Zuid-Holland Twijfel over lijst met stortplaatsen van chemisch afval Vrijspraak in bouwfraude over knelpunten arbeidsmarkt Ongerustheid over gestort gif in de Volgermeerpolder 9? STATENLEDEN WILLEN MEER ONDERZOEK Provincie niet aansprakelijk voor gifvondst WETHOUDER HEERMA STELT AKTIEGROEPEN GERUST Directeur ruimtevaart Fokker met pensioen Milieu Velsen Rotterdam PROVINCIE 8 VRIJDAG 28 NOVEMBER 9 1980 ■3 I - INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID: SLUIT BELT r ant I I 0 o o I -• f/ i llljl AMSTERDAM. In september 1978 trad drs. Ennëus Heerma aan als wethouder van economische zaken in Amsterdam. In zijn porte feuille trof de 35-jarige Fries onder meer de havenaangelegenheden aan. In drie jaar tijd slaagde hij erin zich volledig in te werken in de complexe materie die bovendien niet gheel ontdaan bleek te zijn van de nodige politieke kantjes. De teruggang in de hoofdstedelijke havens bijvoorbeeld deed de roep om een voorhaven bij IJmuiden in de loop van de zeventiger jaren luide klinken. Heerma heeft dit kostbare project echter nuchter terzijde geschoven en zijn hoop gericht op de realisering van het pilot-plan: de aanleg van 20 hectare overslagterrein bij Hoogovens. De stampvoetende reus Amsterdam is veranderd in een diplomatiek onderhandelingspartner. „Dat pilot plan is niet alleen voor ons, maar voor de hele regio belangrijk” zegt Heerma fijntjes. Een gesprek met de Friese gastarbeider van het Amsterdams stadhuis. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincie Noord-Holland heeft een lijst ge maakt van stortplaatsen, waar mogelijk chemisch afval is ge stort. De voormalige vuilstort plaats van de gemeente Heemste de komt op die lijst voor onder categorie A: stortplaatsen waar van met een grote mate van ze kerheid kan worden vastgesteld dat er chemisch vuil ligt. De ge meenten Haarlem, Haarlemmer meer en Beverwijk staan op de lijst onder categorie B: stortplaat sen die er van worden verdacht chemisch afval te bevatten. In Haarlemmermeer komen liefst vier van die verdachte stortplaat sen voor: woonwagencentrum Vijfhuizerweg, Vijfhuizerdijk een terrein naast „De Liede” en de zandpunt te Nieuwe Meer. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De inspectie van de Volksgezondheid in Noord- Holland vindt, dat de vuilstortplaats in de Volgermeer, ten noorden van Amsterdam, moet worden gesloten. Dat is nodig in verband met de vaten zeer giftig chemisch afval, die er onlangs werden aangetrof fen. De gemeente Amsterdam en de provincie willen echter eerst een rapport afwachten over de ernst van de situatie. Men vindt dat voorlopig kan worden volstaan met tijdelijke maatregelen. Niettemin is gedeputeerde IJff van mening dat er inderdaad sprake is van een zeer ernstige situatie. i i milieuveilig havenplan doortrekken in westelijke richting, de ave rij- en werkhaven dempen en op het daar- 6 Winkel het chemisch afval. (Van onze rechtbankverslaggever) I Wethouder Heerma wijst met zijn vinger naar de plaats waar de havenontwikkelingen in IJmuiden moeten worden uitgevoerd. Het doet Heerma zichbaar goed om met recente statistieken in de hand aan te kunnen tonen dat het dieptepunt van 1977 en 1978 (jaarlijkse overslag van 17,2 miljoen ton) gepasseerd is. In de Amsterdamse havens werd in 1979 een stijging tot 19,4 miljoen ton geregistreerd en voor 1980 zijn de verwachtingen hoog gespannen. De resultaten over de eerste negen maanden van dit jaar geven daar ook alle aanleiding toe: een overslag van 16,7 miljoen ton. Heerma denkt eind 1980 uit te komen op 22 miljoen ton. Kritiek van de zijde van de milieugroe pen op het plan wuift de wethouder geens zins weg. Zoals een rechtgeaard CDA’er betaamt, begint hij zijn betoog over deze gevoelige materie met een oprecht ge meende opmerking over het rentmeester schap van de mens, de mens die ten alle tijde oog dient te hebben voor (het behoud van) de natuur. „Ik durf keihard te stellen dat als wij niet kunnen voldoen aan de milieu-eisen het plan zonder meer van de komende jaren flink uitgebreid worden, dan is het volgens Heerma de moeite van het overdenken zeker waard om een (mi- nijhavenschap in het leven te roepen. „Het is eigenlijk te gek om los te lopen dat Velsen als derde zeehaven van Nederland vrijwel niets over de havens te zeggen heeft. Deze behoren toe aan Hoogovens, Rijkswaterstaat en het Staatsvissersha- venbedrijf waardoor de gemeente min of meer gedwongen is op afstand toe te zien. Dat kan mijns insziens niet en de komst van een havenschap kan aan die ongezon de situatie een einde maken. Bovendien is een goed beheer van de havens dan gro tendeels gegarandeerd,” aldus Heerma. baan is. Daar hoeft niemand zorgen over te hebben, Amsterdam voelt niets voor een project dat in sterke mate bij zal dragen aan een toename van de verontrei niging” zo verklaart Heerma met de hand op het hart. Veel zal afhangen van de houding van Hoogovens, het bedrijf dat eigenlijk tegen wil en dank een centrale rol in de planvor ming speelt. Heerma zou graag zien dat het staalbedrijf en Amsterdam op den duur de handen ineen slaan zodat het pilot-plan in goede harmonie gerealiseerd kan worden. „Het is altijd voordeliger om bestaande voorzieningen aan te passen of door te trekken en dat kan ter plaatse uitstekend. Ik zou me voor kunnen stellen dat wij met Hoogovens tot een uitwisse ling van technische gegevens komen en vervolgens samen aan de slag gaan,” zegt de wethouder. I hten niet Als ven laat, han- 1-13, 2.30 DEN HAAG. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een voorlopige nota „de economie van Zuid-Holland” uit gebracht. In deze beleidsnota doen GS voorstellen tot maatregelen op sociaal- economisch terrein, met het doel knelpun ten op de arbeidsmarkt, in de economi sche structuur en in het produktiemilieu op te heffen. Hoge prioriteiten in deze nota hebben onder meer het ontwikkelen van maatre gelen om de problemen op de arbeids markt (vijftigduizend werklozen) te ver minderen (met name de zeer hoge werk loosheid in de grote steden in het westen van de provincie) en intensivering van overleg tussen provincie, lokale, geweste lijke en rijksoverheid, sociale partners op provinciaal en regionaal niveau, kamers van koophandel enzovoorts. Voorts staat van de gemeenten in onze regio Bloemendaal nog op de lijst, gerang schikt onder de categorie C: een mogelij ke aanwezigheid van chemisch afval. De lijsten zijn opgesteld aan de hand van gegevens, die door de gemeenten werden verstrekt en door andere instanties (bij voorbeeld rijkswaterstaat, het provinciaal waterleidingbedrijf). De gemeenten Ben- nebroek, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Velsen en Zandvoort gaven op, dat hen geen stortplaatsen van chemisch afval binnen de gemeentegrenzen bekend waren. Ook de gemeente Bloemendaal had dat opgegeven, maar een andere in stantie had de provincie gerapporteerd, dat er toch een mogelijke chemische stort plaats is geweest in deze gemeente. Daar om kwam ook Bloemendaal op de „gif- lijst”. Hetzelfde overkwam de gemeente Haarlem. Daar zou volgens een andere, dan gemeentelijke instantie, chemisch af val aanwezig kunnen zijn op de stort plaats Waarderpolder. Haarlem is een van (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Prof. W. Bloemendal zal op 6 december aanstaande zijn functie als directeur van Fokker-ruimtevaart neer leggen wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. Hij is ruim 38 jaar bij Fokker werkzaam geweest en onder zijn leiding heeft Fokker internationaal aanzien verworven op ruimtevaartgebied. In 1958 werd hij hoofd van de nieuw opgerichte afdeling boordsystemen. Te vens kreeg hij de supervisie over het elek tronisch laboratorium. Op 1 augustus 1968 werd de heer Bloemendal belast met de oprichting en leiding van een zelfstan dige afdeling ruimtevaart bij Fokker. Te vens werd hij benoemd tot projectleider van het gezamelijk met Philips uit te voe ren nationale satellietproject ANS. Per 1 januari 1975 kreeg hij de titel directeur ruimtevaart. Mede dank zij zijn inzet is Fokker-ruimtevaart uitgegroeid tot een divisie die aan een groot aantal Europese projecten meewerkt, een nationaal ruim- tevaartprogramma uitvoert en werk biedt aan een kleine 200 man. gif in de bodem wel zou verminderen, wanneer de gemeenten zelf zouden moe ten opdraaien voor de verwijdering vanx Na zijn studie wis- en natuurkunde aan de Universiteit Amsterdam, trad de heer Bloemendal op 1 augustus 1942 in dienst bij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek Fokker als medewerker in de Aëro dynamische groep van de wetenschappe lijke afdeling. In 1946 kreeg hij de leiding over de juist opgerichte groep theoreti sche Aërodynamica en hij werd in de daarop volgende jaren betrokken bij de Aërodynamische conceptie van de S.14 en later de F 27 Friendship. de handen aan. „Wij, en daarmee bedoel ik Amsterdam, Velsen en Zaanstad, moe ten ons niet richten op de kwantiteit maar op de kwaliteit. Het zou volstrekte waan zin zijn om even groot als Rotterdam te willen worden. Zinloos, volkomen zinloos. Maar dat neemt niet weg dat wij wel het recht hebben voor onze eigen belangen op te komen en dat gebeurt dan ook. Er is plaats voor een middelgrote multi-purpo se haven naast Rotterdam. En let wel: niemand maar dan ook niemand heeft mij er in de drie jaar dat ik hier nu zit op kunnen betrappen de verschillen tussen Amsterdam en Rotterdam aangescherpt te hebben. Er is ook nog zoiets als het algemeen belang, laten we dat in hemels naam niet vergeten,” zegt Heerma vastbe raden. Dat Amsterdam in het achterhoofd toch al enigszins rekening houdt met de nood zakelijk geachtte uitbreiding van de ha venfaciliteiten bij IJmuiden moge blijken uit de deelname van deze gemeente in „De Nieuwe Rijnvaart Maatschappij BV” een onderneming die zich bezighoudt met de duwvaart op ondermeer het Amsterdam- Rijnkanaal. De NRM dreigde aanvanke lijk failliet te gaan maar is mede met het oog op de toekomst gered. Heerma: Woordvoerders van verschillende frac ties waren dezelfde mening toegedaan. Men pleitte er voor om - ongeacht de opgaven van de gemeenten - bij elke stort plaats onderzoek te doen (bodem en wa termonsters nemen). Dergelijk onderzoek zou moeten plaatsvinden bij alle oude vuilstortplaatsen, bij alle terreinen van (voormalige) gasfabrieken en bij alle op gehoogde terrein. De commissie kreeg de toezegging dat dat inderdaad zal gebeu ren. Alle oude stortplaatsen van na 1945, gasfabriekterreinen en ophogingen zullen worden onderzocht. Overigens ontbreekt aan het stuk nog een standpunt van GS. Op een vraag van het D’66-statenlid Verwey verklaarde ge deputeerde IJff, dat dat ook de bedoeling nog niet is. Met de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne was afgespro ken, dat allereerst alle stortplaatsen zou den worden geïnventariseerd. Daarna komt een preciezer onderzoek. En pas dan kunnen GS een standpunt met een priori teitenstelling innemen. Vooral de gestaag groeiende aanvoer van kolen opent perspectieven voor de hoofd stad die dan wel over voldoende faciliteite n om de stroom op te vangen moet kunnen beschikken. Volgens Heerma zijn die er nu nog in onvoldoende mate. „Je moet als bestuurder natuurlijk niet alles voor de eeuwigheid vast willen leggen, dat is erg onverstandig. Maar één ding staat voor mij als een paal boven water en dat is dat die kolen er hoe dan ook komen. Als er niet snel maatregelen genomen worden dreigt Amsterdam de kolenboot te missen met alle gevolgen van dien, ook voor de regio” zo zegt de wethouder. Het gifschandaal in de Volgermeerpol der is donderdag onderwerp geweest van uitvoerige beraadslagingen van de staten commissie voor de milieuhygiëne. Als tij delijke maatregel wordt voorgesteld om de stroomrichting van het water in de polder te veranderen. En voor het invallen van de winter wil men in elk geval die vaten weghalen, die op de grens van (grond) water en lucht liggen en daardoor aan roest blootstaan. Men wil zo voorko men dat een vat doorroest, waardoor het uiterst agressieve gif vrij zou komen. Vol gens een technicus van de provincie be staat voor eventuele vaten die onder wa ter liggen niet het gevaar, dat ze door roesten. Het gif in kwestie is dioxine (2, 3, 7, 8- tetrachloor-benzo-p-dioxine of TCDD). Dat is hetzelfde spul als vrij kwam bij de milieuramp in Seveso in het noorden van Italië in 1975. Deze ramp heeft, zoals be kend, diverse slachtoffers geëist. Verschillende statenleden toonden zich donderdag ernstig ongerust over de situa tie in de Volgermeerpolder. Het PvdA- statenlid Winkel had ernstige bedenkin gen tegen het idee om tijdelijk de stroom richting van het water om te keren. Dat was naar haar mening geen oplossing. Ook bij een omgekeerde stroomrichting kon giftig water in de richting van vissers stromen en het gevaar voor het drinkwa ter voor de koeien was er evenmin mee bezworen. Zij pleitte dan ook voor een Het pilot-plan bij IJmuiden zou volgens hem een goede oplossing bieden. De overslagterreinen en kades bij Hoogovens strikte waterstaatkundige isolering van de gifstort, door het herstel van een voor malige sluis. Ook Verwey (D’66) was voorstander van een waterstaatkundige scheiding en keer de zich tegen tijdelijke maatregelen inge geven door paniekreacties. Gedeputeerde IJff vond het voorstel om de gehele belt op te graven op dit moment te rigoreus. Het was zelfs de vraag of dat technisch uitvoerbaar is. De ligging van de vaten ongeveer vijfduizend is niet precies bekend. Men zou een terrein van 60 hectare vijf meter diep moeten afgra ven. Het probleem, dat Amsterdam een deel van zijn huisvuil kwijt moet op de stortplaats maakt de zaak nog extra inge wikkeld. Sluiting van de belt is daardoor niet goed mogelijk zonder de vuilverwer king van Amsterdam in ernstige proble men te brengen, hetgeen ook weer milieu verontreiniging zou meebrengen. De vijf duizend vaten zijn destijds gestort door Philips Duphar. Behalve het uiterst gifti ge dioxine zit er polychloorbenzeen in (het grootste percentage) en polychloorfenol. Voorts mengels van hexachloorcyclo- hexaanisomeren (waaronder het bestrij dingsmiddel Lindaan) en 2.4.5.T (trich- loorfenoxyazijnzuur, bekend als ontbla- deringsmiddel). Als verontreiniging van deze laatste stof wordt dan het dioxine genoemd, dat als het gevaarlijkst moet worden beschouwd. de tien gemeenten die nog niet op het verzoek van de provincie om een opgave van chemische stortplaatsen heeft gerea geerd. De gemeente heeft laten weten, momenteel zelf nog met een onderzoek bezig ie zijn. De opgave van de gemeente Heemstede betrof uiteraard de constatering van hoge concentraties gechloreerde koolwater stoffen (mottebaïïenspul) die bij de woon schepenhaven werden aangetroffen. In het rapport werd vermeld dat geen acuut gevaar bestaat voor de volksgezondheid. De lijst werd donderdag besproken door de Statencommissie voor de milieu hygiëne. De Statenleden stonden in het algemeen nogal sceptisch tegenover de geïnventariseerde gegevens. Het PvdA- statenlid Winkel vond de lijst op zichzelf al schokkend maar vroeg zich bovendien af welke garanties er waren, dat de ge meenten zich er niet gemakkelijk van af hadden gemaakt. Zij vond de formulering van de vraagstelling: „geef op waar stort plaatsen zijn waar chemisch afval is ge stort” nogal definitief. De wijze van for muleren lokte naar haar mening een ont kennend antwoord uit in geval van twijfel. Zij vreesde dat de animo bij de gemeenten om mee te doen aan de opsporing van het „Je zou kunnen zeggen dat onze achter deur in goede staat verkeert. De scheep vaartverbindingen met het achterland zijn zondermeer goed, daar is de laatste jaren ook hard aan gewerkt. Wat nog ontbreekt is een goede voordeur bij IJ muiden. Die hoeft beslist niet overdreven groot en duur te zijn, een pilot-plan, zoals dat er nu ligt helpt het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied al een heel eind de goede weg op Overleg Dat er ondanks de verbeterde verhou ding tussen Amsterdam en Velsen nog veel gepraat zal moeten worden, erkent Heerma volmondig. Hij spreekt in dat verband over het wegwerken van een brok historische ballast. Terwijl hij op een grote kaart van het IJmond gebied nog eens aangeeft waar het pilot-plan gereali seerd zou moeten worden zegt Heerma. „Burgemeester Molendijk van Velsen heeft hier al regelmatig bij mij aan tafel gezeten. Daar ben ik bijzonder blij om. Overleg, daar zullen we het van moeten hebben.” Amsterdam is, zo blijkt uit de woorden van de wethouder, tot het inzicht gekomen dat hardlopers, zelfs als er haast geboden is, doodlopers zijn. JAAP SLUIS. Sinds januari 1976 is prof. Bloemendal buitengewoon hoogleraar in de lucht- en ruimtevaarttechniek aan de technische hogeschool te Delft. Tot opvolger van prof. Bloemendal is benoemd drs. W. H. de Leeuw, tot op heden hoofd van dë afdeling systems bij Fokker-ruimtevaart en Iras projectleider. De heer De Leeuw is 42 jaar oud, heeft fysica gestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam en is sinds januari 1966 in dienst bij Fokker. Ambities om Neerlands haven nummer één, Rotterdam, in te halen, heeft Heerma absoluut niet. Als de relatie hoofdstad- Maasstad ter sprake komt, grijpt Heerma de kans om zich te distantiëren van het op dit punt nogal bewogen verleden met bei- Dit bleek gisteren tijdens het ge sprek in de Statencommissie voor Milieuhygiëne. Gedeputeerde IJff wees erop dat Amsterdam verant woordelijk is voor de financiële ge volgen van het schoonmaken van de stortplaats. Het vervolgen van de ver vuilers is waarschijnlijk onmogelijk, omdat de zaak verjaard is. IJff wilde niet ingaan op de ver schillen in het onderzoek naar het slib tussen het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en de universiteit van Amsterdam. Op vragen van sta tenleden naar maatregelen op korte termijn, verwees de gedeputeerde naar het komend rapport, maar hij noemde de zaak „echt heel ernstig”. Van de kant van de PvdA werd IJff gevraagd te onderzoeken of het rijk niet kan opdraaien voor de kosten van komende maatregelen, omdat die de mogelijkheden van de gemeente Amsterdam wellicht te boven gaan. onjuiste aangiften voor loonbelasting en premies ten laste gelegd. Het bedrijf zou volgens de aanklacht 140 zwartwerkers in dienst hebben en de fiscus in 1978 voor ruim acht ton hebben benadeeld. Van Riel eiste acht maanden onvoor waardelijk tegen de directeur. De recht bank achtte vanochtend de tenlasteleg- HAARLEM. De provincie Noord-Holland draagt geen financië le verantwoordelijkheid voor het chemisch afval op de stortplaats in de Volgermeer. Wel zal de provincie de betrokken gemeenten wijzen op hun taak en betrokken zijn bij het bestuurlijk overleg. Twee weken geleden had officier van ging niet bewezen en sprak de directeur justitie mr. C. van Kiel de directeur twee vrij. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft vanochtend voor het eerst in de zogeheten bouwfraudezaak, waarin op grote schaal is gefraudeerd met facturen, vrijspraak verleend. Het ging om een 65- jarige Haarlemmer, directeur van een wegens fraude aangeklaagd aannemings bedrijf. Amsterdam wil alleen door vrijkomende terrein overslagactivi- teiten beginnen, het moet volgens Heerma mogelijk zijn. Dat bijvoorbeeld de ge meente Velsen wat argwanend tegen het project aankijkt komt hem begrijpelijk voor. Velsen is zijns insziens in het verle den wel eens onnodig voor het hoofd gestoten. Dat gebeurde met name ten tijde van het toen nog ter discussie staande voorhavenproject. „Dat heeft eigenlijk te lang centraal gestaan en bovendien zijn de onderlinge verhoudingen er wat door bekoeld. Ik vond dat toen als een erg slechte zaak en gelukkig is aan die toe stand een einde gekomen. Het pilot-plan moet volgens mij als een zelfstandig pro ject kunnen functioneren. Het is niet zo dat Amsterdam het als een eerste stap ziet op de weg naar nog meer activiteiten. Ik kan me zelfs indenken dat het pilot-plan meteen als eindstation ftmgeert. Wij heb ben tenslotte alleen maar overslag-facili- teiten voor diepstekende schepen nodig, niets meer maar ook niets minder,” aldus Heerma Mochten de havenactiviteiten in het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9