Damiate Pers Crisis Opper-Volta chronisch Poli mol b achi Pers lang IJmuider Courant I DECEMBER 1980 MA Door Ton Nillissen 43 Doden en gewonden. Plunderingen en talloze vernielde Chinese toko’s: beelden de vorige week in tenminste twee Javaanse steden Solo en Semarang; uitingen van tot uitbarsting gekomen Chinezenhaat. Een haat die in Indonesië dicht aan de oppervlakte sluimert en snel is gewekt. ■KI (Var IJM gele k ermar de ja; IJmui vrienc (Van IJM1 1974 commi zou bu het wijk, 1 zichtei vooral sche i arbeidt kleurig gekom oftewe Ruim nieuwe ken. E ten de wijk v Geen krimpi lekend ze ma zoveel: gens d den kê (Vs De pagina Facetten beoogt te zijn een podium waarop redacteuren en medewerkers van deze krant in beschouwende, analyserende danwel commentariërende zin, terug- of vooruitblikken op gebeurte nissen die in de dagelijkse actualiteit de aandacht trekken of hebben getrokken. Eindredactie: Ton Nillissen. ISiüSï) Kinderen in Opper-Volta (door M. H. von Meyenfeldt) 155.00 Ronald Reagan Amerikaanse soldaten in het kader van een NAVO oefening op doorreis op Schiphol De nieuwe Amerikaanse pre sident Reagan is van plan de defensie-uitgaven in de komen de jaren aanzienlijk te verho gen. Hij meent dat de gevechts kracht van de strijdkrachten niet voldoet aan de eisen die de internationale politieke situatie stelt. Op vijf elementen van de Amerikaanse Het zijn de meest recente uitingen van de diepgewortelde afkeer van de Indonesiër voor zijn Chinese mede-burger, waarbij het weinig lijkt uit te maken of die medeburger behoort tot de ruim twee miljoen genaturaliseerde Chinezen, dan wel tot de ruim een miljoen Taiwan-, Peking- of statenloze Chinezen. In 1973 braken er omvangrijke rellen uit in Bandoeng na een verkeersongeluk waarbij een Chinees was betrokken. De ravage na afloop van de dagendurende onlusten was aanzienlijk. In 1974 idem dito in Jakarta en nog in april van dit jaar was het gerucht in Ujungpandang op Celebes, dat een Chinese winkelier zijn Indonesische, vrouwelijke winkelbediende had doodgeslagen, wat overigens niet waar was, voldoende om honderden jongelui de straat op te krijgen die aanmerkelijke schade De directe aanleiding voor anti-Chinese rellen is nooit zo belangrijk, berust vaak op geruchten of ordinaire roddel, maar de afloop is bijna zonder uitzondering uitzonderlijk geweldadig. Deze opvatting werd met name in 1965 tijdens de beweerde communistische coup in Indonesische ogen sterk bevestigd, toen al snel berichten circuleerden, dat de Chinees-Indonesische In Indonesië doen over Chinezen bizarre verhalen de ronde. Veel Indonesiërs menen dat alle vertegenwoordigers van dit ras in de archipel, schatrijk zijn, althans geen armoede kennen; Indonesiërs in de financiële tang nemen door over geleend geld woekerrente te berekenen en bovendien sluipenderwijs het gehele Indonesische maatschappelijk en politieke mechanisme zo niet te beheersen dan toch een stevige vinger in de pap te hebben. aanrichtten waaraan pas na dagen het leger een einde wist te maken. Een oplossing lijkt ver weg. De talloze pesterijen die de Chinese burgers in Indonesië zich voor het merendeel bijna dagelijks moeten laten welgevallen, zullen voortduren. Zolang er binnen de Indonesische samenleving misverstanden blijven bestaan over de in de kleine middenstand overheersende Chinese bevolkingsgroep, zal die bevolkingsgroep met de regelmaat van de klok bezocht worden door pogroms. Waarbij opvalt, dat er meer ellendige overeenkomsten zijn te trekken tusseh de behandeling van de joden in Europa vöör de Tweede Wereldoorlog en de Chinese situatie in Indonesië. Het argument dat in Indonesië vaak valt te beluisteren, dat de onbetrouwbaarheid van Chinezen blijkt uit het feit, dat ze zich weigeren te laten nationaliseren, snijdt geen hout. Indien de procedures daartoe soepeler zouden zijn en niet zo enorm veel geld kosten, zouden honderdduizenden Chinezen meer zich allang hebben laten naturaliseren. (Dr. Lie Tek Tjeng, directeur van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek in Jakarta). Bovendien blijkt bij onlusten, dat de muitende massa’s echt geen onderscheid maken tussen Indonesische en Taiwan-, Peking- of statenloze Chinezen. Dit alles leidde in 1966 voor de tweede maal in twintig jaar tot een ware exodus van Chinezen. De meeste van hen vertrokken naar China, Taiwan of kwamen uiteindelijk terecht in Hong Kong. Eveneens als gevolg van de gebeurtenissen in 1965, schrapte president Soeharto in 1969 een van 1955 daterend verdrag tussen Peking en Jakarta, dat de Chinees binnen een beperkte termijn (2 jaar) de keus liet tussen de Indonesische nationaliteit, dan wel het behouden van zijn Chinese, met wel als gevolg, dat hij dan uit Indonesië moest vertrekken. (Generaal-majoor b.d. Von Meyenfeldt, is militair medewerker van deze krant). In 1978 probeerde hij het nogmaals met de democratie. Het pleit voor de correctheid en vrijheid van de verkiezingen, dat Lamizana slechts bij de tweede ronde met simpele (krappe) meerderheid in zijn ambt als president bevestigd werd. Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E Konlng DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Giste de hot nemen, bloeme door oi De l eerste tuurkai heer B narie e prijs w sche v tenslot In die ouder gekwet zen doi De a: siervog gingszs gebouv vierent de ven Done de hee de cult schap. HEEl Noorde een pe sloot ai kentekt als eige geman zekerin hem is maakt. n Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Het laatste element is de interven- tiestrijdmacht. Aan de geschiktheid van deze macht om de Amerikaanse belangen te verdedigen buiten het gebied van de directe confrontatie tussen Oost en West wordt ernstig getwijfeld. Zijn er voldoende inzet bare gevechtseenheden en is de zeker doorgaan. Maar het is nog onduidelijk hoe het probleem van de kwetsbaarheid van de ’landra- ketten’ zal worden opgelost en of de B-52-bommenwerper wordt vervan gen door de B-l. Belangrijke facto ren bij de beslissing over de invoe ring van nieuwe wapensystemen zijn: de hoge kosten (200 mobiele MX-raketten: 34 miljard dollar) en het effect op de wapenwedloop tus sen Amerika en Rusland. Tenslotte, wat betekent de Ameri kaanse koerswijziging op defensie gebied voor de Europese leden van de NAVO? Wij mogen verwachten dat Amerika zich sterk zal maken om zijn beleid ook door de NAVO aanvaard te krijgen. Dat betekent o.a. een toenemende druk op de partners om: te voldoen aan de overeengeko- NAVO gaat onder Reagan spannende tijd tegemoet Ik denk niet dat de Europese le den van de NAVO aan al deze ver langens zullen voldoen. En dat niet alleen omdat de economische situa tie weinig mogelijkheden biedt om de defensie-inspanning te verho gen, maar ook omdat de nieuwe Amerikaanse visie op de rol van strijdkrachten voor verschillende leden onaanvaardbaar is. Het stre ven naar overmacht op militair ge bied past niet in een verantwoorde ontspanningspolitiek. Als de voor tekenen niet bedriegen, gaat de NAVO spannende tijden tegemoet. Maar daarna leek Lamizana alle pit voor het ambt te hebben verlo ren. Diplomatieke kringen in Waga- dogo klaagden al geruime tijd over zijn inertie. „Hij laat de zaken rij pen, tot ze rot zijn”, verklaarde een ambassadeur uit het Westen. Hij wil de confrontatie niet, zo werd gezegd, en geeft de voorkeur aan de dialoog, waar de problemen en mogelijke oplossingen doodge- praat worden. De boeren werden steeds armer. De grote meerderheid van de burgers leeft op de rand van het bestaansminimum, terwijl de corruptie in de steden tot in ministe riële kringen reikt. Over premia Joseph Conombo werd gezegd dat hij een deel van de medische hulp, uit het buitenland aan zijn eigen particuliere kliniek het ten goede komen. Opper-Volta behoort met een be- voling van 6.500.000 mensen een een inkomen per hoofd per jaar van nog geen 250 gulden, tot de meest be rooide staten van Afrika. Het bin nenland heeft rijke bodemschatten, maar in de regel loont ontginning niet, aangezien de investeringskos ten te hoog zijn. In het noordoosten nen, die gedurende 15 jaar 600.000 ton per jaar opleverden. Maar door de lage prijs op de wereldmarkt is het doortrekken van de spoorweg verbinding tussen Abidjan in Ivoor kust en Wagadoegoe tot Tambao niet lonend. Waar het Opper-Volta aan ont breekt, zijn aardolie, aardgas en kolen. De steeds hoger wordende olierekening drijft de staatsschuld op en zorgt ervoor, dat er geen geld meer is om te investeren. Opper- Volta is daardoor afhankelijk ge worden van de internationale ge meenschap. Bij een staatshuishou ding van 375 miljoen gulden be draagt de jaarlijkse hulp uit het buitenland 275 miljoen. Een vierde element betreft de in zetbaarheid van de gevechtseenhe den. Een discussie in militaire krin gen is of de parate landmachtdivi- sies voldoende zijn geoefend en uit gerust om in crisistijd tijdig het gevecht te kunnen aangaan en7of zich gedurende langere tijd op het operatietoneel te kunnen handha ven. Een vraag is ook of de reserve- eenheden snel genoeg verplaats baar zijn en of er voldoende perso nele en materiële middelen beschik baar zijn om het optreden van deze eenheden te steunen. 18.30-19.00 uur 11 30-12.30 uur In he de-keus werkt, vaardigt tiviteitei uitgevot verschal persone Rooswij vierploe gendien maanda Hoogov over ha viteiten FNV-raj en de beperkte trefzekerheid van de raketten aan boord van de onderzeeboten. Over de moderniseringsmaatre- gelen van de nieuwe regering valt nu nog niet veel te zeggen. De ver vanging van de Polaris- en Posei- don-raketten aan boord van onder zeeboten door de Trident-raket, zal zoals in het verleden worden be perkt tot het bijdragen aan de hand having van het atomaire afschrik- kingsevenwicht tussen Oost en West. Integendeel, de Amerikaanse strijdkrachten moeten ook in staat zijn om een atomaire oorlog te voe ren en te winnen, en om na afloop van een dergelijke oorlog de Ameri kaanse belangen te beschermen te gen welke aanval dan ook. In 1970 hadden verkiezingen plaats en kwam een burgerregering tot stand, weaarbij Lamizana presi dent bleef en voor zich slechts enke le bijzondere bevoegdheden be hield. Maar toen kwam de grote Sahel-droogte. De altijd al wankele economische situatie van Opper- Volta werd rampzalig en de rege rende Voltase Democratische Unie (UDV) eiste het aftreden van pre mier Gerard Kango Wedraogo. Toen deze weigerde en het parle ment daarop meedeelde in de toe komst alle wetsvoorstellen te blok keren, trok Lamizana op 8 februrai 1974 opnieuw alle macht aan zich. (Van onze redactie buitenland) Armoede, onderontwikke ling, ondoelmatigheid van het bestuur, gebrek aan leiding van de kant van de president, maar paradoxaal genoeg ook een goed ontwikkeld politiek be wustzijn; de chronische crisis in de Sahel-staat Opper-Volta, die vorige week dinsdag zijn derde militaire staatsgreep sinds de onafhankelijkheid van 1960 be leefde, heeft vele oorzaken. De 64-jarige generaal Sangoule Lamizana, die nu is afgezet, heeft bijna 15 jaar aan de top gestaan, en hij was de meeste tijd een „presi dent tegen wil en dank”. Einde 1965 wilde president Mauri ce Yameogo een program van be zuiniging uitvoeren. Vakbonden en ambtenaren, wier inkomens met ongeveer 20 procent Anderen daarentegen willen de ont wikkeling bevorderen van bijvoor beeld trefzekere en doelzoekende munitie, afgevuurd of gelanceerd van kleine, mobiele en op afstand bediende platformen. De aandacht richt zich ook op de modernisering van de strategische atoomstrijdkrachten. Veel politici en militairen zijn bezorgd over de kwetsbaarheid van de op het land opgestelde intercontinentale raket ten (bijvoorbeeld de Minuteman defensie-inspan- Hl); de veroudering van de B-52- ning, die momenteel midden in bommenwerper de belangstelling staan, wil ik zij het kort nader ingaan. Het eerste is de kwaliteit van het personeel. Er is een groot perso neelsverloop en dat leidt in de prak tijk tot een tekort aan deskundig heid op allerlei gebied. Zoals het zich nu laat aanzien zal de nieuwe regering vasthouden aan het sy steem van legervorming op basis van vrijwilligheid (dus geen invoe ring van de dienstplicht) en probe ren de problemen op personeelsge bied op te lossen door onder andere een verbetering van de financiële arbeidsvoorwaarden. Een ander probleemgebied is de materiële uitrusting van de Ameri kaanse krijgsmacht. De Ameri kaanse militaire technologie staat op een hoog peil. Bij de toepassing van deze technologie wordt echter onvoldoende rekening gehouden met de werkelijke behoeften van de krijgsmacht; het aantal typen wa pensystemen is te groot en er is een tekort aan reservedelen. Een pro bleem is dat er binnen de krijgs macht geen overeenstemming is over de meest verantwoorde toe passing van de technologische mo gelijkheden. Sommigen pleiten voor de verbetering van traditione le wapensystemen als: bommen werpers, tanks en vliegdekschepen. De onlusten vorige week in beide Javaanse steden waaraan door het leger tenslotte een einde werd gemaakt, waren gevolg van een twistgesprek tussen een aantal studenten, Chinese en Indonesische, in de oude kraton-stad Solo. Dat twistgesprek groeide uit tot straatgevechten en in nog geen twee dagen sloeg in heel Solo maar ook in de zestig kilometer noordwestelijk gelegen havenstad Semarang, de vlam hevig in de pan. Tientallen woningen van Chinezen werden beschadigd, winkeltjes in elkaar geslagen en soms geplunderd en zo’n vijftig auto’s en motorvoertuigen van Chinezen in brand gestoken. In Solo moest ook een groot aantal Chinese eethuizen het ontgelden. Baperki-organisatie, geregisseerd vanuit Peking, bij die poging tot een staatsgreep zou zijn betrokken. Na de immens bloedige zuiveringen, overigens meer buiten dan binnen de Chinese samenleving, werden dan ook alle Chinese kranten en organisaties verboden en mochten alleen nog groeperingen op religieuze of sportieve basis hun gezicht laten zien. Een beleid op basis van een der gelijke visie kan uitsluitend vanuit een positie van overmacht op mili tair gebied worden gerealiseerd. Het vraagt ook snel inzetbare strijd krachten uitgerust met strategische en tactischè atoomwapens die ook geschikt zijn voor de bestrijding van militaire doelen. De zorgen in Washington over de gevechtskracht van de strijdkrachten moeten tegen de achtergrond van deze nieuwe visie worden beoordeeld. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Historisch heeft de positie van de Chinees in Indonesië nu, alles te maken met het koloniale bewind van ons land toen. In de jaren van „ons Indie” bevonden de Chinezen zich in de maatschappelijke hiërarchie van die tijd, in een midden-positie, tussen de inlander en de Europeaan in. De Chinese samenleving werd als buffer gebruikt in de Europees-Indische relaties. Door het zogeheten officierensysteem dat de blanke overheid binnen die Chinese samenleving invoerde, bleef deze groep ook volstrekt op zichzelf en was van enige integratie met de oorspronkelijke bevolking geen sprake. Dat officierensysteem kwam in wezen hierop neer, dat binnen elke groep Chinezen het invloedrijkste lid daarvan, door de koloniale overheid werd aangewezen tot kapitein of majoor. Aan die functie waren nogal wat voorrechten verbonden. Zo mochten dergelijke kapiteins of majoors kredieten aan inlandse prinsen of vorsten verstrekken en opium verkopen. Dat dit leidde tot grote welstand voor de Chinese elite enerzijds en tot grote afhankelijkheid van inlanders van die elite anderzijds, ligt voor de hand. In die jaren werden de kiemen gelegd van de virulente afkeer, die de Indonesiër zou gaan voelen voor de Chinezen in zijn samenleving: de overtuiging dat zij op duistere en ondoorgrondelijke, dus afkeurenswaardige wijze hun vermogen vergaarden ten koste van de Indonesische samenleving. En het feit, dat de Chinezen vaak voorkeur lieten blijken voor de koloniale samenleving waaraan zij immers hun gepriviligeerde positie dankten, leidde er dan weer toe, dat zij in de postkoloniale samenleving politiek onbetrouwbaar werden geacht. Overigens heeft die regeling nooit bevredigend gefunctioneerd, al werd ze halverwege dit jaar weer even erg actueel toen een miljoen Chinezen met repatriëring werd bedreigd. Roosv de naarr in maan missie g tot een zjjn. In droogjes teruglop den is o baan". I dat het dabei h aan toeg geval n het no striebon gedacht nog (ze worden. 15,90 45.85 60.00 180.70 233.00 0.80 Lot Chinezen in Indonesië heeft koloniaal verleden VEL Amstë politie twee houdei den d< muidei Zij m vlak vo zette v< richting zijn ertsmij- Aalsme «nn nnf) torrijde se polil De Am weilanc daarna een die sterdan IJmuid BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 0^550-15437 en 16450 postgiro 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 zouden worden verlaagd, dreigden met een algemene staking en eisten overneming van de regering door de krijgsmacht. Op 3 januari 1966 voldeed de toenmalige chef van de generale staf, luitenant-kolonel La mizana, aan hun wens. men jaarlijkse stijging van het de fensiebudget met reëel twee procent; in te stemmen met de plaatsing in Europa van Pershing Il-raketten en Tomahawk-cruiseraketten en met de invoering van de neutro nenbom; taken over te nemen van Ame rikaanse eenheden in Europa wan neer deze elders worden ingezet; hulp te verlenen bij de verbete ring van Amerikaanse bases in Eu ropa en bij de inrichting van op slagplaatsen voor materieel en munitie. transportcapaciteit toereikend? Deskundigen mehen dat het overbrengen van één divisie (circa 16.500 militairen) naar een mogelij ke crisishaard minstens tien dagen duurt en dat is onaanvaardbaar. Er moet dus worden beslist over de produktie van een nieuwe lucht transportvloot. Het transportpro bleem kan voor een deel worden opgelost door in vredestijd uitrus tingsstukken en voorraden op te slaan in de omgeving van mogelijke crisishaarden. Vanwaar die toenemende zorg voor de gevechtskracht van de Amerikaanse strijdkrachten in het republikeinse kamp? De huidige minister van Defensie Brown heeft immers bij meerdere gelegenheden verklaard dat de Amerikaanse krijgsmacht, ondanks tekortkomin gen die er natuurlijk altijd zijn, vol ledig berekend is voor haar taak. Ik denk dat de zorg over de om vang en kwaliteit van de defensie- inspanning samenhangt met de vi sie van de nieuwe president en zijn adviseurs op de rol van de strijd krachten in het internationale poli tieke verkeer. Die rol mag niet

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4