Ballontocht mislukt Kamer wil 1000 banen extra voor Groningen ps 0üh beurs deze week 3 Bar slechte week voor Damrak Van Aardenne na Kamervragen: STAND HYPOTHEEKRENTE Compensatie voor vertraagd PTT-plan Grote bestelling voor DAF-trucks vanuit Jamaica Winst VW dit jaar iets lager SER wil andere structuur Kamers van Koophandel VANIMAt 12.50 4.95 EVE+ADAM STARS K Bel 070-469674. s- ZATERDAG DECEMBER 1980 6 11 ECONOMIE BASKETBAL WEDSTRIJD DIJKSTRASPORT X. I I I I I I I I HDA| De SVH geeft een prima opleiding vooreen primank. BEIJNESHAL - STATIONSPLEIN VOORWEDSTRIJD DAMES EVE ADAM STARS tegen PARKER BASKETBALTOERNOOI 26-27 EN 28 DECEMBER 1980 Het nieuwe Basketbaljaarboek 160 pagina's vol informatie Boekje Basketbal geschreven door I Janbroers DEN HAAG. „Minstens duizend extra banen moeten voor Groningen beschikbaar komen, omdat de PTT- spreiding te lang duurt”. f (Van onze redactie economie) DEN HAAG De totale in vesteringen in de energiesec tor zullen tot het jaar 2000 ruim 47 miljard gulden bedra gen, aldus minister Van Aar denne (Economische Zaken) in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden me vrouw Epema en Van der Hek (beiden PvdA). Dit is echter een globaal cijfer; precieze cij fers zijn niet te geven, zeker niet voor de periode 1968-2000, stelt de bewindsman. Naam Bank: ruim 47 miljard Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 12,32 11,4 i2,32 11,4 11,74 11,0 11,51 11,0 11,51 11,3 12,43 2 11,1 12,20 5/10 jaar (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) en en (Van onze redactie economie) bij (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) Investeringen in energie tot 2000 1,35 <1,35 Centrumbank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 5 jaar Ned. Middenstandsbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 2 december 1980 5 jaar variabel 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1 1,25 11,0 10,75 10,9 10,9 10,9 10,9 11,0 11,3 11,71 11,47 '1,44 >2,00 11,0 11,6 11,0 10,75 10,9 10,9 10,9 10,9 11,71 11,47 11,35 11,35 11,44 12,33 11,35 11,35 Opgave bank De beide vragenstellers wilden weten welke cijfers zouden gelden voor drie mo gelijke ontwikkelingen: 1. als het binnen lands verbruik zich over enkele jaren zou stabiliseren; 2. als het verbruik zou groei en volgens het lage scenario uit de Ener- gienota van de regering en 3. als het verbruik zou groeien in overeenstemming met het hoge scenario uit die nota. De minister zegt niet in staat te zijn een prognose te geven, uitgesplitst naar die Voor de periode tot 1985 zou nodig zijn: 2,8 miljard voor openbare centrales; 0,8 miljard voor warmte-krachtkoppeling in de industrie; 2 miljard voor stadsverwar ming; 1,5 voor kolenvergassing; 0,1 mil jard voor andere soorten kolenverbran ding (wervelbedverbranding); 7 miljard voor olieraffïnage en 6,5 miljard voor pe trochemie. WOLFSBURG (Reuter). Uit voorlopi ge berekeningen blijkt dat het Volkswa- gen-concem dit jaar een nettowinst haalt die kleiner is dan de 667.2 miljoen mark van vorig jaar. De omzet zal ruim 33 miljard mark bedragen tegen 30.7 miljard mark vorig jaar, zo heeft de onderneming gisteren laten weten. Voorgesteld zal worden een „gepast” dividend uit te keren; vorig jaar werd tien mark per aandeel betaald. Opmerkingen: Ook deze week zijn er geen wijzigingen te melden. Inmiddels staat de hypotheekrente „al” vier weken op gemiddeld 11%. Of hiermee het eind van het jaar gehaald zal worden lijkt ons dubieus. nog een duwtje in de rug. Zo veroorzaakte een tegenvallend bericht van Intematio Muller met de mededeling dat door een forse verslechtering van de bedrijfssitua tie in de tweede helft van dit jaar op een geheel verliesjaar 1980 moet worden gere kend, een soort paniek in de gehele han- delssector. Internatio Muller zelf zakte terug van 18 gulden op 14 gulden en Ceteco viel van 120 gulden op 105 gulden. Borsumij van 195 op 180 gulden. in mei het officiële examen afleggen voor het diploma cafébedrijf, cursusgeld f355,- incl. lesmateriaal )ok voor cursussen Restaurantbedrijf en Handelskennis. Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: variabel 3/5 jaar 1,25 1,25 10,75 11,0 11,0 11,0 werke lijk 11,40 11,67 11,51 11,51 11,0 12,02 11,0 11,25 10,75 11,25 11,25 11,25 11,40 11,95 11,77 11,77 11,71 11,99 18.15 jumaal. 19.30 e. 21.10 Hauch Ame- ure por- Annuïteitenhypotheken A.B.N. 10,75 11,74 11,0 10,9 tl,47 11,25 11,71 11,82 3. Mor- Hilver- iderpro- t wordt t rechtse 'e groep ongeren i en ook s zijner net me- i Advies pen kin- r wordt veggelo- >rdt ver p Next Jahr in ’opcon- imal 3. natieve Infor duziek- Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1,5 1,5 I, 5 II, 0 1, 1 18.35 ledelin- Sport. i. 20.35 21.25 ?umen- 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 1 jaar 1,5 1/3 jaar 5 jaar NCRV via Hil- volgend raai eer houden men uit der Ne- seert de tandida- getest >ijbel en iet alge- morgen- dagoch- um 4. In hillende dempte- voor de s bewer hillende il,35 11,35 Voorverkoop Gen. Cronjéstraat 101, Haarlem I. gazine r. 51'H Horeca-opleidingen. Johan de Wittlaan 8. 2517 JR Den Haaft Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk van een aanzienlijke verslechtering van het perspectief op verbetering van de ba sis en opbouw van de noordelijke, met name de Groninger werkgelegenheid. CDA-woordvoerder Eversdijk zei giste ren, dat ISP-inspanningen niet meteen leiden tot verbetering, met name door tegenvallende ontwikkelingen in de parti culiere sfeer. voorraden aan te spreken in plaats van de tekorten op de spotmarkten aan te vullen. Door dit laatste was de olieprijs daar al tot 43 dollar per 159 liter opgelopen, tegen 33 dollar in het midden van dit jaar. Uit een rapport van de Shell bleek bovendien dat ook in oliekringen het verbruik in de eerstkomende jaren lager wordt geschat dan in het recente verleden. Ook op het Damrak moesten de olie- waarden terug. Ons hoofdfonds Konin klijke Petroleum, waarvan de omzet vori ge maand met 1,14 miljard gulden bijna de helft uitmaakte van de totale aandelen- omzet van de gehele beurs, moest deze week ook een vijftal gulden afstaan. Nu het jaar 1980 ten einde loopt en vrijwel iedere dag nieuwe berichten in de pers verschijnen over verloren arbeidsplaat sen of arbeidstijdverkorting blijkt ook de bezorgdheid over het conjuncturele be loop van onze economie op de beurs toe te nemen. De reeds verscheidene weken aan de gang zijnde verkoop van vooral plaatselij ke fondsen werd deze week in versneld tempo voortgezet. Een aantal slechte be richten gaven daarbij menige belegger drie mogelijkheden. Begin volgend jaar zullen er trouwens nieuwe scenario’s be schikbaar zijn, waaraan het Centraal Plan Bureau nu werkt. De cijfers voor investeringen die nu worden gehanteerd, komen naar voren uit de diverse plannen, maar Van Aardenne wijst erop dat die niet alle plannen van dezelfde groeiveron- derstelling uitgaan. Vijf 1. nu. atz. a dag 1.00 uui zending centrum is een nevaart len. Ge /enswi; die ge maat tl 'an Wel- binnen- De schattingen voor 1986-2000 zijn: openbare centrales 6,9 miljard; warmte krachtkoppeling 1,5 miljard; stadsver warming 2 miljard; kolenvergassing 0,9 miljard, wervellaagverbranding 0,1 mil jard; olieraffinage 7,5 miljard en petro chemie 6,5 miljard gulden. De verkoop naar de VS en de Westeuro- pese exportmarkten staat op hetzelfde peil als vorig jaar. De afzet in Mexico en Zuid-Afrika komt een stuk groter uit dan vorig jaar. Met de binnenlandse afzet wordt evenveel verdiend als vorig jaar. De verkopen in het buitenland leveren twin tig procent meer op. Het aandeel van de buitenlandse omzet in de totale omzet is hierdoor op 64 procent gekomen tegen ruim 59 procent vorig jaar. VW heeft dit jaar 4,5 miljard mark geïnvesteerd, 1,3 miljard mark meer dan in 1979. tegen PARKER HEDENAVOND 6 DECEMBER AANVANG 20.30 UUR AANVANG 18.30 UUR ZAAL OPEN: 18.00 UUR GROOT INTERNATIONAAL Onder andere vanwege EG-bepalingen heeft de overheid niet de bevoegdheden om te bereiken dat een gelijkmatige or derstroom vanuit Nederland kan worden bewerkstelligd. Bevorderd wordt wel dat het bedrijfsleven concurerend blijft ten opzichte van het buitenland. Ook wordt er naar gestreefd dat investeerders zich vroegtijdig in verbinding stellen met Ne derlandse leveranciers om na te gaan in hoeverre de eigen industrie kan worden ingeschakeld, aldus Van Aardenne. terwijl enige hoop was ontstaan dat het d hoogtepunt van de rente dichtbij zou kun nen zijn. Daarom zal het cijfer van de geldomloop vooral deze week bijzonder belangrijk worden. Een andere tegenvaller was het con junctuurcijfer over de maand oktober. Dat vertoonde weliswaar een verdere stij ging ten opzichte van september, maar de 0,9 procent verbetering van een groot aan tal economische gegevens gezamenlijk was aanzienlijk kleiner dan de 3,1 procent waarmee september ten opzichte van au gustus voor de dag was gekomen. Paniek zaaiers zagen in deze teruglopende stij ging een duidelijk verband tussen de sterk verhoogde rente en een afnemend con- junctuurherstel en begonnen opnieuw luidkeels te betogen dat de huidige ex treem hoge rente het herstel uit de reces sie zal blokkeren. Na de eerste flauwe dag begon Wall Street echter rond het verlaagde niveau te fluctueren. Want ondanks de vrees voor de hoge rente, inflatie en conjunctuur blijven nog altijd de hoge verwachtingen van Reagans presidentiële bewind als een belangrijke basis voor een aanhoudende beurshausse fungeren. Daarbij geven ver schillende groepen belangrijke fondsen de hausse aan elkaar door, want tegeno ver een gedrukte stemming voor oliefond- sen plaatste zich deze week een positieve ontwikkeling voor de computeraandelen. De oliewaarden begonnen te zakken vanwege de prijsdruk die op de vrije oliemarkt optrad nadat een groot aantal landen er bij de oliemaatschappijen op had aangedrongen de hoog opgelopen Van Aardenne kan de omvang van mo gelijke orders waartoe de geplande inves teringen zouden kunnen leiden slechts bij benadering aangeven. De concrete verde ling van het orderbedrag over de diverse bedrijfstakken is afhankelijk van de ge kozen opzet van een projekt. Op grond van ervaringscijfers is bekend dat in het algemeen investeringsorders op het stuk van energie-apparatuur voor tussen de 50 en de 70 procent in ons land worden geplaatst. De Westduitse onderneming verkoopt dit jaar naar schatting 2.44 miljoen Volks wagens en Audi’s, 2.6 procent minder dan vorig jaar. De afdeling schriftelijk onderwijs is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen, d.d. 19-01 1979. kenmerk VO OV SFO 503.942. DEN HAAG De samenstelling van de Kamers van Koophandel zal mogelijk ver anderen. Dit wordt althans voorgesteld in een wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrie ken, dat staatssecretaris Hazekamp (eco nomische zaken) heeft ingediend. Het komt erop neer dat de werknemers meer invloed krijgen. Tot dusver kwam ten hoogste een kwart van het aantal leden uit werknemers- kring. Dat wordt nu een derde, evenals voor ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf en „overige ondernemers” (industrie en handel). Voortaan zal de Sociaal-Economische Raad de bevoegd heid hebben het zeteltal van de Kamers van Koophandel te bepalen en ook de zetels te verdelen. In de praktijk deed de SER dit al in plaats van het ministerie. Een verandering is ook dat de leden van de Kamers van Koophandel in beginsel worden benoemd door de landelijke cen trale organisaties van ondernemers en werknemers. Tot dusver gebeurde dit door provinciale, regionale of plaatselijke instanties. Samenwerkingsverbanden van Kamers binnen een provincie, die nu op vrijwillige basis bestaan, zullen wettelijk worden ingesteld. Eversdijk sprak nadrukkelijk over com pensatie voor de gemeente Groningen, omdat aanvankelijk de PTT-directie met 3000 man volgend jaar in Groningen had moeten zitten. Groningen mist de groei van de PTT-directie, die er nog niet is. Want de 3000 te scheppen PTT-banen zijn in aantal nooit bijgesteld. „De compensa tie voor de gemiste autonome groei van de PTT-directie beloopt meer dan 1000 ar beidsplaatsen. Hiervoor zal compensatie moeten worden geboden juist omdat in de situatie dat de PTT-operatie wel komend jaar zou zijn geklaard, de gemeente Gro ningen ook deel gehad zou hebben in die groei”, aldus Eversdijk. PvdA-woordvoerder Spieker zei giste ren tegen de regering dat het niet alleen ging om compensatie voor de stad Gronin gen vanwege de vertraging van de PTT- spreiding. Ook aan Leeuwarden en Em men komt compensatie toe. Als men het uitstralingseffect meeneemt, aldus Spie ker, moeten er tot 1990 boven op het al bekende programma nog eens 2500 ar beidsplaatsen extra toegevoerd worden voor het hele Noorden. Ook de WD en D’66 zijn van mening dat er compensatie moet komen voor de vertraagde PTT-operatie. Reinier Braams (WD) zei dat er compensatie moet komen vanwege het „uitblijven van toezeggin gen”. Nypels van D’66 zei dat de wens in het Noorden om compensatie „vanzelf sprekend” is. WD en D’66 lieten zich echter gisteren niet, zoals CDA en PvdA, uit over de extra aantallen arbeidsplaat sen die het Noorden dan zou moeten hebben. Minister Beelaerts van Blokland gaf toe dat „we in het Noorden iets achter lopen”. Maar de spreiding naar het Noorden mag volgens hem „niet losgemaakt worden van de totale arbeidsmarktsituatie”. „Het gaat niet aan om dode mussen aan de lijn te hangen”, aldus de minister. Hij zei dat er in spreidingswerkgroepen „ontzaglij ke” inspanningen geleverd werden. Ook in het kabinet komen er „gevechten” voor over te spreiden diensten. Bij dit bericht bleef het helaas niet. Ook Bergoss en de Emba deelden mee. Zij lieten weten dat door de sterk verslechter de Situatie van de laatste maanden het boekjaar diep in het rood is verdwenen. Een trieste ontwikkeling die de beurs on der flinke druk zette en voor een flinke groep, deels ook belangrijke hoofdfond sen, als Elsevier-NDU, Océ van der Grin ten, Audet, AKZO en Philips, tot nieuwe dieptepunten van dit jaar leidde. Toen Elsevier-NDU bovendien nog be richtte dat de winst in 1980 wel tot 25 procent beneden het niveau van vorig jaar zou kunnen terugzakken, moest het aan deel zelfs terug tot 130 gulden, tegen koer sen van rond 160 gulden een week geleden. Rond 5 gulden verloren Holec, Van Ber- kel, ACF en Océ van der Grinten. Onge veer 10 gulden ging er af bij Bredero Verenigde Bouwbedrijven en de claims voor de convertibles konden voor 20 cent bemachtigd worden. Voor de obhgatie- markt was het deze week een kleurloze en stille periode met weinig ingrijpende koersverschillen. Diploma Cafébedrijf. O< ik in Uw omgeving begint half januari weer de avondcursus cafébedrijf van de SVH. Hét opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het café bedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna 35 jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort en kent geen winstoogmerk. U krijgt ’n prima opleiding: een cursus van dé vakmensen. Na 14 avondlessen, kunt U ■Bon I Stuur mij idle inlichtingen over de I 51 'H-opleiding voor het diploma I cafébedrijf Naam Adres I Postcode/Plaats In envelop zonder postzegt 7 aan 51H; Antwoordnummer 065, 2500 117. Den Haag. EINDHOVEN Jamaica heeft DAF-Trucks 51 vrachtwagens van het ty pe FA 1600 DF besteld voor totaal 7,7 miljoen gulden. De voertuigen worden als watertankwagen, kipper, vuilniswagen en brandweerwagen ingezet. De trucks zullen in de Caribische staat worden voozien van de opbouw. De water tanks en kipbakken zullen er worden ge produceerd. Ter ondersteuning van de werkgelegenheid ter plaatse zullen de op bouwen voor de vuilniswagens en brand weerauto’s met de hulp van Nederlandse leveranciers ter plaatse worden geassem- g bleerd. I Dat standpunt wordt ingenomen door een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit CDA en PvdA. De compen- fr satie voor de vertraagde PTT-spreiding is „bespreekbaar”, aldus de regering naar aanleiding van deze duidelijke wens uit de Tweede Kamer. Dit alles werd gisteren duidelijk toen de Bijzondere Commissie Spreiding Rijks- diensten mondeling overleg voerde met de regering, die werd vertegenwoordigd door minister Beelaerts van Blokland (van Volkshuisvesting en Ruimtelijke or dening) en staatssecretaris Henk Koning (Van Binnenlandse Zaken). Vanuit de Tweede Kamer was er kritiek op de sprei ding naar het Noorden, die heel wat min der goed verloopt dan naar Limburg. Die laatste werd als gunstig beoordeeld. Het CDA meent, dat spreiding naar het Noorden aanmerkelijk aan belang rijkheid heeft gewonnen u er sprake is John Shoecraft en Ron Ripps staan teleurgesteld in de cabine van hun ballon Super Chicken 11. Beide ballonvaarders slaagden niet in hun poging de Verenigde Staten over te vliegen. a. 18.30 Infor- ieporta- ■orzang nforma- >es letz- >umaal (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM Amsterdam had een bar slechte week. Aangevuurd door Wall Street, die de laatste maand van het jaar inzette met de grootste koersval van dit jaar en op één dag 24 punten verloor, zakte de beurs over de gehele linie zwaar in. Ook de omzetten namen toe toen een aantal slechte berichten de angst voor nog meer jobstijdingen deed aanwakkeren. Vooral de deelindex handel leed zware verliezen en kwam op nieuwe dieptestan- den van het jaar. Maar ook de industrie en zelfs het algemeen beursgemiddelde ver loren twee tot drie punten. De slechte start van Wall Street deze week, waarmee ook de decembermaand begon en die de beursindex deed teruglo pen van 993 op 969, hield verband met de rente, die opnieuw extreem hoog is gewor den. De historische top van 20 procent die in april van dit jaar viel en in juni reeds was ongezet op 11 procent, kwam deze week opnieuw een flinke stap dichterbij toen een grote Amerikaanse bank zijn rentetarieven van 17,75 procent op 18,5 procent bracht. Een tegenvaller, want kort daarvoor was bekend geworden dat voor het eerst sedert verscheidene weken de geldomloop in de Verenigde Staten in de laatste week van november bijna 2 miljard dollar was gedaald. Juist de sterk aanzwellende geld- hoeveelheden en de daarnaar gemeten inflatiegraad hadden de vrees voor nog verdere rentestijgingen aangewakkerd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11