RAI nog niet per trein bereikbaar IA Tourcaravan goedkoop vakantieverblijf Caravan in de RAI van 6-14 december I I SS I 1980 17 DECEMBER VRIJDAG VARIA LICHTERE CONSTRUCTIES EN AËRODYNAMISCHE VORMGEVING 121 si l t X verticaal Het interieur van een vouwwagen hoeft niet bekrompen te zijn 'tr Caravan met hefdak, waardoor de opbouwhoogte (tijdens het rijden) beperkt blijft tot 202 cm. en zuiniger zo Astral met spoiler en zeer praktisch interieur (boven). (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM De doortrekking van de Schipholspoorweg tot de RAI is volop in uitvoering en dus nog niet voltooid. Pas in april of mei wordt het RAI-station in gebruik genomen, samen met de volledige Schipholspoorweg tot Den Haag alsmede een treinverbinding (lijn 4) in Amsterdam. tornt U re serie sn. wagens rtenten issoires iKEt» TUUR verkregen schuifdak. Ook Wilk levert caravans met spoilers (links). De verschillen zijn echter groot: er zijn prijsverhogingen van 20 en soms zelfs van meer dan 30 procent, maar er zijn ook onveranderde en in enkele gevallen verlaagde prijzen. Vergeleken met vorig jaar is het prijs niveau van toercaravans met vaste op bouw gestegen met gemiddeld 9 procent. Nog maar 10 pet van de toercaravan- modellen kost minder dan 10.000 gulden. Vorig jaar was dit 20 pet en in 1978 nog 27 pet. In de prijsklasse tussen 10.000 en 15.000 gulden valt 43 pet van het aanbod; tot 20.000 gulden 46 pet en 1 pet gaat boven de 20.000 gulden uit. De goed koopste caravans zijn de Adria 305 SL en de Sprite 300, die beide f 4995 moeten opbrengen. Op de Caravan-RAI zullen 40 merken stacaravans vertegenwoordigd zijn. Het merendeel (24) komt uit Groot-Brittan- nië. Verder zijn er 12 Nederlandse, drie Westduitse en één Iers merk. De prijs stijgingen bij de stacaravans bedraagt gemiddeld 9 procent. Geprijsd onder de 20.000 gulden is in deze categorie 22 pet van het aanbod (vanaf 12.400 gulden voor de Viking 24). In de prijsklasse van 20.000 tot 40.000 gulden zit 58 pet van het aanbod, terwijl de rest oploopt tot 123.000 gulden. Van meer belang echter is een even wichtige belading van de caravan en voor al het vermijden van overmatige belading. Kachels, koelkasten, voortenten mogen onvermijdelijk lijken, zij leveren de mees te kans op doorgezakte assen en ingezakte caravans. Toch is het, zo heeft TNO vast gesteld, bij de huidige stand van de tech nologie mogelijk caravans te construeren die zowel aanzienlijk lichter zijn dan de De RAI is op werkdagen open van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zaterdag en zondag ook van 10 tot 17 uur, maar niet ’s avonds. Wel kan de trein goedkoop worden be nut voor wie een zgn. TT-biljet koopt. Dit biljet geeft reductie op de trein, de Am sterdamse trams en bussen (dagkaart) en de toegang tot de RAI. Vanaf het Centraal Station rijdt tram 4 regelrecht naar de RAI, het eindpunt van de rit. 649 richting Aanzienlijk lagere uitgaven zijn nodig voor vouwwagens en vouwcaravans, waarvan het aanbod, met name vanuit de Verenigde Staten, flink is gestegen. De RAI gaat hier voor volgend jaar uit van een literprijs van fl,65 en berekent dat een auto die zonder caravan 1:10 rijdt, met caravan 1:7 zal rijden. Dat komt dan neer op f 215 meer aan benzine. Tenslotte is er een post van 140 gulden voor onvoorziene uit gaven. Het totaal is dan op jaarbasis terechtgekomen op 3000 gulden voor 50 caravandagen per jaar, ofwel 60 gulden per caravandag. Dat bedrag zou nog weer uitgesmeerd kunnen worden over het aantal personen dat van de caravan gebruik maakt, zij het dat daarbij geteld moeten worden de kosten voor de camping en voor het dagelijks in leven blijven in vakantietijd. De toegangsprijs voor de Caravan-RAI voor individuele bezoekers van 14 tot 65 jaar is f7,50. Jeugd en ouderen betalen vier gulden, evenals personen die in aan gemeld groepsverband van ten minste 20 man arriveren. Er is volop parkeerruimte in de directe omgeving van de RAI, maar niet in de straten in de buurt. Foutparkeerders wor den weggesleept. Goedparkeerders, op de open terreinen of in de ondergrondse ga rage, betalen vier gulden. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Personenauto’s moeten veiliger worden. In de naaste toekomst ligt het zwaartepunt van de ontwerpers zeker op het laatste. Welke consequenties heeft deze ontwikkeling voor de bouw van de caravan, die ook veiliger moet worden, lichter naarmate de trekkracht van de auto aftieemt, maar niet zo duur dat de caravan onverkoopbaar wordt? Het is een van de vraagstukken waarmee TNO zich al vele jaren bezighoudt, zo betoogde onlangs ir. drs. P. D. van der Koogh, directeur van TNO’s instituut voor ivegtransportmidde- len, „niet in het minst omdat Nederland een grote caravanin- dustrie en een groot caravangebruik heeft”. auto met dezelfde caravan een enigszins negatief effect geeft, maar deze invloed kan worden opgevangen door een goede keus van andere factoren. Een lichtere caravan bespaart energie, maar bevor dert de kans op slingeren. Om dit op te vangen, is een groter motorvermogen be- langrijker dan de soms genoemde vuistre gel dat de caravan niet meer moet wegen dan 60 procent van de auto. De prijzen trouwens ook. De gemiddelde prijs van een vouwwagen is thans 7100 gulden, 20 pet meer dan vorig jaar. De laagst geprijsde vouwwagen lijkt de Ca- ratente van André Jamet te zijn, die f3195 moet opbrengen. Er zijn 165 mo dellen vouwwagens van 30 fabrikanten op de RAI, tegenover bijna 500 modellen toercaravans met vaste opbouw. Voor dit jaar wordt gerekend op 35.000, hetzelfde aantal als in 1973. Sinds dat jaar is de omvang van het totale caravanpark echter bijna verdubbeld: van 204.000 caravans in 1973 tot naar schatting 410.000 eind volgend jaar. Voor de dagkostenberekening van een toercaravan is de RAI uitgegaan van een caravan van 13.000 gulden. Dat is dan een vierpersoons attribuut met vaste op bouw in de prijsklasse van 11.000 tot 13.000 gulden, een prijsklasse waarin volgend jaar 19 procent van de toercaravans kan worden geleverd. Hierbij zijn kachel en koelkast inbegrepen, alsmede 1500 gulden voor een voortent. Na acht jaar, de gemiddelde levensduur van een caravan, is de restwaarde van deze handel 2500 gulden. Dat komt neer op een jaarlijkse afschrijving van 1500 gulden. Afschrijving is de belangrijkste post. Is een caravan van 20.000 of meer aangeschaft, dan gaat de jaarlijkse afschrijving aanzienlijk omhoog. Bovendien moet voor de auto jaarlijks op een 300 gulden extra worden gerekend voor het aanbrengen van de trek haak met de bijbehorende elektrische installatie (450 gulden), hulpveren (450 gulden), telescopische zijspie- (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Caravan-minnend Nederland kan zich van 6 tot en met zondag 14 december weer verlustigen aan de meest uiteenlopende verzameling van nieuwe caravans die jaarlijks in Nederland wordt getoond, die in de RAI- gebouwen in Amsterdam. Er komen 168 exposanten uit veertien landen, waaron der Nederland (30 merken), Groot-Brit- tannië (29), West-Duitsland (18) en Frankrijk (13) het ruimst vertegenwoor digd zijn. Het zijn niet alleen caravans, maar ook kampeerauto’s (nu op 23 stands), onderdelen en toebehoren. Ontwikkelingen in de caravanbouw gels (100 gulden), alsmede de aanschaf van een nieuwe auto elke drie jaar. Voor de caravan bestaan de verdere jaarlijkse kosten uit onderhoud en kleine reparaties (300 gulden)) een allrisk-verzekering (1 procent, 145 gulden), wegenbelas ting (35 gulden) en verhoging van de WA-premie voor de auto (25 gulden). Voorts batterijen, lampjes en gaskousjes (40 gulden), winterstalling (300 gulden), plus extra benzine voor de trekkende auto. (Van onze verkeersredacteur) c De ontwikkeling naar caravans die van de auto een lager energieverbruik verlan gen zet zich door, al zijn er nog volop caravanbouwers wier neus in dat opzicht -door een bloeduitstorting lijkt te worden gekweld. Die het wel hebben begrepen, zorgen voor lichtere constructies of voor aërodynamische vormgeving. Die het goed begrepen hebben, incorporeren /beide. I tal nieuwe caravans die op het eerste (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM De verkoop van caravans is op nieuw teruggelopen, maar de omvang van het caravan park in Nederland groeit nog steeds. De RAI schrijft dit voornamelijk toe aan het groeiende besef dat met name de toercaravan gegeven het bezit van een auto vakantiemogelijkheden biedt voor aanzienlijk minder geld dan bij verblijf in een hotel. Bovendien brengt het bezit van een caravan de bezitters er veel vaker toe eens een extra dag er op uit te trekken. Aan vaste en variabele kosten kost een behoorlijke toercaravan 60 gulden per dag. Voor een vouwwagen zijn de kosten 45 gulden per dag. Bij de opstelling van deze begroting is de RAI uitge gaan van 50 caravandagen per jaar. Dit is gebaseerd op 25 vakantiedagen, aangevuld met weekeinden en extra vrije dagen. Die schatting is niet overdreven. De Neder landse Stichting voor Statistiek had destijds 54 dagen berekend. Buitenlandse onderzoeken kwamen op 60 dagen. De verkoop van caravans is sinds 1977 teruggelopen; 1977 was een topjaar met 45.000 verkochte caravans. Voor het rijgedrag van de combinatie, aldus Van der Koogh, is niet alleen de karakteristiek van de caravan, maar ook die van de trekkende auto van belang. Een van de belangrijkste eigenschappen van een combinatie is de zgn. gierstabiliteit, beter bekend als het slingergedrag. Het is gebleken dat iedere combinatie zijn eigen kritische snelheid produceert. De ene wordt al instabiel bij 60 km per uur, de andere geeft zelfs bij 120 km per uur nog geen problemen. Factoren die voor de gierstabiliteit van groot belang zijn, zijn de lengte van de dissel (hoe langer hoe beter) en de afstand tussen achteras van de auto en de koppe- lingskogel (de overhang). De moeilijkheid begint al met de constatering dat het beste punt voor de koppeling vóór de achteras ligt. Het gewicht van beide voertuigen is in het algemeen minder belangrijk voor de kritische snelheid dan in het algemeen wordt aangenomen, aldus Van der Koogh. Zowel bij theoretisch als bij praktisch onderzoek is gebleken dat een lichtere Motorcaravans worden getoond door 32 exposanten, drie minder dan vorig jaar. Oorzaak daarvan is in belangrijke mate de aanslag die de fiscus pleegt op de koper van een motorcaravan, die behalve de gebruikelijke invoerrechten en omzetbelasting ook een bijzondere verbruiksbelasting van 21,5 pet moet be talen. Hierdoor is de verkoop van motor- caravans in Nederland aanzienlijk lager dan in omringende landen. De prijzen liggen nu van f 27.500 (Fiat 900 T Amigo) tot bijna twee ton. De mogelijkheden voor zelfinbouw zijn hier zeer groot. Het grootste aanbod (59 pet.) ligt in de prijs klasse van 50.000 tot 100.000 gulden. Sport, maar met 25 procent minder laad vermogen: 150 kg. Veel gewicht kan wor den bespaard door toepassing van kunst stof in plaats van hout, terwijl de steeds meer toegepaste sandwich-constructie bij een geringer gewicht een hogere belasting toelaat. Ia. aërodynamisch opzicht is van belang dat sommige caravanbouwers neigen naar sterk afgeschuinde voorkanten, al dan niet in combinatie met een spoiler aan de achterbovenzijde. De Kip Campine heeft een geheel aan elkaar verlijmde buitenwand, isolatie en binnenwand, waardoor zonder sterktevermindering aanzienlijk gewicht kon worden be spaard. Polar bespaarde gewicht door de schuifladen van metaaldraad te maken. De A.N.W.B. geeft instructies voor het manoeuvreren met de caravan. Zuinigheid met energie levert conflict op voor caravanbouw huidige als een redelijk laadvermogen hebben. Regelmatig een blik werpen in de ont wikkelingen van de vliegtuigbouw, mag daaraan wel worden toegevoegd, is daarvoor geen overbodige vakantietip. Uit pure behoefte aan materialen die lich ter zijn en meer weerstandsvermogen hebben, wordt in die tak van wetenschap voortdurend naar het betere gezocht. Toe passing van wat op dat gebied is bereikt op grotere schaal buiten de vliegtuigin dustrie alleen, vermindert vanzelfspre kend ook de produktiekosten. Een aspect dat ook direct invloed heeft op het brandstofverbruik, aldus Van der Koogh, is de luchtweerstand. Niet anders dan personenauto’s, en tegenwoordig ook vrachtcombinaties, hebben caravans be hoefte aan een vormgeving die zoveel mo gelijk lucht langs en over de caravan leidt. De hoeken zouden afgerond kunnen wor den; beter alleen aan de buitenkant dan met inbegrip van het interieur, omdat dat ten minste bergruimte scheelt. Bovendien wordt hierdoor de gevoeligheid voor om waaien verminderd. Verkleining van de afmetingen is het eenvoudigste middel om zowel het ge wicht als de luchtweerstand te verminde- I ren. Opmerkelijk is een relatief groot aan- I tal nieuwe caravans die op het eerste gezicht voor dwergen lijken te zijn ont- worpen, maar die, eenmaal binnen, ver- rassend veel ruimte bieden. In veel geval- len kan de stahoogte, alleen maar van belang wanneer niet wordt gereden, wor- den verkregen door een verticaal te Anderzijds lijkt de voorkeur van het publiek nog altijd het meest uit te gaan naar caravans met een opbouwlengte van tenminste 4 meter en neemt het aanbod van wagens met een lengte van 5 tot 6 3 meter eerder toe dan af. Tegelijk is het f aanbod in vouwwagens, die wel heel wei nig extra brandstof kosten, sterk toegeno men. Vooral vanuit de Verenigde Staten, maar dat hoeft niet te verrassen. Winke lende Amerikanen maken meer heisa om centen dan wij om kwartjes. te De constructie is van groot belang voor het gewicht en het draagvermogen. Zo is j 1 ‘.er de Rapido 320, die 500 kg weegt en een - laadvermogen heeft van 200 kg. Even lang (3.20 meter) en even zwaar is de Wilk ®?:ïW ïi.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17