Mogelijk al over tien jaar Nieuw vaccin kan Indianenleider Brazilië toch naar tribunaal Politie houdt alcoholauto van TNO aan te onveilig polio over hele wereld uitroeien Paal en perk aan uitvallen lessen Nederlands lid EG-parlement niet naar Israel Japan vindt Amsterdam Onderzoek naar toekenning van verzetspensioen Damiate Pers Israel waarschuwt voor antisemitisme Ontslag Italiaanse minister geweigerd Grote sanering bij Akzo in voorbereiding Staaldirecteur in Milaan vermoord Teheran meldt bombardementen op Noord-Irak I IJmuider Courant Scholen krijgen richtlijnen Blanken steunen zwarte stakers in Zuid-Afrika Lanceerinstallatie op vrachtwagens wordt vernietigd Esso meldt grote uraniumvondst in W.-Duitsland Ambtenaren zouden zich hebben laten omkopen Op CVSE in Madrid „Gegijzelden Iran niet overgedragen aan regering” Nu ook vorst in rampgebied BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 28 NOVEMBER 19 8 0 4 4 i St ds B< di de be ks V< ze w< di R< za m be ze pa ui w vc to «ii (Van onze redactie binnenland) BILTHOVEN. In principe is het mogelijk dat over tien jaar in de hele wereld polio (kinderverlamming) is uitgeroeid. I E 3 1 I 1 I I J I I I I 155,00 l i i i 1 I I I f 1 c 1 r i i i i i i Aanvankelijk wist de Braziliaanse nati onale indianenstichting te voorkomen dat Juruna een paspoort kreeg om naar Ne derland te reizen. Zijn stoel in de jury bleef tot nu toe demonstratief leeg. Van de organisatie van het tribunaal is vernomen dat Juruna in het bezit is van een vliegtic ket, maar dat het nog onbekend is wan neer hij in Rotterdam zal aankomen. In medische kringen worden de onder zoekresultaten van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zo verbluffend ge noemd dat wordt aangenomen dat polio over tien jaar inderdaad zal zijn uitge roeid. Een woordvoerster van het Biltho- vense instituut zegt daarover dat dat in principe wel mogelijk is, maar dat veel ROTTERDAM (ANP). De lanceer- installaties, die de Rotterdamse politie begin deze week op acht legervrachtwa- gens van een Rotterdamse dumphande- laar aantrof, worden tot schroot vernie tigd. Dit heeft de politie meegedeeld. Het besluit tot weigering van het ontslag van de minister volgde na een dag van gespannen polemieken over de verant woordelijkheden voor het slecht functio neren van de hulpverlening in het door de aardbevingen getroffen rampgebied. Rog- noni vroeg zijn ontslag nadat de 85-jarige president Pertini in felle bewoordingen de hulpverlening aan de slachtoffers van de catastrofe aan de kaak had gesteld. Terwijl de hulpverlening iets beter op gang begint te komen, werd het rampge bied ook vandaag getroffen door regen, sneeuw en ijzel, die het lot van overleven den nog ondraaglijker maken. De ingetre- vinden, eventueel met een gewijzigd lesrooster. Voor het vieren van school feesten en jubilea mogen volgens de staatssecretaris niet meer dan twee da gen per schooljaar worden uitgetrok ken. De rest moet de school dan maar aftrekken van de vakantiedagen. BONN (Reuter). Esso AG, de West- Duitse dochter van Exxon, heeft bekend gemaakt dat zij een veelbelovende urani- umvoorraad heeft aangetroffen aan de rand van het Fichtel-gebergte, dicht bij de Westduits-Tjechoslowaakse grens. De eer ste fase van onderzoek van de reserve, die nu is aangebroken, vergt een investering van ongeveer veertig miljoen mark (onge veer 43,2 miljoen gulden). Na afloop van dit onderzoek, dat ongeveer een jaar in beslag zal nemen, kan men vaststellen of exploitatie van de reserve commercieel verantwoord is. Voor die exploitatie zal dan overigens nog een bedrag van ten minste 200 miljoen mark (216 miljoen gul den) nodig zijn. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Israel heeft gisteren gewaarschuwd tegen het in Europa herlevende antisemitisme. Er moet actie worden ondernomen om dit an tisemitisme terug te dringen, aldus de Israëlische woordvoerder op de Con ferentie voor Veiligheid en Samen werking (CVSE) in Madrid. (Van onze redactie binnenland DELFT. De Delftse politie heeft gisteren een auto van TNO aangehou den die een proefrit maakte op alcohol. Twee agenten kwamen af op de alco- hollucht van de auto. Na een blik onder de motorkop en het bekijken van de speciale ontheffing die voor de alcol- holrit was afgegeven, mocht de aüto weer verder rijden. I i BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H C van der Mije i I I 1 rei mi aa: na wc aa Er vo na co be N< wc de ral di e( n< ir S( b: m n: ai d< ci w re al m 1 op ko po uit uit Nc gOi be pe en de de ka af he ve: scl Oudeweg 12-14. Haarlem tel 023 - 31 90 53 afhangt van de omvang van de komende inentingscampagnes. In ieder geval zijn er nog geen plannen om nu direct een groot scheepse vaccinatiecampagne te starten. Volgens schattingen worden tot nu toe jaarlijks een half miljoen kinderen over de hele wereld het slachtoffer van polio, een ziekte die in veel gevallen blijvende invaliditeit tot gevolg heeft. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris De Jong van Onderwijs gaat paal en perk stellen aan het uitvallen van lessen in het voortgezet onder wijs. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het Nederlandse socialis tische lid van het Europees Parlement Annie Krouwels-Vlam heeft laten weten niet te zullen deelnemen aan een bezoek dat een delegatie uit het parlement zal brengen aan het Israëlische parlement. In een brief aan de voorzitter van de delegatie uit het Europees parlement die naar Israel zou gaan, zet mevrouw Krou- wel-Vlam haar bezwaren uiteen tegen het programma van de delegatie en de kritiekloze opstelling van de afvaardiging ten opzichte van Israel. „In het overvolle driedaagse program ma is slechts 2,5 uur uitgetrokken voor een discussie over politieke aangelegenhe den. Deze discussie, zo heeft de ervaring mij geleerd, is een vrijblijvende kritieklo ze gedachtenwisseling met de nodige in tentieverklaringen over en weer”, aldus de Nederlandse socialiste. (Van onze redactie buitenland) ROME. De Italiaanse premier, Arnaldo Forlani, heeft gisteren ge weigerd het ontslag te aanvaarden dat zijn minister van Binnenlandse Zaken, Virginio Rognoni, de dag daarvoor had ingediend. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Iran heeft gisteren ge meld dat voor de tweede opeenvolgen de dag grootscheepse luchtaanvallen zijn uitgevoerd in het noorden van Irak. Beide partijen melden gevechten bij de Iraanse steden Abadan en Soe- sangerd. Volgens een krant in Beiroet is het Iraakse leger bezig in de Iraanse olieprovincie Khoezestan over een lengte van bijna honderd kilometer een aarden wal op te werpen. Irak zou dit doen met het oog op eventuele plan nen van Iran het gebied onder water te zetten. Intussen is door bemiddeling van de VN een akkoord gesloten tussen Iran en Irak voor het vertrek van sche pen die sinds het begin van de oorlog vastzaten in de omstreden waterweg Sjat-el-Arab. Gisteren hebben verscheidene indiaan se getuigen de in de Verenigde Staten sedert 1934 bestaande stamraden aan de kaak gesteld. Het gaat volgens de india nen om instrumenten van de Amerikaan se regering, die de stammen van hun gebied verdrijven om de winning van ura nium en kolen mogelijk te maken. De stamraden zijn volkomen vreemd aan de traditionele besluitvorming van de india nenstammen, aldus de getuigen. Door fraude bij de stemming hebben de Ameri kaanse autoriteiten in 1934 de wet op de stamraden weten door te drukken. Ook nu nog vertolken de stamraden alles be halve de opvattingen van de indianen, aldus de getuigen. De staatssecretaris wil dat excursies, werkweken en sportdagen voortaan vóór het begin van het schooljaar wor den gepland en aan de onderwijs-in- spectie worden voorgelegd. Onderwijs in klassen die niet bij deze activiteiten zijn betrokken, moet gewoon doorgang Hij oefende scherpe kritiek op de Sov- jet-Unie waar de pers naar zijn opvatting openlijk antisemitische uitlatingen af drukt. Ook hekelde hij het feit dat dit jaar aanzienlijk minder joden uit de Sovjet unie konden emigreren dan vorig jaar. Israel is wel geen officiële deelnemer aan de CVSE, maar heeft net als Algerije, Tunesië en Egypte wel de mogelijkheid om de conferentie toe te spreken. De Is raëlische woordvoerder vermeed overi gens zorgvuldig het Midden-Oosten ter sprake te brengen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie buitenland) BRASILIA-ROTTERDAM. De Brazi liaanse indianenleider Mario Juruna heeft van het Braziliaanse hof van appel alsnog toestemming gekregen in Rotterdam op te treden als jurylid van het Russell-tribu- naal dat zich deze week bezighoudt met de misdaden tegen Noord- en Zuidameri- kaanse indianen. Een onderzoek van een team van le- gerdeskundigen heeft namelijk aange toond, dat de vuurinrichtinggen com pleet zijn. Hiermee vallen de installaties, bestemd voor het afvuren van Honest- John-raketten onder de vuurwapenwet. De officier van justitie moet nog beslis sen wat er met de vrachtwagens gaat gebeuren. Het antisemitisme was gisteren aanlei ding tot een harde botsing tussen België en de Sovjet-Unie. Tijdens een commissie vergadering achter gesloten deuren uitten de Belgen scherpe kritiek op de Russische pers die volgens de Belgen antisemitische artikelen publiceert. Ook de terugval in het aantal joodse emigranten uit de Sov- jet-Unie kwam ter tafel. De Russische delegatie reageerde zeer scherp op de Belgische kritiek. De Russen ontkenden dat er in hun land sprake zou zijn van antisemitisme en wezen erop dat zulks volgens de grondwet van de Sovjet- Unie ook onmogelijk is. MILAAN (AFP, Reuter). Een direc teur van het Milanese staalbedrijf van het Falck-concern, Manfredo Mazzanti, is vanmorgen even na het verlaten van zijn huis, door twee jongemannen met schoten uit een revolver zodanig verwond, dat hij in het ziekenhuis overleed. De Rode Bri gades stelden zich verantwoordelijk voor de aanslag. In Milaan alleen al stierven tot dusverre dit jaar in totaal acht mensen als gevolg van dergelijk geweld. De Jong wil verder dat voor overgangsvergaderingen aan het eind van het schooljaar scholen met minder dan 350 leerlingen twee dagen vrij ge ven, en voor iedere 150 leerlingen meer ten hoogste een dag extra, met een maximum van tien dagen. Het school onderzoek in eindexamenklassen moet zo worden ingericht dat het onderwijs in de andere leerjaren ongehinderd doorgang kan vinden. Proefwerken, waarbij maximaal twee lessen per dag uitvallen zijn, vindt de staatssecretaris, aanvaardbaar mits dat niet meer dan twee keer per jaar gebeurt. Er mogen volgens hem geen lessen worden vrij gegeven voor het corrigeren van de proefwerken. De staatssecretaris vindt ook dat niet van het lesrooster mag worden afgeweken in verband met bij voorbeeld docentenvergaderingen en vergaderingen van de vakgroepen. Hij heeft richtlijnen opgesteld die hij in het georganiseerd onderwijsoverleg aan de orde zal stellen. Volgens De Jong heeft het uitvallen van lessen op sommige scholen buiten sporige vormen aangenomen. De staatssecretaris zegt dat hierover steeds meer klachten binnenkomen bij het ministerie en bij de onderwijsin specties. Het vieren van schoolfeesten en jubilea, en het houden van excur sies, werkweken, sportdagen en verga deringen rijst volgens hem zo langza merhand de pan uit. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Een van de studenten die in Teheran al meer dan een jaar Ameri kaanse diplomaten in gijzeling houden, heeft vandaag verklaard, dat de Amerika nen nog niet aan de Iraanse regering zijn overgedragen. Hij sprak daarmee de ver klaring van een Iraanse functionaris en van een andere bezetter van de ambassa de tegen, dat de overdracht van de gegij zelden inmiddels heeft plaatsgevonden. DEN HAAG (ANP). Drie CDA-Ka- merleden maken zich ernstige zorgen over het beeld dat Japan heeft van Amsterdam voor toeristisch bezoek. Het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zou de Japanse reisindustrie hebben laten weten dat de criminaliteit in Amsterdam zo hoog is, dat de toerist er eigenlijk niet veilig meer op straat kan lopen. De CDA’ers vinden dat de regering hier wat aan moet doen. In de eerste plaats door de veiligheid in Amsterdam te ver groten, maar ook door in Japan de wer ving en voorlichting met kracht ter hand te nemen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een onafhankelijke commissie gaat in opdracht van staatsse cretaris Kraaijeveld-Wouters de werkwij ze onderzoeken van de Stichting 1940- 1945. Daarom heeft de stichting zelf ge vraagd naar aanleiding van berichten dat deze laakbaar zou handelen bij de toeken ning van buitengewoon pensioen, het zo genaamde verzetspensioen. Iemand die meent daarvoor in aanmer king te komen, moet daarvoor van de stichting een zogenaamde verzetsverkla- ring uitgereikt krijgen, die recht geeft op een buitengewoon pensioen. De stichting onderzoekt dan of betrokkene tijdens de Tweede Wereldoorlog actief is geweest in het verzet tegen de bezetter. De nu benoemde onderzoekscommissie staat onder voorzitterschap van mr. F. J. Kranenburg, oud-commissaris van de ko ningin in Noord-Holland. Canadese indianen hebben laten weten druk te gaan uitoefenen op het Britse parlement om in de Canadese grondwet rechten voor indianen te laten opnemen. De Britten, die de huidige Canadese grondwet opstelden, moeten hun goed keuring hechten aan wijziging van de con stitutie. De indianen wensen dat het Britse parlement tegen wijziging zal stemmen als de rechten van de indianen daarin niet worden opgenomen. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Achttien blanke Zuidafrikaanse journalisten hebben van daag het werk voor een dag neergelegd uit solidariteit met 71 stakende zwarte colle ga’s die door hun werkgever zijn ontsla gen. Het is de eerste keer dat blanken bij een arbeidsconflict zwarte collega’s te hulp schieten. Gisteren ontsloeg de krantenuitgeverij Argus 68 zwarte journalisten van de Jo hannesburg Post en 3 journalisten van de Sunday Tribune in Durban. Ze voerden al een maand lang actie, eerst uit solidariteit met zwarte werknemers van de Cape He rald in Kaapstad, later omdat ze de ge staakte dagen uitbetaald wilden krijgen. De journalisten van de Cape Herald gin gen vorige week weer aan het werk nadat hun vakbond was erkend. Of dat in 1990 inderdaad zo is, hangt alleen nog af van de omvang van de vaccinatiecampagne tegen deze ziekte, al dus een woordvoerster van de Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in Bilt- hoven. Onderzoekingen van dit instituut heb ben aangetoond dat vaccins, gemaakt van gedood poliovirus in staat zijn deze ziekte over de hele wereld uit te roeien. Bij de Wereldgezondheidsorganisatie WHO in Genève spreekt men van „opwindende en fascinerende” resultaten. Jarenlang heeft er een wetenschappelij ke strijd gewoed tussen voorstanders van vaccinatie met levend poliovirus en plei- bezorgers van vaccins met gedood virus. In Nederland is men de laatste jaren door gegaan met inenting van gedood virus en de laatste polio-epidemie in ons land in 1978 bleek daarmee al heel snel tot staan gebracht te kunnen worden. AMSTERDAM (ANP). De rijksre- cherche heeft te Amsterdam vorige week twee ambtenaren aangehouden op ver denking van valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. Dat heeft een woordvoerder vandaag laten weten. De verdachten, een voorma lig administratief politieambtenaar uit Medemblik en functionaris van de ge meentesecretarie in Purmerend, zouden illegaal in ons land verblijvende buiten landers tegen betaling vervalste verblijfs vergunningen hebben verstrekt. Zij zijn inmiddels voor de officier van justitie in Alkmaar geleid. den kou heeft inmiddels ook al een slacht offer geëist. In een dorpje bij Salemo stierf een kind dat sinds de aardbeving zondag in een auto was ondergebracht, aan bevriezingsverschijnselen. Terwijl de officiële cijfers nog steeds uitgaan van ruim 3000 doden, verklaarde de generaal die het militaire reddings werk leidt, Antonio Tamburrino, gisteren dat het zeer goed mogelijk is dat er bij de ramp ruim tienduizend mensen zijn omge komen. Tamburrino wees erop dat hij geen officiële voorspelling deed, maar af ging op een indruk. In het kader van de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp, gaat de EG Italië voor een bedrag van 165 miljoen gulden hulp geven. Het gaat daar bij om voedselhulp in de vorm van rund vlees, melk, olijfolie en meel. De Europese Commissie heeft een team van deskundi gen naar het Italiaanse rampgebied ge zonden om ter plaatse de hulpacties te coördineren. (Van onze redactie economie) ARNHEM-UTRECHT. Het Akzo-con- cem bereidt opnieuw een grote sanering voor bij de produktgroep chemische ve zels. De moeilijkheden spitsen zich toe op de textiel- en tapijtgarens. Daarbij zijn in Nederland de fabrieken in Emmen en Breda betrokken en de vakbonden vrezen dat met name in Breda klappen gaan vallen. Een en ander bleek gisteren uit de toe lichting van H. J. Kruisinga van de raad van bestuur van het concern op de kwar taalcijfers. Hij liet weten dat de produkt- groe chemische vezels momenteel met ernstige moeilijkheden verkeert en dat de eerste negen maanden van dit jaar door dit concernonderdeel al een verlies is gele den van ruim negentig miljoen gulden. Uit Kruisinga’s woorden viel op te ma ken dat ontslagen niet meer zijn te vermij den. Wat er precies gaat gebeuren kon en wilde hij niet zeggen. Uiterlijk eind janua ri zal Akzo een uitgewerkt reorganisatie- rapport aan de vakorganisaties voorleg gen. Kruisinga zei „niets uit te sluiten” en benadrukte dat reeds doorgevoerde kos tenbesparingen niet voldoende hebben opgeleverd. Hij zei dat het een voor de hand liggende gedachte is het Amerikaan se voorbeeld te volgen. In de Verenigde Staten, waar de situatie voor de chemi sche vezels gunstiger is dan in Europa, zijn enkele fabrikanten al gestopt met de produktie van deze vezels. De Akzo-bestuurder stelde dat de verlie- 3 zen bij Enka in Emmen en Breda nadelige gevolgen hebben voor de nieuwe sterke kunstvezel Arenka. De beslissing orii 3 daarvoor in Emmen en Delfzijl fabrieken 3 te bouwen is enige maanden uitgesteld, 3 maar volgens Kruisinga betekent dat geen 3 afstel. Hij benadrukte dat de produktie van Arenka voor Akzo van levensbelang is en dat de Arenka-produktie niet mag lijden onder de moeilijkheden in de sector chemische vezels. Zie ook de economiepagina. Bij de hulpacties in het Italiaanse rampgebied wordt niet alleen modern technisch materieel gebruikt. Ook ezels bewijzen goede diensten. Sommige afgelegen plaatsen zijn slechts per ezel te bereiken BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES, telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 f 233,00 0,80 De handelaar kocht de vrachtwagens met lanceerinrichting eind ’79 van een in West-Duitsland gestationeerd Frans legeronderdeel. 6

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4