Zomertijd in 17 landen VS zwichten Doodstraffen in Ierland EG gaat interen op olievoorraden PLO wil snel I Weer Sojoez de ruimte in Hoessein doet felle aanval op buurland Syrië Moord op vier linkse leiders El Salvador initiatief EG Teleurstelling bij Frontlijnstaten op OAS-top Jodiumtabletten voor omwonenden bij kerncentrale DREIGENDE TAAL RUDE PRAVO Om prijsstijging tegen te gaan Over hoogte toegezegde hulp Door ultra-rechtse groep Athene benoemt EG-commissaris „Belastingvrije artikelen bij aankomst kopen” „Zichtbaarheid motorrijders moet verbeterd >or ak tia -sg&tëfc- ..ty, safe: 2 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 28 NOVEMBER 3 1980 ier (van onze redactie buitenland) WARSCHAU-PRAAG. De Poolse vakbondsleider Lech Wales is erin geslaagd de sta king bij de grote Huta-staalfa- briek in Warschau te beëindi gen. Vanochtend om zes uur besloten de 10.000 staalarbei ders het werk te hervatten. i Voor Nederland was op die vergade- (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft gis teren opnieuw een Sojoez-ruimteschip ge lanceerd. Aan boord van de Sojoez T-3 bevinden zich drie kosmonauten. Het is de derde bemande ruimtevlucht van de Sov- jet-Unie dit jaar. Of het ruimteschip een koppeling met het ruimtestation Saljoet-6 tot stand zal brengen, is niet bekendge maakt. Aangenomen wordt dat dit wel de bedoeling is. PARIJS (ANP). Op 29 maart vol gend jaar gaat voor het eerst de zomer tijd gelijk in in zeventien landen van West-Europa. De ministers van Ver keer van de zeventien hebben daar gisteren op één van hun regelmatige ontmoetingen in Parijs toe besloten. Het Tsjechoslowaakse partijblad Rude Pravo publiceerde gisteren een scherpe waarschuwing aan het adres van War schau. De Polen moeten zich de les van Het document van de Poolse openbare aanklager, waarover de laatste dagen zo veel te doen is geweest, werd gisteren geheel afgedrukt door het Britse dagblad The Times. Het bevat richtlijnen hoe dissi denten moeten worden aangepakt, bij voorbeeld door hen telkens voor 48 uur te arresteren en hen tussendoor slechts eni ge uren vrij te laten. (Van onze redactie buitenland MAPOETO. Een licht gevoel van teleurstelling overheerste gisteren in Mapoeto bij de negen Afrikaanse lan den die deelnemen aan de conferen tie over economische samenwerking in zuidelijk Afrika. In en om de Poolse hoofdstad blijft bij veel bedrijven de stakingsbereidheid ech ter groot, terwijl ongeveer 200 studenten van de Warschause universiteit een zitsta- king zijn begonnen voor de vrijlating van alle politieke gevangenen in het land. Aanvankelijk wilden de staalarbeiders de staking voortzetten totdat een rege ringscommissie naar de fabriek zou zijn gekomen om te garanderen dat er een gesprek komt over het functioneren van de Poolse justitie. Vice-premier Jagielski, die eerder had toegezegd naar de Huta- fabriek te zullen komen, trok zijn belofte echter in. Na afloop van zijn redevoering, die leid de tot beëindiging van de staking, had Walesa met andere vakbondsafgevaardig den een gesprek met vice-premier Jagiels ki in het gebouw van de ministerraad. Jagielski wilde niet verder gaan dan de belofte om tussen 1 en 4 december met Solidariteit te praten over het functione ren van de Poolse justitie en politie. PARIJS. Motorrijders moeten be ter zichbaar worden op de weg. Dit vinden de zeventien Europese minis ters van Verkeer, die zijn verenigd in de ECMT (Europese conferentie van ministers van Transport). De ministers Die publicaties verschenen op het mo ment dat de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Chnoupek, naar Warschau was getrokken voor een offici eel bezoek van drie dagen, op uitnodiging van de Poolse regering. Chnoupek zei waardering en begrip te hebben voor de manier waarop de Poolse autoriteiten trachten de moeilijkheden te boven te komen. Strajk, staking. De borden aan de hekken van de grote staalfabriek Huta maakten giste ren nog, kort maar krachtig duidelijk dat de arbeiders het werk hadden neergelegd WIESBADEN (DPA). Het ministe rie van Binnenlandse Zaken van de Westduitse deelstaat Hessen heeft op dracht gegeven tot de onmiddellijke verspreiding van jodiumtabletten on- De hoge olieprijzen op de vrije markt worden veroorzaakt door de oorlog tussen Irak en Iran. Omdat de olie-export van die landen grotendeels is weggevallen, wor den er 3,5 miljoen tot 4 miljoen vaten minder aangevoerd. Andere olieproduce rende landen hebben hun produktie ver hoogd met 1,5 miljoen vaten. Er blijft dus een tekort van 2,5 miljoen vaten per dag. Oost-Duitsland, dat vijf miljoen gulden ter beschikking stelde. Vooral de Amerikanen en de Westduit- sers hielden zich gisteren op de vlakte. West-Duitsland dat aanvankelijk in het kader van het Europees ontwikkelings- De medicijn zal volgens hem aan de inwoners van vier districten wordeh uitgereikt, die binnen een straal van 10 kilometer van een kerncentrale wonen. Als reden voor de maatregel gaf het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het „problematisch” is de medicijn pas wanneer het nodig is, uit te reiken. Twee andere linkse leiders, die even eens werden gearresteerd, worden nog vermist, maar naar wordt aangenomen zullen zij niet meer levend worden aange troffen. Rechtse paramilitaire organisaties in El Salvador hebben de afgelopen maanden al honderden moorden op mensen met linkse politieke opvattingen gepleegd. In Brussel wordt er overigens de nadruk opgelegd dat het conflict tussen Irak en Iran bepaald geen onmiddellijk gevaar inhoudt voor de oliebevoorrading van de EG. n ik loes- k te de )t 2e ser- 'oor- van i (en rerd, gsta- iws- kent mijn mbi- zich en het Idel- gen- t op mdi- loral eren die was, eldi- i. Of ;end echt Het ;zak. e op b ik 1001- e le zers- >ben rieu- alen (om- van ster- oren daar ;terd de huis twijl )uits naar 1 de latu- leek aan boot had- ’oer- e de erte- was sma- wel ■ege- daar gen- 1001- >ort- was igen het !PN- be- naar .949, igen nbe- 3ud- rijgf jn”. als -ma- roeg dus Itijd dtijd Gisteren besloten de EG-landen in Brus sel de voorraden die de 90 dagen te boven gaan, „evenwichtig” te verbruiken. Te vens is afgesproken dat zal worden ge tracht te komen tot een herverdeling. Dit houdt in dat wordt geprobeerd olie van landen die een grote voorraad hebben over te brengen naar landen met een kleinere voorraad. Ook willen de EG-lan den bevorderen dat oliemaatschappijen met veel olie de maatschappijen helpen die minder olie hebben. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De negen landen van de EG moeten nu initiatieven ontplooien in zake het Midden-Oosten. Zij moeten het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen erkennen en van Israel eisen dat het zich uit de bezette gebieden terugtrekt. Dit zei Chalid Al-Hassan, voorzitter van de com missie van buitenlandse zaken van de Palestijnse Nationale Raad, het overkoe pelende orgaan van de PLO, gisteren op een persconferentie in Den Haag. Hij was daar in verband met de Solida- riteitsdag voor het Palestijnse volk, een door de VN ingestelde feestdag die giste ren werd gevierd. De bijeenkomst werd bijgewoond door twee hoge ambtenaren van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Israëlische regering heeft eerder deze week bij de Nederlandse ambassadeur in Israel geprotesteerd te gen de aanwezigheid van de Nederlandse ambtenaren op de Palestijnse solidari- teitsdag. Volgens een woordvoerder van het ministerie in Den Haag „kan Neder land niet om de viering heen”. Hij zei dat de tijd dat ons lans de PLO perse uit de weg gaat voorbij is. Staking voorbij in Poolse staalfabriek der de mensen die in de buurt van de kerncentrale wonen. Het gaat om een „voorzorgsmaatregel in geval van een storing in de kemtechnische installa ties”, zo deelde staatssecretaris Otto Dockhorn in Wiesbaden mee. het alle hbs- uit- ïden i het nber voor 1 de nen. i, en ling, aak- n de ge wei: jrent over ïnde spre- reikt ■wijs even >uter eids- uit in en van i die our” dat roep ti af- (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De EG-landen gaan een deel van hun olievoorraden aanspre ken. Daarmee willen ze voorkomen dat de olieprijzen op de vrije markt zo hoog worden dat de OPEC-landen weer tot prijsverhoging besluiten. Dat zou opnieuw een zware druk op de economie van de EG-landen betekenen. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Vier vooraanstaande leiders van linkse groeperingen in El Salvador zijn de afgelopen nacht ontvoerd en vermoord. Familieleden hebben hun stoffelijke overschotten herkend. De Afrikaanse staten toonden zich aan het eind van de eerste conferentiedag te leurgesteld over het feit dat de ontwikke lende landen slechts aarzelend harde fi nanciële toezeggingen willen doen. In to taal werd gisteren een bedrag van 120 miljoen gulden toegezegd. Het merendeel van dit bedrag bestaat uit schenkingen, de rest uit leningen met een laag renteper centage. Een kwart van dit bedrag, 31 miljoen gulden, is door Nederland toegezegd. In zijn toespraak tot de conferentie zei minis ter Van der Klaauw dat het in de lijn der ring minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat. De beslissing houdt niet in, dat het in alle landen even laat wordt. In bijvoor beeld Griekenland blijft het later dan in Ierland, omdat de landen op een verschillende lengtegraad liggen. Op 27 september gaat de gewone tijd weer in, voor Groot-Brittannië en Ierland gebeurt dat op 25 oktober, aldus de bewindsman desgevraagd. Een van de mogelijkheden, waarom de zomertijd tot dusverre niet tegelijk inging, lag in Duitsland. West-Duits- land hield dezelfde tijd als Oost-Duits- land, maar heeft dat nu laten vallen. 1968 (toen de Russen Tsjecho-Slowakije binnenvielen om een einde te maken aan het bewind van Alexander Dubcek, red.) goed herinneren, aldus de Rude Pravo, die net als het Russische partijblad Prav da de Poolse dissidenten ervan beschul digde te streven naar de overname van de macht. Daarop werd vakbondsleider Walesa met een regeringshelikopter vanuit Gdansk naar de Huta-fabriek gevlogen, waar hij de arbeiders bezwoer hun sta king te beëindigen. Hij stelde dat „we nu een beetje macht hebben, wat we niet in de waagschaal moeten stellen door teveel te eisen”. Walesa riep de arbeiders op de organisatie van Solidariteit te verbeteren en voorbereidingen te treffen voor „de grote stijd, die nog komt”. Zonder omwe gen wees hij erop dat het niet is uitgeslo ten dat het Poolse of zelfs het Russische leger ingrijpt als de arbeiders te ver gaan. DUBLIN (UPI). Een bijzondere rechtbank in Dublin heeft gisteren Pa trick McCann, Peter Pringle en Colm Os- hea ter dood veroordeeld wegens moord op een politieman, in juli van dit jaar gepleegd. De voltrekking van het vonnis is op 19 december vastgesteld. De doodstraf is in de Ierse republiek in 1964 afgeschaft, met uitzondering van en kele misdrijven, waaronder het doden van dienstdoende agenten. De drie pleegden het misdrijf na het beroven van een bank. Er is beroep tegen het vonnis mogelijk. Er is sinds 1964 in Ierland geen doodvonnis voltrokken. Ook in het geval van politiemoord zijn er dood vonnissen in levenslang veranderd. De regering heeft in zulke gevallen het laatste woord. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. De Griekse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat de 68-jarige minister George Kontogeorgis de eerste commissaris van Griekenland bij de EG zal zijn wanneer dit land zich op 1 januari bij de Gemeenschap aansluit. Kontogeor gis speelde een belangrijke rol bij de on- derhandelingen over aansluiting van Griekenland bij de EG. Etienne Davignon, het huidige Belgi sche lid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, zal ook de komende vier jaren weer EG-commissaris zijn, zo is gisteren in Brussel bekend ge worden. Davignon beheert de portefeuille van industriezkken en energiezaken. die in Parijs bijeen zijn, denken daar bij aan het verplicht stellen dat motor rijders altijd hun licht aan moeten hebben. De ministers hebben geconstateerd dat vooral onder motorrijders het ge vaar van een dodelijk ongeluk groot is. Volgens de bewindslieden lopen zij tot dertig maal meer risico gewond te ra ken of om te komen bij een verkeerson geluk dan een automobilist. Het aantal motoren op de weg is de laatste jaren aanzienlijk opgelopen. Vooral jonge mensen kopen motoren, ook omdat ze zuiniger zijn en de benzineprijzen aan zienlijk zijn gestegen, aldus de Neder landse minister Tuijnman. verwachtingen ligt dat de komende jaren opnieuw gelden zullen worden uitgetrok ken voor projecten van de negen Front lijnstaten. Zweden zegde gisteren 22 mil joen gulden toe, België 17 miljoen en Fin land tien miljoen gulden. Verdere toezeg gingen kwamen van Denemarken (vier miljoen), Noorwegen (zeven miljoen) en fonds een onderzoek zou doen naar de mogelijkheden van de uitbreiding van de Mozambikaanse haven Beira heeft dit project laten schieten. Nederland heeft het overgenomen. De Westduitsers hebben met name moeite met de banden van Mozambique en Angola met de DDR. Kernpunt daarbij is de zogenaamde „Berlijn-clausule”, waarin is bepaald dat West-Berlijn in het buitenland diplomatiek wordt vertegen woordigd door Bonn. Mozambique zou daar evenmin als Angola, voor voelen. Opvallend was gisteren verder dat mi nister Van der Klaauw in zijn rede Zuid- Afrika, noch de apartheid, noch zelfs het racisme met name noemde. Hij verklaar de dat de Frontlijnstaten het meeste te maken hebben ”met de problemen die dit deel van de wereld al zo lang kwellen. Hun bezorgdheid over vrijheid, gelijke kansen en menselijke waardigheid is ook de on ze”, aldus Van der Klaauw. Blijkens opmerkingen van een lid van de Nederlandse delegatie heeft ons land in Brussel toegezegd, zijn aardgasproduktie zo hoog mogelijk te houden. Maar dat betekent niet dat ons land nu extra hoe veelheden aardgas gaat produceren, zo werd gezegd. De gemiddelde olievoorraden in de ne gen EG-landen bedraagt momenteel 125 tot 130 dagen verbruik. Nederland heeft voor rond 150 dagen voorraad. De Saoediarabische minister van Olie zaken Jamani had eerder al gesuggereerd dat de tijd gekomen is dat de industrielan den hun olievoorraden gaan aanspreken. (Van onze redactie buitenland) AMMAN. Met een felle aanval op Syrië heeft gastheer koning Hoessein gis teren de arabische topconferentie, die de afgelopen dagen in de Jordaanse hoofd stad Amman is gehouden, afgesloten. Hoessein beschuldigde Syrië en de andere landen die de topconferentie hebben ge boycot, van „een schaamteloze poging Irak in de rug aan te vallen” door de zijde te kiezen van het „niet-arabische” Iran in de oorlog tussen Iran en Irak. Doelend op de troepenbeweging aan de Syrisch-Jordaanse grens zei Hoessein: „Van welke zijde wij ook worden aange vallen, wij zullen met al onze kracht strij den om ons land, dat ons dierbaarder is dan ons leven, te verdedigen.” Na berich ten over Syrische troepenconcentraties bij de Jordaanse grens is het 60.000 man sterke Jordaanse leger inmiddels in staat van paraatheid gebracht. In zijn slottoespraak zei Hoessein dat alle arabische landen de - van de top weggebleven - Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO blijven beschouwen als de enige vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk. Hoessein: „Wij zijn tegen alle pogingen om de wil van het Palestijnse volk te onderdrukken of te bevoogden.” Met deze uitspraak kwam een einde aan alle speculaties dat de Jordaanse koning van plan zou zijn namens de Palestijnen met de toekomstige Amerikaanse presi dent Reagan te gaan onderhandelen. Deze speculaties waren nog gevoed door het feit dat Hoessein in zijn openingstoe spraak de PLO niet noemde. WASHINGTON (DPA). Onder druk van een aantal Zuidamerikaanse landen hebben de Verenigde Staten gisteren op de jaarvergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) ingestemd met een compromis-resolutie over de schending van de rechten van de mens in Latijns-Amerika. Na bijna twee weken touwtrekken ach ter de schermen, stemde de Amerikaanse delegatie in met een verklaring waarin alleen kennis wordt genomen van het rap port van de interamerikaanse commissie voor de mensenrechten over onder meer Argentinië. Zes delegaties dreigden woensdagavond nog met terugtrekking uit de organisatie wanneer landen die de mensenrechten schenden, met name zou den worden genoemd. De bij de Latijnsamerikaanse landen hevig omstreden commissie heeft voor de jaarvergadering een omvangrijk rapport samengesteld over vervolging en marte len van politiek ongewenste personen in Argentinië, Haiti en Cuba. In een algeme ne verklaring over de verwezenlijking van de burgerrechten in Latijns-Amerika wor den ook misstanden in El Salvador, Para guay, Urugay en Chili genoemd. De dele gatie van de Verenigde Staten stond er eerst op dat de OAS-vergadering in haar slotverklaring de gewelddadige onder drukking van de vrijheid van meningsui ting in de genoemde landen uitdrukkelijk zou worden veroordeeld. Na overleg dat ongeveer 24 uur duurde, stemde Washing ton uiteindelijk in met een compromis. Argentinië had al vanaf het begin van de bijeenkomst erop gestaan dat geen enkel land met name zou worden genoemd in de slotverklaring. Het rapport van de OAS-commissie heeft alle andere onderwerpen overscha- duwd. Een afzonderlijk rapport over de levensomstandigheden van de nog onge veer 1000 politieke gevangenen op Cuba is niet opgenomen bij de officiële papieren van de bijeenkomst. Cuba is in 1962 uit de organisatie gestoten. Op de bijeenkomst in Washington wa ren de ministers van Buitenlandse Zaken van 27 landen uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika aanwezig. De vergadering besloot tot de oprichting van een fonds ter ondersteuning van de armere lidstaten. Bovendien trof zij voorbereidingen voor een interamerikaanse economische confe rentie volgend jaar. Voor de Indiaanse bevolking in verschillende lidstaten werd een hulpplan aangenomen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Laat vliegtuigpassagiers niet zoals nu op de luchthaven van vertrek maar op het vliegveld van aankomst, be lastingvrije artikelen kopen. Dit pleidooi hield de directeur van een Britse lucht vaartmaatschappij gisteren in Brussel op een hoorzitting van het Europees parle ment. Doordat passagiers bij vertrek belas tingvrije artikelen meenemen in het vlieg tuig neemt het gewicht van het toestel toe en dat kost de maatschappijen veel extra- brandstof, aldus de Brit. Het vervoer van een fles sterke drank kost volgens hem per uur ongeveer vijftig cent. Daar komt nog bij dat flessen drank het gevaar bij een ongeluk fors kunnen verhogen. Een vertegenwoordiger van de IATA zei gisteren in Brussel dat een door kernener gie aangedreven vliegtuig nooit zal wor den geaccepteerd „hoe veilig het ook kan zijn”. „De mensen zullen nooit accepteren dat er iedere tien minuten een kernreactor boven hun hoofd vliegt”, zo zei hij. Boven dien zijn er volgens hem allerlei techni sche bezwaren bij de bouw van een derge lijk atoomvliegtuig. Gisteravond hebben tweehonderd man nen een schoolgebouw in San Salvador overvallen en daar vijfentwintig personen gearresteerd, onder wie de vier vermoor de leiders. De regerende junta van El Salvador ontkende iets met de arrestatie van doen te hebben. Later maakte een ultra-rechtse commandogroep bekend voor de arrestaties verantwoordelijk te zijn. De afgelopen nacht werden vier stoffe lijke overschotten aangetroffen in een groeve op enkele tientallen kilometers ten zuidoosten van de hoofdstad San Salva dor. De slachtoffers zijn Juan Chacon, algemeen secretaris van het Revolutionai re Volksblok, Enrique Escobar, Humber to Mendoza en Doroteo Hernandez van het Revolutionaire Democratisch Front. Hun lichamen waren doorzeefd met ko gels en vertoonden sporen van wurging.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3