h Braks wil dat vissers van haring afblijven Vijftien Britten van zinkend schip gehaald Beker voor mooiste vogel s SU Zaak moet in Brussel worden geregeld Politie houdt na achtervolging twee motorrijders aan I plein 1945 deze week maandag 1 ZOVEELSTE (VAKBONDS)PLEIDOOI VOOR NIEUWE AANPAK Personenauto in sloot langs Noordermaatweg f| ->1 d 4 5 DECEMBER 1980 IJMOND it F (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De fraaie diep- gele kanarie van de heer J. Heij- erman is kampioen geworden op de jaarlijkse vogelshow van de IJmuidense vereniging van vogel vrienden Fauna Felisena. ISi ;jr- Bijeenkomst (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door een spec taculaire actie van de Nederland se marine, de reddingsbrigades van IJmuiden en Den Helder en een Canadees marineschip kon den vrijdagnacht vijftien Engelse vissers van de verdrinkingsdood worden gered. Hun schip, de Sint Irene, had door de storm op de Noordzee zware schade opgelo pen en was zinkende. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op 28 maart 1974 werd bij Hoogovens een commissie geïnstalleerd die zich zou buigen over de toekomst van het verwerkingsbedrijf Roos wijk, kortweg VBR. De vooruit zichten voor dit bedrijf, waar vooral werknemers met medi sche en/of sociale beperkingen arbeiden, waren niet erg roos kleurig. Hoogovens achtte de tijd gekomen voor een andere aanpak oftewel „Rooswijk nieuwe stijl”. Ruim zes jaar later is er van die nieuwe stijl bitter weipig te mer ken. De directie liet onlangs we ten de werkzaamheden in Roos wijk wat terug te willen draaien. Geen sluiting, maar wel een in krimping. De industriebond FNV tekende protest aan en kwam de ze maand met een rapport. Het zoveelste over Rooswijk, dat vol gens de FNV wel degelijk behou den kan blijven. Na zes jaar discussie nog onzekerheid rond Rooswij k Het zwaar gehavende Engelse visserschip Sint Irene, geflankeerd door twee sleepboten, in de Averijhaven. ,00 r r maals voor in de lechts npele ambt Intern beraad binnen de Industriebond FNV leerde dat de leden Rooswijk niet op wenkten te geven. Met toevoeging van alternatieve arbeid kan het bedrijf blijven verstaan vrijetijdsbesteding. Daartoe be hoort zeer zeker het houden en kweken directie gevolgde procedures niet juist waren. Van der Stee opgevolgd die naar Finan ciën is verhuisd. Kranenburg: „Ik ver wacht niet dat daar zaken gedaan zullen worden. Daar is die anderhalf of twee uur van kennismaken gewoon te kort voor”. In de radiouitzending wees Braks er zaterdag ook op dat doorgaan met het illegaal vangen van haring kan betekenen dat het beleid voor 1981 in gevaar komt. Een woordvoerder op het departement stelde vanochtend dat beslissingen over dat beleid zijn voorzien voor de Visserij raad die over twee weken wordt gehouden in de Belgische hoofdstad. „Voor het eerst wil men nu eens een beleid voor meer dan één jaar gaan vaststellen. De hoeveelhe den per land voor dit jaar moeten officieel nog worden vastgesteld. Dat gebeurt ook over twee weken. Dit jaar heeft men ge werkt met voorschotcijfers maar met het oog op de toekomst is het van groot belang wat er officieel in Brussel vastgelegd gaat worden”. Vrijdagavond om tien over elf zond het Engelse vissersvaartuig Sint Irene een noodsignaal door de ether. Het had door de hevige storm zware averij geleden en maakte water. Scheveningen Radio en de kustwachten van IJmuiden en Den Helder ontvingen de onheilsboodschap. De drie radiostations zouden verder de hele red dingsactie coördineren. Om twintig minuten over elf zette van uit IJmuiden de reddingsboot Johanna Louisa koers naar het zinkende schip, dat op twintig mijl ten noordwesten van IJ muiden ronddobberde. De reddingsboot et, zo irkeur lemen iodge- erden irheid d van ijl de niste- emiei d dat hulp,, eigen goede >,90 >.85 1,00 1.70 1,00 1,80 tsmij- >0.000 door rkt is rweg- voor- rnbao a alle verlo- Waga- 1 over m rij- le een >n be- ■n een n nog st be- t bin- atten, nning ;skos- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMUIDEN. Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft een dringend beroep gedaan op de Nederlandse vissers niet op jacht te gaan naar haring. Enkele malen liet de bewindsman tijdens een radioprogramma weten dat die zaak in Brussel moet worden geregeld. Hij vond het volledig verkeerd dat sommige Nederlanders op haringvangst zijn gegaan nadat de afgelopen weken Belgen en Fransen deze vissoort massaal aan land hebben gebracht. Een woordvoerder van de Stichting De Nederlandse Visserij ziet in de Zuiderburen de grote boosdoeners. „Wij hebben alleen een paar meelo- pertjes”. Secretaris Boelmans Kranenburg van de genoemde stichting voegt eraan toe dat „wij er als .organisatie volledig buiten staan. De minister heeft een paar weken geleden in de Visserijraad te Brussel al een beroep op de Europese Gemeenschap gedaan de illegale vangsten door Belgen en Fransen te doen staken. We hebben van een reactie nog niets gemerkt of ge zien. Ik kan best begrijpen dat een paar landgenoten nu ook op haringvangst zyn gegaan. Ze zien die vis immers met grote vrachtladingen de grenzen over komen”. De reddingsboten Suzanne uit Den Hel der en de Johanna Louisa uit IJmuiden trotseerden ondertussen een storm van windkracht 9. Golven van wel tien meter hoog beukten tegen de ranke vaartuigen. De sleepboot Titan uit IJmuiden was ook uitgevaren, maar moest halverwege te rugkeren wegens lekkage. De Suzanne bereikte het Engelse schip als eerste. Via een springnet konden twee man gered worden. De overige vijf be manningsleden konden per helikopter van boord gehesen worden. Om tien over drie vrijdagnacht bereikte de Umuidense kustwacht het bericht dat iedereen gered was! De samenwerking tussen Scheveningen Radio, de marine schepen, de helikopters en de reddingsbo ten was optimaal geweest. Een paar jaar terug werd een nachtelijke reddingsactie op zee met helikopters nog onmogelijk geacht. Die redenering is nu wel achter haald. Dankzij een stel vastberaden Ne derlanders zjjn vijftien mensen van een afschuwelijke verdrinkingsdood gered. Zaterdagnacht is de Sint Irene door de sleepboot Nestor naar IJmuiden gesleept. Het ligt daar in de Averijhaven ter in spectie. ont- s en lende ;huld geld pper- c ge- ge- shou- i be- het Gistermiddag mocht de heer Heijerman de hoofdprijs, een beker, in ontvangst nemen. Zijn echtgenote kreeg een boeket bloemen. De beker was, zoals elk jaar, door onze krant ter beschikking gesteld. De heer Heijerman verwierf ook een eerste prijs in de categorie vorm- en pos tuurkanaries, met hetzelfde vogeltje. De heer B. Thomas had de fraaiste kleurka- narie en de heer H. Korf wist een eerste prijs weg te slepen in de categorie tropi sche vogels. De heer D. van der Noort tenslotte was winnaar van de open klasse. In die open klasse doen vogels mee die ouder zijn dan een jaar of niet zelf zijn gekweekt. Alle kampioenen zijn aangewe zen door gekwalificeerde keurmeesters. De afgelopen drie dagen waren zo’n 230 siervogels te bezichtigen in de vereni gingszaal van Fauna Felisena in het PEN- gebouw aan de Kanaalstraat. Het was de vierentwintigste vogeltentoonstelling van de vereniging. Donderdag vond de opening plaats door de heer J. W. van der Aar, voorzitter van de culturele stichting De Velser Gemeen schap. „Onder cultureel leven wordt ook Commissie recreatie en toerisme. Donderdagmiddag om vier uur vergadert de commissie recreatie en toerisme in het Velsense gemeentehuis. Ter tafel komt een wijzigingsvoorstel op de thans gelden de gemeenschappelijke regeling voor het gebied Alkmaarder- en Uitgeestermeer. De heer Jol, Velsens landschapsarchitect, geeft een toelichting op aan te brengen veranderingen binnen het basisplan voor het gebied Spaamwoude. van een vier- naar een tweeploegenrooster over te gaan; een voorstel dat ook in 1974 door de toenmalige begeleidingscommis sie al gedaan is... Verder staan op het verlanglijstje: het verbeteren van de werkmethode, het aanpassen van installa ties, het wijzigen van de bestaande, zodat materiaal dat nu nog in Alkmaar opgesla- Rond kwart voor één bereikte de heli het zwaar gehavende vissersschip. Om vijf voor één had de helikopter het eerste bemanningslid van boord gehaald. Bij een poging om een tweede man op te hijsen, raakte de hijskabel van de heli verward in het tuigage van het vissersschip. De kabel moest gekapt worden en de helikopter moest terugkeren naar vliegveld De Kooy. Gelukkig had ook de Canadese oorlogs bodem Fraser een helikopter aan boord. Deze nam onmiddellijk de reddingsactie over. De veertien bemanningsleden van de Sint Irene hadden zich op het achter dek van hun zinkende schuit verzameld. De Canadese heli wist om kwart voor twee vier man tegelijk op te pikken. Rond de klok van twee werden nog eens drie man van boord gehaald. bestaan zonder dat het sociale karakter aangetast wordt, zo meenden de leden. De Industriebond FNV vindt dan ook dat het Hoogovens wat waard moet zijn om het VBR (mede met het oog op de wettelijke verplichting om 5% van het personeel met medische beperkingen in dienst te hou den) te handhaven. Voorgesteld wordt (Van onze IJmondredactie) Commissie onderwijs. Het verga- derrooster voor het Velsense gemeente huis omvat voor komende week in totaal vijf commissiebijeenkomsten. Nummer een in de rij (onderwijs, maandagochtend om half tien) kondigden wij om prakti sche redenen al aan in onze zaterdagedi tie. De commissie onderwijs vergadert maandagavond om half acht. Ter sprake komt de benoeming van een hoofdleidster voor de openbare Spaambergkleuter- school in Santpoort. Commissie ruimtelijke ordening. De commissie ruimtelijke ordening verga dert donderdagavond om half acht. Ter tafel komt een globaal draaiboek voor de toekomstige ontwikkeling van de Velser- broek. De aspectgroep ontwikkelings plan, onderdeel van de projectorganisatie, stelde hiervoor een nota samen. De visserijwereld heeft morgen een on derhoud met de minister op diens depar tement. Daarbij zijn alle betrokkenen uit genodigd voor een bijeenkomst die reeds lang was vastgelegd en waar Braks met hen wil kennismaken. Begin dit jaar is het toenmalige kamerlid immers minister *i d Suzanne uit Den Helder ging om kwart voor twaalf varen. Twee wachtschepen van de Nederland se marine, de Jan van Galen en de Kins- bergen, en het Canadese marineschip Fraser, waren snel ter plekke. Inmiddels was ook de helikopter Pluto I van de Marine Luchtvaartdienst van het vlieg veld De Kooy opgestegen. Rooswijk heeft bij Hoogovens altijd al de naam van „kneuzenfabriek” gehad. De in maart 1974 in het leven geroepen com missie gaf op 8 december de geest zonder tot een duidelijke uitspraak gekomen te zijn. In het recente FNV-rapport wordt droogjes opgemerkt: „Onder druk van de teruglopende economische omstandighe den is ook „Rooswijk nieuwe stijl” van de baan”. Liet de directie in 1974 nog weten dat het verwerkingsbedrijf niet persé ren dabel hoefde te zijn, in 1977 wordt daar aan toegevoegd dat de activiteiten in ieder geval niet verliesgevend mogen zijn. In het november-rapport van de Indu striebond FNV, wordt gesteld dat de oude gedachte van „Rooswijk nieuwe stijl” als nog (zes jaar later dus) opgepakt moet worden. In het verwerkingsbedrijf wordt twee- de-keusmateriaal van Hoogovens ver werkt, wordt verpakkingsmateriaal ver vaardigd en worden dienstverlenende ac tiviteiten ten behoeve van de produktie uitgevoerd. Doel van het VBR is werk te verschaffen aan kwetsbare categorieën personeel. Op het moment werken er bij Rooswijk 127 personen waarvan er 66 een vierploegendienst lopen. In de tweeploe- gendienst zijn 42 personen actief. Op maandag 29 september informeerde Hoogovens de vakbonden telefonisch over haar voornemen de verwerkingsacti- viteiten in Rooswijk te staken. In het FNV-rapport wordt gezegd dat de door de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met assistentie van de Amstelveense politie kon de Velsense politie vanmorgen omstreeks vijf uur twee Amsterdamse motorrijders aan houden van 18 en 19 jaar. Zij beken den de motoren zondagnacht in IJ muiden te hebben gestolen. Zij werden zonder helm gesignaleerd vlak voor het Rottepolderplein. De politie zette vervolgens een achtervolging in de richting van Schiphol. Op de afslag naar Aalsmeer van Rijksweg 6 konden de mo torrijders, met behulp van de Amstelveen se politie, tot stilstand worden gebracht. De Amsterdammers vluchtten te voet het weiland in. De politie kon hen echter kort daarna staande houden. Zij bekenden ook een diefstal van een personenauto in Am sterdam. die zjj hebben achtergelaten in IJmuiden. Spectaculaire redding op kolkende Noordzee HEEMSKERK. Aan de Heemskerkse Noordermaatweg werd zaterdagnacht een personenauto „met de neus” in de sloot aangetroffen. Aan de hand van het kenteken kon een 17-jarige Heemskerker als eigenaar worden aangewezen. De jon geman kon uiteraard rijbewijs noch ver- zekeringspapieren overleggen. Tegen hem is om die reden proces-verbaal opge maakt. Uit handen van de voorzitter van Fauna Felisena, de heer C. Heuperman, ontvangt de heerJ. Heijerman de beker. van vogels”, zei de heer Van der Aar in zijn openingsrede. Niet al het materiaal dat bij Hoogovens van de walsen komt (in dit geval Warmbandwalserij 2) is geschikt voor de verkoopt. Het verwerkingsbedrijf Rooswijk zorgt in dat geval alsnog voor een goede verwerking. gen ligt in IJmuiden kan worden behan- deld en het streven naar overheidssubsi dies voor de plaatsing van WAO’ers in Rooswijk. Stuk voor stuk aanbevelingen die ook in het verleden al diverse malen gedaan zijn, echter zonder noemenswaar- dig resultaat. De Industriebond FNV schrijft dan ook in haar rapport: „Wij moeten achteraf vaststellen dat een groot aantal aanbevelingen door Hoogovens be wust of onbewust achterwege is gelaten, wat mede de oorzaak is van de beleidsop- stelling van de directie om Rooswijk te sluiten”. De FNV wil een nauwkeuriger selectie van het tweede-keusmateriaal en de hand having van de vervaardiging van verpak- kingsmateriaal. De bond heeft verder be rekend dat Rooswijk bij een structureel aanbod van 47.000 ton en werkend met een tweeploegendienst jaarlijks 1,9 mil joen gulden winst kan maken. Een gewij zigde taxatie van de waarde van het aan geboden materiaal dat verwerkt moet worden ligt hieraan ten grondslag. Moge lijkheden om werknemers van Rooswijk naar andere afdelingen over te plaatsen zijn er niet of nauwelijks. Een groot deel van het VBR-personeel bestaat uit buiten landers die moeilijk in andere sectoren aan de slag kunnen en ook de sociale en medische beperkingen van veel personen maken overplaatsing moeilijk zo niet on mogelijk. In totaal zouden hiervoor slechts 50 personen in aanmerking komen. „Het mag en kan toch niet de bedoeling zijn dat mensen die door het produktie- proces zijn uitgestoten en nu om medische dan wel sociale redenen een goede alter natieve functie in het VBR hebben, weer terug moeten naar afdelingen waar zij hun beperkingen hebben opgelopen”, zo schrijft de Industriebond FNV in haar rapport, dat besloten wordt met de vol gende opmerking: „De vraag is ons in ziens wat het Hoogovens waard is om al deze categorieën personeel zinvolle arbeid te laten verrichten. Juist het verwerkings bedrijf Rooswijk kan met haar specifieke arbeidsplaatsen de oplossing bieden voor deze problemen, nu en in de toekomst”. Commissie volkshuisvesting. De commissie volkshuisvesting komt woens dagavond om half acht bijeen. Over voort gang van het bouwproject W. F. Visser- huis, te realiseren aan de Houtmanstraat, wordt informatie verstrekt. Aan de hand van een programma van eisen is inmid dels een schetsplan en ook een groenplan opgesteld. Met het totale project is een bedrag gemoeid van 11,7 miljoen gulden, waarin opgenomen grond- en architecten- kosten en aansluiting van nutsleidingen. Het college vraagt vrij mandaat bij het rijk aan te kloppen voor voorfinanciering. WWW V*. WW fe - s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5