CAO VOOR Professor Bloemendal na 38 jaar bij Fokker met pensioen VLIEGERS De smoesjes rondom de sluiting van Dodewaard Jaar geëist in bouwfraudezaak r Het belang van ruimtevaart wordt nog steeds onderschaf’ TEGENSTRIBBELENDE AMBTENAREN GEVEN ONJUISTE INFORMATIE 0 7 6 ZATERDAG DECEMBER 6 PROVINCIE 19 8 0 (Van een onzer verslaggevers) Vuile handen Zwarte Piet Experiment ^4=1 SCHIPHOL. „Niet iemand die vanuit een glazen koepel de zaken regelde”. „Hij was een we tenschapper die zich volledig in de problemen van de specialisten inwerkte en meehielp met het zoeken van oplossingen”. „Een manager met een ontwikkeld fïn- gerspitzengefühl voor waar zich moeilijkheden binnen de ver schillende projecten kunnen voordoen”. „Een harde werker voor wie een werkdag van 14 of 15 uur normaal scheen”. „Een stuwende kracht binnen Fokker”. "L-, en jrk- .00 00- en (Van een onzer verslaggevers) )0- door Kees Wiese sa. f7. ur d- 16 NV en er De kerncentrale te Dodewaard. Elektricitietis- mm n :e 2 jr i. e s n I. claimen. e r 1 gen Ima Gewapend met krijt en kleine schaal modellen toont hij de moeilijkheden Om ingewikkelde zaken zoals kernfusie volledig te begrijpen zullen we toch in de ruimte moeten gaan kijken, omdat derge lijke processen zich ook daar afspelen”. reet gericht zijn op een praktisch resultaat of uit zijn op een direkt toepasbaar nut. De iur. Len- md- en ant- ir te Wie met hem spreekt over zijn boeiende vak begrijpt ook waarom. Een interview met Bloemendal heeft veel weg van een college. Binnen enkele ogenblikken doet hij een ruimtevaartvonk overslaan en ziet hij kans aannemelijk te maken waarom de ruimtevaart nut heeft in het algemeen en in het bijzonder voor Fokker. We praten over professor W. Bloemen dal, tot voor kort direkteur Ruimtevaart bij Fokker. De typeringen zijn opgete kend uit de mond van medewerkers die jarenlang met hem aan de verschillende ruimtevaartprojekten bij Fokker hebben gewerkt. Want de professor (Bloemendal geeft enkele uren per week les aan de TH in Delft) is sinds vandaag met pensioen. Ruim 38 jaar is hij bij Fokker in dienst geweest en het is vooral aan zijn inspan ningen te danken dat Fokker internatio naal aanzien heeft verworven in de ruim tevaart. HAARLEM. Maandag beginnen in Provinciale Staten de algemene be schouwingen bij de provinciebegroting voor 1981. Behalve kwesties als de wo ningbouw in en rondom Amsterdam, de bouwmogelijkheden van Haarlem en Velsen en de problematiek van de duin- infiltratie, wordt ongetwijfeld de pro vinciale betrokkenheid bij de kernener giecentrale in Dodewaard een belang rijk discussiepunt Bij de begrotingsbe handeling 1980 hebben de Staten aan GS een notitie gevraagd over de juridi sche en financiële gevolgen van een eventuele aanzijdige Noordhollandse beslissing om uit het samenwerkings verband voor Dodewaard te stappen. Ondanks zijn grenzeloze enthousiasme heeft Bloemendal zich niet altijd met ruimtevaart beziggehouden. Van huis uit is hij wiskundige. Na zijn studie wis- en natuurkunde aan de universiteit van Am sterdam trad de heer Bloemendal in dienst bij Fokker. „Voor hetzelfde geld had het Philips of een ander bedrijf kun nen zijn”, zegt hij nu lachend. „Het meest was ik geïnteresseerd in de toepassing van de wiskunde”. waarmee de moderne astronomie kampt en de oplossingen die wetenschappers aandragen. In 1958 wordt hij hoofd van de nieuw opgerichte afdeling boordsystemen bij Fokker en krijgt hij de supervisie over het elektronisch laboratorium. In die tijd raakt de wereld in de ban van de ruimte vaart. In Rusland worden de eerste Spoet niks de lucht in geschoten en aan de andere kant van de Oceaan begint men gigantische bedragen te pompen in natio nale ruimtevaartprojekten die het Ameri kaanse aanzien moeten vergroten. Een paar jaar later gaat ook Europa meedoen in de race om de ruimte. Men richt de ELDO en de ESRO op met het doel Euro pese wetenschappers in staat te stellen Een grandioos succes, aldus Bloemendal, waarmee Nederland zich als elfde ruimte- vaartnatie klasseerde. Samen met Philips wordt een satelliet ontworpen die voor de wetenschap belangrijke dingen ontdekt. Men meet bronnen van röntgenstraling en ultravioletstraling en ontdekt pulserende röntgenbronnen die met regelmaat aan- en uitgaan. Zo ook Fokker. Na de eerste ervaringen met Europese partners begint men in ons land met een geheel eigen projekt de ANS, de Astronomische Nederlandse Satelliet. hun waarnemingen te doen vanuit in Eu ropa ontworpen en gefabriceerde satellie ten. Europese industrieën krijgen de kans zich met de ruimtevaartindustrie bezig te houden. Voorlopig blijft Bloemendal zijn gehoor aan de TH enthousiast maken voor de ruimtevaart en zal hij zich, door de extra vrije tijd die hij nu krijgt, nog meer kun nen verdiepen in de ingewikkelde proble matiek op dit terrein. Het doet Bloemendal dan ook een beetje verdriet dat de raad van advies voor het wetenschapsbeleid onlangs heeft laten weten dat het het overwegen waard is om de financiële bijdrage van de regering in de Nederlandse ruimtevaartindustrie de komende jaren op een zacht pitje te zet ten. „Hiermee maken we ons alleen maar afhankelijk van de kennis en wetenschap die men in het buitenland heeft en dat is een kwalijke zaak”, zegt de professor. Overigens maakt het voor de burger niet zo erg veel uit of hij de sluiting van Dodewaard betaalt via de elektriciteits rekening of via de rijksbelastingen: be talen moet hij toch. k- 0- 0- nr. ■aar t.00 uur 19 dag 19 dag 564, van van De notitie, die vóór de begrotingsbe handeling 1981 in bezit van de Staten moest zijn, is inderdaad te elfder ure op de discussietafel beland. In het achter grondverhaal op deze pagina trekt Kees Wiese in twijfel of de informatie, die aan de Staten is verstrekt wel eerlijk is. ag 30 nst ter- 0.30 ran, met uid: ,.00- de se: at, m- >n- er- )0- m, ein ek- Ike ch- ek- ur. on- 0- g en- lag za- ir. en en ag 00 en ie, id, 29, en- .00 n, ir ril- *0- C. >n n en en. en 00- En- )- ir (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. Transavia Holland en de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers hebben vrijdagmorgen een CAO afgesloten voor het cockpitpersoneel. Voor Transavia is het de eerste keer dat zo’n CAO wordt afgesloten. De CAO geldt niet alleen de vliegers, maar ook de boordwerktuigkundigen, een groep die Transavia alleen voor de inter continentale Boeing-707 in dienst heeft. De tweemotorige Boeing-737 heeft een tweemanscockpit. Voor Transavia teke nen direkteur P. J. Legro en adjunct- direkteur A. R. Marx. Voor de vliegers tekenen VNV-president G. H. Bilderbeek en W. J. ter Reehorst, voorzitter van de VNV-ledenraad. Voor het cockpitpersoneel van Martin air zal binnenkort een CAO worden afge sloten, aldus de VNV. De afdeling ruimtevaart bij Fokker groeit langzaam maar zeker uit. De twaalf man die zich in het begin met de astrono mie bezighouden krijgen er in de loop van de jaren veel collega’s bij. Thans telt de afdeling ruim tweehonderd man perso neel die in een science fïction-achtige ruimte hun werk verrichten. Binnen de muren van het complex gebouwen waar men aan de toekomst knutselt heet wind nu turbulentie en spreekt men op gedemp te toon met elkaar. Dankzij de inspannin gen van Bloemendal en zijn mensen heeft Fokker momenteel een groot aantal pro- jekten onder handen, waarvan IRAS het belangrijkste is. Het ontwerp vergt op vele punten vergroting van de bestaande tech nische kennis om de vele problemen be kwaam op te lossen. Zo zal de telescoop en de meetapparatuur in het brandvlak er van moeten worden gekoeld tot nabij het absolute nulpunt om de eigen warmtestra ling tegen te gaan. De IRAS zal met een hoogte van 3.58 m en een totaal gewicht van 1020 kilo de grootste en zwaarste Bij Fokker kreeg hij te maken met de problemen van de aërodynamica, in 1946 werd hem de leiding van de toen opgerich te groep aërodynamica toevertrouwd en hield hij zich in de daarop volgende jaren voornamelijk bezig met de aërodynami sche conceptie van de S-14 en later de F 27 Friendship. Praten met Bloemendal over zijn vak heeft iets ongrijpbaars als de krachten die op een vleugel werken. De „gewone-mensentaal” wordt doorspekt met moeilijke begrippen als subsonisch, transsonisch, maar met behulp van pot lood en papier wordt het allemaal duide lijk, wat hij bedoelt. Ten slotte het argument dat sluiting van Dodewaard niet helpt, we toch „vui le handen houden”, omdat de NV SEP elektriciteit uit het buitenland koopt en die stroom misschien wel „atoom- stroom” is. „Om commerciële redenen zal de leverancier van elektriciteit ook nooit de centrale vermelden waaruit de stroom wordt geleverd”, aldus B. en W. van Amsterdam. Maar dat hoeft toch ook niet? De leverancier hoeft alleen maar te verzekeren dat het geen „atoom- stroom” is. satelliet zijn die tot dusver in Europa is gebouwd. Het Nederlandse aandeel (bouw van het ruimtevoertuig, het samenstellen en tes ten van de gehele satelliet en de lanceer- voorbereiding) staan onder supervisie van het Nederlands Instituut voor Vliegtuig- ontwikkeling en Ruimtevaart en een indu strieel consortium gevormd door Fokker. Philips draagt zorg voor het beheer en de uitvoering. Eveneens in Nederland wordt een aanvullend meetinstrument gebouwd dat een plaats krijgt naast het hoofdin strument. In de afgelopen tien jaar zijn er veel opwindende astronomische ontdek kingen gedaan, die een geheel andere kijk hebben gegeven op het heelal. Dank zij satellieten, vanwaaruit meetin strumenten zonder hinder van de atmos feer waarnemingen verrichten, hebben astronomen een overzicht verkregen van straling die op aarde niet of nauwelijks waarneembaar is. „En dat is belangrijker dan de meeste mensen beseffen”, zegt Bloemendal. „Wetenschap moet niet di- de exploitatiekosten doorberekend moe ten worden. kan geschieden en de Samenwerkingso vereenkomst met de NV SEP loopt af. Er is te meer niets aan de hand, omdat de NV GKN en de NV SEP dezelfde elf aandeelhouders hebben. Het zijn dezelf- personen, die zowel in GKN als in :P uitmaken of Dodewaard blijft doordraien of niet. Personen die hun ondergeschiktheid aan politieke, be leidsvormende organen als Provinciale Staten en gemeenteraden maar al te graag vergeten. maatschappij (36), de NV Provinciaal Limburgse Elektriciteitsmaatschappij (36), de NV Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf (36), de NV Provinciale Gelderse Elektriciteits maatschappij (63), de NV Elektriciteits maatschappij IJsselmaatschappij (50) en de NV Provinciale Zeeuwse Elektrici teitsmaatschappij (10 aandelen). Dat zijn de direct eigenaren; indirecte eigenaren zijn de provincies en gemeenten waar van het beleid in een parlementaire de mocratie wordt bepaald door gekozen staten en gemeenteraden. Nu er in onder andere Amsterdam, Noord-Holland en in het Noorden in staten en gemeenteraden aandrang wordt uitgeoefend deze kerncentrale di rect te sluiten, is het logisch dat die staten en raden alvorens een besluit te nemen willen weten wat van zo’n sluiting de financiële en juridische ge volgen zijn. Die informatie krijgen zij ofwel rechtstreeks, of via de colleges van Gedeputeerde Staten of burgemeester en wethouders van de directies van de elektriciteitsbedrijven en van de NV GKN Even begrijpelijk is het uit dat gezichtspunt, dat men de kosten van sluiting hoog opschroeft (al doet de een dat weer anders en hoger dan de ander) teneinde een zo hoog mogelijke schade vergoeding van het rijk te kunnen I Het is natuurlijk begrijpelijk, dat de aandeelhouders van GKN de „Zwarte Piet” van een eventuele sluiting van Do dewaard graag afschuiven naar de rijks overheid, naar de ministers van Sociale Zaken en van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Sluiting van Dodewaard door die ministers zou zo schrijven GS van Noord-Holland doodleuk „als een onrechtmatige overheidsdaad moeten worden aangemerkt. Op rijksniveau zou in zo’n geval een regeling moeten wor den getroffen voor de ingrijpende finan ciële gevolgen die de exploitant zou lijden”. En dan gaat het fout. Dan slaan de onwilligen toe met smoesjes, die nergens op slaan. Met drogredenen, waarvoor zij zich zouden moeten schamen, maar waarvan zij hopen dat raads- en staten leden ze voor zoete koek zullen slikken. Een argument is dan, dat geen der aandeelhouders eenzijdig uit de NV GKN kan stappen, het ontbinden van de NV nauwelijks mogelijk is en het wijzi gen der statuten een gekwalificeerde driekwartmeerderheid vereist. Maar dat argument kunnen we gevoeglijk over slaan: de NV GKN moet natuurlijk blij ven voo tbestaan. Moet ve antwoo de- lijk blijven voo de stilgelegde ke ncen- trale met zijn hoog radioactief kemsplij- tingsafval, in ieder geval totdat de cen trale na honderd jaar is ontmanteld en voor de opslag van het puin een oplos sing is gevonden en eigenlijk tot nog weer eens zo’n veertig jaar later nie mand meer schadevergoeding kan clai men wegens kanker, veroorzaakt door straling van Dodewaard. Uiteraard kan geen aandeelhouder zich aan die verantwoordelijkheid ont trekken. Dat was de vraag ook helemaal niet. Maar het is onzin. De elektriciteitsbe drijven begonnen samen een experi ment. Welaan: dan hadden zij van het begin af aan rekening moeten houden met de kans dat het experiment zou mislukken en de centrale zou moeten sluiten voor die economisch afgeschre ven was. De kosten van zo’n vroegtijdige sluiting hadden van het begin af aan in Dat is niet gebeurd: in plaats daarvan heeft men extra investeringen vanwege het experimentele karakter van de cen trale in eenmaal afgeschreven 80 mil joen?) ten laste van het aandelenkapi taal, waardoor de schijn werd gewekt dat Dodewaard goedkoop produceerde. Dat is zowel een boekhoudkundig trucje om het experiment te redden, als een beleidsfout, waarvoor het rijk niet be hoeft op te draaien. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. In de zaak van de Haarlemse bouwfraude stond giste ren een 55-jarige bedrijfsleider van een nu opgeheven betonmaatschap- pij terecht. In de bouwzwendel is op grote schaal geknoeid met valse fac turen, waardoor hoge bedragen aan loonbelasting en sociale premies niet werden afgedragen. Officier van justitie Van Riel achtte de drie punten uit de tenlastelegging wettig en overtuigend bewezen. Die betrof het in de jaren 1977, ’78 en/of ’79 opstellen van valse facturen door de verdachte. Van Riel: „Diens verklaring wordt op geen enkel punt ondersteund. Hij zit hiermee op een eiland”. De officier eindigde zijn requisitoir met het eisen van een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een jaar. De bedrijfsleider ontkende tijdens de ondervraging door rechtbankpresident Van Hasselt alles. Zijn geheugen liet hem daarbij nogal eens in de steek. Zo ant woordde de verdachte op de vraag of hij een volmacht had voor optreden namens zijn zoon, die directeur van de maatschap pij was: „Dat weet ik niet”. Ook zei hij over een van de getuigen: „Die was mis schien een beetje in de war”. Zijn advocaat, mr. J. van Zinnicq Berg mann, had zo zijn twijfels over de be trouwbaarheid van de getuigen. Hij vroeg vrijspraak. Een van de getuige-deskundi- gen in een toelichting na de zitting: „Deze betonmaatschappij had een totale belas tingschuld van omstreeks negen miljoen gulden”. Uitspraak 19 december. ?n, ive ik, en ep >0- Dat wil de leverancier denkelijk wel. Immers: de NV SEP koopt niet alleen in (als het buitenland te veel elektriciteit heeft en dus verkopen wil), maar ver koopt ook stroom (als het buitenland het nodig heeft). In 1979 werd 830.650 MWh gekocht en 656.070 MWh verkocht. En dat betekent een situatie, waarin onderhandeld wordt. Over de prijs en over andere voorwaarden. Onderhan deld door gelijksoortige partners, die elkaar nodig hebben. De suggestie, dat Nederland in een middeleeuws isole ment zou komen te verkeren, alle samen werking met het buitenland zou moeten afbreken, als de SEP niet ongezien stroom koopt, is onwezenlijk en vals. Hetzelfde geldt voor de SEP-deelne- ming in kweekreactorprojecten in West- Duitsland (Kalkar) en Frankrijk (Super- Phenix). Het hangt van de SEP-aandeel- houders af of die deelneming al dan niet wordt beëindigd. Die SEP-aandeelhou- ders zijn dezelfde als de KGN-aandeel- houders, zijn de vertegenwoordigers van de elektriciteitproducerende bedrijven van de provincies en de gemeenten. Die vertegenwoordigers behoren in een parlementaire democratie hun (zeer zelfstandige) beleid te richten naar de wensen van de politiek verantwoordelij ke Provinciale Staten en gemeentera den. En zij behoren die staten en ge meenteraden eerlijk en loyaal voor te lichten, zonder boekhoudkundige truc jes en juridische hoogstandjes ten be hoeve van hun „gelijk” en hun zelfstan digheid. Doen zij dat niet, dan behoren zij scherp tot de orde te worden ge roepen. irk, 00- Het argument is ook eigenlijk alleen maar interessant als de statuten de on middellijke sluiting van de Dodewaard niet zouden toestaan. En dat suggeren EGD-bestuur, GS van Noord-Holland en B. en W. van Amsterdam dan ook, de een wat nadrukkelijker dan de ander. Maar waar is het niet. Artikel 2 van de GKN-statuten luidt, dat „de vennootschap ten doel heeft het stichten en exploiteren van de eerste Nederlandse kernenergiecentrale, met het oogmerk de Nederlandse elektrici- teitsproduktiebedrijven in de gelegen heid te stellen praktische ervaring en kennis op te doen ten aanzien van de opwekking van elektrische energie door middel van kernsplijting”. Dat betekent, dat de eenvoudige con statering dat voldoende praktische erva ring en kennis is opgedaan een rechts geldig argument is de centrale te sluiten. Dodewaard is tenslotte een experimen tele kerncentrale: experimenten stopt men als het beoogde resultaat is verkre gen. Dat resqltaat kan negatief zijn; daarmee behoort men altijd rekening te houden als men een experiment begint. Voor de eenvoudige constatering dat genoeg kennis en ervaring is opgedaan, is een gewone meerderheid op de aan deelhoudersvergadering van de GKN voldoende. Ook de zogenaamde Samenwerkings overeenkomst met de NV Samenwer kende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) zou sluiting van de kerncentrale juridisch in de weg staan. Door die overeenkomst immers zijn „de deelne mers gehouden om, ieder voor hun deel, medewerking te verlenen tot het door tussenkomst van SEP verkrijgen van een zo groot mogelijke nuttige afgifte van elektriciteit door Dodewaard en tot het afhemen van die elektriciteit”. Ook dat argument wordt uitvoerig in de officiële stukken van EGD, GS Noord-Holland en B. en W. Amsterdam uit de doeken gedaan: deze overeen komst is ook al weer niet eenzijdig op te zeggen of tussentijds te beëindigen men zit er aan gebakken, of men wil of niet. Maar zo is het niet. Immers: artikel 8, lid, van de Samenwerkingsovereen komst zegt, dat de overeenkomst „expi reert” (afloopt) „op het tijdstip dat de kerncentrale definitief buiten dienst zal zijn gesteld”. Niets aan de hand dus: de GKN legt de kerncentrale definitief stil omdat voldoende kennis en ervaring is opgedaan om te weten, dat elektrici- teitsopwerking door middel van kern splijting niet op voldoende veilige wijze achtergrond GRONINGEN/HAARLEM. Het is met onwillige honden slecht ha zen vangen en het is met tegenstrib belende ambtenaren moeilijk een beleid uit te voeren. De voorbeelden liggen voor de hand (PTT-verzet te gen spreidingsoperatie) en daar komt nu een nieuwe bij: de directe sluiting van de kernenergiecentrale Dodewaard van de NV Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Nederland (GKN). Even ter herinnering: de NV GKN is in 1965 opgericht door de elektriciteitsbe drijven, die op hun beurt weer in handen zijn van lagere overheden als provincies en gemeenten. Aandeelhouders van de NV KGN zijn het EGD (Elektriciteitsbe drijf Groningen en Drenthe) (29 aande len), de provincie Friesland (15), de pro vincie Noord-Holland (63), de gemeente Amsterdam (59), de NV Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland (139), de NV Provin ciale Noord-Brabantse Professor Bloemendal. o

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7