Moskou zoekt Nog 52 dorpen in Italië zonder hulp SENATOR VS NA BEZOEK AAN MOSKOU: III 11 Pools partijcomité vergadert maandag Grote Russische Scherpe kritiek bisschoppen op beleid Thatcher toenadering tot Albanië Weer hevige beschietingen rond Abadan 1 acties gemeld in Afghanistan Directeur weg bij vleesbedrijf Bestand Tsjaad gesloten zonder Hissene Habre Bar weer belemmert reddingswerk n 11 :i Parijs geeft Warschau lening over onlusten p n Jakarta verbiedt nieuwsberichten Britse brandweer dreigt met staking Koppeling Sojoez- Saljoet geslaagd „Europa moet zelf Z.-Afrika gaan boycotten” Zwitserse steun aan Nederland op Rijnconferentie Japan: verbruik olie moet met helft verminderd Mozambique: I 3 2 1980 ZATERDAG 29 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND fes i (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Amerika nen en de Russen zijn elkaar „dicht genaderd” om op infor mele wijze de onderhandelin- gen over SALT-2 te herope nen. Dit verklaarde de Ameri kaanse Republikeinse Senator Charles Percy gisteravond tij dens een persconferentie in Moskou. SALT-2 is een ver drag tussen de VS en de Sov- jet-Unie over beperking van de kernbewapening. Uitzicht op nieuw gesprek SALT-2 i (Van onze redactie buitenland) 4* 1MKSC (Van onze redactie buitenland) nten >ffen agen er in k de risi- kan JAKARTA (Reuter). De Indonesische autoriteiten hebben bepaald dat de bin nenlandse media geen aandacht mogen besteden aan de recente anti-chinese on geregeldheden op Java. Het hoofd van de staatsveiligheid, admi raal Soedomo, verklaarde op een perscon ferentie dat de overheid de toestand onder controle heeft. Hij erkende dat er slacht- ;iste- verp ister uhy- ging gis sing 'ran- issie 3an- ders de de lent zich ifor- beleid van de VS opgehelderd, onder meer over de kwestie Polen. „Het gebruik Economische stabiliteit is wenselijk en de moeite waard, maar zijn moet de mensen dienen en niet beheersen”, aldus de bis schoppen. De verklaring werd uitgegeven na afloop van de vergadering der bis schoppenconferentie, die in Westminster is gehouden. In de bekendmaking staat dat het cen trale comité zich bezig zal houden met „de taken van de partij in de strijd om het socialistische karakter van de vernieu wing van het maatschappelijk leven en met de economische situatie van het land en de daaruit voortvloeiende taken”. Inmiddels heeft Frankrijk aan Polen een lening verstrekt van 900 miljoen Fran se francs (ongeveer 421 miljoen gulden). Dit is gisteren in Parijs bekendgemaakt. Het krediet moet de aankoop van Franse In Moskou heeft het Russische persbu reau TASS gisteren een felle aanval van het Poolse blad Trybuna Ludu weergege ven op de dissidente Organisatie voor een onafhankelijk Polen, en haar leider Les- zek Moczuleski. Deze worden beschuldigd van „anti-Russische en anti-socialistische acties". van geweld, grote troepenconcentraties in Polen, zou het gezicht van de aarde veran deren”, zo stelde hij. „Het zou een oproep betekenen tot een bewapening, zoals we sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer hebben gezien”. Percy zei dat Gromiko in Europa had gebruikt, alvorens twee jaar geleden alle banden te verbreken. hem niet de verzekering gaf dat de Russen militaire interventie in Polen uit de weg zouden gaan. Hij meende echter wel te moeten zeggen dat het „zijn persoonlijke gevoelen is dat de Russen geen geweld in Polen willen gebruiken”. (Van onze redactie buitenland) MAPOETO „Niet de zuidelijk Afri kaanse landen moeten beginnen met sanc- tiemaatregelen tegen Zuid-Afrika, maar de Europese staten. Die landen kunnen door bijvoorbeeld een investeringsstop een enorme bijdrage leveren om de econo mische verhoudingen in Zuid-Afrika te veranderen. Als wij zouden beginnen, dan betekent dat dat wij een deel van ons eigen lichaam zouden afsnijden”. Dit zei de Mozambiquaanse minister Het akkoord, dat een resultaat is van het bezoek dat een Poolse delegatie onder leiding van vice-premier Jagielski vorige week aan de Franse hoofdstad bracht, past in de Frans-Poolse overeenkomst tot economische samenwerking. Alles bij el kaar is Polen nu ongeveer vier miljard francs schuldig aan Frankrijk. De totale Poolse schuldenlast in het Westen be draagt 22 miljard dollar (circa 46 miljard gulden). MOSKOU (UPI). De Sojoez die eer gisteren met drie Russische ruimtevaar ders aan boord was gelanceerd is gisteren aan het ruimtelaboratorium Saljoet ge koppeld. De drie ruimtevaarders, gezag voerder Leonid Kizim en zijn metgezellen Gennady Strekalo en Oleg Makarov, zijn aan boord van de Saljoet gegaan. Het Russische persbureau TASS zegt dat alle instrumenten normaal werken en dat de ruimtevaarders zich goed voelen. Zij hebben tot taak te onderzoeken hoe de Sojoez zich gedraagt in het Saljoet-com- plex, na te gaan hoe het met de Saljoet staat en wetenschappelijke en technische onderzoeken en experimenten te verrich ten, aldus TASS. «ge- Wel s ter in- :uwe >ben ond- igde pro- aten pu- cen- ton van 1160 WESTMINSTER (ANP). De roomska tholieke bisschoppen van Engeland en Wales hebben in een verklaring over de werkloosheid scherpe kritiek geuit op het economisch beleid van premier Thatcher. Zij wijzen de opvatting af dat er eerst een zogenaamd gezond economisch klimaat geschapen moet worden, waarna de men sen er beter op zullen worden. „Wij zijn van mening dat deze volgorde verkeerd is. 5 de n de bui- ieeft lank, het ;der- Staat Pro- ppij, Met plij- stap eco- er- iten- be- me- ;een kie- Bra- Idag het na- :atie serd •wij- t de tsen unt- lijke ster- noe- sver Werkloosheid wordt een ernstige be dreiging, zowel voor het gezinsleven als de maatschappij, genoemd. Het leidt tot uit zichtloosheid, apathie en een gevoel van onrecht. Als een mogelijke oplossing voor de grote werkloosheid (ruim twee miljoen) noemen zij deeltijdbanen. Allen moeten offers brengen. De impliciete afwijzing van dit principe houdt het grootste on recht voor de werklozen in, aldus de ver klaring van de bisschoppen van Engeland en Wales. Een en ander is, zo menen waarne mers, niet los te zien van de crisis in Polen, die de economische betrekkingen binnen Oost-Europa hoe langer hoe ster ker begint te belasten. Binnen de Come con (de Oosteuropese tegenhanger van de EG) heeft de laatste weken intensief overleg plaatsgehad. Zo besloten Tsje- cho-Slowakije en Roemenië onlangs, zo snel mogelijk overeenkomsten te sluiten aangaande een opvoering van de onder linge handel. van on- legin ■lijke t ge- het n de aan Het reddingswerk gaat uiterst moeizaam vanwege het barre weer. Storm, re gen, sneeuw en vrieskou hebben er inmiddels toe geleid dat sommige tenten kampen waarin de 250.000 ontheemden zijn onderge bracht ontruimd moesten worden. Velen brachten de nacht onder doorweekte dekens in de open lucht door. NEW DEHLI (UPI). De Russen zijn in verscheidene provincies van Afghanistan grote militaire acties begonnen om het verzet te smoren, zo heeft een diplomaat in New Delhi gisteren meegedeeld. In Logar en Parwan, twee sleutelprovin- cies bij de hoofdstad Kaboel, wordt op grote schaal gevochten en in verscheidene andere delen van het land worden bolwer ken van verzetsstrijders, bevoorradings- lijnen en netwerken van het burgerlijk verzet vernietigd. „Verscheidene dorpen zijn gebombardeerd, maar wij hebben geen cijfers van slachtoffers”, aldus de diplomaat. Grote stukken land zijn volgens hem vernield door tanks en bombardementen. vijf medische centra inge richt, waar eerste hulp wordt geboden en tegen ty fus wordt ingeënt. •edig men. ko eten offers zijn gevallen, een groot aantal men sen is aangehouden en materiële schade is aangericht. Verdere bijzonderheden wil de hij niet geven. Volgens hem waren Volgens Percy is het Kremlin er nu wel van overtuigd „dat er een nieuw verdrag moet komen". Hij voorspelde dan ook dat nieuwe onderhandelingen zullen plaats vinden over de beperking van de strategi sche wapens. De officieuze afgezant van de toekom stige Amerikaanse president Ronald Rea gan, die verwacht de voorzitter te worden van de Senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen, heeft de afgelopen dagen met verschillende Russische leiders overleg gevoerd. Percy zei desgevraagd dat hij „zeer verrast zou zijn als de twee partijen (Amerikanen en Russen) niet snel rond de onderhandelingstafel zullen zit ten”. Hij meende dat het SALT-2-verdrag in zijn huidige vorm „dood” is. Volgens Percy zullen het in eerste instantie „infor mele discussies” worden. „Als de Russen zien dat ze over bepaalde principes in redelijke mate een akkoord bereiken, denk ik dat de tijd gekomen is om een formele agenda op te stellen en tot officië le onderhandelingen over te gaan”, zo zei hij. Percy had in Moskou ontmoetingen met de Russische president en partijleider Le onid Brezjnjev, met minister van Defensie Dimitri Oestinow en met minister van Buitenlandse Zaken Andrej Gromiko. In de bijna vier uur durende bespreking die hij gisteren met Gromiko voerde heeft Percy, naar zijn zeggen, aan Russische zijde bestaande misverstanden over het van Buitenlandse Zaken Chissano gister avond tijdens een plotseling belegde pers conferentie in de Mozambiquaanse hoofd- stad Mapoeto, direct na afloop van de tweede conferentie voor economische sa menwerking in zuidelijk Afrika. Deze bij eenkomst werd eergisteren en gisteren gehouden. De opmerkingen van Chissano staan lijnrecht tegenover eerdere uitlatingen van conferentievoorzitter Mmoesi, minis ter van Financiën van Botswana. Deze liet woensdagavond in een samenkomst met de Nederlandse pers in Maputo, waarbij ook minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) aanwezig was, weten dat de negen zwarte zuidelijk Afrikaanse landen geen voorstanders zijn van een embargo tegen Pretoria. Dit, aldus Mmoesi, omdat zuidelijk Afrika daardoor ernstig gedu peerd zou worden omdat het op dit mo ment economisch nog vrijwel volledig af hankelijk is van Zuid-Afrika. in Praag, met Albanië te komen tot een uitbreiding van de betrekkingen op eco nomisch en politiek gebied. Aan China verweet de krant, dat het Tirana slechts voor eigen hegemonistische doeleinden Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren tenten en dekens overgevlogen naar zuid-Italië. Een woord voerder van het Ameri kaanse Europese comman do in Stuttgart deelde ver der mede dat zes helicop ters in het rampgebied zul len worden ingezet. Ook met Amerikaanse burger- vliegtuigen werden hulp goederen naar het rampge bied overgebracht. Van de 179 getroffen dorpen zijn er 133 waar tussen 20 en 90 procent van het huizenbestand is ver nield. De woordvoerder maakte bekend dat mo menteel in 81 gemeenten door het leger hulp wordt geboden. Aan de bergings- operatie nemen 30.000 mili tairen deel. Het leger heeft uit Passau in Beieren. De Westduitse luchtmacht bracht gisteren een com pleet veldhospitaal over. NAPELS. In het zondag door een aard beving getroffen gebied van Italië liggen nog 52 vernielde dorpen die, op de noodzakelijkste levensmiddelen na, nog geen enkele hulp heb ben ontvangen. Dit heeft een legerwoord- voerder in Napels giste ren medegedeeld. ROTTERDAM (ANP). Zwitserland heeft Nederland zijn steun toegezegd voor de komende ministersconferentie op 22 januari in Den Haag by het streven naar een vermindering van de zoutlast van de Rijn. Dit deelde de Zwitserse minister van Binnenlandse Zaken, Hans Hürlimann, gisteren mee tijdens een bezoek van mi nister Tuijnman van Verkeer en Water staat en staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken aan Bern. Beide landen willen een beperking van de lozingen van afvalzout door de Franse kalimijnen in de Elzas. Deze zijn verant woordelijk voor ongeveer veertig procent van de zoutlast van de Rijn. Het in 1976 door de Rijnoeverstaten in Bonn onderte kende zoutverdrag werd later door de respectieve volksvertegenwoordigers ge ratificeerd, met uitzondering van Frank rijk. De overeenkomst voorzag in een ver mindering van de lozingen door de kali mijnen in drie fasen tot uiteindelijk de helft. Om dit mogelijk te maken, legden de aan het overleg deelnemende landen vele miljoenen op tafel. Tot nu toe heeft Frankrijk nog niets gedaan aan een be perking van de zoutlozingen. ARNHEM (ANP). De raad van com missarissen van het vleesconcem Coveco heeft gisteravond meegedeeld dat beide hoofddirecteuren van dit bedrijf, ir. P. Jenniskens en ir. M. Sinke hun functie ter beschikking hebben gesteld. De commissarissen hebben het aftreden van de heer Jenniskens „om redenen van continuïteit” niet geaccepteerd. De heer Sinke wordt in de verklaring niet met name genoemd, en keert waarschijnlijk niet meer als directeur terug. Jenniskens en Sinke stelden hun functie ter beschikking om het voor de raad van commissarissen gemakkelijker te maken de huidige tweehoofdige directie te ver vangen door een eenhoofdige directie. De idee voor deze gang van zaken was afkom stig van het onderzoeksbureau „advies groep voor strategische besluitvorming”, dat het concern de afgelopen maanden grondig heeft doorgelicht. WENEN (DPA). Vermoedelijk on der druk van de economische moeilijk heden in Polen pogen de Oosteuropese staten tot een activering te komen in de betrekkingen met Albanië, de staat aan de Adriatische Zee die al jaren in een geïsoleerde positie verkeert. Het Russi sche partijblad Pravda schreef gisteren dat een herstel van de betrekkingen met Albanië „de gehele gemeenschap van socialistische landen ten goede zou komen”. De „Rude Pravo”, het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, verwoordde als wens van de regering Politieke waarnemers verwachten dat opnieuw tot een wijziging van de samen stelling van het centrale comité zal wor den besloten. De Poolse partijleider Sta nislav Kania vergaderde gisteren met lei dinggevende partijfunctionarissen uit de provincie. BAGDAD/TEHERAN (UPI). Na da gen van betrekkelijke rust hebben de oor logvoerende partijen aan de Perzische Golf gisteren weer gewag gemaakt van heftige gevechten rond Abadan, in de zui delijke Iraanse provincie Khoezistan. Ra dio Teheran maakte melding van aanhou dend zware artillerieduels bij de oliestad. Toch zouden de Iraanse strijdkrachten er een „absoluut overwicht” hebben. Iraanse artillerie, stoottroepen en „guerrilla-een- heden” zouden met succes Iraakse stellin gen hebben aangevallen, met name langs de lijn Abadan-Mahsjar. De Irakezen van hun kant berichten over zware verliezen van de Iraniërs aan het front bij Abadan. Gisteren zouden er zeker 120 Iraanse soldaten zijn gedood en „een aantal gewond”, zo meldde Radio Bagdad. Twee IRaanse militaire boten zouden op de rivier de Karoen tot zinken zijn gebracht. Drie pantservoertuigen, een reeks andere militaire voertuigen en een Iraanse raketinstallatie zouden zijn ver meld. Op andere plaatsen aan het front zouden nog eens 100 Iraanse militairen zijn gesneuveld. De Iraanse president Bani-Sadr bracht gisteren een bezoek aan het front bij Aba dan op een motorrijwiel. Dit meldde het Iraanse persbureau PARS. Ondanks de zware artilleriegevechten en de waarschu wingen van de militaire commandanten zou de president zich er niet van hebben laten weerhouden langs de frontlinie te rijden en daar met Iraanse soldaten een praatje te maken „op slechts enkele hon derden meters van de vijandelijke stel lingen”. Overigens gaat het pompen van olie door de pijpleiding van Kirkoek en Irak naar de Turkse havenplaats Joemoertalik nog steeds door ondanks Iraanse lucht aanvallen op pompstations in Irak en op de leiding zelf, zo is gisteren in Ankara vernomen. Zegslieden uit de Turkse olie- industrie wisten te vertellen dat de aan voer bij het laadstation in Joemoertalik 650.000 vaten per dag bedraagt. Dat zou betekenen dat de capaciteit van de buis voor ongeveer negentig procent wordt benut. halffabrikaten mogelijk maken. Een kre diet voor de aankoop van landbouwpro- dukten ligt ook in het verschiet, maar de onderhandelingen hierover zijn nog gaande. t het omi- ende< va», ging lont- ihikt LONDEN (AP). Engelands 36.000 brandweerlieden en hun comman danten hebben gisteren aangekon- digd woensdag in staking te gaan uit protest tegen de weigering van de Britse regering om tegemoet te ko men aan hun eis voor 18,8 procent loonsverhoging. De brandweerlieden staken om hun werkgevers, de ge meenten, te dwingen zich te houden aan de eerder gedane belofte voor 18,8 procent loonsverhoging. Deze verhoging was in 1977 toege zegd door de toenmalige Labour-re- gering om een einde te maken aan de negen weken durende staking. Maar de huidige conservatieve regering van premier Margaret Thatcher heeft een maximum van zes procent ge steld voor de salarisverhogingen voor ambtenaren. Vakbondsleiders verklaarden dat de staking van woensdag alleen nog kan worden afgewend wanneer de plaatselijke werkgevers autoriteiten beloven boven de zes-procent-grens te willen uitgaan wanneer zij maan dag weer met de vakbonden aan de onderhandelingstafel zullen gaan zitten. De felle strijd tussen Irak en Iran, die nu al twee maanden duurt, heeft in grote delen van de Iraanse olieprovincie Khoezestan grote schade aangericht. Op de foto een beeld van de verwoestingen in de stad Ahwaz, ten noordoosten van de havenstad Abadan. Inmiddels wordt vanuit het buitenland de nodige hulp aangevoerd. De West duitse genie is gisteren met duizend manschappen en groot materieel naar het rampgebied vertrokken. De eerste contingenten vertrokken per trein van- LOMÉ (AFP). In de Togolese hoofd stad Lomé is gisteren een bestand geslo ten dat een eind moet maken aan de burgeroorlog in Tsjaad. Maar een van de belangrijkste strijdende partijen, de Strijdkrachten van het Noorden (FAN) van Hissene Habre, liet op deze bijeen komst verstek gaan. Ondertekenaars zijn Goukouni Oueddi, president van de overgangsregering van Tsjaad, Siaka Stevens, president van Sier- re Leone, die op het ogenblik voorzitter is van de Organisatie van de Afrikaanse Landen, en de staatshoofden van Togo, Benin en Guinee. Het staakt-het-vuren in Tsjaad moet op 15 december ingaan. Na het staken van de vijandelijkheden zal een controle-com- j missie naar Tsjaad gaan. De hoofdstad N’Djamena en omgeving zal gedemilitari seerd worden. Omdat onder het bestands- akkoord de handtekening van Habre ont breekt lijken de vooruitzichten voor het welslagen van deze poging niet veelbelo vend. TOKIO (Reuter). Japan, nu voor drie kwart van zijn energievoorziening afhan kelijk van (geïmporteerde) ruwe olie, gaat op grote schaal maatregelen nemen om het olieverbruik te verminderen, zo is gis teren na een kabinetsvergadering in To kio meegedeeld. Door middel van overschakeling op andere energiegrond- stoffen hoopt de regering te bereiken dat het energieverbruik in het begrotingsjaar 1990 (tot eind maart 1991) nog maar voor de helft door olie wordt gedekt. Het ver bruik zal in dat jaar naar schatting het equivalent van 4,4 miljard vaten (van 159 liter) olie bedragen. Japan heeft zijn hoop vooral gevestigd op kolen, kernenergie en aardgas, maar ook op alternatieve bronnen als zonne- energie en vloeibare brandstoffen uit ko len. De Japanse kolenproduktie moet in het begrotingsjaar 1990 163,5 miljoen ton bedragen. Dat komt overeen met 775 mil joen vaten olie. In het begrotingsjaar 1978 kwam de kolenproduktie overeen met 358 miljoen vaten olie. Het Italiaanse staatse- lektriciteitsbedrijf ENEL heeft medegedeeld dat een inspectie heeft uitgewezen dat de kerncentrales in La tina en Garigliano, tussen Rome en Napels, tijdens de aardbeving onbeschadigd zijn gebleven. WARSCHAU. De met spanning afgewachte plenaire zitting van het centrale comité van de Poolse com- linkse en rechtse extremisten verantwoor- munistische partij, die al enkele ma delijk voor de rellen in Solop Semarang i 'en 's uitgesteld, zal maandag plaats en andere plaatsen op Midden-Java. Voor vinden. Dit is gisteren officieel in Solo, Semarang en Pekalongan is een Warschau bekendgemaakt, uitgaansverbod van kracht. Japanse zakenlieden in Soerabaja heb ben de raad gekregen ’s avonds niet op straat te gaan voor het geval zij voor Chinezen zouden worden aangezien. In 1974 waren er in bepaalde delen van Indo nesië anti-Japanse rellen tijdens een be zoek van de toenmalige Japanse rege ringsleider, Zenko Soezuki. Deze wordt in januari in Jakarta verwacht. 'r - ld

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3