Visserhuis in laatste fase van voorbereiding •a Week op Sri Lanka 1 Velsense delegatie tóch naar Holland ii Van den Berg wint prijs op filmfestival if ..Speelgoed minder in trek” ■H Nu ook Zondags geopend! ögg 'ïizn m Onwillige raadsfracties over de streep 1 Stoeprand lager ten behoeve van gehandicapten Geen verhoging van tarieven Slachthuis Van den Brandhof D’66-kandidaat voor Tweede Kamer meubelkeur züparadijs Specialisten in leer tó'j c V 1980 ZATERDAG 29 NOVEMBER 5 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) y,. '-T' iTliïK 1 in die rde ■ge- der sen ing ?ie- Pinlijk ■óhiohm (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Houdt de Velsenaar de beurs gesloten of laat hij of zij zich verleiden om ondanks de sombere vooruitzichten flink wat Sinterklaascadeaus te kopen? Veel duidt erop dat er in de komende 'week minder guldens dan voorheen over de toonbanken zullen rollen, hoewel het koopenthousiasme net als voorgaande jaren niet achterwege blijft. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Vel sen zal naar zich nu laat aanzien toch met een tweemansdelegatie vertegenwoordigd zijn tijdens de Holland Week die op 14 december van start gaat op het eiland Sri Lanka. Woordvoerders van de Velsense raadsfracties die in de novemberraad het uitwisselings bezoek met hun afwijzende stem gedrag blokkeerden kwamen daar, zij het schoorvoetend, op terug tijdens een spoedberaad van de commissie algemene za ken vrijdagmiddag. Twijfels van; A (ADVERTENTIE) Sinterklaas-verkoop (Van een onzer verslaggevers) komt langzaam op gang (ADVERTENTIE) een diamant is voor altijd Burgemeester P J. Molendijk )0 - ren van de begroting voor 1981. 'l 30 35 10 70 10 30 ting uid- n te an- ties, van Ge- ting :ies- de de ;gen ken en. In het telexbericht wordt vervolgens gevraagd „alsnog te trachten het uitwisse- VELSEN. Contact met een hiertoe aangezochte aannemer resulteerde eerder deze maand in een offerte voor het aan de Houtmanstraat nieuw te bouwen W. F. Visserhuis. Voor alleen de bouw wordt een bedrag genoemd van 9,5 miljoen gulden waarbij inbegrepen installatie van een lift en de complete centrale verwarming. Daar bovenop komen grondkosten, architectenhonorarium en bedragen gemoeid met toezicht op de bouw en aansluiting op riool- en nutsleidingen. De gemeente Velsen is opdrachtgever voor de bouw waarmee een totaalbedrag van 11.745.160 is gemoeid. afzonderlijk door omwonenden beoor deeld via hiervoor aangewezen inspraak- kanalen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Gelet op de sluitende begroting voor 1981 en de concurren tiepositie van het Slachthuis IJmond heeft het dagelijks bestuur van Vlees keuringsdienst en Slachthuis IJmond aan het algemeen bestuur voorge steld de tarieven voor 1981 niet te verhogen. Scnevenmgen. Gevers Deynootweg83, (100 meter vanaf Kurhaus) Zondag open Maandag t/m zaterdag kDonderdagavond.meubelkoopavond oor nde >ver >tel- isti- ver- wil- van iele het ;em >or- een t te zijn ijk: te rari len. lare ven ver- lald ge- 1”. Zandvoort Stationsolem 13-15 Zondag open Maandag t/m zaterdag ^Vrijdagavond, meubelkoopavond BB?'* Haarlem (023) 324839 Grote Houtstraat 33 Sassenheim (02522) 19008 Hoofdstraat 234 De Sinterklaasverkoop is dit jaar lang zaam op gang gekomen. Voor veel winke liers een teken aan de wand dat het winke lend publiek wat voorzichtiger is gewor den en de winkeliers geen vette tijden tegemoet gaan. Tijdens een vergadering van de Kamer van Koophandel deze week werd met na me de Velsense situatie in het klein- en middenbedrijf verontrustend genoemd. Zo zou de detailhandel te maken krijgen met omzetdalingen van 20 tot 50 procent. Als oorzaak van de dalende omzet zijn de slechte berichten over Hoogovens en Van Gelder genoemd. Eén van de leden van de Kamer van Koophandel uit Velsen, Wim Geels, eigenaar van een speelgoedzaak, onderschrijft deze uitlatingen. Hij verte genwoordigt het Velsense midden- en kleinbedrijf en spreekt van een duidelijke omzetdaling bij zijn collega-winkeliers uit verschillende branches. „Het gaat nu al slecht terwijl niemand nog iets heeft inge leverd. Dat komt pas volgend jaar als er minder vakantiegeld wordt uitgekeerd en de lasten stijgen. Wat nu het bestedingsge drag bepaalt is de schrik die de mensen in de benen hebben gekregen”, aldus Geels. Naar zijn mening gaan de beurzen van het winkelend publiek veel voorzichtiger open en wordt er bewuster en het liefst goedkoper ingekocht. „Daarom ben ik bang dat als volgend jaar de koopkrachtdaling doorzet er veel In totaal namen 17 amateurfilmers deel aan het tweedaagse filmfestival op woens dag- en donderdagavond. De deelnemers, waren verdeeld in de categoriën begin ners en gevorderden. Voor de filmers wa ren geldprijzen beschikbaar gesteld. De jury stelde voor iedere deelnemer een- beoordelingsformulier samen. De jure ring was gebaseerd op het systeem van de smalfilmfederatie Noord-Holland ’63. Na lang beraad kwam de jury tot de volgende uitslag: Bij de gevorderden werd de eerste prijs gewonnen door H. Gruys met zijn film ”De Orgelman”. De tweede prijs ging naar Hans Struik met de film ”Een drenkeling”. Met de rolprent ”Net op tijd te laat” bereikte Ron Arts een derde plaats. De Velsense amateurfilmer Van den Berg, winnaar van de Zilveren Proscar, veroverde de eerste plaats bij de begin ners. Tweede werd Martin Heyblok met de film ’’Marijke” en op de derde plaats eindigde de woensdagavondclub Geeste lijk Gehandicapten met de film ’’Veilig”. De deelnemers kwamen niet alleen uit de IJmond, maar ook uit Zaanstad, Den Helder en Breda. De films waren over het geheel gekomen kwalitatief beter dan in voorgaande jaren. lingsbezoek doorgang te doen vinden”. Aan het kostenaspect dat voor de stand punten in de raad overigens slechts zijde lings een rol speelde, wordt een aparte passage gewijd in de berichtgeving die de commissie algemene zaken vrijdagmid dag bepaald niet onberoerd liet. De moge lijkheid wordt geopperd bij de KLM aan te kloppen voor althans een gedeeltelijke tegemoetkoming in de reiskosten. The Ceylon Tourist Board, het Sri-Lankese Verkeersbureau, zou op zijn beurt de ont vangst kunnen regelen en eventueel ook bekostigen. De commissie kon nauwelijks anders dan pijnlijk verrast reageren op het overzeese contact via de telex. De fracties van D’66 en WD toonden zich bij eerdere gelegenheden voorstander van het uitwis- selingsbezoek mede „om de nog vrij prille stedenband niet in gevaar te brengen”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De heer Van den Berg uit Velsen heeft het achtste Pro- scar-amateurfestival gewonnen, dat deze week in de Progress-sociëteit in Heemskerk werd gehouden. Van den Berg ontving voor zijn film „Be weging” de Zilveren Proscar. Met de stemverhouding 14-14 leed in de novemberraad de motie-Schoonkind („per se wel een Velsense afvaardiging”) jammerlijk schipbreuk. PvdA, Progres sief Velsen, en een deel van het CDA-blok stemden tegen waardoor de liberale motie het net niet haalde. Principiële bezwaren tegen het uitwisselingsbezoek werden tij dens het spoedberaad vrijdag eventjes terzijde geschoven door woordvoerders van beide fracties. Dit onder de dwang der omstandigheden. Na uitstel en dus in feite afstel van de liberale moetie tot de raadszitting van 17 december sijpelden imiddels uiterst nega tieve reacties naar Velsen toe door uit de partnergemeente Galle op Sri Lanka. Burgemeester Molendijk maakte na af wijzing in de bewuste raadszitting per brief bekend geen gevolg te kunnen geven aan de eerder ontvangen uitnodiging. Via de heer Kühte, Nederlands ambassadeur op Sri Lanka, kreeg Velsens gemeentebe stuur de volgende reactie per telex door geseind. „De organisatoren van de Hol land Week op Sri Lanka toonden zich zeer gedesillusioneerd over het wegblijven van de Velsense delegatie tijdens de manifes tatie die op 14 december officieel van start gaat met een ontvangst in het stadhuis van Galle. Over de gang van zaken spreek ik mijn ernstige teleurstelling uit temeer daar het hier gaat om instandhouding van een bestaande stedenband”. zaken onderdoor gaan. Willen de winke liers een graantje mee blijven pikken dan zullen ze de prijzen moeten verlagen. Hu ren, lonen en sociale lasten blijven even wel stijgen waardoor de winstmarges steeds kleiner worden. Dat zal voor veel zaken het einde betekenen”, is de sombere toekomstverwachting van Geels. Hij verduidelijkt dat niet in alle winkels de kassa’s minder rinkelen, maar in de speelgoedbranche ervaart hij een forse achteruitgang. „Ondanks de ouderwetse drukte tijdens de koopavonden zal het verlies over de afgelopen maanden niet meer goedgemaakt worden”. Een woordvoerder van de Kamer van Koophandel, de heer D. Kruit, wil de sombere toekomstvisie van Geels niet zon der meer bevestigen. „Wel moeten we re kening houden met het gegeven dat bij slechte economische verwachtingen de winkelier altijd het kind van de rekening is. Maar de markt blijft onvoorspelbaar”, aldus de heer Kruit, die wel spreekt van terughoudendheid en spaarzin bij het publiek. Elders in de IJmond worden de sombe re berichten van Wim Geels wel onder schreven. Een bedrijfsleidster van speel goedzaak „Bouhof” in Heemskerk wijst ook op een laat op gang gekomen Sinter klaasverkoop, na enkele maanden van opvallende rust. Nu de verkoop weer aan trekt tekent zich een voorzichtig beste dingspatroon af. „De kopers houden zich duidelijk aan een budget, aanbiedingen laten ze liggen, maar ze kopen wat er op het verlanglijstje staat en niets meer”. Evenals Wim Geels merkt zij op dat er een verschuiving is opgetreden naar het meer creatieve en kwalitatief goede speelgoed, terwijl de vraag naar gezelschapsspelen is toegenomen. Veel elektronisch speelgoed blijft liggen. Een speelgoedwinkelier uit Beverwijk, de heer C. A. van Mey van „Wonderland”, laat een positiever geluid horen. Zijn win kel is zojuist uitgebreid en staat voldoen de in de belangstelling. „Ik weet dat colle ga’s wel klagen. Volgens mijn mening doet zich de grootste verkoopdaling voor in de filiaalbedrijven en de speelgoedaf delingen van warenhuizen”, aldus Van der Mey, die ook opmerkt dat de mensen voorzichtiger zijn geworden en meer kwa- liteitsspeelgoed en „creatieve” artikelen kopen. Navraag bij een warenhuis leverde evenwel geen negatief beeld op. De heer G. Drosterij, bedrijfsleider van het Hema- filiaal in IJmuiden, spreekt zelfs van gun stige resultaten, die niet achterlopen bij de landelijke cijfers van Hema. „Ons fili aal in Beverwijk draait zelfs bijzonder goed”, aldus Drosterij, die wel opmerkt dat Hema prijswijs wat lager dan andere zaken op de markt ligt. „Willen de mensen minder besteden dan krijgen wij het auto matisch drukker”, geeft hij toe. Leden van de commissie volkshuisves ting kregen bovenstaande bouwinforma- tie in de bus voor de vergadering van woensdagavond waarin dit punt aan de orde komt. Het nieuwe verzorgingstehuis telt 150 bedden en gaat het oude uit 1956 j daterende W. F. Visserhuis aan de Rijn- I straat vervangen. Een nauwkeurige becij- 1 fering van de stichtingskosten heeft voor de nieuwbouw inmiddels een maandelijk- se huurprijs van 306,85 „per bed” opge leverd. Voor de pensionprijs in de toe komstige situatie zijn nog onvoldoende gegevens voorhanden. Om tijd te winnen is het betrokken ministerie inmiddels door de gemeente benaderd voor een bij drage in de voorfinanciering. Met Gede puteerde Staten is voorts contact opgeno men voor de formele toestemming waar na de bouw na ruim vier jaar voorberei ding van start kan gaan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De afdeling Velsen van D’66 heeft de leden opgeroepen voor een vergadering op maandag 8 december in de parochiezaal van de Engelmunduskerk in Driehuis. Raadslid Elies Maes zal de behandeling van de gemeentebegroting nabespreken. Daarna zal Peter A. van den Brandhof zich met een toespraak presenteren. Hij heeft zich kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Afscheid wordt genomen van Bart Schultink als bestuurslid. Peter A. van den Brandhof is medeoprichter van de afdeling Velsen. Het bestuur van D’66 beveelt de leden aan hem als nummer één op de kandidatenlijst te zetten. In verband met de ontwikkelingen van Hoogovens, de havenuitbreiding, de aanlanding van gas en dergelijke acht men het van groot belang een vertegenwoordiger uit de ei gen afdeling in de Tweede Kamer te krijgen. Overzicht van de expositie over Velsen zoals die tijdens de Holland Week in Gall zal worden ingericht. In voorlopige opstelling werd hiervan vrijdag in het Velsense gemeentehuis een beeld gegeven. Het algemeen bestuur van het rechts persoonlijkheid bezittend lichaam „Vlees- keuringsdienst-Slachthuis IJmond” ver gadert woensdag 3 december van half acht af in het Beverwijkse Stadskantoor. Dan wordt ook een samenwerkingsver band besproken tussen de Vleeskeurings diensten van IJmond, Haarlem, Amstel veen en Zaandam. Die overeenkomst be treft de vervanging van de verschillende directeuren en de keurmeesters bij verlof of ziekte. Die regeling kan bij goedkeu ring door het algemeen bestuur in wer king treden per 1 februari 1981. Sinds zijn pensionering als directeur van het Slachthuis IJmond in 1972 is de heer Naafs plaatsvervangend directeur van het Slachthuis IJmond geweest. Ge zien de leeftijd van de heer Naafs en de vele veranderingen op het gebied van de Vleeskeuringsdienst, bleek het noodzake lijk naar een andere oplossing voor het vervangen bij ziekte of vakantie te zoeken. De agenda voor de vergadering ver meldt verder onder meer het vaststellen Dat met afwijzing van de invitatie inder daad de relatie op de tocht kwam kon door niemand van de aanwezigen worden ontkend noch genegeerd. Burgemeester Molendijk vroeg op basis van een „toch wel geheel nieuwe situatie” om heroverweging van eerdere fractie standpunten. Dit vooruitlopend op de raadszitting van 17 december waarin de uitslag van het „inderdaad ongebruikelijk maar volkomen legitieme spoedberaad” kan worden gesanctioneerd. Twijfels bij D’66 (woordvoerder J. ten Brink) en de socialist A. Schiltmeijer over de wettigheid van zo’n voortijdige beleids verandering wuifde hij daarmee effectief van zich af. Voor WD zowel als D’66 was de ingeko men reactie de bevestiging van eerder uitgesproken bange vermoedens. Ten Brink toonde zich dankbaar voor „toch nog een mogelijkheid het eigen gezicht te redden”. De CDA.’er H. de Boer draaide de ge volgde procedure uitmondend in een voor hem merkwaardig collegevoorstel in de novemberraad nog even terug. B. en W. kwamen daarin terug op het voorgeno men uitwisselingsbezoek maar hielden een eveneens geplande tentoonstelling in de partnergemeente overeind. De WD- fractie moest het totale uitwisselingspro- jekt (bezoek plus expositie)overeind hou den hetgeen De Boer een „beslist knullige benadering” noemde. De CDA-fractieleider onttrok zich in de raadszitting van 6 november aan stem ming over het uitwisselingsbezoek door op een uitgekiend tijdstip de raadszaal te verlaten. Vrijdagmiddag gaf hij in de commissie ruiterlijk toe uit pure balorig heid over de aanpak zo te hebben gehan- van de jaarrekening 1980 en het goedkeu- deld ren van de begroting voor 1981. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeentelijke zienin8en remd de watertoren. Het nu wat aan de toekomstige nieuwbouw. Naast het eigenlijke bouwplan werd dit onderdeel Een apart kredietvoorstel wordt aange- kondigd voor nieuw te creëren groenvoor- commissie verkeer en vervoer verga- I on8eprdende terrein rondom grenst direct dert maandagochtend om half tien in aan de toekomst’^ nieuwbouw N«nat hot het Velsense gemeentehuis. Ge vraagd wordt een krediet van 13.000 voor verlaging van stoepranden ten behoeve van gehandicapte wegge bruikers. Ten behoeve van deze categorie worden troittoirbanden op vijfenveertig plaatsen in de gemeente gebracht op twee centime ter boven straatniveau. De voorgestelde niveauverandering ge schiedt op aanbeveling van de Stichting lichamelijk gehandicapten IJmond. Op andere plaatsen die daarvoor in aanmer king komen gebeurt de stoeprandverla- ging binnen een tijdsbestek van twee jaar. Geput wordt daarvoor uit de post „onder houd wegen”. Voorstellen daarvoor zijn in voorbereiding bij de werkgroep die voor Velsen aan een verkeerscirculatie sleutelt. Een krediet van 4600 wordt gevraagd voor een hekwerk tussen stoeprand en rijbaan nabij de Santpoortse kleuterscho len De Woelwaters en De Kruidberg. Daarmee wordt voorkomen dat kleuters tussen hier veelvuldig geparkeerde auto’s pardoes de rijweg oprennen. Verdere be veiliging wordt bereikt met een stopver- bod aan weerskanten van het Dreefplant- soen waaraan beide scholen zijn gelegen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5