Van der Klaauw geeft toe 1 Sa^ CDA-werkgroep Bukman: PvdA moet IKV-leus Th niet overnemen uit Ten bate van werkgelegenheid Regering: 100 miljoen extra voor bouwsector Ve Fr; Jury Russell-tribunaal eenstemmig Misdaden tegen indianen veroordeeld het \y/€er] aa II Be hu Vrouw en baby omgekomen bij verkeersongeval FNV: scherpere acties bij Avebe Onduidelijkheid over toekomst Opnieuw stappen Rotterdam tegen woningsplitsing Ci in 4 4 19 8 0 DECEMBER MAANDAG 1 M A Heije-Viotta Mysterie Pepernootje Met geweld Jodeldie Wild geraas fl H h BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker (Van (van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering heeft zaterdag besloten RSV toestemming te geven voor le vering van twee onderzeeërs en materiaal voor kernreacto ren aan Taiwan. me: heeft ten te ten n kant ring v Zaker nale bericï en ”le AA schat, niet opzadelen met onbekend! Saoe een men en J< 5 trijfël F RSV mag opdracht J Taiwan uit voeren 1 o o 24 „Zei de smid met geweld” is natuurlijl erg lelijk, en slaat nergens op. Dat kal beter vervangen worden door „heeft de smid hem verteld”. De onwaarschijnlijk' heid van een smid die tevens rijwielher steller is nemen we graag op de koop toe, terwille van het rijm op die aardige regel: „Ik geloof dat er in m’n achterband ’n pepernootje zit”. Hier komen ze dan. Het eerste dient gezongen te worden op de melodie van „Zie ginds komt de stoomboot”: „Zwarte Piet ging uit fietsen, toen klap te z’n band! Toen moest ’ie gaan lopen met de fiets aan z’n hand. Hij kwam bij ’1 dorpje, en zei tegen de smid: Ik geloof dat er in m’n achterband, ’n pepernootje zit!” „De smid wou ’m maken, maar 't kostte veel geld. Je moet wel betalen, zei de smid met geweld. Als ik moet betalen, zei Zwar te Piet toen, dan krijg jij vanavond, lekket niks in je schoen!” en nog wat minder bekend geworden lied jes. Dr. Jan Pieter Heije (1809-1876) schreef de teksten, Johannes Josephus Viotta (1814-1859) de muziek. woorden als „makkers”, „wild geraas” „gard”, „o wee”, „bittre smart”, en met ingewikkelde zinsconstructies als „Maan wee, wat bitt’re smart, kregen wij voot koek een gard” en „Waren w’ook niet alle dagen, vele waren wij toch zoet”. Voli verge! uitzon hulp, erovei regeri kan u Ook minister Van der Klaauw heeft zich achter deze beslissing geschaard, hoewel hij tot op het laatste moment tegenstander van de leverantie is geweest. Zaterdag avond verklaarde de bewindsman, dat hij uiteindelijk is gezwicht voor het argument van de werkgelegenheid, dat bij de overi ge ministers de doorslag heeft gegeven. zzw windst. ozo wzw 6 19 9 12 9 5 1 9 7 -8 -6 15 15 10 2 0 14 0 0 1 4 0 0.1 0 0 4 0 16 0.3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 4 0 0 0.1 0 0 0 0 0.5 3 0.2 0 0 0 0 De aangeklaagden werden schuldig be vonden aan volkerenmoord, marteling, ontvoering, massa-executie, bewuste cul turele onderdrukking en het negeren van het indiaanse recht op eigen grond. Als uitgangspunt gebruikte de jury bij de veroordelingen de normen van de in ternationale rechtsorde en van de rechts orde van de betreffende landen. Daar naast hanteerde de jury de universele verklaring van de rechten van de mens en de slotakkoorden van Helsinki. Met het besluit RSV toestemming te geven voor levering van twee onderzeeërs aan Taiwan is het kabinet nog niet van de Tweede Kamer af. De oppositiepartijen zijn tegen de levering van de schepen en Zaterdagmiddag maakte de Rijksvoor- lichtingsdienst bekend dat de kabinets beslissing is gemaakt „na zorgvuldige af weging van de internationale politieke as pecten. Hierbij is men er vanuit gegaan dat een belangrijk deel van de levering alleen materialen van civiele aard omvat ten. Bij de uitvoering van de order zullen bij elke levering opnieuw uitvoervergun ningen moeten worden verleend, zodat de internationale omstandigheden steeds op nieuw kunnen worden bekeken. De Industriebond FNV heeft geen com mentaar op de kabinetsbeslissing. „Wij voelen er niets voor ons in een politieke aangelegenheid als deze te mengen”, zo liet een woordvoerder weten. De adviesraad van D’66 meent dat ons land geen duikboten mag leveren aan Taiwan. Dit standpunt werd neergelegd in een motie, zaterdag op een vergadering van de adviesraad in Utrecht met 29 stem men voor en tien stemmen tegen aangeno men. Er waren drie stemonthoudingen. een deel van de CDA-fractie voelt er even min iets voor. Waarschijnlijk zal de oppo sitie het aansturen op een spoeddebat, maar of dat al de komende week kan worden gehouden, is niet zeker. EG-ver- plichtingen roepen Premier Van Agt en minister Van der Klaauw vandaag naar Brussel terwijl minister Van Aardenne donderdag in de Belgische hoofdstad moet zijn. (Van onze redactie binnenland) VEENDAM. De FNV heeft verscher ping aangekondigd van de acties rond het aardappelmeelconcern Avebe. FNV-dis- trictsbestuurder Rein Kedde verklaarde zaterdag dat waarschijnlijk weer wegen zullen worden geblokkeerd. De FNV is Een NBBA-woordvoerder zei zaterdag dat het bestuur vanavond zal praten over (Van onze redactie binnenland) OISTERWIJK. Als de Partij van de Arbeid de IKV-leuze (Kernwapens uit Ne- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De schriftelijke stem ming onder de leden van de kritische CDA-werkgroep Niet Bij Brood Alleen (NBBA) over de vraag of de groep met een eigen lijst moet meedoen aan de Tweede- Kamerverkiezingen, heeft geen duidelijk resultaat opgeleverd. Zaterdag maakte NBBA bekend dat 48,6 percent van de leden in het CDA willen blijven, terwijl 46,4 percent een eigen lijst wil. Vijf per cent van de leden is voorstander van het opnieuw overwegen van een eigen lijst. Dit heeft premier Van Agt gistermid dag voor de AVRO-radio gezegd. De steun aan de bouw is onderdeel van een algemene stimulans van 200 mil joen gulden ter verbetering van de werkgelegenheid. Deze gerichte steun is mogelijk geworden doordat de rege ring bereid is het financieringstekort (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering zal ruim 100 miljoen gulden extra steun geven om de werkgelegen heid in de bouw te stimuleren. Uit twee verschillende kleuterschol^ heb ik twee moderne sinterklaasliedje opgediept die ik in ieder geval nog nie kende, en die het voordeel hebben dat z) de kleuters, met hun beperkte woorden ïooshe: econor servati Zij z aan ha de Gr< midabi sociali Van stonde len en die ze Veel eerste gen k afgeve ten ge 1 o o -o 2 1 -3 1 -2 3 19 11 2 7 -6 -9 -5 -5 -8 -3 uithaal nister In e over 1 haar e hij in In F van A ten de den zi Weste hadde Afgha de ge dent 1 tie ni Cubas ken Is de is door c Kaboe BEI Wereli Zwitsi landei den. I lijk ir genoo tiek e nnw verand. verand. wnw no verand. nno nno ono ono z zw nnw n no no nno nno w verand. windst. wzw no ozo nw ono nnw wnw windst. n nnw windst. no no no wzw nnw no (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Het vierde Rus sell-tribunaal is gisteren in Rotter dam afgerond met een scherpe ver oordeling van de schending van de fundamentele rechten van de India nen in Noord-, Midden- en Zuid-Ame- rika. De Bin At nale G zijn la hoofds over d Jordan preside Khalec wordt, morgei nië zal 3 -16 o 16 1 -3 -3 -19 -6 -4 De voorzitter van de jury, de Braziliaan se Xavante-Indiaan Mario Juruna, zei in zijn bewogen slottoespraak dat „welke kleur we ook hebben, we schouder aan schouder moeten blijven staan.” Het feit dat de Braziliaanse overheid hem na een aanvankelijke weigering toch naar Rot terdam liet reizen, noemde hij positief. De Braziliaanse FUNAI, de organisatie die zich met Indianenzaken bezighoudt, is er op gewezen dat Indianen niet altijd min derjarig z(jn, aldus Juruna. PAF se soc de stei onale tneerd den zi een gt Het tweede moderne sinterklaasliedje is op een melodie die iedereen kent, maar die niemand in mijn omgeving kon identi ficeren, maar het lijkt me, gezien ook het „refrein”, een jodelliedje: „Die Pieten die zijn in de bergen, daar werken zij heel erreg hard. Zij graven en graven en graven, misschien zijn zij daar om zo zwart! Olé!, van je jodeldiejodel jodeldiedeldo, etcetera...” Het eindrapport van de jury, dat de instemming heeft van alle juryleden, ver oordeelt niet alleen het optreden van nati onale en provinciale overheden in Cana da, de Verenigde Staten, Brazilië, Guate mala, Chili, Bolivia en Peru, maar ook de handelswijze van (vooral multinationale) bedrijven en van religieuze organisaties. LON de re Groot-: beleid, Een 20-jarige vrouw en een 24-jarige man, beiden uit Naaldwijk, kwamen vrij dagnacht in Honselersdijk om het leven als gevolg van een foutieve inhaalma noeuvre. Bij het foutief inhalen botsten twee auto’s op elkaar, waardoor niet al leen de man en de vrouw werden gedood, maar ook drie andere personen zwaar werden gewond. De drie zijn in een Haags ziekenhuis opgenomen. derland) in haar verkiezingsprogramma zou opnemen, zou dat een knelpunt zijn voor eventuele regeringssamenwerking tussen PvdA en CDA. Dit zei CDA-voorzit- ter Bukman zaterdag in het Brabantse Oisterwjjk. Volgens Bukman is het IKV op de ver keerde weg. „Als deze organisatie haar zin zou krijgen dan zou zij mogelijk een bij drage leveren aan het tot atoomstaat ma ken van West-Duitsland. Een bijdrage aan ontwapening zou het IKV zeker niet leve ren”, aldus Bukman. wat een ernstige aantasting betekent van de rechten van de Shoshone-’ndianen. Religieuze organisaties, aldus de aanbe velingen, moeten zich onthouden van be keringswerk om niet medeplichtig te wor den aan de culturele vernietiging van de Indianen. Daarnaast pleit de jury voor het instellen van een speciale commissie voor bescherming van de rechten van inheem se volkeren bij de Verenigde Naties en ook het internationaal gerechtshof in Den Haag zou faciliteiten moeten scheppen Van der Klaauw, die de leverantie onder meer afwees op grond van de ontwape- ningsnota waar onder meer in staat dat Nederland geen militair materiaal moet leveren aan landen in spanningsgebieden en bovendien uit vrees voor een verslech tering van de betrekkingen tussen Neder land en China, zei dat hij zich tijdens het twee dagen durende kabinetsberaad meermalen heeft teruggetrokken om zich ernstig op zijn positie te beraden. Aan aftreden heeft hij meermalen gedacht, maar uiteindelijk zag hij hier vanaf om politieke redenen en vanwege de aan drang van zyn collega’s om aan te blijven. Rijn-Schelde-Verolme is „bijzonder ver heugd”, dat over de exportvergunning een positieve beslissing is genomen. „Wij kun nen nu verder gaan met de onderhande- lingen met Taiwan. Wij hopen de komen de maanden tot zaken te komen”, aldus een woordvoerder van het concern. Over de stand van zaken zal RSV niets meer naar buiten brengen. „Wij willen nu in alle rust de besprekingen voortzetten”. Deze steunmaatregel was al aange kondigd tijdens de algemene beschou wingen in oktober. Toen zei Van Agt dat de regering bereid zou zijn het financieringstekort te vergroten wan neer de loonsom komend jaar niet met 8 procent, maar met 6 procent zou stijgen. Dit zal nu door de gedeeltelijke loonmaatregel, die door de regering is afgekondigd, worden bereikt. De 21-jarige motorrijder W. de Graaf uit het Noordhollandse Anna Paulowna kwam zaterdagnacht in zijn woonplaats om het leven toen hij met zijn motor uit de bocht vloog. van het tribunaal toch nog bijwonen. Hier is hij in De Braziliaanse voorzitter van de jury van het Russell-tribunaal, Juruna, kon de laatste dag gesprek met technisch voorzitter Hulsman. En dat zijn dan nog woorden en zinnen die niet uit een mislukt sinterklaaslied)! afkomstig zijn, maar uit het mooiste. Ij ieder geval uit het enige bekende Sint Nicolaasliedje dat waard is bovendien voor opname in de klassieke bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee”. Het is van het succesrijke duo Heije-Viotta, de Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink van de vorige eeuw. Behalve „Zie de maan schynt door de bomen” (u herkende het natuurlijk al van de geciteerde woorden en regels; het lied heet officieel gewoon „Sint Nicolaas”), zijn zij samen verant woordelijk voor „De Zilvervloot” („Heb je bereikl van de zilveren vloot wel gehoord?”), „Naar zee” („Ferme jongens, stoere kna pen”), „De kabels los” („De kabels los, de zeilen op”), „Een scheepje” („Een scheep je in de haven landt, hojo!”), „Twee voer lui” („Een karretje op een zandweg reed”) premie Weer in binnen- en buitenland onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. regen zw. bew. onbew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. sneeuw sneeuw geh. bew. onbew. onbew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. onbew. weerlicht geh. bew. h. bew. sneeuw dn ft snee uw Casablanca niet ontvangen Las Palmas TelAviv voor inheemse volkeren. In het algemeen spraken de deelnemers gisteren hun tevredenheid uit over het tribunaal. Verscheidene Indiaanse woord voerders noemden het een begin van meer serieuze aandacht voor de vertrapte rech ten van de indianen. Technisch tribunaal- voorzitter Hulsman noemde het van grote betekenis dat het tribunaal heeft weten te bereiken dat de problemen van de indi aanse volkeren in de westerse pers uitge breid aan bod zijn gekomen. Je kunt er natuurlijk over discussiëren of niet juist die halve begrijpelijkheid (en de halve onbegrijpelijkheid) van die lied jes ervoor zorgt dat de sinterklaastijd een periode van mysterie en ongewisheid is, maar dat lijkt me nu juist voor de kleinste kinderen van twee tot vijf jaar een van de minst aantrekkelijke, vreesaanjagende zaken van het Sint-Nicolaasfeest. Vergee niet dat Sinterklaas dit jaar al op 1 l 'L november zijn officiële intrede deed, ei 'partij dus geacht wordt de kinderen eenentwin- Dat zi, tig dagen, een volle drie weken dus, in zijn ban te houden. De Olympische Spelen duren korter! Kwalitatief zijn de twee moderne sinterklaasliedjes die ik zome- teen zal citeren ongetwijfeld van mindere kwaliteit dan bijvoorbeeld het „Zie de maan schijnt door de bomen” van Heije en Viotta (typerend is, dat ze allebei op bestaande melodieën gezongen dienen te worden, het eerste zelfs op de melodie van het meest gezongen sinterklaasliedje, dus onorigineler kan het al bijna niet), maar ze zijn allebei simpel, vrolijk, ongecompli ceerd en daarom uitstekend geschikt voor de jongste kinderen. met 1 miljard te vergroten, nu de loon matiging van 2 procent door het overheidsingrijpen zal worden gereali seerd. jarige F. Nevels uit Coevorden vrijdag nacht aangereden door een personenauto, hetgeen de dood van de fietser tot gevolg had. Bepaalde religieuze organisaties, zoals de Salesiaanse missie in Brazilië, werken volgens het tribunaal mee aan het vernie tigen van de indiaanse cultuur in het algemeen en van indiaanse talen en reli gieuze beleving in het bijzonder. Naast deze veroordelingen bevat het eindrapport van de jury van dit vierde Russell-tribunaal, dat een week duurde ook zestien aanbevelingen. De eerste daarvan is dat de indiaanse volkeren op het hele Amerikaanse continent moeten worden erkend volgens hun eigen opvat tingen en dat ze niet mogen worden beoor deeld aan de hand van waarden en nor men van vreemde, overheersende samen levingsvormen. Verdragen met Indianen mogen door de nationale overheden niet eenzijdig wor den verbroken, zo vindt de jury. Zoals bekend gebeurt dat vaak in gevallen dat de nationale regeringen op indiaans grondgebied uranium of kolen willen del ven. In de Verenigde Staten gebeurt dat bijvoorbeeld ook ten behoeve van het aan leggen van het nieuwe MX-raketsysteem, Zaterdagmorgen nadat het besluit ge vallen was heeft Van der Klaauw een Chinese zaakgelastigde hij zich geroepen om hem het besluit mee te delen. Nader hand zei de minister het niet uitgesloten te achten, dat Peking nu maatregelen zal treffen tegen Nederland, hoewel hij niet verwacht dat Chinese orders aan ons land zullen worden ingetrokken. Vanmorgen is bekend geworden dat een Chinese vriend- schapsdelegatie die op uitnodiging van de regering in ons landop bezoek was, een dag eerder terug naar huis gaat. Volgens staatssecretaris Smit-Kroes is dit een pro test tegen de voorgenomen leverantie. de conclusies die aan de cijfers moeten worden verbonden. Professor Goud zwaard, die als lijsttrekker voor NBBA is genoemd, stelde dat de stemming duide lijk heeft gemaakt dat er geen meerder heid is voor de vorming van een nieuwe partij. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. De 23-jarige mevrouw J. van Beuningen-Lubbers en haar drie we ken oude baby kwamen gisteren bij een verkeersongeval om het leven, terwijl de 27-jarige echtgenoot van de vrouw zwaar gewond raakte. Het ongeluk gebeurde toen de auto van het echtpaar op een kruising werd geramd door een personen wagen die met grote snelheid door het rode stoplicht was gereden. De vijf inzit tenden van deze laatste auto zijn met lichte verwondingen in het ziekenhuis op genomen. De afgelopen nacht kwam de 24-jarige J. Lubben uit Winschoten om het leven doordat zijn auto door nog onbekende oorzaak in Scheemda van de weg raakte en tegen een boom botste. Als gevolg van eenzelfde ongeluk kwam zaterdagnacht in Dalfsen de 18-jarige A. G. Buiter uit Ommen om het leven. De politie neemt aan dat de auto die hij bestuurde uit de bocht vloog tegen een boom en de bestuurder overleed later aan zijn verwondingen in het ziekenhuis. In het Drentse Odoom werd het midden op de rijweg lopen noodlottig voor de 86- jarige H. Klijnsma uit Odoom. De man werd aangereden door een vrachtwagen. Slingerend op zijn fiets werd de 70- diep teleurgesteld nu minister Braks van Landbouw en Visserij zich niet bereid heeft verklaard Avebe meer steun te ver lenen dan hij al heeft toegezegd. Ruim vijfhonderd mensen hebben za terdagmiddag in Veendam deelgenomen aan een demonstratieve mars voor het behoud van de werkgelegenheid bij Ave be. De demonstratie, die was georgani seerd door de industriebonden CNV en FNV, eindigde bij de twee bezette Avebe- kantoren, waar verschillende vakbonds bestuurders de demonstranten toe spraken. 22 8 MAANDAG 1 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.26 uur, onder 16.29 uur Maan op 02.35 uur, onder 14.47 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 12.00 uur en uur Laagwater 07.25 uur en 19.55 uur ROTTERDAM (ANP). De gemeente Rotterdam heeft opnieuw een woonruim- teverordening in de maak, die de verkoop van goedkope huurwoningen onmogelijk moet maken. Volgens de nieuwe verordening zal aan kopers van voorn ialige huurwoningen met een koopprijs beneden de 234.000 gulden alleen nog ?en woonvergunning worden gegeven als ij in het bezit van een urgentieverklaring zj n. Als een koper een goede huurwoning ichterlaat, komt hij ook voor een vergun ring in aanmerking. De maatregelen zuil- n gelden voor alle woningen, die voor l februari komend jaar worden verhuur l. Ook huizen, die minder dan een jaai door de eigenaar werden bewoond en daarvoor huurwo ning waren, zullen bij verkoop onder de nieuwe regeling valle i. De verordening zal in januari in de gei leenteraad worden behandeld. Over de tekst van de verordening wordt nog overleg gevoerd n et juristen van de gemeente en met het rijk. De gemeente verwacht met deze verordening weinig moeilijkheden te krijgen, omdat de tekst overeenkomt met de aangekondigde wij ziging van de woonruimtebeschikking van 1974. Vooruitzichten voor woensdag opge steld door het KNMI. Overgang naar wis selvallig weer met buien, bij een middag- temperatuur van omstreeks 6 graden. Aantal uren zon: 1 tot 5. Minimumtempe ratuur omstreeks 3 graden. Maximum temperatuur omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. WEERRAPPORTEN 3 4 -2 0 4 4 -11 12 3 -5 -10 3 3 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Ma In ga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel L bew. onbew. Beiroet niet ontvangen onbew. Tunis weerlicht £3 SC a

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2