Saoedi-Arabië stuurt bemiddelaar Thatcher haalt uit naar Heath Bani-Sadr meldt omvangrijke zeeslag Irak ontkent verovering China: voldoende oliehaven door Iran Cuba ontkent Mmusi: 1,3 miljard gulden toegezegd Economische conferentie Bern tot meer Mapoeto succes genoemd hulp gemaand aanwezigheid in Afghanistan Verkiezingswinst Franse socialisten bewijs tegen vijf generaals en Palestij nen Vice-president Egypte wil beleid Reagan peilen Bonn meldt meer rechts-radicalen Amnesty: situatie Chili slechter „Goede relatie Nederlanders Brussel verwacht weinig van tweedaagse top 19 80 DECEMBER MAANDAG 1 terie otje Idie 3raas 2 Gaza, (Van onze redactie buitenland) JORDANIË iotta vele SYRIË 'G0LAN AMMAN-DAMASCUS. Saoedi-Arabië heeft gisteren een uiterste poging onderno men een oorlog tussen Syrië en Jordanië te voorkomen. TRANS x' 'Ijordanië ©AMMAN CIS- JORDANIË ^======^LIBANON 129 741 ~Tel Avivj JERUZALEM Hebron: [Dode Zee I PARIJS (AFP/Reuter/DPA). De Fran- Poging oorlog Syrië en Jordanië te voorkomen kostte le smid i Zwaï- lekker dienl lie vai Volgens McNamara doet Zwitserland in vergelijking met andere industrielanden, uitzonderlijk weinig aan ontwikkelings hulp. Hij gaf de Zwitsers daarom de raad erover na te denken op welke wijze de regering de hulp aan de armste landen kan uitbreiden. BAGDAG, TEHERAN (Reuter, UPI, AFP). Irak heeft gisteren ontkend dat de grote Iraakse oliehaven Al-Bakr in Iraanse handen zou zijn gevallen. Radio-Teheran had zaterdag bericht dat deze oliehaven door Iran was veroverd na twee dagen van hevige gevechten, waarbij elf Iraakse oorlogs schepen vernietigd zouden zijn. De economische crisis, de werkloosheid, de zeer onevenwichtige handel met Japan staan ook op de agenda. Ge makkelijke oplossingen zijn op deze gebieden niet voorhanden, maar er zal wel beter samengewerkt kunnen wor den bij het beleid op langere termijn. socialisten in de oppositie zijn. Van de drie andere zetels die op het spel stonden, bleef er een bij de linkse radica len en gingen er twee naar de gaullisten, die ze veroverden op de UDF. Veel communistische kiezers die bij de eerste stemronde van vorige week op ei gen kandidaten stemden, die echter zijn afgevallen, hebben ditmaal op de socialis ten gestemd. De Iraanse president toonde zich bui tengewoon optimistisch over de Iraanse kansen in de nu al meer dan twee maan den durende oorlog. Hij verwacht dat Iran spoedig het door Irak veroverde noord- Wel bevestigt Irak dat zaterdag een felle strijd in de lucht en ter zee heeft gewoed in het noordelijk deel van de Perzische Golf waar de Iraniërs meerdere gevechts vliegtuigen verloren, aldus Bagdad. Aan Iraakse kant waren twee kanonneerboten beschadigd. Westerse diplomaten in Damascus lie ten zaterdag weten, dat zo’n 20.000 man Syrische troepen en 600 tanks de afgelo pen drie weken zijn samengetrokken langs de zuidelijke grens. Syriërs vermoord. Jordanië ontkent de beschuldigingen. In feite is slechts ongeveer 120 miljoen gulden extra toegezegd. Nederland gaf daarvan een aanzienlijk deel: 31 miljoen. Radio Teheran heeft zaterdag melding gemaakt van een „betrekkelijk ernstige” aardbeving met de kracht van 5,7 graad op de schaal van Richter in het zuidoosten van het land. De havenstad Bandar Abbas bij de Straat van Hormoez zou erdoor zijn opgeschrikt. Van schade of slachtoffers is geen mel ding gemaakt. De Verenigde Staten bijvoorbeeld zegden tenslotte weliswaar 50 miljoen gulden voor het komende jaar toe. Maar zij bon den dit wel aan voorwaarden: eerst moet het Congres zich erover uitspreken en bovendien moet verder onderzoek wor den gedaan naar de economische haal baarheid van de aangeboden projecten. Tijdens zijn bezoek aan het front bij Aba dan verplaatst de Iraanse president Bani-Sadr zich achterop een brommer. Ook de Wereldbank eiste deze garantie. De totale plannen voor zuidelijk Afrika belopen ongeveer vier miljard gulden. Maar, aldus nogmaals Mmusi, de strijd om economische bevrijding van zuidelijk- Afrika zal veel meer tijd kosten dan het gevecht om politieke vrijheid. Volgens Chissano nam zijn regering nog geen definitieve beslissing over toetreding tot dit voornamelijk uit Oost-Europese staten bestaande handelsblok. Maar, zo zei hij, als we lid worden dan drijven we directe handel met de socialistische staten en dan zullen we ook in de besluitvor mingsorganen van deze organisatie zitting hebben. Even tevoren zei Chissano dat zijn land tijd nodig heeft om te bekijken of een toetreding tot de akkoorden van Lomé voordelig is. De Akkoorden van Lomé houden een samenwerkingsverband in tussen de negen landen van de EG en een aantal Afrikaanse, Caribische en Zuidzee- landen. Chissano vond voorts dat het van de zuidelijke Afrikaanse landen te veel of fers eist om Zuid-Afrika te boycotten. Het is aan de Europese landen om tot zo een besluit te komen, aldus Chissano. De toestand in Polen zal aan de orde komen tijdens het fameuze „praatje aan het haardvuur” van de regering schefs en hun ministers van Buiten landse Zaken. Volgende week komen de ontwikkelingen in Polen in de NAVO ter sprake als de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien NAVO-landen in Brussel bijeen ko men. Naar buiten toe en officieel zal allebei de keren daar maar weinig van blijken, zo wordt in EG-kringen ver wacht. De Negen kunnen hun economische hulp in de vorm van soepele kredie ten coördineren en gezamenlijk meer geld ter beschikking stellen om de economische nood in Polen wat te lenigen, maar veel meer kunnen ze niet doen. Ze zullen zeker de indruk vermijden, dat ze een regime willen steunen dat een anti-Russische koers inslaat. Als dat laatste gebeurt, wordt een Russisch ingrijpen waarschijnlijk en daarmee zou de ontspanning in Europa een zware klap krijgen. De Negen moeten in Luxemburg beslis sen hoe het verder moet met hun Euro pese initiatief inzake het Midden-Oos- ten. Dat werd aangekondigd in een verklaring over het Midden-Oosten van de Negen op hun laatste Europese raad, half juni in Venetië. De afgelo pen maanden is de Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken Gaston Thorn in het Midden-Oosten op reis geweest. Op basis van zijn bevindin gen moeten de Negen nu politieke con clusies trekken. De missie van Thorn heeft naast conclu sies ook veel nieuwe vragen opgele verd. Onduidelijk is nog of de nieuwe Amerikaanse president Reagan het Camp David-vredesproces van zijn voorganger Carter wil voortzetten of dat hij een meer pro-Israelische koers zal inslaan, zoals hij tijdens zijn ver kiezingscampagne het blijken. De Arabische landen zijn als gevolg van de oorlog tussen Irak en Iran heviger verdeeld dan de laatste jaren het geval was. Al deze factoren maken dat de tijd nog niet rijp is voor een initiatief van de Negen, zo is de opvatting van de meeste EG-landen. Alleen Frank rijk wil meer haast maken met de eigen rol voor Europa in het Midden- Oosten. uurlijk at kar «ft de ijnlijk ielher- 5p toe, regel: md ’n Nabloes edje is maar identi ek het en lied 39-1876) isephus i, daar ren en i daar- ïjodel n klap lopen n by ’r oof dat 3 zit!” (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) De „eigen rol” voor de Europese Negen in het vredesoverleg tussen Israel en de Arabische landen en de gespannen situatie in Polen zijn de belangrijkste onderwer pen op de Europese top die van daag in Luxemburg begint en tot en met morgen duurt. In Brussel wordt verwacht dat het halfjaar lijkse beraad tussen de regerings leiders van de Negen ditmaal bit ter weinig concrete resultaten zal opleveren. rscholei asliedje nog nie n datzj moorden bekend geraas" en met „Maan vij voot niet alle Zo wordt er veel gepraat over de ont wikkeling van speerpuntindustrieën, maar het kan geen kwaad als de negen regeringschefs eerst vaststeken wélke industrieën daarmee bedoeld worden en höe die ontwikkelingen worden aangepakt: gecoördineerd en planma tig of ieder voor zich. Premier Van Agt en minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) zullen het interne functioneren van de Euro pese Gemeenschap aan de orde stel len. De regeringsleiders moeten nu maar eens praten over het rapport van de „drie wijzen” waarom ze zelf ge vraagd hebben, vindt men in Den Haag. In het rapport staan allerlei aanbevelingen, die Nederland nuttig acht, bijvoorbeeld over de vraag wat er met de adviezen van het Europees parlement moet gebeuren. Maar de andere EG-leiders willen dit rapport wegstoppen in de stoffige kast, waarin menig EG-document in vergetelheid rust. In Brussel houden de EG-waamemers het erop dat besloten zal worden tot een tweede ronde van besprekingen met de Arabische landen, Israel, de PLO en de Arabieren op de Westelijke Jordaanoever. Waarschijnlijk wordt deze taak toevertrouwd aan een hoge diplomaat uit het land dat het EG- voorzitterschap vervult. In de eerste helft van volgend jaar is dat Neder land. Op de volgende Eurotop, in maart in Maastricht, zou dan opnieuw bekeken kunnen worden of de tijd rijp is voor een Europees initiatief. agGnde onale Vergadering, in vier districten de fneerderheid behaald. Twee zetels behiel- vergee jen zy e*n twee kregen er by, een van Conferentievoorzitter Mmusi het zich door deze cijfers niet ontnuchteren. Hij verwachtte een „sneeuwbaleffect”. De Mozambiquaanse minister van Transport en Communicatie voegde hieraan toe, dat „niets het succes van de economische con ferentie in Mapoeto nog in de weg staat”. 'j Door Israël bezet 0Km100 De Saoedi-Arabische prins Abdoellah Bin Abdel Aziz, bevelhebber van de Natio nale Garde én een van de vice-premiers in zijn land, sprak gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus met president Assad over de crisis tussen de twee buurlanden Jordanië en Syrië. Hij overhandigde de president ook een boodschap van koning Khaled van Saoedi-Arabië. Verwacht wordt, dat Aziz vandaag laat of anders morgen naar koning Hoessein van Jorda nië zal reizen. Dit laatste land heeft intus- °P 1 'een gaullist en de andere van de UDF, de sed, ei 'partij van president Giscard d’Estaing. mtwin- Dat zijn twee regeringspartijen, terwijl de in zijn Spelen i twee zome- nndere Zie de 1 Heije bei op men te lie van je, dus naar ze :ompli- rt voor BERN (DPA). De president van de Wereldbank, Robert McNamara, vindt dat Zwitserland zijn hulpverlening aan de landen van de Derde Wereld moet uitbrei den. Hij maakte dat dit weekeinde duide lijk in een toespraak voor de Zwitserse genootschappen voor buitenlandse poli tiek en economie. De dreigende situatie tussen beide lan den heeft intussen internationaal be zorgdheid gewekt. Israel liet weten de ontwikkelingen aan zijn noordoostelijke flank „nauwgezet in het oog te houden terwijl een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken het weten, dat „Jordanië als een be vriende mogendheid wordt beschouwd, waarvan de veiligheid voor de VS van belang is.” Syrië geldt als de trouwste bondgenoot van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten. i zinnet lasliedjf >iste. It ie Sint vendiet el „Kut t is vat e Annie van de i maat nde het voorden gewoon verant- „Heb je oord?”), uithaalde naar de voormalige eerste mi- ire kna- los, de scheep je voer- reed”), premjer Er bestaat een grote kans dat Mozambi que zich aansluit bij de Comecon. Dit heeft de Mozambiquaanse minister van Buitenlandse Zaken, Joaquim Chissano, dit weekeinde gezegd op een persconfe rentie in de hoofdstad van zijn land, Mapoeto. nister Edward Heath. In een radiovraaggesprek zei Thatcher over Heath, die felle kritiek leverde op haar economische pohtiek, dat deze toen hij in het begin van de jaren zeventig was, geprobeerd had de werk loosheid te bestrijden door geld in de economie te pompen. ”Dat deed de con servatieve partij enorm veel kwaad”. Zij zei dat haar regering zou vasthouden aan haar strenge monetaire beleid tenein de Groot-Brittanië te maken tot ”het for midabelste land in de Westelijke gereld”. UTRECHT. „Een paar jaar geleden moesten we nog stiekem het land zien binnen te komen en oppassen voor de politie, nu krijgen we van diezelfde pohtie tijdens deze manifestatie bescherming. Een beter voorbeeld van de betrekkingen tussen Nederlanders en Palestijnen kan ik niet geven”. Dit zei Khaled Al Hassan, lid van het centrale comité van de PLO, za terdagavond op de Palestijnse manifesta tie in de Utrechtse veemarkthallen. De manifestatie, die was georganiseerd door de Palestijnse Vereniging, de PSP, het Palestina-comité, en de Utrechtse Raadskelder, werd door ruim 1500 men sen bijgewoond. Leden van het Israelco- mité, het Genootschap Nederland-Israel en de Nederlandse Zionistenbond hielden tegelijkertijd bij de ingang van het Veem- arktterrein een tegendemonstratie. Zij droegen spandoeken met teksten als „PLO handen af van Israel” en „Ver kwansel Israel niet”. Tot confrontaties tussen de twee groepen kwam het niet. Mmusi liet weten dat in totaal 650 mil joen dollar (zo’n 1,3 miljard gulden, over een periode van vijf jaar is toegezegd door de zogeheten „donorlanden” uit de geïn dustrialiseerde wereld. Daarnaast zijn toezeggingen gedaan voor de vérdere toe komst. „Dit was geen conferentie van woorden, maar van daden”, aldus Mmusi. Maar hij vergat de bedragen te specifi ceren. Had Mmusi dat wel gedaan, dan was gebleken dat van dit enorme bedrag slecht een fractie bestaat uit reële nieuwe toezeggingen. In wezen bestaat het meren deel uit bedragen, die al eerder zijn be loofd aan geheel zwart zuidelijk Afrika en die de donorlanden nu bij elkaar hebben opgeteld om in ieder geval goede sier te kunnen maken. Dit om aan te geven dat ze LONDEN. (Reuter). Een ruzie binnen de regerende conservatieve partij in Groot-Brittannië inzake het economisch beleid, heeft gisteren het hoogste niveau bereikt toen premier Margaret Thatcher CAIRO (UPI). De Egyptische vice- president Hosni Mubarak is zaterdag naar Washington gevlogen om het eerste con tact op hoog niveau te leggen met de toekomstige Amerikaanse president Ro nald Reagan. Daarnaast heeft Mubarak een afscheidsboodschap van president Sadat bij zich voor Jimmy Carter. Egyptische functionarissen in Cairo zei den dat het bezoek van een week van Mubarak is ingegeven door de wens van Sadat het beleid van Reagan ten aanzien van het Midden-Oosten te peilen, om een versnelling te bewerkstelligen van Ameri kaanse wapenleveranties aan Egypte en om Carter te bedanken voordat hij in januari het Witte Huis verlaat. Naar ver luidt zal Mubarak ontmoetingen hebben met vooraanstaande republikeinen die dicht bij Reagan staan, zoals de toekom stige vice-president George Bush, ex-pre sident Gerald Ford en oud-minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger. Mu barak heeft morgen een ontmoeting met Carter en zal hem een boodschap van Sadat overhandigen waarin dank wordt uitgesproken voor het beleid dat Carter ten aanzien van het Midden-Oosten heeft gevoerg en dat heeft geleid tot het Egyp- tisch-Israelisch vredesverdrag van 1979 en vervolgens tot onderhandelingen over Palestijnse autonomie. Het verdrag en de onderhandelingen, die overigens nog niet veel hebben opgeleverd, zijn het directe resultaat van de Camp-David-top van 1978 tussen Carter, Sadat en de Israëli sche premier Begin. Mubarak zal tevens gesprekken voeren met vice-president Mondale, met minister van Buitenlandse Zaken Edmund Muskie en met minister van Defensie Harold Brown. Volgens Egyptische functionarissen zal Mubarak het verzoek van Egypte hernieuwen, dat hijzelf vorige maand tijdens een bezoek aan Washington had ingediend, om een versnelling van de wapenleveranties. Het gaat daarbij dan met name om 40 F-16 gevechtsvliegtuigen en 244 tanks van het type M-60. (Van onze redactie buitenland) MAPOETO. De conferentie over economische samenwerking in de hoofdstad van Mozambique Mapoe to, die was bedoeld om negen landen in zuidelijk Afrika minder afhanke lijk te maken van Zuid-Afrika, is vol gens conferentievoorzitter Mmusi uiteindelijk toch nog een succes ge worden. MEXICO-CITY (AFP/UPI) Cuba heeft zaterdagavond officieel de berich ten tegengesproken dat Cubaanse solda ten meevechten in Afghanistan aan de kant van de Sowjet-Unie. In een verkla ring van het ministerie van Buitenlandse Zaken die werd verspreid door het natio nale persbureau Prensa Latina, zijn deze berichten afgedaan als ’’pure verzinsels” en ’’leugens”. In Pakistan doen al enige tijd in kringen van Afghaanse opstandelingen de geruch ten de ronde, dat Cubaanse soldaten zou den zijn ingezet. Zaterdag meldden enkele Westerse diplomaten dat ze aanwijzingen hadden voor Cubaanse aanwezigheid in Afghanistan. Waarnemers twijfelden aan de geruchten omdat de Cubaanse presi dent Fidel Castro de Russische interven tie niet openlijk steunde en omdat de Cubaanse minister van Buitenlandse Za ken Isidoro Malmierca bemiddelde tussen de islamitische opstandelingen en het door de Sowjet-Unie gesteunde bewind in Kaboel. het streven naar economische verzelfstan diging van zuidelijk Afrika onder schrijven. westelijke en grootste deel van de haven stad Khorramsjar zal heroveren. De Iraanse marine viel volgens Bani-Sadr donderdagavond de Iraakse oliehavens Al Bakr en Aboe Maye aan. Daarbij werden tien Irakezen gedood en nog eens tien gevangen genomen. In een gecombineer de actie van marine en luchtmacht even eens donderdagavond op de Sjatt-El-Arab werden tien Iraakse oorlogsschepen tot zinken gebracht, vier ervan waren gelei- de-wapens-dragers, aldus Bani-Sadr. Voorts werden twee Iraakse Migs naar beneden gehaald. issiëren leid (en lie lied- tijd een heid is deinste se socialisten hebben gisteren in de twee- van de de stemronde voor zeven zetels in de Nati- acpnde onale Vergadering, Zaterdag liet de Iraanse president Bani- Sadr weten, dat het Iraanse leger in de oorlog met Irak het initiatief heeft geno men en in de aanval is gegaan. In de omstreden Sjatt-El-Arab zijn bij een ge combineerde aanval van luchtmacht en marine tien Iraakse oorlogsbodems tot zinken gebracht. De positie van de Iraak se troepen in Khoezestan is aanmerkelijk verzwakt, zo meldde de Iraanse president na een bezoek aan het front. WEST-BERLIJN (DPA). Het aantal rechts-extremistische organisaties in de Duitse Bondsrepubliek is van 69 aan het eind van vorig jaar gestegen tot 75. Dit is in West-Berljjn bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst van de ministers van Binnenlandse Zaken van de deelstaten. Volgens het ministerie van Binnenland se Zaken in Bonn waren er eind 1979 rechts-extremistische organisaties met 17.300 leden. In de eerste zes maanden van dit jaar is het aantal leden licht gestegen. LONDEN (DPA). De situatie van de rechten van de mens in Chili is de laatste tijd weer somberder geworden. Sinds juli zijn 2.000 mensen op politieke gronden gevangen genomen en velen van hen zijn gefolterd, aldus een bericht dat Amnesty International vandaag gepubliceerde. Volgens berichten uit Chili worden de arrestanten gebhndoekt naar foltercentra in kazernes gebracht. De dagenlange ver horen gaan gepaard met langdurige mis handelingen. Zo worden de slachtoffers vaak op een metalen rooster gebonden en met elektroschokken bewerkt, aldus Amnesty. PEKING (DPA, UPI). Het bijzon der gerechtshof waarvoor in Peking tien voormalige Chinese leiders terecht staan, acht de bewijsvoering van een van de hoofdpunten van de aanklacht rond. Dit heeft het Chinese persbureau Nieuw China gistermiddag meege deeld. Het hof acht de bewijsvoering rond van het gedeelte van de aanklacht waarin vijf voormalige Chinese gene raals ervan worden beschuldigd te hebben gecomplotteerd om voorzitter Mao te vermoorden en een staatsgreep te plegen in 1971. Ook is volgens Nieuw China de bewijsvoering in de zaak van Chen Boda rond. Het hof sloot de on dervraging van Chen zaterdag af en spreekt later een vonnis uit. Ook ver scheidene generaals uit de „kliek van Lin Piao” zullen niet meer voor het hof verschijnen, aldus Nieuw Cnina dat niet de namen van deze generaals be kendmaakte. Van de tien beklaagden in het proces bekenden tot not toe acht schuld. De weduwe van Mao, Jiang Qing en haar collega-lid van de Bende van Vier ga ven geen schuld toe aan de hun ten laste gelegde aanklacht. sen reservisten opgeroepen, de bescher ming burgerbevolking gemobiliseerd, de brandstofvoorraden op peil gebracht en de vliegveld- en grensbewaking opge voerd. Volgens doorgaans goedingelichte zegslieden is Jordanië tevens bezig met het overbrengen van troepen en militaire uitrusting naar de grens met Syrië. In de Syrische pers worden intussen de aanvallen op Jordanië opgevoerd en in de hoofdstad Damascus maken woordvoer ders er geen geheim van, dat het uit een oogpunt van nationale veiligheid noodza kelijk kan zijn een militaire operatie tegen Jordanië uit te voeren. De belangrijkste grief van het bewind in Damascus is, dat Jordanië guerrilla’s opleidt en financiert, die lid zijn van de in Syrië verboden Mohammedaanse Broederschap en in dat land regelmatig infiltratieacties onderne men. Volgens Syrië hebben deze guerril la’s de afgelopen maanden meer dan 200

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3