WEG BIJ ADO’20 onderzocht Bij schaatswedstrijden in Alkmaar Bestuur van KNSB stapt AU ijvert voor AOW en bloc op prof-boksers Zes steden willen OS’88 Vermogen schaatser Ingrid Haringa opnieuw snel streeksport in het kort I 1 ’nfleuropkikker is altijd welkom Modieuze leren pantalons f195.- f250.- f395.- Grote sortering cocktail- en avondkleding onder meer van Fong Leng. a n 20' DECEMBER WOENSDAG 3 1980 21 SPORT ,a Grote Houtstraat 146/ Haarlem I ’n Zakkenroller herken je huurt met aan z n jas. Juiste prognose L as S— V^fieurop de blije bloemen bezorger Kistemaker wil 1 uit anonimiteit van Alma Ata. Zij geven Ingrid -'j (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) Basta Loop dus nooit met te veel geld op zak. Stop geld altijd goed weg. Altijd extra aandacht als ’t druk is. En bewaar cheques en betaalpas nooit bij elkaar. Want je weet ’t maar nooit. Haringa: bewezen Onder bepaald niet ideale omstandighe den (regen en wind) kwam Jongeling bo vendien tot twee persoonlijke records. Aan zijn winnende tijden 1.29.6 op de 1000 meter en 4.47.4 op de 3000 meter kon moeten vragen. Ik ben niet van plan om langs alle verenigingen te gaan zeulen om te kijken of ze nog een trainer kun nen gebruiken”. Hoewel Simon Kistemaker zijn be slissing om ADO te verlaten pas in januari bekend wilde maken („Ik ging er van uit dat dit soort zaken altijd rond die periode spelen”) vindt hij het een goede zaak dat het bestuur van zijn club LAUSANNE. Zes steden hebben offi cieel hun kandidatuur gesteld voor de organisatie van de olympische winter- en zomer spelen van 1988. De termijn van aanmelding bij het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) liep zondag te mid dernacht af. Aandacht vroeg Ali verder voor de reglementering van de arbitrale inter ventie in een gevecht. Die regels laten volgens de Amerikaan nog te veel spe ling toe. Hij pleitte sterk voor een strikte omschrijving, zodat arbiters en juryleden weten waar ze aan toe zijn. VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de portie en u Ali verdedigde zijn AOW-voorstel met de verklaring, dat het heden ten dage meermaals voorkomt, dat eens luid bejubelde kampioenen op latere leeftijd in de goot belanden. Een AOW zou het afglijden naar de zelfkant van de maatschappij naar oordeel van Ali beletten. Het plan van Ali vraagt een grote mate van solidariteit van de bok sers. Zij moeten vijftig percent van de gage van elk gevecht in het fonds stop pen om het idee in financieel opzicht te verwezenlijken. tijden op Alma Ata voorspel- zij op een laaglandbaan zou- gehad het wereldje van het betaalde voetbal binnen te stappen. „Ik kón op een gegeven moment als tweede man met Georg Kessler mee naar Anderlecht. Dat heb ik toen niet gedaan. Achteraf misschien dom, maar met ZFC werd ik in dat jaar toch kampioen en het seizoen erop weer. Dus slecht ging het niet met me. Ik wil ook best een paar jaar in België trainen, maar ze zullen me wel De uitslagen: amateurs: 1. B. Luyken, 2. P. Roosen, 3. A. Heisteeg. Veteranen: 1. K. van Tintelen, 2. H. van Steyn, 3. D. Caland. Junioren: 1. W. Otte, 2. C. v. d. Bergh, 3. R. Leolan. Nieuwelingen: 1. R. de Vries, 2. P. Nijssen, 3. M. Wegman. Aspiranten: 1. P. Buis. Bij de jeugdklassers zegevierden E. Rutte (A), R. Gieske (B) en P. de Boer (C). Het aanstaande weekeinde start de Aalsmeerse wandelsportvereniging haar winterserie in het Amsterdamse Bos. Die reeks wandeltochten wordt daarna voort gezet op 3 en 4 januari, 24 en 25 januari en besloten op 14 en 15 februari. Er kan derhalve steeds op zaterdag en zondag worden gewandeld. De start is bij manege Boszicht en de afstanden zijn 5 en 10 kilometer. MEXICO STAD. Hoewel boksers eerder in aanmerking komen voor een WAO-uitkering, heeft Muhammad All op het 16e congres van de World Boxing Council (WBC) gepleit voor de instelling van een AOW voor beroeps pugilisten. De ex-drievoudige we reldkampioen in het zwaargewicht stelde dinsdag in Mexico-Stad verder voor een levensverzekering voor be roepsboksers verplicht te stellen en de reglementen om een partij tussentijds te stoppen te preciseren. (Van onze sportredactie) HEEMSKERK. ADO’20-trainer Simon Kistemaker heeft na een dienstverband van vijf jaar besloten zijn contract met de Heemskerkse tweedeklasser niet te verlengen. „Vrijdag heb ik een gesprek met de voorzitter gehad waarbij onder andere een mogelijke contractverlenging aan de orde kwam. Ik heb hem toen direct van mijn voornemen op de hoogte gebracht. Zondagmiddag heb ik de spelers ingelicht”. Naast het feit dat Simon Kistemaker van mening is dat een periode van vijf jaar bij één club lang genoeg is, wil de oefenmeester ook uit de anonimiteit waarin hij werkt treden. „Als trainer van een amateurclub haal je alleen de regionale bladen. Niemand buiten de regio Kennemerland weet wie ik ben en wat ik doe. Overal hoor je tegenwoordig spreken over het jeugdplan. Spelers be geleiden vanaf het moment dat ze als pupil bij de vereniging komen. Ik ben daar dus al meer dan vijf jaar met succes 'mee bezig, maar er is niemand die dat echt opmerkt”. Sinds de komst van Kistemaker is er bij ADO’20 heel wat veranderd. De club werd meer en meer prestatiegericht; iets wat voor veel leden aanvankelijk als een bedreiging overkwam. Kistemaker voer de, met de steun van het bestuur, zijn plannen echter door en plukt daarvan momenteel de vruchten. Vorig seizoen kon zijn formatie de derde klasse verla ten en dit jaar wordt een belangrijke rol in de tweede klasse KNVB gespeeld. Tevens beschikt ADO over een gedegen opgezette jeugdorganisatie. „Eigenlijk zouden meer verenigingen met een fUll-time trainer moeten wer ken”, meent Kistemaker, „dan pas wordt er de mogelijkheid geschapen om zoiets als bij ADO op te zetten. Ik ben ervan overtuigd dat een club zijn trainer op den duur terugverdient. Als het eer- Het opmerkelijke is dat de onderzoe kers aan de hand van de formules vrij nauwkeurig schaatsprestaties kunnen voorspellen. „Enkele jaren geleden konden we bij de Russen aan de hand van hun tf len hoe i den rijden. Die prognose is toen pre cies uitgekomen”, aldus Van Ingen- Schenau. Diverse omstandigheden kunnen de tijden beïnvloeden. Behalve het hoog teverschil is er bijvoorbeeld de hou ding van de schaatser en ook het pak dat de hardrijder aan heeft. Van Ingen- Schenau heeft het allemaal in grafie ken vastgelegd. Zo blijkt dat een rijder die vijf gra den van de ideale (horizontale) hou ding afwijkt, op de drie kilometer maar liefst zes seconden verspeelt. Het fenomeen ski-schaatspak, enkele jaren geleden door de Zwitser Krienbühl naar voren gehaald, zorgt ook voor aanmerkelijk snellere tijden. Uitgere kend scheelt dat 2 procent op de lange, en 3 procent op de korte afstand. Tij dens het afgelopen seizoen zijn diverse rijders, toppers en recreanten, getest. Ook vijf „grote jongens” waaronder Eric Heiden. Hoe kwam Eric Heiden uit dit onder zoek naar voren? Van Ingen-Schenau vertelt: „Heiden was overal goed in. Stak steeds boven de middenmoot uit, maar was per se niet superieur op een van de punten. En daarbij komt nog dat hij mentaal erg sterk is. Dat is niet meetbaar, maar speelt ook wel degelijk een rol”. De biomechanische benadering van de schaatssport heeft het duo Van In gen-Schenau en De Groot al veel posi tieve reacties opgeleverd. Zo staat de KNSB pal achter hun onderzoek, al is Van Ingen-Schenau niet te spreken over het feit dat pas in september een arts werd benoemd, waardoor de expe rimenten afgelopen zomer volledig stil kwamen te liggen. „De afspraak was om het onderzoek onder de verant woordelijkheid van de begeleidende arts te laten plaatsvinden. Daarom konden we pas twee weken geleden weer aan de slag”. „We hopen dat door de resultaten van ons onderzoek zinniger getraind wordt. We willen de coaches iets mee geven”, aldus de biomechanicus uit Weteringbrug. „Als ik sommige jon gens in de zomer elke dag zestig kilo meter zie fietsen, dan geloof ik dat zij hun tijd beter kunnen gebruiken. Fiet sen is wel goed, maar moet een onder deel zijn van de voorbereidingen. Ik zeg dat trouwens gevoelsmatig. Onder zocht is het nog niet”. De wetenschappers willen voorko men, dat zij als betweters worden be schouwd. „Asjeblieft niet”, relati veert Van Ingen-Schenau. „We zitten heus niet in een ivoren toren en zeggen de schaatsenrijders niet maar even hoe ze alles moeten doen. Veel coa ches, bijvoorbeeld Pfrommer, hebben een enorme ervaring in hun bagage en zien veel beter dan wij welke techni sche fouten er gemaakt worden. Er zijn ook trainers die ons werk niet serieus nemen. Vele anderen gelukkig wel”. (Van onze schaatsmedewerker) ALKMAAR. Ruud Jongeling heeft op de Alkmaarse kunstijsbaan De Meent tijdens wedstrijden tussen de baanselecties van Alkmaar en Haarlem aangetoond op de goede weg te zijn wat betreft de trainingsopbouw. De Haarlemmer, eerstejaars senior en pas twee jaar serieus met de schaatssport bezig, won zowel de 1000 als de 3000 meter. niemand tippen, want de nummers twee op beide afstanden Ben Roest op de 1000 meter (1.31.7) en Arie Zoon op de 3000 meter (4.53.0) volgden op eerbiedige afstand. Derde op beide afstanden werd Cor Schoon (baanselectie Alkmaar) met respectievelijk 1.32.6 en 4.53.6. Bij de meisjes junioren toonde Ingrid Haringa andermaal haar uitstekende sprintcapaciteiten. De Velsense scholiere, die daags tevoren al tot 46.4 op de 500 meter was gekomen, kwam nu uit op 46.8 en liet daarmee niet alleen het complete juniorenveld achter zich, maar was ook te sterk voor de senioren dames van wie Ans Spaans (baanselectie Alkmaar) met 49.4 de snelste was. Ook op de 1000 meter was Ingrid Haringa veruit de snelste. Met 1.41.4 bleef zij Greetje Tijmes uit Aker sloot ruim voor: 1.43.7. Bij de jongens won Eric Stecher de 500 en de 1500 meter in een gezien de omstan digheden knappe 43.8 en 2.17.8. De 3000 meter was voor René Tuinenburg die op 5.14.6 uitkwam. Richard van den Burg kwam in zijn eerste drie kilometer tot 5.21.7 en werd tweede. BELANGRIJKSTE UITSLAGEN: Heren se nioren 1000 meter: 1. Ruud Jongeling 1.29.6, 2. Ben Roest 1.31.7, 3. Cor Schoon (Alkmaar) 1.32.6, 4. Arie Zoon 1.34.1, 5. Ruud van Ammers (Alkmaar) 1.35.2, 6. Herman Nota 1.35.4, 7. Jan AMERSFOORT Het dagelijks be stuur van de KNSB heeft zijn zetel ter beschikking gesteld, nadat Noord-Hol- land/Utrecht zaterdag als derde gewest zijn vertrouwen in de dagelijkse leiding van de KNSB had opgezegd. In een verga dering met de voorzitters van alle gewes ten zal het bondsbestuur van de KNSB beslissen hoe de lopende zaken binnen de schaatsenrijdersbond voorlopig afgehan deld dienen te worden. Uit de nog zitten de bondsbestuursleden zal voorlopig een dagelijks bestuur moeten worden samen gesteld. Voorzitter Herman van Laar kwam gis teravond tot de conclusie, dat de motie van Noord-Holland-Utrecht waarin het beleid van het dagelijks bestuur aan de kaak wordt gesteld en afgekeurd onge twijfeld een meerderheid zou halen op de voor 13 december vastgestelde algemene jaarvergadering van de KNSB in Zwolle. Eerder spraken immers de gewesten Friesland en Zuid-Holland zich ook al uit tegen Van Laar c.s. Het dagelijks bestuur neen met tot die 13e december willen wachten en hield de eer aan zichzelf. Een van de eerste werkzaamheden van het interim-dagelijks bestuur zal zijn de vergadering van 13 december af te gelas ten en met een agenda te komen voor een buitengewone ledenvergadering, die op zijn vroegst eind januari zal worden ge houden. Statutair moet de agenda name lijk zes weken voor de vergadering be kend zijn, opdat de gewestelijke vergade ringen die agenda kunnen bespreken. Voorzitter Van Laar was evenals zijn voormalige medebestuursleden niet be reid commentaar te geven op de huidige ontwikkelingen binnen de KNSB. Veldt 1.35.5, 8. Ad Groot (Alkmaar) 1.35.7 3000 meter: 1. Jongeling 4.47.4, 2. Zoon 4.53.0, 3. Schoon 4.53.6, 4. Veldt 4.56.0, 5. Hans van de Putte 4.56.7, 6. Groot 4.59.7, 7. Herman Nota 5.00.0, 8. Van Ammers 5.01.2. Dames en meisjes junioren 500 meter: 1. Ingrid Haringa (juniore C) 46 8, 2. Ans Spaans (Alkmaar-senior) 49.9, 3. Nels Jantjes (Alkmaar-seniore) 50.0, 4. Monique Boerema (jun. A) 50.1, 5. Greetje Tijmes (Alk- maar-jun. C) 50.5. 1000 meter junioren: 1. Harin ga 1.41.4, 2. Tijmes 1.43.7, 3. Boerema 1.46.6. 1500 meter senioren: 1. Spaans 2.37.7. 500 meter junioren jongens: 1. Eric Stecher (jun. B) 43.8, 2. Jobs Hofsté (jun. B) 45.6, 3. Wilfred Mak (Alk- maar-jun. A) 47.4, 4. René Tuinenburg (jun. B) 47.6, 5. Richard van den Burg (jun. B) 47.8. 1500 meter: 1. Stecher 2.17.8, 2. Jack de Nijs (Alk- maar-jun. A) 2.26.8, 3. Hofsté 2.26.9. 3000 meter: 1. Tuinenburg 5.14.6, 2. Van den Burg 5.21.7. sprin tcapaciteiten Athene, Melbourne en Nagoya (Japan) meldden zich aan voor de zomerspelen; Falun (Zweden), Galgary (Canada) en Cortina d’Ampezzo (Italië) voor de winter spelen. Athene zal zijn aanbieding alleen gestand doen als besloten wordt dat vanaf 1988 de olympische zomerspelen uitslui tend in Griekenland worden gehouden. Het IOC in Lausanne heeft de lijst van kandidaten maandagmiddag bekendge maakt. Aan de zes steden zal een vragen lijst worden gezonden die uiterljjk 1 maart 1981 teruggezonden moet zijn aan het IOC. Daarna zullen de 89 leden van het IOC kennisnemen van de antwoorden die zijn gegeven. Op 30 oktober van het volgend jaar, tijdens het IOC-congres te Baden-Baden zal worden beslist waar de olympische zomer- en winterspelen in 1988 zullen wor den gehouden. De organisatie van de zomerspelen van 1984 is officieel opgedragen aan Los An geles, die van de winterspelen aan Seraje- ste elftal goede resultaten gaat behalen komen er meer mensen, dus komt er ook meer geld binnen. Bovendien ontvangt de vereniging geld voor door hen opge leide talenten die op een gegeven mo ment de kans krijgen de overstap naar een betaalde club te maken. Een vereni ging moet echter wel een bewuste keus maken. Ik merk nog veel te vaak dat een club voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten en dat gaat nu eenmaal niet”. Nadat hij bij ADO’20 een hele organi satie op touw heeft gezet wil Simon Kistemaker bij een nieuwe club eigen lijk mensen ontmoeten, die reeds ge wend zijn te werken op een manier die Kistemaker voorstaat. De link met het betaalde voetbal is dan snel gelegd. Kis temaker: „Ik heb inderdaad de ambitie om trainer van een betaalde club te worden. Het grote voordeel is dat ik dan bij het bëgin al een goede organisatie om me heen heb en dat de spelers stuk voor stuk op een bepaald niveau staan”. Kistemaker zegt niets te voelen voor een functie als tweede trainer. „Daar ben ik gewoon de man niet naar. Het zou me moeilijk vallen om toch weer steeds afhankelijk te zijn van de beslissingen van de man boven mij. Of die eerste trainer zou een hele grote moeten zijn natuurlijk”. Kistemaker, die zijn A-diploma tegelij kertijd haalde met onder anderen Cor Brom, heeft in het verleden wel kansen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Sportprestaties uitdrukken in cijfers is vaak een on eerlijke methode om winnaars, kam pioenen te maken. De willekeur van het voetbal wordt dan ook veelal in voetballand aangegrepen om nederla gen te excuseren. „"Ra, we hebben verloren, maar wa ren toch veel sterker”, is een wekelijks terugkerend parool van de oefenmees ters. Maar ook in takken van sport waarbij de verrichtingen heel concreet in getallen (lees tijden) zijn af te lezen, zeggen topprestaties lang niet alles over het werkelijk verrichten. Het schaatsen bijvoorbeeld. De weersomstandigheden zijn soms der mate verschillend, dat de tijden nau welijks vergelijkbaar zijn. Supertijden op de ovaal van Alma Ata. Zij geven een volledig vertekend beeld van de kracht van een hardrijder. De voor beelden liggen voor het oprapen. Maar algemeen kan gesteld worden dat de Russen, die op deze wonderhaan tot grote daden komen, er op laaglandba- nen niets van bakken. Sinds enkele jaren verdiepen twee wetenschappelijk medewerkers aan de interfaculteit lichamelijke opvoeding te Amsterdam, de biomechanicus G. J. van Ingen-Schenau en de fysioloog G. de Groot, zich in deze materie. Via tal van onderzoeken en experimenten re kent dit tweetal uit wat nu het precieze vermogen van een schaatser is. Daar bij kwamen ze tot opmerkelijke con clusies. Hoe subjectief sommige prestaties zijn, blijkt wel uit de hieronder vermel de cijfers. G. J. van Ingen-Schenau, zelf enthousiast schaatser, vertelt: „De luchtwrijving is erg belangrijk. Ge steld mag worden dat het per honderd meter hoogteverschil ongeveer een tiende punt scheelt”. In cijfers uitge drukt: een rijder die in Heerenveen de 5000 meter aflegt in 7.04,00 zou met dezelfde arbeid op de 1700 meter hoge baan van Medeo ruim onder het huidi ge wereldrecord van Stensjemmet (6.56,9) duiken. „In dat licht bezien”, vervolgt Van Ingen-Schenau, „zouden alle huidige wereldrecords in handen van Eric Hei den moeten zijn”. De Amerikaanse su- pervedette heeft ooit op de Medeo- baan mogen rijden, maar kwam toen niet tot een wereldrecord. Reden: ter wijl de Russen op baanhoogte overnachtten, moest Heiden zich tevre den stellen met een kamer in een veel lager gelegen dorp. Hij kreeg geen tijd om te acclimatiseren. In de tweede rit van de strijd om het veldritkampioenschap van de HRC Excel sior op een parcours in de Waarderpolder, toonde Ben Luyken zich de sterkste bij de amateurs. (ADVERTENTIE) Kistemaker: ,,lk zou best het betaalde voetbal in willen, maar niet als tweede man nu reeds kan uitkijken naar een opvol ger. „We gaan in goede harmonie uit elkaar”, zegt de scheidende trainer, „en het spreekt vanzelf dat ik bij ADO afscheid wil nemen met een zo goed mogelijk resultaat. Het liefst de promo tie naar de eerste klasse. Ik ben er van overtuigd dat deze spelersgroep in die klasse thuishoort”. HENK SPRENKELER Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21