Termiek moet groeien in nieuw programma Films Stuart Sherman direct van uitwerking Intensief en zangerig spel bij cellist Perenyi Franse schrijver Gary overleden NDT verandert r OE MEE EN WIN IN DE NATIONALE RODE KRUIS PUZZELSPELEN MARATHON! n Rob Sipkes Edelsmid opleiding aspiranten f I Frans Halsmuseum met tentoonstelling over Haarlems interieur 1 i) r 1 Cafetaria De Regenboog toch al verrassend Suggestieve kracht in spel Theatre of Mistakes Wisselend niveau NPO onder Miklós Erdelyi Springplank opgeheven f 1.OOO.OOO,- Snïiw ITj 19 8 0 13 DECEMBER WOENSDAG 3 KUNST (Van onze kunstredactie) Verleden gekoesterd 7 r COUPON Exklusieve sieraden Verander die koele faktor tijd in ’n prettig polshorloge. Persoonlijk vormgegeven naar uw eigen idee. Bij Rob Sipkes! Ontdek de andere horloges bij Rob Sipkes... Z A Warmoesstraat 2-Haarlem ca. 30.000 prijzen t.w.v. meer dan 070-889272 Jag en.pacht AMSTERDAM. In het Van Goghmuseum werd dinsdagmid dag het Groot Museumboek ten doop gehouden. Het boekwerk, dat als boek van de maand wordt gepresenteerd, geeft een overzicht van tal van musea in ons land. Met de verschijning er van is tegelijk de lang verwachte Museumkaart geboren, want in het Groot Museumboek is deze kaart bijgevoegd. Officieel geldt de Museumkaart per 1 januari 1981, maar de 167 musea die aan deze kortingsregeling meewer ken hebben besloten de nationale Museumkaart officieel in het weekend van 13 en 14 december te introduceren en de kaart al vanaf die datum te laten gelden. De nationale Museumkaart is er Willemien Oosterveld in de voorstelling Cafetaria De Regenboog bij Termiek. f Meubels en mensen van het Theatre of Mistakes in Homage to Morandi. KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Adres Postcode Woonplaats (opgave voor toezending van belang) AMSTERDAM. Voorwerpen vervullen op het toneel voornamelijk onder geschikte functies. De aan beeldende kunst verwante performance art en conceptueel theater geven attributen daarentegen meestel een belangrijke rol. In het programma van de Amerikaanse kunstenaar Stuart Sherman en het Theatre of Mistakes uit Engeland, dat deze week in Mickery te zien is, wordt zelfs volledig de nadruk gelegd op voorwerpen en de relaties die zij kunnen oproepen. Op 13 en 14 december wordt daartoe het zogenoemde Museumweekend gehouden. Tal van musea doen dan iets extra’s. Het Frans Halsmuseum in Haarlem heeft op het laatste moment besloten een tentoon stelling in te richten waarop een beeld gegeven wordt van een Haarlems midden- standsgezin van rond de eeuwwisseling. Een en ander is mogelijk geworden door een particuliere schenking aan het Histo risch Museum Zuid-Kennemerland (in op richting). In het nieuwe programma presenteert Sherman zich met korte films, een solo- optreden Language, en het door hem ge schreven 3=1 in een uitvoering door het Theatre of Mistakes, dat ook met een eigen bijdrage komt. Met zijn negen korte Postgiro- of bankrek. nr. Voor zijn.solo-spectacle Language han teert Sherman, al dan niet in gestileerde vorm, ook veel van deze voorwerpen en handelingen. Gegroepeerd rond de hoofd voorwerpen revolver, oor, aardbol, ket ting, en tijger levert zijn „taal door middel van voorwerpen” toch niet altijd een inte ressante monoloog op. Daarvoor presen teert Sherman zijn Language te slordig en geeft hij te weinig curieuze invalshoeken aan. Van de twee door het Theatre of Mista kes gespeelde stukken is het niet Sher mans 3=1 (a careful misreading), maar hun zelf ontwikkelde Homage to Morandi, die de meeste indruk maakt. De met dit Toen Jo van der Steur in 1976 op 91- jarige leeftijd overleed werd de woning in die oude staat aangetroffen. Op 13 december gaat de expositie open. Dan zal ook de zilvercollectie van de Gro te of St. Bavokerk, die zich in het Frans Halsmuseum bevindt in verband met de restauratiewerkzaamheden aan de kerk, nog te bezichtigen zijn en er komen in dat weekeinde speciale rondleidingen. De tentoonstelling, die een zo compleet mogelijk ingericht Haarlems binnenhuis zal laten zien, wordt ingericht in het nieuwbouwgedeelte van het Frans Hals museum, op de begane grond. Bij de (natuurlijk veel ongecompliceer dere) fraai melodieuze en elegante muziek van Hellendaal was er een grote eenheid in musiceertrant, in orkestklank en in beweging. Een statige ouverture, een lenig allegro, een fraai wiegend affettuoso, een pittig presto en een dansante borea kwa men heel natuurlijk en zeer muzikaal uit de verf. De gave soli van concertmeester Gijsbert Beths illustreerden de zeer violis- tische denkwijze van de componist die zelf een zeer begaafd violist was en zich in die kunst heeft bekwaamd onder leiding van niemand minder dan de Italiaan Giu seppe Tartini. In het door dirigent Erdelyi nogal snel opgezette allegro moderato van Saint- Saëns’ symfonie bleek de synchronisatie in het orkest al niet optimaal, iets wat nog dikwijls het geval zou zijn in de volgende snelle delen. De gehele opbouw bleef me de daardoor steken in het aanduiden van grote lijnen en in een (vooral in het laatste deel) voortdenderend forte. Spektakel ge noeg, maar een allesbehalve imponerende aangelegenheid. Van werkelijk bezield musiceren kon worden gesproken in het poco adagio waar de strijkers hun muzi kale lijnen prachtig profileerden tegeno ver de rustige orgeltonen op de achter grond (de orgelpartij werd door Jaap Stork gaaf vertolkt). AMSTERDAM. Mimeteater Termiek is een nog niet zo lang bestaand gezel schapje dat theatervoorstellingen maakt welke vanuit de beweging zijn opge bouwd. Dat is iets anders dan datgene wat tot voor enkele jaren nog kenmer kend was voor mime. Samen met groepen als Waste of Time en bijvoorbeeld ook Grifteater (hoewel dat meer vanuit dans- begrippen werkt) zorgde Termiek op be scheiden schaal voor werkelijk nieuwe ontwikkelingen. Dat betekent niet dat de voorstellingen van deze groep in hun geheel zo opzienbarend zijn, maar be paalde onderdelen of de concepten die er gehanteerd worden zijn dat wel. Dat laatste is ook het geval bij Cafetaria De Regenboog, het jongste programma, dat dinsdag in Shaffy voor het eerst als voltooide voorstelling werd gespeeld. Er wordt nauwelijks tekst gebruikt; Termiek laat de beelden voor zichzelf spreken. In een doorsnee koffiehuis, doch met de ge sublimeerde bediening van het petit res taurant dat van het betere genre wil zijn, zien we een kok, een gerant en een ser veerster in gestileerde bewegingen hun werk doen. Een gast verschijnt en het spel van bedienen en afrekenen kan op gang komen. En dan begint Termiek amusante verwarringen en rolwisselingen in te bou- Vooral het suggereren van andere func ties en normaal niet realiseerbare moge lijkheden van de getoonde voorwerpen en situaties komen goed over. Vliegtuigen, schoenen, plakband, sport, op de grond liggen en het op en neer bewegen van lift en roltrap, komen met name vaak in beeld. Dat het oude interieur met compleet toebehoren, zoals serviesgoed, keukenge rei, meubels, kleding, zo goed bewaard bleef en niet werd vervangen door nieuw, is te danken aan mevrouw Jo van der Steur, die als dochter van H. E. van der Steur in het ouderlijk huis was blijven wonen. Dóchter Jo koesterde het verleden en veranderde niets, nadat haar ouders in 1942 waren overleden. Jo van der Steur liet zelfs geen elektriciteit in de woning toe en stromend water was er slechts op één plaats in het huis aan de Kinderhuissingel in Haarlem. De stoffering en de meubile ring werden zorgvuldig in de staat gehou den, waarin zij zich in 1942 bevonden. Zelfs tot, en met de ouderlijke slaapkamer, waar de kleren van haar ouders nog in de kast hingen. Een krant op het nachtkastje De Museumkaart geeft toegang tot 167 musea in ons land, mits deze is voorzien van een speciaal zegel, dat vanaf 11 de cember te koop is bij circa tweehonderd musea en bij alle postkantoren. Voor per sonen tot 26 jaar zijn de kosten drie gul den. Wie ouder is dan 26 jaar en nog geen 65, betaalt vijftien gulden. Houders van een 65+ pas betalen de helft. Stuart Sherman, van oorsprong schrij ver, raakte door contacten met de schil derkunst geïnteresseerd in het compone ren van relaties met voorwerpen. Sinds 1975 houdt hij zich bezig met het arrange ren van voorwerpen binnen theaters. De laatste twee jaar is hij op zijn Europese toemees al in Mickery geweest met zijn Portraits of Places en The Erotic. (Van onze kunstredactie) PARIJS. De Franse schrijver Romain Gary heeft zich dinsdagavond doodge schoten in zijn huis in Parijs. Volgens betrouwbare kringen was Gary zeer gede primeerd geweest door de raadselachtige dood van zijn ex-echtgenote, de Ameri kaanse actrice Jean Seberg, die in septem ber vorig jaar dood in een auto werd aangetroffen. De in Rusland geboren Gary (zijn eigen lijke naam was Romain Kavec) heeft een aantal boeken en toneelspelen geschre ven. Van zijn hand zijn onder andere Tulipe, Le grand Vestiaire, Lady L, Joh- nie Coeur, The Ski Bum, Chien Blanc en wees het jaartal 1942 aan en was daar al die jaren blijven liggen. De schenking houdt een unieke verza meling in, doordat het hier gaat om com plete, vele jaren lang volkomen intact gehouden huisraad en inboedel. Zelfs do cumenten als kwitanties, belastingaansla gen, rekeningen, verzekeringspolissen en wat er maar in de papierwinkel van het dagelijkse leven aan de orde komt, bleef bewaard. Het gaat om het stoffelijk be wijs van het leven van een Haarlemse boekhouder en zijn gezin van 1895 tot 1920. De boekhouder heette Hermanns Egbertus van der Steur, oudste zoon van de Haarlemse kleermaker, aanspreker en lijkbezorger, A. H. van der Steur. DEN HAAG (ANP). Het Nederlands Dans Theater (NDT) heeft zijn aspiran tenopleiding veranderd. Dit houdt in dat de afzonderlijke groep de Springplank wordt opgeheven. De nieuwe opleiding wordt geïntegreerd in het ensemble. Arlet- te van Boven krijgt de leiding. De uit het buitenland aangetrokken leider van de afzonderlijke groep, Grandimir Pankov, zal van tijd tot tijd als gastleraar aan de nieuwe opleiding terugkeren. Drie jaar geleden werd de Springplank opgericht om de kloof te overbruggen tussen de Nederlandse balletopleidingen en het NDT. Deze formule heeft geen goed resultaat opgeleverd. Slechts Yvonne Jor dans, Laurina van der Vusse en Tony Vandecasteele konden na twee jaar ver volgopleiding de overstap naar het NDT maken en Marly Knoben volgde een deel van de sprinplank-opleiding voor zij vast in het NDT werd opgenomen. Van de vijf tweedejaars van dit seizoen zal niemand worden aangenomen. In de nieuwe opzet moeten bezwaren als niet voldoende danstechnisch onderwijs, worden ondervangen. De aspiranten zul len minder voorstellingen geven. Ze krij gen ook voor hen geschikte rollen in het repertoire van het NDT om te kunnen optreden als vervangers van zieken. De afgestudeerde aspiranten krijgen, mede omdat zij vertrouwd zijn met het repertoi re, voorkeur voor een plaats in het NDT. HAARLEM. Miklos Erdelyi, de Hon gaarse dirigent die een maand geleden uitstekende indrukken achterliet in het Amsterdams Concertgebouw stond gis teravond voor het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. En, zoals hij in Am sterdam het Radio Filharmonisch Orkest direkt wist te bezielen met zijn energieke en doelgerichte gebaren, zo werd het NPO meteen in het juiste musiceerkli- maat gebracht. Althans wat het Concer to grosso no 2 van Pieter Hellendaal betreft, want de na de pauze gegeven Derde Symfonie van Camille Saint- Saëns pakte heel anders uit. Dick Couvée, directeur van het Frans Halsmuseum en adviseur van het Histo risch Museum Zuid-Kennemerland in op richting, prijst zich gelukkig dat de attrac tie van de ad hoe tentoonstelling over het Haarlemse gezinsleven parallel kan lopen met de presentatie van de Museumkaart en het Museumweekend. Couvée: „De Ne derlandse Museumvereniging (waarvan Couvée voorzitter is, red.) heeft de realise ring van die Museumkaart overgenomen, met een garantie van CRM. Er komt een aparte stichting Museumkaart. We zijn ons er best van bewust dat er nu nog wat oneffenheden aan de Museumkaart zitten, zo vinden we het jammer dat de Amster damse gemeentemusea niet meedoen, maar in de toekomst zullen die schoon heidsfoutjes moeten kunnen verdwijnen.” Maar tegenover deze evenwichtige ver tolking stond een in diverse voegen kra kende realisatie van Saint-Saëns’ uitge breide en veeleisende Derde Symfonie. Dat was des te teleurstellender omdat voor de pauze de solist van de avond, cellist Miklos Perenyi, voor dusdanig grandioos spel had gezorgd dat de weer klank daarvan een flinke dosis inspiratie zou moeten hebben opgeleverd. op een briefkaart plakken f 0.45. óf in een geopende envelop stoppen: t 0.50 postzegel. Ja, ik doe méé met de NATIONALE RODE KRUIS IW PUZZELSPELEN MARATHON! Stuur mij het tijdschrift MARATHON' GRATIS toe Naam mevr /heer Derde concert in de serie A van het Noordhollands Philharmonisch Or kest. Dirigent: Miklos Erdelyi. So list: Miklos Perenyi, cello. Program ma: Hellendaal. Haydn, Saint- Saëns. Concertgebouw Haarlem, 2 december 1980. Stuart Sherman The Theatre of Mistakes. Negen korte films van Sherman; Language, twaalfde solo- spectacle van Sherman; 3=1 (a care ful misreading) geschreven door Sherman en uitgevoerd door Mi chael Greenall en Fiona Templeton: Homage to Morandi, uitgevoerd en ontwikkeld door Anthony Howell, Julian Maynard en Peter Stickland van the Theatre of Mistakes. Mickery Amsterdam, 2 t/m 6 de cember 1980. Er bestond bij veel musea nogal wat angst voor recetteverlies. Couvée: „Daar over zijn we nog heel onzeker. De schat ting is dat zoiets praktisch rond zal ko men. Elk museum dat zo’n kaart verkoopt krijgt daar zelf één gulden van. Verder komt er een speciale verdeelsleutel voor de verdere opbrengst, die onder de musea die meedoen verdeeld zal moeten worden.” Voorstelling: Cafetaria De Regen boog. Groep Koöperatieve Vereniging Mimetheater Termiek. Vormgeving Bear Capron. Spelers Adri Verbeme, Carel van der Linde, Frits Kampinga, Teun Luijendijk en Willemien Ooster veld. Amsterdam, Shaffytheater, 2 de cember 1980. De Nederlandse musea te samen heb ben in 1979 (jongste cijfers) een bezoeker saantal geregistreerd van 13,5 miljoen. Deze cijfers vertonen in de periode 1976- 1979 aanvankelijk lichte dalingen en in het laatste jaar een lichte stijging. Een reden hiervoor is niet aan te wijzen, al zijn grote tentoonstellingen van invloed op plotselinge veranderingen de bezoekersaantallen. ALS DEELNEMER ONTVANGT U3x PER JAAR HET EXCLUSIEVE TIJDSCHRIFT "MARATHON" GRATIS THUIS. Stuur onderstaande coupon naar: Nederlandse Rode Kruis, Postbus 30427, 2500 GK 's-Gravenhage Telefonisch aanvragen: Ook de Nederlandse Spoorwegen heb ben besloten op de museum-activiteiten in te springen. Er is een NS-folder versche nen waarin staat hoe je per openbaar vervoer bij elk museum in ons land kunt komen. Zoals gezegd waren de verrichtingen van de cellist Miklos Perenyi, evenals diri gent Miklos Erdelyi afkomstig uit Honga rije en al op veel internationale podia met succes opgetreden, van het allerhoogste niveau. Het celloconcert in C groot van Joseph Haydn bood hem volop de moge lijkheden om zijn prachtige loonvorming en zijn instrumentale beheersing te etale ren. Intensief spel dat altijd zangerig bleef en imponerend gaaf, misschien voor zo’n concert van Haydn een tikkeltje te roman tisch. Waarschijnlijk een solist die het beste tot zijn recht zou komen in een groot 19e-eeuws werk? Deze gedachte werd on middellijk gelogenstraft bij Perenyi’s toe gift, een gedeelte uit de solosuite in C groot van Johann Sebastian Bach. Zo veel puurheid en evenwichtigheid kan alleen een allround kunstenaar opbrengen. GEMMA COEBERGH. stuk in Mickery debuterende groep brengt drie mannen op het toneel, die zich met het verplaatsen van kasten, stoelen en koffers bezig houden. Elk heeft daarbij zijn eigen artikel. Conversatie en gedrag van de mannen is volledig op de composi tie van de voorwerpen afgestemd, want de voorwerpen, dóór draait het om. In een continu repeterende scène, gaan zij zich steeds meer met hun kasten, stoelen en koffers vereenzelvigen. Ze nemen hun plaats in, lijken zelf vervangen te worden door de voorwerpen. Het eerbetoon aan de filmer Morandi, befaamd om zijn com posities van stillevens zonder verhalende details, levert een boeiend schouwspel op van sterke, suggestieve kracht. JAN BAART wen, zodat het geheel iets van een span nend droomspel krijgt. Aan het slot wordt alles weer als bij een film op z’n plaats terug gedraaid. Intussen zijn er tal van spannende din gen gebeurd, is er aantrekkelijk visueel theater geleverd, ook al gingen er tijdens deze eerste echte voorstelling nog wel veel dingen mis. Er wordt vooral in het begin nogal strak met allerhande voorwerpen gejongleerd en gestoeid en juist in zo’n op strakke op stijl gerichte voorstelling moe ten die manipulaties kloppen. Maar over het algemeen wordt er met grote souples se gespeeld en maakt Termiek uitstekend gebruik van de beschikbare toneelruimte. Soepele acrobatiek zijn de spelers verder van dienst bij vaak verrassende fysieke toeren. Met wat oefenen op handigheidjes kan de voorstelling beslist aan kracht winnen. films levert Sherman een zekerder en ook duidelijker werkstuk dan met zijn theate- roptreden. De filmische beeldgrappen, meestal simpel van opbouw en direct van uitwerking, hebben een sterk associatief werkend, meestal humoristisch getint effect.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13