Japan vindt EG Veel stress onder personeelschefs Groter aandeel doe-het-zelvers op bouwmarkt FNV wil contracten voor werkgelegenheid NB DeNMBbiedtueenbijzonderveilige beleggingsvorm. „hard” „KRANTENBEDRIJVEN IN DE VERLIEZEN’’ Fors verlies Akzo in derde kwartaal onevenwichtig Conclusie Nijmeegs onderzoek: Praktijken koppelbazen tegengaan Export ging niet verder achteruit door beleid EG” Landbouwmarkt De NMB denkt met u mee. ECONOMIE VRIJDAG 28 NOVEMBER 21 1980 I De NMB Kapitaalmarkt- Renterekening U maakt een hoog rendement en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. De rente is gegarandeerd een half pro cent hoger dan de gemiddelde rente op pen aantal aflosbare Staatsleningen. De rentevergoeding wordt maandelijks aangepast. Er zijn geen kosten aan verbonden. De rente komt jaarlijks beschikbaar. U loopt geen koersrisico’s over de be legde bedragen. Ter volledigheid nog even dit. Elk be drag dat u op de rekening stort, heeft vanaf de dag van storting een looptij d van 5 jaar. Maar u kunt eerder over uw geld beschik ken. In zo’n geval brengen wij u een gelei delijk afnemende retourrente in rekening. Wij kunnen ons levendig voorstellen dat u meer informatie wilt over deze bij zonder veilige beleggingsvorm. Kom eens langs bij één van de meer dan 470 NMB kantoren of vraag meer informatie aan met onderstaande coupon. Doen! I I I I I I I I I I I I I r ^ls u denkt over beleggen, dan vraagt u zich misschien af hoe het 21 met de koersrisico’s zit.Logisch.Door het koersverloop kunnen grote of kleine schommelingen, zowel positief als negatief, ontstaan. Indien u verzekerd wilt zijn van een goed rendement zonder deze fluctuaties dan heeft de NMB een prima alternatief. Postcoder Plaats-- In een envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB, Afdeling KMR/Retailbanking, Ant woordnummer 131,1000 PA Amsterdam. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Meer STER-reclame kan voor de be drijfstak van de dagbladen rampzalige gevolgen hebben; als alle bedrijven en instellin gen de etherreclame zouden krijgen waarom zij hebben ge vraagd, raakt eenderde van de Nederlandse krantenbedrij- ven in de verliezen. Dat zijn er dan 14, drie meer dan momen teel. Informatie-COUpOH. Ik wil graag meer weten over de NMB Kapitaalmarkt-Rente rekening. Stuurt u mij meer informatie. Naam:Straat:- I I I I I I I I I I I 1 NDP: meer STER (Van onze redactie economie) voor kranten ramp 89,00 ie im, (ADVERTENTIE) Rente voor de maand december. 10,43 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het landbouwstructuur- beleid in de EG heeft, in plaats van een beter afstemmen van de produktie op de vraag te bevorderen, de onevenwichtig heid van de landbouwmarkten nog ver sterkt. Prof. Dr. J. de Hoogh, hoogleraar economie aan de landbouwhogeschool te Wageningen, zei dit gisteren tijdens het symposium, waarmee het Landbouw-Eco- nomisch Instituut (LEI) in Den Haag zijn veertigjarig jubileum vierde. De spanning tussen beide soorten beleid is naar zijn mening mede veroorzaakt doordat het structuurbeleid nog overwe gend een zaak van de lid-staten zelf is, terwijl de gemeenschap als zodanig ver antwoordelijk is voor het markt- en prijs beleid. Een lid-staat draagt slechts een deel van de lasten die vergroting van zijn nationale produktie oproept, zodat de zo gewenste terugkoppeling van de markt naar het structuurbeleid grotendeels ach terwege blijft, aldus De Hoogh. 6,95 t55,00 166,00 Professor Sikkel is van mening dat de bouwkosten de pan zijn uitgestegen. In 1968 bedroeg hët uurloon in de bouw nog acht gulden, in 1979 rond de 35 gulden. Volgens hem bestaat er bij alle partijen in het bouwproces een onvoldoende kosten- besef. De Eindhovense hoogleraar conclu deerde dat de bouwnijverheid steeds die per in de put raakt. ENSCHEDE (ANP). Professor ir L. P. Sikkel, hoogleraar bouwkunde aan de Technische Hogeschool Eindhoven, heeft in een lezing in Enschede de verwachting uitgesproken dat de doe-het-zelvers in 1990 tien procent van de totale bouw markt voor hun rekening zullen nemen. In geld uitgedrukt betekent dit, dat deze sec tor in tien jaar tijd zal groeien van 1,5 naar 3 miljard gulden. De meesten hebben een opleiding op HBO of hoger niveau. Van een specifieke vak opleiding is nauwelijks sprake, de meeste personeelschefs zijn via een omweg in deze baan terechtgekomen. Veertig pro cent van de ondervraagden zegt wel van wege spanningen een of meerdere weken van het werk te zijn weggebleven, aldus het rapport. Vast staat dat de STER in de reclame markt een geduchte concurrent is van de dagbladen. Onderzoek heeft uitgewezen Volgens districtsbestuurder Berkhout moeten de werkgelegenheidsovereenkom- sten ook leiden tot het opheffen van de aanzienlijke tekorten aan geschoold per soneel, die ondanks een verlies van 30.000 arbeidsplaatsen in de metaalsector de af gelopen vijf jaar bestaan. De metaalbedrijven in het Rijnmondge bied blijken steeds minder arbeidskrach ten te kunnen aantrekken, omdat de vak- Volgens de industriebond, die dit plan heeft ontvouwd in de nota „Het onder- (aan)nemingsklimaat”, reigt de industrie in het Rijnmondgebied door koppelbazen praktijken en smeergeldenaffaires te ver loederen met als gevolg een totale ineen storting van de industriële sector. dat etherreclame voor ongeveer 55 pro cent ten koste gaat van de dagbladen. „Van elke STER-gulden is 55 cent kran- tengeld”, aldus de NDP. lui hun diensten liever aanbieden aan beter betalende koppelbazen, aldus Berk hout. Volgens de industriebond FNV zitten de problemen niet bij de onderaannemers zelf maar juist bij de bedrijven die van koppelbazen gebruik maken. Bij veel on dernemingen, aldus de nota, ontbreekt een beleid dat gericht is op het voortbe staan van het bedrijf met behoud van de arbeidsplaatsen. „Bij veel directies heerst een malaisestemming. Bijna niemand zit het meer zitten”, aldus Berkhout. Volgens hem zijn de mogelijkheden aanwezig om Een belangrijke ondersteuning van de veelvormigheid van de dagbladen in Ne derland kan volgens de krantenuitgevers uitgaan van een betere PTT-dienstverle- ning bij de krantenbezorging per post. Zij vragen de Tweede-Kamerleden hun in vloed te gebruiken voor de totstandko ming van een zo goed mogelijk dienstbe toon. sten die de Industriebond FNV wil afslui ten met de ondernemingen moeten naar het oordeel van de bond een capaciteits planning en het aantal noodzakelijke werknemers worden vastgesteld. Indien uit dat overleg blijkt dat er niet te vervul len vacatures zijn, moeten er afspraken worden gemaakt hoe in die vacatures tij delijk kan worden voorzien en door wie. 0> in (D ROTTERDAM (ANP). De Indu striebond FNV in Rotterdam wil met werkgevers in het Rijnmondgebied werkgelegenheidsovereenkomsten afsluiten, die onder andere tot doel hebben het probleem van de malafi de koppelbazen uit te roeien. t ivel ed. rd: 2,00 0,00 7,30 0,20 2,40 2,60 3,20 2,70 6,00 0,00 6,50 0,50 6,00 4,70 6,50 0,00 8,00 0,00 3,00 8,00 4,50 Zijn prognose voor de totale bouw markt luidde dat het bouwvolume in 1990 evengroot zal zijn als in 1975. Bouwbedrij ven zullen meer gaan uitbesteden aan onderaannemers, hun aandeel in onder houd en afbouw zal teruglopen. 1.20 5,50 7,30 5.00 5,50 1,60 7,30 8.90 0,90 4,80 1,30 5,30 1,60 0,10 6,50 8,10 1,20 8,60 0,70 2,20 2,50 9,70 0,90 3,80 6,40 Dit blijkt uit een rapport dat is opge steld door de Nijmeegse psychologen drs. W. van Beers en drs. A. van Bastelaer, beide van de „stress research group” van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. De onderzoekers hebben 300 van de 15.000 personeelsfunctionarissen onder vraagd naar hun ervaringen met het per soneelswerk. Uit het algemene beeld blijkt dat de functie als vrij tot zeer moei lijk wordt beoordeeld. Het merendeel van de ondervraagden is wel tevreden met hun werk. Gaat het goed, dan geeft de baan veel persoonlijke bevrediging, gaat het slecht, dan wordt de zelfwaardering snel aangetast, aldus het rapport. De bezorgdheid over het eigen functio neren is groot. Er is ook veel sprake van een soort eenzaamheid op het werk door een gebrek aan sociale steun. Opvallend is dat de werknemers hun personeelschef vaak zien als een vertegenwoordiger van het management in het bedrijf, terwijl hij dat zelf veelal niet zo ziet. De meest tijdro vende activiteiten zijn: personeelswer- ving, functie-indeling, overplaatsing en personeelszorg. Slechts vier procent van de 15.00 perso neelsfunctionarissen is vrouw. Hun man lijke collega’s zijn gemiddeld 41 jaar oud. Deze waarschuwende woorden heeft de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), de or ganisatie van dagbladuitgevers, gericht aan de Tweede-Kamercommissie voor CRM, die op 8 december een speciale vergadering wijdt aan het mediabeleid. 9,00 4,90 0,00 6,30 1,70 5,50 9,00 4,00 8,70 8.40 9,00 8,00 8,00 9.50 3,20 2,10 5,30 7,00f 3,50 5,00 1,00 3,00 5,00 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK TOKIO. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de houding van de EG in het geschil met Japan over de buitensporige toeneming van de Japanse export naar de Euromarkt „hard” genoemd. De verklaring die de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Eg-landen over het Japanse beleid ten aanzien van de export naar de EG hebben gepubliceerd „weerspiegelt een harde atmosfeer”, al dus de Japanse woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat Japan zal blij ven proberen meer begrip bij de EG te wekken voor zijn exportbeleid. Het wordt van betekenis geacht dat de ministerraad van de Eg de Europese commissie, „dage lijks bestuur” van de EG heeft opgedra gen de dialoog met Japan op gang te houden. Naar in regeringskringen in To kio werd vernomen is ook het Japanse ministerie van Internationale Handel en Industrie gealarmeerd over de dreigende taal die dinsdag in de Europese minister raad is gebezigd. Nu in omroepkringen en in de politiek telkens „ongenuanceerd” op uitbreiding van de STER-reclame wordt aangedron gen, vreest de NDP voor het gevaar van een blijvende verschuiving in het bestaan de evenwicht tussen omroep- en dagblad reclame. Onbeperkte STER-reclame bete kent voor de kranten een financiële ader lating van 100 miljoen gulden, wat neer komt op 10 procent van hun advertentie omzet. Gezien de huidige terugval in de advertentie-omzet zal een aantal kranten zeker verdwijnen als daar ook nog eens uitbreiding van etherreclame bijkomt, menen de dagbladuitgevers. Op een ogenblik waarop het al dan niet wegvloeien van reclamegeld naar het bui- ARNHEM (ANP). Akzo heeft over het derde kwartaal van dit jaar een netto verlies geleden van 19,6 miljoen gulden tegen eennettowinst van 64,8 miljoen in hetzelfde kwartaal van 1979. Hiermee kwam het resultaat over de eerste negen maanden van 1980 uit op een nettowinst van 133,4 mln tegen 166,4 mln in de eerste negen maanden van vorig jaar. De omzet daalde in het derde kwar taal met 3 pet van 2.941,9 mln tot 2.852,5 mln maar nam over de eerste negen maanden toch nog met 4 pet toe van/ 8.890,7 mln. tot 9.227,5 mln. Er zal over 1980 geen interim-dividend worden uitgekeerd. Reeds in het voorjaar is voor Akzo duidelijk geworden dat met een zwak derde kwartaal rekening moest wor den gehouden. Op het ogenblik ver wacht de Raad van Bestuur dat 1980 met een, gezien de moeilijke economi sche omstandigheden, redelijke opera tionele nettowinst, dus voor aftrek van buitengewone lasten, kan worden afge sloten, zij het beduidend lager dan in 1979 285 miljoen). Dit heeft H. J. Kruisinga, lid van de Raad van Be stuur, gezegd in een toelichting op de kwartaalcijfers. Over het plan om tot de werkgelegen heidsovereenkomsten te komen heeft de Industriebond FNV al contact opgeno men met enkele grote metaalbedrijven in het Rijnmondgebied. Reacties zijn nog niet binnengekomen. Wanneer de werkge vers niet bereid zijn om te praten over het afsluiten van dergelijke overeenkomsten, dan moeten volgens districtshoofd Steke- lenburg acties niet uitgesloten worden geacht. de industrie in het Rijnmondgebied overeind te houden, omdat er wel werk is en omdat er nog wel vaklui zijn. De industriebond acht het noodzakelijk dat de bedrijven ter bestrijding van het personeelstekort meer doen aan het opvij zelen van hun imago. In het rapport staat dat de werknemers meer gemotiveerd moeten worden om in de industrie te gaan werken. Dat kan worden bereikt door een goed sociaal beleid, het beperken van het aantal koppelbaas-werknemers en door het bieden van meer perspectief. In de werkgelegenheidsovereenkom- tenland (commerciële zenders via satellie ten) nog zeer discutabel is, dreigen de dagbladen bij voorbaat het slachtoffer te worden van een manoeuvre, die niet in overeenstemming is met een actueel uit gangspunt van een samenhangend media beleid. De NDP zou het evenwichtiger vinden als alle media, zowel kranten- als omroepinstellingen samen met de overheid een standpunt bepalen, waar mee de mediatoekomst tegemoet kan wor den getreden. Zijn dekoersrisico’s van effecten u te groot geworden? DEN HAAG (ANP). In het derde kwartaal van dit jaar is de uitvoer in omvang niet verder teruggelopen, zo con stateert het ministerie van Economische Zaken aan de hand van voorlopige gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het eerste kwartaal was de uitvoer nog acht procent boven het niveau van dezelfde periode van het vorige jaar, maar in het tweede kwartaal trad een sterke daling op. Die daling heeft zich in het derde kwartaal niet voortgezet, maar van enig herstel was evenmin sprake. Het uit- voervolume was in deze periode twee pro cent kleiner dan in het derde kwartaal van 1979. Over de eerste negen maanden van dit jaar tezamen genomen was het volume van de uitvoer nog twee procent groter dan in de periode januari/september 1979. De invoer was een procent groter dan verleden jaar en lag in het derde kwartaal eveneens twee procent onder het niveau van dezelfde periode van het vorige jaar. De invoer is dit jaar zeventien procent duurder geworden dan verleden jaar en de uitvoer is vijftien procent in prijs ge stegen. Door belangrijke prijsstijgingen bij de uitvoer (aardgas was 52 procent duurder en aardolieprodukten brachten 48 pro cent meer op dan verleden jaar) was de verslechtering van de ruilvoet slechts een procent. In de loop van de eerste negen maanden van dit jaar is overigens het tempo van de prijsstijging zowel bij de invoer als bij de uitvoer sterk afgenomen, aldus het ministerie van Economische Zaken. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Tien procent van de Nederlandse personeelsfunctionarissen geeft zijn baan op wegens ziekte of spanningen. Een kwart van de personeel schefs stopt naar aanleiding van ruzies en meningsverschillen over het te voeren sociaal beleid of door ongeschiktheid. Gebruik maken van bonafide onderaan nemers wil de industriebond niet hele maal uitsluiten. In dit verband wordt ge dacht aan produktiepieken en aan de vraag naar zeer gespecialiseerd perso neel. HD-1 De 31-jarige Sheila Edmundson is de eerste Engelse vrouw, die als kapi tein mag varen op de grote vaart. Zij werkt op dit mo ment als 2e stuur man op een contai nerschip.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21