NA VERLIES AAN LOT OVERGELATEN Behoud van de Europese titel nu nummer één Van Thijn over mini-WK in Uruguay: sportpuntiq Relatie met KNVB niet beter als Flink tekort KNAU Wereldtitel Anita Staps Nederland gaat” maandag 1 HL DECEMBER 15 1980 Weinig bijval Liever knock out” 3 r sportief '■■''Sill Koopmans: desillusie (Van onze sportredactie) 7— 4 Vier maanden lang had Koopmans KMMI J JAN PREENEN I '77: 1 36-10 30-18 26-17 22- 22 17-14 24-22 21-18 12-15 21- 18 20-21 16-14 23- 32 16-18 22- 26 16-23 11- 17 15-23 12- 23 10-19 48-13 32-14 28-16 27- 20 24-23 28- 16 40-30 21-22 30-27 23- 34 18-21 14- 19 24- 38 20-28 20-36 17-27 15- 29 15-31 Met een triomfantelijk gebaar laat de wereldkampioen van de WBA Eddie Mu hammad na afloop zijn linkervuist zien, waarmee hij voor Rudie Koopmans een knock-out in petto had. Even later zou hij verklaren teleurgesteld te zijn over wat de Europese kampioen had laten zien. LOS ANGELES Nu Rudie Koop mans geen kans heeft gezien de we reldkampioen in het halfzwaarge- wicht, Eddie Mustafa Muhammad, te onttronen, zal de Nederlander zich weer helemaal gaan concentreren op zijn Europese titel. De Fransman Ho- cine Tafer, die vorig jaar november al tegenover Koopmans stond, is door de EBU als uitdager aangewezen. Het is nog niet zeker waar het gevecht wordt gehouden. In Nederland komen Den Haag en Rotterdam in aanmerking, in Frankrijk Parijs en Grenoble. Het du el tussen Koopmans en Tafer zal ver moedelijk begin februari van het vol gend jaar worden gehouden. (Van onze sportredactie) UTRECHT De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie zal de broekriem flink moeten aanhalen. Zaterdag werd tijdens de unieraadsvergadering name lijk overduidelijk dat de clubs niets voelen voor een drastische contributie verhoging. Met een verhoging van 10 procent wilde men nog wel meegaan. Weinig meer dan een druppel op een gloeiende plaat, want ondanks die mee ropbrengst blijft de KNAU voor vol gend jaar met een gat van ruim f 175.000 zitten. missie niet eerder dan in de vergadering van eind maart ’81 aan de orde zullen komen. Het nieuwe begrotingsjaar is dan al drie maanden oud. „Al die maanden zweven we dus. Het zou best eens zo kunnen zijn dat we al moeten snoeien in evenementen die voor die eerste drie maanden op het program ma staan, als bijvoorbeeld de indoor- wedstrijden. Ook mogen de clubs er nu niet direct van uitgaan dat de voorgeno men contributieverhoging van de baan LOS ANGELES De eerste vier uur na de eerste nederlaag in zijn bokscar- rière zullen Rudie Koopmans vermoe delijk dieper in zijn geheugen gegrift blijven dan de vier maanden voor het wereldtitelgevecbt, dat in de vroege zondagmorgen uitging als een nacht kaars. Het contrast was schril tussen alle belangstelling in en opgeklopte be hulpzaamheid voor de Nederlandse uit dager, voor de partij en de begeleiding nadien. Koopmans werd na zijn slechts negen minuten durende partij tegen we reldkampioen Eddie Mustafa Muham mad aan zijn lot overgelaten en hij mocht zelf maar de beste manier uitzoe ken om een ziekenhuis te vinden, waar een gapende wond boven zijn linkeroog moest worden gedicht. Daardoor kon de 32-jarige Nederlan der pas ver na het teleurstellende duel tegen Mustafa Muhammad zijn benen strekken. Verslagen, vermoeid, gedesil lusioneerd en met een pleister boven zijn linkeroog, die de dichtgenaaide wenkbrauw moest bedekken. Rudie Koopmans was er voor 100 pro cent van overtuigd dat de huid was opengesprongen door een kopstoot van zijn zwarte opponent. „Na die linkse stapte hij in en kwam keihard met zijn hoofd tegen het mijne. De rechtse die daarna volgde schampte mij slechts”. Door interventie van de dokter kwam een einde aan een partij, die de kwalifi catie boksgevecht niet waardig was. De in Los Angeles woonachtige Henry Da vis had voor zijn Nederlandse pupil een strijdplan uitgedokterd, dat Mustafa in Koopmans’ wegloop-tactiek haalde uiteindelijk niets uit en zou waarschijn lijk ook geen enkel effect hebben gesor teerd, als hij overeind was gebleven. In dat geval namelijk was zijn puntenach- terstand te groot geweest om in de slo- tronden nog terug te komen. Koop mans: „Het plan van Davis werkte per fect. Mustafa is niet gevaarlijk geweest. Daarom is het zo onbevredigend dat ik op deze manier verloren heb. Door een simpele wond. Ik was liever knock out gegaan dan zo te moeten stoppen”. GOVERT WISSE Niet Enschede, maar Maassluis heeft voor volgend jaar de organisatie toegewe zen gekregen van de Nederlandse mara- thonkampioenschappen. De wedstrijden staan voor 11 april op de wedstrijdka- lender. De Amerikaan Matthew Saad Muham mad heeft in San Diego zijn wereldtitel boksen in het halfzwaargewicht (WBC- versie) met succes verdedigd. Hij zege vierde over de Zambiaan Lotte Mwale door k.o. in de vierde ronde. Voor Jolanda van Meggelen was er tij dens dit eerste toernooi om de wereld kampioenschappen judo voor dames een bronzen medaille. De judoka uit Maas sluis deelde in de categorie tot 72 kilogram de derde plaats met de Britse Avril Malley. NEW YORK (Reuter). Anita Staps is zaterdagavond in New York wereldkam pioene judo geworden in de categorie tot 61 kilogram. In de eindstrijd versloeg de Tilburgse de Italiaanse Laura Ditoma. jparta, (zo.) C-Den m II- r. [nleg: jerste ierde Het kost zeker een maand voor de wond weer is geheeld. 1— 7 2— 7 5 ’79, >-For- WV- a-Tel- nond antal Prjj- jack- <pot: lerde prijs: jelo- - 9 - io. 9 du itbe- C 3-2, aag-Go l, PEC >rd 2-4, PSV- I, Tel- Imond I, For- larn 1- imers- r 0-2. Een inderhaast ingestelde financiële beleidscommissie gaat nu onderzoeken waar er in de begroting gesnoeid kan Koopmans stond vrijwel alleen in de mening dat hij was uitgeschakeld door een onreglementaire kopstoot. In eerste instantie voerde hij de tv-beelden aan als bewijsmateriaal, maar die konden Koopmans’ mening niet bevestigen, zo bleek even later. Een functionaris van de World Boxing Association, onder wier auspiciën het gevecht werd gehouden, kon na het zien van de beelden evenmin onregelmatigheden constateren. Zeker is ook, dat Koopmans bij een tweede gevecht in ieder geval op het financiële vlak wat meer winst hoopt te boeken dan het afgelopen weekeinde het geval was. „Ik heb 75.000 dollar gekregen, maar als je ziet wat er overblijft, schrik je. Ik heb voor heel wat mensen de tickets en de onkosten in Amerika moeten betalen. Alles wat er van mijn gage overblijft is slechts wat klein geld”. is, want de nu ingestelde commissie kan wel eens tot de ontdekking komen dat er niets te bezuinigen is. Op je vaste kosten als personeel, huisvesting, gas, licht en water is. niets te bezuinigen. En je kunt toch moeilijk van al de commissieleden verwachten dat ze lopend naar de verga deringen komen”, aldus penningmeester Ed Turk. De belangrijkste redenen om een flin ke contributieverhoging te vragen wa ren het bevriezen of teruglopen van diverse subsidies, de CRM-eis een kilo metertarief van 40 in plaats van 35 cent te hanteren en ook het achterblijven van interesse van sponsors. De zwakke atletiekprestaties in Moskou zijn daar aan debet. Nadat Koopmans zich eerst moest om kleden in een kleedkamertje dat de ver gelijking met een washok goed zou door staan, buiten in het donker nog even snel op de kofferbak van een auto een con tract moest tekenen, dat hem door zijn manager Henk Rühling werd voorge houden, kon hij in zijn ’uppie’ op zoek naar vervoer voor het ziekenhuis. Rüh- ling haastte zich weer naar binnen om de zakelijke afwikkeling te regelen en be kommerde zich niet om de gemoedstoe stand van zijn pupil. De andere begelei ders waren in geen velden of wegen te bekennen. Nadat Koopmans een tijdje op de stoep van het Olympic Auditorium (in het centrum van Los Angeles) had gestaan, besloten enkele supporters maar in actie te komen. De een rende de straat op om een taxi aan te houden. Een ander probeerde binnen in de sporthal een chauffeur te charteren. Uiteindelijk werd iemand gevonden die bereid was om Koopmans weg te brengen. Zijn trainer Slim Robinson bleek niet erg onder de indruk te zijn gekomen van Davis’ taktische plan. „Ik wist al na enkele minuten, dat Koopmans er alleen maar op uit was om Mustafa te frustre ren. Dat heb ik hem meteen gezegd. Het was Koopmans nooit gelukt om Mustafa uit zijn evenwicht te brengen, want was de partij niet door de wond van Koop mans gestopt, dan was Koopmans zelf wel even later neergegaan”. Muhammad was vlak voor het gevecht overigens in verwarring gebracht door een artikel in een Amerikaanse krant, waarin de WBC-kampioen Saad Mu hammad stelde, dat zijn collega van de WBA geen goede moslim was. „Dat heeft me behoorlijk aangegrepen”, aldus Ed die Mustafa. De Belg Patrick Sercu heeft gisteren zijn tiende zesdaagse van Gent en zijn 72ste .zesdaagse in totaal gewonnen. Dit maal won hij met de Westduitser Albert Fritz. De Nederlander Pijnen werd met de Belg De Bosscher derde. Kees van de Wereld heeft in het Luxem burgse Tetange een internationale wieler- veldrit gewonnen. Hij had achttien secon den voorsprong op de Luxemburger Clau de Michely. De Westduitser Paul Schockemöhle heeft tijdens het concours hippique in Brussel de wedstrijd om de prijs van de stad Brussel gewonnen. Anton Ebben werd vijfde. Caroline Linthuis is tweede geworden tijdens de strijd om de Europa Cup schoonspringen van de 1-meterplank. In het Schotse Motherwell ging de eerste prijs naar de Italiaanse Giulia Aor. Hana Mandlikova is in Melbourne win nares geworden van de open Australische kampioenschappen tennis voor dames. In de finale won zij met 6-0, 7-5 van Wendy Turnbull. De Nederlandse heren-handbalploeg heeft gisteren in Tel Aviv met 21-18 ge wonnen van Israel. Uruguay, zien wij geen reden om niet te gaan”. De actievoerders die zich gesteund we ten door ruim honderd elftallen, blijven intussen protesteren. Omdat zaterdag als gevolg van de gedeeltelijke afgelasting slechts een beperkt aantal teams in sta king kon gaan, wordt de actie het komen de weekeinde vervolgd. Harry Menco: „De eerstkomende bindende wedstrijd zal alsnog worden gestaakt, al moet het fe bruari worden, we vergeten de onder drukten in Uruguay niet”. Of zoals cabaretier Freek de Jonge („Ik ben een beroeps-demonstrant”) het uit drukte: „Voor de tweede maal presteert deze KNVB het om naar een land te gaan -16- 1.201. 13,20; >5,66; ,28. worden. Een uiterst moeilijke zaak, want tijdens de KNAU-vergadering van zaterdag ging het agendapunt „beleids voornemen ’81” vooraf aan de vaststel ling van de contributies. Beleidsvoorne mens, waarvoor instemming was, waar na dus bleek dat de centen om al die voornemens te financieren niet voorhan den zijn... Hierdoor is de KNAU in een bijzonder moeilijke positie gekomen omdat de re sultaten van die financiële beleidscom- waar de rechten van de mensen met voe ten worden getreden. De eerste keer kon je zeggen: wir haben es nicht gewusst, en was het in Argentinië twee jaar geleden een officieel kampioenschap. Bovendien speelde Nederland toen nog goed. Al die argumenten zijn nu echter vervallen”. Omdat de KNVB zo „hardleers” is, wordt er door leden van de Tilburgse club Merlijn over gedacht een alternatie ve voetbalbond op te richten. In het har tje van de stad werd zaterdagmiddag een manifestatie gehouden waarbij men kon schieten op poppen die generaals voor stelden. De problemen waren toen de wereld nog niet uit, want bijna geen enkel zie kenhuis wilde Koopmans la minute behandelen, omdat de wachtkamers vol zaten met urgentere gevallen. Uiteinde lijk werd na bemiddeling van de hotelei- genares een hospitaal gevonden dat de Nederlander wilde behandelen. Ook Henk Rühling en Koopmans’ trai ner Henry Davis sprongen Koopmans niet bij. Davis: „Die wond ontstond door de rechtse stoot. Ik heb geen kopstoot gezien”. En Rühling: „Ik dacht in eerste instantie ook aan een kopstoot, maar na het zien van de tv-beelden twij fel ik daaraan. Ik vind wel, dat Rudie onrechtvaardig is behandeld. De ring arts heeft mij geen tijd gegeven om de wond te dichten. Dat was me anders wel gelukt”. Een wat boude uitspraak van Rühling gezien de grootte van de snede. dat de KNVB zich morgen laat vertegen woordigen door Huijbregts, secretaris van het sectiebestuur betaald voetbal, en door bondsdirecteur Van Eijk en niet door Vilé, de voorzitter van de profsec- tie: „Ik denk dan ook dat Vilé uit vorm is. De tegenstander brengt immers altijd het sterkste team in het veld. Ik hoop overi gens wel, dat die twee andere mensen de nodige bevoegdheden hebben, anders heeft praten geen zin”. Twee dagen later zal een kamerdebat over het mini-WK worden gehouden. De verwachting is, dat een meerderheid in het parlement zich zal uitspreken tegen deelneming van Nederland aan het door het militaire regime georganiseerde eve nement. Van Thijn: „De KNVB is auto noom en kan een dergelijke beslissing van de Kamer naast zich neerleggen. De rela- Het gevecht tussen uitdager Koop mans en kampioen Mustafa Muham mad werd behalve in Nederland ook in Puerto Rico en Venezuela rechtstreeks uitgezonden. In de Verenigde Staten zelf toonden de televisiestations geen belangstelling. nergens anders oog voor dan de wereld titel; na drie ronden oftewel negen minu ten zag hij de kans daarop al in rook opgaan. Na een links-rechtse combina tie, gevolgd door een rechtse ’hoek’ van Eddie Mustafa Muhammad sijpelde het bloed uit een 4 centimeter brede snee onder de wenkbrauw van de in Rotter dam wonende Fries. In de pauze van een minuut na de desbetreffende derde ron de adviseerde ringarts Michael de Lucca scheidsrechter Larry Rozidilla het ge vecht te stoppen. Koopmans was woe dend en stapte meteen op zijn tegenstan der af. „Ik heb gezegd dat hij erg veel geluk heeft gehad. Hij werd toen ontzet tend kwaad en wilde er meteen bovenop slaan”, zei Koopmans na zijn eerste ver lies (door technisch knock out) in zijn carrière. Het door Davis verordonneerde con cept kwam erop neer dat Koopmans steeds bij zijn tegenstander weg moest lopen. Het was een strijdwijze die erg laf overkwam, maar voor Koopmans de eni ge kans was om niet meteen neergesla gen te worden. De 4500 toeschouwers, onder wie Muhammad Ali en circa 75 Nederlandse supporters, vonden het niet om aan te zien en ook Mustafa Muham mad het zijn afkeuring blijken, door na de eerste en tweede ronde zijn tegen stander smalend aan te kijken. Later zei Mustafa: „Ik vond het zeer teleurstel lend, dat dit nu de Europese kampioen was. Hij deed niets en heeft niets laten zien”. verwarring moest brengen. Davis: „Ru die heeft niet die stootkracht die Musta fa wel heeft. Daarom was het zinloos om het duel op te zoeken. Het was de bedoeling dat Koopmans in de eerste acht ronden zou bewegen en dansen door de ring. Op die manier hoopten we Muhammad te frustreren, waardoor hij hopelijk fouten zou gaan maken”. Nederlanders, die een daad stellen en tot 'deze actie zijn overgegaan. Meuleman heeft ook gezegd dat nu Uruguay het doelwit is en dat het straks weer een ander land is. Dan kun je volgens hem wel thuisblijven. Wel, meneer Meuleman, dat is juist wat wij willen”. Harry Menco, een van de leden van het Comité KNVB niet naar Uruguay, vroeg zich af waarom Meuleman zaterdag in de Meervaart niet tot de naar schatting 350 mensen behoorde: „Wij hebben hem spe ciaal uitgenodigd, zoals wij ook het sectie bestuur betaald voetbal al verscheidene malen hebben gevraagd te komen, maar het enige wat we te horen hebben gekre gen, is dat de KNVB niet met ons wil praten terwijl wij toch lid zijn van de voetbalbond”. Ed van Thijn, de voorzitter van het Comité Olympische Spelen en Mensen rechten waarin de vier grootste politieke partijen vertegenwoordigd zijn, wil dat probleem aan de orde stellen tijdens het gesprek dat morgen tussen het COSEM en de KNVB plaatsheeft: „Het is toch een normale zaak dat een bond met zijn eigen leden praat”. Van Thijn vindt het overigens vreemd, De kans, dat er een revanchepartij tussen Mustafa Muhammad en Rudie Koopmans komt, moet niet uitgesloten worden geacht. Volgens de Rotterdam mer heeft de WBA hem toegezegd, dat hij eerste uitdager blijft. Mustafa’s ma nager Ben Muhammad: „Wij hebben er geen enkel bezwaar tegen als er een tweede partij komt. Dan kunnen Koop mans en Mustafa Muhammad bewij zen, wie nu werkelijk de beste is. Onze eis is wel, dat dat gevecht niet in Neder land mag plaatsvinden”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Wim Meuleman is zaterdagmiddag tijdens een door de FUK (Federatie van Uruguay Komitees) en het Comité KNVB niet naar Uruguay georganiseerde manifestatie in de Meervaart in Amsterdam afge schilderd als een naïef en achterdochtig man. De voorzitter van de Konin klijke Nederlandse Voetbalbond liet de afgelopen week in een interview Weten, dat hij zou laten uitzoeken of er sprake is van een spontane actie van voetballers, die niet willen dat het Nederlands elftal rond de jaarwisseling deelneemt aan het mini-WK in Montevideo of dat „beroeps-demonstranten weer aan de gang zijn”. Aart Verhey van de FUK pareerde die aanval door op te merken dat er „niet is gemanipuleerd. Er zijn mensen, die wel .degelijk betrokken zijn bij het leed van de Uruguayanen. Wij zijn daarom trots op de Zes Europese scheidsrechters en evenveel uit Zuid-Amerika zullen door de FIFA worden aan gewezen voor het toernooi om de mini-wereld- beker in Uruguay. Geen van de scheidsrechters komt uit een van de zes deelnemende landen. Uit Europa zullen Oostenrijk en Spanje elk een arbitraal trio leveren, de Zuidamerikaanse scheidsrechters komen uit Chili en Peru. Cabaretier Freek de Jonge (tweede van rechts) in gesprek met enkele Uruguayanen tijdens de manifestatie in Amsterdam. tie met het parlement zou er echter niet door worden bevorderd. Wij hebben de KNVB maanden geleden al gewaar schuwd dat het geen goede zaak is om naar Uruguay te gaan. Ik vind trouwens, dat diezelfde KNVB wel eens voor moeilij- ker beslissingen heeft gestaan. Met een meerderheid in de Kamer tegen je en het gegeven dat er in Uruguay zoveel ver keerd gaat, lijkt het me simpel om niet naar Zuid-Amerika te gaan”. Vooralsnog lijkt de KNVB daar echter niet voor te voelen. Vilé heeft zaterdag avond in het NOS-journaal nog eens bena drukt dat het besluit om naar Uruguay te gaan, vaststaat: „Zolang Nederland diplo matieke betrekkingen onderhoudt met

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15