Gardeniers wijst In plaats van maandelijkse toeslag steunregeling dagbladen af Met ingang nieuwe jaar Iedereen moet kinder bijslag zelf aanvragen LICHTGEVOELIG VLIEGTUIG Industrie heeft I Wageningers maken methaangas belangstelling voor innovatie Export naar VS in problemen Duisenberg leidt fusieonderzoek Nedlloyd-KNSM r „Geen ernstige teruggang bij Elsevier-NDU” Ander economisch beleid nodig voor Randstad il&i- 1980 19 VRIJDAG 5 DECEMBER ECONOMIE ks de uitkering vervangen door een salarisverhoging van een procent met een minimum van 26 gulden per maand. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken wil de toeslag van 26 gul den per maand voor werkne mers niet verrekenen in de Wiegel wil ambtenaren (Van onze redactie economie) salarisverhoging geven Wiegel Gardeniers b (Van onze redactie economie) afval-energie Goede kans voor (Van onze redactie economie) het ministerie. 99 div. ed. teerd: DEN HAAG Met ingang van het eerste kwartaal van 1981 moet iedereen zijn kinderbijslag zelf aanvragen bij de Raden van Arbeid. Dit is het gevolg van de herziening van de vele kinderbijslagregelingen, die met ingang van 1 januari zijn omgezet in een volksverzekering. goedkoop getransporteerd worden om in land- en tuinbouw te worden gebruikt. de KNSM zal daardoor niet voor half januari een advies over de voorgenomen fusie kunnen uitbrengen, aldus secretaris 9 9 J )d 9 0 a 9 o o 3 9 9 9 5 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 457.00 369.00 3.30 3.30 90.50 355,00 82,00 119,00 24,00 Dat blijkt uit een brief die hij deze week aan de centrales van overheidspersoneel Iedereen wil graag de kinderbijslag de eerste week van het nieuwe kwartaal in het bezit hebben. Dat blijkt een onmogelij ke zaak te zijn. „We zijn tevreden als iedereen zijn kinderbijslag heeft ontvan gen binnen de eerste zes weken van het nieuwe kwartaal”, aldus het ministerie van Sociale Zaken. De Amerikaan Roy Morgan zet even de puntjes op de i: met vaardige hand werkt hij een zonnecel bij op het grote paneel met lichtgevoelige cellen op de vleugels van het vliegtuigje dat hij heeft geconstrueerd. Nog korte tijd wachten en zijn toestel gaat de lucht in op een proeftocht van ruim 90 kilometer. In een periode van drie jaar zullen we de hele techniek verder moeten ontwikkelen en zullen we tenminste één proefinstalla tie bouwen. Aan het eind van die drie jaar kun je zeggen dat we voldoende techni sche en financiële gegevens hebben om praktijkinstallaties te bouwen”. Het idee van Rijkens gaat ervan uit dat de vaste afvalstoffen als zodanig in een gesloten vat worden gestopt waarin zich dan biogas (methaan plus koolzuur) gaat ontwikkelen. Dat gaat echter niet. Want in dat geval vormen zich uit de gemakke- ven) en een vakantietoeslag van 7,5 pro cent met een maximum van 5595 gulden. DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM wijst de door het Bedrijfsfonds voor de Pers voorgestelde compensatieregeling voor dagbladen af. Zij zal het bedrag van 75 miljoen gulden, dat voor de uitvoering van de regeling nodig zou zijn, niet be schikbaar stellen. De bewindsvrouw vindt de ontwerp-regeling ongenuanceerd en onvoldoende uitgewerkt, zo heeft zij de Tweede Kamer deze week in een brief laten weten. Rijkens: „Het gaat daar in de eerste plaats om afvalverwerking. Maar het te winnen biogas, dat meer dan de helft van de verbrandingswaarde van het droge af val vertegenwoordigt, is leuk meegeno men gezien het aardgas dat je ermee kunt besparen”. Als je die eerste vaste-stofreactor zo een paar dagen hebt gespoeld, heeft ze al het gemakkelijk afbreekbare organische ma teriaal afgebroken en afgevoerd en dan is alleen nog het zeer langzaam afbrekende cellulose aanwezig. Het proces kan zich wat de benodigde energie betreft volledig zelf bedruipen. Er blijft zelfs een aardige hoeveelheid gas over die voor allerlei andere doeleinden gebuikt kan worden. De suggestie van het bedrijfsfonds om ook de oprichting van nieuwe persorga nen voor een bijdrage in aanmerking te laten komen, neemt de minister graag over. ische ■sen. dit i euvel aan. 18,80 83,80 39,80 37,20 25.10 42.20 55,20 26,70 30,25 31,00 24,80 121.00 15,30 54,70 58,60 105,50 93.80 48,00 136.00 49.50 83.40 24,50 19,50 30,50 23.60 63,10 n. Rijkens: „We kwamen tot de conclusie dat we voor vast afval een ander proces moesten bedenken dan de techniek die voor afvalwater wordt gebruikt. Je kunt dezelfde techniek wel gebruiken, maar dan moet je het materiaal eerst goed fijn malen en met veel water oproeren tot een dunne massa, anders loopt het proces niet. Dit malen vraagt nogal wat energie. en die vanaf 9.481 gaan met 1,67 procent omlaag. Die „lagere” daling houdt ver band met het feit dat betaling van sociale premies gebonden is aan een maximum. WAGENINGEN „Jaarlijks ontstaat er in de Nederlandse land- en tuinbouw zo’n half miljoen ton vast afval met een hoog vochtgehalte. Dat afval varieert van afgedragen anjer- of tomateplanten tot het afval van een uiensorteerbedrijf. Wij zijn nu een proces aan het ontwikkelen om dit soort afval anaëroob, dus met uitsluiting van zuurstof, te verwerken tot biogas en compost. We doen dat met fi nanciële steun van de Europese Gemeen schap”. aris in Ijzer- B. van en ge- aan de ft be- iening ringen óór 11 at de g zal 25 fe- gs om •echts- 81, 162,00 440,00 73,20e 67.00 134,00 69,20 33,00 82,30 >08,00 112,30 15,00 85,50 45.30 85.00 15.70 60.70 Bovendien zou je vanwege die dunne soep, voor enkele tonnen vaste stoffen een compleet tankpark nodig hebben. We heb ben toen een nieuw idee ontwikkeld. Met de eerste 85.000 gulden die we van de Europese Gemeenschap kregen hebben we kunnen bewijzen dat het idee werkte en dat verder ontwikkelen zeker de moei te waard zou zijn. Daarvoor hebben we nu nog eens 400.000 gulden van de Europese Gemeenschap gekregen. vraagt het bedrijfsfonds dan ook het on derzoek naar de verfijning van de rege ling verder voort te zetten. ROTTERDAM (ANP). Oud-minister van Financiën Wim Duisenberg en Tim Lakeman van de Stichting Sociaal Aan deelhouderschap zijn door de centrale on dernemingsraad van respectievelijk Ned- Hoyd en KNSM aangetrokken om de ge volgen van de voorgenomen fusie tussen beide bedrijven te onderzoeken. Dit on derzoek zal enige weken in beslag nemen. Na zo’n twee jaar in het laboratorium gewerkt te hebben met glazen reactoren van 20 liter, is nu het stadium bereikt dat een installatie op semi-praktijkschaal ge bouwd gaat worden. Die installatie zal in het Westland komen te staan. Daar, in de glastuinbouw, bestaat grote behoefte aan een procédé om de soorten afval uit de kassen op een aanvaardbare wijze te ver werken. Dat zegt drs. Berend A. Rijkens van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten (IBVL) in Wa- geningen. „Het gemakkelijkste voor dege ne die afval kwijt moet, is gewoon storten. Maar dat geeft steeds meer problemen. De ruimte om te storten neemt af en het storten wordt snel duurder. Terecht wil minister Ginjaar de hoeveelheid te storten materiaal sterk verminderen. Behalve storten kun je zulk materiaal ook in de openlucht, dus aëroob (met zuurstof) com- po steren”. Nu is anaërobe vergisting op zichzelf niet nieuw. Het proces is de laatste jaren aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen en elders wel met succes beproefd voor de reiniging van afvalwater en voor het uitrotten van mest, dat daarbij zijn stank kwijtraakt. Afvalwater en mest kunnen ook aëroob (onder beluchting) be handeld worden, maar dat kost veel dure elektrische energie. Zuurstofarm „uitrot ten” daarentegen levert energie in de vorm van bio-gas. Dat biogas kan ver brand worden voor verwarming. Er kan ook een gasmotor mee gestookt worden om elektrische energie op te wekken. 48,00 34.20 228,00 63,50 40.80 91,80 163,50 122,30 48.30 60.50 147,00 143.50 97,50 46,10 53,40 44,10 120,00 36.90 27,50 380.00 230,00 197.00 640.00 J. Huyting. De belangrijkste vraag die Lakeman moet beantwoorden is of de KNSM inder daad voor overname rijp is of kansen heeft op eigen kracht te kunnen blijven voortbestaan. Mocht dit laatste niet moge lijk zijn dan zal de externe deskundige moeten duidelijk maken of Nedlloyd dan wel de beste partner is en wat dat bete kent voor de werkgelegenheid bij dit Am sterdamse scheepvaartbedrijf. Het leuke is nu dat zich, dankzij de lage concentraties, ook in de eerste reactor methaanbacteriën kunnen gaan ontwik kelen. Op een bepaald moment begint die eerste reactor dus ook biogas te produce ren. Je kunt die tweede reactor dan afkop pelen en de eerse gaat gewoon door met het maken van biogas. Hij is helemaal self-supporting geworden. De tweede re actor kan nu aan een volgende reactor-I gekoppeld worden en dan gaat hij ook deze opstarten”. pen het water i nder uit het vat weer af en voeren deze verdunde oplossing van orga nische stoffen en zuren aan een tweede reactor, een zogenaamde rioolwaterreac- tor, toe, waarin een grote massa opge spaarde verzurings- en methaanbacteriën zitten die alles afbreken tot biogas en zodoende het water reinigen. Het gereinig de water wordt als sproeiwater gerecircu- leerd naar de eerste reactor. Aanvankelijk heeft de minister aange- kondigd dat hij komend jaar 800 miljoen gulden op de salarissen van ambtenaren wil bezuinigen. Naderhand liet hij blijken dat het hem vooral te doen is om een gelijke koopkrachtontwikkeling met het bedrijfsleven, die volgens de minister rond die 800 miljoen zou uitkomen. De centrales van overheidspersoneel hebben dat steeds aangevochten. Hoeveel de hui dige voorstellen van de minister opleve ren is niet helemaal duidelijk. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vier grote steden vinden dat de regering maatregelen moet nemen om de economische positie van de Randstad te verbeteren. De manco’s en haperingen in de economische ontwikke ling van deze regio zijn ook schadelijk voor de nationale economie, zo schrijven de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in een brief aan de Tweede Kamer. De vier steden beklagen zich erover dat in de begroting van minister Van Aarden- ne (Economische Zaken) te weinig aan dacht wordt besteed aan de problemen van de Randstad. Met name op het punt van de steunverlening aan individuele be drijven vinden de steden dat zij als „ver geten gebieden” worden beschouwd. De gemeentebesturen vinden dat er een concrete aanpak van de werkloosheid no dig is, in verband met de afhemende indu striële bedrijvigheid en de stilstand van de groei van het aantal arbeidsplaatsen in de dienstverlenende sector in de vier grote steden. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben samen 60.000 werklozen. Die methaan-bacteriën moeten in staat zijn de organische zuren om te zetten in methaan en koolzuur, waarbij ze nog maals een heel klein beetje energie kun nen verdienen. Het probleem is nu dat deze methaan-bacteriën tere juffers zijn die niet tegen een te zure omgeving kun nen. Bovendien kunnen ze niet tegen de organische afbraakprodukten die in het begin van het proces worden gevormd. Ze kunnen daarom ook niet groeien in een te geconcentreerd milieu. Rijkens: „Wij sproeien water op de ver zurende vaste massa in een react r, tap- lijkst afbreekbare suikers in het afval snel melkzuur en azijnzuur. Net zoals dat bij bijvoorbeeld kuilgras gebeurt. En dan stopt de verdere activiteit van de bacte riën. Er treedt een conservering op, er ontwikkelt zich geen methaan en er ont staan geen compost. Wat steekt hier nu achter? Bacteriën moeten uit hun voedingsbodem voedsel halen om te groeien. Dat is geen probleem, maar ze hebben ook energie nodig voor hun levensprocessen. Aërobe-bacteriën komen aan die energie door net als wij voedsel te verbranden met behulp van zuurstof. Daarbij komt wel veel energie vrij. De arme, anaërobe-bacteriën moeten energie winnen door de ingewikkelde or ganische moleculen uit hun omgeving te reorganiseren tot kleinere moleculen. En dan zodanig, dat daarbij een klein beetje energie vrij komt. De anaërobe- bacteriën breken in eerste instantie de vaste stof af tot kleinere, in water oplosba re organische moleculen en organische zuren. De beestjes kunnen met deze pro- dukten echter verder niets meer doen en ze moeten veel vaste stof omzetten om voldoende energie te verkrijgen voor hun groei. In een pot met een vaste organische stof en daartussen stagnerend water stijgt de concentratie van die organische afbraak produkten en 'zuren dusdanig, dat het milieu te zuur wordt en het inkuileffect optreedt. Bij een methaanvergisting moe ten zich hiernaast ook nog methaan-bacte riën ontwikkelen. DEN HAAG (ANP). Er hebben zich tot nu toe 43 bedrijven aangemeld voor het project industriële innovatie van het ministerie van Economische Zaken, de werkgeversorganisatie VNO, NCW en FME en het onderzoekinstituut TNO. Het project is bedoeld om bedrijven te helpen bij het ontwikkelen van geheel nieuwe en zinvolle produkten en/of pro- duktiemethoden. Tot en met 1982 kunnen honderd kleine en middelgrote industriële bedrijven met maximaal 500 werknemers gebruik maken van het project. De slui tingsdatum voor aanmeldingen is 1 juni volgend jaar. Meer dan gemiddelde belangstelling komt tot nu toe uit de metaalindustrie (10 bedrijven), machinebouw (11) en de rub ber- en kunststofverwerkende industrie. De grafische industrie heeft zich nog niet gemeld, terwijl het aantal aanvragen uit de voedings- en genotmiddelenindustrie met vier achterblijft. Geografisch gezien komt de meeste belangstelling uit de pro vincies Noord-Brabant (11), Gelderland (11) en Limburg. Teleurstellend is het aan tal aanvragen uit de provincies Noord- Holland (1) en Zuid-Holland (6), vooral omdat de industriële activiteiten hier groot zijn. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Elsevier-NDU ver wacht niet dat de resultaten dit jaar sterk zullen achterblijven bij die van vorig jaar. De teruggang van de advertentiemarkt in Nederland voltrekt zich volgens de ver wachtingen, maar zal geen catastrofale invloed hebben op het eindresultaat. Hooguit zal de winst enkele miljoenen lager liggen dan in 1979. Dit heeft een woordvoerder van het uitgeversconcern desgevraagd meege deeld naar aanleiding van geruchten op de Amsterdamse effectenbeurs, als zou sprake zijn van een ernstige teruggang van de resultaten. De stagnatie op de boekenmarkt in de Verenigde Staten blijft voortduren, maar de andere activiteiten in de VS blijven zich gunstig ontwikkelen. Volgens de woordvoerder is er geen aanleiding voor de veronderstelling als zou het met Else vier-NDU de verkeerde kant op gaan. Het uitgeversconcern verwacht voor dit jaar een achteruitgang van de winst ten opzichte van 1979 met ongeveer hetzelfde percentage (20 tot 25) als over het eerste halfjaar werd gemeld, zo heeft de raad van bestuur nader gepreciseerd. Over 1979 bedroeg de winst 51,5 mln. De bedoeling van de minister is, zo blijkt uit de brief, de koopkracht van het overheidspersoneel gelijk te laten lopen met die van werknemers in het particulie re bedrijfsleven. De maatregelen die hij voorstelt komen erop neer dat, rekening houdend met de verhoging van de sociale premies die werknemers in de bedrijven moeten betalen en met de aan de gang zijnde Bestek-operatie, salarissen van 1624 tot 4420 gulden per maand er 0,12 tot 2,87 procent op achteruit gaan. De salaris sen tussen 4420 en 9481 gulden per maand gaan er 2,87 tot 1,67 procent op achteruit heeft gestuurd. Een gesprek dat de minis ter en de centrales gisteren over de voor stellen hebben gehad is uitgesteld tot vol gende week, omdat de centrales de afloop van het debat in de Tweede Kamer over de loonmaatregel willen afwachten. Ook vinden zij dat zij te weinig tijd hebben gehad om de voorstellen van de minister ambtenarensalarissen. Hij wil intern te bespreken. De verdere voorstellen in de brief behel zen maatregelen die voortvloeien uit de loonmaatregel, die voor volgend jaar voor het particuliere bedrijfsleven is genomen. De ambtenaren zullen volgens het voor stel van Wiegel een trendvoorschot krij gen van 0,7 procent (gelijk aan de ver wachte prijscompensatie in het bedrijfsle- In dichtbevolkte streken, bijvoorbeeld het Westland, geeft dat aanleiding tot klachten van het publiek. Bovendien heb je dan problemen met grondwaterveront- reiniging en is er een kans op verspreiding van plantenziekte. Dan is er verder nog de mogelijkheid van verbranding. Maar ver branding van dit organische materiaal met een hoog vochtgehalte is duur en dus ook niet aantrekkelijk”. Ook de mensen die recht hebben op een bijstandsuitkering, zullen de kinderbij slag nu zelf moeten aanvragen. Tot nu toe kreeg men de kinderbijslag voor het eer ste en tweede kind uitbetaald door de gemeente en voor de kinderbijslag voor meer kinderen kreeg men vaak van de gemeente een voorschot. „De gemeenten zullen nu ook wel voorschotten mogen uitbetalen, maar dan moeten de aanvra gers de gemeente voor ontvangst van de kinderbijslag machtigen bij de Raden van Arbeid”, aldus het ministerie. In totaal verwachten de Raden van Ar beid in het eerste kwartaal van 1981 onge veer 2,5 miljoen aanvragen binnen te krij gen. Daarbij zijn ook de zelfstandigen, die tot voor kort alleen maar kinderbijslag voor het eerste en tweede kind ontvingen. „Iedereen is nu voor de wet gelijk en kinderbijslag geldt nu voor iedereen van af het eerste kind”, aldus het ministerie. Vijftig procent van de verlieslijdende dagbladen zou in het ontwerp niet in aan merking komen voor de compensatierege ling, terwijl een aantal winstgevende kranten op dezelfde gronden er juist wel een beroep op zou kunnen doen. Bezwaar lijk acht de minister het ook dat het Be drijfsfonds de regeling zelf ook als een eerste stap naar verdere verfijning be schouwt en tal van vraagtekens plaatst bij de doelmatigheid van de regeling. Ze In ieder geval de ondernemingsraad van RIJSWIJK (ANP). Nederland zou op het ogenblik in de Verenigde Staten goede zaken kunnen doen met gekookte ham men en varkensschouders in blik, maar de moeilijkheid is dat ons land hiervoor nog maar een beperkte produktiecapaciteit heeft. Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft hier de aandacht op gevestigd. Ne derland heeft van deze produkten een belangrijke export naar de VS gehad, maar enkele jaren geleden kwam daar de klad in door onder meer Poolse concur rentie en een voor onze exporteurs ongun stige dollarkoers. Dat leidde in de indu strie tot een zekere sanering, die niet zo gemakkelijk is terug te draaien. Hoe aan trekkelijk dat, gezien de aan deze nogal arbeidsintensieve produktie verbonden werkgelegenheid, ook zou zijn. Nu is het Poolse aanbod weggevallen, de dollarkoers is van Nederlands stand punt gezien interessanter geworden, de varkensprijzen in de Europese Gemeen schap zijn ongekend laag, en de EG-ex- portrestitutie is in september omhoog l ei aan. -. Rijkens is toen op het idee gekomen om eens te bekijken of dit soort materiaal zuurstofarm vergist zou kunnen worden, als variant op het aërobe composteren. Anaërobe vergisting zou het voordeel heb ben dat het zonder milieuproblemen in gesloten apparatuur uitgevoerd kan worden. Bovendien wordt een belangrijk deel van de energie die in het afval zit als biogas (methaan) gewonnen, terwijl een compost overblijft die veilig is, niet stinkt en een veel kleiner volume heeft dan het uitgangsmateriaal. Deze compost kan Met ingang van 1 januari heeft iedere ingezetene van ons land recht op kinder bijslag. Er wordt niet meer gekeken of iemand werknemer, werkgever, zelfstan dige, ambtenaar of uitkeringstrekker is: iedereen is voor de Algemene Kinderbij slagwet gelijk. Tot nu toe kregen mensen in overheids dienst via een aparte regeling hun kinder bijslag bij het salaris uitbetaald. Ook zij moeten nu zelf bij de Raden van Arbeid hun kinderbijslag aanvragen. De afgelo pen maanden hebben de Raden van Ar beid deze zaak van de overheidsinstellin gen overgenomen en verwerkt. Volgens het ministerie van Sociale Zaken zijn daarbij geen vertragingen opgetreden. De verwerking van de aanvragen en uitbeta lingen van werknemers die tot nu toe de kinderbijslag via hun werkgever ontvin gen, wordt op het departement dan ook met vertrouwen tegemoet gezien. Omdat er geen speciale kinderbijslagre- geling voor werknemers meer bestaat, moet iedereen die tot nu toe zowel aan vraag als uitbetaling door de werkgever liet verzorgen, zelf de bijslag aanvragen. Dit gebeurt door middel van een op het postkantoor verkrijgbaar formulier. Ie der kwartaal waarin recht op kinderbij slag bestaat, moet de aanvraag opnieuw worden ingediend. De band tussen werknemer en werkge ver via de kinderbijslag bestaat nu niet meer. Op de nieuwe aanvraagformulieren voor het eerste kwartaal van het volgend jaar is ook geen werkgeversverklaring meer nodig. Wel blijft het mogelijk dat de werkgever de kinderbijslag bij wijze van voorschot aan het eind van ieder kwartaal uitbetaalt aan de werknemer. De werkne mer moet dan de werkgever bij de Raad van Arbeid machtigen voor de ontvangst van de kinderbijslaggelden. Grote bedrijven die ook de aanvragen voor hun werknemers verzorgden, zullen dit niet meer kunnen doen. De werkne mers moeten zelf voor het indienen van hun aanvragen zorgdragen. „Hierover is geruime tijd geleden overleg gevoerd tus sen de Raden van Arbeid en de werk geversorganisaties. Nu de Raden van Ar beid de aanvragen van mensen in overheidsdienst goed hebben verwerkt, twijfelen we er niet aan dat er in de verwerking van deze groep aanvragers ook geen vertraging zal ontstaan”, aldus I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19