom zal de omstreden elf miljoen gulden steunaanvraag door de Euro- De Verenigde Staten hebben gisteren de Sovjet-Unie té verstaan gegeven, dat Mos kou zich moet onthouden van „elke actie die de Poolse pogingen om de interne problemen op te lossen hindert”. Woord- (Van onze redactie binnenland) VEENDAM. Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft namens zijn collega-minis- ters de Industriebonden FNV en CNV laten weten „in verband met drukke werkzaamheden” niet te kunnen komen naar de Avebe-bijeenkomsten vanmorgen in Ter Apelkanaal naar aanleiding van de bezetting van enkele bedrijfsonderdelen van het aardappelmeelconcem. Minister Albeda stelde in een telexbe richt aan de bonden dat de ernstige pro blemen rond Avebe snel nader moeten worden besproken en wel op het ministe rie van Landbouw. De ministers waren door de bezetters uitgenodigd vanmorgen naar Ter Apelkanaal te komen in verband met de saneringsplannen rond het aard- appelmeelbedrijf. De overheid heeft plaatselijke bericht geving over de voorvallen verboden, maar telefonisch ondervraagd deelden indivi duele burgers mee, dat de rust aan het terugkeren was. Wel waren er Chinese winkeliers en handelaren die nog aarzel den met het heropenen van hun zaak. In de verschillende steden waar zich sinds een week ordeverstoringen voorde den, zijn volgens militaire kringen enkele aanhoudingen verricht. Winkels van Chinezen, auto’s en min stens één werkplaats zijn in tenminste drie steden op Centraal- en West-Java uitgebrand of gedeeltelijk vernield. Er hebben onbevestigde berichten gecircu leerd dat zich ook moeilijkheden hebben voorgedaan in Madioen op Oost-Java. De televisie en de landelijke pers toon den gisteravond foto’s van de Indonesi sche minister van Defensie, Mohammed Joesoef, die gisteren bezoeken bracht aan twee steden waar de rellen het hevigst waren Semarang en de kratonstad Solo op 400 kilometer van Jakarta. De ongeregeldheden waren begonnen in Solo, (het vroegere Soerakartja) vorige DEN BOSCH (ANP). De agent van de Bossche gemeentepolitie, die vorige week donderdag een met een mes dreigende drugsgebruiker neerschoot, heeft volgens de officier van justitie in Den Bosch mr. P. J. H. Duyx een keer geschoten zonder noodzaak. De agent, schoot nog eens op de man op het moment dat die al uitgescha keld door eerdere schoten op straat lag. De politie was te hulp geroepen door de moeder van het slachtoffer. De agent zal worden voorgeleid op verdenking van doodslag. week donderdag, na een ruzie tussen twee chinezen en een Indonesische student. Er werden stenen gegooid en brand gesticht. De zich snel uitbreidende rellen duurden een week. Eén Indonesische jongeman werd gedood toen soldaten op de menigte vuurden, aldus militaire kringen. De rellen breidden zich dinsdag uit tot het 60 kilometer verderop gelegen Sema rang, maar zij werden dezelfde avond laat onderdrukt. In beide steden werden uit gaansverboden ingesteld. In Jakarta waakten vandaag soldaten in de belangrijkste winkelwijken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer is op verzoek van de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen voorlopig uitgesteld tot na het Kerstreces. De begrotingsbehandeling is uitgesteld, omdat de vaste Kamercommissie allerlei stukken die van wezenlijk belang zijn voor een deugdelijke behandeling van de begroting in de Tweede Kamer, nog niet heeft ontvangen. De belangrijkste grief van de vaste com missie voor onderwijs en wetenschappen is het feit dat de nota van wijzigingen en het daarbij behorend dekkingsplan bij de begroting nog niet is ontvangen. SC Pi n( st nt or ot ra se d( se hi df le BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr H. C van der Mije He be de Hc lai hi( De He Ge on slt Vc de stê Cl va bli ge de vo na wé in vo ov de va tre Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 voerder Trattner van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken die dit gisteren bekend maakte, voegde hieraan overigens toe dat de VS niet over aanwij zingen beschikken dat een militaire actie van de Sovjet-Unie tegen Polen nabij is. De Kabelnota werd gisteren na enige misverstanden aan de Tweede Kamer aangeboden. Aanvankelijk werd door het ministerie van CRM medegedeeld dat de nota niet zou worden gepubliceerd, omdat er nog enige wijzigingen in moesten wor den aangebracht, maar later publiceerde het ministerie de nota toch. De regering stelt in de nota, zoals in een eerder stadium al bekend was geworden, dat tv-programma’s uit het buitenland die (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) heeft giste ren positief gereageerd op enkele veran deringen die minister Wiegel van Binnen landse Zaken heeft aangebracht in het wetsontwerp over de bestuurlijke herin deling van ons land. De VNG spreekt, evenals het Interprovinciaal Overleg voor bestuurlijke organisatie (IPO) van „verbe teringen”. Beide organisaties zijn ingeno men met het feit dat de gemeenten toch zelf mogen beslissen over onder andere brandweer en gezondheidszorg. In het oorspronkelijke ontwerp waren deze en andere taken toebedeeld aan de provincie. VNG en IPO menen dat er enig uitzicht wordt geboden op de decentralistie van rijkstaken, hoewel daarover nog nader beraad moet plaatsvinden. Versterking van de provincies mag volgens beide orga nisaties niet ten koste gaan van de ge meenten. speciaal voor ons land zijn bedoeld, niet zonder meer via kabelnetten kunnen wor den doorgegeven. De WD-fractie meent dat dit standpunt op gespannen voet staat met de vrijheid van meningsuiting en in formatie en de daarbij behorende pluri formiteit van berichtgeving. De CDA-fractie vindt de centrale ver antwoordelijkheid van de minister van CRM ten aanzien van de doorgifte via de kabel op korte termijn „een goede bena dering”. De christen-democraten hebben echter twijfels of de nota op langere ter mijn voldoende waarborgen biedt om commerciële exploitanten af te schrikken. In een gisteren verschenen brochure Omroep en Onderwijs wordt gezegd dat „het enige antwoord op de ontwikkelin gen op media-gebied, ligt in opdeling van ons omroepbestel in commerciële en ideële netten. Op basis van ervaringen, die hij na een studiereis in dé Verenigde Sta ten opdeed, is drs. Th. Heisterkamp tot deze conclusie gekomen. Heisterkamp, bestuurslid van de regio nale omroep Midden-Brabant en van de lokale omroep Goirle, vreest dat er een aanzienlijke verschuiving van het kijkpa- troon ten gunste van buitenlandse com merciële zenders zal ontstaan, wanneer er geen binnenlandse commerciële zender komt. SEMARANG (Reuter). Vandaag patrouilleerden soldaten in verschillen de delen van Java naar aanleiding van anti-Chinese incidenten die aan minstens één persoon het leven kostten en aanzienlijke schade aanrichtten. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Een inwoner van een dorpje ten noorden van San Bernardino in Californië moet maken dat hij weg komt, na een mislukte poging zijn dieren te redden, die zitten opgesloten in de als een fakkel brandende stal. In het zuiden van de staat Californië woeden al dagen lang uitgebreide gras- en bosbranden. Er zijn drie doden gevallen en ruim 250 huizen zijn nu al afgebrand. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De door het kabinet aangekondigde korting op de indivi duele huursubsidies, zal de koop kracht van de laagstbetaalden niet aantasten. 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur journalistenvereniging Stefan Bratkows- ki, jeeft zich voor hen borg gesteld. De aanklachten tegen het tweetal zijn overi gens niet ingetrokken. Zij waren gearres teerd nadat de politie in een kantoor van Solidariteit een geheim regeringsdocu ment had aangetroffen met richtlijnen voor het aanpakken van „dissidenten en anti-socialistische elementen”. Volgens zeer betrouwbare bronnen blijkt uit het document dat de officieren van justitie in Warschau en andere Poolse steden straf zaken voorbereiden tegen vijftien voor aanstaande Poolse dissidenten. Deze zul len moeten terechtstaan wegens hoogver raad. 3 J (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT. De verzekerings maatschappijen gaan inspelen op de steeds vaker voorkomende ongeregeldhe den in Amsterdam. Binnenkort worden de resultaten bekend van een onderzoek naar de nadere juridische precisering van molest-clausules in polissen. Dit zei voor zitter R. Wijkstra gisteren op de jaarver gadering van het Verbond van Verzeke raars in Amersfoort. Gaan de rellen vaker voorkomen, dan zijn scherpere voorwaar den of hogere premies niet uitgesloten, aldus Wijkstra. (Van onze parlements-redactie) DEN HAAG. Wanneer Nederland de finitief besluit mee te werken aan de ont wikkeling door Frankrijk en West-Duits- land van een nieuwe, gemeenschappelijk te bouwen tank voor de jaren negentig, zal de Nederlandse zware-metaalindustrie voor ongeveer tien procent van de totale waarde van de order kunnen meeprodu ceren. Dat schrijft staatssecretaris Van Eeke- len (Defensie) in een brief aan de Tweede Kamer. Frankrijk en West-Duitsland zijn het nagenoeg eens over de samenwerking bij ontwerp en bouw van een nieuwe tank. Ook hebben beide landen er geen bezwaar tegen als Nederland aan de uiteindelijke produktie daarvan meedoet. I '1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Om de deeltijdarbeid bij de overheid te bevorderen, zal een specia le subsidieregeling worden ingesteld. Dit heeft minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) vanmorgen in de Tweede Kamer geantwoord op mondelinge vragen van het Kamerlid Engwirda (D’66). Wiegel ontkende aantijgingen van de vragensteller als zou de regering een aar zelend” beleid voeren ten aanzien van deeltijdarbeid. De regering zet het beleid ter bevordering van deze vorm van ar beidsverdeling zeker niet in de ijskast’ aldus de bewindsman. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft de gisteren gepubliceerde Kabelnota van minister Gardeniers (CRM) weliswaar „een onvoldragen werkstuk” genoemd, maar ook gezegd het stuk voor „90 percent” aanvaardbaar te vinden. Haar regeringspartner, het CDA, toonde zich ver heugd met de nota. Over het door de vakbond geëiste on derzoek naar het optreden van de rechter lijke macht in Polen zullen vanmiddag besprekingen worden gevoerd tussen ver tegenwoordigers van Solidariteit en een regeringscommissie onder leiding van vi- ce-premier Jagielski. De twee mannen die vanmorgen na een week voorlopige hechtenis op vrije voeten werden gesteld, zijn Jan Narozniak en Pjotr Sepalo. De voorzitter van de Poolse (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Morgen neemt het kabinet een definitieve beslissing over de kwestie van de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Naar in Den Haag wordt vernomen zouden de ministers het gisteravond in principe eens zijn geworden over een voorstel de aftrekbaarheid te laten ophouden bij een grens van 540.000 gulden. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft al laten blijken deze grens veel te hoog te vinden. Het CDA vindt dat de grens op 400.000 gulden moet worden gesteld, terwijl de oppositiepartijen naar een grens van 300.000 gulden streven. De WD wil de aftrekbaar heid het liefst ongemoeid laten. Dit zei staatssecretaris Brokx gisteren in de Tweede Kamer bij de voortgezette behandeling van de begroting voor Volks huisvesting en Ruimtelijke ordening. De staatssecretaris reageerde daarmee op be zwaren van CDA en PvdA tegen de rege- ringsplannen om de huurquote het deel van zijn inkomen dat een huurder aan huur moet besteden voordat hij huursub sidie kan krijgen te verhogen met een kwart procent. Na de reactie van Brokx besloot de Tweede Kamer op verzoek van het CDA de stemmingen over de begroting te ver plaatsen naar 16 december. Het CDA wil zijn oordeel over de verhoging van de huurquote laten afhangen van het hele 1 loonmatigingspakket van het kabinet, dat in de tweede week van december in de Kamer aan de orde moet komen. In het begrotingsdebat gisteren bleek dat de bewindslieden van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, geen be hoefte hebben aan een noodplan voor volkshuisvesting, zoals de PvdA dinsdag presenteerde. Minister Beelaerts van Blokland zei dat er voorlopig geen enkele aanleiding is méér huizen te bouwen dan in de planning zijn opgenomen. Afhankelijk van het gevoerde loonmati- gingsbeleid zal worden bezien of er vol gend jaar extra geld kan worden vrijge maakt voor de bouw, met name voor de stimulering van de werkgelegenheid. Beelaerts kondigde verder aan dat hij met zijn collega van Financiën gaat overleg gen of de aftrekbaarheid van het onder houd van eigen woningen weer kan wor den ingevoerd. Het CDA had hierom ge vraagd. ROTTERDAM. Op de vierde dag van het Russell-tribunaal in Rotterdam heb ben twee Indianen een man en een vrouw uit Guatemala gemaskerd met doeken voor het gelaat een getuigenis afgelegd over de „moord” door militairen op 21 Quiche-Indianen en een aantal sym pathisanten in de Spaanse ambassade in Guatemala op 31 januari van dit jaar. Het bedekken van hun gezicht gebeurde uit angst voor herkenning en represailles bij terugkeer naar Guatemala. „Het bloedbad is geen incident, het is een voor beeld van hoe de Indiaan in Guatemala wordt vervolgd”, aldus het tweetal. Na die gebeurtenissen zou de onderdrukking in Guatemala alleen maar erger zijn ge worden. In de eerste helft van dit jaar zijn in Guatemala 2.500 mensen door leger en „doodseskaders” vermoord, aldus de ge tuigen voor het Russell-tribunaal. WASHINGTON (Reuter). Vijf Zuida- merikaanse landen, te weten Argentinië, Chili, Uruguay, Paraguay en Bolivia, heb ben gedreigd zich uit de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) terug te trek ken, als die organisatie rapport gaat uit brengen over schending van de mensen rechten, zo wordt in OAS-kringen ver nomen. De landen uitten het dreigement tijdens particuliere onderhandelingen over dat rapport, dat de Algemene Vergadering van de OAS wil uitbrengen. „Als de vijf uittreden, kan dat het einde van de OAS betekenen”, zei een woordvoerder van de organisatie. d (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM-AMSTERDAM. In het kader van de verscherping van de strijd tegen verdovende middelen willen B. en W. van Rotterdam in de algemene politie verordening een artikel laten opnemen waarin staat dat panden kunnen worden gesloten indien de eigenaar, gebruiker of beheerder, gebruik of handel van verdo vende middelen toestaat. In het voorstel van het college, waar over de gemeenteraad zich binnenkort uit zal spreken, zal ook het op overlastgeven de wijze aanbieden van drugs strafbaar worden gesteld. In Amsterdam tast de narcoticabrigade in het duister over de oorzaak van het toenemende aantal heroïnedoden in de hoofdstad. In de jaren 1978 en 1979 stier ven respectievelijk 18 en 19 mensen door heroïnegebruik. Vorige week viel het 42ste slachtoffer van dit jaar. Inspecteur Schregardes van de Amsterdamse politie kan nog geen duidelijke verklaring geven voor het aantal slachtoffers. Het Russische persbureau TASS gaf gisteren een verklaring uit waarin werd gezegd, dat in Polen „de strijd tegen anti socialistische krachten die de normalise ring van de toestand in dat land bemoeilij ken, moet worden versterkt.” De Russische autoriteiten hebben giste ren Vilnjoes, de hoofdstad van de Sovjet republiek Litouwen, gesloten voor buiten landers. Westerse correspondenten in Moskou die naar de stad wilden reizen, kregen te horen dat Vilnjoes „voorlopig” niet toegankelijk is. Litouwen, dat in 1940 bij de Sovjet-Unie werd ingeljjfd, grenst over ongeveer honderd kilometer aan Polen. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0.80 pese Gemeenschap moeten worden. Dat is het standpunt van CDA-Kamerlid Van lersel naar aanleiding van het gehar rewar ronde stelling die staatssecretaris Beijen eergisteren in Brussel heeft verde digd. Deze stemde tegen steun voor het staalconcern ten behoeve van vervroegde pensionering. Hij bleek niet op de hoogte van het verzoek dat het departement van Sociale Zaken aan Brussel had gericht. Van lersel: „Het gaat hier kennelijk om een incidentele elf miljoen gulden die los staat van de „Crise Manifeste”. Maar ik vermoed dat het kabinet vreest te moeten opdraaien voor de aanzienlijke kosten voor herstructurering. Hoogovens is een goed draaiend bedrijf in tegenstelling tot vele staalondememingen in andere lan den. Met andere woorden Nederland zal geld moeten opbrengen ten behoeve van bedrijven elders. De collega-ministers zul len wel met die elf miljoen willen instem men op voorwaarde dat de structurele maatregelen door ons land worden geac cepteerd”. Ook het Kmaerlid Van der Doef en bestuurder Henk Krul van de Indu striebond FNV zijn van mening dat ons land zijn steunaanvrage bij de EG moet handhaven. Inmiddels zijn hun vragen over het standpunt van Economische Za ken al beantwoord. Het departement het gisteren al weten die elf miljoen wel dege lijk te willen incasseren. Van der Doef was net als Van lersel en Krul verbijsterd over de onwetenheid van de staatssecre taris. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4