Kometen en Afrikaanse chauvinisme na vierde ronde WK dammen HOC sterk Nederland mist hoge eindklassering s: sportpuntiq Raeckse-Odin matige strijd Partijverloop Boycot twijfelachtig toto-lotto Voorronden om squashtitels Prokop leidt AZ-Radnicki Russin al snel op de schaats I 1 Wijnstekers afwezig n a V': 20 VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 21 SPORT Ongeslagen Onprettig Klaverjassen m 5 i Jannes van der Wal laat (Van onze basketbalmedewerker) kansen onbenut op zege MAMINA N’DIAYE: na zege over Verpoest juichend ingehaald. t Timman struikelt rang- over Olafsson (Van onze volleybalmedewerker) KAREL JANSEN: overeenkomst. n 1 ■MM tJ r Jan de Ier lie de iet te Sosonko bleef wel ongeslagen. Door een overwinning op Arnason kwam So sonko op een totaal van 8,5 punten uit twaalf. Hij speelde met zwart een Caro- (Van onze dammedewerker) MALI Het Afrikaanse chauvinisme kende geen grenzen na de vierde ronde van het wereldkampioenschap dam men. Mamina N’Diaye, die tegen de Belg Oscar Verpoest zijn zevende punt scoorde, werd juichend ingehaald en zijn winstcombinatie werd in alle toon aarden bezongen. Dit nog los van het feit, dat het ook de andere Afrikanen voor de wind ging. Ook voor de Nederlandse dames was het geen prettige dag. Tegen Bulgarije werd afgebroken bij een achterstand van 0,5-1,5. De afgebroken partij staat slecht voor Nederland. Corrie Vreeken speelde met zwart aan het eerste bord remise tegen Lematsjko. Hanneke van Parreren verloor echter met wit van Bojadgieva en Carla Bruinenberg brak haar duel met Angelova in duidelijk ongunstige stand af. Vandaag wordt er in La Valetta niet gespeeld. De veertiende en laatste ronde staat voor zaterdag op het programma. Lelio Marcos, de altijd opgewekte Bra ziliaanse deelnemer, heeft veel plezier Jos Dijkstra van MW kreeg dezelfde schorsing en boete opgelegd, ook naar aanleiding van zijn derde gele kaart. Onder de deelnemers bevinden zich bij de heren regerend kampioen Ric Zand vliet en negenvoudig titelhouder Robert Jan Anjema en bij de dames titelhoudster Ineke Zeevenhooven en oud-kampioene Ada de Laive. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Zaterdag worden op de banen van het tennis- en squashcentrum Overhout de voorronden afgewerkt van de strijd om de nationale squashtitels. Het hoofdtoernooi vindt plaats op 12, 13 en 14 december in Amstelveen. HAARLEM. In de basketbalcompeti- tie hebben de weersomstandigheden gis teravond hun eerste „slachtoffer” geëist. Gistermiddag al deelde BV Groningen de wedstrijdcommissie mede, dat ze voor het duel tegen DSS in de Spaarnehal niet zou verschijnen. Een mededeling, die de Groningse ploeg op twee verliespunten en een boete zal komen te staan. Indien van belang voor de competitie zal het duel opnieuw moeten worden vastge steld. In dat geval zullen de Groningers bovendien alle extra te maken kosten van het districht Haarlem moeten ver goeden. Stand in de derde divisie dames: Purvo 9-22; ODIN 10-22; KDS 9-19; Molenwiek 2 9- 18; Novo 9-14; ASVU 9-13; Die Raeckse 10- 13; Compaen 9-11; A’dam 2 9-10; Volen dam 9-10; WM 9-9 en Polisport 9-4. rdt ing re- ier ■en eeft van het het den DM Top- (6-8), 10- e( rd en at M ie er- de iet tin ?e- ijk ijk )al ge- of iet •en >rt- ijna ting rije- 1 ze dus de aar- er >r- ?n el 'i (Sov)-Mogüjanski (Sov) 1-1, Korenevski (Sov)- Veltman (Can) 2-0, Gba Benoit (Ivo)-Sjtsjogol- jev (Sov) 1-1. Stand na vierde ronde: 1/2. Gantwarg en N’Diaye 7 punten, 3/9. Clerc, Gba Benoit, Korenevski, Lesjtsjinkski, Mitsjanski, Mogils- janski en Van der Wal 5, 10/14. Bassirou-Ba, Bastiaannet, Jansen, Wiersma en Sjtsjogoljew 4, 15/18. Issalene, Marcos, Issa en Verpoest 3, 19/21. Diaw, Soumaoro en Veltman 2, 22. Kris ta 1. Ree, die nu officeel grootmeester is, leed zijn derde achtereenvolgende nederlaag. Hij experimenteerde tegen Peturson in de opening om de gebruikelijke varianten van de Tarraschverdediging te ontwijken, maar had daar geen succes mee. Er ont stond een moeilijke stelling, die ongeveer in evenwicht was, maar voor de IJslander prettiger te spelen. Na een paar minder goede zetten kwam Ree slechter te staan en tenslotte maakte hij een blunder in reeds verloren stelling. De partij tussen Johansson en Lange- weg, die ook ongeslagen bleef, was een zware positionele strijd, ontstaan uit een Slavisch flankspel. Er werd remise gege ven op een moment dat Johansson iets beter stond, maar weinig tijd meer had. Belangrijkste uitslagen: dames: 500 meter: 1 Petruseva 43.7, 2 Michaüova 43.8; 1500 meter: 1 Michailova 2.17.2, 2 Petruseva 2.17.5; 1000 me ter: 1 Petruseva 1.27.5, 2 Plesjkova 1.28.5; 3000 meter: 1 Plesjkova 4.46.5, 2 Petruseva 4.56.3; sprinters 500 meter: 1 Kolajev 39.7, 2 Smolin 38.8; 1000 meter: 1 Smolin 1.20.8; 500 meter: 1 Smolin 39.4, 2 Ratnikov 39.9; 1000 meter: 1 Smolin 1.19.4, 2 Kornilov 1.20.0; heren allroun ders: 500 meter: 1 Nikichin 41.4, 2 Balaschov 41.8; 3000 meter: 1 Botsjkarev 4.27.2, 2 Ratsjev 4.27.7; 1500 meter: 1 Ratsjev 2.04.6; 5000 meter: Botsjkarev 7.28.0. j HAARLEM. In de derde divisie da mes heeft Die Raeckse gisteravond een 3- 1 nederlaan moeten incasseren tegen streekgenoot ODIN uit Heemskerk. ODIN staat op de tweede plaats, maar maakte deze hoge klassering amper waar. Daarentegen kon ook Die Raeckse niet erg imponeren, waardoor het geheel zeer matig was. Pas diep in de nacht zoeken de laatste spelers hun bed op. Wat rest, is het getsjirp van de krekels. Uitslagen vierde ronde: Wiersma (Ned)-Bas- tiaannet (Ned) 1-1, N’Diaye (Mal)-Verpoest (Bel) 2-0, Jansen (Ned)-Clerc (Ned) 0-2, Van der Wal (Ned)-Marcos (Bra) 1-1, Diaw (Sen)-Sou- maoro (Mal) 1-1, Issalene (Fra)-Bassirou-Ba (Sen) 0-2, Mitsjanski (Sov)-Gantwarg (Sov) 1-1, Krista (Taj)-Issa Traore (Ivo) 0-2, Lesjtsjinkski boycot van het mini-WK, maar vindt wel dat de KNVB, en met name de spelers en begeleiders, in Uruguay bepaalde activi teiten kunnen ontwikkelen om nog meer de aandacht op de politieke misstanden te richten”. tijdens een partijtje kaart met drie me dewerkers van het hotel. Ze spelen een Afrikaanse variant van klaverjassen, maar helemaal begrijpen doet Marcos de spelregels niet, omdat de voertaal Frans is en hij zich met Engels moet behelpen. Laat op de avond als de partijen zijn afgelopen, komt vanzelfsprekend het dambord weer op tafel, om analyses te verrichten. Ton Sijbrands wijst de Sene- galees Hamet Diaw op een grote blun der, die zijn tegenstander Soumaoro vreemd genoeg ook overzag. Als hij de Simdele-combinatie had uitgevoerd, had Diaw domweg een schijf verloren. De streng-gelovige mohammedaan heft de handen ten hemel en prevelt dankbaar: „Dieu est grand”, waarop Sijbrands sne dig repliceert: „Als God groot is, waar om heeft Hij je dan de blunder laten begaan”? en Diaw: „God heeft de combi natie ook niet gezien”. Veel gelach. Jannes van der Wal en de Rus Sjtsjo goljew troosten elkaar, omdat ze beiden een gewonnen stelling tegen respectieve lijk Gba en Marcos remise hebben laten lopen. Enigzins vertwijfeld zit Hans Jan sen naar betere varianten te zoeken in zijn verliespartij tegen Rob Clerc. Bij de dames béwezen HOC en De. Ko meten niets voor degradatie te voelen. Zowel Onze Gezellen als Wartburgia wer den naar een kansloze nederlaag ge speeld. Door de nederlaag tegen HOC en winst van De Kometen is Onze Gezellen in accuut degradatiegevaar gekomen. DSS zegevierde eveneens en had met Falcons geen clementie. I FRIDRIK OLAFSSON: geslaagde opmars van centrum met koningsaanval Kann-verdediging en bereikte een onge veer gelijk toreneindspel. De IJslander behandelde dit echter niet goed en verloor. Tijdens het congres van de wereldschaak bond (FIDE) in La Valetta heeft Hans Ree officieel de grootmeestertitel gekregen. Tot FI- DE-meester werden benoemd Bonn, Scheeren en Boersma. De benoeming van Pliester tot FIDE-meester zal in 1981 afkomen als hij een hogere Elo-rating heeft. Timman leed in de dertiende ronde zijn eerste nederlaag. Daarvoor had Timman vier partijen gewonnen en zeven keer re mise gespeeld. Alleen in de eerste ronde was Timman tegen België niet in actie gekomen.Hij pakte de koningsindische verdediging van Helgi Olafsson nogal be scheiden aan en kreeg dan ook geen openingsvoordeel. Er ontstond een moei lijke stelling, waarin Olafsson een pion nencentrum had dat misschien zwak zou kunnen worden maar ook in zich had onweerstaanbaar naar voren te komen. In de partij gebeurde het laatste. Olafsson combineerde de opmars van zijn centrum met een koningsaanval, waar Timman geen verweer tegen had. nen zich steeds meer op hun gemak te voelen. Vaak gaat men ’s ochtends naar Bamako, waar zich een zeer levendige straathandel afspeelt. Er is een ruime keus in houtsnijwerk, fraai bewerkt schoeisel, veelkleurige kledij etc., maar het is altijd nodig te pingelen, waar de Nederlanders (kooplui als zij zijn) al snel de slag van te pakken hebben. In de middag, wanneer de zon zijn hoogste punt bereikt, wordt het tijd voor een kleine siësta op een schaduwrijke plek. De Russische deelnemers brengen zelfs de energie op om elke ochtend aan hun fysieke conditie te schaven middels een Hein trimpartij. Gebroederlijk in looppas rennen ze rond het hotel, ver wonderd gadegeslagen door de Maline- zen, die meer op rust gesteld zijn. De Tsjech Krista loopt licht kreupel. Informerend naar de oorzaak blijkt, dat er ’s nachts een soort hagedis over zijn gezicht liep, waarvan hij zo schrok, dat hij in paniek uit bed sprong en daarbij een spiertje verrekte. Mr. Eric Vilé, voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB: „Ik wacht de stemming af van dinsdag. Mocht de mo tie worden aangenomen, dan wachten wij af hoe minister Van der Klaauw ons zal benaderen. Volgende week zaterdag, de dag van de algemene bondsvergade ring zullen we ons definitieve standpunt naar buiten brengen”. Karei Jansen, voorzitter van de WCS: „In 1978, voor aanvang van de WK in Argentinië, zijn de WCS en de WON met de FNV overeengekomen bij dit soort toernooien het standpunt in te ne men zich geen voorstander te tonen van een boycot. Daarbij dient wel de kantte kening te worden geplaatst dat de voet ballers zich in Uruguay kritisch dienen op te stellen ten opzichte van het regime en zich zeker niet moeten laten manipu leren”. Jaap van der Leek van de WON: „Die afspraak met de FNV uit 1978 bestaat nog steeds. Ook de WON is tegen een Wit: Timman - zwart: Olafsson. 1 d2-d4, Pg8-fB; 2 Pgl-f3, g7-g6; 3 Lcl-g5, Lf8- g7; 4 Pbl-d2, c7-c5; 5 e2-e3, c5xd4; 6 e3xd4, 0-0; 7 Lfl-d3, Pb8-c6; 8 c2-c3, d7-d6; 9 0-0, H7-h6; 10 Lg5-h4, PfB-h5; 11 Tfl-el, f7-f5; 12 d4-d5, Pc6-e5; 13 Ld3-c2, Ph5-f4; 14 Pf3xe5, d6xe5; 15 Lh4-g3, g6-g5; 16 Lg3xf4, g5xf4; 17 f2-f3, Lc8-d7; 18 Lc2- b3, b7-b5; 19 Kgl-hl, Dd8-b6; 20 Tal-cl, Ta8-c8; 21 c3-c4, a7-a6; 22 c4xb5, a6xb5; 23 Pd2-bl, TcSxcl; 24 Ddlxcl, Tf8-c8; 25 Dcl-d2, Kg8-fB; 26 Pbl-c3, Lg7-ffi; 27 Pc3-dl, b5-b4; 28 Pdl-f2, LfB- h4; 29 Khl-gl, Kf8-g7; 30 Dd2-e2, e5-d4; 31 f3xe4, f5xe4; 32 Tel-fl, f4-f3: 33 g2xf3, Ld7-h3; 34 d5- d6, e7xd6; 35 Tfl-dl, Tc8-f8; 36 Kgl-hl, Db6xf2; 37 Tdl-glt, Df2xglt; 38 Khlxgl, e4xf3 Wit geeft op. MOSKOU. Wereldkampioene Natalja Petruseva heeft tijdens trainingswedstrij- den in Moskou aangetoond dat de goede vorm komende is. De Olympische kampi oene op de 1000 meter won niet alleen het klassement over vier afstanden, maar was bovendien de snelste op de 500 en 1000 meter. Op de 1500 en 3000 meter werd zij beide malen tweede. Op de laatste af stand, die gewonnen werd door Olga Plesjkova (4.46.5) deed zij het „nog” rustig aan: 4.56.3. Eric Wilborts en Huub van Boeckel zijn in de derde ronde van het satelliet-tennis- toemooi in Stockholm uitgeschakeld door respectievelijk de Zweden Kjell Johans son en Mats Wilander. Martina Navratilova is doorgedrongen tot de kwartfinales van het internationale tennistoernooi van Sidney. De bandenfabriek Goodyear heeft zich met onmiddellijke ingang teruggetrokken uit de formules 1, 2 en 3 van de autoren- sport. De investeringen, zo wordt gezegd, zijn niet meer verantwoord. De nationale keurtumploeg voor de wedstrijd tegen Noorwegen op 13 decem ber bestaat uit Bibi Vos, Ingrid Bolle- boom, Debbie Amson, Maija Huyting, Mo nique Kaaks, Nicole Winkenius en Inge Wulz. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. De Oostduitse scheidsrechter Adolf Prokop zal vol gende week woensdag in Alkmaar de tweede wedstrijd om de UEFA Cup tussen AZ *67 en het Joegoslavische Radnickl leiden. Prokop is een ervaren arbiter die al veel Europa-Cupwedstrijden en inter lands heeft gefloten. Hij was ook als scheidsrechter actief tijdens het WK in Argentinië. Als UEFA-waamemer zal de Westduitser Baresel aanwezig zijn. Radnicki arriveert maandag in Ne derland. Als de Joegoslaven erin sla gen de kwartfinale van de UEFA Cup te bereiken, ontvangt elke speler een premie van 5000 gulden. Doelman Dragan Pantelic zal tegen AZ ’67 hoogst waarschijnlijk zijn laat ste wedstrijd spelen voor Radnicki. De 29-jarige Pantelic, die van grote waar de is voor de Joegoslavische topclub, heeft aantrekkelijke aanbiedingen ont vangen. De derde set had een meer spannend dan fraai verloop. Opnieuw ontsierde een grote hoeveelheid stopfouten de wed strijd. Van veel aanvalsspel was daardoor geen spreke. Die Raeckse kreeg op 14-12 unieke mogelijkheden de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Opnieuw was het echter ODIN dat de set uitmaakte (16-14) en een 2-1 voorsprong nam. Het verzet van de Haarlemse ploeg was daarmee gebro ken. Zonder al te veel problemen kwam met 15-8 de winst op naam van ODIN, dat daarmee zijn hoge klassering versterkte. Die Raeckse kwam aan de start met een aantal wijzigingen in het team. Blessures en ziekte waren hiervan de oorzaak. Toch kwam de Haarlemse ploeg na een 8-3 achterstand steeds beter in zijn spel en liet in de tweede fase van die set ODIN achter zich. Met 15-12 kwam Die Raeckse op 1-0. In de tweede spelperiode ging de strijd gelijk op. Teen werd al duidelijk dat servi- cegeweld aan beide kanten de doorslag zou geven. Die Raeckse had erg veel pro blemen met de eerste bal goed naar de spelverdeelsters te brengen. En heel wat punten kwamen voor ODIN dan ook rechtstreeks vanuit de service tot stand. Met 15-10 werd het voor ODIN gelijk. LA VALETTA (ANP). Door twee achtereenvolgende kleine nederlagen is de hoop van de Nederlandse herenploeg op een hoge eindklassering in de schaak olympiade op Malta vervlogen. Na het verlies met 1,5-23 tegen Engeland volgde gisteren onverwacht eenzelfde resultaat tegen Usland. Hierdoor ging de goede plaats, die Nederland na de verdienstelij ke gelijke spelen tegen Joegoslavië en leider Hongarije had veroverd, geheel verloren. Met nog één ronde te spelen is de strijd om de eerste plaats buitenge woon spannend. Hongarije en de Sovjet unie wonnen beide met 2,5-1,5, respectie velijk van Bulgarije en Roemenië. Ze bleven daardoor op een gelijk aantal pun ten staan. Issa Traore speelde een slimme rech- tervleugelopsluiting tegen Krista en boekte een fraaie winst. Ook de Senega- lees Bassirou Ba, bijgenaamd ’de filo soof, won tegen Issalene. Er ontstond spontaan een nationale feestdag, toen Benoit Gba uit Ivoorkust als klap op de vuurpijl, een ongelooflijke remise be reikte tegen Sjtsjogoljew, vanuit een praktisch verloren stelling. De plaatselijke nieuwsmedia besteden erg veel aandacht aan het grote gebeu ren. Elke dag worden uitgebreide repor tages gemaakt voor radio en televisie, terwijl kranten en sportbladen hele pa gina’s wijden aan de Afrikaanse denk sport bij uitstek. De niet-Afrikaanse deelnemers .begin- (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Zoals het er nu naar uitziet gaat het Nederlands elftal naar Uruguay. Het weet zich daarbij ge steund, ondanks ruim honderd sta kende elftallen, door een meerderheid van zijn achterban. Ook de belangenor ganisaties WCS (vereniging van Con- tractspelers) en WON (Vereniging van Oefenmeesters) steunen de KNVB in diens standpunt. HOC-Onze Gezellen 59-51 (rust 19-22). Topscoorsters Onze Gezellen: Astrid Sweijen (0-10) en Ria de Wit (9-0). HOC: Joke Huijgen (8-12) en Petra van der Velden (0-14). In een weinig spectaculaire eerste helft heeft het er even naar uitgezien dat Onze Gezellen de zegereeks van HOC een halt zou kunnen toeroepen. Direct na de rust trok HOC echter alle registers open en waren Joke Huijgen en Petra van der Velden niet meer af te remmen. Zij waren het uiteindelijk ook, die met steun van Brigit van Herpt Onze Gezellen op de knieën brachten. VWi, r DSS-Falcons 74-35 (rust 32-13). scoorsters DSS: Claudia Onstek Betty Ruigrok (9-6) en Monica Friedl (6-4). Zonder al te veel moeite heeft DSS in-de Spaarnehal het bezoekende Flacons te ruggewezen. De Amsterdamse ploeg, die tengevolge van schorsingen verzwakt aan de start verscheen, kon vooral in de eerste helft geen tegenspel van betekenis bieden. Tekort schoten de gasten vooral in de reboundduels, die vrijwel steeds in het voordeel van de thuisclub uitvielen. Tot halverwege de tweede helft speelde er slechts één ploeg. Pas by 58-18 geloofde DSS het wel en mocht Falcons in de slotfase gelijke tred met de thuisclub houden. DEN HAAG. Lotto 48 heeft geen winngar van de eerste prijs opgeleverd. In totaal was voor bijna 29.000 winnaars een prijzenbedrag van 1.703.023,U0 beschikbaar. 175 deelnemers hadden de uitslagen van de twaalf wedstrijden voor toto 48 goed voorspeld. Zij krijgen ieder een bedrag van 450,20. LOTTO 48: Eerste prijs: geen winnaar, van dit prijzenbedrag van 557.370,00 gaat 133.581,00 naar de jackpot van Lotto 49. De resterende 423.789,00 is naar de overige win naars van deze Lotto gegaan. Tweede prijs: 12 winnaars, die ieder bruto 24.402,50 ontvangen. Derde prijs: 196 winnaars, die ieder bruto 1900,20 ontvangen. Vierde prijs: 8944 win naars, uitkering 50,50. Vijfde prijs: 19.540 win naars, uitkering 23,10. TOTO 48: Eerste prijs: 175 winnaars, uitkering 450,20. Tweede prijs: 2667 winnaars, uitkering 19,60 Derde prijs: 17.015 winnaars, uitkering 7,70. TOTO-GELUK 48: Eerste prijs: geen winnaar. Van dit prijzenbedrag van 9939,00 gaat 2485,00 als jackpot naar Toto-gelijk 49. Het resterende bedrag gaat naar de overige win naars van de Toto-gelijk. Tweede prijs: 1 win naar, die bruto 4141,10 ontvangt. Derde prijs: 101 winnaars, uitkering 106,60. Vierde prijs: 2108 winnaars, uitkering 7,40. De Kometen-Wartburgia 56-48 (rust 30- 26). Topscoorsters De Kometen: Biene van Zalm (4-12), Betty Veenstra (10-2) en STien Kraay (6-2). Na een aanvankelijk gelijk opgaand be gin bewees de Kometen tegen het hoofd stedelijke Wartburgia in de slotfase van de eerste helft over meer inhoud te be schikken. Onnodig moeilijk maakte de thuisclub het zich door na rust bij een 38- 28 voorsprong veel onnodig balverlies te lijden. Dankbaar profiteerden de gasten hiervan door tot 38-36 terug te komen. Met het in de ploeg brengen van routiniér Biene van Zalm keerde het getij echter snel. Wel mocht Wartburgia tot 46-42 nog in het spoort van de Haarlemse ploeg blijven, maar in de slotfase was het tegen de doeltreffende acties van vooral Biene van Zalm volstrekt kansloos. Voor De Kometen betekende de winst dat het de Amsterdamse tegenstander in de schikking voorbij streefde. OEN HAAG. Ben Wijnstekers van WE Feyenoord speelt zondag niet mee in het competitietreffen tegen Ajax. Wijnste- w kers, die afgelopen zondag tegen NEC zijn derde gele kaart kreeg, is donderdag door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. Hij moet bovendien een boete betalen van 250 gulden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21