Diefstal van schilderijen in Santpoort I Steuncomité overlegt met deel Van Gelder-personeel Sprookjesachtig mooi ABN Bank t ABN Girospaar- Extra-rekening. WAVÓ r* Et 1 1 0K Vogelshow I Dierencarnaval op schoolmuur 1 «i* IB BÉ IH v «s Jr M .af ONDERHANDELINGSPOSITIE VOOR SIRE ’Kennis en ervaring.’ ’Know-how en expertise’. ’Wat bedoelt u?’ B ’Zeg dat dan meteen’. „RIJNLAND” TWISTPUNT 19 8 0 DONDERDAG 27 NOVEMBER IJMOND 5 4 GESLAAGDE BIJEENKOMST IN VELSEN-NOORD O Tel. 023- 24 12 66 Viditel 369. I Tegoed direct opneembaar. Opnamekosten 2%. Rente gedurende 1 maand na bijschrijving vrij van opnamekosten. Storten en opnemen via uw bank- of girorekening. WILDSEIZOEN 1980 Plateau St. Hubert F door 'Jeroen Smit Heeft u tips of berichten? Bel dan nummer: 02550- 15389 jfM. hW - Hiaat i Wan een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Vel sen behartigt de reiniging van het plaatselijke afvalwater zelf en neemt daarmee samen met Am sterdam een unieke positie in bin nen Noord-Holland. Jarenlange onderhandelingen gericht op overdracht aan het Hoogheem raadschap Rijnland van de plaat selijke zuiveringsinstallatie lever den tot nu toe niets op. De Velsen se onderhandelaars tonen zich hierbij nog steeds terughou dend. Een afgerond voorstel rege lend afstoting waaraan gekop peld een drastisch verhoogd ri oolrecht liep eind vorig jaar stuk op tegenstand in de betrokken raadscommissies. Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Onvergelijkbaar” liii (Van een onzer redacteuren) VELSEN. Het steuncomité Van Gelder heeft woensdagavond uitgebreid van gedachten gewisseld met werknemers van Van Gelder in Velsen. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in het vormingscen trum Alphons Ariëns in Velsen-Noord die vooral bedoeld was voor de echtgenotes van de werknemers. Het Comité wil in samenwerking met het Velsen-noordse buurthuis De Mei proberen binnen afzienbare tijd nieuwe activiteiten ten bate van het Van Gelder-personeel te ontplooi en. Tijdens de bijeenkomst bleek duidelijk dat Velsen zich grote zorgen maakt over het voortbestaan van de gehele Velsense vestiging. 0 WO Velsen talmt met overdracht eigen afvalwaterzuivering (ADVERTENTIE) 99 ADVERTENTIES) A 30 r )ENH- 8,75 beslissing langs de minnelijke weg die tot heden toe in die richting wordt gevolgd. stie ien de oog Ide lar- net ivi- op- liet 30 35 30 70 30 30 Met deze advertentie wil SIRL in samenwerking met dit blad het g getnuik vanKlare Taal bevorderen (Van onze IJmondredactie) SANTPOORT. In twee aan elkaar grenzende woonhuizen aan de Rijksweg Je zou zo denken dat Carla hier in IJmuiden voornamelijk stoere zeemanskoppen of fraaie havengezichten schetst. Het tegendeel is waar. Ze houdt het meest van ietwat sprookjesachti ge taferelen, vaak uitgevoerd in lichte pastelkleuren. Ze werkt uitsluitend met kleurpotloden en waterverf. Af en toe maakt Carla wel eens een portret voor een familielid of tekent ze iets over uit een tijdschrift. De meeste tekeningen echter ontspruiten gewoon aan haar fantasie En die tekeningen zijn sprookjesach tig mooi... Die zaak is al twintig jaar eigendom van de familie Beusen- berg. Vader staat m de keuken en moeder plus dochter Carla bedienen. Mocht er m de zaak toevallig niets te doen zijn, kruipt Cala met een schetsboek in een hoek en slaat aan het tekenen. "Ik vind tekenen verschrikkelijk leuk”, bekent de 25-jarige Carla. ’’Al op school heb ik erg veel tekeningen en schilderijtjes gemaakt. Ik denk dat ik het talent van mijn moeder heb geërfd. Die kan razend goed tekenen”. Zoals een IJmuidenaar betaamt, verschalk ik tussen de mid dag regelmatig een haring. Een van de etablissementen in het IJmuidense waar dat prima kan, is De Gouden Karper aan de Halkade. in Santpoort zijn dinsdagnacht inbraken gepleegd. 6 verschillende wildgerechten WIJNSUGGESTIE: 1972 Latricières Chambertin de DA zer- wil de iele dat de eek zes- be- oor iag van iele ian iren ette Iks- De be- ige- ieel aan ub- een ati- zol- ige- de iid. net eg- ler- 'or- ge- Het comité overweegt om ook in IJmui den activiteiten voor werknemers en hun gezinnen te organiseren omdat gebleken is dat de behoefte hieraan zeer groot is. Woensdag kwam opnieuw vast te staan dat velen het als buitengewoon nuttig er varen om met anderen over hun proble men te praten. Maandag komt het comité opnieuw bijeen om de woensdag vergaar de informatie nader te verwerken. Er be staat het voornemen om via het Perma nent Overlegorgaan waarin tal van ker ken uit de IJmond vertegenwoordigd zijn onderzoek te verrichten naar de toe komstmogelijkheden van Van Gelder. Dit onderzoek zou meer concrete gegevens boven water moeten brengen zodat het comité zich in het vervolg beter kan oriën teren. De bedoeling is om in ieder geval alle informatie die woensdag beschikbaar is gekomen aan de Van Gelder-werkne- mers die de avond bezochten toe te sturen. LINGERIE Winkelcentrum Cronjé 52 H’lem Tel. 252329 Woordvoerders van de fracties PvdA en CDA gaven dinsdag tijdens de slotzitting van de begrotingsbehandeling opnieuw blijk van beduchtheid voor de financiële gevolgen van zo’n ingrijpende stap. Eer dere bezwaren tegen een expliciet daarbij voorgestelde tariefsverhoging (van 18,68 naar 31,40 per kalenderjaar) kwamen in wat afgezwakte vorm weer bovendrijven in de begrotingsdiscussies. Uitgaande van volledige keuzevrijheid wil Velsen het overleg over al of niet overdracht in bre der kader plaatsen door ook deskundigen van provincie en rijk daarbij te be trekken. De Velsense zuiveringsinstallatie aan de Oude Pontweg die veertig /aar na ingebruikneming op tal van punten tekort schiet Nieuwbouw wordt hoe dan ook noodzakelijk geacht door de deelnemers aan het lopende overleg, dat op den duur zal moeten leiden tot overdracht aan Rijnland". van Beverwijk uitgenodigd. Zij beant woordden tal van vragen van de bezoe kers en probeerden enige duidelijkheid te scheppen in de wirwar van sociale voor zieningen. Voorzieningen waarvan, zo vreesden velen, een groot deel van het Van Gelder-personeel in steeds grotere mate gebruik zal moeten maken. Ruim 230 kleurrijke vogeltjes zijn de komende drie ddgen té bezichtigen in de verenigingszaal van het voormalige PEN-gebouw aan de Kanaalstraat in IJ muiden (Witte Tejater). Op die dagen houdt de IJmuidense Volière Vereniging Vogelvrienden Fauna Felisena haar jaarlijkse vogelshow. Vanavond om acht uur wordt de tentoonstelling officieel geopend. De openingstijden zijn: vrijdag van tien uur ’s ochtends tot acht uur ’s avonds, zaterdag van tien tot zes uur en zondag van tien tot drie uur. Een ieder die belangstelling heeft voor sier- vogeltjes is van harte welkom. loost voor slechts 35 procent gezuiverd afvalwater op het Noordzeekanaal en kan daarmee tot de grote vervuilers worden gerekend in het gebied IJmond. Het plaat selijk afvalwater wordt met het gevolgde mechanische systeem slechts ontdaan van zwevende deeltjes waarbij het bacteriele- ven ongemoeid wordt gelaten. Bij biologi sche zuivering gebeurt dat wel waarbij een zuiveringsgraad van 95 procent, de thans gehanteerde norm, wordt bereikt. Nieuwbouw is voor Velsen absoluut nood zakelijk voor een meer drastische reini ging van het afvalwater. Voortgaand overleg met ook technici van provincie en rijkswaterstaat moet Velsen inzicht ver schaffen in de financiële consequenties van nieuwbouw door de gemeente zelf of na overdracht van de verouderde appara tuur door „Rijnland”. „Rijnland” schuift nieuwbouw door Velsen als „praktisch ondenkbaar” voor zich uit. Een woordvoerder: „Velsen is zonder meer een zwarte vlek op de Noord- hollandse zuiveringskaart. Aan die situa tie dient via overdracht naar ons snel een eind te komen. Wij hopen op een spoedige Geschilderd is het allemaal door de heren W. van der Veer, leraar schilderen aan de Technische School in Velsen. Hij werd bij het werk geholpen door Edith Bakker, een leerlinge van hem, en me vrouw Heijkoop. Misschien ook iets voor andere scholen, om die sombere muren met een vrolijk tafereel op te sieren? (Wet AROB) ongedaan gemaakt. Dijkgraaf J. van Knobelsdorf van „Rijnland” sprak in een eerder stadium van de onderhandelingen met Velsen van twee beslist onvergelijkbare situaties waaraan dus door de gesprekspartner geen steun kon worden ontleend. Rijkswaterstaat stelt zich ten aanzien van het zuiveringsconflict Velsen-„Rijn- land” intussen strikt afzijdig op. In perio diek overleg met de provincie wordt aan gedrongen op een spoedige beslissing met als doel snelle vervanging van de ver ouderde installatie op Velsens grondge bied. Een woordvoerder: „Overdracht on der dwang kan alleen geschieden via een door Velsen aan te spannen AROB-proce- dure waarmee, naar bekend, jaren ge moeid zijn. „Rijnland” heeft om die reden alle belang bij een minnelijke oplossing”. Het rijk spiegelt zich met een eigen standpunt intussen aan het Cuykse voor beeld. „Velsen verkeert gezien het Cuykse gelijk in een volstrekt vrije onderhande lingspositie. De manier waarop Velsen tot op dit moment de eigen boontjes dopt is ons los daarvan echter een doorn in het oog”. Absolute keuzevrijheid blijkt in ver band met het bovenstaande op zichzelf al bel voor de betrokken partijen, riet noogheemraadschap van „Rijnland” behartigt vanuit de vestigingsplaats Lei den voor het zuidelijk deel van Noord- Holland de zuiveringstaak. In Noord-Hol land is Uitwaterende Sluizen in Edam hiervoor de tweede aangewezen instantie. Derde zuiveringsinstantie is voor Noord- Holland het Hoogheemraadschap Amstel/ Gooiland. De drie zuiveringsschappen creëerden om aan hun taak te voldoen een bijna sluitend net van zuiveringsinstallaties. Voor „Rijnland” is Velsen daarin een hin derlijk hiaat. De Velsense zuiveringsin stallatie, gelegen aan de Oude Pontweg, Vermoedelijk is men de huizen bin nengedrongen met behulp van valse sleutels. Uit een van de twee panden zijn een schilderij, een polstasje en enkele boeken gestolen. Uit het belendende per ceel is een reproduktie van een schilderij weggenomen. Woensdagmiddag is uit de jaszak van een 29-jarige IJmuidense tijdens het winkelen in een supermarkt aan het Zeewijkplein in IJmuiden een porte monnee gerold met 500 gulden. halen VOOR Gegarandeerd tot f 1(30,— per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Afvalwaterzuivering en meer algemeen kwaliteitsbewaking van het oppervlakte water is „Rijnland” door het provinciebe stuur als taak toegeschoven. Het hoog heemraadschap gebruikt dit als argument in het overleg met Velsen. De gemeente, die al in 1940 een eigen zuiveringsinstalla tie opzette, zou uit hoofde van Rjjnlands zuiveringsbevoegdheid eigenlijk geen vrije keus hebben. Van Velsense kant wordt dat heftig ontkend. Een juridisch steekspelletje in de provincie Noord-Bra- bant, waarbij de gemeente Cuyk in een identiek geschil aan het langste eind trok, kan daarbij als ondersteuning dienen. In Cuyk speelde nieuwbouw van een zuive ringsinstallatie waarmee eveneens van een gangbaar beheerssysteem (door de provincie Noord-Brabant) werd afgewe ken. Een daaraan gekoppelde subsidie- weigering door het rijk werd met succes via een juridische procedure via de Kroon De beeltenis is ontworpen door een lerares van de eerste klas. Het stelt een soort van dierencarnaval voor. Ieder beest draagt een groot bord met een cijfer erop. De schildering is namelijk ook bedoeld als een spel: de kinderen moeten met een bal de cijfers zien te raken Sinds een dag of wat ziet de Bernard Alfrinkschool in Santpoort-Noord er een stuk kleuriger uit. Op een van de muren van het schoolgebouw is een vrolijk troepje dieren geschilderd. Het idee voor de muurschildering komt van de oudervereniging van de school. „We vonden het schoolplein zo grijs en grauw”, legt mevrouw H. Heij koop uit, de secretaresse van de ouder- club. ”Een paar maanden terug hebben we op het plein al een hinkelbaan ge bouwd, ook om de boel wat op te fleuren. We bleven echter zitten met die grauwe muren rondom het schoolplein. Totdat iemand op het idee kwam om een muur schildering te maken” Het steuncomité Van Gelder is sinds een paar maanden in de IJmond actief en probeert zo veel mogelijk werkgelegen heid bij de papierfabriek te behouden. Voor de avond in Velsen-Noord waren medewerkers van het Gewestelijk Ar beidsbureau IJmond, de bedrijfsvereni ging en de gemeentelijke sociale dienst "Er gebeuren hier dingen in debuurtl

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5