Beverwijker had Bezetting Beverwijks belastingkantoor Bouwplannen nu gereed voor 20 mille Nieuwbouw rond de aan drugs in huis Wijkertoren begint volgend jaar zomer Vrachtauto’s gestolen D di langs sluizen en havens z vc De Schans eist herhuisvesting bij vrijwillige ontruiming GAKO KONFEKTIE Boeken roode Driehuis Boeken roode R Legendarische zeeloods W. M. Herkemij overleden twee Duitse jachtvliegtuigen. Toen na een aantal ontploffingen de bemanning in de veronderstelling verkeerde dat de Iris lek was, werd een begin gemaakt met het strijken van de reddingsboten. De heer Herkemij weigerde de Iris te verlaten. Eerst nam hij zelf de bediening van een machinegweer ter hand en slaagde er in één der aanvallende vlieg- tuigen te raken. Vervolgens ontfermde kendhêid. Voor zijn°gedrag tijdens hij zich over de eerste stuurman diezich de Tweede Wereldoorlog werd de 2 KOST halei JBE1 ook het onderhoud is in vakkundige handen... uitgevaren visserijschepen J AMVJ zamelt geld in voor aktiekrant in Zuid-Afrika Gegevens welkom voor „Wegwijs Beverwijk” r VRIJDAG IJMOND 5 DECEMBER 1980 V 6 I DRAGER VAN MILITAIRE WILLEMSORDE ARIE VAN DER VEER Driehuizerkerkweg 77 Telefoon 02550-1 4044 GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? I (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Tegen de ge vel van het voormalige belasting kantoor aan de Beverwijkse Schans hangen nog slierten van spandoeken. Tastbare herinne ring aan de kraakactie op 6 no vember. Drie groeperingen zon der vast onderkomen namen hier toen hun intrek. De vechtsport- vereniging Banzai, een Turkse gezelligheidsvereniging en als derde de jongerengroep van het buurthuis De Schans pal aan de overkant. Via overleg tracht de gemeente Beverwijk tot nu toe vergeefs het kantoorpand weer vrij te krijgen voor de uiteinde lijke bestemming: jongerenhuis vesting. Al vanaf 198,-o 495,- Tevens enorme kollektie: pantalons. kolDerts, japonnen, rokken, dames(regen)mantels, enz. Identieke (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Volgend jaar zomer wordt begonnen met de bouw van 118 woningen rond de Wijkertoren in Beverwijk. De projectgroep „Nieuwbouw rond de Wijkertoren” heeft overeenstemming bereikt over het bouwplan. v 7 Opgeschort WHEg DRUKWERK BESTELLEN? WHB VAN RIXEL zo'n drukker Oosterdulnweg 29 tel. 14768 Umuiden I (Van onze IJmondredactie) bewoonbaar te maken worden niet geho- loods de heer W. Verhoef. ■X;-I Het belastingkantoor fungeert in de ge geven situatie als dependance van het buurtcentrum. De staf treedt op als ge sprekspartner tegenover de gemeente, goedkope oplossing zijn voor de ge meente”. Geboren op Tholen, verhuisde de heer Herkemij naar Den Helder waar hij in Bij de crematie op Westerveld, was de kist met het stoffelijk overschot afge dekt met de Nederlandse vlag en de met een gedeeltelijk afgeschoten arm in één der sloepen bevond. Weer aan boord nam hij de leiding bij de blussingswerkzaamheden. Op het voordek van de Iris, die onder water geen schade van betekenis had opgelo pen, bevond zich een bom die niet was de woord kan worden”. Getracht wordt door inschakeling van onder meer de Stichting Peregrinus te komen tot een oplossing voor de Turken die het belastinggebouw regelmatig ge bruiken voor gezelligheidsbijeenkomsten maar ook voor gebedsdiensten. bouwen is pas volgend jaar juli te ver wachten. Het Beverwijkse college voelt zich intus sen door de bezetting van het belastingge bouw aan De Schans lelijk gedwars boomd. Tussen B en W en onderhande laars van het buurtcentrum vond op 28 november het laatste overleg plaats. In een na afloop verstrekte persverklaring onale Stoomvisscherjj werd in juni 1950 de Eveline UM. 116 in de vaart gebracht. Dit betekende het begin van het einde van de stoomtrawler. Zowel de Medan als de Batavia werd aan het begin van de jaren vijftig weer naar Amerika verkocht. De Batavia ver trok 18 juni 1952 van IJmuiden en kreeg in Bath de naam Minnie, welke in 1960 werd Houtplein 16 Haarlem 023-326951 De gemiddelde huur wordt geraamd op 430 gulden per maand. Dat is de thans berekende huurprijs. Vermoedelijk gaat de huur bij oplevering volgend jaar met nog 40 gulden omhoog. Bij die huurprijs komen dan nog de stookkosten en de servicekosten. Het WOOl Van om park Ie tien mer gev< weg bou of t mag een zijn dat vraa terre Ook lengte- en 2 buikmaten tot maat 60’/j ZONDER RIJS VERHOGING A a a N Al Meei een tor.” van ruim O bez< vijfl moe die we die k 22 Vestigingen in Nederland. Eei jaar i Al vc ik nii Mark keer mom kend ande: In i begir Mark op h boek; een 1 bij h vrien eens Bia de rr hards Op gaat klaasi en on Ee Een licht naar gemi smet een i Be op Meei alsof Marl „IV in E hobl bloei ook zou staat Be droo aard< „Ja, Zoal: ons I BMW BMW (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk heeft een bijgewerkte uitgave van „Wegwijs Beverwijk” in voorbereiding. Verenigingen en instellingen die de eigen informatie in de nu roulerende uitgave missen wordt verzocht contact op te ne men met het Bureau Voorlichting in het Stadskantoor (telefoon 02510-41514). Ver strekte gegevens kunnen dan alsnog wor den meegenomen in de nieuwe „Wegwijs Beverwijk” die verschijnt in de loop van 1981. De toekomstige bewoners hebben in middels een principetoewijzing ontvan gen. Binnen afzienbare tijd zullen ze uit gebreid geïnformeerd worden over het bouwplan. Over de woningbouwplannen zijn twee inspraakronden gehouden. Er is nog een derde ronde op komst, in de eerste helft van 1981. Daarin komt dan de inrichting van de woonomgeving aan de orde, zoals de aanleg van plantsoenen, parken, speel plaatsen en dergelijke. Bekeken wordt of ook de groengebieden rond de Grote Kerk en Lommerlust betrokken kunnen wor den in de discussies. sinds mei eigenares van het pand. De bezetters willen best wijken voor jongerenhuisvesting maar eisen daarvoor garanties alvorens vrijwillig uit het pand te vertrekken. Gevraagd wordt een afge rond plan voor appartementenbouw ten behoeve van jongeren. Voor dit doel werd het gebouw in mei van dit jaar aange kocht door de gemeente. Tweede eis voor viy willige ontruiming is een gemeentelijk komt de kraakploeg uit de verf als „direct ,..:x jx gevaar voor de woonbestemming die de gemeente voor het kantoorpand in het achterhoofd heeft. Herhaalde verzoeken van krakerskant het gebouw door herstel van de eerder visserij schip heette de Chaffinch aanvan kelijk Trimount en de Goldcrest had geva ren als Shawmut sinds 1928 uitgerust met een 380 pk. motor, die in marinedienst waren vervangen door een Atlas diesel van 600 pk. De schepen waren aangekocht door de heren D. J. Gouda, Jac. de Groot en E. de Groot en zij werden ingeschreven respect, als Medan UM 57 en Batavia UM. 99 ondergebracht bij gelijknamig visserij- maatschappijen. Daarmede was Umui- den in het bezit gekomen van de eerste motortrawlers. Dit scheepstype was daar Maar in 1956 ging de rederij ertoe over de motortrawler te verkopen in is toen naar Brazilië gegaan. Het schip behoort nog ming De Vem bracht in juli 1947 met de Thorina UM. 33 haar eerste motortrawler ondergingen. Later, in 1973, is een nieuwe kotter on der de naam Medan in de vaart gekomen, niet onbekend want in de dertiger jaren waren de Antje RO. 15, Betje RO. 16, Claesje RO. 46 en Dirkje RO. 53 nieuw in thuis te Rio de Janeiro als* Pescal I. Daarna kwam de derde motortrawler van die naam, welke op 25 mei 1957 bij de Scheepsbouwwerf De Industrie van D. heer Herkemij door koningin Wil helmina benoemd tot Ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde. Hij besloot zijn carrière bij het loodswezen als gezagvoerder van het loodsvaartuig Bellatrix in de ontploft. Met behulp van een laadboom haven van IJmuiden. en geassisteerd door 4 matrozen werd het projectiel door de heer Herkemij over boord gezet. Vervolgens werd naar v de dichtstbijzijnde haven gekoerst om dienst "kwam bij de sleepbootrederij de^gewonden te ontschepen. Zurmühlen. In 1930 werd hij loodskwe- keling in Vlissingen. Via diverse rangen bracht hij het tot zeeloods in Vlissingen. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, week hij met een door hem beloodst schip uit naar Engeland, r-,1-11XI1111— JI-4. U44 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Onder grote be langstelling is onderdagmiddag in het crematorium Westerveld te Driehuis het stoffelijk overschot ge cremeerd van de heer W. M. Herke mij. Speciaal binnen het loodswe zen genoot de heer Herkemij reeds bij zijn leven een legendarische be- BEVERWUK/AMSTERDAM. In sa menwerking met Amsterdamse collega’s heeft de politie van Beverwijk een 18- jarige Beverwijker aangehouden, die in een woning in Amsterdam voor ruim twintig mille aan verdovende middelen had liggen. Daarnaast wordt de jongen verdacht van heling van een digitale weegschaal ter waarde van 4500 gulden. De weegschaal was gestolen bij Van Gel der. De Beverwijker is vandaag in Am sterdam voorgeleid. per Jan Klinkenberg. Weldra kwam Umuiden in het bezit van meer motortrawlers die werden aange- schaft door bestaande maatschappijen welke jaren achtereen stoomtrawlers had- was 40.76 lang over alles en had als hoofd den geëxploiteerd. De Visscherijondeme- moter een Industrie van 600 pk welke - -1 - gegevens in Canada een kleine wijziging U kiest uit de grootste kollektie kostuums van Nederland: Uit perfekte modellen, van modern tot klassiek, uit topkwaliteit stoffen, zoals: diolen, tweed, zuiver scheerwol Maandag 24 november: Hektrawler Schout Velthuys KW 49, Hendrika Johan na KW 81, Voorwaarts VL 142. Woensdag 26 november: Haktrawler Onderneming II SCH 108. Donderdag 27 november: Hektrawler Frank Vrolijk Szn Sch 81, Monica VL 89. Vrijdag 28 november Mk. Rosemarie KW 34. Maandag 1 december: Hektrawler Eg- mond UM 36, Onderneming I SCH 90, Cornells Vrolijk Fzn SCH 171, MT. Proti- nus IJM 154, Meyert Menno UM 209, Ora et Labora KW 51, Marry Martin KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, ML Michiel KW 167, MK Walvis UM 1, Carla Albertine IJM 2, Marina UM 3, Stormvogel IJM 4, Poolster UM 11, Gertjan Pieter UM 14, Eben Haezer UM 18, Drie Gebroeders UM 20, Michael Bianca UM 24, Zeearend UM 25, Davina UM 27, Maarten Cornelia UM 44, Swift UM 115, Wiron VIIIJM 207, Deo Volente H KW 11, Alida KW 22, Ada KW 29, Anna Hendrika KW 45, Doggers- bank, KW 63, Clasina Jacoba KW 77, Peli kaan KW 88, Wilma KW 113, Marry Jacob KW 117, Maartje Jacoba KW 137, Tiny KW 145, Wilhelmina KW 173, Pieter Gijsbertha KW 175, Valk KW 185, Hans KW 189, Anna Lydia KW 194, Agatha KW 214, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226, Marco WR 32, Johanna Cornelia WR 57, Leendert Jan Sch. 256. Dinsdag 2 december: MK. Marina UM 3, Eben Haezer UM 18, Drie Gebroeders IJM 20, Zeearend UM 25, Davina UM 27, Janny Jacoba KW 4, Willem Adriana KW 25, Valk KW 185. (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het clubgebouw van de linksgetinte groepering ANJV aan de Beverwijkse Moensstraat speelt zondag middag om drie uur de muziekgroep Pris ma. Dit optreden vindt plaats in het kader van de lopende inzameling voor het Zuid- afrikaanse publiciteitsproject Mayibuye. De krant „Mayibuye” fungeert als wa pen voor het .African National Congress” in de strijd tegen het apartheidssysteem. In Beverwijk werd de afgelopen weken voor dit doel al een bedrag van 2655 ingezameld. Een inzameling voor hetzelf de doel gaat komende week van start in Velsen-Noord. (Van onze IJmondredactie) VELSEN/BEVERWIJK. Woensdag nacht is vanaf de westelijke rijbaan van het Marktplein in Umuiden, aan de kant van de Kijkgrijp, een vrachtwagen gesto len. Het betreft een Mercedes-Benz van het meubelbedrijf Unique. Het kenteken luidt 13-35-RB. Gisternacht is in Bever wijk een vrachtwagen gestolen uit het bedrijfspand van Moens aan de Buiten landen op het industrieterrein. Hetzelfde voertuig werd op 19 november ook al eens weggenomen. Toen is het later weer er gens op het industrieterrein teruggevon den. De wagen wordt door de dieven ver moedelijk gebruikt om gestolen goederen te vervoeren. Het kenteken is: DV-30-56. Nog deze maand hoopt de projectgroep het bouwplan ter goedkeuring in te dienen bij het ministerie van Volkshuisvesting. Het gebied rond de Wijkertoren is een van de oudste delen van Beverwijk. Al jaren wordt er driftig over gepraat om in dit gebied nieuwbouw te plegen. Diverse blokken woningen zijn in die tijd gesloopt. Maar nu is het definitieve bouwplan dan eindelijk gereed. De toekomstige bewoners hebben uit voerig mee kunnen praten over de be stemming van het gebied. Veel opmerkin gen en voorstellen zjjn door de project groep overgenomen. Met name het buurt- comité heeft een flinke inbreng gehad in de inspraak. De 118 woningwetwoningen worden op twee lokaties gebouwd. Het project om vat: 28 eengezinswoningen, 32 maisonnet tes, 32 appartementen, 12 woningen voor ouderen op de begane grond en 14 wonin gen voor huishoudens met maximaal twee personen. voor alle lopende activiteiten volop ruim te. Het pand zou uitstekend voldoen als vervangende ruimte waarop we tegenover Door het college wodt de halsstarrige hou- de gemeente al jarenlang hameren. Wij ding van de bezetters „weinig bevorder- zitten in het huidige buurtcentrum als lijk” genoemd voor verdere gesprekken over herhuisvesting van de groeperingen die momenteel wederrechtelijk gebruik maken van het belastingkantoor. Verder haringen in een ton. Nieuwbouw voor ons aan De Brink lijkt meer en meer een zaak van de lange adem. Toewijzing aan ons van het belastingkantoor zou gezien de overleg daarover wordt wel noodzakeïijk aankoopkosten (3,5 ton-red.) een uiterst geacht. De toekomstige huisvesting van de Turkse groepering wil het college nadruk kelijk buiten deze discussie houden. Met aan de Brink te realiseren nieuwbouw voor De Schans was daarmee geen re- Met het laatste doelt hij op nieuwbouw- kenng gehouden. Uitlating in dit verband: plannen ten behoeve van De Schans die „Het college zal blij zijn wanneer met door een financiële misrekening - het rijk nieuwbouw van de geplande omvang aan draagt in het project geen cent bij - voorlo- de bestaande huivestingseisen beant- pig zijn opgeschort. Aan De Brink is voor dit project wel bouwgrond gereserveerd. Binnen de voor 1981 vastgestelde begro ting wordt nu naarstig naar financiële ruimte gezocht voor het buurthuisproject. Hiermee is een bedrag van 1,6 miljoen gulden gemoeid. Een beslissing al of niet principebesluit waarin wordt vooruitgelo pen op herhuisvesting van de drie bezet tende groepen. Het buurtcentrum eist intussen als eer ste het kantoorpand voor zich op voor het r„ geval het appartementenplan zou stran- onklaar gemaakte cv-installatie weer echt den. Woordvoerder Hand Droge: „Waar bewoonbaar te maken worden niet geho- tot voor kort de belastingdienst zetelde is noreerd. Op het punt van vervangende huivesting voor de huidige bezetters wordt elke garantie vooraf geweigerd. (ADVERTENTIE^ beter De Turkse groepering die sinds de kraakaktie op 6 november dankbaar gebruik maakt van het grote benedenvertrek in het kantoorpand aan de Beverwijkse Schans. Op 26 december 1946 arriveerden uit de Verenigde Staten van Amerika te Umui den twee grijs geschilderde schepen. De ene heette Chaffinch en de andere droeg de naam Goldcrest en beide schepen had den gedurende de oorlog dienst gedaan bij de U.S. Navy, maar van huis uit waren het motortrawlers. Zij waren in 1928 ge bouwd te Quincy door de Bethlehem Ship building Corporation voor de Massachu- gewijzigd in Newton. De Medan verliet setts Trawling Corporation te Boston. Als Umuiden op 25 april 1953 en had een jaar eerder een verlenging ondergaan waarna de bruto inhoud was gestegen van 250 tot 268 ton. Onder dezelfde naam is het vaar tuig nog jaren vanuit Portland in de vaart gebleven. In augustus 1954 kwam Medan nummer twee, ook UM. 57, in de haven, afkomstig van de Scheepswerf De Dageraad te Wou- brugge, een moderne motortrawler van 227 bruto ton en uitgerust met een Brons- motor van 500 pk. Weer was het schipper H. Krab, die dit nieuwe schip uithaalde. bedrijf gekomen. Wel geregelde bezoekers van de Umuider haven maar officieel behoorden zij thuis te Rotterdam. Zowel de Chaffinch als de Goldcrest Joh Boot te Alphen aan de Rijn van stapel moesten een grote verbouwing ondergaan liep. Op 18 augustus 1957 kon de eerste alvorens aan de visserij te kunnen deelne- reis ondec schipper C. Zwart een aanvang men. Er is aan de schepen hard gewerkt nemen De foto laat zien zoals we het en de Medan kon op 5 juni 1947 gaan schip in Umuiden hebben gekend tot zo- proefvaren om op 9 juni ter visserij te mer 1961. Toen heeft deze derde motor- vertrekken onder schipper Huib Krab. Op trawler Medan UM. 57 Umuiden verlaten 5 augustus volgde de Batavia onder schip- en dat was 3 juli 1961. Sedertdien behoort het schip toe aan de Galantry Fisheries te St-John’s op Newfoundland en heeft als Zinnia de Canadeze nationaliteit. Deze trawler had een bruto inhoud van 259 ton, in de vaart afkomstig uit Engeland even als het zusterschip, de Allan Water UM. 34, die in augustus 1948 in dienst kwam. In welke als HD. 115 te Den Helder werd diezelfde maand ging de Johannes Pol- ingeschreven. Van 1974 af is dit de Swift derman UM. 20 van de Scheepsexploitatie IJM. 115. Mij. De Marezaten naar zee, later gevolgd door twee zusterschepen en door de Nati- De Raad voor de Scheepvaart sprak als haar oordeel uit dat het behoud van de Iris in de allereerste plaats te danken was aan het doortastend optreden van de 2e stuurman W. M. Herkemij. Daar- voor werd hem de koninklijke onder- Daar nam hij vrijwillig dienst “bij de scheiding toegekend oorlogskoopvaardij Op 17 maart 1941 voer hij als 2e stuur man met het stoomschip Iris van de KNSM van Belfast met een lading staal versierselen behorende bij de koninklij- naar Newport. De Iris, die slechts was ke onderscheiding. Namens de loodsen uitgerust met twee machinegeweren, werd het woord gevoerd door de senior- werd tijdens de reis aangevallen door loods de heer W. Verhoef.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6