ZAT ZAT ZAT DAGS DAGS DAGS «VOEGSEL VOEGSEL VOEGSEL DECEMBER 1980 STRIJD TEGEN CORRUPTIE EN CHAOS i 8 Miscbe==: ^^Óceaan IJmuider Courant o AFRIKA door Wim Wansink Op 25 juni 1975 werd Mozambique onafhankelijk, na jarenlang strijd te hebben geleverd tegen de Portugese koloniale overheersing. Het land werd een socialistische volksrepubliek onder leiding van president Samora Machel. Vijf jaar later moet deze toegeven, dat sindsdien niet alles van een leien dakje is gegaan en dat er ernstige fouten zijn gemaakt bij de ontwikkeling van een nieuwe maatschappij. Onze verslaggever Wim Wansink bracht onlangs een bezoek aan Mozambique en zag het resultaat van dit socialistische experiment. Corruptie Fouten Rijen Meteen na aankomst op het vliegveld van de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo overvalt ons de klamme atmosfeer van deze tropische havenstad aan de Indische Oceaan. Het zweet gutst in stralen omlaag, terwijl we in een speciale ruimte worden opgevangen door leden van het ministerie van informatie. Twee uur later kunnen we weer vertrekken, na eerst op kosten van de staat een cola te hebben gedronken in de schaars aangeklede, maar koelere, ontvangsthal. Onze passen zijn inmiddels zoekgeraakt. Twee vliegtuigen, die vrijwel tegelijkertijd aankomen, dat levert te veel problemen op. In een busje van de ambassade worden we, gedrieën, naar ons hotel in de stad gebracht. Achter ons volgt een bus van het ministerie met onze koffers en drie ambtenaren. In het donker voelen de vele kuilen in de sinds jaren niet meer geasfalteerde wegen hard aan: je ziet ze niet. Wat je wel ziet zijn de vele krotten, die uit riet, hout, golfplaten en karton opgetrokken nuisjes aan de rand van de weg. En de vergane glorie van wat sens een fantastische, door Portugese architecten aangelegde, stad moet zijn geweest. Half afgebouwde flats, kapotte neonverlichting, auto’s waar de bodem onderuit zakt, maar die wonderlijk genoeg nog steeds rijden. En ook het plein waar de „helden van de revolutie” begraven zijn. Fotograferen verboden, zegt onze gids. J Q z A-, Tekorten O ïA B ^•Mocuba Bureaucratie vilaTabral CL Marrupa‘>74» Montepuez ^vFa'öeGoao Bill) O at '“X i I Mozambique is zich zelf voorbij gehold MELIA ZAMBIA .Antonio Enes ©QUELIMANE: VChinde—- Q SOFA LA IVilanculos' IINHAMBANE: MOZAM IE .Nova Mambone: DE KEN NEMER COL RANT EN HET DAGBLAD VOOR UMVIDEN Ton Harmsen, voorzitter van Ajax, heeft heel wat te verduren van kwa de supporters. Zeker ook van de jongens van de F-slde. Dat volkje neemt Harmsen bijvoorbeeld onder vuur In een vlugschrift. Harmsen zelf blijft er vrij lakonlek onder. Jan Preenen had een gesprek met hem. draaiende gehouden en de landbouw moest worden geactiveerd. REP ZUID AFRIKA De president haalde verder fel uit naar „corrupte elementen” in de maatschappij, die het functioneren van de economie ernstig belemmerden en de belangrijkste oorzaak van de produktiedaling vormden: „De vijand bevindt zich in de havens, in de ondernemingen, de ziekenhuizen, de opslagplaatsen, maar ook in de ambtenarij. Daar moeten we tegen vechten”, aldus Machel in zijn offensief tegen de „wantoestanden”. Korte tijd later werd een reeks ministers en topambtenaren aan de kant gezet, omdat ze „inefficiënt” zouden hebben gewerkt. Het nieuwe distributiesysteem functioneert, een half jaar na invoering, evenwel nog steeds niet optimaal. In de consumentencoöperatie „Bairro da Malhangalene” die wij in Maputo bezochten, zijn lang niet alle rekken gevuld. Zeep is er bijzonder schaars, evenals meel. Wel staan er honderden blikken tomaten op sap, schappen vol, en ook veel pakken Nestlé melkpoeder. De kopers zijn allen lid van de coöperatie. Ze betalen een „entrebedrag” van 2000 Het Is, aldus de pas gepromoveerde Joop Swlerlnga, een chaotische toestand met dl- eeten. Hij heeft vla zijn proefschrift getracht wat orde in de gezonde eterlj te krijgen. Mozambiquaanse „metikai”, ongeveer 150 gulden. Daarna krijgen ze hun distributiekaart, waarop staat aangegeven wat ze mogen kopen en wat ze al hebben gekocht. Daarbij werden, als vanzelf in een jong land, fouten gemaakt. Begin dit jaar erkende ook president Samora Machel van Mozambique in een opmerkelijk openhartige rede, dat zijn land na de revolutie te hard van stapel was gelopen. Er was te snel overgegaan tot nationalisatie van leegstaande winkels en fabrieken. Het gevolg was een aanzienlijke Maar aan de overkant van de straat, bij de privéwinkels, staan de mensen in lange rijen op de stoep. Vanaf ’s ochtends vier, vijf uur, tot laat in de morgen. Geen wonder. Hier is veel meer te krijgen. Niet slechts één soort limonadeglas, maar wel tien soorten glas, variërend in dikte, kleur en vorm. Theepotten, zakjes thee, afwasmiddel, mineraalwater, scheermesjes. Allemaal goederen die in de coöperatie niet te krijgen zijn. En dat terwijl de van overheidswege vastgestelde prijs overal gelijk is. Professor dr. Van Emde Boas herinnert zich nog heel goed de tijd dat een weten schapsman als een viezerd werd be schouwd, als hl] zich bezig hield met seksu aliteit. Van Emde Boas heeft afscheid geno men als bijzonder hoogleraar In de seksuo logie. Hij nam met verslaggever Hein Dik de ontwikkeling van zijn vak en alles daarom heen, door. produktiedaling en „economische sabotage”. Het privé-initiatief, overigens nooit geheel uit de samenleving verbannen, diende weer te worden gestimuleerd, aldus Machel. „De staat moet zich niet bezighouden met de detailhandel, kapperszaken, boutiques en benzinepompstations. De overheid heeft alleen te maken met grote ontwikkelingsplannen en projecten in de voornaamste sociale gebieden als onderwijs, gezondheidszorg en rechtspraak”, stelde hij. Machel kondigde aan, dat er een grootscheepse reorganisatie zou komen van het bestaande distributieapparaat in Mozambique. Dit nieuwe apparaat In het noorden van Mozambique, bij Naimpula heeft de regering talrijke nederzettingen laten bouwen met de bedoeling de economie in dat gedeelte op gang te brengen. Vrouwen van de Makondestam be zig met het maken en versieren van waterkruiken. ETE Vila Coutinho Cabora Bassadam x. - E zou, aldus de president, worden opgebouwd met behulp van goed functionerende zogeheten consumentencoöperaties en de sinds 1975 achtergebleven privéhandelaren. Voor dit doel werd een voorlopige rantsoenering ingesteld. Daarbij kregen de burgers distributiekaarten uitgereikt, zodat in ieder geval, althans in theorie, bepaalde minimumhoeveelheden aan levensmiddelen gegarandeerd konden worden. Tekorten bestaan er nog steeds. Dat komt door de ondoelmatige planning in landbouw en industrie en de gebrekkige verdeling van de goederen. „Het gaat hier allemaal met horten en stoten”, legt een Nederlander, die als technicus verbonden is aan de universiteit van Maputo, ons uit: „De ene week kun je tien kratten bier tegelijk kopen. De andere week is er geen druppel meer te krijgen. Zo gaat het met alle goederen”. In een grote opslagplaats buiten de hoofdstad worden wij trots rondgeleid door de 26-jarige onderdirecteur en zijn staf. De zakken meel, blikken olie, de pakken vruchtensap en de batterijen liggen klaar om naar de staatswinkels te worden getransporteerd. Maar veel ligt er niet. Bovendien is het triest om te zien hoe de kleine, roestende, vrachtwagens voor de loods in de stromende regen worden ingeladen, hoe de zakken kapotgaan en het meel verandert in een grauwe pap, hoe de flessen olie kapotstoten en de inhoud door de regen wordt weggespoeld. „Het huidige Mozambique heeft één groot probleem”, vertelt Ruth First, een Zuidafrikaanse activiste, die nu in Maputo woont en werkt: „Er is een overmaat aan planning. De Mozambiquanen zijn na de revolutie tè enthousiast aan de slag gegaan bij het opbouwen van een nieuwe maatschappij. Het gevolg is, dat ze zich zelf voorbij hebben gehold”. „Daarom moeten ze nu pas op de plaats maken”, voegt een Belgische econoom hieraan toe. „Het privé- initiatief moet weer de ruimte krijgen. Want waar je grote ondernemingen en bijvoorbeeld landbouwbedrijven klakkeloos nationaliseert en samenvoegt, krijg je een vermeningvuldiging van fouten. Tel daarbij op het ontstellende gebrek aan kennis en de inefficiëntie, waarmee tot nu toe werd gewerkt, dan weetje precies wat er in dit land is gebeurd”. |x# Lacerdónia*^ A pc Salima* genomen. Maar dat viel tegen. Machines waren stukgeslagen en miljoenen guldens waren achterovergedrukt door vertrekkende Portugezen. Duizenden auto’s waren verdwenen, archieven geplunderd. Op dit moment wonen nog slechts 20.000 van de 250.000 Portugezen in Mozambique. Het gehele kader iedereen die leiding kon geven was weg. Er moest van voren af aan worden begonnen om de maatschappij, nu naar Oosteuropees model socialistisch georiënteerd, op te bouwen. Scholen moesten worden opgericht, leerkrachten aangetrokken en opgeleid, alfabetiseringscampagnes moesten worden opgezet, fabrieken Nova^3^ Freixo In het hotel in Maputo, dat samen met de overige hotels in de stad is „schoongeveegd” om plaats te kunnen bieden aan de bezoekers van de economische conferentie die zich die week afspeelt, wordt ons gezegd, dat we met zijn tweeën op één kamer moeten. Daar voelen we weinig voor. Het duurt een uur, voordat we dit duidelijk hebben gemaakt. En dat, terwijl we de eerste gasten zijn. Dan komt de derde bus, met onze passen. Inmiddels drommen acht ambtenaren van informatie om ons heen. Slechts een van hen spreekt redelijk Engels. Geen van ons Portugees. Deze ervaring is typerend voor het huidige Mozambique. Vijfjaar na de revolutie tegen het Portugese koloniale bewind kampt het land nog steeds met een enorm gebrek aan geschoold kaderpersoneel. De bureaucratie werkt daardoor verstikkend. De Portugezen hadden in het verleden, in tegenstelling tot de Britse kolonialisten, vrijwel geen enkele Mozambiquaan opgeleid. Alle topposities waren in handen van de blanken. Vandaar dat nu vooral jonge mensen hoge posten bekleden. Een 39-jarige ex-soldaat, zonder enige economische vooropleiding, is directeur van de centrale bank (die overigens verder vooral door Oosteuropeanen wordt geleid). President Samora Machel tijdens een redevoering. En een 27-jarige Mozambiquaanse fabrieksdirecteur, voor de revolutie lasser, kon tot deze post opklimmen omdat hij de enige was met een zekere vakkennis, die overbleef toen de Portugezen in 1975 massaal vertrokken en de fabriek leeggeroofd achterlieten. Mozambique anno 1980 is nog steeds een berooid land, met ruim 90 procent analfabeten, een stagnerende industrie, voedseltekorten, een haperend transportsysteem van de 100 onlangs bestelde taxi’s rijden er nog maar 20, de rest is stuk, niemand weet hoe ze moeten worden gerepareerd rijen wachtenden voor de winkels en een schrijnend tekort aan buitenlandse deviezen. Economisch is het land grotendeels afhankelijk van Zuid-Afrika. Zestig prooent van de im- en export in de haven van Maputo komt daar vandaan. Nog steeds werken 35.000 Mozambiquanen in de Zuidafrikaanse mijnbouw. Hun inkomsten betekenen deviezen voor het land. Maar het Zuidafrikaanse toerisme, een van de kurken waar de Mozambiquaanse economie voor de onafhankelijkheid op dreef, is verdwenen. Het betonnen skelet van het hotel „De vier jaargetijden”, riant gelegen in de baai van Maputo, steekt als bewijs hiervan onafgebouwd in de lucht. Vijfjaar geleden werd de bouw gestaakt. Er is geen geld om door te gaan, ook al is er een groot tekort aan hotelaccommodatie. In de bevrijdingsroes na de revolutie leken alle hindernissen met gemak te zullen worden t> <?v v - Z. 2.X 4 Nacaligg=^ JMOCAMBIQUE^^^z Mocambique NAMPULA s 4 J M A N /JC A AlVlanica A'lla Per*y*~>^ /Gi r E VjbêïSE 4, 400 SALISBURY Mapai Hoofdstad -Districtsgrens Distnctshoofdplaats ■K-. -Mi Spoorweg Okm Mocimbra da Prak y C A B o DE LG AD Ofe T -■v

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15