nieuwe Dorpsraad Wijk aan Zee handhaaft de bezwaren van het KHAYA.M SHOWROOMS Boeken roode Driehuis Boeken roode Spelplezier spat af van OTK-produktie ’’Handen af jeugdloon” ^BEZOEK DE OMAfi Heemskerk krijgt eigen afdeling Personeelszaken nooit aflatende service op de koop toe... Accijnsverhoging voor velen doodsteek" NEDERLANDS GROOTS» SPECIAALZAAK M OOSTERSE TAPIJTEN MANIFESTATIE BESTEKSLIJPERS IN DE NIEUWE SLOF Breesaap start met bouw appartementen Joppie bij de zigeuners” aanstekelijk vertolkt IJMOND 7 1980 VRIJDAG 28 NOVEMBER I bijval van de IJmuider basisscholieren. nu f695,- f295,- GRIJP DEZE KANS NU OF NOOIT ,tapüten f1375,- Driehuizerkerkweg 77 Telefoon 02550 -1 40 44 GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? Glanzend fijne "Bochara” tafellopers Grijp deze kans! vanaf f 295,- VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden OOSTERSE TAPIJTEN Voor iedere beurs. Vele Perzen, Chinezen, Berbers, Russen, Indiaas, Bochara’s enz. "Heriz” vloerkleden 300x200 VOOR DE ZITHOEK Quashgai 180x130 Quashgai 120 x 70 BEVERWIJK Winkelcentrum Beverhof 40-41 aan de Breestraat 02510-26124 Mini kleedjes 30 x 30 Quashgai, Bochara enz. vanaf f19,- HAMADAN Mir, Djoschaghan, Tabris, Kirman, Meimeh enz. ca 200 x 130 vanaf f995,- (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Ook in de IJmond wekt de aangekondigde accijnsver hoging op rookwaren beroering bij de gevestigde sigarenhandel. Heftige verontwaardiging hierover kwam tot uiting tijdens een roeri ge ledenvergadering op 20 november van de NSO (Nederlandse Sigarenwinkeliers Organisatie) afdeling Haarlem. Een pakje sigaret ten (nu geprijsd op 2,60) zal na doorvoering van de aangekondigde prijsmaatregel 2,85 moeten kosten. De branche komt hiertegen in het geweer tijdens een protestmars over het Binnenhof, waarvoor maandag 8 december als datum is geprikt. Koopavonden Illustratief VELSEN. Leerlingen van de Ossendorp-, Regenboog- en Duin en Dennenschool vormden gisteravond in de Stadsschouwburg Velsen het roerige publiek, waarvoor de Onderwijzers Toneelvereniging Kennemerland z’n vierendertigste Sint Nicolaasproduktie „Joppie bij de zigeuners” in première liet gaan. Onder leiding van regisseur Hen Zwanenburg tekenen de onderwijzers ook dit jaar weer voor een aantrekkelijke, tot in de puntjes verzorgde voorstelling die mede dankzij z’n vlotte enscenering ook tijdens de vier nog volgende uitvoeringen ongetwijfels zal kunnen rekenen op de enthousiaste BETER DRUKWERK BESTELLEN? Amsterdam - Den Haag - Beverwijk - Utrecht - Hilversum - Eindhoven - ’s-Hertogenbosch - Nijmegen Overzichtelijk! Gerieflijk! Gezellig! en.fT veel voordeliger! Sigarenbranche ook in IJmond slachtoffer van prijsontwikkeling er Ig voor het reilen en zeilen in de totale bran- I CS RHMBM Ü- >g it- el. (Van een onzer verslaggevers) JOKE DIEBEN - FRERICHS ag (ADVERTENTIES) Sinterklaas vooraan in demonstratie van de Bestekslijpers. MB MS V ig ig et Breesaap, een dochteronderneming van Hoogovens, voert dit project uit in op dracht van de heer Rutte, eigenaar van Keshan Varamin Sabzewar Seneh Nain Het nogal moralistische jeugdspel „Jop- pie bij de zigeuners” van W. F. G. Bauer werd in de jaren vijftig al tweemaal eer der door de O.T.K. opgevoerd. Het stuk handelt over het rijkeluiszoontje Joppie Dalstra, een avontuurlijk manneke dat aan leren een broertje dood heeft en die zijn kans schoon ziet, als in de omgeving zigeuners hun kamp opslaan. Joppie ont vlucht het ouderlijk huis en gaat bij de zigeuners wonen, maar kamt al snel tot de ontdekking dat het leven daar heel wat minder rooskleurig is dan hij zich had voorgesteld. Dolblij is hij, als hij weer naar huis kan terugkeren en zelfs "het schoolbezoek schrikt hem niet meer af, nu hij het door hem „geredde” zigeuners- meisje Loetellie als nieuwe huis- en klas genote mag begroeten. zwaar te verduren krijgt door het verminderde gezinsinkomen. Even eens waren er solidariteitsverklarin gen van de plaatselijke afdelingen van de PvdA, de CPN en de plaatse lijke afdeling van de Vrouwenbewe ging Nederland. tr., u.: J s- )e De IJmuidenaar J. P. Visser in zijn sigarenzaak aan het Marktplein die zon der soms onvermij- elijke bij-artikelen nog helemaal de oude vertrouwde sfeer ademt VLOERKLEDEN Hamadan 240 x 170 f 495,- Zandjan 270x 170f 795,- Quashgai 300 x 200 f1595,- Seraband 300 x 200 f 1995,- Q- 30 11.: ca60 x 40f 15,- 90x60f 59,- 125x65f 89,- 160 x’60f 119,- 160 x 90 f 159,- al. a- el. 22 5) P. ig !1 a- t. 20 BMW BMW u., .1., j- lu ll.: en 10, sn 30 sn at- Joppie laat z’n moeder (midden) en zuster (rechts) zien waarmee hij op school honderd strafregels verdiende. De dankbaarste rol in dit ter gelegen heid van de nieuwe voorstellingenreeks door de O.T.K. grondig opgefriste jeugd spel is die van Joppie Dalstra. Elly van den Berg speelt hem als een eigentijds lefgozertje, een smakelijke creatie waar mee ze van meet af aan op de warme sympathie van de in de zaal aanwezige belhamels kan rekenen. Voor een goed contrast zorgen de heer en mevrouw Peet als Koppies streng bezorgde ouders. Aan stekelijk spel laat ook P. Eriks zien als de bewegelijke zigeuneratleet Jimmy Stape- lorem, een partij die hem veel vrijheid laat en waarvan hij de mogelijkheden (net overigens als Elly van den Berg) doeltref fend benut door prima in te spelen op het jonge publiek. Zijn tegenpool in de fleurig gekostumeerde zigeunertroep wordt ge vormd door de autoritaire leider Pietro Patrelli, een goede creatie van de vlak voor de voorstelling bij sportactiviteiten lelijk aan zijn knie geblesseerde J. Heilig. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De gemeente Heems kerk krijgt per 1 januari 1980 een Bureau Personeelszaken. Dat heeft de gemeente raad gisteravond besloten. Voornaamste taak van het Bureau Personeelszaken wordt het adviseren van het college om trent het personeelsbeleid. Daarnaast be handelt het Bureau alle aangelegenheden betreffende werving, aanstelling, salarië ring, opleiding en selectie van het gemeen- tepersoneel. Ook het personeel van de gemeentepolitie van Heemskerk valt on der het Bureau Personeelszaken, als de burgemeester dat verzoekt De dagelijkse leiding van het Bureau berust bij een door burgemeester en wethouders te benoe men hoofd. De oprichting van het Bureau is het directe gevolg van een onderzoek naar de organisatie van het gemeentelijk apparaat. Ruime keuze belegging stapijten Bidjar Kirman Isfahan Abadeh Ghom Alle verdere medewerkenden opsom men is in dit kader ondoenljjk, maar van ieders’ aandeel spat in deze geöliede pro- duktie het spelplezier af. Mede dankzij de inbreng van Romana Zwanenburg (doch ter van de regisseur), onder wier leiding de dansjes werden ingestudeerd, vorm den vooral de scènes waarin de zigeuners repeteren voor een kermisoptreden een lust voor het oog. De entourage van het zigeunerkamp is in het door de technische staf van de Stadsschouwburg vervaardig de decor raak getroffen en ook de fraaie belichting staat er borg voor, dat de toe- schouwertjes zich bij deze Sinterklaassu- prise van de Velsen onderwijzers de ko mende avonden niet zullen vervelen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/WIJK AAN ZEE. Breesaap Huizenbezit uit Beverwijk start met de uitvoering van het appartementencomplex aan de Julianaweg in Wijk aan Zee als de onderhandelingen met de aannemer zijn afgerond. Dit verklaarde een woordvoerder van Breesaap donderdagmorgen tijdens een hoorzitting in het Provinciehuis in Haarlem, die werd gehouden in het kader van de AROB-wetgeving (Administratieve Rechtspraak Overheids Beslis singen). het in 1978 afgebrande hotel Trio. Het is de bedoeling Hoogovens-personeel, dat een tijdelijke huisvesting nodig heeft, in het appartementencomplex onder te brengen. De Dorpsraad Wijk aan Zee en bewo ners van de Julianaweg lichtten donder dag de bezwaarschriften toe, die zij had den ingediend tegen het verlenen van de bouwvergunning. Zij brachten tijdens de ze zitting dezelfde bezwaren naar voren, die zij ook aansneden tijdens een hoorzit ting op 14 augustus van dit jaar. De eerste zitting was een ambtelijke informele bij eenkomst. Na het ambtelijk advies in au gustus vernomen te hebben, maakte het college van Gedeputeerde Staten geen be zwaar tegen het verlenen van de bouwver gunning. Het voornaamste bezwaar van de Dorpsraad tegen de bouwplannen betreft de opbouw op de tweede verdieping van het gebouw. In die opbouw komen appar tementen en een ruimte voor de techni sche installatie. Volgens de voorzitter van de Dorps raad, L. Close, zouden de gemeente en Breesaap tijdens de eerste hoorzitting in augustus hebben betoogd dat de derde verdieping op grond van welzijnseisen door de gemeente Beverwijk zou zijn ver langd. „Uit de besluitenlijst van de wel standscommissie”, aldus Close, „blijkt echter het tegendeel. Slechts de architect en dus Breesaap achtte deze derde verdie ping gewenst.” Volgens Close keurde de welstandscom missie in eerste instantie het bouwplan af en deze commissie stelde daarbij als voor waarde dat de bouwmassa van het nieuwe complex niet groter mag worden dan het voormalig hotel Trio. Hij noemde het frappant dat de welstandscommissie in september, zonder dat er essentiële veran deringen waren aangebracht, akkoord ging met de nieuwe plannen. „We nemen dan ook in allé eenvoud aan dat de wel- zijnscommissie, onder druk, het moede hoofd in de schoot heeft gelegd”, aldus Close. Wethouder J. C. M. Bodewes van Bever wijk stelde daarentegen dat het door de welstandscommissie goedgekeurde plan geheel anders was dan het eerste ontwerp. Volgens Bodewes voldoet het bouwplan aan alle voorwaarden, die in het bestem mingsplan zijn opgenomen. 28 november, 1; 2,3 en 4 december zijn wij ook t s-avonds geopend dat we niet meer zelfstandig kunnen leven. Huur, kleding en eten zijn niet meer te betalen. We worden gedwon gen bij de ouders te blijven wonen. We eisen dat de regering de plannen intrekt en het geld haalt waar het zit. Namelijk bij de hoge inkomens en bij defensie”, aldus Berghuis. Voorts sprak een vertegenwoordig ster van de Rooie Vrouwen in de PvdA. Zij ging in op de positie van de huisvrouw, die het volgens haar Na de sprekers traden het ANVJ- kantoor uit Haarlem en twee Bever- wijkse popgroepen op, te weten Had dock en Cockney Pride. De prijsverhoging wordt ook door de branchegenoten in de IJmond moordend genoemd en „beslist onverenigbaar met een evenwichtige spreiding van belasting druk”. Volgens de Beverwijkse sigaren winkelier M. Buitenhuis is de absolute grens van het toelaatbare bereikt met de nieuwe prijsopdrijving. „De tabakbran- che is de afgelopen jaren slachtoffer van een reeks nadelige factoren waarbinnen de prijsontwikkeling moordend moet worden genoemd. De vorige prijsverho ging zijn wij nog maar net te boven of er staat ons alweer een nieuwe te wachten. De winstmarge is daarmee de afgelopen jaren van 10,7 ingekrompen tot het abso lute minimum van 8,5 procent. Voor hand having van een redelijk inkomen moet steeds meer worden omgezet en zo’n ont wikkeling zit er voor de branche ook in de IJmond allang niet meer in”. Buitenhuis is aan de Beverwijkse Zee straat een oud en vertrouwd adres voor rookartikelen. De zaak bestaat zestig jaar. Aan het imago van speciaalzaak wordt door het voeren van bij-artikelen (snoep, snuisterijen in de cadeausfeer) stelselma tig afbreuk gedaan. M. Buitenhuis: „Rookartikelen op zichzelf boden tien jaar geleden al geen volledige broodwin ning meer. Een eerste stap om dat goed te maken was opneming van aanstekers en pijpen in het assortiment. Met het karak ter van de zaak was dat nog uitstekend verenigbaar. Van de later toegevoegde snoeperij en cadeau-artikelen kan dat tot mijn spijt niet worden gezegd”. De Beverwijkse situatie is illustratief che. Bij oprichting van de zaak in de jaren I twintig telde Beverwijk nog vijfentwintig redelijk florerende sigarenzaken. Anno 1980 is de branche met nog slechts drie vestigingen vertegenwoordigd. Buiten huis: „Van dit aantal zullen gezien de lopende ontwikkeling beslist nog meer koppen vallen. Verbreding van het sorti ment betekent voor velen slechts uitstel van executie. De tabakswinkel is op zich zelf allang niet meer levensvatbaar". Een zelfde situatie wordt met spijt in zijn stem geschetst door sigarenwinkelier J. H. Bek- ker, qua omzet nog steeds een van de groten in de gemeente Heemskerk. Ken merkend voor de specifieke sigarenzaak noemt hij het gemoedelijke sfeertje, dat, zegt hij, met een uitgebreid sortiment zienderogen verloren gaat. Bekkers boert, zo zegt hij zelf, pijlsnel achteruit. „Eens per veertien dagen moet tegenwoordig de winkelvoorraad worden aangevuld. Tien jaar geleden was dat wekelijks noodzake lijk. Over de omzetontwikkeling spreekt dat, lijkt mij. boekdelen”. Om zijn verontwaardiging over „alweer een prijsverhoging” lucht te geven loopt hij op 8 december mee in de protesttocht. Over deelname daaraan houdt de IJmui denaar J. P. Visser zich nog wat op de vlakte, al ondervindt ook hij de malaise in zijn branche aan den lijve. „De overheid slachtte met de al te knellende prijsmaat regelen de kip met de gouden eieren. Met nog hogere accijns wordt een grens overschreden. De omzet zal hierdoor on getwijfeld nog verder teruglopen, waar mee een hogere belastingopbrengst voor het rijk wel heel denkbeeldig wordt”. BEVERWIJK. ’’Handen af van het minimumjeugdloon”. Met deze leus opende Roel Berghuis van de Beverwijkse Bestekslijpers donder dagavond de manifestatie in De Nieu we Slof in Beverwijk. De bijeen komst werd voorafgegaan door een demonstratieve optocht, waaraan 150 jongeren deelnamen. De demonstratie en de manifestatie werden georganiseerd door de Be stekslijpers en waren gericht tegen de plannen van het kabinet Van Agt, waarmee bezuinigd wordt op de jeugdlonen. De Bestekslijpers is een organisatie van linkse jongeren. De demonstranten liepen vanaf het stati on via de Breestraat en de Alkmaar- seweg en vervolgens door de binnen stad naar De Nieuwe Slof. In het ontmoetingscentrum verzamelden zich bijna 300 jeugdigen. Roel Berghuis ging in zijn toe spraak in op de gevolgen van de bezuinigingsplannen van de regering. ’’Ruim 200.000 jongeren worden ge pakt. We gaan zover in loon achteruit tW - J zX-X-gK W f?; n e 0

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7