Installatie pater Vriens Planning Velserbroek valt in goede aarde •r Onzekerheid over Haarlemse inbreng in de vishd Auto van laserstralen Ongeval in koudband 2 Honderdeneer! jaar oud Vol verwachting... I bij tunnel opgepakt Dronken bestuurder Kritiek op plaats inspraak in Geen spreekuur „draaiboek” TERMINAL KAN MAXIMAAL 27.000 KUBIEKE METER OLIE BEVATTEN 4 DECEMBER VRIJDAG 5 1980 5 IJMOND F door 'Jeroen Smit (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor de verdere ontwikkeling van het recreatiege bied Spaarnwoude is een herzien plan in aantocht, waarin nieuwe inzichten en een inventarisatie van de knelpunten zijn verwerkt. Bij de ontwikkeling van de ver schillende plannen lijkt de ge meente Haarlem het grootste struikelblok te worden, daar dui delijkheid ontbreekt over de be stemming van gronden van de gemeente, die in het recreatiege bied zijn opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In een eerste reactie heeft de overgrote meerderheid van vertegenwoordigers van politieke partijen zich donderdag in de commissie ruimtelijke ordening voorzichtig enthousiast uitgelaten over de versnelde bouwplannen voor de Velserbroek. Deze plannen zijn ontwikkeld door het projectbureau „Velserbroek” en laten zien dat er al in 1983 gebouwd kan worden. Kritiek bestond er op de plaats die voorlichting en inspraak innemen en op de kwetsbaarheid van het draaiboek. Heeft u tips of berichten? Bel dan nummer: 02550- 15389 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Amerikaan se oliemaatschappij Union Oil heeft haar plannen voor de bouw van een terminal in IJmuiden op een aantal punten drastisch ge wijzigd. Zo zal de gezamenlijke inhoud van de te bouwen tanks niet 14.000, maar 18.000 kubieke meter bedragen. Een uitbreiding tot 27.000 kubieke meter behoort tot de (toekomst)mogelijkheden. Ook het tracé van de pijpleiding is op een aantal punten veran derd. Zo zal deze leiding in tegen stelling tot eerdere plannen onder de zuidpier door gelegd worden. Dit om een aantal paviljoens op het IJmuider strand mogelijke overlast te besparen. Aangepast plan voor Spaarnwoude op komst 3 Volgens de heer Jol moet wandelen in dit kader als een breed begrip worden opgevat. Het is een aanduiding voor klei ne recreatie, zoals ook in het duingebied gebeurt. Achterliggende gedachte voor het aanbrengen van het wandelgebied in het recreatieplan is dan ook ontlasting van het kwetsbare duinlandschap. Een ander knelpunt dat bij het aanpas sen van het basisplan naar voren is geko men heeft betrekking op de inrichting van Eén van de concentratieplaatsen op Vel- sens grondgebied zal de uitzichtsheuvel zijn. Deze ligt aan de Amsterdamse weg tanks is dat er grote hoeveelheden olie in één keer naar gereedliggende binnen- vaarttankers gepompt kunnen worden. De pompinstallatie hoeft daardoor hoog uit tweemaal per dag in werking gesteld te worden, hetgeen de kans op ongelukken aanzienlijk beperkt. Union Oil heeft over de gevaren die mogelijk aan de op- en overslag van olie verbonden zijn gesprek ken gevoerd met de brandweer, politie en Trouwens nog een gezel lig Sinterklaasfeest ge wenst vanavond. En u weet het: deze rubriek staat open voor alle le zers. Heeft u een aparte hobby? Weet u ergens een gek bord? Heeft u ooit eens iets merkwaar- Het is bijna niet te gelo ven: woensdag is me vrouw Elizabeth Top- Baaij in het IJmuidense bejaardentehuis Breez- icht 101 jaar geworden! Zij is daarmee de oudste burger van onze gemeen te. Gisteren bracht bur gemeester P. J. Molen dijk met zijn wederhelft een bezoek aan de hoog bejaarde dame. De bur gervader bood mevrouw Top-Baaij een smakelij ke taart aan. Mevrouw Top-Baaij kwam ter wereld in Rot terdam, waar zij in 1906 trouwde met D. Top, gra ficus bij een drukkerij. Het echtpaar kreeg twee dochters en twee zoons, van wie een zoon is overleden. Haar gezondheid is nog goed, alleen het lopen gaat wat moeizaam. Wat is het geheim van haar hoge leeftijd? „Het ging vanzelf, zegt mevrouw Top-Baaij. „Ik heb er niets bijzonders voor hoeven doen”. Vóór haar huwelijk heeft zij bij verschillende fami lies gediend. Op haar zes tigste werd ze weduwe en kreeg het toen wat geld betreft erg moeilijk. Ze werd gedwongen kamers te verhuren. In 1968 trok zij in bij haar schoon dochter, die in Velsen woonde. Daarna ging mevrouw Top-Baaij naar het bejaardentehuis Breezicht. Tegenwoordig brengt ze haar dagen door met lezen en tv-kij- ken. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Burgemeester P. J. Molen dijk van Velsen en wethouder J. W. Meijer (sociale zaken) houden komende maan dag geen spreekuur. Voor Velsens wet houder van onderwijs H. J. Scheeper ver valt het spreekuur op woensdag 10 decem ber. In Beverwijk komt op 8 januari te vervallen het wekelijkse spreekuur van wethouder C. J. M. Kaebisch (financiën). Ondanks de sores in de staalindustrie, hebben ze bij Hoogovens nog best zin in een geintje. Zo wa ren onlangs op een op slagtank van de staalfa briek merkwaardige lichtbeelden te zien. Het betrof een proef van een firma, die de mogelijk heid onderzoekt om met laserstralen allerlei beel- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij Hoogovens is don derdag de 36-jarige heer F. L. J. de Haas uit Rijnsburg, magazijnman in koudband- walserij 2, gewond geraakt. De heer De Haas was bezig met het stouwen van pak ketten plaatmateriaal die opgehesen wor den om verplaatst te kunnen worden. Bij deze werkzaamheden bleef één van de hijskettingen achter het verplaatste pak ket haken waardoor dit naar voren kwam en de heer De Haas raakte. Met pijnklach ten in borst en rug werd de heer De Haas ter observatie in het Rode Kruiszieken huis in Beverwijk opgenomen. 19.00 uur en in de Petruskerk op zon dag om 10.30 uur komen te vervallen. De zondagsviering met volkszang om 9.30 uur in de Laurentiuskerk gaat wel door. heb- s hij ni- irtij- leeft itlo- van aten leze ken kan be de :ter- sse- ind- ries en), ’en en sen den Iers ifde nen dat het 18 de ith- het rta- ge- de te en- og- lak ide ho- Dk- is 10 f de ijk 'en len de van een vers Al- ge- rge- aakt Hij >eda de zoor p te Union Oil wilde op de lokatie achter de Cebo-fabriek nabij de Seinpostweg in IJmuiden aanvankelijk vier tanks met een gezamenlijke inhoud van 14.000 kubieke meter bouwen. Daarbij zou ruimte open gelaten worden voor de bouw van nog eens twee tanks waardoor de totale op slagcapaciteit op 21.000 kubieke meter kon komen. Om technische redenen is nu besloten tot het plaatsen van twee grote tanks met ieder een inhoud van 9.000 kubieke meter. Een tank van even grote omvang kan indien nodig naast dit twee tal neergezet worden. Verdere mogelijk heden tot uitbreiding zijn er daarna niet meer. De omvang van het Cebo-terrein laat dit niet toe. Voordeel van het werken met grote Meer kanttekeningen kwamen van com munistische zijde. Commissielid A. Meijer maakte uit de ver doorgevoerde deskun digheid en het gebruik van computermo dellen bij de planvoorbereiding op dat kritisch volgen van de ontwikkelingen voor een leek welhaast onmogelijk is. „Daardoor kunnen we moeilijk een vinger aan de pols houden en wellicht te laat achter niet meer terug te draaien misstap pen komen”, aldus Meijer, die vervolgens opmerkte dat door het versneld uitvoeren van de bebouwing de besluitvorming nog binnen de zittingsperiode van het huidige kabinet en de raad valt. Dit zag ze als duidelijk nadeel. Wethouder Bijl zegde toe de kantteke ningen betreffende de voorlichting naar de bevolking toe ter harte te nemen en het aantrekken van een speciale voorlichter in overweging te nemen. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 495 kg. tong; 8 kisten tarbot en griet; 393 kisten kabeljauw; 34 kisten schelvis; 95 kisten wijting; 195 kis ten schol; 35 kisten schar en 9 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 21.34; grote tong 14.85-14.59; grootmiddel tong 19.47-19.09; kleinmiddel tong 20.13- 19.58; tong één 20.38-20.08; tong twee 17.32-17.30; zalm 21.83-11.20. Per 40 kg.: tarbot 638-575; griet 496-423; kabeljauw twee 182-166; kabeljauw drie 142-132; kabeljauw vier 142-126; kabel jauw vijf 116-60; schelvis vier 70-46; schol één 142-132; schol twee 146-135; schol drie 110-98; schol vier 130-90; wijting drie 70- 56; schar 110-66; steenbolk 31-26; bot 31. De besommingen waren: KW 29 18.600; KW 77 11.100; KW 124 13.100; KW 125 8800; verder twee Texelaars met in totaal 34.000 aan besomming. Over de ontwikkelingsmogelijkheden van de nieuwe plannen wordt momenteel op ambtelijk niveau nog overleg gevoerd. De nieuwe inzichten zullen tijdens een openbare vergadering van het bestuur van de Stichting Spaarnwoude op 19 de cember op tafel komen. Donderdagmiddag gaf de landschaps architect van de gemeente Velsen, de heer G. Jol, de commissie recreatie van deze gemeente vast een indruk van de nieuwe mogelijkheden. Het basisplan voor het recreatiegebied is inmiddels bij gewerkt met nieuwe concentratieplaatsen. Dit zijn makkelijk over de weg te bereiken gebie den met voorzieningen voor een groot aantal recreanten. Het aangepaste plan voorziet in twee belangrijke concentratie plaatsen voor wandelen en amfibische recreatie. Met het laatste wordt het recreë ren op land of in het water langs de oevers bedoeld. In de nieuwe gebiedsindeling is uitgegaan van 4000 recreatieplaatsen voor „wandelaars” en 6000 voor oeverrecrean- ten. In het geactualiseerde basisplan is daarvoor maximaal 800 hectare bosachtig landschap en 30 hectare oevergebied aan gebracht. vervolgens evenwijdig aan de pier naar en vervolgens door de duinen lopen om uit eindelijk op het Cebo-terrein uit te komen. Dit tracé is gewijzigd or dat Union Oil het beter acht de leiding niet vlak achter een aantal op het strand aanwezig paviljoens te leggen. In de laatste opzet is gekozen voor een leiding die onder de zuidpier door loopt en vervolgens tussen deze pier en het voor het semafoor gelegen strek- dammetje („kribbetje”) aan land komt. Het tracé op zee zal eveneens gewijzigd moeten worden. Zo dient er rekening ge houden te worden met de aanwezigheid van telefoonkabels. Ook heeft Union Oil van Rijkswaterstaat het verzoek gekregen de ankerplaatsen voor de havenmond, waar grote schepen in afwachting van beloodsing hun anker uitgooien, te ver mijden. Daarnaast moet gelet worden op een mogelijke verdieping van de vaargeul tot 21 meter. De lengte van de leiding tussen IJmuiden en het continentaal plat zal 65 kilometer bedragen. Volgens een woordvoerder van Union Oil staan de grote lijnen van het plan nu vrijwel vast. Alleen aan de details zal misschien nog wat gesleuteld worden. De nieuwe plannen zijn voorgelegd aan het Velsense college en ook de gemeente raad zal binnenkort geïnformeerd wor den. Bij het Staatsvissershavenbedrijf (SVHB) dat de Cebo-fabriek de gronden bij de Seinpostweg in erfpacht gegeven heeft bestaat in principe geen bezwaar tegen de bouw van een terminal mits deze voldoet aan alle veiligheids- en milieu voorschriften. „Wij zijn uiteindelijk de eigenaar van de grond en willen derhalve wel weten wat daar mee gaat gebeuren. De bestemming die Union Oil er nu aan wil geven, lijkt mij weinig problemen op te leveren.” Aldus directeur J. Reehom van het SVHB. PvdA’er C. L. Kranendonk betreurde tevens de geringe plaats die, naar zijn zeggen, het overleg met de IJmond-ge- meenten in het „draaiboek” heeft ge kregen. R. Schoondergang (Progressief Velsen) pleitte voor het reeds bij de eerste fase betrekken van de inspraak. Overigens liet hij zich lovend uit over de planning. „Deze dient eigenlijk als voorbeeld voor andere ambtelijke afdelingen. Gaat er iets mis in de uitvoering van een project dan is dui delijk te zien waar dat gebeurt, hetgeen bijsturen gemakkelijk maakt”, aldus Schoondergang, die wel enige ongerust heid aan de dag legde over het onderzoek naar de toepassing van stadsverwarming in de Velserbroek. Door de versnelde aan pak moet daar nu binnen korte tijd over beslist worden. Momenteel wordt nog gewerkt aan een inventarisatie van de problemen die by het realiseren van de concentratiegebie den zullen ontstaan. Veel onduidelijkheid bestaat er nog over de Haarlemse gron den, die in het recreatiegebied zijn opge nomen, waarop een belangrijk deel van de oeverrecreatie is geprojecteerd. Het overleg met deze gemeente verloopt stroef terwijl weinig zicht is op de gemeentelijke structuurvisie voor dit gebied dat onder meer de Mooie Nel omvat. Bij gebrek aan concrete gegevens over deze visie is het bestuur van het recreatieschap voorlopig uitgegaan van de richtlijnen die in het streekplan zijn aangegeven. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De installatieviering van pater dr. P. Vriens, die onlangs door de bisschop van Haarlem, Mgr. Th. Zwartkruis, werd benoemd tot teamleider en pastor van de beide R. K. Parochies in IJmuiden, vindt plaats op zaterdag 6 december om 19.00 uur in de Petruskerk te IJmuiden-West. Op zon dag 7 december om 11.00 uur is de viering in de Laurentiuskerk in IJmui- den-Oost. De eucharistievieringen in de Laurentiuskerk op zaterdag om Vooralsnog lijkt er in de politieke gele deren weinig weerstand te bestaan tegen het door het projectbureau geschetste ver loop van de bebouwing van de Velser broek. Wel wees de meerderheid van de com- missielieden op de kwetsbaarheid van het „draaiboek”, dat stoelt op tal van theoreti sche veronderstellingen. Zo kan de gehele tijdsindeling danig ontsporen als goed keuringen van het rijk, de provincie of de gemeenteraad niet tijdig worden gegeven. Ook de grondverwerving, het ontsluiten van het gebied en de financiële haalbaar heid zijn nog onzekere factoren. Boven dien kunnen bezwaarschriften tegen ver schillende plannen een spaak in het wiel steken. Met name VVD’er F. G. van Hoek wees op dit laatste mogelijke knelpunt. De haal baarheid van de thans ontwikkelde werk wijze is naar zijn mening sterk afhanke lijk van de medewerking van de gehele bevolking. Enkele tegenstanders kunnen voor langdurige vertraging zorgen. Hij merkte daarbij op dat het planbureau in de planning van de verschillende werk zaamheden en procedures geheel geen rekening heeft gehouden met die vertra ging als gevolg van bezwaarschriften te gen de uitvoering. Ook CDA-commissielid W. N. Koopman wees op deze zaak. Temeer daar een be stemmingsplan, volgens de regels, een lange juridische weg moet afleggen voor dat het onherroepelijk vast is gelegd en bezwaren geen invloed meer hebben. Wethouder K. W. Bijl van Volkshuisves ting en de projectorganisatie beaamden deze kwetsbare factor in de planning. D’66-fractielid C. C. M. T. Maes conclu deerde dat de volle medewerking van de bevolking slechts te verkrijgen is door een vroegtijdige en gedegen voorlichting. „Daarmee kunnen we bereiken dat be zwaren in het beginstadium naar boven komen. Dan vormen ze wellicht nog geen onoverkomelijk struikelblok”, aldus me vrouw Maes. Die voorlichting en de daaraan gekop pelde inspraakprocedure is naar de me ning van PvdA, D’66 en Progressief Vel sen op een te laat tijdstip in het schema gebracht. de Amsterdamse grondinbreng en de industriële ontwikkelingen aan de west kant van de hoofdstad. Volgens de heer Jol zijn de nieuwe inzichten, verwerkt in het aangepaste basisplan, niet in strijd met de Velsense ideeën. Wel bestaat er van de zijde van de planontwikkelaars nog onduidelijkheid over verschillende wegverbindingen, die in de toekomst, in verband met de ontsluiting van de Velser- broekpolder, het gebied zullen door kruisen. en is onderdeel van een heuvelgebied van 19 hectare dat wordt opgeworpen met grofvuil. Architect Jol werkt momenteel aan een ontwerp voor vergroting van de uitzichtsheuvel en twee andere heuveltop pen, waardoor meer recreatiemogelijkhe den in dat gebied ontstaan. Gedacht wordt aan een ski- of sleebaan. Ook zal het gebied in noordwestelijke richting worden uitgebreid (Noord-Spaamdam- merpolder). Als het ontwerp voor vergro ting van het heuvelterrein wordt goedge keurd dan zal een gedeelte van het plan in 1983 toegankelijk zijn, nadat het afval voorzien is van een laag grond waarop gras en bomen zijn aangebracht. (Van onze Umond-redactie) VELSEN. De politie van Velsen heeft vanochtend vroeg bij de Velser-tunnel een 41-jarige Amsterdammer aangehouden, die dronken achter het stuur zat. De man had de aandacht getrokken, doordat hij met zijn auto over de hele breedte van de rijbaan heen en weer slingerde. Na de proef met het blaaspijpje is hem een bloedproef afgenomen. Tegen de Amster dammer is proces-verbaal opgemaakt. de dienst openbare werken van de ge meente Velsen. De maatschappij meent in geval van nood snel en doeltreffend op te kunnen treden. Zo zal er een plan uitge werkt worden voor het verwijderen van olie die bij een ongeval in de Haringhaven terecht kan komen. De eerste plannen van Union Oil voor zagen in de aanlanding van een pijplei ding haaks op de zuidpier. De leiding zou den op wolken of gebou wen te projecteren. Een beetje pijnlijk alleen, dat genoemde firma uitgere kend auto’s op de Hoog- ovens-gebouwen projec teerde. Zoals bekend zijn de problemen bij het IJ muidense staalconcern voornamelijk veroor zaakt door het inzakken van de Amerikaanse au tomobielindustrie. Union Oil had aanvankelijk het plan de pijpleiding achter de paviljoens om te leggen. Daar zal echter geen sprake van zijn. De leiding wordt onder de zuidpier door getrokken. digs meegemaakt? Doet u dingen die andere men sen niet doen? Schroom dan niet deze krant te bellen: 15389, vragen naar Jeroen Smit. Vol verwachting klopt ons hart.... Union Oil wil pijpleiding zuidpier laten doorsnijden <-■

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5