Zeffirelli verveelt door gebrek aan eigen inbreng amsterdam de Caligula: geldwinnaar in oktober hciarlem in De direktcur van de V.V.V. Haarlem Doeltreffende regie Roegs Don't look Now filmhuizen v Jezus van Nazereth mooi en vakkundig verfilmd I I terstal interieurarchitektuur ELS z Nederlandse Bioscoopbond publiceert filmcijfers Bitterzoete komedie Mama wordt 100 Helft bioscoopbezoekers bereid tot steun aan Nederlandse film 12 DECEMBER 13 VRIJDAG 5 1980 FILM )NS (S drijf en aan en en MOTOREN REVISIE KENNEMERLAND b.v. ZUIGERVEREN-KLEPPEN LAGERSCHALEN- PAKKINGEN ETC. 17.500 Nederland komt dan nog aardig voor de Charles Boost Scène uit Spetters, de best-lopende film in de eerste tien maanden van 1980. (ADVERTENTIES) e van merk HEID r gen uur. zijn Geraldine Chaplin op de rug van haar echtgenoot in Mama wordt 100. 15.250 87.500 18.500 In verband met de heugelijke dag is Ana (ook nu Geraldine Chaplin) in gezelschap van haar man teruggekeerd naar haar vroegere omgeving waar ze de beide zoons, de wereldvreemde Fernando en de erotomane Juan, weer ontmoet en nog andere familieleden die min of meer ho pen op de dood en de erfenis van de bedlegerige maar nog altijd vitale moeder en grootmoeder en die l haar einde door slinkse middelen trachten te bevorderen. dag door met Het Teken van het Beest op de vijfde plaats te komen. Maar ook die vreugde vergaat als men, kijkend in de lijst van de Top 20 over de volle tien maanden van dit jaar, ontdekt dat bij het vaststellen van de nieuwe vergelijkingsge- tallen de Nederlandse film helemaal weg- Dat zou nog niet zo erg zijn, als niet tegelijk uit dat Top-20-lijstje bleek dat een veel geroemde en aanbevolen film als Being There (met Peter Sellers) als no. 3 genoteerd staat. En All That Jazz, toch ook geen kleine jongen, met moeite als tiende op de ranglijst voorkomt. Dit wat de waardering van het publiek betreft. Over het bioscoopbezoek kan nog gezegd worden dat er vergeleken met een zelfde periode in ’79 een lichte teruggang te bespeuren valt, iets van 900.000 op een totaal van ongeveer 22 miljoen. Maar dat heeft niet doorgewerkt op de bruto-recet- tes die met aangepaste entreeprijzen, ver geleken met de cijfers over de eerste tien maanden in 1979, met plusminus 7 miljoen gulden gestegen zijn. den vertolkt door Robert Powell (als Je zus), Anne Bancroft, Stancy Keach en Rod Steiger. valt. Gelukkig valt dat te verklaren uit het feit dat Het Teken van het Beest nog niet helemaal uitgedraaid is en evenals Being There en AU That Jazz, die ook niet meer voorkomen op de laatste lijst, nog een hoger rangcijfer aan de kassa kunnen verdienen en in de competitie kunnen terugkeren als de balans over het hele jaar wordt opgemaakt. Als beste film over die tien maanden komt Spetters uit de bus met Kramer versus Kramer als tweede en Caligula ditmaal als derde. Manhattan van Woody AUen heeft het in die tien maanden niet verder gebracht dan de zestiende plaats. >vag- 1.000 MOTOREN IN DIVERSE TYPES MET EN ZONDER INRUIL MOGELIJK R. PEEREBOOMWEG 18 WAARDERPOLDER L? HAARLEM TEL. 320251 JtL w C NABU P.T.T. TOREN lvJt\ l Mator 0.000.- 8 KRG eerd DOP wagenweg 1 haarlem hoek houtplein 023-312172 0.000,- icces- 15.000 7.500 2.500 3.000 2.500 2.250 2.750 0.000 9.900 6.750 9.750 9.500 0.500 9.500 8.750 9.750 9.000 7.750 7.750 7.250 9.500 7.500 5.500 5.500 5.000 5.000 1.500 5.000 2.950 3.500 1.000 6.500 6.500 6.500 5.000 5.750 7.500 7.500 6.500 8.750 9.500 0.000 3.750 1.750 7.750 het Kruis) en tien jaar later zorgde De Müle met zijn King of Kings voor het grootste bioscoopsucces van die tijd. Uit een meer recent verleden zal men zich George Stevens’ The Greatest Story ever Told met Max von Sydow als de Christus figuur herinneren en uit datzelfde jaar Simon is een debuutfilm van MarshaU Brickman (vroeger co-senarist van Woody Allen). De film vertelt van een professor aan een Amerikaanse universiteit die door een groep geleerden wordt uitgeko zen om te poseren als een buitenaards wezen. In die vermomming geeft de pro fessor dan een satirische, humoristische bUk op het hedendaagse Amerika iets wat niet altijd lukt. De Bond heeft met zijn terughoudend heid in deze gebroken, door in zijn eigen wekelijkse pubücatie, kortweg Füm gehe ten, met wat getaUen aan te komen dra gen. De gegevens betreffen de maand oktober en de eerste tien maanden van dit jaar. OpvaUend is dan bijvoorbeeld dat de anonieme Itahaanse produktie Caligula, die het nogal zwaar te verantwoorden heeft gehad en wat mij betreft de meest pretentieuze flop was van de laatste maanden was, als no. 1 vermeld staat op de lijst van de Top 20 van de maand oktober, dat wil zeggen, in die maand het meeste geld in het laatje heeft gebracht. Deze doorziet de boze bedoehngen van haar liefhebbende kinderen en brengt al leen Ana op de hoogte van haar vermoe dens zodat deze tijdig nog de misdadige plannen kan dwarsbomen. Rond deze ba sisintrige spelen zich nog aUe mogelijke incidenten en verwikkelingen af waarmee deze bitterzoete comedie van een perfecte verteUer en regisseur tot aan de rand toe gevuld wordt. De film is een indringende studie geworden van een welvarend Spaans gezin dat zich na de dood van Franco als bevrijd voelt van allerlei overgeleverde schuldenlasten, gedragspa tronen en omgangsvormen. AMSTERDAM (ANP). Meer dan de helft van het Nederlandse publiek (54 procent) is bereid voor een bio scoopkaartje een kwartje meer te beta len als dat geld gebruikt wordt ter ondersteuning van de Nederlandse film. Het tijdschrift Film- en tv-makers heeft dat via een enquête uitgezocht. In opdracht van het tijdschrift wer den 1025 Nederlanders van 13 tot 70 jaar door het I.S.K. (Instituut voor So ciale Kommunikatie en Marktonder zoek) ondervraagd. Bijna 20 procent van de geënquêteerden bleek nog nooit een bioscoop te hebben bezocht en 48 procent was meer dan een jaar niet naar de film geweest. Ongeveer 10 pro cent gaat gemiddeld een keer per maand. De laatste film die men had gezien was in 60 procent van de gevallen een buitenlandse produktie en bij 16 pro cent een Nederlandse. Vooral de men sen die zelden naar de bioscoop gaan noemden vaak een Nederlandse film. Van de regelmatige bioscoopbezoekers heeft 38 procent de Nederlands film nog nooit een blik waardig gekeurd. Verder blijkt dat Spetters de meeste kijkers heeft getrokken, gevolgd door Soldaat van Oranje en Turks Fruit. In de onderste regionen bungelen Juliana Regina, Een vrouw als Eva, Lieve Jon gens en Dr. Vlimmen. Door de hele filmgeschiedenis heen is er immers, meestal met aanzienlijk succes door ondernemende producenten naar verfilmbare passages uit de Bijbel ge zocht, zowel om hun dramatische kracht als om hun attractie óp vrome zielen die de heilige verhalen waarmee ze waren opgevoed in bewegende beelden wilden zien herleven. Al in 1912 was regisseur Sidney Olcott met zijn medewerkers naar het Heilige Land afgereisd om authentie ke opnamen te maken voor zijn From the Manger to the Cross (Van de Kribbe naar Overigens ook u bent bij deze graag genodigd. Misschien treft u - in cognito - de VVV vakman bij uitstek Maar zeker ónze vakmensen die u behalve de genoemde meubelont werpen van buitenlandse origine met plezier het beste van eigen bodem laten zien Jezus voor Pilatus (Rod Steiger) in Jezus van Nazareth. tot traditie en cliché geworden opvattin gen van zijn godsdienstige landgenoten. Zij zullen de Christus herkennen zoals hij voorkomt op de kruiswegstaties, de bid prentjes en de bijbelillustraties waarmee ze zijn opgevoed. Even raakt hij uit de sleur als hij de geldhandelaren uit de tempel veijaagt maar overigens vervalt bij deze interpretatie iedere aanduiding dat het hier gaat om een wereldher vormer. Zeffirelli filmt mooi en vakkundig maar gelijk zonder eigen inbreng en dus ook eindeloos vervelend. De hoofdrollen wor- is door Terstal van harte uitgenodigd om eens informatie in te winnen over de opmerkelijke Deense- en Duitse-, Zweed- se<en Zwitserse-, maar ook Italiaanse meubelprogramma’s uit de Terstal-kollektie. Om van het internationaal gezelschap dat zo graag .Haarlem bekijkt, eens- te weten wat zij onder moderne interieurkunst verstaat De Nederlandse Bioscoop Bond is nooit erg scheutig geweest met het publiceren van cijfers betrekking hebbend op bio scoopbezoek en recettes, hoewel uit dat rekenmateriaal voor geïnteresseerden soms zinvolle conclusies te trekken val len. Vooral als je over film praat en schrijft is het leerzaam te ontdekken in hoeverre je smaak bij het wekelijkse re- kenschap-geven gedekt wordt door die van de door geen voorgevoelens gekwel de bioscoopbezoeker. staat in het boek en die volledig verwoest werd in de oorlog tussen de Noordelijke en Zuidelijke staten van Amerika, de bloe dige broederstrijd die zich tussen 1861 en 1865 afspeelde en in Gejaagd door de Wind de realistische achtergrond vormt van een grote romantische liefde. Op de agenda van de nachtvoorstellin- gen staat bij Studio een bijzonder aardige Spaanse klucht vermeld van Carlos Sau- ra, de maker van ook hier succesvolle films als Cria Cuervos en Elisa, vida Mia. Ditmaal, in Mama cumple 100 Anos, wat zoveel wil zeggen als Mama wordt Hon derd is Saura luchtiger en speelser dan in dat vroegere werk en deze film is dan ook de meest populaire geworden die hij ge maakt heeft. Bioscoopgangers met een goed geheugen zullen zich misschien Sau- ra’s uit 1972 daterende Ana y los Lobos (Ana en de Wolven) herinneren waarin Ana, gespeeld door Geraldine Chaplin (in het werkelijke leven de echtgenote van Saura) als gouvernante optreedt in een kleurrijke Spaanse familie. In diezelfde omgeving speelt zich nu de nieuwe film af. Opnieuw is de levenslustige grootmoeder die in een groot landhuis de familie met ijzeren hand regeert en nu haar honderd ste veijaardag gaat vieren, de centrale figuur. Opmerkelijk op de lijst van nachtvoor- stellingen is ook Don’t look Now in Roxy. De film werd naar een verhaal van Daph ne du Maurier gemaakt door Nicolas Roeg en vertelt van de angstwekkende en on- begijpelijke voorvallen die het echtpaar Baxter beleeft tijdens een verblijf in Ve netië. John en Laura Baxter hebben kort tevoren een schokkend verlies geleden, hun dochtertje is verdronken in de vijver van hun Engelse villa en hoewel John het ongeluk bijna lijfelijk voorzien heeft is hij te laat bij de plaats van onheil gekomen. Met een kwellend schuldgevoel gaat hij met zijn vrouw naar Venetië waar hij als restaurateur van oude gebouwen de lei ding op zich heeft genomen van herstel werkzaamheden aan een laat midde leeuwse kerk. De reis brengt niet de gehoopte ontspan ning, het gebeurde ongeluk blijft hen ach tervolgen, nu in de gedaante van twee zonderlinge dametjes, van wie een blind is, die op de hoogte blijken van het nood lottige ongeval en suggereren dat er een contact met het slachtoffer mogelijk is. Andere onverklaarbare gebeurtenissen versterken de macabere sfeer in het win terse Venetië en maken de film tot een psychologische thriller van een bijzonder sterke werking. Roeg die cameraman was bij Fahrenheit 451 van Francois Truffaut en bij Far from the Madding Crowd van John Schlesinger, maakte zelf in 1971 Walkabout en veel later The Man who fell to Earth met de zanger David Bowie, maar geen van die prestaties hebben zijn beheerste en doeltreffende regie in Don’t look Now overtroffen. Voor de jeugd draait in Palace de Belgi sche tekenfilm Lucky Luke en in Studio de Disney speelfilm Heksen en Bezemste len met Angela Lansbury en Davis Tom linson. Als proeve van bekwaamheid uit een I lang vervlogen verleden stelt Palace daar- I tegenover het reeds vele malen herhaalde I Gejaagd door de Wind, een monsterpro- I duktie van veertig jaar geleden die nog I veel van zijn oorspronkelijke kracht be- I houden heeft. Gone with the Wind zoals de roman heette die Margaret Mitchell (1900- 1949) in 1936 schreef, heeft een lange peri- I ode van voorbereiding gekend voor tot verfilming kon worden overgegaan. De filmrechten van het boek dat ruim 1000 pagina’s telde werd kort na zijn verschij- nen door de machtige producent David O. I Selznick voor het toen hoge bedrag van 50.000 gekocht. Vivian Leigh, toen een vrijwel onbekend Engels actricetje, speelt Scarlet O’Hara, Clark Gable is Rhett But ler. De première had plaats op 31 decem ber 1939, in Atlanta, de stad die centraal ding” van filmprodukties, hoofdzakelijk bestaande uit decor- en costuumontwer- pen. Toen Visconti als regisseur ook voor toneel en opera ging werken, ging Zeffire- li mee en werd op zijn gebied een intema- tonale beroemdheid. Voor de Old Vic in Londen ging hij Shakespeare-stukken re gisseren en enscèneren maar ook modem toneel had zijn belangstelling. Zo verzorg de hij de eerste Europese opvoering van Arthur Miller’s After the Fall. In 1965 begon zijn filmcarrière. Hij maakte levendige verfilmingen van The Taming of the Shrew (met het echtpaar Taylor-Burton) en van Romeo en Juliet maar viel door de mand met Brother Sun, Sister Moon, een interpretaite van het leven van Franciscus van Assisi die als een stuk grandioze kitsch overkwam. En daarna bevestigde The Champ met Jon Voight, Faye Dunaway en het schattige kind-acteurtje Ricky Schroder het wan kelbaar evenwicht van de filmer Zeffi relli. Met zijn gevoel voor klassieke aankle ding en voor mooie harmonische beelden was Zeffirelli nagenoeg voorbestemd om zijn verfijnde krachten ook eens te wagen aan een bijbels drama. Het resultaat werd een 4V2 uur durende diavertoning van het Passie-verhaal. Mooie beelden, fraai aan gekleed, doordachte camerabewegingen en „the greatest story ever told” waaraan Zeffirelli niets heeft toe te voegen. Hij geeft niet als bijvoorbeeld Pasolini in II Vangelo een persoonlijke interpretatie van de Christusfiguur die in die opvatting een sympathieke revolutionair werd. Zef firelli houdt zich aan de bijbel en aan de I Behalve de film Simon (Tuschinski 12), heeft Amsterdam nog maar één I première van enig gewicht te bieden, I Zeffirelli’s tweedelig Bijbels epos, Je- I zus van Nazareth, waarmee City deze I week ons in een enigszins vervroegde maar verheven kerststemming wil trachten te brengen. Wie gedacht mocht hebben dat met het heengaan van Cecil B. de Mille en zijn epigone verfilmingen van onderwerpen uit het Oude en Nieuwe testament wat uit de mode waren geraakt, zal zijn mening moeten herzien. Het moet na melijk niet uitgesloten worden geacht dat nu Zefferelli onbeperkt geld en i mankracht heeft gevonden voor een gedetailleerde beschrijving in film beelden van het aardse leven van Christus, er weer nieuwe talenten I zich zullen aanmelden om, zoals dat materealistisch heet, een gat in de markt te vullen. (1964) Pasolini’s II Vangelo secondo Mat teo (Het Evangelie volgens Mattheus). Maar ontelbaar zijn de minder bekende of minder succesvolle inspiraties uit de heili ge boeken of de variaties op thema’s die direct of indirect te maken hebben met uitstralingseffecten van Christus’ levens wandel op aarde, als The Robe, The Sign of the Cross, The Big Fisherman, Ben Hur, Barabbas, Quo Vadis, The Ten Com mandments. Op dat front is het een tijd lang stil geweest maar een film als Zeffe- relli’s Jezus of Nazareth die niet eerder gemaakt zal zijn voor het afzetgebied grondig geëvalueerd is, wijst in de rich ting van een potentiële markt die in de naaste toekomst zeker niet over het hoofd zal worden gezien. Wie is deze Zefferrelli die ons zo onver wacht met zijn kerstsurprise komt verras sen? Franco Zeffirelli werd in 1924 in Florence geboren, wilde oorspronkelijk architect worden maar ging na een ont moeting met Visconti over tot de „aankle- Tot en met zaterdag gaat de Filmschuur (Smedestraat, Haarlem) door met verto ningen in het kader van Cinemathema een filmfestival, ditmaal met het thema neo-realisme, dat in verschillende delen van het land plaatsheeft. Haarlem heeft een gedeelte van het programma overge nomen. Il Mulino del Po (De Molen aan de Rivier) werd in 1948 gemaakt door cineast Lattuada. II mulino del Po laat de sociale strijd zien van de arbeiders en boeren tegen de grootgrondbezitters. De mole naar Scacemi vervalst zijn boeken om de enorm hoge belastingen te ontkomen en wanneer dit ontdekt wordt, is de revanche het in brand steken van de molen. De film draait vanavond, aanvang 21 uur. Vittorio de Sica maakte in 1951 een film over Umberto Domenico Ferrari, een ou de man die alleen een hondje bezit en er maar met moeite in slaagt de maandelijk se huur te betalen. Wanneer Umberto een keer terugkeert van een verblijf in het ziekenhuis blijkt zijn woning aan een an der verhuurd te zijn. De oude man besluit bijna zelfmoord te plegen; alleen door de gedachte aan wat er met zijn hond zou moeten gebeuren, ziet hij hier vanaf. Um berto D., zoals de film heet, is morgen avond te zien vanaf 21 uur. Het Filmschuur-programma wordt ko mende zondag voortgezet met een middag voor de jeugd. Na de korte animatiefilm Wind, wordt de door David Wrye gemaak te Bom Innocent gedraaid. Deze in de eerste instantie voor de televisie gemaakte jeugdfilm gaat over een 14-jarige meisje dat, voor de zesde maal van huis is wegge lopen en daardoor in een staatsschool terechtkomt. Haar lotgenoten zien de nieuwkomeling als „anders” omdat zij nog een ideaal voor ogen heeft (stewar dess worden). Voor dit „anders zijn” wordt het meisje gestraft. Na enkele da gen mag ze op proef naar huis, maar alles loopt mis en het meisje keert terug, min der idealistisch. Uiteindelijk past ze zich zelf helemaal aan; ze vormt niet langer een uitzondering. Vanwege de ideeën in de film, en enkele wrange scènes bestaat de mogelijkheid om na afloop van verto ning over de film te praten. (Aanvang 14.30 uur). Vanaf woensdag 10 tot en met zaterdag 13 devember wordt Hongaarse Rapsodie, van de regisseur Miklos Jancso, gedraaid in de Filmschuur. Zoals de titel al aan geeft gaat het om een wervelend schouw spel van dansen en zingen gekoppeld aan een stuk Hongaarse geschiedenis. Hon gaarse Rapsodie, de eerste van een trilo gie, vertelt in grote lijnen het verhaal van de Hongaarse politicus-reactionair Endre Bajcsy-Zsilinsky. Aanvang 21 uur. Waarschijnlijk volgens het principe dat het beter is een goede film te prolon geren dan met een nieuwe maar middel matige film aan te komen, zijn Roxy, Luxor en Studio deze week niet van pro gramma veranderd. Het aanbod op het ogenblik van nieuwe films is beperkt en van niet al te beste kwaliteit en dus zijn de drie theaters doorgegaan met de ver- I toningen, respectievelijk van Being The- t re, Shining en Vrouwenstad, nog altijd J behorend tot de interessantste produk- ties van dit seizoen. Deze drie prolonga ties stellen de Haarlemse filmliefhebbers in ieder geval alsnog in staat voor het einde van dit jaar enkele veelbesproken prestaties van een overigens aarzelende en onzekere filmindustrie te bekijken. x.<:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13