Zorgen over stijging Amerikaanse rente Syrië trekt tanks 1 terug van zuidgrens Italiaanse politie houdt plunderaars aan n te- Afnemende militaire spanning restaureren VS staken hulp aan El Salvador Parijs beproeft meerkoppige drietrapsraket Zware sneeuwval in W-Duitsland Italië gaat antieke bouwwerken Verkiezingen in Portugal gaan gewoon door „Ontwikkeling in Indonesië door ons land vernield Israel wijst Palestijnse burgemeesters uit 1 Prime rate naar 19 procent Hoger beroep na ontslag mogelijk Onzekerheid over toekomst Portugal Peking: niet zonder meer samenwerking met Ronald Reagan Gevangenisstraffen geëist in proces in Paramaribo 1 ZATERDAG 6 DECEMBER 19 8 0 BINNEN* EN BUITENLAND 99 ■i (Van onze redactie buitenland) In Portugal strijden verslagenheid en onzekerheid over de toekomst van het land op korte en middel lange termijn om de voorrang na het verongelukken, donderdag, van premier Francisco Sa Car neiro. NAPELS-ROME (AP/ANP). In het aardbevingsgebied in het zuiden van Italië zijn enke le gevallen van paratyfus en geelzucht geconstateerd. De regeringscommissaris voor de aardbevingszones heeft dit gisteren in zijn dagelijkse bul letin over de gezondheidssitu atie meegedeeld. In aardbevingsgebied geelzucht en paratyfus 1. d) rhogin- ler fors i beslo- van de door- omdat t moe- isgroe- i) wer- fer dat heden volle erd. innen ng in iertoe ten. Schellekens noemt het verder „onwaar schijnlijk”, dat Indonesië nu zoals veel ontwikkelingslanden menen in een ont wikkelingsfase is, waarin Nederland en kele eeuwen geleden verkeerde. Een indu striële revolutie, zoals die in ons land plaats vond, zal in Indonesië nooit kunnen plaatsvinden, zo meent Schellekens, om dat de kiemen daartoe kapot zijn ge maakt. Als voorbeeld noemt hij Sumatra, waar men in de negentiende eeuw pro beerde een eigen petroleum-industrie op gang te brengen. De Nederlandse indu strie maakte dat echter onmogelijk. Dat was al verwacht gezien de verho ging van het disconto van de Amerikaanse centrale banken van twaalf tot dertien Plaatselijke functionarissen in Toretta Di Mercogliano verklaarden te hebben De orderontvangst van de verwerkende industrie in de Verenigde Staten is in oktober nog toegenomen en wel met 2,7 miljard dollar (gecorrigeerd voor het sei zoen). In september bedroeg de toeneming echter 5,8 percent. In economische kringen in New York begint men zich danig ongerust te maken over de voortdurende stijging van de ren tetarieven in de Verenigde Staten. Hoe duurder het opnemen van krediet wordt hoe groter de kans op een nieuwe econo mische inzinking in het komende jaar. Er wordt nu al gerekend dat de vermindering van de lust tot investeren en uitgeven kort na het aflossen van de wacht op het Witte Huis, een eind zal maken aan het economi sche herstel dat van de zomer intrad toen het prime rate op elf percent stond. Het beleid van de Amerikaanse mone taire autoriteiten is gericht op bestrijding van de inflatie, die een ernstiger probleem wordt geacht dan de werkloosheid. Het aantal werklozen is overigens de vorige maand enigszins afgenomen, namelijk met 0,1 percent tot 7,5 percent van de beroepsbevolking. De groothandelsprij- zen stegen met 0,6 percent tegen in okto ber met 0,8 percent. De inflatie van de groothandelsprijzen bedroeg eind novem ber 7,9 percent op jaarbasis. percent. Het disconto is de rente die de handelsbanken moeten betalen als ze le ningen bij de centrale banken opnemen. drinken. Het drinkwater van andere ge meenschappen wordt op grote schaal gechloreerd om de ziektekiemen te doden, aldus het bulletin. Veel Portugezen bewezen de verongelukte Sa Carneiro gisteren de laatste eer Zo ook bi) leven zijn grote politieke tegenstrever president Eanes (midden) van Portugal. HAMBURG (DPA). Nieuwe sneeuw val heeft gisteren in West-Duitsland op vele autowegen het verkeer volledig tot stilstand gebracht. Dat gebeurde vooral in Hessen en in delen van Noordrijn-Westfa- len. Er deden zich talrijke ongelukken voor die in de meeste gevallen tamelijk goed afliepen. Saoedi-Arabië maakte donderdag be kend dat de Syrische president Hafez As sad had toegezegd zijn 50.000 manschap pen en 1.200 tanks langs de Jordaanse grens terug te trekken. Volgens de be kendmaking was dit het resultaat van een bemiddelingspoging, die de Saoedisch- President Eanes heeft gisteren voor vijf dagen nationale rouw afgekon- digd. Tegelijkertijd beëindigde hij zijn campagne voor de presidentsverkie zingen. ig mee lledige stijging dimen- fustitie an het ig van mwing ie de t het hoor- groep ndere t me- ;rant- lat jr- de en nnen ruwd ver- n de 'elast or en lat en ns te >r r- i- n •t n et ig is tr- m kt D d- k- a- ie te er n. i. e- t- n ROME (Reuter). De Italiaanse Senaat heeft een wet goedgekeurd waarin 450 miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld voor de restauratie van antieke bouwwer ken in Italië. Het Italiaanse ministerie voor het behoud van cultuurgoed heeft sinds zijn oprichting vijf jaar geleden aan de wet gewerkt. Het ministerie ontvangt al een paar jaar alarmerende berichten uit alle delen van Italië over het verval van monumenten. In Rome staan op de lijst van te restau reren bouwwerken o.m. de triomfbogen van Titus en Septimus Severus als ook de overwinningszuilen van Traianus en Mar cus Aurelius. In de nieuwe wet wordt de omleiding van het verkeer in de buurt van beroemde bouwwerken voorgesteld en er staan plannen in voor grote archeologi sche parken. Er is ook geld uitgetrokken voor de onteigening van archeologisch interessante stukken grond. PEKING (Reuter). Deng Xiaoping heeft er gisteren op gewezen dat het een illusie is te menen, dat Peking zonder meer met president Ronald Reagan zal samenwerken, als de volgende Ameri kaanse regering een harde koers volgt jegens de Sovjet-Unie. De kwestie-Taiwan zit nog tussen ons in, aldus de ondervoor zitter van de communistische partij en in feite de sterke man in de Volksrepubliek. r Men er van n jaar 1 we ien, is in de verge wis”. n het lesge- Men- seshe- at op waar raad- ;chter NIJMEGEN (ANP). Nederland heeft in het verleden alle kiemen van een zelf standige economische ontwikkeling in In donesië kapot gemaakt. Toen de Neder landers in de zeventiende eeuw in Indië kwamen, gold hun enige belangstelling produkten, waarmee handel was te drij ven. Interesse voor de mensen die er woonden, bestond niet. Deze conclusies trekt de Nijmeegse politicoloog Leo Schel lekens in zijn dissertatie Nederlanders in Azië, Afrika en Latijns-Amerika, 1600- 1900. PARIJS (Reuter). Frankrijk heeft op 18 november met succes het prototype be proefd van een drietrapskernraket met verscheidene koppen, zo heeft de Franse minister van Defensie, Joel le Theule, gisteren bekendgemaakt. Hierdoor heeft Frankrijk zich gevoegd bij de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland die reeds over dergelijke raket ten beschikken. De proef werd genomen van de raketba- sis in Les Landes in Zuidwest-Frankrijk. De raket, bekend als de M-4, is bestemd voor de zesde Franse onderzeeboot, de Inflexible, die in januari 1985 in gebruik moet worden genomen. De M-4 kan zes kernkoppen met een totale lading van 150 kiloton over een afstand van 4.000 km verplaatsen. De elf meter lange raket weegt 36 ton. Op 18 november werd de M-4 in de richting van de Azoren gelanceerd. Na de dienst zullen de stoffelijke resten van de twee regeringsleden en van de vijf andere slachtoffers van het ongeluk aan de families worden overgedragen voor een begrafenis in stilte. Als eerste buitenlandse rege ringsleider is bekend van de Spaanse premier Suarez dat hij de rouwdienst zal bijwonen. Schellekens, verbonden aan het Derde Wereld-Centrum in Nijmegen, promo veerde op deze studie aan de Nijmeegse universiteit. Hij concludeert, dat de zoge noemde afhankelijkheidstheorie van de thans in Amsterdam docerende Ameri kaanse socioloog Gunder Frank, volgens welke theorie de huidige onderontwikke ling van de Derde Wereldlanden een histo risch produkt is van vroegere en thans nog bestaande ongelijke relaties tussen de rijke en arme gebieden, ook van toepas sing is op de relatie NederlandIndone sië. De ontwikkeling van de groothandels prijzen wordt vooral in verband gebracht met een tragere stijging van de prijzen van zaken als personenauto’s en machi nes. De prijsstijging van levensmiddelen bedroeg voor de tweede achtereenvolgen de maand een half percent. NEW YORK (Reuter). Sommige banken in de Verenigde Staten hebben hun minimumrente voor leningen aan de meest kredietwaardige bedrijven, het zogenaamde prime rate, gisteren verhoogd van 18,5 tot 19 percent. Ondertussen heeft de paramilitaire poli tie gisteren in het rampgebied tenminste 23 plunderaars aangehouden. De regering heeft meer dan 1.000 man politieverster- king gestuurd en rechters en aanklagers opgedragen in de tentenkampen proviso rische rechtbanken op te richten om effec tiever tegen plunderaars te kunnen op treden. Honderden mensen hebben door de koude bronchitis en andere aandoeningen aan de luchtwegen opgelopen. Volgens de regering wonen 201.680 mensen in tenten kampen. Naar gezondheidsfunctionarissen heb ben meegedeeld, hebben de ziektes nog geen epidemische vormen aangenomen, maar worden de inentingsprogramma’s wel opgevoerd. Tot dusverre zijn 161.270 mensen door geneeskundige ploegen ge vaccineerd. Volgens sommige economische deskun digen zouden deze cijfers er op kunnen duiden dat al een nieuwe periode van economische achteruitgang is aangebro ken. Dit wordt bevestigd door de stijging van het indexcijfer voor de economische bedrijvigheid in de VS van 0,9 percent in oktober tegen 3,1 percent in september. DAMASCUS (AP) Syrië heeft gisteren enkele van zijn Russische T-62 tanks van de Jordaanse grens teruggetrokken. Het is het eerste zichtbare teken van afnemende militaire spanning tussen de twee arabische buur landen. Westerse diplomaten verklaarden dat een vijftiental tanks in de ochtenduren over de snelweg van Deraa naar Damas cus van de grens is weggereden. PARAMARIBO (SNA/ANP). De auditeurmilitair bij de krijgsraad in Paramaribo, mr. A. Ramnewash, heeft gisteren tegen zeven personen die er van verdacht worden een „linkse coup” in Suriname te hebben willen plegen, gevangenisstraffen geëist va- riep4rend van een half tot twee ëneenhalf jaar. Hij achtte op grond van de verklaringen van getuigen en van de verdachten zelf een complot tegen de machthebbers bewezen. De drie militairen, Chas Mijnals, Ba- dressein Sital cn Stanley Joeman hoor- Voor de Portugese premier Sa Car neiro en minister van Defensie Amaro Da Costa, zal vandaag een plechtig requiem plaatsvinden in de Hierony- mus-basiliek in Lissabon. Op verzoek van de familie van de overledenen is afgezien van een staatsbegrafenis zo als in eerste instantie was geregeld. Nederlandse culturele instellingen die betrekkingen onderhouden met Italië hebben een comité gevormd dat een doot de aardbeving in Italië getroffen dorp wil' adopteren. Daartoe zal geld worden inge zameld onder de Nederlandse bevolking. Door een dorp te adopteren en daarmee rechtstreekse contacten te onderhouden, hoopt het comité bureaucratische vertra gingen die zich bij de hulpverlening voor doen te vermijden. Op het ogenblik wordt onderzocht welk dorp in aanmerking komt voor adoptie. Het comité is gevormd uit de Italiaanse afdelingen van de Nederlandse universi- teiten, de verenigingen Dante Alighieri, het Nederlands Klassiek Verbond en de stichting Incontri. Deze laatste stichting, die in Utrecht zetelt, coördineert de actie en verschaft hierover inlichtingen. In Torre Annunziata nabij Napels zijn vijf gevallen van paratyfus ontdekt en een zesde geval in San Giorgio A Cremano. Degenen die met de patiënten in aanra king zijn geweest zijn gevaccineerd. In het San Carlo-ziekenhuis te Potenza worden zes mensen met geelzucht ver pleegd. „In de tentenkampen zullen over niet al te lange tijd honderden zieken zijn”, zo waarschuwde ziekenhuisdirec teur Luigi Grassi. De autoriteiten hebben de bevolking gewaarschuwd dat het drinkwater in drie dorpen rond Potenza onveilig is en hen aangeraden uitsluitend mineraalwater te LISSABON (DPAAFP/Reuter). De verkiezingen voor het president schap van Portugal gaan morgen ge woon door, zo heeft de Nationale Kies raad gisteren eenstemmig besloten. Geen van de zes kandidaten zag in het overlijden van premier Sa Carneiro, donderdag bij het neerstorten van een vliegtuig, aanleiding de oorspronkelijk vastgestelde datum te wijzigen. Overi gens gaat het morgen om de eerste ronde. Haalt geen van de kandidaten de vereiste meerderheid (51 pct. van de uitgebrachte stemmen), dan vindt de tweede ’•onde plaats op 21 december. Afgelopen maandag reageerde Peking ui terst geïrriteerd op een uitspraak van een topmedewerker van Reagan, dat de rege- ring-Carter „een slecht akkoord met Chi na sloot” toen ze in januari vorig jaar besloot tot normalisering van de onderlin ge betrekkingen. Ray Cline voegde eraan toe, dat Peking „zich nu eens beschaafd moet gaan gedragen”. Reagan, die zelf in het begin van zijn campagne voor het Witte Huis de woede van de Chinezen over zich afriep door te verklaren voorstander te zijn van een „twee-China’s-politiek”, bluste deze brand door te verklaren dat Cline niet officieel had gesproken en dat hij zijn woorden zorgvuldiger had moeten kiezen. voorkomen, dat tientallen personen, die waarschijnlijk geen aardbevingsslachtof fers waren, windschermen, matrassen, dekens en wollen kleding meenamen die werden uitgedeeld. „We moeten koste wat kost vermijden, dat hulpgoederen terecht komen bij mensen die ze niet echt nodig hebben”, aldus een sergeant van politie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Wie wegens gewichtige redenen door zijn baas ontslagen wordt, kan straks in hoger beroep gaan wanneer de kantonrechter de werkgever gelijk heeft gegeven. De ministerraad heeft gis teren ingestemd met een wetsvoorstel van deze strekking. Hoger beroep en beroep in cassatie zul len volgens de nieuwe bepaling alleen mogelijk zijn wanneer het gaat om een dienstbetrekking die voor langer dan een jaar is aangegaan. Ook kan men het hogerop zoeken wanneer de kantonrech ter een schadevergoeding van meer dan 1500 gulden heeft toegekend. JERUZALEM (DPA/UPI/Reuter). De Israëlische regering heeft gisteren beslo ten twee Palestijnse burgemeester toch uit te wijzen uit de bezette Westelijke Jordaanoever. Dit heeft minister Mosje Nissim van Justitite in Jeruzalem bekend gemaakt. De twee zijn inmiddels over de grens met Libanon gezet. Het Israëlische hooggerechtshof sprak zich ervoor uit de twee nog „een kans te geven”, hoewel uitwijzing niet onrechtma tig was, aldus de uitspraak van het hoog gerechtshof donderdag. De burgemees ters zijn Fahd Kawasma van Hebron en Mohammed Milhem van Chalchoel. Op de Westelijke Jordaanoever houdt men reke ning met onlusten na de beslissing van de regering. Minister Nissim maakte het besluit be kend na een speciale kabinetsvergadering onder leiding van premier Begin. Volgens hem hebben de ministers alle veiligheids aspecten afgewogen en besloten dat, in het belang van de openbare veiligheid, zij geen andere keus hadden dan de twee burgemeesters buiten het land te houden. Fhad Kawasma en Mohammed Milhem waren in mei na de moord op zes joden in Hebron uitgewezen naar Libanon. Vorige maand werden zij weer in het land toege laten om hun zaak te bepleiten voor de Israëlische rechtbanken. Volgens minister Nissim geldt het uitwijzingsbevel „niet noodzakelijkerwijs voor altijd”. Zij omschreven deze terugtrekking als een gebaar, dat blijkbaar door Syrië is bedoeld om zijn goede wil te tonen en Saoedi-Arabië de gelegenheid te geven een gedetailleerde overeenkomst uit te werken om het geschil op te lossen dat aan de grote troepenconcentratie ten grond slag lag. den allen een straf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Tegen de student Mi chael Naarendorp eiste de auditeur militair een straf van een jaar en zes maanden. De andere drie burgers, Frank Naarendorp, Frank Playfair en Ramon Cumberbatch hoorden straf fen van zes maanden tegen zich eisen, waarvan drie voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Frank Naaren dorp en Raymon Cumberbatch wer den donderdag door de krijgsraad op vrije voeten gesteld, nadat de verdedi ging had aangevoerd dat op het hen ten laste gelegde, kennis van samenspan ning tegen het wettig gezag, geen mo gelijkheid tot aanhouding staat. De president merkte daarbij wel op, dat hun vrijlating niet wilde zeggen dat zij geheel vrijuit gingen. Officieus verluidt dat het ongeluk te wijten was aan een te intensief ge bruik van het particuliere vliegtuig. De Cessna-421 deed dienst als cam- pagnevliegtuig van de rechtse kandi daat voor het presidentschap, gene raal Soares Carneiro. In Lissabon vraagt men zich af, of het zal lukken de Democratische Alliantie (AD), waarvan Sa Carneiro de onbe twiste leider en tegelijk motor was, bijeen te houden.De coalitie van de sociaal-democratische partij (PSD), de christen-democraten en de monarchis ten was nog bepaald broos. De leider van de christen-democraten, de 39-jarige professor Freitas do Ama ral, fungeert voorlopig als premier ad- interim. Van de ex-minister van Bui tenlandse Zaken is bekend dat hij de Britse conservatieve partij als zijn voorbeeld beschouwt en dat hij een „fan” is van premier Margaret That cher. Met het zo abrupt wegvallen van de dynamische regeringsleider is ook een eind gekomen aan de redelijk goe de samenwerking, die was ontstaan tussen de premier en zijn plaatsver vanger. Freitas schuwde de openbaar heid evenzeer als Sa Carneiro die zocht. Daarbij zorgde Freitas er wel voor dat hij de touwtjes binnen de christen-democratische partij in han den hield. Uit het kabinet kwam de klacht naar voren dat hij onvoldoende tijd besteedde aan zijn ministerie van Buitenlandse Zaken, te meer omdat Freitas zich tot taak stelde om de sterk verambtelijke Portugese bureaucratie te reorganiseren. Door een en ander zou Freitas zich niet voldoende heb ben bemoeid met de onderhandelin- gen over toetreding tot de Europese Gemeenschap. De regering onder leiding van waarne mend premier Freitas blijft naar officieus in Lissabon verluidt tot half januari in functie. Dan begint de morgen te kiezen president aan zijn ambtstermijn. Het lijkt erop, dat de PSD rechten kan doen gelden op het premierschap. De sociaal-democratische partij is de grootste deelnemer in de democrati sche alliantie. Intussen zijn de namen gevallen van twee serieuze kansheb bers: de 43-jarige Francisco Pinto Bal- semao, die de naaste medewerker was van Sa Carneiro, en de 37-jarige Joao Mota Amaral. Deze leidt de gewestelij ke regering van de Azoren en geldt als een rijzende ster in de partij, die door Sa Carneiro aan de regering is ge bracht. Bij het ongeluk met het vliegtuig zijn, naar uit de laatste berichten blijkt, acht mensen om het leven gekomen de zeven inzittenden van het toestel en een automobilist, die op slag dood was toen een losgeraakte vleugel van de machine zijn auto raakte. arabische vice-premier, prins Abdoellah Bin Abdoel Aziz had ondernomen. Jordanië had langs de grens twee pant serdivisies van 30.000 man opgesteld. De bekendmaking vermeldde niet op grond waarvan Assad had toegezegd zijn troe penmacht te verkleinen. Goedingelichte kringen in Damascus verwachten dat Sa oedi-Arabië nu een poging zal doen om de reden van het geschil uit de wereld te helpen. De Syriërs willen dat Jordanië de steun staakt aan de Moslim Broederschap, een ondergrondse fundamentalistische bewe ging die volgens het bewind van Assad verantwoordelijk is voor een campagne van politieke bom- en moordaanslagen, die de afgelopen anderhalf jaar aan meer dan 200 volgelingen van Assad het leven heeft gekost. WASHINGTON (DPA). De Verenigde Staten hebben gisteren alle economische en militaire hulp aan El Salvador opge schort, met het oog op berichten dat rege ringstroepen van deze Middenamerikaan- se staat betrokken zouden zijn geweest bij de moord op vier Amerikaanse reli gieuzen. Volgens woordvoerder John Trattner van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington, gaat het om 20 miljoen dollar voor economische bijstand en vijf miljoen dollar voor militaire aankopen. Hij zei dat de VS „geschokt en ontzet” zijn en dat de hulp aan El Salvador is opge schort, zolang er geen opheldering is ver kregen over de omstandigheden waaron der de vier vrouwen het leven hebben verloren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3