Giscard blokkeert initiatief Van Agt Spanning tussen Syrië en Jordanië neemt af Bomaanslag in Londen aan smartegeld VS en EG waarschuwen tegen interventie Saoedi-Arabië bemiddelt verder Nederland leidt onderzoek naar vervuiling zee Twee Surinaamse officieren komen binnenkort vrij naar ziekenhuis Jonge Amerikaan krijgt miljoenen Opnieuw geweld in El Salvador Syrische leger qua mankracht veel sterker Hongerstakers in Noord-Ierland Sovjet-Unie wil aardgasproduktie sterk opvoeren Communisten in Portugal trekken kandidaat terug Amnesty meldt martelpraktijken in Spanje Premier mag geen verslag uitbrengen af na 19 80 DECEMBER 3 WOENSDAG 3 BINNEN- EN BUITENLAND verloop van de Europese top in Maastricht die eind maart wordt gehouden. WARSCHAU/MOSKOU/ WASHINGTON/LUXEM- BURG. Het centrale comité van de Poolse communistische partij heeft gisteren besloten tot een ingrijpende zuivering van het politburo. De zuive ring betekent een versterking van de positie van partijleider Kania. Ug tips ver- mo- wit lik i op tho- b a (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) De jongen liep derdegraads brand wonden op oyer negentig percent van zijn lichaam en verloor zijn grootouders en twee broers bij een ontploffing van propaangas drie jaar geleden in het huis waar hij met zijn familieleden was. Het De Syrische luchtmacht telt onge veer 400 gevechtstoestellen, waarvan 60 MIG-23 met verstelbare vleugels en 25 MIG-25-toestellen, die een snelheid van Mach 3,2 (3.380 km per uur) kun nen bereiken. briga- com- De jongen, Steve Herzog genaamd, kan nu rekenen op een smartegeld van 3,5 miljoen gulden ineens en een uitke ring van 12.000 gulden maandelijks voor de rest van zijn leven. Hij zal hier onder meer vele hulpmiddelen van kunnen be talen die hij in het dagelijks leven moet gebruiken, omdat hij alle vingers en tenen is kwijtgeraakt. een jen. Leg dat est? glas arm Generaal Moczar liet zich in zijn rede voering voor het centrale comité betrek kelijk optimistisch over de toekomst uit. Hij erkende het bestaan van de onafhan kelijke vakbond Solidariteit, die hij om schreef als „een authentieke beweging”. Aanmerkelijk somberder was de toe spraak van premier Pinkovski, die liet weten dat het nationale inkomen van het land dit jaar drie percent lager zal uitval len dan vorig jaar. Hij deelde ook mee dat de opbrengsten van de oogst twaalf per cent lager zullen zijn dan vorig jaar. Scherpe kritiek werd opnieuw geuit aan het adres van de radicale vleugel van de vakbond Solidariteit. Hoofdredacteur Ra- kovski van het blad Politika, die al een Het nationaal inkomen, dat ongeveer overeenkomt met het begrip Bruto Nati onaal Produkt in westerse landen, moet de komende vijf jaar stijgen met 18 tot 20 procent. In februari worden de cijfers besproken door het 26ste congres van de communistische partij. De ontkenning volgde op verscheidene berichten in het Westen dat dat wel het geval zou zijn. In Washington is de Russische ambassa deur op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden, waar hem te verstaan is gegeven dat het met de ontspanning zal zijn gedaan, wanneer troepen van het Warschau-pact Polen binnentrekken. De EG-ministers van Buitenlandse Za ken, die momenteel in Luxemburg bijeen zijn hebben zich in soortgelijke zin uitge laten. Ze spraken in een verklaring hun sympathie uit voor Polen en zegden toe Poolse verzoeken om hulp te zullen inwil ligen. Tot nu toe heeft Warschau wel enige lidstaten, maar nog niet de hele EG voor hulp benaderd. Oost-Europa is intussen het toneel van grote diplomatieke activiteit. De Roe meense minister van Buitenlandse Zaken Andrei is naar het Kremlin gereisd en de Oostduitse premier Stoph brengt een be zoek aan Praag. ijke van ilde iep. ■bo- ter- ier- de pzjj 5Og in en /el •ns Ier en er- rk en iet tig eb Ue jer sei ,re- en iet je iet zou laar t je »ier- ind- we- lere laar eed een s te Hen >en. i in ror- JUW :en 3or len >og iok int ap- 3n- Tet het rst ?bt En lat ten nd ikt m, ha last on- ïid, en- :ro- aan liet ?en To en, mij zan >on laas- d...” •n in sum. „My >els- in- idse voor zou na- irjjf- i de >opt en dan HOUSTON (UPI). Een rechter in de Amerikaanse stad Houston in de staat Texas, heeft gisteren vier oliemaat schappijen veroordeeld tot betaling van miljoenen guldens smartegeld aan een jongen van veertien jaar. speciaal reukmiddel. Toevoeging daar van is echter een wettelijke verplichting voor de oliemaatschappijen. reeks van jaren doorgaat voor een liberale figuur, zei dat het er nu op aan komt of Solidariteit de weg kiest van samenwer king met de communistische partij, of streeft naar verdere destabilisering van het land. Nog voordat het centrale comité maandag bijeen kwam hebben leiders van deze vakorganisatie hun leden opgeroe pen ernaar te streven dat er deze maand nergens in het land wordt gestaakt. Ten slotte besloot het centrale comité dat de komende lente een buitengewoon partij congres zal worden gehouden. Een precie ze datum is echter niet genoemd. Opvallend was dat premier Pinkovski aankondigde dat het eigen initiatief van het bedrijfsleven meer kansen zal krijgen. Dergelijke tendensen doen zich in Oost- Europa al enige tijd voor in andere landen dan Polen. De Sovjet-Unie heeft gisteren in een opmerkelijk lange verklaring tegenge sproken dat de Russische troepen aan de Poolse grens zouden zijn gemobiliseerd. propaangas had zich in de kamer van het huis opgehoopt en werd niet ontdekt omdat het niet was voorzien van een Ingeval van een conflict tussen Syrië en Jordanië zouden de Syrische strijd krachten een theoretische meerder heid hebben van vier tegen een op Jordanië. Dit blijkt uit de Military Ba lance 1980-1981, uitgegeven door het instituut voor Strategische Studies in Londen. Dit instituut stelt dat de Syri sche strijdkrachten 247.500 leden tellen tegen 67.200 militairen van Jordanië. De omvang van de Syrische grond troepen wordt geschat op 200.000 man, onderverdeeld in drie pantserdivisies, twee gemechaniseerde divisies, twee pantserbrigades en vier onafhankelijk opererende gemechaniseerde des, twee artilleriebrigades en mando- en parachutisteneenheden. Zij beschikken over ongeveer 3.000 tanks, alle van Russische makelij (waarvan 120 zeer moderne T-72). Van Agt maakte hiervan gisteren tij dens het EG-topberaad in Luxemburg een hard punt, maar stuitte daarbij op gehar nast verzet van het Franse staatshoofd. De Nederlandse premier zelf sprak van „een pittige discussie”. Giscard voerde daarbij volgens hem aan, dat zo’n stap „geheel en al in strijd is met de Europese verdragen en dus juridisch onmogelijk” zou zijn. Van Agt probeerde die juridische bezwaren te ontzenuwen („Wij weten ook iets van recht”, zei hij), maar daarop kwa men de Fransen volgens hem weer met politieke bezwaren. Alleen België, Italië en Engeland gaven in de discussie steun aan de Nederlandse premier. Of Van Agt ondanks het felle verzet van Giscard mogelijk toch naar het Eruopees parlement zal gaan om verslag uit te bren gen (een idee dat onlangs door een com missie van Drie Wijzen van de EG warm werd aanbevolen), is nog niet duidelijk. „Ik acht het niet wijs daar nu al een uitspraak over te doen”, aldus de premier gisteren. De kwestie is nu doorverwezen De Saoedische prins, die vice-premier en commandant van de Nationale Garde (het leger) is, besprak met de Jordaanse koning Hoessein de gespannen situatie, waarover hij zondag in de Syrische hoofd stad Damascus al met president Assad had overlegd. Naar verluidt heeft Aziz in Amman de voorwaarden besproken die Syrië stelt voor normalisering van de be trekkingen met Jordanië. De voorwaarden bestaan uit de eis dat Jordanië schriftelijk toezegt geen steun te (Van onze redactie buitenland) AMMAN-DAMASCUS. Terwijl er berichten komen over afnemende spanning tussen Jordanië en Syrië is de Saoedische bemiddelaar prins Abdoellah Ben Abdel Aziz gisteren voor besprekingen in de Jordaanse hoofdstad Amman aangekomen. MOSKOU. De Sovjet-Unie wil haar aardgasproduktie de komende jaren sterk opvoeren. Uit de gisteren bekend gemaakte streefcijfers voor het komen de vijfjarenplan (1981-1985) blijkt dat wordt gestreefd naar een toeneming van de aardgasproduktie met 42 procent. Dit jaar wordt 435 miljard kubieke meter aardgas gewonnen, in 1985 moet dat ruim 600 miljard kubieke meter zijn. De olieproduktie zal daarentegen in die vijf jaar nauwelijks met één procent per jaar verlenen aan de Mohammedaanse Broe derschap. een organisatie die het Syrische Baath-regime vanuit Jordanië bestrijdt. Verder verlangt Syrië dat Jordanië de PLO blijft beschouwen als enige verte genwoordiger van het Palestijnse volk. Jordaanse regeringsfunctionarissen meldden gisteren dat de Jordaanse ko ning Hoessein de twee Syrische voorwaar den had geaccepteerd, waarna Syrië zou zijn overgegaan tot terugtrekking van troepen uit het grensgebied. Volgens deze bronnen had koning Hoessein geen enkele moeite met het aanvaarden van de eisen. De functionarissen wezen er daarbij op dat Jordanië altijd heeft ontkend de Mo hammedaanse Broederschap te steunen en stelden verder dat er in de opvattingen van koning Hoessein niets is veranderd over de positie van de PLO als vertegen woordiger van het Palestijnse volk. Tegen de achtergrond van het conflict tussen Syrië en Jordanië is gisteren in Damascus het vriendschapsverdrag tus sen de Sovjet-Unie en Syrië Van kracht geworden. De Russische vice-president Koeznetzov verwees, na de uitwisseling van de ratificatiestukken, naar de grens- crisis en drong er op aan dat alle conflic ten op vreedzame wijze worden bijgelegd. Inmiddels is in Washington bekend ge maakt dat de Amerikaanse regering be reid is Jordanië militaire reserve-onder- delen te leveren als tegenwicht voor de samentrekking van de Syrische troepen langs de Jordaanse grens. Het gaat daar bij om onderdelen voor gevechtsvliegtui gen, tanks en andere uitrustingsstukken, die de VS in de jaren zeventig hebben geleverd toen zij de Jordaanse strijd krachten moderniseerden. Het Jordaanse leger telt ongeveer 60.000 man, verdeeld over twee pant serdivisies, twee gemechaniseerde di visies en een onafhankelijk optredende pantserbrigade. Het beschikt over ruim 600 tanks, 295 Centurions van Britse makelij, 300 M-47-48 (Ameri kaans) en 14 (eveneens Amerikaanse) M-60-tanks, het eerste deel van een bestelling van in totaal 100 van dit type. De Jordaanse luchtmacht is uitgerust met een zestigtal (Amerikaanse) F-5- toestellen. besteed aan consumptiegoederen dan aan de produktie van de zware industrie. De graanoogst moet volgens de streefcij fers de komende jaren liggen tussen de 238 miljoen ton en de 242 miljoen ton. Westerse deskundigen zeggen dat dit te hoog gegrepen is. BELFAST (AP/UPI). De zeven Noordierse „dekengevangenen" die op 27 oktober een hongerstaking zijn begonnen teneinde de status van politieke gevange ne af te dwingen, zijn gisteren vanuit hun cel overgebracht naar een ziekenhuis. De zeven gebruiken alleen water en zouttabletten en zijn ernstig verzwakt. Een woordvoerder van het Britse departe ment van Noordierse Zaken verklaarde, dat men de zeven alleen onder medisch toezicht wil stellen. Deskundigen hebben verklaard dat de gevangenen rond Kerst mis zullen overlijden als hun toestand niet verandert. Zij hebben de benaming „de kengevangenen” gekregen, omdat zij zich al jarenlang slechts in een deken hullen en weigeren gebruik te maken van toiletten. Zes van de mannen zijn lid van het Ierse Republikeinse leger, IRA. Londense politiefunctionarissen onder zoeken het wrak van een auto, die gister avond door een bom werd verwoest. Verschil lende mensen werden gewond toen twee van een bom voorziene auto’s ontploften voor een kazerne van het Britse leger in het West- londense stadsdeel Hammersmith. LISSABON (Reuter/AP). De commu nistische presidentskandidaat in Portugal Carlos Brito heeft gisteren meegedeeld dat zijn partij hem heeft teruggetrokken als kandidaat voor de zondag te houden verkiezingen. Reden hiervan is, dat de communisti sche partij PCP nu van mening is dat alle stemmen van de oppositie moeten gaan naar de huidige president Eanes, die als enige kans maakt de centrumrechtse kan didaat Antonio Soares Carreiro te ver slaan. Brito verklaarde gisteren dat de PCP het geenszins geheel eens is met de politiek van Eanes in de afgelopen jaren, maar dat moet worden voorkomen dat Carneiro president wordt. Deze laatste vertegenwoordigt de Democratische Alli antie, die bij de vorige maand gehouden algemene verkiezingen ook al een grote overwinning behaalde. LONDEN. De organisatie voor men senréchten Amnesty International heeft gisteren een rapport gepubliceerd over Spanje, waarin wordt gesteld dat in dit land nog steeds politieke gevangenen door de politie worden gemarteld. In oktober vorig jaar is een missie van Amnesty naar Spanje gegaan, welke de gevangenhouding van personen om poli tieke redenen heeft onderzocht. De Spaanse regering wordt in het rapport aanbevolen de politie niet meer toe te staan verdachten tien dagen in hechtenis te houden zonder officiële aanklacht en vraagt bovendien om controle op de on dervragingen en meer medische onder zoeken in de gevangenissen. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Surinaamse mi nister Haakmat van Justitie, Politie en Leger, heeft vrijlating bevolen van twee officieren die waren betrokken bij de staatsgreep van 25 februari. De twee waren gestationeerd op het vliegveld Zanderij waar de machtsover name zou beginnen. Majoor Bouterse wij zigde echter zijn plannen en viel eerst de Memre-Boekoe-kazerne aan. Begin april liet hij als lid van de Nationale Militaire Raad de officieren Wirth en Rambocus arresteren. De twee zijn nooit in staat van beschuldiging gesteld en weten ook niet waarom ze werden gearresteerd. De auditeur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof, mr. R. de Freitas, heeft tw ee topambtenaren in staat van beschuldiging gesteld. De een, een districtscommissaris zou met grond hebben gemanipuleerd; de ander, ex-directeur van het planbureau, wordt onmaatschappelijk gedrag ten laste gelegd. Naar verwachting moeten ze op 21 december voor het Bijzonder Gerechtshof verschijnen. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De Franse president Giscard d’Estaing heeft gisteren een stokje gestoken voor het plan van premier Van Agt namens de Europese regeringsleiders verslag uit te brengen in het Europees parlement over het (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. In vier steden in El Salvador is het gisteren, aan de voor avond van de begrafenis van de zes ver moorde linkse leiders, tot ontploffingen en vuurgevechten gekomen. In de afgelopen 24 uur zijn bij de onge regeldheden in El Salvador tenminste 15 burgers om het leven gekomen. Vanuit kerkelijke kring wordt vernomen dat sinds 1 januari 9.300 Salvadorianen om het leven zijn gebracht. Kerkelijke leiders zeggen dat politiek rechts verantwoorde lijk is voor de meeste gewelddaden. Onder links in El Salvador bestaat hevi ge verontwaardiging sinds de ontvoering afgelopen donderdag van een twintigtal linkse leiders en de daarop volgende moord op zes hunner. Voor deze moorden is een rechtse „brigade des doods” verant woordelijk. De zes slachtoffers worden vandaag begraven. De vrees bestaat dat het daarbij opnieuw tot onlusten zal komen. Vier leden van het politburo, die allen werden beschouwd als aanhangers en be schermelingen van de vroegere partijlei der Gierek, zijn uit hun functie ontheven. Twee belangrijke personen zijn weer te ruggekeerd in de Poolse leiding, namelijk generaal Moczar, die aan het eind van de jaren zestig verantwoordelijk was voor een omvangrijke antisemitische campag ne, en Tadeusz Grabski, die twee jaar geleden als een van de eersten kritiek oefende op de toenmalige partijleider Gierek. De eerste partijsecretaris in Gdansk, Fiszbach, is benoemd tot plaatsvervan gend lid van het politburo en waarnemers zien daarin een bewijs dat hij steeds be- langrijker wordt. Daarnaast verliezen zeven voormalige medewerkers van Gierek hun zetel in het Poolse parlement. Ex-partijleider Gierek toenemen (dit jaar 12,12 miljoen vaten, in 1985 tussen de 12,4 en 12.9 miljoen vaten). Wat de industriële groei betreft wordt niet zo hoog gemikt als tot nu toe. Opval lend is dat meer aandacht zal worden naar de EG-ministers van Buitenlandse Zaken. Volgens Van Agt hebben de Fran sen gedreigd dat ze nadrukkelijk zullen verklaren dat Van Agt niet namens de Fransen spreekt als hij toch voor het Europees parlement zou verschijnen. Overigens stemde de Europese top in Luxemburg gisteren in met Van Agts idee, volgend jaar, wanneer ons land EG-voor- zitter is, een conferentie te houden van de Europese ministers van Financiën, Eco nomische Zaken en Sociale Zaken. Voorts is gisteren besloten, het onder zoek naar de vraag of een Europees Mid- den-Oosten-initiatief een vredesregeling in dat gebied naderbij kan brengen, voort te zetten. In dit verband zal minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, die op 1 januari zijn Luxemburgse collega Thorn opvolgt als voorzitter van de Euro pese ministerraad, contact opnemen met Israel, de arabische landen, de PLO en de Amerikanen. De Brit Roy Jenkins, de scheidende voorzitter van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) heeft overigens in zijn politiek testament gepleit voor een werkelijk verenigd, niet-federaal Europa. Hij kreeg daarvoor niet van iedereen evenveel begrip. Zo zei bonds kanselier Schmidt van West-Duitsland volgens premier Van Agt. dat Europa „God zij dank is losgekomen van de dog matische supranationaliteitsgevoelens waarin het vroeger wegzweefde”. Schmidt noemde de gedachte dat staten soevereiniteit aan „Brussel” zouden af staan „bezijden de werkelijkheid”. In zijn politiek testament waarschuwt Jenkins verder tegen de tendens dat de EG-landen proberen evenveel aan de Ge meenschap te verdienen als zij er financi eel aan bijdragen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Nederland krijgt de lei ding in een werkgroep van Europese landen, welke zich gaat bezighouden met de vervuiling van de zee door olietankers. De werkgroep zal maat regelen tegen die vervuiling voorbe reiden die juridisch waterdicht en praktisch uitvoerbaar zijn. Dit is gisteren besloten op een conferen tie van dertien Westeuropese kuststaten in Parijs. Hier waren de ministers van Ver keer en Waterstaat van de betrokken lan den aanwezig om te praten over vervui ling, die olielozingen op zee, het gevaar dat olietankers, die worden bestuurd door ondeskundige bemanningen opleveren en de scheepvaartdrukte in het Kanaal, waardoor in dit gebied regelmatig tanker- rampen voorkomen. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat deelde na afloop van de conferen tie mee, dat de werkgroep zo snel mogelijk resultaat moet boeken. Ons land voldoet volgens hem al redelijk aan de eisen die zullen worden gesteld aan olietankers en andere schepen om vervuiling te voorko men, maar toch zullen ook in Nederland de reders nog behoorlijke investeringen moeten doen. Een land als Griekenland, ook in Parijs vertegenwoordigd, zal ech ter met grote problemen worden gecon fronteerd, omdat de tankervloot van dit land de naam heeft vervuilend te zijn en slecht opgeleid personeel te bezitten. Voor 1 juli komend jaar moet het werk van de groep rond zijn. Daarna kan een nieuwe conferentie worden gehouden, waarop de maatregelen worden vastge steld. Een idee van de Franse minister Hoeffel van Transport om een zwarte lijst op te stellen van slecht gekwalificeerde schepen, werd op aandringen van de Griekse delegatie verworpen. De Franse president Giscard, die in Luxemburg verblijft voor de top van de Europese staats- en regeringsleiders, ging gisteren te voet naar de bijeenkomst. Niet zichtbaar op de foto is overigens de lijfwacht, die het Franse staatshoofd ook in Luxemburg geen moment in de steek laat. Grote zuivering in partijleiding Polen «8» zelf zal ook niet meer in het parlement terugkeren. Hij verliest eveneens zijn zetel in het centrale comité van de partij en zijn plaats in de zuiver ceremoniële staatsraad. Of Gierek en zijn aanhangers ook hun partijlidmaatschap zullen moe ten opgeven is nog niet duidelijk.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3