OAPEC sluit nieuwe 11 oliecrisis niet uit Kamer schort debat kerncontracten op Damiate Pers Als strijd Irak-Iran lang duurt Sigarenwinkeliers blokkeren tram GROTE WETERING NOG DEZE WEEK GESLOOPT zwartkijkers Visumplicht voor Surinamers werkt in praktijk niet Industriebond Na conflict met Van Aardenne FNV steunt Taiwan-order Extra korting trendvolgers van de baan Twee visies politiek bepaald Omvangrijke PTT-actie naar Wet aangenomen tegen leegstand schoollokalen Bij illegale haringvangst inbeslagneming Daklozen Italië kraken panden Weer Israëlische actie in Libanon IJmuider Courant Ra va DECEMBER WOENSDAG 3 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 W AMSTERDAM. Burgemees ter Polak van Amsterdam heeft gisteravond zijn tevre denheid uitgesproken over de manier waarop het gekraakte complex de Grote Wetering gistermiddag door de politie is ontruimd. (Vj VI Elec land de c nieu bout van Het State ingei voer drijf vóór stool er r aard van besc nooc opsl biek won F (Van onze redactie binnenland) Polak tevreden over ontruiming kraakpand (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) Gisteravond werd op verscheidene plaatsen in (Van onze redactie buitenland) Onenigheid over toekomst bouw (Van onze redactie binnenland) 155,00 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Nederlandse vissers die illegaal gevangen haring aan de wal zet ten, zullen hun vracht of de besomming kwijtraken. Dit heeft minister Braks van landbouw en visserij dinsdag laten weten aan een vertegenwoordiging van de va derlandse visserjjwereld. Deze deputatie van rond twintig man was op het departe ment in het kader van een kennismakings bijeenkomst met de minister. Deze maak- De Stuurgroep, onder voorzitterschap van de Delftse hoogleraar dr. ir. H. Priemus, kiest vooral de bestaande woningvoorraad als uitgangspunt. Niet het bouwen (waar het EIB van uit gaat) maar het gebruik van de gebouwenvoorraad (onder andere juiste verdeling) moet centraal staan, aldus de Stuurgroep. DEN HAAG. Een conflict tussen de weten schappers die zich in het kader van het Structuu ronderzoek Bouwnijverheid bezig houden met de ontwikkeling van de woningbouw heeft er toe geleid dat gisteren twee bouwvisies voor de jaren ’80 werden gepresenteerd. De minister zal nu volstaan met het indienen van een noodwet ter verlen ging van de reeds in vorig en dit jaar ingevoerde korting op de salarissen, variërend van 0,3 tot 0,7 percent. DEN HAAG (ANP). De extra kor ting op salarissen van de zogeheten trendvolgers met ingang van 1 januari 1981, is van de baan. De commissie voor sociale zaken uit de Tweede Ka mer heeft op voorstel van de PvdA- fractie besloten het voorstel van minister Albeda (Sociale Zaken) dit jaar niet meer te behandelen. te van de gelegenheid gebruik de boven vermelde aankondiging te doen. De gedachte om werkloze bouwvakkers weer aan de slag te helpen met behulp van sociale fondsen, die nu worden gebruikt voor uitkeringen is, hoe mooi ook, onuitvoerbaar. Dit zei minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting vandaag in Heeijansdam, waar hij de eerste paal sloeg voor een complex woningen. DEN HAAG (ANP). De Tweede Ka mer heeft gisteren een wetsontwerp aan genomen van minister Pais van Onder wijs en Wetenschappen, dat een eind moet maken aan de grootscheepse leegstand van klaslokalen in ons land. Deze moeten volgens de wet onder meer worden ge bruikt voor andere bestemmingen. Bo vendien wordt de nieuwbouw van lokalen aan banden gelegd, waardoor op de on derwijsbegroting ruim 140 miljoen gulden wordt bespaard. De PvdA-fractie probeerde vergeefs een aantal wijzigingsvoorstellen aanvaard te krijgen. Men wilde de gemeenten onder meer een vorderingsrecht voor lokalen ten bate van volwasseneducatie en soci- aal-cultureel werk geven. DEN HAAG. De Dienst Omroepbij dragen (DOB) van de PTT gaat in ver schillende delen van het land gerichte opsporingsacties houden naar zwartkij kers. In totaal 125 DOB-ambtenaren zijn vrijgemaakt voor deze taak, die inhoudt dat hele dorpen en wijken van steden zullen worden „uitgekamd” op illegale luisteraars en kijkers. In de loop van februari worden de resultaten van de zoekactie bekendgemaakt. Uit een 4 jaar geleden steekproef van de DOB bleek dat er zeker 200.000 bezitters van radio- eniof televisietoestellen niet voldoen aan hun wettelijke verplichting luister- en/of kijkgeld te betalen. Het hoofd van de afdeling voorlichting van de PTT, De Voogd, zegt dat uit deze actie naar voren zal moeten komen of dit aantal gestegen dan wel afgenomen is. Maar re delijkerwijs mag worden aangenomen dat het aantal zwartkijkers thans ver boven de 300.000 ligt. BEZORGKLACHTEN: maandag t/in vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr H. C. van der Mije (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het debat in de Tweede Kamer over de opwerkingscontrac- ten van splijtstof uit de kerncentrales van Borssele en Dodewaard, is gisteren opgeschort. VI sie derc Veis rens maa niet Di tigir serb verg glot ontv Veis ling: nisa 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 f. 0.80 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 De directeur van het EIB, drs. A. P. Buur, zei bij de presentatie van zijn rapport dat professor Priemus te optimistisch is over de mogelijkheden om geldmiddelen voor de volkshuisvesting beschikbaar te krijgen. Het EIB zegt bij de realiteit van nu te willen aansluiten: de woningnood van nu moet worden opgelost. Het daarvoor nodige geld zou volgens het onderzoekinstituut kunnen worden verkregen door een snellere doorvoering van de huurharmonisatie, waarbij de verhouding van de prijs en de kwaliteit van het wonen beter op elkaar kunnen worden afgestemd. De meningsverschillen tussen de beide rapporten be treffen in feite politieke uitgangspunten. Het EIB-rap- port kiest voor de beleidslijn van staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting, terwijl de ideeën van de Stuur groep aansluiten bij een onlangs verschenen rapport van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid. De aanbevelingen uit beide rapporten zullen volgend jaar, onder verantwoordelijkheid van de Stichting Struc tuuronderzoek Bouwnijverheid, aan de regering worden aangeboden. AMSTERDAM. Ongeveer 180 si garenwinkeliers uit Amsterdam, Haar lem, Tilburg en het Gooi hebben van ochtend vroeg de tramremises in de hoofdstad anderhalf uur lang geblok keerd. Daarmee protesteerden ze tegen de accijnsverhoging op rookwaren na 1 januari. Ze zijn ook ontevreden met de strippenkaart, waaraan ze volgens een woordvoerder, niets verdienen. Zoals bekend wordt de Grote Wetering, die de afgelopen jaren onderdak heeft geboden aan vele tientallen vooral jonge re daklozen, gesloopt omdat projectont wikkelaar Gerard W. Bakker er kantoren en luxe appartementen wil bouwen. Hoe wel niet van harte heeft de gemeente Amsterdam hem daartoe uiteindelijk toch in de gelegenheid gesteld door het afgeven van sloop- en bouwvergunningen. Slechts één pand dat tot het complex behoort is gisteren niet ontruimd, maar naar verwachting zal Gerard Bakker ook daarvoor van de rechter toestemming krijgen. Opmerkelijk is dat hij liet weten dat het betreffende pand in de loop van deze week gesloopt zal worden. Dat gebeurde nadat de CDA’er Van Houwelingen eiste dat de Kamer die ge heime contracten alsnog vertrouwelijk mag inzien. PvdA, PPR en D’66 zijn het daarmee eens. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken liet weten dat hij die toezeg ging nu niet kon doen, omdat de contract partners (de Franse opwerkingsfabriek Cogema en de Britse Nuclear Fuels) en de regeringen van die landen ook tegen be perkte openbaarmaking zijn. De bewinds man liet weten dat hij eerst nader overleg wil met de andere ministers. Van Aardenne zei dat hij de Kamer nog voor het kerstreces antwoord hoopt te geven. Hij waarschuwde overigens dat het standpunt van de Kamermeerderheid (eerst inzage, dan pas een oordeel) in het uiterste geval ertoe kan leiden dat de 106 uit Dodewaard afkomstige splijtstofsta ven die nu in Engeland liggen, weer naar ons land terugkomen. Van Houwelingen zei gisteren, de „ge heimzinnigheid” rond de contracten te betreuren. „Wij moeten de discussie over kernenergie niet langer belasten met een sfeer van geheimzinnigheid”, aldus de De OAPEC, die geheel losstaat van de OPEC, stelt dat de arabische olieprodu- centen niet erg lang meer in staat zijn het wegvallen van de olie-exporten uit beide landen te compenseren. De organisatie verwijt de niet-arabische olieproducenten en met name Engeland en Noorwegen, de produktie op een beperkt peil te houden om de eigen voorraden te beschermen. De OAPEC pleit ervoor dat verantwoorde lijkheden in deze worden herzien en dat de lasten over de hele wereld gelijk wor den verdeeld. Het ministerie van Economische Zaken in Den Haag heeft gisteren meegedeeld dat minister Van Aardenne volgende week dinsdag in Parijs maatregelen zal Het Economisch Instituut Bouwnijverheid (EIB) stelt dat er 120.000 huizen per jaar moeten worden gebouwd om het bestaande tekort aan woningen in de loop van de jaren ’80 in te lopen. De Stuurgroep Gebouwde Omge ving vindt een jaarlijks programma van 100.000 wonin gen voldoende. (Van onze redactie buitenland) NAPELS. Groepen dakloze slachtof fers van de aardbevingsramp hebben gis teren in Napels leegstaande panden ge kraakt. Daarbij kwam het tot incidenten met de Italiaanse oproerpolitie. De offi cier van justitie in Napels heeft aangekon- digd dat door de politie geweld zal worden gebruikt om bezetters te verwijderen uit gebouwen die privé-eigendom zijn. Terwijl de evacuatie van daklozen uiterst moeizaam blijft verlopen, komen uit het rampgebied steeds meer berichten over plunderaars. Zo zouden in gemeen ten van de zwaar getroffen provincie Sa lerno tientallen pseudo-burgemeesters, overheids- en politiefunctionarissen rond lopen, die zich pogen te verrijken. Hele colonnes met hulpmiddelen worden om geleid om ze te kunnen beroven, zo wordt uit het gebied gemeld. De negen landen die deelnamen aan de Europese topconferentie in Luxemburg hebben in de slotverklaringen vastgelegd dat „onverwijld besluiten tot uitzonderlij ke hulpmaatregelen” voor Italië moeten worden genomen. Concrete cijfers wer den niet genoemd. Voor de te verstrekken hulp zal een aanvullende Europese begro ting nodig zijn. ÏTobiu ....iwy v mt ME’ers en demonstranten wachten voor het Rijksmuseum op de dingen die komen gaan. C' Amsterdam hevig gevochten na de ontruiming van de Grote Wetering. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 ROTTERDAM-DEN HAAG. Onge veer 75 procent van de Surinamers die met een toeristenvisum naar Nederland komen, keren niet terug maar blijven ille gaal in ons land. Dat concludeert hoofdinspecteur A. de Bruijn van de Rotterdamse vreemdelin genpolitie uit de gegevens die zijn dienst de afgelopen tijd heeft verzameld. Door personeelsgebrek is de vreemdelingenpo litie in Rotterdam, maar ook in Amster dam en Utrecht, niet in staat te achterha len waar deze mensen blijven. Volgens De Bruijn is het enige voordeel van het onlangs voor Surinamers inge voerde visum dat de politie nu weet wie zich illegaal in Nederland bevindt. Dat zelfde is volgens hem het geval met de visumplicht voor Turken. „Zolang onze landsgrenzen nog zo lek zijn als een zeef kunnen we niets beginnen”, zo zegt hij. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het kabinet met de Antilliaanse regering moet overleggen hoe een grote stroom Antillianen naar Nederland kan worden voorkomen na de Antilliaanse on afhankelijkheid. De linkse fracties stem den tegen deze motie van WD en CDA. De Kamer is voor één keer akkoord gegaan met het overhevelen van 50 mil joen gulden van de Antilliaanse begroting naar de Wereldomroep en naar steun voor Vietnamese bootvluchtelingen. De meer derheid van de Tweede Kamer wil deze noodsprong voor dit jaar laten passeren, maar voorkomen dat iets dergelijks vol gend jaar weer gebeurt. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur voorstellen om de onevenwichtigheden op de oliemarkt, die tot grote prijsschomme- lingen leiden op de vrije oliemarkten in Rotterdam en Londen, tegen te gaan. Dinsdag vindt in de Franse hoofdstad de periodieke ministersvergadering van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) plaats. Het ministerie meent dat over het geheel genomen geen tekort aan olie bestaat. De voorraden bevinden zich op een record- peil en zowel de landen als oliemaatschap pijen onthouden zich momenteel van ab normale aankopen. Toch blijft volgens deskundigen de mogelijkheid van prijsex- plosies bestaan als de olievoorziening nu niet wordt geregeld. Onder meer wordt gesteld dat landen met olie-overschotten als Engeland, Noorwegen en de VS af spraken zouden moeten maken met lan den die met tekorten kampen als Spanje, Portugal en Turkije. Japan is van plan zeven tanks voor opslag van olie in zee te plaatsen om voorraden te kunnen aanleggen voor eventuele olietekorten. De tanks zouden 390 meter lang worden, 87 meter breed en 26 meter hoog. De voorraad die hiermee wordt aangelegd zou voldoende zijn voor 8,5 dagen normaal olieverbruik. De kos ten worden op anderhalf miljard gulden geraamd. Het uitrijden van de trams werd eni ge tijd vertraagd en nog meer vertra ging ontstond toen de blokkades wer den opgeheven. Omdat alle trams tege lijk uitreden raakte het electriciteitsnet overbelast waardoor een stroomsto ring ontstond. Rond negen uur vanoch tend was het tramverkeer weer normaal. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Organisatie van Arabische Olieproducerende Landen (OAPEC) heeft gisteren gewaarschuwd dat een nieuwe oliecrisis mogelijk is als de oorlog tussen Iran en Irak lang gaat duren. De laatste weken is het herhaaldelijk voorgekomen, onder meer in IJmuiden, dat vissers grote partijen haring aan de wal brachten. De Algemene Inspectie Dienst van het departement maakte in die gevallen proces-verbaal op omdat onder meer Nederland dit jaar van de Europese Commissie geen haring uit de Noordzee mag halen. Aan de hand van het verbaal wordt vervolgens bekeken of een zaak voor de rechter wordt gebracht. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil volgende week tijdens het debat over de fiscale en sociale wetsont werpen naast de inkomensverdeling in de vrije beroepen ook de werkgelegenheid in de bouw aan de orde gesteld zien. CDA-woordvoerder Van Houwelingen vroeg de regering ook de bewindslieden voor Volkshuisvesting naar de Kamer te sturen, gezien de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouwsector. Volgens de burgemeester was de massa le inzet van politiemensen (een kleine 2000, red.) nodig omdat verwacht mocht worden dat er van krakerszijde fel tegen stand zou worden geboden. Aanmerkelijk minder tevreden over de ontruiming toonden zich de Amsterdamse afdelingen van de PSP en de CPN. „Am sterdam wil niet opkomen voor de belan gen van de Amsterdamse woningzoeken den, maar kiest partij voor speculanten, huiseigenaren en andere vertegenwoordi gers van het kapitaal”, aldus de verkla ring van de PSP. De Amsterdamse afde ling van de CPN liet zich in soortgelijke bewoordingen uit en sprak van een ont ruiming „die de sfeer van de democrati sche verhoudingen in de hele stad ver pest”. De ontruiming van de Grote Wetering is betrekkelijk rustig verlopen. Politiemen sen werden met hoogwerkers op het dak van het omstreden pand gezet. Onder hen bevonden zich twee als sinterklaas en zwarte piet verklede ME’ers, wat volgens een politiewoordvoerder moest aantonen dat de politie nog wel tot iets ludieks in staat is. Nadat de politie het gekraakte complex, waarvan de sloop gisteren is begonnen en vandaag werd voortgezet, had bezet wer den 24 krakers en 6 journalisten geboeid naar buiten gebracht. Later zijn ze echter weer vrijgelaten. Gisteravond kwam het in de binnenstad tot ongeregeldheden toen ongeveer 4000 mensen in optocht door de stad trokken uit protest tegen de ontruiming. De politie greep hardhandig in en de rellen concen treerden zich op het Leidseplein, voor het Rijksmuseum en op de Stadhouderskade. Door arrestatieteams, die zich na herken ning soms tegen woedende betogers moes ten verdedigen, zijn twintig personen aan gehouden. Elf van hen zitten nog steeds vast. Rond één uur de afgelopen nacht was het overal in Amsterdam weer rustig. Het ment het ovens vrij Hoog waars verdv ovens een 1 lijk Vol derhs word van i bepei tijder dwor stook Aard geric benu dens. het 1 terug terug krijgl gas v prodi liefst maal oven: gas g vemi derhi koms word de n een c te ve He Hoog zieni stool loper teitsl gevo rond vallij dat e in de wil 1 hebt bouv plaat eenh van terw: te lig De een bljjk deen ling legd inho geler oppe sche het I houc met koel' mag vind Derc leggi Or te kr gen den DEN HAAG. Al in oktober heeft de Industriebond FNV per brief aan het ka binet laten weten geen bezwaar te hebben tegen de afgifte van een vergunning voor de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Het werkgelegenheidsargument heeft daarbij de doorslag gegeven. Bonds- bestuurder David Rijkse: „We zijn er pri mair om de belangen van onze leden te verdedigen, daarom kiezen we voor die order”. Inmiddels hebben kaderleden van de Vervoersbonden FNV bij het Rotterdam se stukgoederenbedrijf Multi-Terminals verzocht om intrekking van de omstreden exportvergunning. Deze FNV-leden vre zen voor de werkgelegenheid in de Rotter damse haven, als de Chinese volksrepu bliek sancties treft wegens de duikbootle- vering aan Taiwan. Tegen deze levering heeft China giste ren officieel geprotesteerd. De Nederland se ambassadeur in Peking werd daartoe ontboden op het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de inhoud van het Chinese protest is niets medegedeeld. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft zich gisteren tevreden betoond met het verlenen van de exportvergunning aan het RSV-concem. De fracties van D’66 en PvdA in de Tweede Kamer heb ben de regering gisteren nadere inlichtin gen verzocht over deze zaak. D’66-leider Terlouw wil daarover zo spoedig mogelijk met de regering van gedachten wisselen. De hele operatie komt uiteindelijk neer op een ver schuiving van een gemengde economie zoals we die nu kennen naar een systeem waarin de staat het in zeer grote mate voor het zeggen heeft, aldus de bewindsman, die stelde dat de regering daar geen voorstander van is. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Israëlische commando’s hebben vannacht aanvallen uitgevoerd op Palestijnse stellingen in Zuid-Libanon. Een Israëlische legerwoordvoerder ver klaarde dat daarbij „Palestijnse terroris ten” in twee jeeps werden gedood. Afgelo pen nacht voerde de Israëlische marine beschietingen uit op het Libanese kust dorp Saadiyaat. Van Palestijnse zijde werd gezegd dat Israel bij de acties „zwa re verliezen” heeft geleden. CDA-woordvoerder. Pvda-woordvoerd- ster mevrouw Lambers zei dat de Kamer alleen praatjes voor de vaak kan houden zolang de inhoud van de contracten niet vertrouwelijk wordt meegedeeld. Ook de WD’er Braams pleitte voor het principe van openbaarheid om „de waas van ge heimzinnigheid weg te werken”. Hij zei overigens de indruk te hebben dat de bewindsman geen relevante informatie heeft achtergehouden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4