Jansen lokt publiek Controle op doping impasse Telstar 1 5 maandag 4* I UK 2 13 DECEMBER 19 80 1 Tegenslagen Dode punt fhi i y (Van onze snortredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) SPORTIEF J beheerst, maar toch met grote regelmaat, op de counter gespeeld. o START CRUIJFF MET STEUN VAN FC TWENTE SUCCESVOL HENK SPRENKELER Volop actie in de dug-out van Ajax waar Leo Beenhakker (links) en Johan Cruijff aanwijzingen geven. JAN PREENEN Haarlem slaagt ook verdedigend <div. ed iteerd: claim, en. io i0 0 0 0 o o o 0 0 o o o 0 D o o Kort daarvoor had Van Swieten wel een overtreding van Keith Masefield bestraft. Een overtreding overigens, die door Haar lem werd ontkend. Epi Drost is bij DS de aangewezen man voor strafschoppen. De ex-Twente-man slaagde er echter niet in om Metgod naar de verkeerde hoek te sturen en de Haarlem-goalie voorkwam de 2-2. DS’79 zette zich met de moed der wanhoop over die tegenslag heen. Daarbij werd de verdediging nogal eens verwaar loosd. Drost ging vaak ver naar voren en zonder hem is de Dordtse verdediging een Zaterdag begon de voorverkoop van Feyenoord-Ajax, ooit de topper van het vaderlandse voetbalgebeuren. Met duizenden stonden de voetbalfans in de rij. Hoeveel kaarten nu al aan de man zijn gebracht, staat niet vast. Stephan is er echter van overtuigd dat het Feyenoord-stadion zondag bomvol zal zitten. Volgens de Velsense oefenmeester krijgen zijn pupillen te veel tegen slagen achter elkaar. Het scorever- loop in de bekerwedstrijd tegen Wil lem n noemt hij daarbij als voor beeld. Brand: „Vorige week speelden we ook niet echt goed, maar we na men toch een puntje mee uit Hel mond. Toen leek de ommekeer even in zicht. Ik merk gewoon dat de spelers snakken naar een succes. Iets om moed uit te putten”. Heerenveen maakte aan Telstars I hoop op een positief resultaat al na zes minuten een einde. Dankzij een snelle uitval en een fout in de verdediging van de Velsenaren scoorde Boy Nijgh de openingstreffer. Toen Telstar-aan- valler Rob van der Meer tien minuten later het leer tegen de paal kopte, sijpelde er nog meer zelfvertrouwen weg uit de équipe van Brand. Als kijkspel werd de ontmoeting er der halve niet beter op. Telstar miste een individueel sterke speler die door middel van een aantal overtuigende acties druk zou kunnen uitoefenen op de vijandelijke defensie. Het bleef nu echter bij wat plaagstootjes van on der anderen Frank Kramer en Cor Plaizier en daar werd de verdediging van Heerenveen niet warm of koud van. Omdat ook Frans Reuser op het middenveld ver beneden zijn kunnen speelde en scherpe passes dus uitble ven hadden de Friezen in feite een rustige middag. Zeker toen Eddy Bosman in de vijfendertigste minuut van de eerste helft 0-2 liet aante kenen. 460,00 370,00 3,71 3,71 92, (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar heeft in het duel tegen Heerenveen (0-2) opnieuw aangetoond in een impasse te verke ren. Nu het effect van het uitkomen in een eerste-divisieploeg op de Tel- staramateurs volledig lijkt uitge werkt, is elke wedstrijd voor het team van oefenmeester Joop Brand een bittere strijd om de punten ge worden. Na de frisse competitiestart kunnen de spelers de woorden van hun trainer („Kwalitatief is er bij Telstar niet zoveel verbeterd, maar we zullen dit seizoen beslist anders voetballen dan vorig jaar”) steeds minder waar maken. lische ten rsen. >r dit n euvel aan. 17,31 88.20 37.90 37,70 25,Si 41Jf 57.20 28® 30,90 24,40 130,40 15, soa 59,70 115,00 97.M 54,50 1492) 5050 91,00 22,40 20.00 31,00 23J0 64® 50,00 34,80 233,00 67,10 41,70 94.40 169,00 125,50 48,00 59,20 147,00 148,00 99,80 51,50 52,70 42,70 125,40a 36,60 28,00 375,00 225,00 196,00 635,00 uitspelende teams: „We zijn hier op een schandalige manier behandeld. We had den hier met 4-4 gelijk moeten spelen. Nu zeg ik: ik heb vanmiddag een spekta kelstuk gezien, maar ik ga straks wel met een zeer gedeprimeerde ploeg terug naar Enschede”. De stemming bij Ajax was daarente gen voor het eerst sinds vier maanden „ouderwets” te noemen. De supporters renden na afloop het veld op alsof er weer een Europa Cup was binnenge haald en bewierookten vooral Cruijff, die als een verloren zoon is binnenge haald. Cruijff had het geluk dat vanaf het moment dat hij na rust in de dug out plaats nam, Ajax een succesvolle forma tie werd. Daarvoor had hij naast Wim Jansen, die pas zondag tegen Feyenoord zijn debuut zal maken als Ajacied (iedereen De verre van besluitvaardige Pasveer was kansloos bij het openingsdoelpunt van Ajax (uit een door Geurds erg royaal gegeven vrije trap scoorde Arnesen rechtstreeks), ging niet vrijuit bij een als voorzet bedoeld schot van Ling en ging in ieder geval in de fout bij de treffers van Ophof (kopbal) en Ling, die kon scoren nadat Pasveer de bal voor diens voeten had gedeponeerd. Dat Arnesen er tenslotte 5-3 van kon maken zei meer over de klasse van de Deen dan over het zwakke optreden van Pasveer. Omdat Ajax zich nog wist te herstel len, werd na afloop al weer gedacht aan een plaats van de Amsterdammers bij de top. Cruijff weigerde echter om zich op die golven van enthousiasme te laten meevoeren. die in de Amerikaanse competitie heeft gevoetbald en buiten de Verenigde Sta ten wil gaan spelen moet eerst 72 uur op een „transferlijst” staan, wil hij inder daad elders gaan voetballen), op de tri bune gezeten. „De komende wedstrijden zal ik vanaf het begin in de dug-out zitten. Ik heb dit vanmiddag zo gedaan omdat ik Ajax de laatste vijf wedstrij den niet had zien spelen en gewoon een goed beeld van het team wilde hebben. In de dug out heb je weinig overzicht vandaar dat ik eerst op de tribune plaatsnam”. Vele andere trainers zouden zich op die manier gepasseerd hebben gevoeld. Leo Beenhakker niet: „Ik heb geen en kele moeite met deze situatie. Ik heb altijd al een soort manager naast me gewild. Met Cruijff zit je wat dat be treft erg goed”. Cruijff moet met zijn verhuizing van tribune naar dug-out - 962,00 82,00 118,00 24,00 155,00 162,00 460,00 76,70 70,50 130,00 72,90 33,50 85,00 105,50 110,50 16,00 83,20 46.00 16,30 60.21 Die kwam drie minuten voor het einde. Een perfect uitgespeelde counter, opge zet door Wim Balm werd - na tussen komst van Gullit - door Terry Hendriks afgerond. Balm raakte daarbij licht ge blesseerd en moest zich laten vervangen door Böckling. De meeste toeschouwers zagen die wissel niet meer. Zij hadden zich reeds richting uitgang van het sfeer volle stadionnetje aan de Krommenie- dijk gespoed. DS achterlatend in arren moede. JAN VAN DER NAT DS’79: Vooys; Oostdam, Drost, Jansen, Wit- baard; Lamain, Meyers, Evers (Bosse); Den Bakker, Braham (Nelemans) en De Vries. Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, Huyg, Van Leen; Kleton, Van den Ban, Balm (Böck- ling); Leysner, Gullit en Hendriks. De manier waarop Telstar de „goodwill” van het publiek (onder andere verdiend na de goede partij tegen Willem II) in het treffen met Heerenveen weer verspeelde, was schrijnend. „We willen echt wel”, zei Joop Brand na afloop, „maar het gaat gewoon niet. Sommige spelers zijn te enthousiast en maken daar door fouten terwijl er bij anderen een soort handrem op het spel zit”. Dat het legioen de rentree van Jansen op de Nederlandse voetbalvelden met gejuich zal begroeten, is onwaarschijnlijk. In het Goffert-stadion te Nijmegen, waar gisteren de wedstrijd NEC-Feyenoord werd gespeeld, gaven spreekkoren duidelijk te kennen dat de Feyenoord-supporters verre van gelukkig zijn met „hun Wimpie” in Ajax-shirt. In de verdediging speelde het centrale duo Martin Haar/Piet Huyg een gave par tij en degradeerde Frank van Leen DS’79 gevaarlijkste aanvaller Hakim Braham tot een figurant, die het laatste kwartier niet meer mocht meemaken. Sterk punt was vooral het feit dat er steeds een mid denvelder aanspeelbaar was en daardoor het doel van Edward Metgod ontzet kon worden. Dat middenveld speelde overi gens ook knap. Balm, Kleton en Van den Ban vonden elkaar vaak moeiteloos. En dat was zonder meer een prestatie op het bar slechte veld van DS, dat de vergelij king met een kaalgevreten weiland glans rijk doorstond. Merkwaardig genoeg bleek Haarlem daar minder problemen mee te hebben dan de thuisclub. DS’79 had het dit seizoen helemaal moe ten gaan maken. Suikeroom Nico de Vries pompte er nog eens wat extra geld in, omdat hij zo snel mogelijk eredivisievoet bal wil bieden in Dordrecht. Die poging lijkt te mislukken. DS kan natuurlijk, via een periodetitel in de tweede helft van het seizoen nog een gooi doen, maar op de algemene ranglijst is de achterstand op Haarlem na gisteren opgelopen tot zeven punten en heeft DS bovendien nog een wedstrijd meer gespeeld. Daar komt bij dat het binnen de ploeg niet lekker zit. Huu> Smeets en Loek Bijl zijn voorlopig train Jan van Daal: „Ze ker tot na de winterstop”) verbannen naar het C-elftal en beiden zijn daar zeer ver bolgen over. Jan van Daal is voor de aanhang - gisteren passeerden zo’n 7000 I mensen de toegangshekken - de gebeten hond. Hij wordt uitgejouwd en zijn wis- i seis oogsten slechts onbegrip en fluitcon- f certen. Tegen Haarlem was het publiek het duidelijk oneens met Van Daal, toen hij een kwartier voor tijd Anne Evers naar de douches stuurde. Dat was niet zo verwonderlijk, want Muist Evers was tegen Haarlem de gevaar- L lijkste aanvaller. Hij liet tenminste nog l een paar schoten los, waarop Metgod moest reageren. De andere voorwaartsen haalden een dikke onvoldoende. Braham [werd door Van Leen ingepakt en van Marco de Vries gaat helemaal niets uit. Van deze laatste vermoedt het publiek, dat hjj slechts wordt opgesteld, omdat hij de zoon is van Nico de Vries. DS’79-Haarlem was een duel dat voor een belangrijk deel vanaf de elfmeterstip werd uitgevochten. Scheidsrechter Ignace van Swieten was royaal met het uitdelen van penalty’s. Drie keer wees hij naar de stip. Tweemaal in het voordeel van Haar lem (Hendriks en daarna Kleton scoor den) en éénmaal voor DS’79 (de poging van Drost werd door Metgod onschadelijk gemaakt). (Van onze sportredactie) DORDRECHT. Aanvallend voetbal staat dit seizoen hoog in het vaandel van Haarlem geschreven. Tot nu toe werden bijna alle tegenstanders met die speelwijze afgetroefd. Maar als het nodig is kan Haarlem ook verdedigen. Dat is de voornaamste conclusie na het duel van gistermiddag tegen DS’79. De basis van de vijfde overwin ning (3-1) op rij en de elfde alweer van dit seizoen lag in de defensie. Van daaruit werd ook een schokeffect voor ogen hebben gehad, waarmee hij de spelers, die op dat moment „vast” zaten, opnieuw wil de inspireren. In tegenstelling tot de vele fotografen, die prompt hun stelling achter de doelen verlieten, viel de mees te spelers de verandering echter niet op. Edo Ophof: „Ik heb het niet gezien en ook de jongens om me heen niet”. Dat de accu bij Ajax opnieuw werd opgeladen was dan ook eerder de „ver dienste” van FC Twente. De ploeg waan de zich veilig toen zij dankzij goals van Thoresen (2) en Sanchez Torres, die de bal tussen de benen van doelman Schrij vers tikte een achterstand van 1-0 had omgezet in een voorsprong van 3-1. Fou ten in de Twentse verdediging waar Jol (naar alle waarschijnlijkheid hersen schudding opgelopen tijdens de trai ning), Overweg en van Gerven ontbra ken, bracht het zelfvertrouwen bij Ajax volledig terug. Vooral Pasveer, die het werk waarnam voor Van Gerven, fun geerde daarbij als inspiratiebron. Hol- link: „Als we Van Gerven er vanmiddag bij hadden gehad dan was ons niets gebeurd. Al hadden er tien Cruijffen op de bank gezeten”. ROTTERDAM Feyenoord is, al lijkt dit vreemd, zeker niet ontevreden dat Wim Jansen komende zondag in de Kuip het Ajax-shirt zal dragen. Feyenoord- directeur Peter Stephan: „Het rukwinden-beleid van Ajax-voorzitter Harmsen betekent voor ons kassa”. Hoewel die drie strafschoppen het cen trale punt vormden in de nabeschouwin gen was er nauwelijks discussie over de beslissingen van Van Swieten. De eerste, waaruit Haarlem de vroege treffer van Geert Jansen (na slecht wegwerken van Gullit) egaliseerde, was wat moeilijk waarneembaar. Van Swieten echter: „De speler van Haarlem (Hendriks/red) werd vastgehouden, toen hij langs de muur liep”. De dader heette Witbaard, die dat als laatste redmiddel zag, nadat de muur van DS was verrast door een lepe vrije trap van Abe van den Ban. Telstar: Nederburgh, Verschoor, Kuut, Schoo, Van Nieuwpoort, Boot, Van Oor schot (Van Seggelen), Reuser, Plaizier (Van Breevoort), Van der Meer. Kramer. Heerenveen: Reys, Dolstra, Visser (Baksma), Juma, Braber. Marsman, Bos man, Vuskovich, Schutting (Smit), Nijgh, Gotink. VELSEN. Telstar en Heerenveen waren gistermiddag de eerste betaalde clubs, waarbij een dopingonderzoek werd gedaan. Na afloop van de wedstrijd moesten Ab van Oorschot, Kees Mens en Sjoerd Boot van Telstar en de Heerenveen-spelers Reys, Buwalda en Schutting zich bij de dokter melden en bij hem het bekende flesje inleveren. De zes voetballers werden door loting aangewezen. Zaterdag werd er, eveneens op last van de medische commissie van de KNVB, ook gecontroleerd na het duel tussen Quick Boys en Zwaluwen in Vlaardingen. De namen van de daar gecontroleerde spelers werden niet bekend gemaakt. Het was niet de eerste keer, dat er in het zaterdagvoetbal een controle werd uitgevoerd. Vorig seizoen gebeurde dat al eens na een wedstrijd tussen Spijke- nisse-ONS. Ondanks het inbrengen van Theo van Seggelen en Bert van Breevoort bleef ook in de tweede helft de treffer die Telstar over het dode punt heen had kunnen helpen uit. Frank Kra mer zag zijn inzet door de lat gekeerd en scheidsrechter Broekman ont hield de Velsenaren een penalty na een duidleijke handsbal van Heeren- veen-speler Dolstra. Tegen het einde van de wedstrijd viel verdediger Cees Schoo, een van de weinig jonge spe lers die nog een groeiende vorm de monstreert met een open vleeswond aan zijn rechterbeen uit. Koos Kuut kreeg een gele kaart nadat Sjoerd Boot al eerder een dergelijk kleinood in ontvangst had genomen. Joop Brand: „We zijn op ons ge zicht gevallen en moeten nu weer proberen op te staan”. Dat Floor Buma zijn schorsing in middels heeft uitgezeten, kan daarbij een stimulans zijn. W Over de tweede was iedereen het wel W eens. De door Van den Ban weggestuurde I Alwin Leysner tikte de bal onder de val- H lende Gerrit Vooys door, sprong over hem heen en werd vervolgens door de ex-AZ I doelman bij de enkels gegrepen. Datzelf- J de zou Vooys, diep in de tweede helft, ook I nog een keer bij Terry Hendriks doen. I Toen echter floot Van Swieten niet. Hij: m „Ik kon niet zien wat Vooys met zijn I handen deed, omdat hjj met zijn rug naar I 1 mij toe viel. Mijn grensrechter gebaarde Li echter dat er niets aan de hand was en dus w liet ik doorspelen”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Voornamelijk dank zij de medewerking van doelman Eddie Pasveer van FC Twente en in mindere mate van scheidsrechter Geurds is de start van Johan Cruijff als begeleider van trainer Leo Beenhakker bij Ajax een succes geworden. De Amsterdam mers leken na een half uur in kansloze positie gemanoevreerd (1-3), maar wik kelden alsnog af naar winst (5-3), omdat invaller doelman Pasveer een paar keer blunderde en Geurds de Enschedeërs niet tegemoet wilde komen toen Gritter bij de stand 4-3 door Schoenaker in het strafschopgebied van Ajax werd vast gehouden. Trainer Hennie Hollink van FC Twen te trok daar de conclusie uit dat er kennelijk verschillende spelregels wor den gehanteerd voor thuisspelende en Telstar spits Rob van der Meer (midden) komt net te laat om een voorzet af te ronden. Heerenveen-verdediger Visser heeft inmiddels opgeruimd. Telstar verloor het duel tegen de Friezen op eigen terrein met 0-2. gaatjespan, die bovendien van de buiten- spelval geen kaas heeft gegeten. Eerst sprintte Masefield weg, maar speelde bal iets te voor zich uit en vervol gens ging Hendriks alleen op avontuur. Het riskante pressievoetbal van DS, waar bij Metgod op ondubbelzinnige wijze zijn klasse bewees, vroeg echter om een af straffing. De kort-verbandvrijwilliger, die er voor had gezorgd dat er eindelijk weer wat publiek naar de „Meer” was geko men (13.200) en de spelers nieuwe im pulsen had gegeven (Ophof: „Zijn komst beeft zeker stimulerend ge werkt”) wees er bijvoorbeeld op dat Ajax momenteel de ongebruikelijke doelcijfers 40-30 heeft. „Het is duidelijk dat er nog het nodige moet gebeuren en dat er nog moet worden gesleuteld aan de automatismen en de zelfdiscipline. Belangrijk is dat Wim Jansen er tegen Feyenoord bij is. Met hem als laatste man voorkom je al de helft van de problemen”. 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13