Beverwijkse kunstenaars 0 Veel nieuwe gezichten op boeiende groepsexpositie havcn- berichtcn Provincie kan het Psychiatrisch Dagcentrum-Amsterdam overnemen i Brandweer stuit op ■„ravage” op weg i naar Wijk aan Zee „Weekendhulp IJmond” strandt door tekort aan mankracht I! iNa driemaandelijkse proefperiode Inpassing in organisatie van Provinciaal Ziekenhuis Santpoort n Bf IÉ G if Weg over Hoogovensterrein bracht uitkomst Woonkamer volledig verwoest bij uitslaande brand Diefstal kostbare projectoren uit schoolgebouw o L-1 6 WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 IJMOND Stichting Tentoonstellingen blaast traditie nieuw leven in Voorpost z a - Chemicaliën Lichtwerking Oefening Kunstkring BEVERWIJK. Anders van opzet en daardoor ontegenzegge lijk verrassender dan in voor gaande jaren is de traditionele groepstentoonstelling van Bever wijkse kunstenaars, die onder auspiciën van de Stichting Ten toonstellingen Beverwijk gedu rende de maand december te zien is in de fraaie nieuwe expositiega- lerij van ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof. Tegenhanger Brandkraan o -'4fg ar JOKE DIEBEN FRERICHS ;IJF 6 In brand gestoken oliebakken zorgden dinsdagavond in Wijk aan Zee voor veel vuur en rookontwikkeling. Het viel niet mee de vlammen te doven. Dinsdag vertrokken: Roebuck, Londen; Galungan, Le Havre. g Voor een vervolg op het hoopvol begon nen weekendproject leek gebruik van se mafoons (PIT-verbinding via een tele foonlijn) aanvankelijk een oplossing te bieden. Voortzetting bleek ook met de vereen- voudige bereikbaarheid echter geen haal bare kaart. Een sluitend weekendrooster was alleen mogelijk met twee beschikbare hulpverleners per weekeinde met daarbij als voorwaarde evenwichtige spreiding over de noord- en zuidkant van het Noord- zeekanaal. Een weekendschema zonder ook maar de geringste reserve stortte als een kaartenhuisje in elkaar toen tenslotte ook nog enkele mensen van de resterende ploeg afhaakten. een examenscriptie aan de School voor Maatschapelijk Werk in Haarlem. Met na me bij collegae van sociale diensten in de buurgemeenten Heemskerk en Beverwijk sloeg het idee goed aan. jange vrouw, brandde volledig uit. De schade wordt becijferd op circa vijftigdui zend gulden, maar deze wordt door verze kering gedekt. mogelijk geworden, doordat men het Dag centrum in de Vondelstraat tot experi ment heeft verklaard. vind ik verwijzing naar de politie nu wij voor vaak ook praktische problemen het veld moeten ruimen”. Het Haarlemse Crisis Interventie Cen trum blijft via gemeld telefoonnummer ook in de weekeinden bereikbaar. Hulp verleners in de IJmond zelf spelen in dit kader echter niet langer de rol van voor post. Dinsdag aangekomen: Gerda Maria, Noordzee, IJmuiden; Fort Fraser, Srira cha; Albert-V, Antwerpen; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Taki, Milos; Azuma, Bremerhaven; Frans, Noordzee, IJmui den. R S3) ne ons 5 u. '-15 10- iten Niet veel minder consternatie als in Wijk aan Zee ontstond er nabij de blokka de op de Zeestraat. De bestuurder van de auto afkomstig uit Wijk aan Zee en een mede-inzittende, bleken buiten kennis te zijn geraakt. Een onderzoek, door brand weerlieden in gaspakken, bracht aan het licht, dat zich in de wagen niet alleen een gedeeltelijk gevulde cilinder acetyleen be vond maar dat er tevens twee tanks met chemicaliën in stonden. Deze tanks bevat ten respectievleijk Propanol 'en Gluton- Aldehyde (GA). Door de klap van de „crash” was de tank met het bedwelmen de „GA” opengeraakt. Beide inzittenden mes; Ivy B, Europoort; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Oshea Express, Bremerhaven; Antares, Antwerpen; Marie Christine, Delfzijl; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Audrey Johanna. R’dam; Sagard, Aaben- ra; Regal Service, Peterhead; You Hao, R’dam, IJmuiden. V Maandag aangekomen: Oil Explorer, Cont. plat, Velsen; Regal Service, Gr. Yar mouth; Jan Dirk, Wisbech; Pluto, Aber deen; Fridel, Polle; IJmuiden; Candouri- ty, Thames; Alliance, R’dam, IJmuiden. Maandag vertrokken: Alacrity, Tha- zijn voorwaarde, dat Santpoort dertig ver- pleegplaatsen zal moeten inleveren. Dat hoefde niet meer. De zaak zou opnieuw worden bekeken, wanneer het algemeen psychiatrisch ziekenhuis dat de provincie in Amsterdam wil bouwen, zal zijn verwe zenlijkt. Bleef echter nog het uitblijven van een toezegging, dat het dagcentrum een sluitende exploitatie zou kunnen heb ben. En zonder die toezegging kon de provincie niet overgaan tot overname van het centrum. In hun vergadering van dinsdag hebben GS over deze kwestie beraadslaagd. Een telefonade met het ministerie leverde ten slotte de mededeling op van de direkteur- generaal, dat de kwestie toch nog kon worden opgelost. Men stemde in Den Haag in met de suggestie van GS, om uit een speciaal potje voor experimenten het ontbrekende geld te halen. Het college heeft onmiddellijk per telegram om een schriftelijke bevestiging van de medede ling van de direkteur-generaal gevraagd. Zodra deze brief binnen is, kan de provin cie daadwerkelijk met het Academisch Ziekenhuis van de Universiteit van Am sterdam tot zaken komen. Het aantal patiënten, dat dagelijks in het Dagcentrum in de Vondelstraat wordt behandeld zal overigens van twintig op dertig worden gebracht. Al in het voorjaar had het Academisch Ziekenhuis van de Universiteit van Am sterdam aan de provincie gevraagd het Dagcentrum (AZUA) over te nemen. Het AZUA vond dat nodig in verband met de verhuizing van het ziekenhuis naar de Bijlmer. Omdat het Dagcentrum in een duidelijke behoefte voorziet en bovendien een onmisbare voorziening is in de Am sterdamse binnenstad, wilde de provincie daarmee wel instemmen. Men verbond aan de instemming echter de voorwaarde, dat de overname geen nadelige gevolgen zou mogen hebben voor Santpoort. Bo vendien zou er voor het Dagcentrum een kostendekkende regeling moeten worden geschapen. Dat betekende dat een verpleegprijs van f165 per dag zou moeten worden berekend. Het Centraal Orgaan Ziekenta rieven (COZ), dat het ministerie adviseert over de ziekenhuistarieven hanteert ech ter als norm, dat voor de behandeling in een psychiatrische daginstelling f 130 per dag in rekening mag worden gebracht. Over dit prijsverschil van f35 per patiënt per dag moest men het met het ministerie zien eens te worden. Tijdens de weekenddiensten was de be trokkene daarmee niet in directe zin meer aan huis gebonden. Voor huur van de appratuur moest een bedrag van 2500 op tafel komen. Een kerkelijke instantie in Santpoort had zich daarvoor inmiddels garant gesteld. Bestuursleden van de Stichting Tentoon* steling bezig met de inrichting van de expo sitie: onder Toos Zijlmans. boven Toos van Gelderen. brand in Wijk aan Zee, geheel voor het verkeer af te sluiten. Intussen werden de brandweerlieden, die waren ingezet bij Hotel Het Hoge Duin, zwaar op de proef gesteld. De dichtst bij het pand aanwezige brand kraan bevond zich op circa 800 meter afstand. Voordat de inhoud van de tank van de autospuit (2250 liter water) was verbruikt zou deze afstand moeten wor den overbrugd met een speciale slangen wagen. In die opzet zijn de brandbestrij- ders niet geslaagd. Als het, zoals dinsdag avond het geval was, niet om een oefening zou zijn gegaan, dan zou de kans erg groot zijn geweest dat Het Hoge Duin in de as zou zijn gelegd. Van de in het hotel aanwe zige tien gasten liep er één een beenbreuk op. De overigen kwamen met de schrik vrij. jHet bluswater uit een aan de voet van het duin geconstrueerde brandkraan had ongeveer tien minuten na aankomst van de brandweer uit vier stralen het vuur moeten bestrijden. In dat geval zou om streeks kwart over acht het sein „brand meester” zijn gegeven. Ver over dat tijd stip echter bereikte het opgepompte blus water de plek waar een uitslaande brand geacht werd in alle hevigheid te woeden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Uit de filmzaal van Scholengemeenschap De Die aan De Velst in Heemskerk zijn zaterdagnacht twee diaprojectoren en een filmprojector ge stolen. De vermiste apparatuur vertegen woordigt een waarde van 4500. Aan het betrokken schoolgebouw zijn geen sporen van braak aangetroffen. Het gebruik van valse sleutels wordt om die reden waarschijnlijk geacht. Bij „De Die” verdween vorige maand op vrijwel dezelf de manier een kostbare videorecorder (waarde tweeduizend gulden) spoorloos. de aquarellen in pasteltinten waarbij het toeval de compositie lijkt te bepalen); C. Quax (verdienstelijke, vrij dik en preci- cieus opgebrachte landschapjes); Harold Rijnbergen (modieuze, affiche-achtige te keningen); Harry Schierbeek (stevig werk, dat echter nogal aan levendigheid inboet door de dikke vernislaag); K. Schoen (crayontekeningen); Jaap Velser- boer (blonde duinlandschapjes); P. van Staalduinen (uit hout vervaardigde plas tieken); R. Vogel (karakteristieke staal- plastieken, technisch knap en voor zich zelf sprekend werk) en de Wijk aan Zeeër pottenbakker J. Theuns met een gevari eerde collectie sier- en gebruiksgoed werden met ambulances overgebracht naar enzovoorts, enzovoort Van de met deze groepsexpositie veelal debuterende Beverwijkse kunstenaars maakt vooral het werk van Lida Woort- man indruk: haar technisch knappe land schapjes springen er met name uit door hun fraai-bleke lichtwerking. Aardig is in dit verband het contrast met het qua kleurgebruik veel steviger opgezette schil derwerk van Cock van Meurs, wiens gede tailleerde weergave van typisch Bever wijkse plekjes met name de oudere inge zetenen van deze gemeente ongetwijfeld zeer zal aanspreken. De overige bijdragen aan deze dynami sche groepspresentatie zijn van de hand van A. van de Berg (mooi opgezette en uitgewerkte aquarellen), René Brasser (fijnzinnige, poëtische pentekeningen), J. van Erven (goed gecomponeerde schilde rijen die opvallen door hun gedurfde kleurgebruik); mevrouw M. Floris (een combinatie van textiele vormgeving en schilderen; W. J. Langendijk (vervloeien- „We hebben”, zo vertelt adjudant- hoofd-brandmeester J. Nome, „deze oefe ning niet voor niets afgestemd op Wijk aan Zee. Door gebrek aan stalling kunnen we daar geen wagen plaatsen. De beman ning ervoor hebben we wel. Normaal be horen wij zes minuten na een melding ter plekke te zijn. Als het een klein beetje tegen zit duurt het zomers zeker elf minu ten voor we in Wijk aan Zee zijn. Dat is dus de reden dat we deze oefening extra hebben verzwaard. Er mag hier en daar dan iets aan gehaperd hebben, zeker het begin van de oefening is geheel volgens schema verlopen. Maar ook is opnieuw duidelijk geworden hoe belangrijk het is dat in Wijk aan Zee een bluswagen wordt gestationeerd”. De hele oefening, die voor de brandbe- strijders maar ook voor de mensen van de politie, de ambulancedienst en het ver voersbedrijf Van der Boogaard „geheim” was, trok uiteraard veel publieke belang stelling. Want ondanks het feit dat de situatie op de Zeestraat in scène was gezet en de brand zich beperkte tot een paar honderd liter dieselolie, leek het allemaal net echt. Zoals bijvoorbeeld de „disco- lights” in Hotel Het Hoge Duin die voor „buitenstaanders” de werkelijkheid van een zich naar buiten vretend vuur heel erg dicht benaderden. De groepsexpositie van Beverwijkse kunstenaars is niet alleen wat de deelne mers en het tentoongestelde werk betreft dit jaar nieuw leven ingeblazen: ook qua inwijding worden voorspelbare, platge treden paden vermeden. In plaats van de gebruikelijke officiële opening houdt de Stichting Tentoonstel lingen Beverwijk op woensdagavond 11 december van 20 tot 22 uur een informele contactavond voor iedereen die zich kun stenaar voelt. Die avond zal tevens gepeild worden, of er in Beverwijk belangstelling bestaat voor de vorming van een plaatse lijke kunstkring, waarbinnen een voort durende gedachten- en informatieover dracht zou kunnen plaatshebben. Ieder een die over deze suggestie wil meepraten, is van harte welkom tijdens de contact avond in De Nieuwe Slof. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Sinds vorig jaar september prijkt „Weekendhulp Umond” als experi mentele voorziening op de medische weekagenda van de regiokranten. Voor sociaal-maatschappelijke hulpverlening in het weekeinde (van vrijdagmiddag vijf uur tot maandagochtend acht uur) stond en staat nog steeds open het telefoonnum mer 023-256198. De „hulpvrager” krijgt binnen genoemd tijdsbestek aan de lijn het Haarlemse Crisis Interventie Cen trum. Voor plaatselijke afdoening van probleemgevallen kon worden terugver wezen naar een vaste ploeg van 54 hulp verleners in de IJmond. Na een proefperi ode van drie maanden is het met het laatste gestopt. Het initiatief Weekendhulp voorzag in hulpverlening bij werkelijke acute psychi sche en sociale nood. In de proefperiode september-december kregen de betrok ken hulpverleners in de Umond in totaal acht probleemgevallen naar zich toege schoven ter afwikkeling. De weekendactiviteiten vielen in gemel de vorm stil zonder dat het driemaande lijkse experiment overigens als mislukt wordt beschouwd. Ed Lub, maatschappe lijk werker bij de Velsene Sociale Dienst, is een van de initiatiefhemers. Enige overweging voor stopzetting is voor hem een tekort aan mankracht. Na afloop van de proefperiode toonden slechts 28 leden van de oorspronkelijke 54 man sterke weekendploeg zich bereid door te gaan met het initiatief waarmee hulp voor het publiek letterlijk „dichter bij de hand” was. Groot was dus de verontwaardiging, toen de staatssecretaris van de Volksge zondheid slechts wilde instemmen met de overname, wanneer Santpoort dertig ver- pleegplaatsen zou inleveren. En de irrita tie verdubbelde door het uitblijven van toezeggingen over een sluitende exploita tie. Dat zou dus betekenen, dat de provin cie het ontbrekende bedrag van f35 per dag per patiënt zelf op tafel zou moeten leggen, hetgeen de Haarlemse be stuurders f213.000 per jaar zou kosten. GS schreven de staatssecretaris dan ook terug, daarmee niet akkoord te gaan Zo was de situatie vorige week nog. Duidelijkheid was er niet. De staatssecre taris had nog niet geantwoord. In Amster dam ontstond achtereenvolgens ongedul digheid, ongerustheid en paniek. Het Aca demisch Ziekenhuis van de Universiteit van Amsterdam zette de provincie voor het blok en kondigde aan het Dagcentrum te zullen sluiten. De tien medewerkers en de twintig patiënten, die per dag in de Vondelstraat worden behandeld dreigden daarmee in de kou te komen. En de pro vincie zat met de Zwarte Piet. In de vergadering van de Statencom missie voor de Ziekenhuizen kon gedepu teerde De Vrieze (die gedeputeerde Kor- ver verving) maandag meedelen, dat de staatssecretaris was teruggekomen op De helft van het oorspronkelijk aantal hulpverleners wilde met de weekendhulp slechts doorgaan in gewijzigde vorm. De geëiste bereikbaarheid per telefoon gold gedurende de proefperiode als bezwaar lijk voor degenen die volgens een overi gens comfortabel rooster de week enddienst draaiden. Voor de uren tussen vrijdagavond en maandagochtend waren telkens vier hulpverleners in touw voor perioden van elk zestien uren. Ed Lub presenteerde het project Week endhulp vorig jaar september samen met zjjn toenmalige collega Kees Maas. Als tegenhanger voor in het weekeinde toch ook beschikbare doktershulp was de weekendhulp voor beiden onderdeel van Ed Lub toont zich over stopzetting om gemelde reden danig teleurgesteld. „Bij het Haarlemse CIC kwamen in de proef periode 47 hulpaanvragen binnen uit het (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense brandweer rukte dinsdagavond kort voor negen uur uit voor een uitslaande brand in het pand Wilhelminakade 90 in Umuiden. Op de etage aan de voorzijde van het pand sloe gen de vlammen bij komst van de brand- bestrijders al uit de ramen. De hier gele gen woonkamer, bewoond door een 82- Als oorzaak wordt genoemd oververhit ting van een tv-toestel, geplaatst in een vermoedelijk afgesloten kast. De bejaar de bewoonster kon zichzelf tijdig in veilig heid stellen. Zij is inmiddels onderge bracht bij een elders in IJmuiden woon achtig familielid. Het blussingswerk nam, met gebruikmaking van twee stralen hoge druk, niet meer dan een kwartier in be slag. Al voor negen uur kon het sein „brand meester” worden gegeven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincie Noord-Hol- land kan het Psychiatrisch Dagcentrum in de Vondelstraat te Amsterdam gaan inpassen in de organisatie van het provin ciaal psychiatrisch ziekenhuis Santpoort. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag be richt gehad van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne, dat de laat ste financiële beletselen daarvoor zjjn weggenomen. De direkteur-generaal van het ministerie deelde het college telefo nisch mee, dat men alsnog instemt met een hogere verpleegprijs per dag. Dat is Onder de enthousiaste leiding van voor zitter Louis Schalkx zijn niet zoals gebrui kelijk alleen de „gevestigde” Beverwijkse kunstenaars voor deelname aan de groepspresentatie uitgenodigd, maar is bewust gekozen voor een „vrije” inschrij ving. Dit houdt in dat zowel hobbyisten als beroepskunstenaars op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. Onder de negen tien exposanten, geselecteerd uit circa dertig gegadigden, kunnen dan ook vrij veel tot dusverre onbekende namen wor den aangetroffen. Hun in kwalitatief op zicht nogal sterk variërende inbreng staat borg voor een uiterst levendige groepsex positie, die een interessante dwarsdoor snede biedt van datgene, waarmee Bever- wijkers die zich in hart en nieren kunste naars voelen zich bezig houden. Prof en amateur, rijp en groen hangen alleen naar kleur gerangschikt tij dens deze tot creativiteit stimulerende ex positie broederlijk naast elkaar. Tot de vertrouwde aanwezigen behoren eigenlijk alleen C. J. Barendse met zijn volgens een strak wiskundig uitgangspunt opgebouw de kleurrijke schilderijen en Cees Kee- man met zijn bekende, in harde kleuren geschilderde zee- en bosgezichten. Niet voor de eerste maal exposeren ook Frank Kraayeveld (met onder andere een aardig zelfportret) en Jacoba de Kort, die twee bloemenstillevens toont waarvan „gips- kruid” de meest complete is. IJmondgebied. Het handjevol aanvragers dat naar ons werd terugverwezen illus treerde op zichzelf toch een duidelijke behoefte aan directe hulp in het weekend waarin met name relatieproblemen nogal eens tot een climax komen. Er is zinvol werk verricht ook al fungeerde het wisse lende weekendploegjes soms slechts als waakvlam. Volstrekt onaanvaardbaar Brandweermannen en medewerkers van de ambulancedienst druk doende met het afvoeren van één van de bedwelmde inzittenden uit het op de Zeestraat gekantelde busje. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/WIJK AAN ZEE. Een felle brand in hotel Het Hoge Duin in Wijk aan Zee heeft de brandweer van Bever wijk dinsdagavond handen vol werk be zorgd. De manschappen van een auto spuit, die met een hoogwerker was uitge rukt naar de onheilsplek waar een „sterke rookontwikkeling” zou zijn gesignaleerd, werden in Wijk aan Zee geconfronteerd met een fel brandende vuurhaard die op het punt stond in volle hevigheid „uit te breken”. Assistentie van een slangenwa gen werd bemoeilijkt omdat intussen op de Zeestraat, nabjj het kruispunt met de Herculesweg, de doorgang naar Wijk aan Zee was geblokkeerd door twee autow rakken. Dat laatstgenoemde brandwee rauto de plaats waar de brand woedde toch kon bereiken was te danken aan de bereidheid van Hoogovens om deze wa gen gebruik te laten maken van een weg over het terrein van de staalfabriek. Dit waren dinsdagavond de gegevens voor een breed opgezette oefening van de Be verwijkse brandweer. Nadat klokslag half acht de Beverwijk se brandweer was gealarmeerd voor de eerste signalen van brand in Het Hoge Duin, werd de aandacht van de spuitgas ten, die binnen één minuut uitrukten, op de Zeestraat getrokken door een auto die in brand stond. Tevergeefs probeerde de bestuurder van deze auto met armgeba ren de brandweerlieden te bewegen zich over zijn brandende voertuig te ontfer men. Via de mobilofoon werd de auto- brand gemeld aan de centrale. Een auto spuit plus een materiaalwagen rukten di- reet na de melding uit. Voordat de tweede brandweerpatrouil- le” de branden wagen bereikte werd de situatie op de Zeestraat uitermate gecom pliceerd omdat een bestuurder van een VW-busje, komende uit de richting Wijk aan Zee, waarschijnlijk door drukte rond de brandende auto, zodanig werd misleid, i dat hij de macht over zijn stuur verloor en met zijn auto via een lichtmast en een boom tegen de wegberm tot stilstand kwam. Hierdoor werd de doorgang van de Zeestraat afgesloten. De politie zag zich genoodzaakt de straat, waar zich intussen een stevige file had gevormd van heden j die een kijkje wilden gaan nemen bij de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7