SNOEIWERK LEVERDE AL BIJNA ZEVEN TON OP Informij verzorgt de administratie l95 IMP Haarlem onderhandelt nog over in te leveren bedrag ■o maandag 1 Dochterbedrijf van Sportfondsen gpgr: DECEMBER 19 8 0 9 PROVINCIE >50 /7 I I shand '95 S CHIC nmbfll orstel beeld door Piet Arp HAARLEM. „De Zieken fondsraad begint met flink knij pen in de spons om te zien wat eruit komt. Als het IMP gaat pie- pen horen ze in Amstelveen van zelf waarop wel en waarop niet bezuinigd kan worden in de be groting over 1980”, aldus Han de Bont enigszins gelaten. De Bont is voor halve dagen directeur van het Instituut voor Multidiscipli naire Psychotherapie in Zuid- Kennemerland. „Van verschillen de andere IMP’s heb ik al ge hoord dat dit de taktiek is van de Ziekenfondsraad de laatste tijd. En nu zijn wij aan de beurt.” Hij prijst zichzelf nog redelijk gelukkig met het feit dat slechts een vijfde deel van zijn begroting wordt weggesneden. „Er zijn IMP’s in Nederland waar van de begroting de helft en meer is af gehaald. Haarlem komt er nog genadig af.” Samen hebben de instituten voor psychotherapie in 1980 rond honderd miljoen gul den voor hun werk gevraagd. Zij kregen „slechts” 62 miljoen gul den gezamenlijk toegewezen. Netjes Therapie Beleid .V. T A MS .Lï Een van de twee panden van het Haarlemse IMP aan de Stolbergstraat. Ziekenfondsraad zet mes in begroting 1980 IMP Haarlem ;pray, Wie betaalt de psycho-therapie n »n De toegang tot de psychotherapie aan de Stolbergstraat 11. I I eau de <ury t_. Na enige malen moeizaam slikken ver- 'L j werkte de staf van het IMP het wegval- len van 682.600 aangevraagde guldens, ofwel iets minder dan eenvijfde deel van HAARLEM. Of het IMP Haar lem even ruim acht ton in wil leve ren over de begroting van het lopen de jaar, 1980. Met deze boodschap stapte de Ziekenfondsraad in au gustus van dit jaar naar het Insti tuut voor Multidisciplinaire Psycho therapie in Zuid-Kennemerland. De Ziekenfondsraad vond 821.700 gul den overbodig opgevoerd op de be groting van 3.497.600 gulden van het Haarlemse IMP. Hans Lindeman van Informij verwacht dat de kosten voor de computer ongeveer de helft lager komen te liggen. Sport fondsen Nederland BV in Amsterdam exploiteert een aantal zwembaden, de Sportfondsenbaden, waar jaarlijks het nodige overheidsgeld bij moet. Dochter Informij beheert de admini stratie van de „zelfstandige zusterbedrijven, de afzonderlijke zwembaden,” aldus Lindeman. Volgens hem worden „niet zulke erg grote bedragen” verdiend aan verdiensten die ver richt worden voor derden als de Haarlemse IMP. Eventuele winsten „wij hebben een sluitende exploitatie; we maken nauwelijks winst” worden gestort bij het eigen vermogen van het bedrijf. Het bedrijf Informij, een „volle dochter” van Sportfondsen Nederland NV, houdt voor IMP Haarlem de financiële admi nistratie bij. Hiervoor heeft dit bedrijf dit jaar 109.000 nodig. „Veel te duur,” vindt de heer Schutte van de Zieken fondsraad. ,Het is voor ons maar de vraag of een computer voor het Haarlemse IMP nodig is.” den missen: voor 80.000 gulden vallen administratieve werkzaamheden ook wel te verrichten, aldus de Ziekenfondsraad. Het Haarlemse IMP gebruikt hiervoor nu nog Informij B.V., hierover wordt in een apart kader uit de doeken gedaan. De sluitpost van de begroting werd al evenmin ontzien. Bij de „overige kosten” werd voor 20.000 gulden geschrapt. De Ziekenfondsraad leek een totaal van 45.000 gulden voldoende bij dit hoofdstuk. Op de exploitatierekening van 1979 werd via deze post bijna 390.000 gulden uitgege ven. Een groot deel van dit bedrag - 166.000 was destijds bestemd voor de afschrijving van de aanloopkosten. Bijna 110.000 gulden werd afgeboekt wegens dubieuze debiteuren, de cliënten die hun eigen bijdrage niet betaalden. In 1980 ko men deze posten niet meer op de begro ting voor, die nu door de Ziekenfondsraad is vastgesteld op ƒ2.675.900. Volgende week probeert Hans de Bont dit bedrag naar de 2.815.000 te tillen in verband met de hierboven omschreven aangegane verplichtingen. Over 1981 worden de werkelijke uitga ven begroot op 2.922.950. In de ingedien de begroting over 1981 wordt een bedrag genoemd van ƒ2.963.800. de totale begroting. Het schrappen van de resterende 140.000 gulden viel niet te verteren. Dit geld moet en zal op tafel komen, vindt de staf, wil men niet het verwijt krijgen van onbehoorlijk be stuur. Voor dit bedrag zijn namelijk al verplichtingen aangegaan die niet zo een-twee-drie te schrappen zijn. Want tenslotte kwam de melding van het Gro te Schrapwerk pas, toen het jaar al voor een groot deel achter de rug was. In een brief van 29 september aan de Ziekenfondsraad licht het bestuur van het IMP de problemen rond dit bedrag toe. Over deze bezuiniging op de begro ting is het laatste woord nog niet gespro ken. 1 irecteur Hans de Bont van het Haarlemse IMP heeft volgende week dinsdag of donderdag de datum is nog niet met zekerheid bekend een onder houd met vertegenwoordigers van de Ziekenfondsraad Deze raad krijgt voordat besloten wordt over deze guldens, advies van ziekenfonds „Spaarneland” uit Haar lem. Vorige week besprak de leiding van het IMP de ontstane problemen met de staf van dit ziekenfonds. Hans de Bont is niet pessimistisch over de uitslag van het onderhoud vol gende week. „Het gaat voor een groot deel om kosten die al gemaakt zijn of zaken waarvoor we al verplichtingen hebben aangegaan. Die contracten moe ten op een normale wijze afgewikkeld worden.” Hierbij een verslag over deze inlever- actie van de Ziekenfondsraad. voor wie tussen oktober en december „in goed bestuur” een baan werd gecreëerd. Een wachtlijst van cliënten zou een aan wijzing kunnen zijn dat de personeelsbe zetting uitgebreid kon worden. Bij onbe hoorlijk bestuur zou het neerkomen op nog even snel plukken wat er te plukken valt, voor het te laat is. Tamelijk onverwacht kreeg de Zieken fondsraad de psychotherapeutische insti tuten per 1 januari van dit jaar in de schoot geworpen. Voordat deze raad tot de verdere uitbouw van deze voorziening zou kunnen overgaan, werd besloten eerst maar eens te kijken met wat voor instel lingen men nu eigenlijk te maken heeft. Geen man extra de poort binnen, luidde dan ook eind vorig jaar het devies. Voor het Haarlemse IMP wringt vooral hier de schoen: het nog jonge instituut begon net enigszins uit de kluiten gewas sen te raken, het IMP vertoonde nog groei. De rem op de groei werd door de landelij ke vereniging van ambulante (dit is, de buiten het ziekenhuis .verleende) geestelij ke gezondheidszorg voorzien. Op 8 okto ber vorig jaar ging een brief de deur uit naar de IMP’s dat bij de omvang van het IMP op 31 december 1979 ook therapeuten mogen worden meegerekend die op dat moment nog niet aangesteld waren, maar Hans de Bont hierover: „De Ziekenfondsraad wil dat wij een administrateur aanstellen. Samen met een kracht voor twintig uur in de week die we al hebben, mag dit dan 80.000 gulden per jaar gaan kosten. Als de Ziekenfondsraad dat wil, dan doen we dat uiteraard. Dan zeggen we het contract per 1 januari met Informij op. Maar ik zou het jammer vinden. Nu kunnen wij iedere cliënt van elk therapie-uur, waarvoor hij een eigen bijdrage van vijf gulden moet betalen, een afschrift geven. Ook voor de budgetbewaking is de computer praktisch; het werkt nauwkeuriger dan met een administrateur. Bovendien verwachten wij dat de kosten volgend jaar lager uit zullen komen voor Informij, die tot 1 januari zelf gebruik moeten maken van een computer van de Computer Management Group. Na die datum heeft Informij de beschikking over een eigen computer en een programma voor onze wensen. Dan zijn de kosten ongeveer gelijk aan die, wanneer we een eigen administrateur in dienst hebben.” onderuit. Dit voorjaar is het starten van nieuwe behandelingen geruime tijd stopgezet, en ook dit najaar moest weer tot deze maatregel wor den besloten om te voorkomen dat het aantal therapie-uren uit de hand zou lopen. Degenen die al in behan deling zijn worden normaal ge holpen. De hulpvrager, of in de termen van de geestelijke gezondheidszorg, de cliënt, klopt met zijn problemen aan bij het IMP. Na een eerste ge sprek volgt een tijdrovende proce dure van gesprekken met deskundi gen die samen met de cliënt beslis sen welke therapie het meeste resul taat kan hebben. Is eenmaal een besluit genomen, dan moet de cliënt wachten tot de behandeling kan be ginnen. De eigen bijdrage van dé cliënt per uur therapie bedraagt vijf gulden. De verdere kosten komen voor rekening van de AWBZ, waarvan het uitvoeringsorgaan en controle rende instantie de Ziekenfondsraad is. De premie voor de AWBZ vindt men terug op het loonstrookje. Voorheen werd nog gewerkt met een uurtarief; dit is nu veranderd. De IMP’s kennen een goedgekeurde personeelsformatie, op basis waar van zij worden betaald. Die personeelsformatie staat in de goedgekeurde begroting opge voerd. alsnog vergoed kunnen worden,” meent De Bont. Voor dit jaar betekenen deze uren een kostenpost van 55.000 gulden. Volgend jaar komt dit op 167.000. De aanstelling dit jaar van een medisch directeur en een secretaresse mochten van de Ziekenfondsraad niet doorgaan. De Bont: „Deze mensen waren nog niet aangesteld, dus kon dit financieel onge daan worden gemaakt. Toch betreuren wij het, want dit tast direct het functione ren van het IMP aan.” Onder het hoofdje „personeelskosten” werd in totaal voor 393.000 gesnoeid. Ook bij de „overige personeelskosten” viel voor de Ziekenfondsraad heel wat te schrappen. Het rode potlood vond een teveel van 179.000 gulden. Voor het IMP is van dit bedrag 6.300,- onmisbaar. Bij de deskundigheidsbevordering en bijscho ling werd 53.000 gulden weggehaald. Daar bleef nog 9.000 gulden voor over. Een reservering voor een opleiding in Noord- Holland tot psychotherapeut werd ook geschrapt. Dit is minder erg, want daar kan een andere, aparte begroting voor worden ingediend. Maar de verlaging van de post voor bijscholing tast direct het beleid aan, al is het louter financieel be zien wel te doen. Ook uit de post „bureaukosten” verdwe nen de nodige guldens van de begroting over 1980. Het IMP kan bij deze post 123.000,- inleveren. „Over 29.000 gulden hebben wij geen bezwaar,” schrijft De Bont op 29 september aan de Zieken fondsraad. De overige 94.000 gulden wil hij echter graag alsnog opgevoerd zien. De kosten van drukwerk komen minstens 13.000 gulden hoger uit dan de door de raad aangegeven 5.000 gulden, meent hij. De computerkosten mogen niet hoger ko men dan 3.000 gulden, terwijl oorspronke lijk 45.000 gulden opgevoerd stond. De overige bureaukosten moesten 29.000 gul- *1 Het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie in Zuid-Kennemer land, zoals IMP Haarlem officieel heet, reikt in Haarlem sinds 1976 mensen die in geestelijk nood zitten, de helpende hand. Bij dit instituut werken onder meer psychiaters, psychologen, artsen en maatschappelijk werkers samen als psychotherapeuten. Deze zijn de behandelaars van de menselij ke geest. Doordat deze verschillende beroepsgroepen bij het IMP samen werken, wordt de term „multidisciplinair” gebruikt. Het Haarlemse IMP denkt met de wen sen beslist binnen redelijke grenzen te zijn gebleven. Gedurende het najaar werd met enige psychotherapeuten onderhandeld voor een functie. Enige vertragingen zorg den ervoor dat deze uitbreiding pas eind januari van dit jaar werd gemeld. „De ziekenfondsraad had niet eerder de aan meldingsformulieren gereed”, aldus De Bont. Hij had de open plaatsen in zijn personeelsbestand eind januari gemeld per 31 december, dus nog net binnen de sluitingstermijn. In totaal gaat het hierbij om 75 uur per week. „Ik vind dit heel netjes,” stelt De Bont. „Wij ondervinden nog steeds de extra druk doordat we pas enige jaren terug zijn gestart. Anderhalf tot twee formatieplaatsen erbij is niet zoveel als er al een lange wachtlijst is.” Ziekenfonds Spaarneland schreef de Ziekenfondsraad medio februari dat de begroting van het IMP „in alle redelijk heid aan de gestelde eisen voldoet”. Pas eind juli ontstond herrie over de extra opgevoerde 75 therapie-uren per week. De Ziekenfondsraad was van oor deel dat dit een uitbreiding over 1980 in plaats van over 1979 was. In de loop van het jaar waren voor 55 van de 75 te vervul len uren per week therapeuten aangetrok ken. De laatste twintig therapie-uren per week zijn in afwachting van een beslissing van de Ziekenfondsraad maar in de koel kast gezet. Het aantal werkuren van therapeuten zal volgend jaar bij het IMP Haarlem, zo wordt begroot, met nog zo’n 3700 uur toenemen. Het verschil tussen 1979 en 1980 is veel groter: dit jaar werken de therapeuten 12.000 uur meer dan vorig jaar. Het aantal therapeuten dat op free lance basis werkt neemt drastisch af, zij worden vervangen door therapeuten met een vast dienstverband. Als je als thera peut vijf uur per week werkt wordt in één jaar ruimschoots het minimumloon ver diend: 21.738 gulden. Voor het IMP is de ruil van free-lancers naar therapeuten in vast dienstverband voordelig. De Bont: „Reken maar uit: de free-lancer kost per uur 92,50. Iemand met een vast dienst verband verdient per uur, alles inbegre pen, 55.” Van de 28.680 uur dat vorig jaar psycho therapeuten door het Haarlemse IMP werden betaald, werden 17.680 besteed aan de therapie. De produktiviteit van de psychotherapeuten lijkt af te nemen, want over de begrote 40.898 uren dat de psycho therapeuten dit jaar betaald worden, zijn rond de 21.300 uur begroot voor de the rapie. Sinds vorige maand voeren de door de Ziekenfondsraad aangestelde bewindvoerders bij IMP Amsterdam besprekin gen met Informij voor verwerking van de administratie. Het Amsterdamse IMP is, zoals bekend, in ernstige financiële moeilijkheden geraakt door een schuld van enige miljoenen guldens. In gesprekken met alleen de psy chotherapeut of in groepsverband wordt getracht de problemen van de hulpvrager onder woorden te brengen en op te lossen. Prachtig en nuttig werk. Het IMP groeide snel, het IMP bloeide op. In de paar jaar van het bestaan van IMP Haarlem nam de begroting toe tot de voor dit jaar oorspronkelijk aangevraagde 3,5 miljoen gulden. Er ontstond echter één nadeel: de snel toenemende kosten werden in korte tijd van de Algemene Bij standswet (ABW) via de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) doorgescho ven. Van de Bijstand in 1976 naar de AAW, waardoor de ongebreidel de groei mogelijk werd. „Als de toestand zich niet gewijzigd had”, aldus De Bont enige maanden te rug, „zouden we over een paar jaar een begroting van twintig miljoen gulden kunnen hebben.” Zover is het echter niet gekomen. De staatssecretaris van Volksge zondheid besloot vorig najaar de IMP’s onder te brengen bij de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten om de kosten van deze instellingen te kunnen beheersen. Direct werd ook een rem op het personeelsbe stand aangekondigd per 1 januari van dit jaar. Lange wachtlijsten waren het ge volg. Het IMP kan hier echter niet De heer Schutte van de Ziekenfonds raad over het schrappen in de begroting over 1980: „Het belangrijkste punt is orde op zaken te stellen bij deze instellingen. Daarna moet gekeken worden hoe de schade beperkt kan blijven.” In ieder geval 682.600 van de door de Ziekenfondsraad gevraagde 821.700 gul dens van IMP-Haarlem heeft hij al binnen. Een van de problemen waarover Han de Bont volgende week gaat onderhandelen bij de Ziekenfondsraad is het schrappen van de 55 uren therapie per week waar voor al therapeuten zijn aangesteld. „Toen zij werden aangesteld wisten we nog niet dat de raad er een probleem van zou r aken. Het zou op onbehoorlijk be stuur wijzen als ten r inste deze uren niet Hans de Bont, directeur van het Haarlemse Instituut voor Multidiscipli naire Psychothe rapie. s* -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9