dt Gevaar voor dichtslibben buitenhaven bij Hoogovens Veertig jaar bij Hoogovens Ga naar Engeland via Hoek van Holland-Harwich Kinderpostzegelcomité schenkt halve ton voor bouw sporthal t hoek van hólland harwich i FFrL I !======BI t in de visbed J ONDERZOEK MOET KNELPUNTEN INTEGRATIE AANWIJZEN Bereikbaarheid staalbedrijf in het geding HELIOMARE BOORT NIEUWE GELDBRONNEN AAN 4 IJMOND 5 ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN. De bereikbaar heid van de havens nabij Hoog ovens dreigt danig te verslechte ren als niet binnen afzienbare tijd begonnen wordt met het verwij deren van 200.000 kubieke meter bagger. Deze is deels verontrei nigd met zware metalen en mag daarom van Rijkswaterstaat niet langer in zee gestort worden. Tot voor kort gebeurde dit wel. Plan nen om 70.000 kubieke meter van de bagger op twee lokaties in IJ- muiden op te slaan, stuiten op verzet van de gemeente Velsen. Als gevolg van de meningsver schillen over de wijze waarop de bagger verwijderd moet worden, kunnen de havens niet op diepte gehouden worden. adig- n de 0804, kan brua- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Medio 1981 hoopt wethouder Harry Scheeper van onderwijs de resultaten binnen te hebben van een onderzoek naar de trage voortgang van de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. In het onderzoek zal ook het functioneren van de Regionale Onderwijs Begeleidings Dienst worden betrokken. Werkplan F stappen niet jS04 De heer C. Gorlee overhandigt Sinterklaas 50.000 gulden als bijdrage voor de bouw van een sporthal voor gehandicapten. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 00 - 4 Londen reizen v.a. f >76.- p.p Auto-/motor-retour all-in v.a. f 223.-p.p. Bungalowvakanties v.a. 1337.- p.p. 7-daagse treinreizen naar de Zuidkust v.a. f 510.- p.p. 90 85 00 70 00 80 een ijkse een het n te van )UW- WIJK AAN ZEE. Namens het plaatselijk comité van het Kinder- postzegelfonds overhandigde voorzit ter C. Gorlee vrijdagmorgen 50'000 gulden als bijdrage voor de bouw van een sporthal voor lichamelijk gehan dicapten bij het revalidatiecentrum Heliomare in Wijk aan Zee. De inves tering die is gemoeid met de bouw van het project bedraagt bijna twee miljoen gulden. De omzet van de kinderpostzegelaktie in Beverwiik is op dit moment al hoger dan vorig jaar, toen 24.000 gulden werd opge haald. De aktie wordt over twee weken afgesloten. Met of zonder auto’Helem ial vrij of alles verzorgd’ Alles is mogelijk Tegen aantrekkelijke prijzen Het portret van de buurt, zoals dat dins dag door de bewoners die van de gelegen heid gebruik maken om „iets” te zeggen, zal worden geschilderd, wordt woensdag 10 december in deze krant gepubliceerd. in dat slib bepaalde stoffen gestort wor den die niet helemaal ongevaarlijk zijn”, aldus een woordvoerder van Hoogovens. Om te voorkomen dat de bagger bij een eventuele storting op het land in aanra king komt met het grondwater zal voor voldoende afscherming gezorgd moeten worden. Ook op dat punt kunnen er pro blemen ontstaan aangezien de betonnen bak waarin de bagger gestort dient te worden enorme afmetingen zou krijgen. De gemeente Velsen meent, zo liet milieu ambtenaar J. van der Vlies weten, dat het beter is de bagger niet in IJmuiden op te slaan. Plannen om 70.000 kubieke meter verdeeld over twee lokaties nabij het Sluiseiland en de Averijhaven (nabij de noordpier) te storten vinden in Velsen weinig steun. Er blijft bovendien nog al tijd 130.000 kubieke meter in de havens bij Hoogovens liggen hetgeen het bedrijf op den duur toch voor problemen stelt. alijke g de voor roefd Den ibare r het iental ïgens tffing rwijs. aan hooi ense- DE BESOMMINGEN WAREN: GO 38 37.500,-; UK 208 17.700,-; IJM 154 36.500,-; IJM 209 41.700,-; KW 137 35.600,-; WR 75 WR 157 6400,-; IJM 18 2300,-; verder twee Texelaars met in totaal f 30.000,- aan besomming. ;weg. >rden jn en spel. ver- ’Jmo, ■Baa/ tich- ssel- laats iging jzon- 7oor- bou- lit te men logi- n de /Van 1 o PRAATPAAL IJMOND is een rubriek die lezers en lezeressen van deze krant in de gelegenheid stelt zich uit te spreken over zaken die zij belangrijk vinden. Om de veertien dagen krijgen de bewoners van een bepaalde buurt of wijk, uit het verspreidingsgebied van deze krant, de mogelijkheid om met verslaggevers te praten. Dat gebeurt onder het genot van een kopje koffie of een glaasje fris in een café of soortgelijk etablissement in die bepaalde buurt of wijk. De heer Gorlee, tevens provinciaal coör dinator van het kinderpostzegelfonds, no digde Sint Nicolaas uit over een paar jaar te komen kijken hoe het geld is besteed. Sinterklaas was, vergezeld door zijn Pieten, hoogst persoonlijk naar de school van Heliomare gekomen om het geldbe drag in ontvangst te nemen. Tientallen kinderen van het revalidatiecentrum maakten het sinterklaasfeestje tot een wa re happening. PRAATPAAL IJMOND komt op dins dag 9 december in Jeugdgebouw De Ark, Kerkstraat 5 in het dorp Velsen. ’s Avonds tussen 19.00 en 21.00 uur zal een verslaggeversteam daar aanwezig zijn om te luisteren naar de bewoners van het gebied dat globaal wordt ingesloten tus sen Parkweg, Meervlietstraat. Velser- dijk, Torenstraat en Oude Pontweg. Dus de bewoners van het dorp Velsen, de enige jaren geleden gerealiseerde nieuwbouw wijk Velsen-oost en uiteraard de bewo ners van het woonwagenkamp aan de Oude Pontweg. openbaar onderwijs, de h<_.„a R. Mulder en D. Fennema. „We zien nog steeds geen gunstig effect van de begeleidingsdienst. Zijn er problemen op school dan wijst deze slechts de weg naar een oplossing, maar het onderwijzend personeel moet het daarna opknappen. Wij willen liever een dienst die oplossingen geeft en ze ook uitvoert, dus een daadwerkelijke assisten tie. Bovendien is door de hoge jaarlijkse kosten van de ROBD het gemeentelijke fonds voor boventallige onderwijskrach ten vervallen. Daarvoor hebben we niets in de plaats gekregen”, aldus beide onder wijzers, die van mening zijn dat de bege leidingsdienst slechts incidenteel functio neert. In andere kringen wordt de ROBD niet zonder meer als schuldige aangewezen voor mogelijke hinten in de onderwijsbe geleiding. Wethouder Harry Scheeper wil een uitlating daarover uitstellen tot de resultaten van het onderzoek bekend zijn. „Het is goed mogelijk dat de ROBD niet voldoende inspeelt op onderwijsproble men maar anderzijds is er ook de moge lijkheid dat het onderwijs de dienst niet betrekt bij zaken die lopen. Dat wil ik nu laten onderzoeken. Uit de rapportage moeten we dan onze conclusies trekken en die gebruiken om een weg te zoeken naar een beter functionerende onderwijsbege leiding”, aldus Harry Scheeper, die op geen enkele manier de deelname aan de ROBD op de tocht wil zetten. „Uit die dienst stappen is onmogelijk. Dat kost niet alleen handenvol geld, maar zal ook op tegenstand van het Rooms Katholiek en Protestant Christelijk onderwijs stui ten. Uit die hoek horen we geen kritiek op de ROBD. Bovendien zullen we dan een eigen begeleidingsdienst in het leven moe- De havens van Hoogovens zijn goed uitgerust en bereikbaar voor diepstekende schepen. Een groot voordeel voor het staalbedrijf dat in staat is haar produkten snel te verzenden. Het provinciaal bestuur heeft zich nog niet uitgesproken over eventuele financië le steun. Verwacht wordt dat de provincie 300.000 gulden zal bijdragen. Telebingo heeft laten weten geen financiële mede werking te zullen verlenen. Aangezien de door de aangeschreven fondsen toegezeg de bedragen nog niet toereikend zijn, is Heliomare van plan enkele fondsen op nieuw aan te schrijven en andere geld- Wethouder Harry Scheeper. ten roepen, ook geen goedkope zaak”, verduidelijkt Scheeper, die de kritiek uit het openbaar onderwijs op het verdwij nen van het fonds voor boventallige leer krachten verwerpt. „Is extra inzet noodza kelijk dan kan dat bekostigd worden uit de knelpuntenpot.” ;ems- is al- >port- iding 3 het volg- eatie- Een nogal gevarieerde bevolkingsgroep die leeft op een betrekkelijk klein stukje Velsens grondgebied. Overigens een eeuwenoude kern. Als symbool van die kern staat daar de uit de 12e eeuw date rende Engelmunduskerk. Smalle straat jes en stegen roepen met de historische huizen de sfeer op die in fel contrast staat met die, welke overheerst in het aangren zende woongebied van Velsen-Oost. Mo derne bouwsels met keurige tuintjes. Volgens Harry Scheeper moet alle aan dacht gericht worden op de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. Daarbij is een goed functionerende ROBD essen tieel. Bij het samengaan van deze school types, volgens de Wet op het Basisonder wijs; zullen veel organisatorische en on derwijskundige problemen uit de weg ge ruimd moeten worden. Voorwaarde voor de integratie is het samenstellen van schoolwerkplannen waarin het onderwijzend personeel, in sa menspraak met de oudercommissie, de beleidslijnen voor iedere school vastleg gen. Daarbij is volgens Harry Scheeper de assistentie van de ROBD noodzakelijk. Zo’n schoolwerkplan fungeert als leid raad bij de integratie. De Wet op het Openbaar Onderwijs treedt volgens plan in 1983 in werking. Volgens Scheeper is daarom haast geboden, maar daarin houdt hij zelf al een slag om de arm. „Ik betwijfel de invoering van de wet in dat jaar sterk. Er is dan juist een kabinets wisseling achter de rug en je weet nooit hoe de zaken er dan voor staan. Ik ver wacht eigenlijk wel een overgangsrege ling. Momenteel zijn ze daar in Den Haag erg onduidelijk over”, aldus Scheeper. (Van een onzer verslaggevers) In het bijzijn van vele collega’s, zijn echtgenote en vroegere chefs vierde de heer Th. Burger (midden) uit Beverwijk deze week zijn 40-jarig jubileum bij Hoogovens. Het accent van de feestelijkheden laag op de periode die de jubilaris vanaf 1971 bij de afdeling centrale diensten volmaakte. Voor die tijd werkte hij ondermeer in de produktiesector en de bedrijfsadministratie ovenbouw en technische dienst. Namens de directie bood de heer L. J. J. den Nieuwenboer (rechts) de jubilaris een insigne, een gouden horloge en een geldbedrag aan. De directe chef van de heer Burger, de heer J. W. Brantjes, voorzag de jubilaris van diverse cadeaubonnen en een geldbedrag. Tijdens de receptie blikte de heer Burger informeel met de vele belangstellenden nog eens terug op zijn veertig jaar Hoogovens. De sporthal is bedoeld voor sportbeoe fening door gehandicapten. Niet alleen voor Heliomare krijgt de sporthal een functie maar ook voor invaliden uit de regio. Heliomare is voor wat betreft de financiering van het project aangewezen op particuliere fondsen. Inmiddels heeft het Prinses Beatrixfonds 50.000 gulden toegezegd en het Nationaal Fonds voor Gehandicapten 25.000 gulden. De Dr. Win- therop M. Phelps stichting is bereid een half miljoen te lenen tegen een lage rente. De goede bereikbaarheid is voor Hoog ovens sinds jaar en dag van vitaal belang geweest. Door de gunstige ligging aan zee en de aanwezigheid van diepe havens is het staalbedrijf in staat tankers van maxi maal 110.000 ton te ontvangen. Schepen van dergelijke grootte meren regelmatig in de Hoogovens-havens af. De directie heeft nu het bange vermoeden dat grote schepen op den duur geweerd zullen moe ten worden omdat de havens langzaam maar zeker dichtslibben. Dit jaar had er in feite al 200.000 kubie ke meter gebaggerd moeten worden, maar daar is het tot op heden niet van gekomen. Voor 1982 moet nog eens 200.000 kubieke meter verwijderd wor den. Daarna hoopt Hoogovens de beschik king te hebben over een nieuwe zuive ringsinstallatie waardoor het slib niet lan ger verontreinigd zal worden met zware metalen die bij de produktie vrijkomen. Met de bouw van de installatie is een bedrag van 40 miljoen gulden gemoeid. Het dichtslibben van de havens kan overi gens niet aan Hoogovens verweten wor den. Het betreft hier een natuurlijk proces dat sterk verband houdt met de getijde- werking. „Als Hoogovens er bij wijze van spreken niet zou zijn, slibt de haven toch dicht. Het grote probleem is alleen dat er Voor meer informatie, daar waar ze van reizen weten of bel rechtstreeks Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Big Ben Tours, telefoon: 01747- 6412 Hoek van Holland Algemeen, telefoon 01747 3944 Hoek van Holland De suggestie voor dat onderzoek, waar voor inmiddels aan de gemeentelijke in specteur voor het kleuter- en lager onder wijs opdracht is gegeven, werd gedaan in de aanbiedingsbrief voor de begroting van 1981. Daarin staat te lezen dat het college van B. en W. veel vraagtekens zet bij het falen van pogingen de integratie van het kleuter- en lager onderwijs in goede banen te leiden. Met dat integratie project werd 10 jaar geleden gestart. De begeleiding van dat project is een van de hoofdtaken van de Regionale On derwijs Begeleidingsdienst (ROBD). Deze is werkzaam in de gemeenten Velsen, Be verwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castri- cum. Tijdens de begrotingsbehandeling haakten verschillende raadsfracties in op de langslepende onderwijskwestie en on derstreepten de noodzaak van een rappor tage over de relatie tussen de kosten en het effectief rendement van de begelei dingsdienst. Tegen deze dienst werd al vanaf het prille begin geageerd door on derwijskrachten uit het openbaar onder wijs. Bij de instelling van de ROBD in 1975 werd in de gehele onderwijswereld in Velsen genuanceerd gedacht over het nut voor een dergelijke voorziening. Het open baar onderwijs was tegen, het Protestant Ch steljjk Onderwijs stemde verdeeld. S) :hts het Ro^mskatholiek onderwijs bleek voorstander te zijn. Vijf jaar na de instelling van de dienst is de ROBD nog steeds een gevoelige zaak voor het openbaar onderwijs. Veel onder wijskrachten zien geen heil in de kostbare dienst die in 1981 bijna 1 miljoen gulden gaat kosten. „Dat geld kan beter in Velsen gebruikt worden voor vernieuwingen en begeleidingsactiviteiten in het onderwijs”, is de mening van twee leerkrachten uit het Per 40 kg.: tarbot 704-580; griet 515-348; .kabeljauw één 202-180; kabeljauw twee 196-166; kabeljauw drie 186-144; kabel jauw vier 168-132; kabeljauw vijf 128-71; schol één 144-128; schol twee 152-132; schol drie 126-94; schol vier 112-82; wijting drie 75-50; schar 100-68; bot 31-27; steen bolk 38-27; finten 8,60-6,40; krab 53-51; schelvis vier 84-61; tongschar 180. (Van een medewerker) AAN DE VRIJDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 740 kg. tong; 11 kisten tarbot en griet; 1650 kisten kabeljauw; 8 kisten schelvis; 163 kisten wijting; 162 kisten schol; 120 kisten schar en 25 kisten diversen. PRUZEN IN GULDENS Per 1 kg.: tarbot 23,62; grote tong 15,26- 14,77; grootmiddel tong 20,33-19,75; klein middel tong 20,82-20,14; tong één 21,33- 20.39; tong twee 18,51-17,79. /aat^2 bronnen aan te boren. Geprobeerd zal worden een subsidie te krijgen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ver leent geen subsidie voor het project. aan de orde” De bon ongefrankeerd opsturen naar antw nr 3. 3140 VD Hoek van Holland Ik wil meer weten over I uw reizen, stuurt u mij daarom uw brochures naam -adres-BENIGE 'c' Geldig vanaf 1 nov 1980 ‘VrJ ^Paa2 „Uit de ROBD

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5