Schiphol zet faillissementen Amsterdam-Zuid niet blij met wereldhandelscentrum Reinigen rioolwater wordt steeds duurder campagne in Engeland voort Waterwinning binnen enkele decennia prooi verzilting (Van onze IJmond-redactie) Te veel werk gaat naar het buitenland toe" II llill 1'11 H GS op vragen PSP: Aantasting zal niet snel gaan 19 8 0 DONDERDAG 27 NOVEMBER Heffingen zullen blijven stijgen WERKGROEP NA STUDIE OVER KLEILAAG IJMUIDEN: BUURT VREEST PARKEER- EN VERKEERS-CHAOS r k PROVINCIE 9 I I iedereen leest de krant altijd ■Mi IJMUIDEN. De verzilting van het grondwater nabij de vaargeul in IJmuiden zet zich vooralsnog voort al gebeurt dit in een langzaam tempo. Uit een rapport van de werkgroep „Vaargeul IJmuiden” die de geohydrologische aspecten van een mogelijke verdieping van de geul onderzocht heeft, blijkt dat de waterwinning van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden nog geen gevaar loopt. Wel zijn er in de toekomst beschermende maatregelen noodzakelijk om verdere verzilting tegen te gaan. K. 8 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland is gisteren akkoord gegaan met een forse verhoging van de veront reinigingsheffing. Gezinnen in het gebied van Rijnland gaan in 1981 ruim 133 gulden per jaar betalen, terwijl de heffing voor alleenwonenden is bepaald op bijna 45 gulden, een verhoging van 24 percent. Ook in de toekomst moet rekening worden gehouden met een verdere stijging van de heffing. Rijnland verwacht in 1982 een verhoging met nog eens 14 percent. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Nederlandse bedrij ven in de licht-metaalsector zouden beter moeten letten op de kansen die Fokker te bieden heeft. Veel werk wordt nu nog door de vliegtuigbou wer over de grenzen uitbesteed om dat vaderlandse ondernemingen het laten afweten. Het gaat daarbij om opdrachten die Fokker zelf wel zou kunen uitvoeren indien het bedrijf de capaciteit daartoe bezat. Zeker zo’n drie- tot vierduizend uren per week zijn gemoeid met deze uitbestedin gen. De 1 eer M. Somers, voorzitter van de centrale ondernemingsraad bij Fokker, heeft dit woensdag ge zegd tijdens een hoorzitting van de Tweede-Kamercommissie voor eco nomische zaken. Mi •■tv r De produktiehal van de F 28 bij Fokker handenvol (Van een onzer verslaggevers) ■M Fokker zoekt bedrijven om werk uit te besteden De toename van de verontreinigingshef fing is voornamelijk een gevolg van de toenemende activiteiten op het terrein van de beheersing van de kwaliteit van het water. Binnenkort wordt in Zwaanshoek een nieuwe zuiveringsinstallatie in ge bruik genomen, waarmee in totaal een bedrag van 80 miljoen gemoeid is. Deze investering bepaalt voor het grootste deel de verhoging van de reinigingsheffing. De stijging in 1981 kon nog worden beperkt door voor een bedrag van 2,7 miljoen gulden over in het verleden ge vormde reserves te beschikken. Het tarief gaat nu met 24 percent omhoog in plaats van de anders noodzakelijke 29 percent. Het bestuur van Rijnland gaat ervan uit meter hoog) en twee kantoortorens van zestien bouwla gen (65 meter hoog). De boze Amsterdammers brachten verder naaf voren, dat het gebouw dubbel zo groot wordt, dan eigenlijk zou hoeven. Om de peperdure erfpacht te kunnen betalen moet men het grondoppervlak zo goed mogelijk benut ten. Dat wil zeggen: het gebouw moet de hoogte in. De helft van de ruimte zou dan nog worden verhuurd als gewone kantoorruimte, zonder relatie met het wereld handelscentrum. Men vond het wereldhandelscentrum beslist niet passen in de buurt en men vroeg zich af waarom het gebouw niet wordt neergezet in het kanto- rengebied rondom het (toekomstige) station Sloterdijk. In die grootschalige omgeving past het bouwwerk veel beter. Van de zijde van de gemeente Amsterdam werd aange voerd, dat het terrein bij station Sloterdijk pas over een jaar of vijftien behoorlijk kon zijn ontwikkeld en een goede verbinding zou hebben met Schiphol. In Amster- dam-Zuid evenwel is er nu al een goede treinverbinding met de luchthaven en men zou er over vijf jaar kunnen „draaien”. De vertegenwoordigers van de gemeente Am sterdam benadrukten het belang van het centrum voor de werkgelegenheid. Ook als compensatie voor het ver lies van werkgelegenheid. De gemeente moest de beperk te mogelijkheden, om de economische ontwikkelingen te stimuleren, optimaal benutten. Een wereldhandelscen- scholen met de paplepel ingegoten. Maar zeg dat niet tegen de leraren want dan is het ruzie. Gevolg van het tegenvallende sollicitatiegesprek is dan dat die mensen werkloos rondlopen”, aldus Somers. Hij en collega’s uit de ondernemings raad prezen de houding van de Raad van Bestuur waar het gaat om medezeggen schap. „Fokker doet bepaald meer dan trum bood een opstapmogelijkheid voor nieuwe interna tionaal georiënteerde bedrijven. Woordvoerders van de initiatiefnemers tot het wereld handelscentrum en van de Kamer van Koophandel van Amsterdam legden uit, dat er grote haast geboden was met de verwezenlijking er van. Amsterdam is vanouds een belangrijk centrum van de handel en het financieel verkeer. De concurrentie van andere handelssteden op de wereld is echter moordend. Overal verrijzen handels- centra. Wilde Amsterdam de al rijdende trein niet missen, dan moest men heel snel zijn, en nu er op springen. Men betoogde, dat niets de bouw meer in de weg stond, nu de formele grond, waarop de schorsing van de bouwvergun ning en de verklaring van geen bezwaar berustte, was weggevallen: het ontwerp-bestemmingsplan, dat destijds nog ontbrak, is er nu wel. Gedeputeerde Van der Knoop liet doorschemeren, dat hij zelf niet zo gecharmeerd was van het idee van een gigantisch kantoorcomplex in de componistenwijk. Hij wees er echter op, dat hij formeel slechts te beoordelen had of Amsterdam correct en in overeenstemming met de wet had gehandeld. Inhoudelijk mocht hij zich niet bemoeien met het beleid van de plaatselijke democratie. Hij zegde echter toe, dat de adviseurs van GS alle naar voren gebrachte standpunten bij hun advies in acht zouden nemen. louter datgene wat de wet voorschrijft. Meestal worden wij zeer ruim en tijdig geïnformeerd. Ook de twee mensen die op onze voordracht in de Raad van Commis sarissen zitten vervullen hun taak naar onze mening zeer goed”. Somers haalde nog wel uit naar de bedrijfsleiding ten tijde van de samenwerking met het Duitse VFW-concern. „Wij zijn blij met die dé- Bij beschikking van de rechtbank op 18 november 1980 is Mr. A. H. Kist als cura tor vervangen in het faillissement van: Hendrikus Anthonius Koper in Bloemen- daal, Kennemerweg 15, uitgesproken 23 september 1980, door mr. A. E. Houtman, advocate en procureur in Haarlem. Op 25 november is wegens gebrek aan baten opgeheven het faillissement van: Johannes Christiaan Wijnberg te Zand- voort, Boulevard Barnaart 12, uitgespro ken 7 maart 1978, curator mr. W. M. U. van der Blom te Haarlem. Fokkers voorzitter van de raad van be stuur, Frans Swarttouw, kondigde dit aan tegenover de vaste Tweede-Kamercom- missie van economische zaken. Swart touw deelde mee dat de fabriek in Hooge- veen moet uitgroeien tot een zelfstandig producerende eenheid binnen het Fokker- concern. A. W. J. Castelijns, advocaat en procureur in Alkmaar. In deze faillissementen is mr. M. A. J. Tabingh Suermondt-Oostvogel tot rech- ter-commissaris benoemd. In deze faillissementen is mr. E. A. M. Hüffer tot rechter-commissaris benoemd. t t fusionering die heeft plaatsgevonden. We hebben jaren moeten vechten tegen min of meer een bankroet. We zaten in de loopgraven om het Duitse debacle van ons af te houden. Fokker moest terugkomen vanaf nul en de luchtvaartmaatschappij en zaten op Schiphol aan te kijken tegen een bouwer die bijna failliet was”. H. Brokke in Heemstede, Zandvoortse- laan 93, curator mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, advocaat en procureur in Haarlem; R. E. Romkes in IJmuiden, Ori- onweg 166, curatrice mr. E. J. M. van Diepen-Salet, advocate en procureur in IJmuiden. Dat geldt ook voor de Fokkerbedrijven op Woensdrecht en Ypenburg. Swarttouw noemde deze twee met nadruk tegen de achtergrond van een mogelijke sluiting van Ypenburg. „Indien hetzij Woens drecht, hetzij Ypenburg wordt gesloten, moet Fokker daar ook verdwijnen, want we kunnen daar niet zonder vliegvelden”, aldus Swarttouw. Voor de Fokker-fabrie- ken in Dordrecht en Papendrecht is dat geen punt. Maar ook die fabrieken zullen moeten uitgroeien tot zelfstandige produktie-een- heden, aangezien er in en uit de omgeving van Amsterdam vrijwel geen werknemers meer aangetrokken kunnen worden, al dus Swarttouw, uitgebreide wervings campagnes ten spijt. Op Schiphol ver schaft Fokker thans werk aan circa 5000 mensen. deerd op mogelijkheden om de nog intact zijnde waterbronnen afdoende tegen verzilting te beschermen. Het onderzoek leerde onder meer dat de waterlagen op sommi ge plaatsen zonder onderbreking in elkaar overgaan, terwijl er elders wel degelijk sprake is van een scheiding door middel van een kleilaag. Daar waar als gevolg van vroegere doorgravingen grote diepten ontstonden, heeft zich slibachtig materiaal afgezet dat derhalve voor een opvulling zorgt. Al in 1870 bij de aanleg van het Noordzeekanaal ontstond voor het eerst op grote schaal een verstoring van het waterevenwciht. De aanleg van diverse havens heeft dit proces alleen maar versneld. Gebleken is dat de grondwaterstroom zich inde richting van de winplaats van het Staatsvissershavenbedrijf verplaatst hetgeen een ernstig verziltingsrisico oplevert. Deze beweging is geenszins tot stand gebracht. Een gebied van 6,5 vierkante kilometer rond het havengebied is in aanzienlijke mate verzilt. De grens van dit gebied ligt op zo’n 400 meter van de winmiddelen van het Staatsvissershavenbedrijf aan de J. P. Coenstraat in IJmuiden. „De geconstateerde omvang van de verzilting is niet gering en reeds een grove berekening doet verwachten dat ook zonder de aanleg van de vaargeul de nu nog zoete waterwinning aan de J. P. Coenstraat zeker binnen enkele decennia verzilt zal raken” zo valt in het rapport van de werkgroep te lezen. Een deel van de winmiddelen kan desondanks zij het met een lagere capaciteit blijven bestaan. Het tegengaan van verdere verzilting is mogelijk met behuljp van een vrij gecompliceerde technische ingreep die grondwater met een ongewenste kwaliteit tegenhoudt. De effectiviteit van dit systeem is volgens de werkgroep over het algemeen buitenge woon hoog, de jaarlijkse kosten zullen hooguit enkele tonnen bedragen. Het aanbrengen van een afdichtend kleisupstantie is technisch moeilijk realiseerbaar en bovendien kostbaar. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land moeten opnieuw beoordelen of het gemeentebe stuur van Amsterdam terecht in afwijking van het bestemmingsplan een vergunning wil verlenen voor de bouw van het wereldhandelscentrum aan de Strawins- kylaan in de hoofdstad. Het college had daarvoor eerder al toestemming gegeven, maar deze beslissing is van de zomer geschorst door de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Woensdag kwam een groot aantal bewoners van Amsterdam-Zuid in een hoorzitting aan GS vertellen, waarom zij ernstige be zwaren hebben tegen het gebouw. De verzilting van het grondwater is het gevolg van de doorbo ring van een beschermende kleilaag die zout en zoet water lange tijd uit elkaar gehouden heeft. Het ontrekken van grondwater ten behoeve van de waterwinning door middel van zeer diepe putten heeft ertoe bijgedragen dat de grens van de verzilting aanzienlijk in noordelijke richting is opgeschoven. De kleilaag is op diverse plaatsen doorboord waardoor zout en zoet water met elkaar in aanraking kwamen. Gedeputeerde Staten achtten het van belang om na te laten gaan of het verdiepen van de bestaande vaargeul zou leiden tot een verdere verzilting. Uit een interim-verslag van de werkgroep (mei dit jaar) bleek al dat het grondwater dermate aangetast is dat nieuwe doorsnijdingen van de kleilaag in eerste instantie niet tot een opzienbarende verslechtering zullen leiden. De werk groep heeft vervolgens de stromingspatronen van het water in de ondergrond van het IJmond-gebied nader bekeken en ook gestu- Volgens Somers miste de raad van be stuur destijds een lange-termijnvisie. Een situatie die zich eerder heeft voorgedaan in het begin van de jaren ’70. Toen was het Starfighter-project ten einde en was er geen nieuw program om aan te werken. Bij Fokker wordt vurig gehoopt op de vervolgorder voor de F-16-jager, die nu bij het bedrijf wordt geassembleerd en gedeeltelijk geproduceerd. Dat zou met zich meebrengen dat dit militaire toestel ook in de jaren na 1984 voor werk zorgt. Begin december komt staatssecretaris Van Eekelen van defensie met een zogehe ten situatierapport. Het is de bedoeling de Kamer een voorstel te presenteren om alvast 22 toestellen te bestellen van de meer dan honderd die nog op het verlang lijstje staan. Een opmerkelijke versnelling van het verziltingsproces is volgens GS niet te verwachten. Dat neemt niet weg dat de waterwinmaatschappijen van het Staatsvissershavenbedrijf en de gemeente Velsen wel rekening zullen moet houden met de noodzaak maat regelen te treffen. Deze zijn nodig om de bestaande levering van water ook in de nabije toekomst te kunnen ga randeren. Aard en omvang van de te nemen maatregelen kunnen volgens GS pas bepaald worden als er over de verziltingsproblemen meer gegevens beschikbaar zijn. Het hiernaast be schreven rapport heeft deze inmid dels boven water gebracht. deerden van hts en mts denken met een wit boordje om een hoog salaris bij Fok ker te kunnen gaan verdienen. Dat blijkt bij sollicitaties maar al te vaak. „Jonge mensen zullen zich echter in de praktijk moeten bewijzen, ze zullen ervaring moe ten opdoen. De praktijk is dikwijls hard voor hen. Ik wil het die jongelui niet zozeer verwijten want het wordt ze op de dat de heffing in de komende jaren verder omhoog moet, in 1982 waarschijnlijk met een kleine 15 percent. Dit houdt verband met de voltooiing van de installatie in Zwaanshoek, vernieuwing van de zuive ring in Leiden-noord en een verdere stij ging van de energiekosten. In 1981 denkt Rijnland 58 miljoen gul den te investeren. Inmiddels zijn de voor bereidingen gestart voor enkele andere projecten: zuiveringsinstallaties in Aals meer, Zwanenburg/Halfweg, Nieuwe We tering en Reeuwijk. Daarnaast staan ook verbetering en uitbreiding van bestaande installaties en de aanleg van transportlei dingen voor afvalwater op het pro gramma. Op 25 november 1980 is het faillisse ment uitgesproken van: Gerrit Johnny van Egmond in IJmuiden, gemeente Vel sen, Gerard Doustraat 47, h.o.d.n. Voeg en Gevelrestauratiebedrjjf „Van Eg mond”. Curatrice mr. S. B. Rip, advocate en procureur Velsen-Zuid; Robert Assen berg, laatst gewoond hebbende te Hoofd dorp, Kruisweg 659, thans zonder beken de woon- of verblijfplaats, curator mr. R. E. Gerritsen, advocaat en procureur in Aalsmeer; Schelte Hamersma te Velsen, Watervlietstraat 48, h.o.d.n. Barnell te Alkmaar. Muiderwaard 159, curator mr. (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. Vooruitlopend op de publikatie van het rapport van de werkgroep „Vaargeul IJmuiden” hebben Gedeputeerde Staten geant woord op vragen van het PSP-Staten- lid Korzelius dat wilde weten wat de gevolgen van het doorsnijden van de kleilaag zijn. Volgens GS hebben de laatste doorsnijdingen ten behoeve van de waterwinning mede bijgedra gen aan de verzilting die echter al in een eerder stadium aanwezig was. De buurtbewoners verzochten GS met klem niet mee te werken aan de totstandkoming van het wereldhandels centrum. Men vreest dat het gebouw de leefbaarheid van de buurt zal aantasten en ernstige overlast zal bezorgen. De activiteiten in het gebouw zullen veel autoverkeer aantrekken, waardoor een verkeerschaos zal ontstaan. Ook zal overlast ontstaan door geparkeerde auto’s on danks de geplande parkeerkelder voor 1200 auto’s. De buurtbewoners zijn bang, dat zij zelf hun auto niet meer kwijt kunnen in de buurt van hun woning. Ernstige bedenkingen heeft men ook tegen de massaliteit van het gebouw: twee kantoortorens van twaalf verdiepingen (48 Somers voegde eraan toe zeker een be drijf te kennen dat het loodje dreigt te leggen terwijl men daarin staat is onder delen voor Fokker te maken. „Het gaat om Technovum, een onderneming in Et- ten-Leur die vroeger metalen ramen en dat soort produkten maakte. Onderdelen die wij nodig hebben zouden daar best gemaakt kunnen worden”. Somers voeg de eraan toe dat de onderneming is geves tigd in een gebied waar toch al sprake is van een behoorlijk arbeidsoverschot. Technovum heeft een personeelsbestand van ongeveer zeventig man. „Natuurlijk is het maken van produkten voor de vlieg tuigindustrie wel iets anders dan een me talen raam. Maar als kennis en kunde het peil daar opschroeven zou die onderne ming opdrachten van Fokker kunnen ver werken”. De voorzitter van de COR stelde dat de Nederlandse bedrijven al dan niet in sa menwerking met Economische Zaken meer bij Fokker zouden moeten aanklop pen. Naast de zogeheten capaciteitsuitbe- stedingen verdwijnt er ook werk over de grenzen omdat in ons land de tec nisc e produktiemogelijkheid niet (voldoende) aanwezig is. Tegenover de Kamercommis sie liet de COR wel als klacht horen dat Nederlandse instellingen opdrachten voor Fokker over de grenzen plaatsen terwijl dat niet nodig is. „De Rijksluchtvaart dienst en de Rijksluchtvaartschool heb ben toestellen in het buitenland in onder houd, ook Schiphol en de KLM vragen elders om zaken die wij zouden kunnen verzorgen. Daarbij gaat het niet eens zo zeer om de omvang van die opdrachten als wel om het psychologisch effect dat Fokker wordt gepasseerd.” Fokker heeft momenteel werk, aldus Somers, en het bedrijf laat niets na om personeel aan te trekken, eventueel op te leiden en te behouden. Het moest hem van het hart dat veel afgestu- Fokker wil overigens de werkgelegen heid in zijn Hoogeveense bedrijf uitbrei den van 200 man op het ogenblik tot 750 1000 over enkele jaren. In de Hoogeveense fabriek moeten carbonfibers worden ver vaardigd, een zeer licht materiaal waar mee Fokker bij de produktie van de F-16 heeft kennis gemaakt, maar die een tech niek omvat die Fokker op dit moment nog niet beheerst. I De N.V. Luchthaven Schiphol gaat door met het voeren van promotiecampagnes in Engeland. Vandaag (26 november) wordt in Londen het startsein gegeven voor een nieuwe reeks campagnes die in de komende weken in Londen zelf en in Bristol en Cardiff (Wales) worden ge houden. Doel van deze campagnes is, de luchtrei zigers in Engeland te wijzen op de moge lijkheden en voordelen om via Schiphol te reizen. Schiphol heeft rechtstreekse ver bindingen met 15 (in de zomer: 17) lucht havens in Engeland, exclusief de beide Londense luchthavens Heathrow en Gat wick. Van deze 15 luchthavens hebben er zes, waaronder Bristol en Cardiff, geen verbinding met Heathrow of Gatwick. De luchthaven heeft al eerder promotiecam pagnes gehpuden in Engeland: in 1978 (Londen), 1979 (Leeds/Bradford) en eer der dit jaar (Midlands). In Londen gebeur de dat onder het motto „SchipholLon don’s third airport?” en in de andere ste den en gebieden onder het motto „Save time and temper. Use Amsterdam Airport Schiphol”. Voor de nieuwe campagne in Londen is, uitgaande van een bekend Engels kinder spel (Hop, skip and jump), een nieuwe slagzin bedacht: „Hop, Schiphol and jump”. Deze slagzin zal een aantal weken lang op honderd, in het centrum van Lon den rijdende dubbeldeksbussen te zien zijn. Daarnaast zullen enkele tientallen meisjes op drukke punten van de stad informatiemateriaal over Schiphol uitde len. Voor de campagnes in Bristol en Cardiff die begin december van start gaan, is onder meer een beroep gedaan op de medewerking van St. Nicolaas, die zich nu eens niet op een paard, maar per vliegtuig zal verplaatsen. Om de voorde len om via Schiphol te vliegen onder de aandacht van de luchtreizigers in Bristol en Cardiff te brengen, wordt er verder geadverteerd in kranten en op lokale radiostations. Daarnaast zijn er bijeen komsten voor potentiële zakenreizigers en mensen uit de reiswereld. De N.V. Luchthaven Schiphol heeft be sloten om door te gaan met het voeren van promotiecampagnes in Engeland vanwe ge de toename van het passagiersverkeer tussen de regionale Engelse luchthavens en Schiphol. Dat verkeer nam in 1979 met 12,0 percent toe, terwijl het verkeer van en naar Heathrow en Gatwick in datzelfde jaar met 3,6 percent daalde. Naar Bristol en Cardiff worden momenteel door de Engelse luchtvaarmaatschappij Dan Air wekelijks acht retourvluchten uitgevoerd. Sinds de herinvoering van deze vluchten in 1974 is het aantal passagiers op deze route sterk gestegen: van 2.226 voor Bris tol en 4.622 voor Cardiff in het eerste volle jaar na de herinvoering (1975) tot respec tievelijk 12.421 en 13.385 in 1979.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9