Maria Theresia streng op voor Oostenrijk de bres Billy Turf weet nog steeds wat eten is HISTORIE ZATERDAGS BiJVOEGSEL :N 1 -Ol WW TERUGDRINGEN VAN FRIVOLE AMOURETTES AGENT 327 OP JACHT NAAR DE GESTOLEN NACHTWACHT door dr. P. H. Schröder Tel. t t. r- I 59 I vij Op 29 november 1780, nu 200 jaar gele den, begonnen bij het vallen van de duis- ternis in de torens van alle Weense kerken - de klokken te luiden: keizerin Maria There sia was, 63 Jaar oud, overleden. Van die 63 Jaar had zij er veertig als Landesmutter over de Donaulanden geregeerd. k- )t 7 I. t- m sn. us Eigenlijk was Maria Theresia een beetje illegaal aan de regering gekomen. Dat zat zo: haar grootvader keizer Leopold I had twee zoons. De oudste, Jozef I, had twee dochters, de jongste, Karel VI, had er een, Maria There sia. De traditie was dat wanneer bij gebrek aan mannen de vrouwen aan de beurt kwa men om te regeren, de dochters van de oudste zoon, in dit geval dus van Jozef I, voorrang hadden boven dochters van de jong ste zoon. Maar toen na de dood van Jozef de regering op Karei overging, veranderde die deze regel. Hij wilde dat zijn dochter hem zou opvolgen en niet een van de nichtjes. Rouw Marie Antoinette De kinderen De huwelijken II 'fy. 8 Maria Theresia op 15 jarige leeftijd rden ide) vor- Vol- Maria Theresia als weduwe Gott is bei den stdrkeren Bataillonen. I- ja- i Uitgeverij Oberon: Uitgeverij Dupuis: Billie losbollie WIM ARENDS (i I tgen alne- twik- sters voor loral iren- dere .m.v. raat- jroe- lulp- the- elne- alijke <ter- ilge- >atie van die al meer dan 20 jaar zijn geesteskin deren Bollie en Billie aan het blad Rob bedoes levert. Hij doet hierbij thuis de inspiratie op, zijn zoon en hond stonden jaren model voor de leuke „gags” die Roba met veel plezier maakt. Het nieuw ste album heet „Billie losbollie”. Ook Willy Lambil doet thuis zijn inspiratie op. Hij tekent de strip „arme Lampil" waarin hij zelf met zijn gezin centraal staat. Tenslotte nog even terug naar het wil de westen. Lucky Luke, de Westernheld, sneller dan zijn eigen schaduw, schittert weer in zijn nieuwste in boekvorm ver schenen avontuur „De schat van de Dal tons”. Tevens kwam het 2de speciaal- album van Lucky Luke uit, waarin enke le vroege avonturen zijn bijeengebracht. In een van deze verhalen komen de Daltons voor het eerst opdraven. Vak werk van tekenaar Morris. 56 De ord- I De bannelingen van de aarde: De machts greep van Zorka, 5,95. Bob Mallard: Het eskader des doods, 5,95. De partners: Spionage 5,95. Vidocq: De ratten van Parijs en andere verha len, 9,95. Stef Ardoba: Het geheim van de tempel, 5,95. Tina Topstrip 21: De twee van Oldenhoek, ƒ5,95. Tina Topstrip 22: Anke’s verboden vriend schap, 5,95. Oom Dagobert: De kroon van de Maya's, 5,95. Billy Turf no. 16, 5,95. Lucky Luke: De schat van de Daltons, 5,95. Sjors en Sjimmie: de doerakker, 5,95. Rob van de Rovers no. 2, 5,95. De partizanen: Het konvooi, f 5,95. Agent 327: Dossier Nachtwacht, ƒ5,95. De jonge jaren van Mickey en Donald 3, 5,95. Die bovenste beste Olivier Blunder, 5,95. Conan de barbaar: Slaaf van de amazone- koningin, 5,95. Verhalen van Lauzier Alexis: De lotgevallen van Al Crane, 8,50. Tom Poes: Het geheim van het Nevelmoeras, 5,95. Met Goofy de geschiedenis in: Toetankamon, 5,95. Mac Coy: Het gouden masker, 5,95. Groot Tina herfstboek, 6,95. Het staatsstuk waarin werd vastgelegd dat dochters van latere keizers vóór die van vroegere gingen, heet de Pragmatieke Sanctie. En de poli tiek van Karel VI was er op gericht om, desnoods door allerlei concessies daarop, de goedkeuring van de verschillende mogendheden te krijgen. Dat lukte. Maar om bijvoorbeeld de steun van de Nederlandse Republiek te winnen moest Karei de Oost-Indische Compagnie die hij in Oostende had opgericht, opheffen. Voor wat hoort wat. Einde lijk was het zover dat behalve de Republiek ook Engeland, Pruisen, Rusland en later Frankrijk toezegden Maria Theresia als opvolgster van kei zer Karei te erkennen. De vraag was alleen: zal iedereen z’n woord houden? De eerste die het brak toen Karei in 1740 stierf was natuurlijk Pruisen. Zonder oorlogsverklaring trok Frederik II, 26 jaar oud, Silezië binnen en eiste van Maria Theresia, 23 jaar oud, dat zij hem dit gebied zou afstaan. Zij weigerde fier, ook toen Frankrijk en Spanje haar de oorlog verklaarden. Met allerlei onderbrekingen duurde de strijd tot 1763. Toen werd Silezië definitief Pruisisch bezit en daarmee was Frederiks uitspraak bewaarheid: Naar de opvattingen dier tijden werden alleen de beide zoons en in de eerste plaats de troonop volger Jozef ingewijd in de staatszaken. Nu was die Jozef geen gemakkelijk kind, later geen ge makkelijk mens. Hij wordt ons getekend als weer barstig, stuurs en eigengereid en het moet eens zijn voorgekomen dat zijn moeder het nodig vond de zevenjarige een pak rammel te laten geven met de roe. Zij gaf daar opdracht toe, maar stootte toen toch op bedremmelde, hoogst beleefde weer stand bij hem die het vonnis moest uitvoeren: men slaat een aartshertog toch niet op het zitvlak! Maria Theresia antwoordde: Je ziet wat de gevol gen zijn als men het nalaat en verliet het vertrek. Geheel in die lijn is dat zij in het gehele rijk de pijnbank afschafte, maar lijfstraffen liet bestaan. Ook toen Jozef volwassen was geworden en tot mede-regent was benoemd, botsten beider opvat tingen vaak. Waar de moeder helemaal niet tegen kon was de spotzucht, de dikwijls onredelijk scherpe ironie van haar zoon. Jozef was evenals Maria Theresia een verlicht despoot, maar terwijl zij bij de invoering van hervormingen bedacht zaam en omzichtig te werk ging en zo veel moge lijk de rechten en gevoelens van haar onderdanen eerbiedigde, trad Jozef dikwijls onbesuisd op en hield hij te weinig rekening met de totaal verschil lende volkeren over wie hij regeerde: Oostenrij kers, Hongaren, Tsjechen, Slowaken, Roemenen, Zuid-Slaven, Italianen. Het eiste wijs beleid en voortdurend wikken en wegen om voor die zo verschillende volkeren bevredigende oplossingen van hun problemen te bereiken. Het duidelijkst blijkt het verschil tussen Maria Theresia en Jozef II uit hun houding tegenover de R.-k. Kerk. Maria Theresia heeft het onderwijs in haar Rouw dus in de Hofburg, rouw die volgde op de zwaarste slag die de keizerin kon treffen: in 1765 was haar man, was Frans I overleden. Bij de vele slagen die haar getroffen hadden had Maria The resia steeds steun en troost gevonden in haar sterk geloof, haar onwankelbaar godsvertrouwen. Het bevreemdt even dat zij die de dood van zes kinderen en twee schoondochters met zoveel ge lijkmatigheid droeg, zo, men zou haast zeggen redeloos bedroefd was over het heengaan van haar man; zo wanhopig dat het haar kanselier en raadsman de grootste moeite heeft gekost haar te doen terugkomen op het besluit afstand te doen van de troon. Eindelijk zwichtte zij, zag zij af van haar voor nemen in een klooster haar verdere levensjaren door te brengen. Maar zij eiste als een soort vreemde compensatie de allerstrengste hofrouw voor haar gehele omgeving. Bouman vertelt dat zij zich terugtrok op de derde etage van de Hof burg, waar een aantal vertrekken met zwart floers werden behangen. Zij liet het haar kort knippen, droeg zwarte kleding en schreef die ook voor aan allen, die in haar omgeving verkeerden. Rouge mochten haar hofdames vanaf dat ogenblik niet meer gebruiken. Rouw, diepe rouw allerwegen. In sommige opzichten zelfs levenslange rouw. Zo weigerde de keizerin in de maand augustus van welk jaar ook, op reis te gaan. Het was immers in augustus dat haar man overleden was. Verder bezocht zij gedurende jaren concert noch schouw- burgvoorstelling. De zesjarige Wolfgang Ama deus Mozart, die in 1762 voor het keizerlijk echt paar op het klavier had gespeeld en daarna bij de keizerin op schoot had gezeten, trad pas in 1773 als jongeman van 17 weer voor haar op in een der zalen van Schönbrunn. Haar trouwdag, 12 februa ri, bracht zij elk jaar in volkomen eenzaamheid door in haar particuliere kabinet, omgeven door de afbeeldingen van de geliefde dode. Maar met de plichtsbetrachting, die kenmerkend is voor deze vrouw, wijdde zij zich opnieuw aan de staats zaken, ’s morgens om zes uur opstaande en zich de gehele morgen verdiepend in de bestudering van rapporten of overleggend met haar ministers. De voortijdige dood van Jozefs eerste vrouw, Isabella van Parma, maakte een nieuw huwelijk tussen Habsburg en Bourbon, een nieuwe band tussen de Donaumonarchie en Frankrijk, wense lijk. Aanvankelijk schijnt Lodewjjk XV nog te hebben geaarzeld, maar eindelijk bereikte het officiële aanzoek toch Wenen. Voor zijn kleinzoon de dauphin, de latere Lodewijk XVI, vroeg de grootvader de hand van de toen 12-jarige Maria Antonia. Het kind zou een Franse opvoeding krijgen en twee jaar later zou het huwelijk „met de handschoen” worden voltrokken. Maria There sia zag haar dochtertje met angstige bezorgdheid vertrekken. Frankrijk onder Lodewijk XV had een slechte naam en nu moest zij haar dochter inprenten beleefd te zijn tegen Madame Du Barry, die Madame De Pompadour was opgevolgd als maitresse van de koning. Alleen de namen deden de deugdzame Maria Theresia al sidderen. Maar zoals steeds prevaleerde het staatsbelang. Haar bezorgdheid is in de volgende jaren slechts toegenomen, maar wat de Franse revolutie voor Marie Antoinette en haar man in petto had, heeft de Oostenrijkse keizerin niet geweten. In 1780 begon haar gezondheid achteruit te gaan, ze was veel te gezet, was kortademig en had moeite met lopen. Het einde kwam op 29 november en natuurlijk werd zij bijgezet in de Kapuzinergruft, waar voor haar en na haar zoveel Habsburgers te ruste zijn gelegd. Ik vond het een vreemde sensa tie daar te staan temidden van zoveel sarcopha- gen en te weten dat in een dubbele graftombe Maria Theresia ligt aan de zijde van haar Franz. rijken nieuw georganiseerd en het enigszins ont trokken aan de invloed van de geestelijkheid. Bovendien moesten geestelijken in het vervolg belasting betalen, het nieuwe belastingstelsel dat zij invoerde hief de bestaande vrijstelling die de geestelijkheid genoot, op. Wanneer de paus beslui ten of voorschriften aan de bisschoppen afkon digde, mochten die in de Donau-staten niet gepu bliceerd worden voor de regering er haar goed keuring aan had gehecht. Jozef II breidde die voorwaarde uit tot voorschriften die van de bis schoppen zelf uitgingen: ook die moesten eerst aan hem worden voorgelegd. Hij verleende protestanten en Grieks-katholie- ken vrijheid van godsdienst en het recht ambten te bekleden, hij hief 600 kloosters op en legde beslag op hun bezittingen, waarvan hij de inkom sten gebruikte om scholen en ziekenhuizen te stichten. Hij verontrustte de paus, door buiten Rome om bisschoppen te benoemen en de oplei ding van geestelijken aan zich te trekken. Pius VI is zelfs naar Wenen gereisd om Jozef van zijn heilloze plannen te doen afzien, maar de moeilijke gevaarlijke tocht was vergeefs. Jozef ontweek eenvoudig ieder diepgaand gesprek en ging zijn eigen gang. Pas 200 jaar later heeft opnieuw een paus Duitstalige landen bezocht. In de zeer omvangrijke serie Western- stripverhalen verschenen twee nieuwe albums. Het ene, een nieuw deel in de Mac-Coy-serie, is een moeilijk te lezen verhaal waarin de helden wat overdre ven heldhaftig worden weergegeven. De tekenstijl is evenwel prachtig, al komt die niet helemaal tot zijn recht door het niet perfecte drukwerk. Het tweede Westemalbum is een mooi, met harde kaft uitgevoerd boek met verhalen van Lauzier en Alexis. In dit deel komen de lotgevallen van Al Crane aan bod, zes vlotte Westernstrips die inhoudelijk sterk afwijken van wat we op dit gebied gewend zijn. Het is meer een persiflage op het Westemgegeven met een merkwaardig wrang soort hu mor die erg doet denken aan het satiri sche blad MAD. Iets heel anders is het nieuwste avon tuur van Agent 327. Dit keer een Hol lands avontuur rond de gestolen Nacht wacht. Uiteraard speelt het zich in Am sterdam af en de tekenaar, Martin Lode wijk brengt dit alles erg herkenbaar in beeld. Grappig is dat er in elk avontuur van Agent 327 bestaande figuren voor komen. In „Dossier Nachtwacht” zijn dat Purdie (van de Wrekers) en de teke- Toen Maria Theresia 19 was trouwde zij met Frans van Lotharingen. Een gelukkig huwelijk dat bijna dertig jaar geduurd heeft en waaruit zestien kinderen geboren werden, van wie tien in leven bleven. Die dribbelden daar door de zalen van het immense paleis Schönbrunn, 's winters door de Hofburg onder moeders toeziend oog en meermalen strenge blik. Want zo lief ze haar kinderen had, zij wist dat ze bestemd waren om, voor zover het jongens waren, te regeren en voor zover het meisjes waren zodanige huwelijken te sluiten, dat het landsbelang er mee gediend was. De harde stenige weg van de plicht, waaraan Maria Theresia zelf haar gehek bestaan onderge schikt maakte, de plicht jegens staat, volk en geloof, daartoe voedde zij haar kinderen met geduld maar onvermoeibaar op. De opvoeding van mijn kinderen is steeds mijn grootste en dierbaarste taak geweest, heeft zij eens geschre ven. Maar juist omdat haar kinderen een toe komst wachtte, waarin zij heersers en heerseres sen zouden zijn, moesten zij in hun jeugd aller eerst leren gehoorzamen. Omdat ze later in overvloed zouden leven, moes ten zij in hun jeugd gewend worden aan sober heid. Luxe, verwijfdheid, overdreven hofhouding, elegante kleding, dat alles moest vermeden wor den. En die strenge regels golden niet alleen de keizerlijke familie. Bij het begin van haar rege ring had Maria Theresia een Sittenkommission ingesteld, een zedelijkheidsraad, gevormd door te goeder naam en faam bekend staande Weners uit hoge kringen, die toezicht hielden op de huwelijkstrouw hunner medeburgers en streng oordeelden over iedere inbreuk daarop. Dat Wenen desondanks of misschien mede daardoor de naam had de stad der frivole amou rettes en guitige liefdesavontuurtjes te zijn bleef voor de keizerin verborgen, althans zij hield zich onwetend en handhaafde de strenge hofetiquette. naar van Jan, Jans en de kinderen, Jan Kruis. Olivier Blunder, de dikbuikige mees- terredenaar beleeft in zijn 15de album weer gekke avonturen met zijn buurman Zuiger. De Disney-familie kent vele leden. Ook Goofy maakt daar deel van uit. In zijn serie „de geschiedenis in” wordt ditmaal het leven van Toetankamon in beeld gebracht. Jammer, maar deze keer is het een mislukking geworden. Een slap verhaal zonder enige samenhang, niet te best getekend en slecht inge kleurd. Mickey Mouse en Goofy verdie nen veel beter. Het speurdersduo Baard en Kale raakt in het 28ste album betrokken bij een vreemd zaakje. In Afrika komt een komeet terecht die een straling ver spreidt waar de geest van dier en mens door wordt aangetast. Will, de tekenaar, ontving onlangs een hoge onderschei ding voor zijn werk. Van ruimteavonturier Stef Ardoba verscheen het 5de deel. Een Science- Fictionstrip van de Haarlemse tekenaar Bert Bus waarin een vreemd buiten aards volk de aarde uit wil drogen om zo een leefbaar klimaat voor zichzelf te scheppen. Stef Ardoba gaat met een tijdkooi naar de oude Egyptenaren om dit te voorkomen. Meer realistisch is het optreden van „de partners” in hun derde deel „spiona ge”. Snelle auto’s, wilde achtervolgingen en karateklappen vormen de ingrediën ten voor dit goede verhaal. Het begint in Disney-land, waar de grote boze wolf een moord pleegt. Niet te vergelijken, maar toch een klasse apart, het kogelronde eeuwige studentje Billy Turf. Gedreven door zijn niet te bedwingen vraatzucht rolt hij van de ene in de andere benarde situatie. Hierbij haalt hij regelmatig het bloed onder de nagels vandaan van zijn wan hopige leraar, Kwel. De sloppen van Parijs in de vorige eeuw, spaarzaam verlicht, somber en angstaanjagend. Armoede en misdaad bepalen daar het leven. In deze omge ving opereert politieagent-in-burger Vi docq. Een schitterende zwart-wit strip die enkele jaren geleden in het stripblad Pep te vinden was. De verantwoordelij ke man is Hans Kresse, die al eerder met Eric de Noorman recht in de roos schoot. „Een striptekenaar is een geluksvo gel”, aldus de Belgische tekenaar Roba, veek per ruit- kroonprins, die haar een paar jaar later de oorlog zou aandoen. Maar zij verzette zich. Ich will den Franzl, zei ze. Daarna was de Saksische troonop volger de kandidaat van de ouders. Maria There sia weigerde. Ich will den Franzl, zei ze opnieuw. En zij kreeg hem. Franz Stephan von Lotharin gen, die in 1737 Toscane „kreeg”, waar de familie der Medici was uitgestorven, werd in 1745 ook nog tot keizer gekozen. Maar hoofdzaak bleef zijn taak als echtgenoot. Prinz Loth’ring soil leben, der bringt uns Prin- zen zuwegen (weet prinsjes tot stand te brengen), zong het Weense volk, toen na drie meisjes einde lijk de troonopvolger Jozef geboren werd. Dat was in 1741. De oorlog met Pruisen was toen pas begonnen en de kleine Jozef leerde van zijn vroeg ste jeugd af de Pruisen en vooral Frederik II als de erfvijand te haten. Het vroegrijpe kind liep bij voorkeur in een militair uniformpje rond, speelde met zijn tinnen soldaatjes de veldslagen na, zwoer zich over nederlagen te zullen wreken en de afstand van Silezië ongedaan te zullen maken. Deels met trots, deels met bezorgdheid sloeg zijn moeder deze ontwikkeling gade. En reeds gingen haar gedachten in de richting van een passend huwelijk. In 1756 had zich in Europa een renversement des alliances, een wisseling in de bondgenootschappen der belangrijkste Europese mogendheden voltrokken. Oostenrijk en Frank rijk naderden elkaar. Maria Theresia en Lodewijk XV zonden gezanten over en weer en werden het eens. Een huwelijk van Jozef met Isabella van Parma zou de band tussen Habsburg en Bourbon verstevigen, want op een ingewikkelde manier was de kleine Italiaanse brunette familie van het Franse koningshuis. Een vreemd huwelijk, in 1760 gesloten tussen de 19-jarige bruidegom en de 17- jarige bruid. Vreemd, omdat niet alleen Jozef op Isabella verliefd was. Dat was hij, met zijn hele hart. Maar begrijpen deed hij haar niet. Wie Isabella wèl begreep was Jozefs jongere zuster Maria Christine, toen 18. De briefwisseling tussen beide meisjes is bewaard gebleven en ook als men rekening houdt met beider leeftijd en met de wat extatische wijze waarop de 18e eeuw zich placht te uiten, valt het moeilijk alleen aan tedere vriendschap en niets meer te denken. Daarvoor zijn de wederzijdse betuigingen van nimmer ein digende liefde en schuldgevoel te openhartig. Hoe ook, het huwelijk en de idylle duurden slechts drie jaar, toen stierf Isabella aan de pokken. Jozef was doodongelukkig, hij bleef als weduwnaar achter met een dochtertje van twee, Maria Theresia’s eerste kleinkind, naar grootmoeder genoemd. Maar de grootmoederlijke vreugde heeft slechts kort geduurd: de kleine Maria Theresia stierf toen ze acht was. En toen was haar vader al voor de tweede maal weduwnaar. Ook zijn tweede vrouw, Josepha van Beieren, overleed aan de pokken, de ziekte, die in de 18e eeuw meer slachtoffers eiste dan de bloedigste oorlog uit die tijd, zegt Bouman in zijn prachtige boek Van tijd naar tijd, dat deze periode beschrijft. Toen de kinderen opgroeiden waren er natuur lijk in het grote keizerlijke gezin talrijke huwelijksproblemen. Maria Theresia zelf had als jong meisje blijk gegeven van een sterke wil en een persoonlijke voorkeur. Haar ouders hadden haar aanvankelijk bestemd voor de Pruisische Yann, de zwerver: De wachtende wijzen, 5,75. Robbedoes en Kwabbemoot: Geld, smiechten en smokkel, 5,75. Sophie: Het ei van Karapolie, 5,75. Sophie: De bel der stilte, 5,75 Sophie: en Donald MacDonald, 5,75. Fhp Flink: In de nieuwe wereld, 5,75. Flip Flink: De geheimen van de koraalzee. ƒ5.75. Baard en Kale: Metamorfose, 5,75. Arme Lampil no. 3, 5,75. De beverpatroelje: Op zee gevangen, 5,75. Jerry Spring: De Bronco’s van Montana, ƒ5,75. Bollie en Billie: Billie losbollie, 5,75. Lucky Luke, speciaal album no.2, 5,75. y*.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21