Protest college Velsen tegen duurder aardgas Politie bekeurt Planologisch jargon nader verklaard Dokter La Gro neemt 34 jaar afscheid na ruim negentig automobilisten PvdA Velsen wijdt interne nota aan de Velserbroek 1 Offshore-basis bij Stork Velsen, meer activiteiten aan kade Van Gelder Ook actie vanuit Beverwijk d t I 4 1980 IJMOND VRIJDAG 28 NOVEMBER 5 VAN DER STEUR 8 WOLLEN HERENPULLOVERS EN VESTEN TEGEN AANTREKKELIJKE PRIJZEN Uitgekiend (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van B. en W. zal volgende week per brief haar bezwaren tegen de sterke stijging van de aardgasprijs ken baar maken bij het bestuur van de Vegin (Vereniging van exploi tanten van gasbedrijven in Ne derland.). Heeft u tips of berichten? Bel dan nummer: 02550- 15389 Werkdocument (Van een onzer redacteuren) IJMOND. Het complex van Stork Velsen in Velsen-Noord, dat onlangs gekocht is door twee Beverwijkse bedrijven, zal gaan dienen als overslagterrein voor de off-shore industrie. Inmiddels bestaan er ook plannen voor de kade en overslagterreinen van Van Gelder Papier in Velsen. De ze zouden ondergebracht moeten worden in een onafhankelijke BV die onder de bevoegdheid van de Raad van Best r in Amsterdam zal vallen. Zowel de onderne mingsraad als de vakbonden heb ben enige bedenkingen tegen de ze constructie, die vooral voor de papierfabriek wel eens nadelig uit zou kunnen vallen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Inspraak en mee denken in beleidszaken vereist een kennisniveau dat de doors- neeburger veelal mist. In sterke mate geldt dat voor een groot scheeps project als de Velser broek waar binnen een tijdspan ne van pakweg tien jaar 7400 wo ningen zullen verrijzen. De PvdA- afdeling IJmuiden-Velsen stoomt de eigen aanhang klaar voor spe ciaal dit projekt met een nota waarin samengevat een lange reeks planologische termen die althans voor de niet-ingewijde mistig zijn. aan fina. (ADVERTENTIES) 17 8Q DER STE1^ ,00 Kruisstraat 7, Haarlem 023-320089 F i i I 1 Marion Verhoeff: nota voorziet in leemte ,90 ,85 ,00 ,70 ,00 ,80 con- ring ve- e op n in en szen ?aan ,,De grootste rashondententoonstelling van het Europese Continent met 4250 ingeschreven honden uit 12 landen. Internationale jury. Dressuurgroepen, Behendigheidswedstrijden, Jonge- hondenwedstrijden met 800 deelnemers, Gedrags- en Gehoorzaamheidskampioenschappen. 29 en 30 november R A I. Amsterdam. Toegang 6,-, kinderen 3.-. Open van 9-6 uur”. Aan de opdracht van het afdelingsbestuur is daarmee voldaan. Marion Verhoeff: „Samenstelling van de afdelingsnota heeft ook voor leden van de werkgroep direct vruchten afgewor pen. Informatieverstrekking vergt voor degene die zich daarachter zet uiteraard diepgaande kennis van zaken. De achter ban wordt via de nota klaargestoomd voor de inspraak. Wij als samenstellers deden aan die kennisvermeerdering uiter aard braaf mee. In verhevigde mate, mag ik wel zeggen.” „Op het punt van informatieverstrek king over het plan bestond tot nu toe wel degelijk een leemte. Door echt geïnteres seerden kon slechts bij stukjes en brokjes iets worden opgestoken over het plan en de vele invalshoeken meespelend bij de voorbereiding. Onze afdelingsnota komt in dat licht bezien op een uitgekiend tijd stip. Via het Projektbureau komt inder daad al de nodige gerichte informatie boven water.” Het beleid van de raad van bestuur van Van Gelder is erop gericht de nog flore rende onderdelen van het concern zo veel mogelijk te verzelfstandigen. Dat is in middels gebeurd met de fabriek in Leeu- Geboren is mevrouw La Gro in Schie dam, maar ze ging op school in Ter Apel en Meppel. Haar artsenstudie volgde ze in Groningen. In 1943 moest ze haar studie onderbreken: „Ik weigerde de loyaliteitsverklaring te ondertekenen.” In het voorjaar van 1946 pakte ze de draad weer op en voor het einde van dat jaar mocht ze zichzelf arts noemen. Ze was inmiddels getrouwd en verhuisd naar Velsen. irlie- ïlige erkë 01Ü ;ken teld, ’een iktie lang mag ictor nlei- ;lgië ssie- tten sche ;che 1 in 5ov- zeer ssen zou dat <jet- F door 'Jeroen Smit ma- ■mij- n en nua- atie- rleg- en kos- >ben r de aan- igde emi- opa, t de rec- het is zijn )ten hij Bri- 'oor i tot als toe raad war- ukt- met it de loor jele- n. warden en ook de vestigingen in Franeker en Apeldoorn zullen als de plannen ten uitvoer gebracht worden los van de rest van het bedrijf komen te staan. Tegen standers van het plan om ook de overslag in Velsen zelfstandig te laten functione ren, menen dat dit op den duur ten koste zal gaan van de aantrekkelijkheid van de gehele vestiging. Juist doordat deze aan diep vaarwater gelegen is, zou er in de toekomst gedacht kunnen worden aan een mogelijke samenwerking met derden. Nu de papierfabriek losgekoppeld dreigt te worden van de activiteiten rond de kade, lijkt de kans op een dergelijke ontwikke ling zeer gering. De Centrale Onderne mingsraad van Van Gelder zal de raad van bestuur binnen afzienbare tijd advise ren over deze materie. De verwachting is dat de scheiding papier-fabriek/overslag in Velsen niet op korte termijn zal worden gerealiseerd. Ook Van Gelder Papier heeft plannen voor het starten van omvangrijke over- slagactiviteiten. De Velsense vestiging heeft de beschikking over een eigen kade met opslagfaciliteiten die de laatste tijd veelvuldig door derden gebruikt worden. De raad van bestuur heeft het plan opge vat deze overslag te onttrekken aan de bevoegdheid van de plaatselijke directie en onder te brengen in haar eigen porte feuille. Om in de toekomst meer werk aan de kade te kunnen verzetten, is het onder meer noodzakelijk dat een grote overkap ping gebouwd wordt waaronder de opslag plaats kan vinden. Mocht de raad van bestuur zijn voornemen inderdaad tot uit voering brengen, dan komt de papierfa briek in Velsen geheel op eigen benen te staan. Aangezien deze benen nogal wankel zijn, hebben de ondernemingsraad en de vakbonden wat moeite met de splitsings- een beter begrip van het kind. Om het kind een zo goed mogelijke toekomst te geven. Vooral die gesprekken zal ik nu erg gaan missen, „bekent mevrouw La Gro”. Ze heeft altijd een druk bestaan ge had. „Dat ligt nu eenmaal in mijn aard. Ik ben altijd met allerlei dingen bezig.” Naast haar werk als schoolarts had ze ook zitting in talrijke commissies en verengingsbesturen. Vooral het Rode Kruiswerk heeft haar grote interesse. Mevrouw La Gro heeft tot het begin van de afgelopen zomer gewerkt als arts. Toen werd ze plots getroffen door een hartinfarct, waarvan ze nu nog herstel lende is. „Maar dat is eigenlijk niet de reden dat ik nu opstap,” vertelt ze. „Ik liep al lang met plannen om ermee op te houden. Je moet op een gegeven mo ment gewoon plaats maken voor jongere krachten.” het Noord- De nieuwe willen een lange kade waar behoeve Mevrouw La Gro: „Bijna onmiddellijk na het afsluiten van mijn studie, begon ik als assistent-arts bij dokter A. J. van Leusen aan de Van Tuyllweg. Het was verschrikkelijk leuk om daar te werken. Ik deed vooral veel bevallingen. Twee keer in de week had ik een eigen spreek uur voor zuigelingen. Toen al ging ik me erg met kinderen bezighouden.” Dat leidde ertoe dat mevrouw La Gro op 1 april 1959 in dienst trad bij de schoolgeneeskundige dienst van de GG en GD. De eerste tien jaar bezocht ze als schoolarts voornamelijk kleuterscholen. Ook deed ze een deel van het vervolgon derwijs. De laatste tien jaar kwam daar het zogenaamde BUO-onderwijs bij. De kleuterscholen werden vervangen door de lagere scholen. BUO-onderwijs is het buitengewoon onderwijs, onder meer bedoeld voor kinderen met leermoeilijk heden. „Vooral het werken met deze kinderen sprak me erg aan als school arts. Juist die kinderen hebben veel zorg en aandacht nodig. Ik had als schoolarts altijd veel gesprekken met de ouders. Forse uitbreiding overslag noordzijde van kanaal Zij doelt op het interview in onze bladen op 24 november met de heren A. K. Visser en D. T. den Hartog, bij de buitenwacht inmiddels bekend als sleutelfiguren bin nen de planvoorbereiding. „In de infor matieverstrekking” uit die hoek komt al wat meer lijn. Veel kernbegrippen zijn inmiddels gesneden koek voor de buiten wacht. Als werkgroep zijn wij daarmee ook voor eigen kring overbodig. Door gaan met onze voorlichtende activiteiten zou inderdaad tot doublures leiden.” Marion Verhoeff omschrijft de nota al op voorhand als louter werkdocument waaraan verder geen enkel gewicht kan worden ontleend. Over betoonde belang stelling van perskant doet zij om die reden wat verwonderd. „In Velsen zitten wij in een aanloopperiode voor het plan Velser- broek. Informatie daarover sijpelt nog slechts mondjesmaat naar buiten toe door. Ingewijden in planologische zaken hanteren een jargon waarvan geen hond iets begrijpt. Wij doen nuttig werk met vertaling van dit planologisch abracada bra voor de buitenstaander.” projectorganisatie. In het kader van de voorbereiding is een aspectgroep In spraak inmiddels met het taakonderdeel externe voorlichting begonnen. Dreigt niet het gevaar voor doublures met nu ook PvdA-activiteiten op dit terrein? Mevrouw La Gro-Lindeijer bewoont een gezellig huis aan de Van den Vondel- laan in Driehuis. Onder het genot van een kop thee praten we over „haar” werk en „haar” kinderen, waarmee ze de jeugd van Velsen bedoelt. Leuke verhalen heeft mevrouw La Gro genoeg. Zo vertelt ze dat ze op een keer op de sluizen bijna van de kade afviel, zo het water in. „Als schoolarts waren we in dienst van de GG en GD, dus eigenlijk van de gemeente,” begint ze. „Soms hadden we op zeer ongeregel de tijden dienst. Dan moest je bijvoor beeld in het holst van de nacht naar een schip toe in de sluizen. Wat je daar soms beleefde! Zo werd ik op een goede nacht weer naar een schip geroepen dat in de sluizen lag en waar iemand ziek gewor den was. De oude heer Kloosterhuis reed me in zijn ambulance naar de Middens- luis. De loopplank kon om de een of andere reden niet uitgegooid worden en ik moest met een laddertje tegen het schip opklauteren. Ik wil op de ladder stappen, maak een verkeerde beweging en val zo van de kade af. Door een stom toeval kwam ik niet in het water terecht, maar belandde ik op een soort van hou ten loopsteiger in de sluis,” lacht me vrouw La Gro. „Overigens wil ik bij deze graag de vletterlieden bedanken. Zij hebben mij in al die jaren bij dit soort verschrikkelijk goed geholpen.” Met de meeste voldoening Kijk ik terug op die gesprekken, omdat ik daarmee heb getracht een bijdrage te leveren tot (Van onze IJmondredactie) VELSEN. De Velsense politie verbali seerde donderdagmorgen 92 automobilis ten wegens snelheidsovertredingen. De politie hield ’s morgens van half zeven tot kwart voor elf ter hoogte van de Frans Halsstraat een radarcontrole in de Lange Nieuwstraat in IJmuiden. De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer per uur. Merken: Cox Moore, Lyle Scott, Byford, Smedley, Stylemas ter e.a. Op het adres Torenstraat 2 zetelt sinds vorige maand het Projektbureau Velser- broek als een spin in het web van de plannen. Op 7 november heeft de Raad van Bestuur bij de Centrale Onderne mingsraad van Van Gelder een advies aanvraag ingediend. Daaruit blijkt dat de papierfabriek in Velsen op basis van een dienstencontract met de nieuwe BV zou gaan werken. In dat geval moet onder meer betaald worden voor de opslag van hout bjj het terrein aan het Noordzeeka- naal en het vervoer van dit hout naar de papierfabriek. Op het moment wordt dit werk tegen kostprijs verricht. De onder nemingsraad en bonden achten het echter niet uitgesloten dat er in de toekomst meer betaald zal moeten worden omdat de BV nou eenmaal winst dient te maken. k Ongetwijfeld zullen veel Velsena- ren zich haar nog herinneren: dok- ter La Gro. Na zo’n 34 jaar in de gemeente Velsen te hebben ge- is werkt, eerst als huisarts en daarna als schoolarts, heeft zij per 1 okto- i; ber 1980 ontslag genomen. Aan- •i staande maandag om 4 uur neemt ze afscheid met een receptie in de •j burgerzaal van het Velsense stad ij huis. Een ieder is van harte welkom. Samensteller is een tien leden tellende Werkgroep Velserbroek waarbinnen oud- voorzitter Marion Verhoeff als coördina tor optreedt. Eind 1979 kwam de werk- Dit protest is een gevolg van een motie die tijdens de begrotingsbehandeling door de PvdA-fractie werd ingediend. Daarin wijzen de socialisten op de onaanvaard baarheid van de prijsverhoging die boven de normale jaarlijkse trendmatige aan passing uitgaat. Per 1 januari gaat de gasprijs van 32 cent met 7,9 cent per kubieke meter om hoog, waardoor de gemiddelde woonlas ten voor een gezin met zo’n 300 gulden per jaar omhoog gaan. De motie werd ingediend door PvdA’er F. F. J. Reichenfeld en stuitte direct op bezwaar van het college, dat duidde op een overeenkomst met de Vegin waarin voor drie jaar de prijsverhogingen zijn geregeld. Deze overeenkomst loopt eind 1981 af. Dinsdag tijdens de stemming handhaaf den enige collegeleden hun bezwaar tegen de motie terwijl de CDA-fractie unaniem tegen stemde. Ook de WD-fractie maak te, behoudens raadslid F. G. van Hoek, bezwaar tegen een protest bij de Vegin. Desalniettemin haalde de motie met 17 stemmen vóór en 16 stemmen tegen de eindstreep. Donderdag werd bekend dat ook ande re gemeenten in Nederland bezwaar ma ken tegen de gasprijsverhoging. Deze ge meenten waaronder Alkmaar, Beverwijk, Haarlem, Zaanstad en Amsterdam heb ben per brief hun ongenoegen geuit bij de Tweede Kamer. Deze wijzen met name op de onaanvaardbare verhoging van de woonlasten voor de lagere inkomensgroe pen terwijl de relatie, die vaak gelegd De PvdA-nota over de Velserbroek wordt volgende maand ter hand gesteld aan leden van de fractie en afdelingsle- den. Het werkdocument staat geheel los van de eerder dit jaar verschenen organi- satienota over de Velserbroek, een ge meentelijke uitgave. Hieruit is voor eigen gebruik ook niet geput. De nieuwe eigenaren van de Stork-ter- reinen zijn op het moment druk doende met het indelen van het complex. Een aantal gebouwen langs het Noordzeeka- naal zal waarschijnlijk gesloopt moeten worden om de toegankelijkheid van de aan te leggen kade te kunnen garanderen. Er bestaan nog geen sloopplannen voor de voormalige plaatwellerij die wat meer naar achteren op het terrein ligt. Op het complex kan in de toekomst materiaal dat bestemd is voor booreilanden op de Noordzee opgeslagen en overgeslagen worden. Het betreft hier onder meer on derdelen van pijpleidingen en boorappa- ratuur. groep van de grond. De opdracht luidde samenstelling van een planologische lei draad heel speciaal gericht op het bebou- wingsgebied Velserbroek. Aanbieding en verdere verspreiding van de interne nota kan nog dit jaar tegemoet worden gezien. De terreinen van Stork Velsen worden op 1 februari 1981 overgedragen aan de kopers, Koster Kranen B.V. en het trans portbedrijf W. J. W. Rumping B.V., beide uit Beverwijk. Met het oog op de zich snel uitbreidende booractiviteiten op de Noordzee leek het deze twee bedrijven een goede zaak zich meer op de overslag ten behoeve van de off-shore-industrie te wer pen. Koster Kranen BV heeft al enige ervaring met overslagactiviteiten en zal in de Beverwijkse haven De Pijp binnenkort de beschikking krijgen over een nieuwe kade waaraan onder andere kustvaarders af kunnen meren. De kade is gelegen op het diepste punt van de Beverwijkse ha ven, hetgeen de toegankelijkheid voor de schepen aanzienlijk vergroot. wordt tussen prijsverhoging en energie besparing, volgens de schrijvers van de brief onjuist is. Ook de plaatselijke afdelingen uit Be verwijk en Heemskerk van de Nederland se Vrouwenbeweging hebben een protest tegen de prijsverhoging laten horen. Deze dringen er bij het Beverwijkse gemeente bestuur op aan nogmaals bij de regering bezwaar te maken. Bovendien hebben de plaatselijke afdelingen het Gemeentelijk Gasbedrijf verzocht in geen geval de prijs verhoging door te voeren, daar anders het welzijn van de Nederlandse burger in gevaar komt, zo is hun verklaring. Vorig jaar nam het gemeentebestuur van Beverwijk al een motie aan met als strekking in de Tweede Kamer tegen de ophanden zijnde verhoging te proteste ren. Velsen wees na een verzoek daartoe steun aan de motie af. Volgens de Bever wijkse wethouder F. Kaebisch, voorzitter van het dagelijks bestuur van het Gasbe drijf voor Beverwijk en Omstreken heeft dat protest, dat wel door verschillende andere gemeenten werd onderschreven, tot gevolg gehad dat een tweede prijsver hoging, die voor juni 1981 was gepland, voorlopig is uitgesteld. Lamswol, shetlandwol, mennowol, normale prijzen van 59,50 tot ƒ109,50 nu tijdelijk voor ƒ39,50 tot 89,50 Het complex van Stork Velsen aan de noord zijde van zeekanaal, eigenaren 148 meter aanleggen overslag ten van de offshore-indu- strie zal plaatsvinden. Een deel van de gebou wen dient om de aan leg mogelijk te maken gesloopt te worden. -Óf*.-,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5