van rr. 9.- Caravan RAI AMSTERDAM 6tlm14dec> Geopend van 10-17en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 750 kinderen tot 14 jaar 14 - E „Polen kan rekenen op hulp” Spoedberaad top Warschaupact Irak bombardeert haven van Iran VANDAAG Vroege spits door Sinterklaasavond VEl LI NGc.v. HAARLEM „Collectieve sector moet weer inleveren” Gebr. Hermans b.v. het woord is aan... 'g n g agenda pagina 6 weersverwachting ter, 'P ter- nen ingj 880 03 „Hoogovens maakt weinig kans op EG-miljoenen” l ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 (ADVERTENTIE) Jan G. Elburg: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 71ste jaargang no. 30 1 T. pagina’s XTt 2 4,5, 6, 7 En Verder AFZ. SINT KERSTMAN Goede morgen Haarlemmers Vandaag in de Cronje om een uur of half twee gaat Sint Nicolaas verdwijnen maar, de kerstman zal verschijnen Als afsluiting v. d. loterij doet de Sint er nog wat prijzen bij voordat hij weer naar Spanje gaat geeft hij u nog een goede raad Neem de hele familie nu maar mee want het wordt gezellig in de Cronjé. Achtergrond Binnen- en buitenland Economie Kerkdiensten Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televIsle/Strips Sport Weerrapporten 10 13 ..2 2,3 ..11 ....6 Trein-Toegang-biljetten Buien en veel wind E.H.C.O. b.v. TELEFOON: 310561-323488 b.g.g. tel. 354869 Seksuologie (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet zal de komende maanden met nieuwe, irse bezuinigingen voor de collectieve sector komen. Premier Van gt liet dit gisteravond na afloop van de ministerraad weten. Letter- jk zei hij dat er voor 1981 „weer wat boeiends te wachten staat”. f ÏT '>E> f VEILING van KUNST en ANTIEK Kijkdagen vrij. 5, zat. 6, zond. 7 dec. van 10.00 tot 16.00 uur Veilingdagen ma. 8 t/m vrij. 12 dec. diverse aanvangstijden OPRECHTE R IJmuider Courant - haarlem 3IJ President Samora Machel Van Agt: Nieuwe liet te vermijden De topmensen van de Warschaupact-landen bijeen in Moskou, waar zij besloten Polen alle broederlijke steun te verlenen. (ADVERTENTIES) T. IMCO.. (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 van het KNMI tot morgenavond ter- etwijfelde of het kabinet er in zou slagen et financieringstekort volgend jaar te Deze uitlating gold voor de gehele col- ctieve sector, verklaarde hij. Van Agt Mozambique is één van de frontlijnstaten in zuide lijk Afrika. Het land is nu vijf jaar onafhankelijk na eeuwenlang een Portuge se kolonie te zijn geweest. De vrijheid is na een lang durige en harde strijd ver worven. Hoe moeilijk het is om uit de nalatenschap van een kolonie een ge zond land te scheppen blijkt uit de reportage. bloed- dier CENTRALE VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN Voor de hond zal god wel worst wezen. In het aardbevingsgebied in het zui den van Italië zijn gevallen van para- tyfus en geelzucht geconstateerd. Een ziekenhuisdirecteur waarschuwt dat in de tentenkampen over niet al te lange tijd honderden zieken zullen zijn. Minister Van der Klaauw zal de door de regering aan de Tweede Kamer toegezegde brief over de Taiwan- order van RSV niet mee-onderteke- nen, omdat hij geen verantwoorde lijkheid wil dragen voor de argumen ten van het kabinet om RSV een exportvergunning te verlenen. Zie pagina 2 Alle video systemen demonstratieklaar. VHS - BETAMAX - SVR - U-MATIC ....9 Voordelige bij NS-stations Winterse buien en middagtempera- tuur om het vriespunt. Krachtige, aan de kust en op het Ijsselmeer harde tot stormachtige wind, draaiend van noordwest naar noordoost. Willebrordstraat 10-12 IJmuiden. Tel. 11324 en 18754. Puin- en vuilafvoer per container t15 tub. O 194,- radio’s - televisies - platenspelers stereoapparatuur - bandrecorders keizerstraat 9-11 haarlem (023) 314740 voor service en kwafttett (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-WARSCHAU. De leiders van de zeven Warschaupactlanden hebben gisteravond na een onverwachte en geheime topontmoeting in Mos kou verklaard, dat Polen kan rekenen op „de broederlijke hulp en solidari teit” van de socialistische landen. BEIROET (AP). Iraakse vliegtuigen hebben gisteren de Iraanse havenstad Bandarsjapoer gebombardeerd. Iran stel de daar een aanval voor de tweede achter eenvolgende dag op de Iraakse olietermi- nal van Fao tegenover. Dit werd in een Iraans radiocommuniqué gemeld. Volgens radio-Teheran werden een be langrijke oliepijpleiding en een spoorweg bij Bandarsjapoer, een stad aan de Perzi sche Golf met een grote haven, door de Iraakse luchtaanval verwoest. De Iraanse autoriteiten hebben aangekondigd dat on middellijk opdracht is gegeven de schade te herstellen in het gebied, waar onder meer een groot chemisch complex is ge vestigd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Sinterklaasavond heeft gistermiddag voor een ongebruikelijk vroege spits gezorgd. Om half drie ’s mid dags kwam het verkeer, hoewel niet druk ker dan normaal, al op gang. Volgens de Verkeerscentrale in Driebergen verliep alles met uitzondering van het noorden redelijk. In Groningen en een deel van Drenthe maakten door sneeuw gladgeworden we gen het de automobilisten moeilijk, met name op de binnenwegen. De Verkeers centrale laat overigens weer de waarschu wing horen dat het in het hele land glad kan zijn door de temperatuur die rond het vriespunt schommelt en de neerslag. belasting tegen de ƒ5 miljard zal bedra gen. Voor volgend jaar wordt een nog grotere tegenvaller verwacht. De minister-president liet weten dat de ministerraad besloten heeft af te zien van „hakken met de botte bijl” in de uitgaven van de verschillende ministeries. In plaats daarvan zijn nieuwe kasplafonds inge steld. Dat betekent dat de uitgaven van de verschillende ministeries niet zonder meer boven bepaalde normen mogen uit komen. Overschrijden de uitgaven toch deze grens, dan moet de minister toestemming hiervoor vragen aan minister Van der Stee (Financiën). Het kabinet heeft al eer der tot de instelling van dergelijke pla fonds besloten, omdat hiermee voorko men wordt dat de verschillende departe menten plotseling zonder geld komen te zitten. Van Agt wilde niet zeggen op welke wijze de plafonds over de verschillende begrotingsposten verdeeld zijn. „De de partementen komen tot verschillende uit komsten”, zei hij. Hij kon ook niet zeggen met welk percentage de totale uitgaven verlaagd zullen worden. De ministerraad heeft gisteren langdu rig over de financiële problemen gespro ken. Geconcludeerd werd, dat de grens van 6 procent voor het overheidstekort in 1980 doorbroken dreigt te worden. Vol gens Van Agt kan deze ontwikkeling dit jaar niet meer gekeerd worden, omdat de tijd daarvoor te kort is. „Technisch is daar niets meer aan te doen”, zei hij. De instelling van de kasplafonds voor 1981 moet ertoe leiden dat de overheids uitgaven volgend jaar plotseling te snel stijgen. Ze zullen blijven gelden „tot nader order”. Maar Van Agt maakte duidelijk dat het onwaarschijnlijk is dat de totale overheidstekorten volgend jaar binnen de 5,5-procentsgrens zullen blijven. „Vergeet de illusie maar dat dat wordt gehaald”, zei hij. Daarbij verwees hij naar de doelstelling van het kabinet om de werkloosheid aan het eind van de regeer periode tot 150.000 terug te hebben ge drongen. Nu dat niet zal lukken, is Van Agt niet bereid zich opnieuw aan voor spellingen te wagen. De groeiende overheidstekorten leiden verder tot een stijgende beroep van de overheid op de kapitaalmarkt. Dat leidt tot een zorgelijke situatie. Voor de overheid wordt het „progressiever moei- lijker” om voldoende geld te lenen. Maar ook het bedrijfsleven lijdt onder de stij ging van de rente. Van Agt wees er voorts op, dat de groei ende schulden van de overheid ook de renteschuld doet stijgen. Dat neemt een omvangrijke hoogte aan, zei Van Agt. „Het kan zo niet doorgaan”. fe/ eperken tot 5,5 procent, zoals in de be- roting staat. De extra bezuinigingen zijn nodig ge- rorden door de tegenvallende belasting- Zljn pbrengsten. Alleen al voor dit jaar is Dezelfde termen werden in 1968 ge bruikt ter rechtvaardiging van de Russi sche invasie in Tsjecho-Slowakije, maar waarnemers in de Russische hoofdstad leiden uit het communiqué af dat het in de eerste plaats is bedoeld ter geruststelling van de westerse landen en de Poolse be volking. Tegelijkertijd wordt met deze top de ernstige zorg van de Oosteuropese lei ders over de situatie in Polen uitgedrukt. De Oostbloktop kwam als een complete verrassing; het nieuws erover lekte pas uit toen de vergadering vrijwel was afgelo pen. In het communiqué wordt vastge steld dat Polen „een socialistische staat is en blijft, een schakel in de keten van socialistische landen.” Er wordt geen mel ding gemaakt van „anti-socialistische ele menten” in Polen, die de bestaande orde omver zouden willen werpen. Zulke ter men werden de afgelopen weken wel ge bruikt in Russische, Oostduitse en Tsje chische verklaringen. Eerder op de dag had een Russische televisiecommentator gezegd dat er geen reden is te vrezen voor een Russische aanval op Polen. Maar hij had daar wel aan toegevoegd dat de Poolse communis tische partij in een situatie kon komen waarin de „socialistische broederlanden” om hulp wordt gevraagd. Donderdag had de woordvoerder van het Poolse centrale comité, Jozef Klasa, precies hetzelfde op gemerkt. De zeven Oostblokleiders wensen, zo staat in het communiqué, „constructieve betrekkingen met de Verenigde Staten, wanneer de nieuwe Amerikaanse rege ring een soortgelijke benadering voor staat.” De relaties tussen Oost en West zijn de afgelopen weken ernstig verstoord als gevolg van waarschuwingen van westerse regeringen aan het adres van Moskou zich niet in Poolse aangelegenheden te mengen en voortdurende meldingen van Russi sche mobilisatie en troepenbewegingen aan de Russisch-Poolse en Oostduits- Poolse grenzen. Moskou heeft dat ont kend en het Westen van „ophitsing” en „kunstmatige opvoering van de span ning” beschuldigd. Tot kalmte manende woorden kwamen gisteren van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw en zijn Engelse collega Lord Carrington. Na een gesprek in Den Haag zei Van der Klaauw dat „het verkeerd is om op voor hand al te gaan praten over vergeldings maatregelen voor een militair optreden dat nog niet heeft plaatsgevonden.” Mos kou weet precies waar het aan toe is wat de Verenigde Staten en West-Europa be treft, verklaarden beiden. Carrington merkte op, dat het nu de tijd was om „rustig te gaan zitten en tot bezinning te komen”. Hij zei te hopen dat zo’n periode van bezinning de Polen de gelegenheid zou geven hun eigen moeilijkheden op te lossen. Waarschuwende woorden kwamen gis teren van Joegoslavië. In een regerings verklaring, verspreid door het persbureau Tanjug, werd het belang van een „onaf hankelijk, stabiel en socialistisch Polen” onderstreept en elke vorm van buiten landse interventie afgekeurd. „Het Poolse volk heeft het recht zijn problemen zelf op te lossen”, aldus de verklaring, waarin verder geen enkel land met name werd genoemd. Th. Brinkman - W. Burger Bilderdijkstraat 1a Tel. 023-316486 Hans Plomp gaat in Erbij in op de Vampier. Er zijn veel grie zelverhalen en legendes rond om dit etende Maar de dracu- laverhalen met de afschuwelij ke snijtanden zijn onzinnig. erekend dat de tegenvaller in de loon- en akomstenbelasting en de vennootschaps- 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De dag der natie De discussie over de vraag of de 5de mei ■en nationale feestdag moet zijn, krijgt ten ordinair karakter als er alleen maar rordt getwist over het al of niet mogen ipnemen van een snipperdag, over nadeli ge gevolgen voor het bedrijfsleven en over illerlei materiële zaken die met de eigen lijke betekenis van de bevrijdingsherden- Idng niets te maken hebben. Wie zich de bevrijding nog herinnert, zal beseffen dat destijds niemand de verzuch ting geslaakt heeft, dat het definitieve tinde van de wereldoorlog helaas zo dicht In de buurt van andere feestdagen bleek te liggen. Het is trouwens een enigszins «schamende gedachte dat Nederland blijkbaar een zo belangrijke historische latum, met alle daaraan verbonden herin neringen, alleen maar kan vieren door op die dag niets uit te voeren, ballonnetjes door te prikken, zak te lopen of op een Ónmogelijk ochtenduur een burgemeester toe te zingen. Maar wat zij ook betogen, geen van die geld- en vrijetijdsrekenaars in werkge vers- en vakbondskringen is gelukkig in itaat, echt uit te maken of de 5de mei voor ons land een nationale dag is of niet. Het is er namelijk één het is zelfs de belang rijkste dag van het jaar, al beseffen velen dat al niet meer en al weten velen niets van de waarde die de gedachtenis van de bevrijding ook in de huidige maatschap pelijke en wereldsituatie onherroepelijk moet hebben. Wie die waarde wel degelijk beseft, zal het een zorg zijn of hij op die dag moet werken. In deze tijd, die overloopt van zware economische zorgen en een toenemende tanbidding van de Nederlandse gulden, moet blijkbaar alles in geld worden omge- lekend. Niemand heeft de heren Van Veen (werkgevers) en Kok (werknemers) horen zeggen dat zij zich persoonlijk en principieel moeten neerleggen bij de on herroepelijke historische lotsbeslissing dat de 5e mei een nationale feestdag, en de te mei een nationale rouwdag is. Als ook kamer en kabinet het hunne ervan gezegd mllen hebben, is het feit daar dat de Sociale partners” samen hebben uitge dokterd of de 5e mei een jaarlijkse natio nale hoogtijdag is. Terwijl zij dèt nu juist niet uit te dokteren hebben. Dèt heeft de vaderlandse geschiedenis zo beslist ep daar blijft het bij. Wat zij wèl kunnen Uitdokteren is of de werkers op die dag inoeten werken of vrij mogen nemen, of öfficiële gebouwen met de driekleur zul len worden getooid, of de feestcomités bun traditioneel volksvermaak zullen tinnen botvieren, of de loketten en scho len dicht zullen zijn, of de vuurwerk-, Mcarde-, vlaggendoek- en oranjekatoen- fabrikanten voor grote of helemaal geen voorraden moeten zorgen. Maar of de 5e mei een nationale herden kingsdag van de eerste orde is of niet dat maakt geen mens meer uit. Dat is al iritgemaakt na het laatste salvo van Duitse m Japanse kogels op Nederlandse men sen, en door de overlevenden van toen, 35 jaar geleden. Zo’n dag kondigt men niet >f, zo’n dag ontstaat, breekt aan, en wen telt mee zolang de wereld draait. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii bezuinigingen (Van onze redactie binnenland) BRUSSEL. Hoogovens maakt weinig kans meer op een uitkering van ƒ11 miljoen uit de sociale fond sen van de Europese Gemeenschap. De aftredende EG-commissaris ir. Henk Vredeling (Sociale Zaken) wil geen voorstel tot hulp aan Hoogovens meer indienen in de huidige Europe se Commissie, „dagelijks bestuur” van de EG, die eind deze maand af treedt. „Eerst moet de regering in Den Haag afstappen van haar principe dat de EG niet moet meebetalen aan de kosten van vervroegde pensione ring in het kader van herstructure ring van de Europese staalbedrij ven”, aldus Vredeling. De kans daar op is deze week aanzienlijk minder geworden. Minister Albeda (Sociale Zaken) schaarde zich in een brief aan Vrede ling vierkant achter het standpunt dat staatssecretaris Beyen (Buiten landse Handel) onlangs in de Europe se ministerraad had ingenomen. Dit houdt in dat de EG volgens Den Haag alleen werktijdverkorting moet hel pen financieren in staalondememin- gen die tot herstructurering overgaan. „Een voorstel Hoogovens elf mil joen te verstrekken maakt nu geen enkele kans in de Europese Commis sie. Als ik er nu mee kom, zou ik meer kwaad dan goed doen. Ik kan het maar het beste laten liggen”, zei Vre deling gisteren. Hij stak niet onder stoelen of banken teleurgesteld te zijn over de brief van Albeda. Eerst was er gebrek aan coördinatie en nu wil Den Haag ook de politieke bocht niet maken, zo wordt in Vredelings omgeving gezegd. Hoogovens diende via minister Al beda op 4 augustus j.l. een aanvraag tot hulp in Brussel in op grond van een schema voor vervroegde pensio nering. Dit plan kost in totaal 22 miljoen en de EG zou de helft kunnen bijdragen uit het zogenaamde sociale fonds van de kolen en staalgemeen schap (EGKS). Volgens Vredeling had de aanvraag van het IJmuidense staalbedrijf volledig ingewilligd kun nen worden. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1