Tholen in Haarlem gaat accent leggen op jonge beeldend kunstenaars nieuwe boeten exposities J Reggaegroep EB40: afgewogen perfectie NPO-uitvoering gitaarconcert Tedesco op de plaat beeldspieqd Wondere Dingen Kleine expositie over licht in schilderijen BON 3 Prijs: 9,90 BERGENSE VESTIGING WORDT OPGEHEVEN Kabinet eregalerij Rijksmuseum Catalogus Kees Okx Solistische bijdragen ondergeschikt gemaakt aan sluitend geheel (door Jos Lodewijks) IS 8 ZATERDAG 6 DECEMBER 19 8 0 KUNST Naam: Adres. Woonplaats: De bundel „Wondere Dingen’’ is tevens verkrijgbaar in de boek handel of door inzending van onderstaande bestelbon. (Thuisbe zorging onder bijbetaling van de porto/bestelkosten). BUNDEL VAN DECEMBERVERHALI Gezellige, ontspannende lectuur in de sfeer van de komende decemberfeesten. Een weldadige afwisse ling in een wereld vol ongezellige dingen Zendt mij exemplaren van „Wondere Dingen” 11,80 (inclusief porto/bestelkosten). 99^ 1 B.S. (ADVERTENTIE) (afgehaald bij een van onze kantoren) Haarlems Dagblad: JOOST NIEMÖLLER „Rituelen”, roman door Cees Noote- boom, uitgave De Arbeiderspers 24,50) Le village rouge uit de serie Les Gorges du Tarn van Kees Okx. „De pensionhoudster en de onderdui ker”, herinneringen van een Duitse hospi ta en haar joodse onderduiker aan bezet Nederland, door Frank Visser met een voorwoord van prof. M. H. Gans, uitgave Bosch en Keuning. „Elias of het gevecht met de nachtega len” door Maurice Gilliams, uitgave Meu- lenhoff 24,50; zesde druk) „Een gewezen wingewest”, Suriname voor en na de staatsgreep, door Rudie Kagie, uitgave Het Wereldvenster 19,50) „Brieven aan Wimie” (1959-1963), door Gerard Reve, uitgave L. J. Veen. „Niet meer bang zijn”, roman door Adriaan van der Veen, uitgave Elsevier Manteau 19,50) Kees Okx: grafiek en tekeningen. Pro vinciehuis, Dreef 3, Haarlem. Nog te Net echt: de anatomische wereld van Dr. Auzoux is een expositie van anato mische modellen van Louis Thomas Je- róme Auzoux, dat tot en met 31 mei is Als het licht van buiten binnenkomt via ramen en deuren dan zoeken de mensen in het schilderij het licht op, om hun bezigheden te kunnen uitoefenen zoals bijvoorbeeld op het hierbij afgebeelde schilderij. Maar het licht kan ook vanuit het interieur zelf komen van één of meer kaarsen of van een vuur. Als er meerdere lichtbronnen zijn wordt het erg gecompli ceerd om exact weer te geven waar en hoe aan Stevie Wonder refererende - prachti ge stemgeluid. Hun bijdragen worden echter uiterst bescheiden door het totaal heengewoven, iets wat vooral live extra opvalt. Het is eigenlijk alleen de clownes ke zanger/discjockey Astro, die er dank zij theatrale inzet uitspringt. De nieuwe single Dream and Lie (met integere psychedelica van toetsenman HAARLEM. De uitvoering van het gitaarconcert in C van Mario Castelnuovo Tedesco, waarin de solist Jorge Oraison de solopartij op vrijdag 12 december voor zijn rekening zal nemen, wordt op de plaat opgenomen. (Van onze kunstredactie) HAARLEM/BERGEN (N.H.). Galerie Tho len in Bergen (N.H.) zal begin volgend jaar sluiten. De Haarlemse vestiging blijft voortbe staan met een gewijzigd beleid. Het accent zal in Haarlem komen te liggen op werk van jonge kunstenaars die moeilijk aan bod komen. Tedesco’s gitaarconcert in C, veel min der bekend dan zijn concert in D, dat meestal wordt gespeeld, zal voor het CBS- label worden opgenomen door Klaas Pos- thuma. Het is de bedoeling dat het concert op een langspeelplaat komt, met op de keerzijde een uitvoering van een ander concert van Tedesco, dat te zijner tijd zal worden uitgevoerd door het Melodia- kwartet, dat uit musici van het NPO bestaat. 3MW met met 2500. talla- 1600. een Pull- 2800 riore eurs, 2000. zerse 189 auto le zo ig en 1:18 auto staat km 150,-; 250,- >j. '73 tel „Zitten op de grond” door Jos Brink (ƒ15) intro, tereo 1600 srdak 1975 leuk terke maat goed entje Peu-: Ford 1972 .0 cs Verder vraag ik me af, waarom de 15e- eeuwse madonna uit Siena er ook bij hangt. Maar er kan natuurlijk verschil van mening bestaan over de vraag of de madonna buiten is geschilderd, omgeven is door hemels licht dat goud is, of dat de madonna binnenskamers is afgebeeld en de hemel behangen is met goud. Voor een voorstelling van hoe het licht in de Veneti- aanse hemel is, verwijs ik u naar een tijdelijke tentoonstelling van de vader en zoons Tiepolo uit de 18e eeuw in het prentenkabinet van hetzelfde gebouw. Er is een folder bij deze tentoonstelling te krijgen waarin het thema wordt be schreven. Aan de hand van deze folder kunt u ook een speurtocht door het hele museum maken waarbij u dan alleen kijkt naar het licht binnenshuis. Ik weet niet of u dat vol kunt houden. Zelf ontspoorde ik al bij het hiernaast afgebeelde schilderij van Q. Brekelenkam, wat is dat mooi! Gelukkig hangen de schilderijen van Rembrandt en van Vermeer nog op hun eigen plaats. Tegen de tijd dat u daar bent, bent u de educatieve raad wel weer een beetje vergeten en kunt u rustig van het geheel genieten. Waarbij het u misschien toch ineens zal opvallen hoe prachtig het licht is op dat schilderij! ROMÉ DUFOUR „Mary, geliefde vrouw van de Creeks”, roman door Dee Brown, uitgave Hollan- dia 39,90) Belangrijk voor het zo karakteristieke geluid van deze Engelse reggaeformatie zijn met name Brian Travers en Ali Campbell. De eerste door zijn ska-achtige saxofoonspel, de tweede dank zij zijn - In de serie „Poëtisch erfdeel der Neder landen” verschenen bij uitgeverij Heide land te Hasselt twee nieuwe deeltjes. De titels zijn „Klopsignalen” van Victor E. van Vriesland en „Van de vuurrode bloem” van Mark Braet In het voorprogramma stond Martin Dairy, zo’n groep die de indruk maakt vanuit het niets door diezelfde platen maatschappijen naar beneden gefloept te worden. Het klonk overigens niet eens zo slecht: de twee zangeressen konden wel degelijk zingen en de pianist (die nogal wat verstilde momenten toebedeeld kreeg) wist ook wel waar de toetsen zaten. Het miste alleen volstrekt de creatieve kracht van een UB40 en je vraagt je dan toch af wie deze zo uiteenlopende bands op één avond heeft gepland. Uiteraard was het leeuwedeel van het repertoire afkomstig van de eerste en tot nu toe enige elpee Signing Off. Zo was er veel improvisatieruimte binnen het lange Madam Medusa (misschien wel het meest spannende nummer van de groep), werd Food For Thought zelfs tweemaal gedaan en kregen Strange Fruit, Little by Little, Burden of Shame en de reggaeversie van Randy Newman's I think it’s going to rain today (waarbij iemand uit het publiek toepasselijk een paraplu opstak) een zo wel uiterst emotioneel geladen als zeer dansbare uitvoering mee. IJmulder Courant: BeverwIJkae Courant: Galeriehouders Yvonne en Henk Tholen besloten de Bergense galerie te sluiten „omdat twee galeries te veel waren”. Het geld van de verkoop van het pand in Bergen zal gedeeltelijk worden gebruikt om het gewij zigde beleid in Haarlem ook financieel mogelijk te maken. „Het hindert dan niet als er weinig verkocht wordt tijdens een expositie. Het belangrijke is dat jonge kunstenaars, die menen dat hun werk daarvoor rijp is, de kans krijgen te exposeren,” aldus Henk Tholen. „Onze plannen hebben nog geen al te vaste vorm, het is zien t.e.m. 31 december 1980. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. De Haarlemse kunstenaar Kees Okx behoort tot een categorie van beeldende kunstenaars, die kan terugkijken op een scala van belangwekkende presta ties. Zijn werk is geëxposeerd op tal van plaatsen en diverse musea kochten van hem aan. Deze zomer maakte Okx Virtue) biedt verder genoeg hoop voor de toekomst van UB40, die aanvankelijk niet modieus genoeg bevonden werd om bij de grote platenmaatschappijen aan de bak te komen. UB40 zocht zijn heil toen maar bij een klein label. Gezien het grote succes van de groep (Paradiso zat stampvol) zul len heel wat gearriveerde platenbonzen in Engeland nu dus wel nieuwe oren gaan aanschaffen. een beetje ingewikkeld, maar we denken onder andere aan een soort collectief van jonge kunstenaars. In het algemeen zou je kunnen zeggen dat wij ons meer op jonge kunstenaars willen richten met af en toe exposi ties van grotere werken van bekende kunstenaars.” Henk Tholen denkt voor de toekomst in Haarlem ook aan contacten met de Stichting Beeldende Kunst, die zoals bekend een eigen gericht expositiebeleid voert op de bovenverdieping van het pand Gedempte Oude Gracht 121 in Haarlem. Daarnaast hebben de galeriehouders plannen om regelmatig „open huis” te houden in hun woonhuis in Laren, N.H. Het achtjarig bestaan van de Bergense galerie wordt afgesloten met een expositie van schilderijen van Christ ten Bruggen Kate en keramiek van Maija Hooft. Deze tentoonstelling duurt van 14 december tot en met 4 januari. Daarna wordt het pand opgeleverd aan de nieuwe eigenaar, een handelaar in antieke meubels. Bij UB40 valt het misschien juist wel des te meer op, daar het instrumentarium een perfect op elkaar aansluitend geheel vormt, zonder dat één of meerdere instru mentalisten erg duidelijk op de voorgrond dringen. Het donkere basgeluid van Earl Falconer liet zowel voetzolen als maag streek trillen, terwijl daarentegen gitarist Robin Campbell zo nu en dan enige uiterst verfijnde solonoten tussen de basnoten Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum) Soendapleln - Haarlem (Noord) CalIfomHplein - Haarlem (Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 - Heemstede Lange Nleuwstraat 427 - IJmulden Zeestraat 18 - Beverwijk t. '78 rnaat uinlg 250,-; Ford 250,-; 1600 ist. m 250,-; vanaf zeer 77 kl ranje gaaf iimca t 504 Jbbel amen antir Rondom de kat, een expositie met werk van vijftien kunstenaars, is van 12 december tot en met 4 januari te zien in het Cultureel Centrum Zandvoort (Gas thuisplein 9b, Zandvoort). Woensdag tot en met zondag van 14-16 uur (behalve op 25 en 26 december en 1 januari). In Kunstzalen Heerkens Thijssen (Wagenweg 6, Haarlem) is van 16 tot en met 20 december een kerstexpositie in gericht met werk van Guusje Hame- lynck (edelsmeedkunst, sieraden), Wille- mien Joosten (bronzen beeldjes), Chris tine van der Velden (sofa poppen) en Antoinette Andriessen (droogboeket- ten). Dinsdag tot en met zaterdag van 10- 17 uur, woensdag, donderdag en vrijdag ook van 19-22 uur. In het Paleis voor Schone Kunsten (Ravensteinstraat, Brussel) wordt van 19 december tot 15 februari een grote ten toonstelling gehouden onder de titel Art Nouveau Beige. Deze expositie, met meer dan 700 werken, is de eerste overzichtstentoonstelling van art nou veau in België. Dagelijks geopend van 10-18 uur (behalve maandag), woensdag van 10-22 uur. Brian Travers Michael Virtue AMSTERDAM. In het Rijksmuseum in Amsterdam is een kleine tentoonstel ling ingericht in één van de kabinetten van de eregalerij. Het is de zesde tentoon stelling in de reeks: „Alleen kijken naarDe onderwerpen van de vorige tentoonstellingen waren; alleen kijken naar schilderijen in schilderijen, spiege lingen in het water, meisjes of jongetjes, de omtrekvorm van schilderijen en tek sten op schilderijen. De bedoeling van deze kleine tentoon stellingen is, de museumbezoeker te wij zen op één aspect van het kunstwerk. In dit geval gaat het om de lichtval binnens huis. Juist bij het schilderen van inte rieurs komt het erop aan, hoe de schilder het probleem oplost van de lichtval. Alleen kijken naar.licht bin nenshuis. Expositie over de lichtval in schilderijen in het Rijksmuseum, Am sterdam. Te zien t.m. 15 maart 1980. verscheidene series nieuw werk. Samen met Jan Campfens een seizoenenalbum en verder de serie Les Gorges du Tam. Dit nieuwe werk is nu bijeen voor een tentoonstelling in de kantine van het Provinciehuis van Haarlem. Wie het werk van Kees Okx kent, weet dat hij in zin abstract expressionisme vooral uitblinkt in zijn etsen, fraai van kleur, in homogene tonen. Haarlem kan de eigen kunstenaar helaas nauwelijks adequate tentoonstellingsruimte bie den; het is woekeren met de weinige echte expositiewanden, die in de Spaar- nestad aanwezig zijn. Vandaar dat kunstenaars bijna gedwongen zijn con cessies te doen die de presentatie van hun werk nauwelijks ten goede komen. Zo is de kantine van het op zichzelf prachtige Provinciehuis ook geen ge lukkige plaats. Het is er haast onmoge lijk het werk rustig in ogenschouw te nemen. Daarom is het te hopen dat Okx binnen afzienbare tijd alsnog de moge lijkheid kan krijgen zijn nieuwe werk te tonen in een werkelijk geschikte exposi tieruimte. Optimistisch klinken de nieuwe geluiden van galerie Tholen, die met een ander beleid meer aandacht aan de Haarlemse kunstenaars wil schenken, dan tot voorheen het geval was. Zie elders op deze pagina. „Zonder schutkleur”, roman door He len Knopper, uitgave Loeb 29,50). „Een moeilijke eter en andere verha len” door Tom Pauka, uitgave Em. Queri- do 25). „Spaanse vlieg”, roman door Peter An- driesse, uitgave Peter van der Velden (ƒ26). „Het leven en de dood - de dood en het leven”, gedichten bijeengebracht door In ge Lievaart, uitgave Zomer en Keuning 12,50) „Londen en de zaak Van ’t Sant”, door A. den Doolaard, uitgave Em. Querido 17,50) „De kus van de ijzeren maagd”, merk waardige historische en scandaleuze ge beurtenissen uit vroeger eeuwen, door Jef Leunissen, uitgave Corrie Zelen 29,90) „Bazen, knuppels, knechten”, sociale roman door Fons Erens, uitgave Corrie Zelen 27,90) „Eiland, verder dan de sterren”, roman door Thijs Mik, uitgave J. H. Gottmer 23,50) „Sam, een jongen met een hart”, roman door Victoria Poole, uitgave J. H. Gottmer „Arts als partizaan”, roman uit de Tweede Wereldoorlog door Barbara Wood en Gareth Wootton, uitgave Hollan- dia 34,90) In het Rijksmuseum Vincent van Gogh wordt van 13 december tot 22 maart de tentoonstelling Vincent van Gogh in zijn Hollandse jaren; kijk op stad en land door Van Gogh en zijn tijdgenoten (1870-1890), gehouden. de schaduwen vallen. Een schilder als Gerard Dou was daar een meester in. Op het schilderij „De avondschool” worden tien mensen verlicht door vier kaarsen. Op het schilderij van Pieter de Hoogh getiteld „Het aanreiken van een brief in een voorhuis” geeft de schilder heel nauw keurig weer hoe het licht van buiten op de voorwerpen binnen valt. In de interieurs van De Hoogh bereikt de schilder zo’n dieptewerking door de wijze waarop hij de lichtval weergeeft. Hoe beter het licht en dus ook schaduw partijen zijn weergegeven, des te meer diepte lijkt er in een schilderij te zijn. En als dat nu precies is wat de schilder wil bereiken, dan wordt dat onderwerp ge weldig uitgediept. Er zijn ook schilders die de lichtval juist zó schilderen, als het hen het beste uitkomt en geen rekening houden met de werkelijkheid. Maar er zijn ook schilders die graag met tegenlicht werken waardoor het silhouet benadrukt wordt. Over de achtergronden hiervan worden op deze tentoonstelling geen in lichtingen gegeven. Het is ook maar een kleine tentoonstelling. Er zijn 17 schilde rijen te zien. Van de 15e tot de 19e eeuw. De 18e eeuw, ook wel het tijdperk van „de verlichting” genoemd is mager vertegen woordigd. 11111 w—imh mnimhhbmiiii w—»r\ Inzenden In open enveloppe zonder postzegel naar: Damiate Pers b.v. - Antwoordnummer 416 2000 VC Haarlem liet springen, adequaat aangevuld door het eveneens kristalheldere, dunne orgel- geluid van Michael Virtue. Een evenwich tige samenhang van tegendelen, die door zijn afgewogen perfectie geen moment verveelde. ingericht in Museum Boerhaave (Steen straat Leiden). Onder de titel Kerstverhaal-Beeldver- haal toont het Museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam tot 12 januari prenten en tekeningen uit eigen collec tie. Ook in Museum Boymans-van Beu ningen is van 14 december tot 25 januari de expositie Struycken, structuurele menten 1969-1980 met werk van Peter Struycken te zien. Gedurende de maand december ex poseert Jurjen Fontein zeefdrukken in het gebouw van de SBK (Ged. Oude Gracht, Haarlem). Tijdens dezelfde peri ode is keramiek te zien van Christ Hoek. Geopend dinsdag tot en met vrijdag 13- 17 uur, zaterdag 11-17 uur, donderdag avond 20-22 uur. Twaalf aquarellisten uit de Zaan streek en Waterland exposeren hun werk tot en met 3 januari in Zienagoog (Ged. Gracht, Zaandam). Geopend: dins dag tot en met vrijdag 12.30-16.30 uur, donderdagavond 19-21 uur, zaterdag 10- 17 uur. Van 13 december tot en met 15 febru ari is de tentoonstelling Porselein uit Ansbach en Den Haag ingericht in het Haags Gemeentemuseum. In het Amsterdams Historisch Mu seum is van 19 december tot en met 8 februari een overzichtstentoonstelling AMSTERDAM. Op haast elke HiFi- versterker van redelijke kwaliteit zit een zogenaamde „loudness”-knop. Wanneer je die indrukt gaan je platen heel anders klinken: de bastor.en worden dreunender, terwijl de hoge tonen een geconcentreer de helderheid meekrijgen. Het toaalge- luid van de plaat wordt daardoor als het ware uit elkaar getrokken en de klanken komen min of meer los van de speaker te liggen. Re ggaegroepen gebruiken bij plaatopnamen kennelijk heel vaak een vergelijkbare geluidsinstelling. UB40 be wees gisteravond in Paradiso dat het dit geluid ook live uitstekend kon waar maken. De documentatiecatalogus met de ge gevens over en afbeeldingen van het werk van 172 beeldende kunstenaars in het gebied van IJmond en Zuid-Kenne- merland is gereed. De catalogus is de derde in de serie die eventueel alle Noordhollandse kunstenaars zal docu menteren. De eerste twee betroffen de gebieden Zaanstreek en Noord-Holland- Noord. Werk aan de catalogus voor Haarlemse kunstenaars is al ver gevor derd. De uitgaven zijn samenwerkingspro jecten van de Culturele Raad Noord - Holland met de regionale organisaties voor beeldende kunst. Voor de uitgave IJmond/Zuid-Kennemerland was dat de Stichting Beeldende Kunst Kennemer- land in Haarlem. De catalogus wordt op maandag 15 december officieel gepresenteerd in de SBK in Haarlem. van werk van Antoon Derkinderen inge richt. Het zijn ongeveer een honderd schilderijen en tekeningen van deze door de Middeleeuwen geïnspireerde kunstenaar. De vijftiende-eeuwse beeldhouwer Adriaen van Wesel is het onderwerp van een expositie van 20 december tot en met 15 maart in het Rijksmuseum in Amster dam. Van de Utrechtse kunstenaar zijn ruim 20 beelden te zien, evenals werk van een aantal tijdgenoten. Jan Ballet exposeert schilderijen tot 25 januari in Galerie Hamer (Lelie gracht, Amsterdam). Geopend: dinsdag tot en met zaterdag 12.30-17.30 uur. (Ge sloten 25 t/m 31 december). Wouter Stips exposeert nieuwe teke ningen en gouaches in Theater-Studio Rob van Reijn (Haarlemmerdijk, Am sterdam). Vanaf 7 december. Van 15 tot en met 31 december expo seert Floris Brinkman in het Gebouw Noord-Holland (J. J. Hamelinkstraat, Haarlem). Geopend op werkdagen tij dens kantooruren. A. L. van Gendt Co. houdt op 15, 16 en 17 december veilingen antieke en moderne boeken, kaarten, handtekenin gen enzovoorts aan de Keizersgracht in Amsterdam. Kijkdagen van 12 tot en met 14 december van 10-16 uur. Op 15 en 16 december veilt Marcel Diederiks (Koninginnegracht, Den Haag) schilderijen, porselein, juwelen, klokken meubelen en meer. Kijkdagen van 11 tot en met 14 december van 10- 16.30 uur. Concert: UB40. voorprogramma Martin Dairy. Bezettinv UB40: Astro (zang), Jim Brown (drums), Ali Camp bell (zang, gitaar), Robin Campbell (gitaar, zang), Earl Falconer (basgi taar), Norman „lamount” Hasser (per cussie), Brian Travers (tenorsaxo foon), Michael Virtue (toetsinstru menten). Paradiso, Amsterdam, 4 december 1980. De kleermaker in zijn atelier van Q.G. van Brekelenkamp (Foto Rijksmuseum). „Over den dichter Leopold”, door A. Roland Holst, uitgave BZZTÓH 14,50) „Telephoonbriefjes en andere curio sa”, door Lodewijk van Deyssel, met een inleiding en verantwoording bezorgd door Harry G. M. Prick, uitgave BZZTÓH 14,90) „Al pratende met.door G. H. ’s-Gravesande, uitgave BZZTÓH 29,50) „Tegen kweek en onrecht”, opstandige verslagen door Guus Dijkhuizen, uitgave Tiebosch 16,50) „Revolutie in het gekkenhuis”, leerza me verhalen door Wim Duzijn, uitgave Tiebosch 17,50) „De wenende aap van Kleef’, een histo rische satire door Paul Biegel, uitgave Unieboek 16,50) „De zwarte tulp” door Alexandre Du mas, een „bed-boek”-editie uitgegeven door Tiebosch 12,50).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9